مطالب مرتبط:
کاهش تقاضای خرید لوازم سرمایشی و افزایش تقاضای تعمیرات آن در مشهد
کاهش نرخ بیکاری و افزایش تولید در کهگیلویه و بویراحمد
وزیر آموزش وپرورش: پیشنهاد افزایش تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور تا 60درصد ارائه شد
کیفیت دسترسی اینترنت و مشکل تهیه تجهیزات لازم از مشکلات آموزش مجازی است
رحیمی: تعامل پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها پیش زمینه توسعه پژوهش های فناورانه است
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 خرداد 1400 ساعت 00:202021-06-10دانش

کاهش مشکلات آموزش با افزایش سهم پژوهش دانشگاه ها


عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گفت: آموزش باید به گونه ای تغییر یابد که نتیجه آن عملیاتی شود و در همین راستا می توان با افزایش سهم پژوهش در دانشگاه ها، - "- حسین عقابی؛ بر اساس سخن سعدی، کسانی که علم و دانش را فرا می گیرند؛ اما به آن عمل نمی کنند، افراد نادانی هستند.

دانشمند واقعی کسی است که به آموخته های خود عمل کند.

چنانچه سعدی شیخ اجل و استاد حکایت آموزنده ای در ارتباط با علم و عمل دارد که می گوید: دو کَس رنج بیهوده بردند و سعی بی فایده کردند یکی آنکه اندوخت و نخورد و دیگر آنکه آموخت و نکرد.

علم، چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست، نادانی نه محقق بود، نه دانشمند چارپایی، بر او کتابی چند آن تهی مغز را چه علم و چه خبر که بر او هیزم است یا دفتر؟ افزایش سهم پژوهش در دانشگاه ها یعنی هموارکردن مسیر عمل به آموخته های علمی.

در کشورهای پیشرفته، آموزش در همه مقاطع (دبستان، دبیرستان و دانشگاه) به گونه ای برنامه ریزی شده که درصد قابل توجهی از آن به امر پژوهش و عمل به آموخته ها، ختم می شود.

خبرنگار آنا درباره افزایش سهم پژوهش در دانشگاه در راستای کاهش مشکلات آموزش با ناصر حاجیان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانیم.

آنا: درباره نقش دانشگاه ها در حل مشکلات کشور شرح مختصری ارائه کنید.

حاجیان: در بیشتر دانشگاه ها، آموزش به گونه ای برنامه ریزی شده که نتیجه حاصل از آن برای دانشجویان، فراگیری یک سری تئوری بدون عمل و برای استادان یک سری مقاله برای ارتقا از استادیاری به دانشیاری و نهایتاً به کسب رتبه استادتمام ختم می شود.

بدیهی است که این روش، نمی تواند پاسخگوی حل مشکلات کشور باشد.

آنا: چه تدابیری باید برای پاسخگوبودن دانشگاه ها به حل مشکلات کشور در نظر گرفته شود؟ حاجیان: با توجه به اینکه روش فعلی پاسخگو نبوده، باید تغییرات اساسی در آموزش و ارتقای استادان داده شود.

باید آموزش به گونه ای تغییر یابد که نتیجه آن عملیاتی شود.

بدیهی است که برای رسیدن به این هدف، باید با افزایش سهم پژوهش، توازنی بین تئوری و عمل به وجود آوریم.

ارتقای استادان نیز باید بر اساس فعالیت های پژوهشی و مقالاتی باشد که مشکلات کشور در آنها حل شود.

آنا: راهکار علمی برای ورود استادان دانشگاه به حل مشکلات کشور چیست؟ حاجیان: اکثر استادان دانشگاه های ایران از سطح علمی خوبی برخوردارند.

بر همین اساس، توانایی انجام طرح های پژوهشی و نوشتن مقاله را دارند.

برای سوق دادن عنوان طرح های پژوهشی و مقالات در راستای حل مشکلات کشور، باید استادان سعی کنند در زمان تدریس در دانشگاه، ارتباط تنگاتنگی با ارگان های مرتبط با رشته خودشان داشته باشند و با مشکلات از نزدیک روبه رو شوند و در صحبت با کارشناسان خبره، مسئولان مرتبط، مردم و .

به جمع آوری نظر آنان در ارتباط با مشکلات و حل آنها بپردازند.

استادان دانشگاه باید مشکلات را به ترتیب به صورت سؤال تهیه و بر اساس سؤالات به دست آمده، عنوان طرح های پژوهشی و مقالات را تهیه کنند و فعالیت های پژوهشی و مقالات را به موضوعات به دست آمده سوق دهند و در زمان انجام طرح های پژوهشی و مقالات که برگرفته از مشکلات رشته خودشان است، ارتباط با ارگان های ذی ربط را ادامه دهند تا نتایج حل مشکل را مشاهده کرده و پس از حل آن، مقاله مورد نظر را بنویسند.

آنا: بیشتر مواقع مشاهده می کنیم که عنوان طرح های پژوهشی مورد نیاز وزارتخانه ها و ارگان ها قبلاً تهیه شده و قابل دسترسی است.

بهتر نیست از عنوان های حاصل فعالیت استادان استفاده شود؟ حاجیان: استادان باید خودشان وارد جامعه کاری مرتبط با رشته خود شده و مشکلات را از نزدیک حس کنند تا بتوانند عنوان طرح های پژوهشی را ارائه دهند.

سال های گذشته، مرسوم بوده که عنوان طرح های پژوهشی توسط وزارتخانه ها و ادارات مرتبط مشخص شده و استادان بیشتر مواقع همان موضوعات را انتخاب می کردند که نتیجه مناسبی برای حل مشکلات جامعه نداشت؛ زیرا وقتی فرد خودش مشکل را از نزدیک پیدا نکند و وقت نگذارد، طرح پژوهشی و مقاله آن نیز به صورت تئوری پاسخ داده می شود و عمل و نتیجه ای کاربردی در آن نیست.

آنا: تجارب دانشمندان تأثیرگذار در جهان در آموزش و یادگیری چگونه بوده است؟ حاجیان: بدیهی است یکی از دلایل موفقیت دانشمندان به کارگیری روش های صحیح در آموزش و یادگیری خودشان بوده است.

برای نمونه آلبرت اینشتین که یکی از دانشمندان ممتاز قرن گذشته بوده و در سراسر جهان، نام وی با کلمه نبوغ، یکی دانسته می شود، نظرهای جالبی در ارتباط با آموزش و یادگیری دارد که به عقیده او علت بی خبرماندن بسیاری از مردمان باهوش و بااستعداد از این جهان شگرف، آن است که علم را به شیوه های آموزشی خشک و پوسیده به دانش آموزان و دانشجویان آموزش می دهند.

وی عنوان می کند که هرگز به شاگردانم درسی نمی دهم، فقط تلاش می کنم شرایط را فراهم کنم تا خودشان یاد بگیرند.

اگر نتوانی مسئله ای را به سادگی توضیح دهی، پس آن را به خوبی درک نکرده ای.

باور کورکورانه، بزرگ ترین دشمن حقیقت است و اینکه آموزش باید به گونه ای باشد که آنچه آموزش داده می شود به عنوان هدیه باارزش تلقی شود نه به عنوان وظیفه سخت و دشوار.

با توجه به نظرهای اینشتین، هر معلمی می تواند کار خودش را ارزیابی کند و نمره ای به خودش بدهد.

احتمالاً می توانیم دلایل موفق نبودن در آموزش کشور در همه سطوح را در نکات ذکر شده پیدا کنیم.

آنا: آیا شما تجربه ای در شناسایی مشکلات در رشته تحصیلی خودتان دارید؟ حاجیان: بله.

در رشته آب(گرایش هیدرولوژی) فارغ التحصیل شدم.

خشکی رودخانه زاینده رود در سال های اخیر به یکی از معضلات اصلی استان اصفهان و حتی کشور تبدیل شده و برای کمک به حل این مشکل، ابتدا به بررسی جامع از منابع معتبر مرتبط با زاینده رود، اعم از کتاب ها و گزارش های تهیه شده توسط مهندسان مشاور مراجعه کردیم و به دنبال آن به مدت چند سال برای آشنایی بیشتر با مسئولان ذی ربط، کشاورزان، خبرگان و کارشناسان، بازدید و جلساتی برگزار شد.

نتایج حاصل از جلسات و بازدیدها در چهار دفتر به صورت کامل یادداشت برداری شد.

سپس نکات مهم آنها، جدا و از این نکات، مشکلات شناسایی شده و آنها به صورت سؤال طرح شدند.

در اقدامی دیگر مقالاتی از مطالب ارائه شده در مجامع علمی تهیه کردیم که در قالب کتابی با عنوان مشکلات زاینده رود پرسش ها و پاسخ ها انتشار یافت.

این کتاب در جشنواره دوسالانه کتاب که توسط شهرداری اصفهان برگزار می شود، جایزه نخست را به خود اختصاص داد.

آنا: آیا کتاب مشکلات زاینده رود، قابل استفاده برای همگان است؟ حاجیان: بله.

در تألیف کتاب مشکلات زاینده رود پرسش ها و پاسخ ها ، سعی شد به گونه ای عمل شود که مورد استفاده اقشار مختلف اعم از دانشگاهیان، کارشناسان، کشاورزان و عامه مردم باشد.

برای رسیدن به این هدف ابتدا شرح مختصری از روند کار و تهیه 37 سؤال به دست آمده در ارتباط با مشکلات زاینده رود، ارائه شد.

به دنبال آن جدولی شامل سؤال، عنوان مقاله، هدف اصلی تهیه مقاله، نتایج به دست آمده و عنوان هایی که می تواند به عنوان طرح های پژوهشی و پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری مورد استفاده قرار گیرد، تهیه و ارائه کردیم و بالاخره چکیده مقالات برای استفاده سریع کاربران و به دنبال آن در قسمتی جدا و اصل مقالات علمی پژوهشی به صورت کامل ارائه شد.

آنا: چگونه نتایج حاصل از شناسایی یکی از مشکلات استان (خشکی زاینده رود) را به عنوان کار پژوهشی برای ارتقای آموزشی در دانشگاه استفاده کردید؟ حاجیان: در تدریس دروس مرتبط، ابتدا شرح مختصری در ارتباط با خشکی زاینده رود و دلایل آن ارائه کردیم.

به دنبال آن پی دی اف یا اصل کتاب در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

عنوان طرح های پژوهشی و پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری که در جدول قبل بحث شد، پیشنهاد می شود که مورد استفاده دانشجویان در دوره های کارشناسی به عنوان کار اضافی در کلاس و دانشجویان دوره های تکمیلی برای انتخاب موضوع پایان نامه قرار گیرد.

آنا: چه پیشنهادی برای استفاده استادان از تجربه به دست آمده در رشته خودشان دارید؟ آیا عملی است؟ حاجیان: 100 درصد استفاده از تجربه کسب شده برای بیشتر همکاران در دانشگاه های دیگر و رشته های متفاوت به راحتی وجود دارد.

همان گونه که شرح مفصل آن در ابتدا ارائه شد، باید همکاران دانشگاهی، ارتباط تنگاتنگی با جامعه کاری رشته خودشان، برقرار کنند، سپس مشکلات، شناسایی شده به صورت سؤال طرح شود.

برای هر سؤال که ناشی از مشکلی است با برسی های همه جانبه و صحبت با مسئولان، کارشناسان، خبرگان، ذی نفعان و .

راه حلی پیشنهاد دهند.

همکاران دانشگاهی باید نتایج حاصل را در قالب مقاله علمی پژوهشی تهیه کرده و در همایش های ذی ربط به نقد بگذارند و بالاخره مقالات تهیه شده را در فرمت پیشنهادی ارائه کنند.

آنا: نتیجه حاصل از استفاده از تجربه توسط استادان دانشگاه در رشته های مختلف چیست؟ حاجیان: با استفاده از تجربه، مشکلات کل کشور در رشته های مختلف شناسایی می شود و برای حل به دانشگاه ها راه پیدا می کنند.

ارتباط بین دانشگاه و جامعه کاری، هرچه بهتر، برقرار شده و اعتماد طرفین به همدیگر جلب می شود.

مقالات و ارتقای استادان هدفمند شده، رشد اقتصادی دانشگاه ها به صورت قابل توجهی افزایش می یابد، از تعطیلی دانشگاه های غیرانتفاعی جلوگیری می شود و نهایتاً ارتقای کیفیت آموزش با افزایش سهم پژوهش در دانشگاه ها اتفاق می افتد.

آنا: روش پیشنهادی شما چه تأثیری می تواند در جذب فارغ التحصیلان دانشگاه ها داشته باشد؟ حاجیان: وقتی مشکلات کشور شناسایی و به دانشگاه آورده شد، دانشجویان در زمان تحصیل به کمک استادان مشغول کار می شوند و بدیهی است پس از فارغ التحصیلی دانشجویانی که با انگیزه و علاقه به حل مشکلات با استادان خود همکاری کرده اند به راحتی می توانند جذب بازار کار در شرکت های خصوصی و یا ادارات دولتی شوند.

آنا: اگر به شما پیشنهاد شود که به عنوان پایلوت در دانشگاه یا رشته و .

تجربه خودتان را با همکاری با استادان برای تغییر ساختار به اجرا بگذارید، توانایی آن را دارید؟ حاجیان: توانایی این کار را در خود می بینم که تجارب خود را برای پیشرفت علم در اختیار دیگران قرار دهم.

برای رسیدن به این هدف، ابتدا می توان کارگاه هایی با حضور استادان، برگزار کرد.

سپس نظر آنان را برای تصحیح و تکمیل گرفت.

به دنبال آن با خرد جمعی، اتاق فکری در این ارتباط تشکیل و همه اشکالات برای ادامه کار در آن مطرح و حل شود.

حتی می توان به گونه ای تدبیری اندیشید که خروجی مطالب به عنوان تولید محتوا، بتوانند در اختیار استادان و دانشجویان در رشته مربوط، قرار گیرند.

آنا: تعدادی دیگر از رودخانه ها و تالاب ها در کشور در سال های اخیر یا خشک شده اند یا روند خشکی را طی می کنند، آیا تجربه شما در ارتباط با زاینده رود را می توان برای آنها اجرا کرد؟ حاجیان: تألیفات انجام شده در ارتباط با حل مشکل زاینده رود، بالغ بر پنج جلد است.

همه این تألیفات، قبل از چاپ در اختیار تعدادی از استادان تراز نخست و کارشناسان خبره کشور، قرار گرفت و مجدداً بر اساس نظر اصلاحی، تصحیح، تکمیل و چاپ شد.

تقریظ هایی که افراد برای بعضی از کتاب ها نوشته اند، مؤثربودن در حل مشکل، را نوید می دهد.

نخستین جلد این کتاب با عنوان پایگاه داده های زاینده رود شامل ارائه و تحلیل همه آمار موجود از سال 1328 تا زمان چاپ است.

تهیه و تدوین پایگاه دادهای هر رودخانه و تالاب، ضروری بوده و می توان انجام داد.

مرجع جامع زاینده رود در سه جلد که به ترتیب شامل کلیات، دلیل خشکی از دیدگاه فنی و حقوق ملی و بین المللی و بالاخره جلد سوم حاوی 160 راهکار، به راحتی می تواند نمونه و الگوی خوبی برای نمونه های مشابه باشد.

آنا: بعضاً مشاهده می شود که مشکلات شناسایی می شود؛ اما راهکار داده نمی شود.

در این ارتباط چه تجربه ای دارید؟ حاجیان: برای رفع این نقیصه سعی کردم پس از تألیف چهار جلد کتاب مرتبط با زاینده رود، جلد پنجم را به راهکارهای پیشنهادی اختصاص دهم و در مرجع زاینده رود جلد سوم 160 راهکار علمی-کاربردی، برای احیای زاینده رود ارائه کردم.

آنا: تعدادی از استادان دانشگاه های معتبر دنیا، ایرانی هستند و در حل مشکلات آن کشورها، تجارب ارزنده ای دارند.

برای فعال کردن بستر دانشگاه های خودمان با این ظرفیت، چه اقدامی باید صورت پذیرد؟ حاجیان: یکی از دوران های طلایی ایران مربوط به زمان شاه عباس بوده که سعی کرد همه دانشمندان، صنعتگران، هنرمندان، و.

از ایران و جهان را در اصفهان جمع کند.

بیشتر کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل پیشرفت در این دوره، همین اقدام بوده است.

تعداد قابل توجهی از استادان دانشگاه های کشورهای معتبر و پیشرفته از هموطنان ایرانی هستند که در تدریس و حل مشکلات کشورهای دنیا اعتبار قابل توجهی کسب کرده و نقش تعیین کننده ای داشته اند.

پیشنهاد می کنم که اگر این افراد را به صورت تمام وقت یا همکار افتخاری برای دانشگاه ها جذب کنیم؛ چراکه در کوتاه ترین زمان، شاهد پویایی در دانشگاه هایمان خواهیم بود؛ زیرا همان تجربه در دانشگاه های کشور پیاده می شود و سطح علمی دانشگاه ها از نظر آموزش و پژوهش ارتقا می یابد.

انتهای پیام/4121/4062/
کلید واژه ها: دانشگاه ها - دانشگاه - دانش - سهم پژوهش - عضو هیئت علمی دانشگاه - افزایش - دانشگاه آزاد اسلامی - آموزش - پژوهش - دانشمند - عضو هیئت علمی - دانشگاه آزاد - علم و دانش - هیئت علمی - سعدی - علمی - عملیاتی - آموزنده - مشکلات - بیهوده - اسلامی - اصفهان - ارتباط - تغییر - حکایت - واقعی - افراد - مقاطع - استاد - آزاد

آخرین اخبار سرویس:
سهم 5درصدی امتحانات پایان ترم در ارزشیابی دانشجویان

سهم 5درصدی امتحانات پایان ترم در ارزشیابی دانشجویان

دعوت به همکاری

برد ایران افتضاح ویلموتس را جمع کرد/ باخت به استرالیا دیگر زنگ خطر است

جزییات دست اول از واکسن «کووبرکت»/ قفل بانک مرکزی بر تجارت خارجی

معیشت اساتید بهبود یافته/عده ای وظیفه دارند که علیه دانشگاه آزاد سیاه نمایی کنند!

معیشت اساتید بهبود یافته/عده ای وظیفه دارند که علیه دانشگاه آزاد سیاه نمایی کنند!

لباس های هوشمندی که به وای فای وصل می شوند!

جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه تهران با علیرضا زاکانی

جزییاتی از زمینه های پژوهشی و چالش های 3 برنامه علمی استان کرمان | سردار دل ها از طرح «پایش آزاد» چقدر سهم دارد؟

دیده شدن چهره ای مرموز در سطح سیاره سرخ

(ویدئو) جشن باشکوه فارغ التحصیلی دانشجویان در ووهان

آقا یا خانم - باریستا و کارآموز - کافی شاپ

استخدام رییس حسابدار و کارشناس اداری/ منابع انسانی در شهرک صنعتی شمس آباد

اولویت بندی تزریق واکسن دانشجویان اعلام شد

گزارش نشست «تجربه ی روابط عمومی های دانشگاهی در مواجهه با کرونا»

فیلم/ فرار همتی از صحبت با دانشجویان!

بیانیه شورای صنفی دانشگاه فرهنگیان در اعتراض به کسر 20 درصد از حقوق دانشجومعلمان

گلایه دانشجومعلمان به کسر 20 درصد از حقوق شان در تمام سال

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 25 خرداد

فارس24| از قول بورسی رییسی تا سقوط آزاد همتی

استخدام کارشناس حسابداری در نورد میلان جم در تهران

استخدام مسئول دفتر در موسسه فرهنگی هنری آکام یاران اندیشمند در تهران

انتخابات باشکوه ترین جلوه دموکراتیک

افتتاح مرکزنوآوری علوم کشاورزی و دامی مازندران /ستاری: میزان ورود فناوری به حوزه کشاورزی با توان واقعی فناوران فاصله دارد

9 پروژه فرهنگی- ورزشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز افتتاح شد

انتخاب طرح عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان به عنوان طرح برتر جشنواره طرح های پژوهشی دانشگاهی

آموزش حضوری باید مجددا قوت بگیرد

شیوه نامه جدید کسر از حقوق دانشجو معلمان در سال 1400

پخش زنده| گفتگو و پرسش و پاسخ با حسن رحیم پور ازغدی

ماده تاریک چرخش نوار کهکشانی راه شیری را کند کرده است

ماده تاریک چرخش نوار کهکشانی راه شیری را کند کرده است

ضبط یک سیگنال مغزی با فناوری کوانتومی برای نخستین بار

انتخاب اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی سهند به عنوان محقق سرآمد کشور

برتری مقاله استاد دانشگاه آزاد دزفول در همایش بانوان

وبینار «انتخابات، انتظارات» برگزار می شود

تشکیل ستاد ویژه پیگیری تداوم آموزش حضوری در دانشگاه ها/آموزش ترم آینده ترکیبی است

آخرین خبر رتبه بندی معلمان/ رتبه بندی معلمان شبیه قوانین دانشگاه ها

آموزش پردازش تصویر با استفاده از نرم افزار jmicrovision

آموزش پردازش تصویر با استفاده از نرم افزار jmicrovision

بومی سازی تجهیزات بیمارستانی روبه گسترش است

این نوع ماهی اکوسیستم آبی ایران را منقرض می کند!

ورود دانشگاه آزاد اسلامی به ششمین دوره جشنواره فناوری نانو

نان گیر لواش(وردست)

دانشجوی دانشگاه آزاد کرمان داور مجله بین المللی کشور سوییس شد

رسالت ارزیابی سیستمی حل مشکلات واحدهای دانشگاهی است

استخدام مهندس برق قدرت در شرکت کاوش انرژی پاسارگاد در اصفهان

استخدام نویسنده و گرافیست در بنیاد علمی و انتشاراتی پردیس علم در تهران

اعلام آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز برای پذیرش دانشجویان عراقی

گشایش چهارمین رویداد استارت آپی بازی های دیجیتال و اسباب بازی

دفترچه آزمون استخدامی اصلاح شد/تمدید مجدد مهلت ثبت نام

تشکیل ستاد ویژه پیگیری آموزش حضوری در دانشگاه ها

تشکیل ستاد ویژه پیگیری تداوم آموزش حضوری در دانشگاه ها/آموزش ترم آینده ترکیبی است

صعود 66 پله ای دانشگاه ارومیه در نظام رتبه بندی دانشگاهی لایدن

دانشگاه آزاد اسلامی در سند چشم انداز 1404 نقش محوری ایفا می کند

استخدام کارمند فروش تلفنی با پورسانت در موسسه امید اندیش راه دانش در تهران

فارغ التحصیلی نخستین دانشجویان بین الملل حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه

سرپرست دانشگاه آزاد بین المللی خرمشهر-خلیج فارس منصوب شد

ضرب الاجل 48 ساعته استاندار خراسان شمالی برای تخصیص زمین خوابگاه دانشگاه فرهنگیان

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی برتر شناخته شد

سامانه رسیدگی به شکایات دانشگاه علمی کاربردی راه اندازی شد

کاشت 30 نهال امید در 30 سالگی محک

بهاروند: مهم ترین وظیفه حضور گسترده در انتخابات و انتخاب اصلح است

کمپین شبکه نوآوری دیجیتال ایران برگزار می شود

افتتاح پروژه های عمرانی دانشگاه شهید بهشتی با حضور معاون رییس جمهور

ضرب العجل 48 ساعته استاندار خراسان شمالی برای تخصیص زمین خوابگاه دانشگاه فرهنگیان

برگزاری کارگاه آشنایی با کوادکوپتر 

وبینار «بایومکانیک و معرفی آزمایشگاه های مرتبط در دانشکده» برگزار می شود

استخدام محقق و پژوهشگر در پژوهشگاه فن آوری های نوین علوم زیستی ابن سینا

حمایت ویژه از استارتاپ های فناوری محور و دیجیتالی / سرمایه گذاری های خطرپذیر افزایش می یابد

مدل سازی انتقال آلودگی در آب های زیرزمینی

تسریع در تحقق رسالت جدید دانشگاه با فعالیت مراکز تحقیقاتی

جزییات نحوه برگزاری مصاحبه دوره دکتری 1400 دانشگاه آزاد

میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی جهرم از کنکوری های 1400

رییس پژوهشکده باستان شناسی تغییر کرد

استخدام کارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک در شرکت پژواک رایان در تهران

برترین دانشگاه های ایران در 32 رشته علمی معرفی شدند

برترین دانشگاه های ایران معرفی شدند

سامانه رسیدگی به شکایات دانشگاه علمی کاربردی راه اندازی شد

نیاز به خون و فرآورده های خونی همیشگی است

دیدار رامین رضاییان با اسطوره فوتبال برزیل+عکس

دفترچه آزمون استخدامی اصلاح شد

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی داور مجله بین المللی شد

دانشگاه های ویژه بانوان بستری برای تحقق عدالت آموزشی هستند

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت پرتو نار در تهران

کشف بزرگ ترین ساختار کهکشانی در چرخش

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی خرمشهر - خلیج فارس منصوب شد

کاشت 30 نهال امید در 30 سالگی محک

آموزش ترکیبی در دانشگاه فنی و حرفه ای در مهر 1400

30 دانشجوی دانشگاه اراک در مسابقات قرآن و عترت ثبت نام کردند

دفترچه آزمون استخدام اصلاح شد

استخدام حسابدار صنعتی در شرکت ژرفا نور پویا در تهران

نشست خبری عبدالناصر همتی

آغاز شمارش معکوس برای برگزاری مصاحبه های دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

تولید آتش از چوب خیس با محصولی فناورانه

قلم رسانای حاوی نانوذرات ساخته شد

محققان ایرانی موفق به کنترل اثر کشش کولونی در مدار های نانوالکترونیک شدند

ثبت روز ملی بزرگداشت بیهقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی 

35 سال تلاش و سازندگی | فتح قله های علم و فناوری چگونه ممکن شد؟

استرس و روش های مدیریت آن در 322 صفحه

کاهش مشکلات آموزش با افزایش سهم پژوهش دانشگاه ها

کاهش مشکلات آموزش با افزایش سهم پژوهش دانشگاه ها