مطالب مرتبط:
بیش از 25 میلیون دانش آموز پس از کرونا به مدرسه باز نمی گردند
25 میلیون دانش آموز در جهان دیگر به مدرسه باز نخواهند گشت/ کرونا موجب افزایش کودکان کار در بازار تهران شد
برپایی 500 پایگاه اوقات فراغت ویژه دانش آموزان در استان قزوین
پایان امتحانات حضوری دانش آموزان/امتحانات با حساسیت ویژه برگزار شد
کسب رتبه های برتر جشنواره سفیران سلامت توسط دانش آموزان خوزستانی
-23 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 17:102021-06-14اجتماعي

خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از کرونا بیشتر است


دبیرکل سازمان جهانی بهداشت یک بار گفت که اگر مجموع این عوامل را کنار هم بگذاریم، خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از خود کرونا بیشتر است که این حرف پایه علمی دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپرسون"، علیرضا رییسی صبح امروز در مراسم اختتامیه جشنواره و پویش مدافعان و سفیران سلامت که در مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب برگزار شد، گفت: ما خیلی احساس نزدیکی و قرابت زیاد با آموزش و پرورش داریم چرا که گروه هدف اصلی ما در بهداشت و پیشگیری همین آموزش و پرورش است و همین جا از دانش آموزان و سفیران سلامت تقدیر می کنم.

وی ادامه داد: قریب به 15 ماه است درگیر ویروس هستیم و این ویروس وارد جهان هستی شده است و ویروس بسیار عجیب بود با اجداد خودش هم متفاوت بود.

ما اجدادش را می شناختیم و اینکه ویروس قبلاً باعث سرماخوردگی می شد و در کتب پزشکی یک پاراگراف کوتاه درباره اش می نوشتند که یک دسته از ویروس ها باعث ایجاد شبه آنفلوآنزا می شود که یکی از آنها کروناست.

بعد ویروس جدی تر مثل ویروس سارس و مرس خودش را نشان داد و باز هم ویروس کووید 19 متفاوت بود و همه معادلات را بهم ریخت.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: مثلاً ویروس ها عمدتاً فصلی هستند و تحت تاثیر خیلی عوامل قرار می گیرند.

دنیا هم منتظر بود که این ویروس با شروع فصل گرما از بین برود در حالیکه در فصل گرما اتفاقاً قوی تر وارد شد.

سال گذشته در فصل گرما استان های جنوبی کشورمان بیشتر درگیر شدند و این نشان داد که این ویروس به دما حساس نیست و بیشتر هم مردم را درگیر می کند.

رییسی اظهار کرد: بعد متوجه شدیم و دیدیم تابستان فصلی است که در و پنجره بسته می شود و کولرها باز می شود و باعث می شود ویروس دچار چرخش در محیط شود و بیش از همیشه نقش تهویه مهم شد و حتماً نیاز داریم فضاهایی که در آن قرار می گیریم تهویه مناسب داشته باشد.

شاید در آینده باید در طراحی فضاهای بسته از جمله کلاس ها بحث تهویه را خیلی جدی بگیریم.

آنقدر که نگران بازگشایی مدارس هستیم نگران بازگشایی دانشگاه ها نیستیم وی ادامه داد: از 30 بهمن 98 وارد کشور شد که بلافاصله اعلام کردیم.

یکی از شفاف ترین کشورها در منطقه و در میان بسیاری از کشورهای جهان در حوزه شفافیت اطلاع رسانی، کشور ماست.

با وجود اینکه دو روز بعد، انتخابات بود اما به محض ورود ویروس اعلام شد و هیچ گونه ملاحظه کاری در میان نبود که بگذاریم بعد انتخابات اعلام کنیم.

رییسی با بیان اینکه از سوی دیگر کشورهای معاند سعی کردند اختلالی از نظر تفکر و برداشت در مردم ایجاد کنند و اینطور جا بیندازند که آمارهایی که ما می دهیم کم است و درست نیست، گفت: اما بعد مشخص شد یکی از شفاف ترین و دقیق ترین آمارها مربوط به کشور ماست.

آنها که در حوزه آمار تخصص دارند می توانند قضاوت کنند که چه اتفاقی افتاده است.

سال گذشته مباحث زیادی در این زمینه داشتیم و برخی تلاش کردند مدیریت را تحت تأثیر قرار دهند، اما این اتفاق نیفتاد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: اولین جایی که در کشور ما تعطیل شد مدارس و بعد دانشگاه ها بودند.

آموزش و پرورش کار بسیار بزرگی انجام داد و راه اندازی شبکه شاد کار بزرگی بود.

حالا اینکه کم و کاستی داشته باشد یک چیز طبیعی است و هیچ چیز جای آموزش حضوری را نمی گیرد.

آموزش مجازی می تواند تاثیرگذار باشد، اما یادمان باشد در آموزش مجازی عمدتاً آموزش را داریم، اما بخش پرورشی بسیار ضعیف می شود.

آسیب آموزش مجازی و بسته بودن مدارس به ویژه در دوره ابتدایی، از خود بیشتر است و باید این اصل مهم را مدنظر داشته باشیم.

رییسی در ادامه با بیان اینکه اینقدر که ما نگران مدارس هستیم نگران بازگشایی دانشگاه ها نیستیم، گفت: البته دانشگاه ها هم ‏باید باز شود.

داریم کسانی را‬ که فوق لیسانش را دارد می گیرد و دانشگاه ‏را به چشم ندیده‬ است.

ولی اینقدر که‬ ما‬ نگرانی درباره مدارس داریم‬ درباره ‏دانشگاه نگرانی‬ نداریم چون کسانی که وارد دانشگاه می شوند در حوزه ‏پرورشی، در آموزش و پرورش آموزش دیدند.

در مدرسه گرچه آموزش ‏تعطیل نشد‬ اما بحث پرورش مهم است که با دوری از مدرسه مورد ‏غفلت قرار می گیرد.

آسیبی که دوری از مدرسه به دانش آموزان زده ‏است شاید نزده باشد.

ما هم خیلی تلاش کردیم مدارس باز شود ‏اما دلایل‬ متعددی‬ باعث‬ شد‬ موفق نشویم.

‏ یکی‬ از‬ آن‬ دلایل‬ این‬ است‬ که‬ کنترل افرادی که سن بالاتری دارند راحت تر است.

در مقطع ‏ابتدایی ممکن‬ است سر کلاس بچه ها منظم سر کلاس بنشینند ولی به محض اینکه زنگ می ‏خورد فاصله اجتماعی را نمی توانند رعایت کنند ولی دانشجوها شاید ‏بهتر بتوانند رعایت کنند.

وی ادامه داد: نکته بعدی واکسن پذیر بودن است افراد است.

شما اگر واکسن داشته باشید می توانید‬ همه‬ دانشجویان را واکسن بزنید ولی ‏فعلاً برای دانش آموزان زیر 18 سال واکسن مورد تاییدی در دسترس ‏نیست.

‬ معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: قویاً اعتقاد دارم که اصل را باید بر بازگشایی مدارس بگذاریم اما ‏بازگشایی مدارس نیاز به یک برنامه جامع دارد که با همکاری وزارت ‏آموزش و پرورش باید در ابعاد مختلف آن‬ را ببینیم و نقش مهمی ‏خانواده ها در این میان دارند که برای همین توانمندسازی خانواده ها و اینکه در این حوزه آموزش ببینند مهم است.

در سال های گذشته نیز در بحث آنفلوآنزا دیدیم که اطلاع رسانی می شد که اگر دانش آموزی دچار علائم است به مدرسه نیاید و مدارس را تعطیل نمی کردیم.

در این میان مهم است خانواده ها در بحث علامت شناسی قوی شوند.

از مردادماه واکسیناسیون معلمان آغاز می شود / ‏آمادگ‬ی برای واکسیناسیون رانندگان سرویس مدارس رییسی گفت: ما از مرداد معلمان سراسر کشور را واکسینه می کنیم.

در طرح ‏بازگشایی مدارس باید بحث های کارشناسی را جلو ببریم.

اگر ‏آموزش و پرورش تایید کند ما می‬ توانیم رانندگان سرویس مدارس را هم واکسینه ‏کنیم.

اگر‬ لیستی آموزش و پرورش استان ها تایید کنند و به ما بدهند می توانیم آنها را جزو برنامه های واکسیناسیون قرار دهیم و از آخر مرداد این بخش را هم شروع کنیم که تا مهرماه دو دوز واکسن را گرفته باشند.

ولی بحث ‏اصلی همچنان‬ بحث استانداردهاست و بحث آموزش مدیران و معلمان است که اهمیت بسیاری دارد.

وی ادامه داد: استانداردها کاملاً مشخص است و الان آموزش و پرورش آنقدر خوب ‏اطلاع رسانی کرده و آموزش داده که‬ بعضاً مدیران مدارس از کارشناسان ما بهتر می ‏دانند‬ این استانداردها چیست.

رعایت بالای 90 درصدی پروتکل های بهداشتی در امتحانات حضوری معاون وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به رعایت بالای پروتکل های بهداشتی در برگزاری امتحانات پایه نهم و دوازدهم نیز گفت: این آزمون ها که برگزار شد همکاران ما در استان های مختلف‬ آن‬ را‬ بررسی ‏کردند‬ و تقریباً در هیچ استانی نبود که میزان رعایت پروتکل ها کمتر از 90 درصد باشد.

معنای این جمله این است که در جایی که در جامعه متوسط رعایت پروتکل ها 70 درصد است و در جلسات امتحانی در مدارس این استاندارد 90 درصد و بالاتر است، دانش آموزان در آن یک ساعتی که سر امتحان بودند از وقتی در کوچه و خیابان هستند امنیت بیشتری دارند.

ضمن اینکه یادمان باشد امتحانات پایه نهم و دوازدهم تنها حضوری برگزار شد.

بود و بقیه مجازی بود و علتش این بود عدالت رعایت شود و حقی از کسی ضایع نشود.

در بحران ها اصل کار این است که اصل و روح و عدالت را حفظ ‏کنیم.

‬ وی با اشاره به اینکه در این مدت پیام های زیادی از دانش آموزان برای تعویق امتحانات دریافت کرده است، گفت: نباید همیشه سراغ دانش آموزانی برویم که درس نمی خوانند و واقعاً بسیاری از دانش آموزانی که تقاضای تاخیر در امتحانات و کنکور را دارند بحث مطرح نیست.

خیلی ها هم در آخر گفتند ما آموزش را مجازی دیدیم چرا باید آزمون حضوری برگزار شود که آن یک بحث دیگری است و در حوزه اختیارات ما نیست.

رییسی در ادامه بیان کرد: حدود 40 سال پیش در یک کشوری که اجازه بدهید اسم آن را نگویم نظمی در امتحانات‬ و‬ ورودی‬ ‏دانشگاه ها وجود نداشت و هر کسی می رفت یک مدرکی می ‏گرفت.

‬تا سال های سال‬ بعد‬ از‬ اصلاح‬ این‬ روند‬ مردم آن کشور اگر ساختمانی می‬ خواستند‬ بسازند، آن را دست ‏مهندسان خودشان نمی دادند یا پیش پزشک می خواستند بروند، پیش پزشک ‏خودشان نمی رفتند.

یعنی بحث کیفیت آموزش بسیار مهم است.

وی گفت: شاید در ایام مردم قدر آموزش و پرورش را بیشتر دانستند.

هم در حوزه تربیتی و هم در حوزه آموزشی دیدند چقدر موثر است.

خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از خود بیشتر است معاون وزیر بهداشت در ادامه مراسم با اشاره به افزایش ترک تحصیل و کودکان کار در بحران نیز گفت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، در کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه، میزان ترک تحصیل و کودکان کار فوق العاده بالارفته و مشکلات روحی و روانی و خودکشی در دانش آموزانی که در ایام از تحصیل بازمانده اند بیشتر شده و این افت تحصیلی می تواند در آینده خطرناک باشد.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت یک بار گفت که اگر مجموع این عوامل را کنار هم بگذاریم، خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از خود بیشتر است که این حرف پایه علمی دارد.

افراد زیر 18 سال از نظر سیستم ایمنی و مواجهه با ویروس ها از بدن افراد بزرگسال متفاوت و قوی تر هستند.

رییسی افزود: نکته دیگر اینکه در حوزه بیماری های غیرواگیر، دانش آموز چاق زیاد داریم.

بیماری واگیر است، اما تلفاتش در بیماری های غیرواگیر است و افرادی را می کشد که بیماری غیرواگیر مانند دیابت، مشکلات قلبی-عروقی، ریوی و چاقی و غیره دارند.

اگر سبک زندگی را به دانش آموزان به ویژه در حوزه غیرواگیر بیاموزیم، ضمانتی برای سلامت آنهاست.

وی در ادامه با تاکید مجدد بر این موضوع که باید اصل را بر بازگشایی مدارس بگذاریم، منتها باید برنامه ریزی کنیم، گفت: الان دو کشور در دنیا با واکسن هایشان برای افراد زیر 18 سال هم واکسن تزریق می کنند و چین هم واکسنی تهیه کرده که برای 5 ساله ها تا 18 ساله ها قابل استفاده است اما تا زمانی که واکسن برای زیر 18 ساله ها در دسترس قرار گیرد، فعلاً به معلمان و کادر مدارس می توانیم واکسن بزنیم.

باید اصل را بر این بگذاریم که در تمام ابعاد برنامه ریزی کرده و دست به دست هم بدهیم تا یک پکیج کاملی را برای بازگشایی مدارس تهیه کنیم.

آخرین اخبار سرویس:
تورهای گردشگری به ارمنستان و آنتالیا

پل روستای «کالی کلا» در مازندران را آب برد

20 درصد مدارس با نیازهای ویژه مازندران تخریبی هستند

27 هزار معلم در یزد واکسینه می شوند

کاهش آلودگی هوا در شیکاگو با تدابیر هوشمند شهری

راه اندازی شعبات تامین اجتماعی در دورافتاده ترین نقاط استان زنجان

صدور احکام استخدامی 73 هزار معلم غیر رسمی

پاسخنامه کنکور سراسری در دسترس قرار گرفت+ لینک مشاهده کارنامه آزمون 1400

درخشش دانش آموزان مازندرانی در مرحله دوم المپیادهای علمی 1400

(تصاویر) پرورش گورخر ایرانی

آزمون پایه دهم مدارس نمونه دولتی 15 مرداد برگزار می شود

جاده دالکی - کنارتخته ایمن سازی شد/ تسهیل تردد در مسیر بوشهر - شیراز

شهرستان های بویراحمد و دنا با کمبود فضای آموزشی مواجهند

فعالیت های تابستانی کانون پرورش فکری در خراسان رضوی

طراوت بهاری در تابستان مهاباد

تداوم وزش باد شدید

نصب دوربین های حفاظتی محیط زیست در جغتای

راه یابی پنج دانش آموزان کردستانی به مرحله نهایی المپیاد های علمی

دو رتبه برتر، سهمیه آذربایجان شرقی از کنکور سال 1400

شرایط بهره مندی هیئت های مذهبی از فضای مدارس در ایام محرم

ثبت نام شرکت های حمل و نقل دانش آموزی از 12 مرداد ماه در سامانه سپند

ارتباط تلفنی مسئولان و معاونان وظیفه عمومی استان ها با مردم

سایه عادی انگاری بر موج پنجم کرونا/ دل به دلتا ندهیم

آق داغ خلخال پارک ملی می شود

زمین البرز عفونت کرده است!

افتتاح پایگاه تجمیعی واکسیناسیون فرهنگیان در همدان

انتظار رتبه ی زیر 10 را داشتم

اولویت احداث نیروگاه های کوچک مقیاس در شهرک های صنعتی

رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در کشور

تزریق واکسن کرونا به بیش از 3 هزار نفر از کارکنان مترو

افزایش 5 تا 8 درجه ای دما در در سواحل دریای خزر و شمال غرب کشور

تمدید مهلت ثبت نام برای سهمیه استعداد درخشان در کنکور ارشد پزشکی

آزمون پایه دهم مدارس نمونه دولتی 15 مرداد برگزار می شود

کوچه های البرز رنگ و بوی حسینی می گیرد

ضرورت تدوین اطلس جامع برای شناخت شهر دوست دار کودک

وقتی حیات و معیشت به تالاب وابسته است

شهر دوست دار کودک با شعار محقق نمی شود

تخریبی بودن 20 درصدی مدارس با نیازهای ویژه در مازندران

آشنایی با برترین شاعران ایرانی از قدیم تا به امروز

ابلاغ مجوز استفاده هیأت های مذهبی از فضای مدرسه در ایام سوگواری محرم

موکب های محرم در شهرستان دشتی برپا نمی شوند

نحوه تبلیغات در مترو

چشم انداز باشکوه یک باقی مانده ابرنواختر

درخشش 26 دانش آموز قمی در مسابقات قرآن، عترت و نماز + اسامی برگزیدگان

آغاز انتخاب رشته کنکور سراسری از فردا

برگزاری 50 کارگاه مجازی فرهنگی، هنری و ادبی در همدان

مهلت سه ماهه برای ساخت مسکن زلزله زدگان خراسان شمالی

1.4 میلیون کلاس اولی امسال به مدرسه می روند | شناسایی زودهنگام بازماندگان از تحصیل

پیگیری مسئولان آموزش و پرورش برای رفع موانع فوق العاده ویژه فرهنگیان

کمبود فضای آموزشی در دو شهرستان بویراحمد و دنا / مهاجرت سالانه 3 تا 5 هزار دانش آموز به یاسوج

تصاویر/ پرداخت قالی دستبافت ترکمن در آق قلا

درخشش دانش آموزان مازندرانی در المپیادهای علمی

خانه پلاک 3 دوستدار کاپ

نفرات برتر کنکور سراسری در مهاباد

مراسم چهلمین روز درگذشت مهشاد کریمی فردا برگزار می شود

راهیابی 12 دانش آموز ابرکوهی به مرحله دوم المپیادهای علمی

5دانش آموز کردستانی به مرحله نهایی المپیادهای علمی راه یافتند

مجوز استفاده هیأت های مذهبی از فضای مدرسه ابلاغ شد + سند

آزمون جامع گردشگری 15 مردادماه در شیراز برگزار می شود

پنج دانش آموزان کردستانی به مرحله نهایی المپیادهای علمی راه یافتند

کمبود تخت های بیمارستانی در تهران/ روزانه 10 هزار نفر در پایتخت بستری می شوند

اعلام زمان شروع انتخاب رشته کنکور سراسری

نحوه استفاده از سرویس استعلام وضعیت دریافت مستمری تامین اجتماعی

کلات نادری کجاست؟ + تصاویر

اجرای آسفالت اسلاری سیل در محور های روستایی خراسان جنوبی

آغاز انتخاب رشته کنکور سراسری از فردا

کوچه «هفت پیچ» در شب

درخشش 26 دانش آموز قمی در مسابقات قرآن، عترت و نماز + اسامی دانش آموزان

ترویج سبک زندگی قرآنی برای نوجوانان از اهداف طرح ملی شباب الرضا(ع)

بازگشایی تونل سرچم- اردبیل بعداز ریزش کوه

مدرسه نوآوری و خلاقیت در محله استادمعین

موافقت اولیه عراق با حضور زوار ایرانی

احتمال رگبار پراکنده در نیمه جنوبی استان تهران/ کیفیت هوای پایتخت قابل قبول است

مجوز استفاده هیأت های مذهبی از فضای مدرسه در ایام سوگواری محرم ابلاغ شد

تلف شدن 70 رأس کل و بز در «پیرحاجات» طبس

مکان های دیدنی مشهد نزدیک حرم

زیباترین دریاچه های شمال ایران را بهتر بشناسید

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون مدارس نمونه دولتی

باران به همراه رعدوبرق و بادهای شدید تا پایان هفته مهمان قزوین است

اولویت احداث نیروگاه های کوچک مقیاس در شهرک های صنعتی

سردار رحیمی: هزینه جرم برای برخی از مجرمان کاهش پیدا کرده است

کنکور سراسری/ رتبه 5 کنکور هنر: روزی 12 ساعت درس می خواندم

کسب رتبه های برتر کنکور جایگاه دانش آموزان زنجانی را نمایان کرد

اعلام زمان شروع انتخاب رشته کنکور سراسری

وقوع بارش های پراکنده در نیمه غربی و جنوب اصفهان/ هوا 2 درجه خنک می شود

رتبه پنجم کنکور ریاضی: 9 ساعت در روز درس خواندم / فقط در کلاس های فوق برنامه مدرسه شرکت کردم

واکسیناسیون عشایر کوچ رو لرستان علیه کرونا

پرداخت فوق العاده ویژه حقوق معلمان به زودی

پیش بینی رگبار باران برای استان های تهران و مازندران

عمره مفرده تا پذیرش شروط ایران برقرار نمی شود/ آخرین وضعیت سفرعتبات

شناسایی زودهنگام بازماندگان از تحصیل/پیش بینی حضور 1.4 میلیون کلاس اولی در مدارس

27 پایگاه انتخاب رشته کنکور در سیستان و بلوچستان مستقرهستند

محدودیت تردد وسایل نقلیه در محدوده های برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف

رگبار و رعد و برق در غالب مناطق کشور

تمدید مهلت ثبت نام ارشد استعداد درخشان پزشکی

فراخوان کمک به یک فعال و همیار محیط زیست

افزایش 5 تا 8 درجه ای دما در در سواحل دریای خزر و شمال غرب کشور

هوای اصفهان برای گروه های حساس ناسالم است

تعداد کلاس اولی های 1400 چقدر است؟

رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در کشور

خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از کرونا بیشتر است

خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از کرونا بیشتر است