مطالب مرتبط:
مطالبه فرهنگیان در «فارس من »؛ آموزش و پرورش تلاشی برای دریافت فوق العاده 50 درصدی معلمان نمی کند!
جذب سرباز طلبه در آموزش و پرورش البرز/ اولویت فعالیت های پرورشی است
درخواست اعضای شورای عالی آموزش و پرورش از نامزدهای ریاست جمهوری/ برنامه تان برای آموزش و پرورش چیست؟
راه اندازی سامانه «جامع آموزش مجازی در آموزش و پرورش استثنایی»
سهم آموزش و پرورش در برنامه نامزد ها
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 خرداد 1400 ساعت 16:002021-06-12اجتماعي

صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای اولویت های آموزش و پرورش


معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش بر استفاده مناسب و اثر بخش از ظرفیت هایی مانند صندوق ذخیره فرهنگیان در ایجاد جو سازمانی مطلوب، بهبود نظام جبران خدمات معلمان و دیگر کارکنان آموزش و پرورش از جمله بیمه تکمیلی و تسهیلات اعطایی در راستای اولویت های وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد.

- ابراهیم سحرخیز کارشناس مسائل آموزش و پرورش و معاون اسبق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره وضعیت فعلی آموزش و پرورش، اظهار کرد: به رغم پیشرفت در برخی از شاخص های کمی مانند بالا رفتن نرخ پوشش تحصیلی به ویژه در دوره های ابتدایی و متوسطه اول، اما با دو چالش جدی و مزمن روبروست.

وی افزود: اولین چالش، کاهش کیفیت آموزشی که برآمده از عواملی مثل چرخه معیوب نظام ارزشیابی، مشاوره و هدایت تحصیلی، جذب و نگهداشت معلم، بالارفتن نسبت دانش آموز به کلاس، اهداف و محتوای برنامه درسی و.

است و دومین چالش هم، تشدید نابرابری های آموزشی که بیش از همه، ریشه در نگاه کالایی به آموزش و پرورش دارد.

مشکل به نام باز شدن پای معلمان خرید خدمات آموزشی به مدارس دولتی سحرخیز ادامه داد: رشد دو برابری فراوانی دانش آموزان مدارس غیردولتی در هشت سال اخیر، باز شدن پای معلمان خرید خدمات آموزشی به مدارس دولتی، به صفر رسیدن سهم هزینه های غیرپرسنلی در بودجه سنواتی آموزش و پرورش، تحمیل بیش از 40 درصد هزینه های آموزشی به مردم حتی در مدارس دولتی مناطق نابرخودار، کمبود 300 هزار نفری معلم، کاهش انگیزه در معلمان به دلیل دغدغه های معیشتی، همگی نشان از طبقاتی شدن آموزش در ایران دارد که بخشی از پیامدها و آثار آن را می توان در محروم شدن دهک های نا برخودار جامعه در راه یابی به دانشگاه های دولتی جست وجو کرد.

وی درباره ویژگی های رییس جمهور موفق، گفت: به نظر می رسد رییس جمهور آینده برای برون رفت از چالش های امروز آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد امنیت آفرین و مولد سرمایه انسانی و اجتماعی باید پای بندی و التزام به سیاست های کلی تحول در آموزش و پرورش را به عنوان یک دغدغه ملی، در رئوس برنامه ها و تعهدات خود جای داده، با ارائه یک نقشه راه مناسب و واقع بینانه ، برای عملیاتی کردن آن در یک بازه زمانی کوتاه بکوشد.

ویژگی های وزیر آینده آموزش و پرورش این کارشناس مسائل آموزش و پرورش به ویژگی های وزیر آینده آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: وزیر منتخب، چهره ای خوشنام ،کاردان، عالم، برخاسته از درون و بدنه معلمان باشد تا علاوه بر داشتن عزم لازم برای تحول، از درک و توانایی لازم برای فهم تحول نیز برخوردار باشد.

وی برای حل مشکلات آموزش و پرورش پیشنهاداتی را نیز ارائه کرد که می توان به ممنوعیت در معرفی و به کارگیری صاحبان یا سهامداران مدارس غیردولتی در مناصبی مانند وزیر، معاونان و مشاوران عالی رتبه وزیر، مدیران کل ستادی، صفی و رؤسای ادارات آموزش و پرورش در راستای مدیریت بر اصل تعارض یا تزاحم منافع اشاره کرد.

لزوم اتخاذ رویکردی شفاف، منطبق با اصول قانون اساسی در قبال اقتصاد آموزش و پرورش سحرخیز ادامه داد: اتخاذ رویکردی شفاف، منطبق با اصول قانون اساسی در قبال اقتصاد آموزش و پرورش با هدف پرهیز از سوق دادن مدارس دولتی به پرتگاه خصوصی سازی، مدرسه فروشی یا برون سپاری لجام گسیخته به بهانه و توجیهی مانند کاستن از هزینه های آموزشی، فرار از تمرکزگرایی یا واگذاری حق انتخاب به مردم متناسب با درآمد یا پایگاه و طبقه اجتماعی آنان را راه دیگر برای حل مشکلات آموزش و پرورش ذکر کرد.

وی تصریح کرد: همچنین باید تأمین، تربیت و بهسازی معلم به عنوان مؤثرترین عنصر تحول در آموزش و پرورش از مسیر بی بدیل دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی با هدف مدیریت بهینه بر منابع انسانی در آموزش و پرورش به منظور پرهیز و گریز از ورود غیر کارشناسی مجلس به مسأله تأمین معلم از طریق استخدام های فله ای، ناعادلانه و غیر رقابتی صورت گیرد.

استفاده مناسب از ظرفیت صندوق ذخیره فرهنگیان معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش بر استفاده مناسب و اثر بخش از ظرفیت هایی مانند صندوق ذخیره فرهنگیان در ایجاد جو سازمانی مطلوب، بهبود نظام جبران خدمات معلمان و دیگر کارکنان آموزش و پرورش از جمله بیمه تکمیلی، تسهیلات اعطایی و.

با بازنگری در ساختار و ارکان آن به منظور بالابردن میزان مشارکت و نظارت مستقیم سهامداران بر گزینش و عملکرد هیأت مدیره و مدیر عامل تأکید کرد.

وی افزود: بازنگری در ساختار شورای نظارت بر تأسیس و اداره مراکز آموزش غیردولتی با هدف ورود دیگر نهادهای نظارتی بیرونی از جمله سازمان بازرسی به عنوان نماینده قوه قضاییه در نظارت بر فعالیت مدارس غیر دولتی و مبارزه با ویژه خواری در جهت حل مشکلات آموزش و پرورش ضروری است.

تلاش برای استقرار نظام ویژه پرداخت حقوق و مزایا برای معلمان صورت گیرد سحرخیز با تأکید بر اجرای رتبه بندی معلمان، اظهار کرد: تلاش برای استقرار نظام ویژه پرداخت حقوق و مزایا برای معلمان ذیل عنوان رتبه بندی معلمان، متناسب و متناظر با شأن و جایگاهی که نقشه جامع علمی کشور، برای معلمان در ردیف استادان، پژوهشگران و فناوران به رسمیت شناخته است را مهم دانست.

وی بر جدی گرفتن توازن بین شاخه ای و رشته ای در دوره دوم متوسطه با اولویت بخشی به توسعه آموزش های فنی وحرفه ای یا کار دانش با هدف مهار پیامدهای خسارت بار کنکور و بالابردن توان مهارتی دانش آموزان تأکید کرد.

تحول در آموزش و پرورش نیازمند چیست؟ این کارشناس مسائل آموزشی درباره تحول در وزارت آموزش و پرورش گفت: تحول در آموزش و پرورش نیازمند به اهتمام و بسیج دیگر دستگاه های تأثیرگذار کشور از جمله وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد و کشاورزی و.

است؛ بنابراین باید رشد و ارتقای آموزش و پرورش کشور در عمل به دغدغه اول کشور مبدل شود تا بتواند از حمایت های نظام مند و تعریف شده فرابخشی نیز برخوردار شود.

وی افزود: متناسب سازی سهم واقعی آموزش و پرورش از تولید ناخالص ملی و بودجه عمومی دولت با انتظارات جهانی و منطقه ای و تأکید بر تعیین ضرب الاجل معین برای اجرایی شدن خرده نظام های سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش با در اولویت قرار دادن نظام ارزشیابی پژوهش محور، مشارکت پذیری بیشتر شوراهای آموزش و پرورش، تمرکز بر مدرسه محوری و تفویض اختیارات به مدیران و عوامل اجرایی مدارس از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

امیدوارم در دولت آینده وزیر آموزش و پرورش مقتدرین وزیر کابینه باشد سحرخیز تصریح کرد: در بین کاندیداهای حاضر در انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می رسد برنامه آقای رییسی با اتخاذ رویکرد عدالت محوری در تمامی حوزه ها از جمله آموزش و پرورش و پای بندی و التزام عملی ایشان به سیاست های کلی تحول، در مقایسه با دیگر نامزدها از ضمانت اجرایی بیشتری برخودار باشد.

وی ادامه داد: امیدوارم در دولت آینده بعد از معاون اول، وزیر آموزش و پرورش مقتدرین وزیر کابینه باشد تا بتواند از کیان و اعتبار آموزش و پرورش به عنوان پیشران پیشرفت و اعتلای کشور جانانه دفاع کند.

فارس/
کلید واژه ها: آموزش و پرورش - وزارت آموزش و پرورش - آموزش - صندوق ذخیره فرهنگیان - پرورش - وزارت آموزش - اولویت های آموزش و پرورش - صندوق ذخیره - فرهنگیان - وزارت - نرخ پوشش تحصیلی - ابراهیم سحرخیز - متوسطه - اولویت - چالش - کیفیت آموزشی - آموزش متوسطه - برنامه درسی - بیمه تکمیلی - پوشش تحصیلی - ذخیره - معاون - صندوق - دانش آموز - نظام - کارشناس - ابتدایی - تسهیلات - ابراهیم - کارکنان

آخرین اخبار سرویس:
کرونا همچنان می تازد/ رنگ 285 شهر قرمز شد

افق شرعی گرگان، 8مرداد

استخدام خانم نگهداری ازکودک و سالمند

پیش بینی هواشناسی در ایران امروز 8 مرداد 1400

کرونا همچنان می تازد/ رنگ 285 شهر قرمز شد

مهلت ثبت نام دانش آموزان در پایه دهم مدارس شاهد تا 20 مرداد

شهرهای قرمز کرونایی همچنان در حال افزایش است/285 شهر قرمز

اعلام زنگ بندی جدید کرونایی شهرها/ 285 شهر در وضعیت قرمز قرار دارند

سوسک ها اصلا چرا به وجود آمدند؟

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی هشتم مرداد در استان سمنان

شهرهای قرمز در آخرین رنگ بندی کرونایی کشور + اسامی

تشکیل ستاد مهر وهمدلی در خیریه زنده یادان رضایی

اعلام جدیدترین رنگ بندی خوزستان

امدادرسانی هلال احمر گلستان به 27 خانوار سیل زده

امدادرسانی هلال احمر گلستان به 27 خانوار سیل زده

ممنوعیت تردد شبانه همچنان ادامه دارد؟

کاهش نسبی 8 درجه ای دما در سمنان

شکارچی پرندگان در تالاب بختگان به دام افتاد

کاهش دمای استان تهران تا 8 درجه سانتیگراد

افتتاح پروژه بزرگ میدان شهدای هسته ای

اعلام جدیدترین رنگ بندی خوزستان / اهواز و 8 شهر دیگر در وضعیت قرمز

هیچ شهری در شرایط آبی نیست + اسامی شهر های قرمز جدید از شنبه 9 مرداد

حال و هوای سیستان و بلوچستان در سالروز عید غدیر

پایان دُز اول واکیناسیون کرونای معلمان لرستان تا 25 مردادماه جاری

اعلام جدیدترین رنگ بندی خوزستان / اهواز و 8 شهر دیگر در وضعیت قرمز

محدودیت های تردد کرونایی و جریمه ها هنوز ادامه دارد؟

عکس | برپایی جشن عیدغدیر در محلات

نقشه کرونایی جدید ایران/ اسامی شهرهای قرمز

تونل البرز منطقه برفگیر محور تهران-شمال را دور می زند

نقشه کرونایی جدید ایران منتشر شد/ هیچ شهری در شرایط آبی نیست + اسامی شهرهای قرمز جدید از شنبه 9 مرداد

نقشه کرونایی جدید ایران منتشر شد| هیچ شهری در شرایط آبی نیست | اسامی شهرهای قرمز جدید از شنبه 9 مرداد

رنگ بندی جدید کشور پنجشنبه 7 مرداد/ وخیم ترین آمار بستری از ابتدای کرونا

تونل البرز منطقه برفگیر محور تهران-شمال را دور می زند

حاجی میرزایی: جمع بندی جهانی این است که به هرطریقی مدارس را بازگشایی کنیم

جزییات ثبت نام آزمون وکالت دادگستری 1400

واکسیناسیون معلمان مقدمه حضور دانش آموزان در مدارس

بارندگی شدید در گلستان

«واکسیناسیون معلمان» مقدمه حضور دانش آموزان در مدارس/ حاجی میرزایی: 90 درصد دانش آموزان اشتیاق بازگشت به مدرسه را دارند

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

نامجو؛ نخستین روستای بدون بیکار شهرستان کوهدشت

برپایی ایستگاه صلواتی به مناسبت جشن عید غدیر خم در ایلام به روایت تصویر

نامجو؛ نخستی روستای بدون بیکار شهرستان کوهدشت

کاهش یک تا دو درجه ای دما در استان

جریمه یک میلیونی ورود به شهرهای قرمز و نارنجی

امدادرسانی به 27 خانوار گرفتار در سیلاب گلستان

25 دوربین ترافیک و آب و هوا را در محورهای گلستان پایش می کنند

25 دوربین شرایط آب و هوایی محورهای گلستان را پایش می کنند

امدادرسانی به 27 خانوار گرفتار در سیلاب گلستان

استخدام کارشناس دفتر فنی در شرکت برنا سازه اسپاد در اصفهان

بلندترین کباب کوبیده دنیا در بجنورد طبخ شد+تصاویر

25 دوربین ترافیک و آب و هوا را در محورهای گلستان پایش می کنند

ثبت 4وقف با نیت غدیر در سبزوار

دهم مرداد پایان رقابت مسابقات سراسری قرآن دانش آموزی در سمنان

استخدام مسئول دفتر در شرکت مهندسی برنا سازه اسپاد در اصفهان

ثبت 4 وقف با نیت غدیر در سبزوار

افت دما در خوزستان ایسنا

اطعام 45 هزار نفر در عید سعید غدیر از سوی حرم حضرت معصومه (س)

تازه ترین خبر از واکسیناسیون فرهنگیان در هرمزگان

آبرسانی جهادگران بسیجی به روستاهای غرب کارون

خسارت سیل تابستانی در خراسان شمالی / راه 10روستای بخش قوشخانه شیروان مسدود شد

بارش تابستانی مهمان کالپوشی ها

بزرگداشت عید غدیر با راه اندازی کاروان های شادی در دیار مینودری

ترافیک سنگین و بارش باران در محور چالوس

 طولانی ترین تونل خاورمیانه در آزادراه تهران ـ شمال افتتاح شد

آیا محدودیت های شبانه همچنان ادامه دار است؟

برگزاری سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور در لرستان

آغاز واکسیناسیون رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز

«واکسیناسیون معلمان» مقدمه حضور دانش آموزان در مدارس

مدیریت بحران خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمد

بازگشایی مرکز تعویض پلاک ایلام از شنبه 9 مرداد

استخدام نیروی خدمات (آبدارچی - نظافتچی) در شرکت نفیس آرا در تهران

بسته شدن راه ده روستای قوشخانه در سیل

صفر تا صد فوق العاده ویژه فرهنگیان؛ بالاخره چقدر به حقوق معلمان اضافه می شود؟

آغاز واکسیناسیون معمان از امروز

اعلام زمان واکسیناسیون معلمان

افت دما در خوزستان

جزییات جلسه نوبخت با نمایندگان معلمان درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان

آغاز واکسیناسیون معلمان چهارمحال و بختیاری به روایت تصاویر

بازگشایی مدارس در صورت موافقت ستاد کرونا

این جهادگر رویای کودکی اش را در سیستان محقق کرد

مهلت ثبت نام دانش آموزان در پایه دهم مدارس شاهد تا 20 مرداد

آخرین اخبار احکام فوق العاده ویژه فرهنگیان

ایجاد 27 مرکز تخصصی کسب و کار و کارآفرینی در کشور

چرا مجوز افزایش فوق العاده ویژه معلمان قابلیت اجرا ندارد؟

ایجاد 27 مرکز تخصصی کسب وکار و کارآفرینی در کشور

پویش هدیه پدری مهربان در شیراز

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

علوم انسانی؛ پرمتقاضی ترین گروه آزمایشی کنکور ارشد 1400

خبر هایی از  کنکور ارشد تا ارتقا عمرانی جاده ها

تحول در آموزش و پرورش با کمبود نیروی انسانی محقق نمی شود

ثانیه شماری تا مرگ تدریجی تالاب بین المللی هشیلان+تصاویر

آلودگی هوا در شهرهای صنعتی استان مرکزی/ هوای اراک و شازند در وضعیت ناسالم قرار گرفت

تحول در آموزش و پرورش با کمبود نیروی انسانی محقق نمی شود

عکس جشن تولد 39 سالگی سیروان خسروی / عکس

آخرین خبرها از فوق العاده ویژه فرهنگیان

تشکوه، کوه همیشه شعله ور ایران

کیفیت هوای 3شهرستان استان ناسالم برای تمام گروه ها

استخدام کارمند واحد اداری در شرکت مهندسی مشاوره ای ایده پردازان در قم

سوزنِ گیر کرده وزیر آموزش و پرورش روی باز شدن مدرسه ها

اعمال جریمه یک میلیون تومانی برای سفر به شهرهای ممنوعه

صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای اولویت های آموزش و پرورش

صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای اولویت های آموزش و پرورش