مطالب مرتبط:
حمله کیهان به طرح غربالگری و دفاع از تولد نوزادان ناقص و مریض/ در کشورهای پیشرفته،غربالگری وجود ندارد
تجلیل از نویسندگان زن حوزه دفاع مقدس در گیلان
آخرین تمرین استقلال پیش از دیدار با ذوب آهن در روز غیبت دیاباته و تولد مظاهری
نوزادان پسر نارس در بزرگسالی زودتر پیر می شوند
ارتباط وزن پایین هنگام تولد با روند سریع تر افزایش سن در پسران
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اردیبهشت 1400 ساعت 07:252021-05-19اقتصادي

دفاع کیهان از تولد نوزادان ناقص و مریض


دفاع کیهان از تولد نوزادان ناقص و مریض کیهان نوشت: با ادامه روند کاهشی نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری، ایران در سه دهه آینده جزو پیرترین کشورهای دنیا می شود شرایطی که کشورهایی مثل آلمان یا فرانسه و بریتانیا طی 7 تا 9 دهه به آن رسیدند.

- کیهان نوشت: با ادامه روند کاهشی نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری، ایران در سه دهه آینده جزو پیرترین کشورهای دنیا می شود شرایطی که کشورهایی مثل آلمان یا فرانسه و بریتانیا طی 7 تا 9 دهه به آن رسیدند.

اهمیت موضوع در آن است که به اذعان دیدگاه های مختلف در سطح جهان، جمعیت با ساختار مطلوب از مهم ترین مزیت های یک کشور برای توفیق در عرصه های اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و.

می باشد.

متاسفانه آنچه امروز شاهد آن هستیم حاصل تن دادن افراطی به سیاست های جمعیتی هدفمند سازمان های بین المللی و اجرای گسترده طرح های تحدید جمعیت و تداوم غیرمنطقی و مشکوک آن در سال هایی که دیگر توجیهی برای ادامه این طرح ها وجود نداشت می باشد.

سال هایی که دولت، سازمان های مختلف، رسانه ملی و.

هرچه در توان داشتند با شعارهایی همچون فرزند کمتر، زندگی بهتر یا اعمال محرومیت از برخی خدمات برای کسانی که بیش از حد مجاز! فرزند می آوردند و اقدامات فرهنگی پررنگ و اثرگذار کاری کردند که امروز همچنان آثار و رسوبات نامطلوب این اقدامات در وضعیت نگران کننده نرخ زاد و ولد و دورنمای ساختار جمعیتی کشور و القای باورهای نادرست در ذهن مردم و جوانان عیان است.

اما موضوع جنگ جمعیت و تلاش کشورهای مدعی تسلط بر جهان برای پیشبرد اهداف خود در این زمینه دیگر نه یک توهم بلکه واقعیتی انکارناپذیر است.

اجرای سیاست های کنترل جمعیت در کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه و دارای استعداد پیشرفت و استقلال" صنعتی و سیاسی و.

با برنامه ریزی و سردمداری کشورهایی همچون آمریکا و اجرای بازوهای ظاهرالصلاحی همچون سازمان های بین المللی از قبیل یونیسف و بانک جهانی و.

دیگر مسئله پنهانی نیست.

نمونه بارز این ماجرا مشروط کردن ارائه کمک ها و وام های بانک جهانی به اجرای سیاست های کنترل جمعیت در کشورهای در حال توسعه می باشد.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته امروزه نه تنها از اجرای سیاست های کنترل جمعیت خودداری می کنند بلکه با انواع و اقسام سیاست های تشویقی و تسهیلات درصدد افزایش جمعیت خود هستند چراکه ارزش گوهر ارزشمند جمعیت با ساختار مطلوب و نیروی مولد را به خوبی می دانند.

حال عده ای از مسئولان ما با خوش باوری همچنان در خواب غفلت ناشی از اعتماد به نسخه هایی که سازمان های جهانی برای ما و کشورهایی همچون ما پیچیده اند هستند.

بدتر از آن به کارگیری برخی جمعیت شناسان دوتابعیتی یا تربیت شده در دانشگاه های غربی و بنیادهای آمریکایی در کشور برای مشاوره یا تحلیل آمار است که در واقع هدف آنها اجرای دیکته سازمان های بین المللی تابع کشورهای سلطه گر در حوزه جمعیت کشور است.

خوشبختانه در این زمینه شاهد ورود دستگاه های امنیتی و قضایی و تشکیل پرونده برای برخی از این افراد هستیم.

در این میان نباید از آمارسازی غلط وضعیت جمعیتی کشور در سال های اخیر برای مناسب جلوه دادن شرایط و کشیدن ترمز اقدامات اورژانسی در این زمینه گذشت.

در زمینه اهمیت موضوع جمعیت رهبر معظم انقلاب بیش از 40 بار در سال های اخیر هشدار و تذکر داده و خواستار اتخاذ سیاست های موثر در زمینه رشد مطلوب جمعیت و پیشگیری از بحران در سال های آینده شده اند.

ایشان در 19 آذرماه 1392 در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرمودند: یکی از خطراتی که وقتی انسان درست به عمق آن فکر می کند، تن او می لرزد، این مسئله جمعیت است؛.

مسئله جمعیت را جدی بگیرید؛ جمعیت جوان کشور دارد کاهش پیدا می کند.

یک جایی خواهیم رسید که دیگر قابل علاج نیست.

یعنی مسئله جمعیت از آن مسائلی نیست که بگوییم حالا ده سال دیگر فکر می کنیم؛ نه، اگر چند سال بگذرد، وقتی نسل ها پیر شدند، دیگر قابل علاج نیست.

جالب اینکه از این هشدار رهبر انقلاب بیش از هفت سال می گذرد و متاسفانه آنگونه که باید شاهد تحرک یا برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسبی از سوی مسئولان برای رفع این مشکل نبوده ایم و از آن زمان تاکنون شرایط و آمارهای جمعیتی وخیم تر شده است.

از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی رهبر انقلاب نیز قریب 7 سال می گذرد اما متاسفانه کم کاری مسئولان امر به ویژه دولت در عمل به این سیاست ها کاملاً مشهود است.

درخصوص عوامل اخلال در رشد طبیعی و مطلوب جمعیت در کشور می توان چند عامل را ذکر کرد.

یکی از عواملی که برای این وضعیت بیان می شود، شرایط اقتصادی ایجاد شده به ویژه در سال های اخیر است که باعث شده تعداد زیادی از خانواده ها از افزایش تعداد فرزندان خودداری کنند .

هر چند بر اساس بررسی ها و پژوهش های متعدد اتفاقاً میل و میزان ازدواج و فرزندآوری در خانواده های با وضعیت بسیار مطلوب و سطح بالا از خانواده های با درآمد متوسط و کمتر از متوسط پایین تر می باشد، با این حال وظیفه مسئولان اجرایی و اقتصادی کشور است تا با تلاش مضاعف و نه شعار، با هدف رفع موانع ازدواج و فرزندآوری در جهت ارتقای وضعیت زندگی اقشار با درآمد متوسط و پایین تر از آن بکوشند.

در این میان البته نباید از نقش منفی برخی باورهای غلط القاء شده به ذهن جوانان و خانواده ها به خصوص شعار غلط فرزند کمتر، زندگی بهتر به راحتی گذشت.

متاسفانه پمپاژ این باورهای غلط طی سال های متمادی به قدری سهمگین بوده است که بسیاری از خانواده ها که توانایی داشتن چند فرزند و رسیدگی قابل قبول به آنها را دارند نیز دچار ترس بی جا از افزایش فرزندان شده اند در حالی که به اذعان همه کارشناسان خطرات خانوادگی و اجتماعی تک فرزندی و آینده این فرزندان فاقد تجربه داشتن برادر و خواهر و بدون تجربه چالش های رشددهنده از جمله یادگیری حس گذشت یا بخشش و فداکاری و.

در تعامل با آنها و پرورش فرزندانی فاقد اعتماد به نفس کافی و آسیب دیده از توجه بیش از اندازه پدر و مادر و تجربه نکردن احساس محرومیت یا چشم پوشی از برخی خواسته ها یا تمایلات غیرضروری بیشتر از نگرانی از داشتن چند فرزند است.

از سوی دیگر ورود جمعیت انبوه جوان امروزی به سن سالمندی و نیاز آنها به مراقبت های خاص در سه دهه آینده آن هم در شرایطی که بسیاری از خانواده ها یا فاقد فرزند باشند یا تک فرزند، خود گویای معضل پررنگ آسیب جمعیت سالمندان در سال های پیش رو می باشد.

در این میان ایجاد برخی موانع بر سر راه خانواده هایی که حاضر به فرزندآوری شده اند نیز نگران کننده است.

در سال های اخیر توجه بیش از اندازه مرسوم و استاندارد جهانی به موضوع غربالگری های دوران بارداری علاوه بر تحمیل هزینه های هنگفت مالی و روحی و روانی به زوج های جوان باعث سقط قانونی یا جنایی سالانه چند صد هزار نوزاد بی گناه در کشور شده است.

موضوعی که علاوه بر گردش مالی مشکوک و بسیار هنگفت صنعت غربالگری با محوریت برخی آزمایشگاه های خاص، به دلیل ضعف قوانین و ترس از افتادن مسئولیت به دنیا آمدن یک نوزاد بیمار یا دارای نقص به گردن پزشکان حوزه زنان و فرار آنها از این ریسک، در مواقع بسیاری حتی در شرایطی که ضریب خطای تشخیص در آزمایش های غربالگری و سونوگرافی و.

نیز در کشورمان بالاتر از استاندارد جهانی است، منجر به صدور دستور سقط حتی در موارد احتمالی و مشکوک می شود و خدا می داند به همین دلیل تاکنون چه تعداد نوزاد سالم و بی گناه قبل از ورود به این دنیا بی رحمانه جان خود را از دست داده اند! در مواردی همین استرس های غیر واقعی تحمیلی به زوج های جوان منجر به آسیب نوزاد یا مادر و حتی ترغیب آنها به سقط غیرقانونی شده است.

دراین بین خطرات ارسال برخی نمونه های ژنتیک حاوی اطلاعات محرمانه ژنوم مردم کشورمان به خارج از کشور نیز قابل توجه است.

این شرایط در حالی است که در کشورهای پیشرفته دنیا به هیچ عنوان مانند کشور ما همه زنان باردار را به سمت غربالگری های چندگانه و پرهزینه و خطرناک سوق نمی دهند و بیشتر نظارت های جدی را معطوف به بارداری های در سنین بالا (که البته در کشور ما به غلط به تابو تبدیل شده است) و افراد دارای سابقه تولد فرزندان مبتلا به سندروم داون یا سابقه بیماری های ژنتیک می کنند.

در طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده که مجلس فعلی تصویب کرده و منتظر تایید نهایی شورای نگهبان است، مواردی از جمله ساماندهی وضعیت غربالگری دیده شده است که در صورت تصویب می توانیم به اثرگذاری آن امیدوار باشیم.

البته نکته مهم این است که در کشورمان قوانین متعددی در حوزه تسهیل ازدواج و فرزندآوری وجود دارد اما مشکلی همیشگی و تأسف برانگیز، بی توجهی به قوانین است که بعد از کلی تلاش و بحث تصویب شده اما به جای اجرا خاک می خورند.

از این نمونه ها می توان به قانون مرخصی 9 ماهه زایمان که سال هاست مورد بی توجهی بسیاری از کارفرماها و حتی دستگاه ها قرار گرفته یا بی توجهی به قانون بیمه زنان خانه دار و قوانین دیگر که در صورت اجرا می تواند باعث دلگرمی زوج های جوان برای فرزندآوری شود اشاره کرد.

متاسفانه بیش از 20 درصد از زوج های جوان کشورمان دچار ناباروری هستند که البته در مراحل مختلف امکان رفع مشکل و درمان آنها وجود دارد اما متاسفانه هزینه درمان های تکمیلی منجر به نتیجه بالاست که جا دارد این هزینه در پوشش بیمه ای و حمایت دولت قرار گیرد.


کلید واژه ها: پیرترین کشورهای دنیا - جمعیت - نرخ رشد جمعیت - کشورهای دنیا - کشور - کیهان - سازمان های بین المللی - رشد جمعیت - بریتانیا - پیرترین - نوزادان - فرانسه - هایی - آینده - آلمان - ایران - ادامه - بین المللی - دنیا - مریض - روند - دفاع - ناقص - تولد - مهم ترین - گسترده - امنیتی - دیدگاه - افراطی - سازمان

آخرین اخبار سرویس:
کار در منزل تایپیست

گویندگی صوتی غیر حضوری

دایرکتر اینستاگرام با درامد هفتگی

تعدادی همکارخانم گالری فروش

نیازمند اتوکار و خیاط ماهر تولیدی پوشاک

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت گل خندان تجارت در اصفهان

استخدام کارگر ساده و کارشناس فروش در شرکت پنجره عصر جدید در قائمشهر

استخدام کارشناس کنترل کیفیت و کارشناس صنایع در شرکت انجیر طلایی در البرز

استخدام حسابدار در شرکت رهپویان صنعت پروفیل اسپادانا در تهران

استخدام مدیر صادرات و کارشناس صادرات در شرکت گل خندان تجارت در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت مهر مینا الکترونیک در تهران

استخدام مدیر مالی در شرکت خرما طلایی قیروکارزین در فارس

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت کالای خانه پایا پارس در اصفهان

استخدام مدیر بازرگانی خارجی در دوار صنعت سپنتا در محدوده ونک

جزییات شرایط تمدید تسهیلات مشاغل زیان دیده از کرونا

انصراف زاکانی و جلیلی چقدر برای کشور آب خورد؟

تمدید مهلت ثبت نام وام کمک ودیعه اجاره مسکن

چرا دستمزد 18 میلیاردی گلزار تکذیب نشد؟

آغاز پرداخت وام 150 میلیون تومان

استخدام کارگر تولید و جوشکار در شرکت تولیدی تارا ذوب از البرز و قزوین

استخدام کارشناس کنترل کیفی و کارشناس برنامه ریزی و تولید در قزوین

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر در تهران و قم

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام حسابدار در شرکت مبنا داده آرین سیستم در همدان

استخدام حسابدار در شرکت سفیر تجارت آرسس در کمالشهر - البرز

استخدام لابی من شیفت روز در یک ساختمان مسکونی در زعفرانیه - تهران

با 5 میلیون تومان کدام گوشی ها را می توان خرید؟

عینک هم قیمت ربع سکه شد

4 واریزی تیر ماه کدام است؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت نگارین سیمای آرمانشهر در اصفهان

استخدام کارشناس طراحی در شرکت عالی نسب در تهران

استخدام سرپرست فروش در رشته مکانیک، سیالات در تهران

استخدام کارگر علاقه مند به گل آرایی در شرکت اسپیناس طرح گندم در تهران

استخدام پروماتور در شرکت شکر افشان ایرانیان در تهران

استخدام مدیر مالی در شرکت حیات پوشش اکسیژن پاک در تهران

انتقاد از سیاست عدم حمایت و اخذ مالیات پنهان از کشاورزی

به یک راننده لودر نیازمندیم

به تعدادی سرویسکار لوازم خانگی نیازمندیم

استخدام راننده همراه باماشین جهت کار دولتی مدیریت

استخدام ویزیتور

اموال باشگاه استقلال توقیف می شود؟

استخدام کارشناس فروش بیمه در شرکت بیمه سامان در خراسان جنوبی

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر در قم

حضور ایران در نمایشگاه فناورانه شهری استانبول

استخدام دامپزشک در یک شرکت معتبر داروسازی دامی در تهران

استخدام مشاور ساخت و احداث و مشاور تولید در کشت و صنعت مزرعه شیراز در قزوین

نکات مهم قبل از خرید رینگ لایت

استخدام چوپان کار بلد

سرمایه گذار جهت تولیدوفروش محصولات شوینده نیازمندم

دعوت ازتولیدیهای پوشاک درهمکاری باشرکت معتبرپوشاک

یک آرایشگر حرفه ای شوید. کارآموز

چگونه گرفتار درگاه پرداخت جعلی نشویم؟ + 6 راه شناسایی درگاه پرداخت قلابی

قیمت انواع یخچال ساید بای ساید در بازار

دستکاری در بازار بورس چیست؟

جهاددانشگاهی در طرح توسعه مشاغل خانگی موفق عمل کرده است

طرح نگه داری از چراغ های راهنمایی راه های استان در حال اجرا است

استخدام کارشناس فروش مکمل های دام، طیور و آبزیان در تهران

سرنوشت 100 ساله قراردادهای نفتی در ایران - بخش دوم

استخدام مهندس صنایع با بیمه در شرکت یوژه پارت آریا در تهران

استخدام طراح گرافیست با بیمه و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

قیمت انواع یخچال ساید بای ساید در بازار / جدول نرخ ها

خبر خوب مالیاتی برای اصناف

خبر مهم بانک مرکزی در مورد خرید واکسن

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت کالای خانه پایا پارس در اصفهان

طرح نگه داری از چراغ های راهنمایی راه های استان در حال اجرا است

هر کیلو انبه 30 هزار تومان است

راه اندازی 100 روستا بازار در خراسان رضوی تا پایان سال جاری

پیک موتوری و اشپز

سبزی فروش حرفه ای

چاپ عکس حرفه ماست

پرداخت وام 150 میلیون تومانی برای ساخت واحدها

راه اندازی 100 روستا بازار در خراسان رضوی تا پایان سال جاری

استخدام انباردار و کمک انباردار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارمند فروش در شرکت کوروش پروتیین البرز در استان البرز

استخدام حسابدار ارشد در شرکت تولیدی صنعتی فواد الیاف در تهران

استخدام کارشناس مالی در شرکت نیلپر در اصفهان

استخدام کارشناس برنامه ریزی و سیستم ها در آرمان طبیعت سبز پویا در تهران

خبر مهم بانک مرکزی در مورد خرید واکسن

اسخدام ویزیتور

استخدام نیروی تمیز کار خانم و آقا

به یک حسابدار زیرک و توانا نیازمندیم

استخدام کارمند خانم بصورت غیر حضوری همراه آموزش

سرپرست فروش و آموزش

جذب بازاریاب

صنایع ، عمران و معماری(مدیر - کارشناس فروش)

استخدام کار در کافه باریستا

اموزشگاه تک ترید(اموزش حرفه ای کریپتو کارنسی)

، ،کار در منزل ، ی خانمها فقط با گوشی و اینترنت

باد موافق بهای طلا در چه زمانی می وزد؟

توزیع روزانه 6 هزار و 500 تن مرغ در کشور

نیاز فوری به تعدادی خودرو سواری

استخدام فروشنده خانم با حقوق و مزایا

سرپرست املاک مسلط به منطقه پنج

چرخکار،وسط کار ماهر ونیمه ماهر آقا وخانم

استخدام اداره دولتی

جذب راننده خانم با ماشین در آژانس بانوان پردیس

استخدام شرکت هزاره سوم پاسارگاد(حقوق+پورسانت+بیمه)

استخدام فروشنده در بازار تهاتر ایرانیان در برلیان مال زعفرانیه

استخدام کارشناس فروش خانم در هلدینگ بین المللی ملاصدرا درتهران

استخدام مهندس برق در شرکت خاوران صنعت پاسارگاد در تهران

دفاع کیهان از تولد نوزادان ناقص و مریض

دفاع کیهان از تولد نوزادان ناقص و مریض