مطالب مرتبط:
مراقب خطاهای ذهنت باش!
تحلیل جلال چراغپور از بازی ایران و عراق/ مراقب باشید عراقی ها به اطلاعات تیم ملی دسترسی پیدا نکنند!
هواداران نامزدها مراقب باشند
رییس جمهور باید معتقد به ما می توانیم باشد/ زمان آزمون و خطا نیست، درست انتخاب کنیم
مراقب خویشاوندی خود باشید، انتخابات تمام می شود
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 13:402021-06-14دانش

مراقب خطا های ذهنت باش!


با این که هر سال هزاران تحقیق و آزمایش در این حوزه از علوم انجام می شود، تعداد انگشت شماری از آن ها اثر عمیق و الهام بخشی روی این علم گذاشته است.

- " ـ علم روان شناسی از پیچیده ترین و وسیع ترین علوم و متشکل از زمینه های تخصصی کوچک تر است.

محققان روان شناسی از گذشته تا کنون در زمینه های مختلف روانشناختی آزمایش های متعددی انجام داده و بسیاری از فرضیه ها و نظریه ها را اثبات یا رد کرده اند.

با این که هر سال هزاران تحقیق و آزمایش در این حوزه از علوم انجام می شود، تعداد انگشت شماری از آن ها اثر عمیق و الهام بخشی روی این علم گذاشته است.

نتایج این بررسی ها علم روان شناسی را چند گام بیشتر به جلو برده و کمک شایانی به تشخیص بسیاری از روابط اجتماعی و تعاملات انسان با یکدیگر کرده است.

البته برخی از این آزمایش های روان شناسی خطرناک و غیر اخلاقی بودند و این روز ها محققان اجازه این گونه تحقیقات را ندارند.

اما آزمایش های دیگر حد و مرز ها را نگه داشته و با درستی انجام شده اند.

آزمایش نوازنده ویولن در مترو (بررسی توجه ناظران) (سال 1386/ 2007) محقق: واشنگتن پست این آزمایش جالب را کارکنان نشریه واشنگتن پست انجام دادند.

آن ها می خواستند بدانند مردم چقدر به اطراف خود توجه نشان می دهند.

هنگام بررسی قرار شد جاشوآ بل ، نوازنده معروف ویولن، رهبر ارکستر ایالات متحده آمریکا و برنده جایزه گرمی، جلوی ورودی مترو ایستاده و نوازندگی کند.

این نوازنده فقط دو روز قبل از اجرا در مترو برنده جایزه گرمی شده بود و تمام بلیت های کنسرت او با قیمت 100 دلار فروخته شده بود.

او در مترو یکی از پیچیده ترین قطعات موسیقی را نواخت که تا آن زمان ساخته و با قیمت 3/5 میلیون دلار فروخته شده بود.

در مدت زمان 45 دقیقه، فقط شش نفر لحظه ای کنار او ایستادند تا این اجرا را تماشا کنند.

حدود 20 نفر هم بدون این که صبر کنند و کار او را ببینند به او پول دادند و رفتند.

او در آن روز توانست 32 دلار کسب کند.

این آزمایش که بخشی از یک آزمایش اجتماعی بود، درک، توجه، ذائقه و اولویت های مردم یک جامعه را بررسی می کند.

یکی از ستون نویسان واشنگتن پست می گوید: آیا زیبایی می تواند در یک مکان پیش پا افتاده و زمان نامناسب خود را نشان دهد؟ البته برخی از سوال های دیگری که در این آزمایش مطرح شد، این بود که آیا ما زیبایی را درک می کنیم و کمی تأمل کرده و به آن توجه نشان می دهیم؟ آیا در هر مکانی که باشیم می توانیم استعدادی را کشف کنیم؟ این آزمایش نشان داد بسیاری از افراد جامعه به آن چه در محیط اطرافشان می گذرد، توجه ندارند.

آزمایش عروسک بوبو (سال های 1340 تا 1342 / 1961 تا 1963) محقق: دانشگاه استنفورد اوائل دهه 1340 در مورد این که کدامیک از عوامل ژنتیک، محیطی و یادگیری اجتماعی در تربیت و پرورش کودک مؤثر است موضوع مورد بحث افراد بیشماری بود.

البته این بحث همچنان در قالب طبیعت یا تربیت ادامه دارد.

آلبرت باندورا، محققی از دانشگاه استنفورد، برای اثبات این که رفتار انسان عمدتا ناشی از تقلید اجتماعی است و نه ژنتیک، آزمایش عروسک بوبو را انجام داد.

او هنگام این آزمایش، کودکان شرکت کننده در آزمایش را به سه گروه تقسیم کرد: برای یک گروه از کودکان فیلم ویدئویی پخش کرد که در آن یک بزرگسال (یک بار مرد و بار دیگر زن) با یک عروسک بوبو، رفتار تهاجمی و خشنی دارد.

برای گروه دیگر از کودکان فیلمی را پخش کرد که در آن یک بزرگسال رفتاری معمولی دارد و با عروسک بوبو بازی می کند و سرانجام گروه سوم از کودکان را گروه کنترل نامید که فیلمی ندیدند.

کودکان (به غیر از گروه کنترل) بعد از تماشای ویدئو در اتاقی در کنار عروسک بوبو قرار می گرفتند.

محققان دریافتند آن دسته از کودکانی که شاهد رفتار های خشن با عروسک های بوبو بودند، خودشان هم این رفتار ها را تکرار کردند.

در حالی که گروه دوم چنین رفتاری از خود بروز ندادند.

همچنین رفتار های تهاجمی در پسر ها بیش از دختر ها به نسبت 38/2 درصد به 12/7 درصد بود.

در ضمن رفتار های تهاجمی کودکان از ملایم تا شدید متغیر بود.

نتایج این بررسی نشان داد پسر ها بیشتر از رفتار های تهاجمی مرد ها و دختر ها از زن ها تقلید می کردند.

همچنین رفتار های تهاجمی پسر ها بیشتر فیزیکی و دختر ها کلامی بود.

هیچ یک از این رفتار ها در کودکان گروه کنترل که هیچ ویدئویی ندیده بودند مشاهده نشد.

نتیجه این آزمایش نشان داد تربیت نقش مهمی در پرورش کودک دارد و این که کودکان بیشتر تحت تاثیر رفتار های افراد همجنس خودشان قرار می گیرند.

آزمایش تصادف خودرو (سال 1353 / 1974) محقق: دانشگاه کالیفرنیا (الیزابت لوفتوس و جان پالمر) الیزابت لوفتوس و جان پالمر می خواستند نشان دهند حافظه انسان تا چه اندازه می تواند گمراه شود.

آن ها در آزمایش تصادف خودرو بررسی کردند آیا وقتی از فردی که شاهد رویداد خاصی است، به روش هایی مختلف و هدف دار پرسش هایی مطرح شود، می تواند تمام جزییاتی را که دیده همان طور دست نخورده به یاد آورد؟ آن ها ابتدا به شرکت کنندگان اسلاید هایی از صحنه یک تصادف خودرو را نشان دادند و سپس از آن ها خواستند به عنوان شاهد این تصادف بگویند چه دیده اند.

شرکت کنندگان آزمایش در دو گروه مجزا قرار داشتند و از هر گروه از آن ها با واژه هایی متفاوت پرسش هایی مانند سرعت راننده هنگام برخورد با وسیله نقلیه دیگر چقدر بود؟ یا خودرو وقتی به خودروی دیگر برخورد کرد چقدر تند می رفت؟ پرسیدند.

هر یک از داوطلبان آزمایش در پاسخ به سوال های تکراری، پاسخ هایی می دادند که جزییات شان با پاسخ های قبلی متفاوت بود.

این تحقیق نشان داد استفاده از کلمات مختلف در مورد یک رویداد روی حافظه فرد اثر می گذارد و چقدر راحت می توان حافظه انسان را دستکاری کرد.

محققان با انجام این آزمایش دریافتند با استفاده از تکنیک و روش های سوال پرسیدن به راحتی می توان کاری کرد که حافظه فرد دچار خطا شود و اطلاعات نادرست بسازد.

امروزه به این ویژگی حافظه که به شکلی ناخودآگاه فواصل حافظه را با تجارب غیر واقعی و خیالی پر می کند و فرد، آن را بخشی از خاطرات واقعی خود می پندارد افسانه سازی (Confabulation) گفته می شود.

این موضوع در زمینه جرم شناسی و زمانی که شاهدی مورد پرس وجو قرار می گیرد، خیلی مهم است.

آزمایش عواقب نژادپرستی (سال 1347/ 1968) محقق: جین الیوت (معلم مدرسه) آزمایش نژادپرستی که با نام کلاس تقسیم شده انجام شد یکی از بررسی های روان شناسی - اجتماعی جین الیوت بود که از ترور مارتین لوترکینگ در سال 1347 / 1968 الهام گرفته شده بود.

جین الیوت که معلم کودکان کلاس سوم دبستان بود، آزمایشی ترتیب داد تا بتواند اثرات بد نژادپرستی و تعصب را به دانش آموزان خود یاد بدهد.

او کودکان کلاس را به دو دسته چشم آبی و چشم قهوه ای تقسیم کرد.

روز اول، دانش آموزان چشم آبی را گروه باهوش تر و برتر نامید و به آن ها امتیاز بیشتری داد و دانش آموزان چشم قهوه ای را در گروه اقلیت ها قرار داد و آن ها را با دلایل شبه علمی، پست تر از گروه دیگر نامید.

سپس او به گروه برتر گفت که ارتباط شان را با گروه پست تر قطع کنند.

این تقسیم بندی باعث تغییر رفتار سریع دانش آموزان شد؛ تا جایی که چشم آبی ها کار های درسی آن روز را بهتر از چشم قهوه ای ها انجام دادند و در عین حال شروع به بدرفتاری با گروه اقلیت کردند.

در مقابل چشم قهوه ای ها اعتمادبه نفس شان را از دست دادند و حتی دانش آموزان باهوش این گروه نتوانستند تکالیف درسی روزانه شان را به خوبی انجام دهند.

روز بعد، الیوت به دانش آموزان گفت که در انتخاب دانش آموزان باهوش اشتباه کرده است و این دانش آموزان چشم قهوه ای هستند که باهوش تر و در نتیجه برترند.

این بار چشم آبی ها در گروه اقلیت قرار گرفتند و همه چیز برعکس شد و دانش آموزان چشم آبی گرفتار مشکلات تبعیض و تعصب شدند.

در پایان آزمایش وقتی دانش آموزان دریافتند که تمام این تقسیم بندی ها صحیح نبوده و وجود گروه اقلیت مفهومی ندارد، خوشحال و از این آزمایش سخت رها شدند.

در نتیجه این آزمایش کودکان یاد گرفتند تبعیض میان افراد جامعه عاقبت خوشی ندارد.

دو سال بعد مستندی با نام چشم توفان (The Eye of the Storm) از این آزمایش تهیه شد و نتیجه آزمایش 15 سال بعد در برنامه ای با نام کلاس تقسیم شده با حضور همان کودکان که اکنون بزرگسال بودند، مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

آزمایش همنوایی اَش (Asch) محقق: دکتر سولومون اش (کالج سوارثمور) (سال 1330 / 1951) دکتر سولومون برای ارزیابی این که وقتی افراد تحت فشار قرار می گیرند چقدر احتمال دارد با دیگران و استاندارد هایی که تعریف شده همراه شوند، آزمایش فوق العاده جالبی را انجام داد.

او به چند گروه از داوطلبان شرکت کننده در آزمایش تصاویری متشکل از چند خط با طول های متفاوت نشان داد و از آن ها یک سوال ساده پرسید: کدام یک از این خط ها بلندتر از همه است؟ ترفند این آزمایش، آنجا بود که در هر گروه از شرکت کننده ها فقط یک شرکت کننده واقعی بود.

باقی افراد صرفا کاری را انجام می دادند که محقق از آن ها خواسته بود.

آن ها باید به این سوال ساده پاسخ غلط می دادند.

نتیجه خیلی جالب بود.

تنها فرد واقعی گروه آزمایش همیشه با اکثریت موافقت می کرد حتی اگر همه آن ها کوتاه ترین خط را بلندترین می گفتند.

این آزمایش هنگام بررسی تعاملات افراد یک جامعه با یکدیگر مهم است و در واقع نمونه ای مشهور از وسوسه ای است که باعث می شود بدون این که به حقیقت چیزی توجه داشته باشیم با دیگران همنوا و هم عقیده باشیم.

در واقع بیشتر مردم جامعه دوست دارند دقیقا همان کاری را انجام دهند که اکثریت مردم انجام می دهند و درستی یا نادرستی آن کار ها برایشان اهمیتی ندارد.

آزمایش خطای هاله ای (سال 1356 / 1977) محقق: ریچارد ایی.

نیس بت و تیموتی دی کمپ ویلسون (دانشگاه میشیگان) خطای هاله ای به زمانی گفته می شود که افراد معمولا فردی را که ظاهری زیبا و جذاب دارد، باهوش و صمیمی می دانند و درباره او خوب قضاوت می کنند.

محققان دانشگاه میشیگان برای اثبات این که مردم آگاهی کمی از طبیعت و اصل خطای هاله ای دارند و این موضوع روی قضاوت های شخصی شان، سوگیری و رفتار های پیچیده اجتماعی دیگر آن ها اثر منفی بگذارد، دست به آزمایش جالبی زدند.

در این آزمایش به دو گروه از دانشجویان شرکت کننده در تحقیق دو ویدئو نشان دادند که در آن ها یک مربی روان شناس به دانشجویان درس می دهد.

این مربی، بلژیکی فرانسوی زبان بود که انگلیسی را با لهجه صحبت می کرد.

او در یکی از این ویدئو ها خود را فردی بسیار دوست داشتنی و باهوش و پرانگیزه نشان داد که دانشجویانش به او احترام می گذاشتند.

او هنگام تدریس انعطاف پذیر بود و در مورد موضوع مورد بحث شان در کلاس درس با اشتیاق صحبت می کرد.

اما در ویدئوی بعدی همین مربی به فردی نچسب، سرد و غیر قابل اعتماد تبدیل شد که هنگام تدریس کوچک ترین انعطافی از خود نشان نمی داد.

هر گروه از دانشجویان فقط یکی از این ویدئو ها را مشاهده کردند.

محققان پس از پخش این دو ویدئو، از دانشجویان خواستند در مورد ظاهر، رفتار و لهجه این مربی روان شناس از به شدت خوب تا به شدت بد در یک مقیاس 8 درجه ای امتیاز بدهند.

همچنین محققان از دانشجویان پرسیدند چقدر علاقه آن ها به مربی و البته چقدر از ویژگی های شخصیتی او در امتیازدهی شان نقش داشته است.

پس از تکمیل پرسشنامه، واکنش دانشجویان به نتیجه کار جالب بود.

آن ها به مربی در ویدئوی اول امتیاز بیشتری داده بودند و در عین حال معتقد بودند علاقه شان به مربی تاثیری روی رتبه بندی شان نداشته است.

اما نمی دانستند واقعا چرا به مربی اول رتبه بالاتری داده بودند؛ در حالی که در دو ویدئو تدریس یکسان بود و فقط ویژگی های شخصیتی مربی تفاوت داشت.

این بررسی نشان داد مردم پدیده خطای هاله ای را درک می کنند، اما متوجه آن نیستند.

در واقع بدون آن که تشخیص دهند، دچار این خطا می شوند.

به دلیل وجود این خطا، انسان ها در مورد افراد قضاوت های نادرست انجام می دهند.

مثلا اگر فردی در نظرمان جذاب نیاید، یا یک ویژگی منفی داشته باشد، ویژگی های مثبت و خوب او را هرگز نمی بینیم و او را مطلقا بد می دانیم!
کلید واژه ها: روان شناسی - آزمایش - روان - تحقیق - روابط اجتماعی - هزاران - محققان - علوم - انگشت - تعداد - الهام - روانشناختی - غیر اخلاقی - عمیق - حوزه - اجتماعی - تحقیقات - کوچک تر - اخلاقی - خطرناک - روابط - مختلف - تخصصی - گذشته - انسان - تشخیص - بررسی - گونه - برده - داده

آخرین اخبار سرویس:
آغاز واکسیناسیون خانواده آموزش عالی در دانشگاه اصفهان

4 رتبه تک رقمی کنکور به دانش آموزان اصفهان رسید

عباسی مهر: جنبش دانشجویی توانسته است بدون محافظه کاری پای اصول خود بایستد

آغاز واکسیناسیون اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

150 نفر از دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی ابهر واکسینه شدند

اجرای طرح تصفیه سیال فلزکاری در ماشین کاری فلزات

رقابت علمی «کنز» نوآوران جهان اسلام را به چالش دعوت کرد

جهان تیغ: سیستان و بلوچستان نه هوا دارد نه آب / دولت روحانی برای ترک فعل در سیستان باید محاکمه شود + فیلم

شصت وهفتمین درس گفتار «اندیشه و عمل» برگزار می شود

عرب: امروز جنبش دانشجویی در بی عملی و کم کاری به سر می برد

طرح »مدیریت ترافیک هوایی پرنده ‎های بدون سرنشین« به اتمام رسید

طرح «مدیریت ترافیک هوایی پرنده ‎های بدون سرنشین» به اتمام رسید

واکسیناسیون مدرسان دانشگاه علمی کاربردی در دستور کار قرار گرفت

فعالیت پایگاه های انتخاب رشته در کرمان

آیا میز نامرتب نشانه نبوغ است؟

طرح «مدیریت ترافیک هوایی پرنده ‎های بدون سرنشین» به اتمام رسید

«قاسم خوش هیکل آزاد» مرشد زورخانه درگذشت

رمز موفقیت نفرات برتر کنکور 1400 البرز

چهره بدون آرایش و چشم های گریون الناز شاکردوست در پست اینستاگرام + عکس

جهان تیغ: سیستان و بلوچستان نه هوا دارد و نه آب / دولت روحانی برای ترک فعل خود در سیستان باید محاکمه شود + فیلم

چهره بدون آرایش و چشم های گریون الناز شاکردوست در پست اینستاگرام + عکس

قلم دوربین | اجرای واکسیناسیون با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد

تصاویر تار به یادگیری بهتر هوش مصنوعی کمک می کند

آیا امکان زندگی روی مریخ وجود دارد؟

تجهیز دومین مرکز واکسیناسیون کرونا در دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان

بیش از 105 هزار کهگیلویه و بویراحمدی بر علیه کرونا واکسینه شدند

بیش از 85هزار نفر در ایلام علیه کرونا واکسینه شده اند

دانشجویان ورودی کدام سال ها در اولویت واکسیناسیون قرار می گیرند؟

روباتی که چشم بسته دویده و کالا ها را تحویل می دهد

جداسازی انتخابی گاز ها ممکن شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خواستار یک هفته تعطیلی کامل در اصفهان شد

کارنامه رتبه های زیر 100هزار سه گروه آزمایشی کنکور منتشر شد

2 پایگاه جدید برای واکسیناسیون کرونا در دانشگاه آزاد مشهد راه اندازی می شود

پاسخنامه رتبه های زیر 100 هزار کشوری کنکور 1400 منتشر شد

شورا های حل اختلاف باید در داخل دادسرا ها یا در محلی نزدیک به دادسرا ها ایجاد شوند

مهلت ثبت سهمیه استعداد درخشان ارشد پزشکی تمدید شد

کارنامه رتبه های زیر 100هزار سه گروه آزمایشی کنکور منتشر شد

جدیدترین اخبار انتخاب رشته 1400؛ از دانشگاه فرهنگیان تا سامانه انتخاب رشته مجازی

کارنامه رتبه های زیر 100 هزار سه گروه آزمایشی کنکور منتشر شد

تحصیل یک هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی بافق

گزینه های احتمالی وزارت جهاد کشاورزی + سوابق

انتخاب رشته کنکور سراسری از روز سه‎شنبه 12 مرداد آغاز می شود

انتخاب رشته کنکور سراسری از کی آغاز می‎شود؟

برگزاری اولین المپیاد ورزشی همگانی مجازی تابستانه دانشگاه علوم پزشکی گیلان

انجام مرحله نخست واکسیناسیون دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی اقلید

نمایش مستند زندگی شهین اعوانی در برنامه «حکایت دل» شبکه چهار

سیصدوهشتادوهفتمین نشست اندیشکده ژرفا برگزار می شود

مرکز بین المللی ارس دانشگاه پیام نور راه اندازی می شود.

اقدامات لازم برای واکسیناسیون کادر آموزشی و دانشجویان انجام شود

مهلت ثبت نام دانشجویان علوم پزشکی تهران برای تمدید سکونت در خوابگاه اعلام شد

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه آزاد و ستاد رشد و نوآوری بسیج

نگاه جزیره ای یکی از مشکلات جدی اقتصاد دانش بنیان است

تدوین آیین نامه «الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل در ساختمان های بلندمرتبه»

ویدئو | دوقلوهای اهوازی؛ رتبه های برتر کنکور تجربی | هیچ وقت رقیبِ هم نبودیم

واکسیناسیون مدرسان دانشگاه علمی کاربردی در دستور کار قرار گرفت

تفاهم نامه میان دانشگاه آزاد و ستاد رشد و نوآوری بسیج منعقد شد

نحوه واکسیناسیون استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد علیه کرونا

دانشجویان علوم پزشکی تهران برای تمدید سکونت در خوابگاه ثبت نام کنند

نحوه واکسیناسیون استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد علیه کرونا

درخشش اعضای هیئت علمی واحد شهرکرد در سامانه علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی

برخورداری از نیروی جوان و متفکر از ویژگی های بارز جهاددانشگاهی است + فیلم

نحوه انتخاب رشته های دانشگاه آزاد برای داوطلبان کنکور 1400

171 اختراع با حمایت 90 درصدی کانون پتنت فراتر از مرز ها رفت

سامانه انتخاب رشته مجازی سنجش برای کنکور 1400 از فردا فعال می شود

معرفی کارخانه نوآوری کرمانشاه و شتاب دهنده نیروی غرب

چین دومین تولیدکننده مقالات علمی و فناوری در جهان شد

آموزش مفاهیم پایه سیگنال های حیاتی و آشنایی با ثبت های استاندارد آن

آغاز ثبت نام دانشجویان علوم پزشکی تهران برای تمدید سکونت در خوابگاه

زمان پرداخت معوقات افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان وزارت علوم اعلام شد

ستاری: یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت شدیم

ستاری: به یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تبدیل شدیم

توسعه رشته‎ های پزشکی و پیراپزشکی در دستور کار دانشگاه آزاد قرار دارد

ضوابط جدید برای پذیرش پولی دانشجو در دانشگاه ها

دانشجویان علوم پزشکی تهران برای تمدید سکونت خوابگاه ثبت نام کنند

رونمایی از طرح های کلان ملی با هدف خودکفایی با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور

دانشگاه آزاد کرج براساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرد

نحوه واکسیناسیون استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد علیه کرونا

انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش برای کنکوری ها فردا آغاز می شود

تعطیلات نازنین بیاتی در فضایی بکر

رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد افزایش می یابد

ابعاد ماجرای خودکشی پژوهشگر دانشگاه فردوسی

9 طرح کلان ملی فناوری رونمایی شد / تامین نیاز کشور با محصولات فناورانه و راهبردی

آذربایجانی ها خوش درخشید ؛داوطلب تبریزی نفر اول کنکور علوم تجربی

«NGO»های کارآفرین در مراحل تکوین | تربیت نیروی انسانی خلّاق برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال

واکسیناسیون اساتید دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد

اجرای موفق طرح الف و ب اعضای هیئت علمی با وجود زیرساخت های مورد نیاز

توسعه رشته های پزشکی و پیراپزشکی در دستور کار دانشگاه آزاد

راهبرد پویا در حمایت از طرح های کلان ملی فناوری / فروش میلیاردی نمایشگاه «ایران ساخت»

شرط حضوری شدن آموزش دانشگاهها از مهر ماه اعلام شد

فوم بتن بهتر است یا پوکه؟ مقایسه روش های کف سازی ساختمان

ضرغامی: راه میانبر تحقق اقتصاد مقاومتی توجه ویژه به اقتصاد دانش بنیان است

زیر ساخت های دانشگاه فرهنگیان نیاز به اصلاحات جدی دارد

انتخاب مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی ارومیه به عنوان مرکز مشاوره فعال کشور

با الگوی موفق تجاری سازی به یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تبدیل شدیم

مشکلات مشهد نتیجه 40 سال بی تدبیری ما است/ عنوان نظارت و پایش به کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد اضافه می شود

تنها در بحران

برگزاری جلسات پیش دفاع متمرکز دانشجویان دکتری از 27 شهریورماه

کنکور در سال 1402 تغییر می کند +جزییات

ببینید | رقابت یک ربات دو پا با انسان در مسابقه دوومیدانی

2 پایگاه جدید واکسیناسیون کرونا در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد راه اندازی می شود

مراقب خطا های ذهنت باش!

مراقب خطا های ذهنت باش!