مطالب مرتبط:
ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال؛ خطایی بزرگ که بازار زیر زمینی ایجاد می کند
ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال؛ خطایی بزرگ که بازار زیر زمینی ایجاد می کند
انفعال و نبود آگاهی بانک مرکزی نسبت به ارز های دیجیتال
ممنوعیت ارزهای دیجیتال؛ مصداق بارز خود تحریمی
انفعال و نبود آگاهی بانک مرکزی نسبت به ارز های دیجیتال/ 12 میلیون نفر در بازار ارز های دیجیتال فعال هستند
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اردیبهشت 1400 ساعت 07:052021-05-19اقتصادي

عواقب سنگین ممنوعیت ارز دیجیتال


عواقب سنگین ممنوعیت ارز دیجیتال شرق: این روزها همه ما درمورد رمزارزها و ارز دیجیتال در بازار جهانی و ایران زیاد شنیده ایم.

هر تکنولوژی نوپایی که وارد دنیا می شود، - شرق: این روزها همه ما درمورد رمزارزها و ارز دیجیتال در بازار جهانی و ایران زیاد شنیده ایم.

هر تکنولوژی نوپایی که وارد دنیا می شود، نیازمند بسترسازی مناسب و تصمیمات درست است تا در مسیر صحیح رشد کرده و برای آسایش و رفاه بیشتر جامعه جهانی مثمرثمر باشد.

همان طور که این بسترها راه پیشرفت مردم جامعه را در استفاده از این امکانات فراهم می کنند، نبود بستر مناسب یا انفعال دولتمردان می تواند به ضرر مردم تمام شود.

حوزه ارز دیجیتال هم یکی از این تکنولوژی های نوپا در ایران است که به دلایلی اخیرا مورد بی توجهی دولت قرار گرفته و اعتراض فعالان این حوزه را برانگیخته است.

چرا بانک مرکزی از ارز دیجیتال حمایت نمی کند؟ متأسفانه با افزایش فشار بر پلتفرم های داخلی مبادله رمزارزها، خروج میلیون ها دلار از کشور کلید خورد.

حجم خروج دارایی های رمزارزی مردم از پلتفرم های داخلی در روزهای گذشته به حدی بالا بوده است که ابعاد آن هنوز مشخص نیست و نیاز به بررسی های آماری دقیق تری خواهد داشت.

معلوم نیست پس از بسته شدن درگاه های بانکی این حجم خروج ارز از کشور به چه میزان خواهد رسید.

خوب است بدانید که زیرساخت داخلی برای پشتیبانی از ارزهای دیجیتال در کشور وجود دارد، اما مجوز آن از سوی بانک مرکزی هنوز صادر نشده است.

با این وجود قانونی برای منع فعالیت در این حوزه وجود ندارد و اقدام بانک مرکزی و سایر دستگاه های اجرایی می تواند فعالیت این واحدها را به صورت شفاف تسهیل کند.

تعداد افرادی که در حوزه ارز دیجیتال مشغول کار هستند به 12 میلیون نفر می رسد و با ممنوعیت یا عدم حمایت دولت و بانک مرکزی از این حوزه، اقتصاد کشور ضربه سختی خواهد خورد.

کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی باور دارند که برخورد قهری و غیرمسئولانه و انسداد بسترهای شفاف و قابل نظارت موجود مصداق بارز خودتحریمی و به معنی توقف تمامی فعالیت های شفاف و قانونی این حوزه و ضرر شدید مالی میلیون ها نفر است.

همان طور که گفتیم بسترهای داخلی و نظارت های لازم برای فعالیت در حوزه ارز دیجیتال در کشور ما فراهم است و نگرانی بانک مرکزی و مسئولان از بابت سرقت های اینترنتی و حمله هکرها نباید باعث ممنوعیت فعالیت در این حوزه شود.

صاحب نظران بر این عقیده اند که تضعیف این صنعت استراتژیک می تواند در روزگاری که جهان به سمت و سوی استفاده از ارز دیجیتال پیش می رود، اقتصاد را با آسیب های جبران ناپذیری مواجه کند.

به گفته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، محمدرضا پورابراهیمی داورانی درخصوص مبادلات رمزارزهایی که منشأ خارجی دارند، نظر صریح مجلس این است که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نباید این موضوع را رها کنند.

پورابراهیمی افزود: سایت هایی که در این خصوص در حال اقدام هستند باید در چارچوب ضوابط کشور عمل کنند.

چراکه گزارش ما در کمیسیون اقتصادی حاکی از این است روزانه بین سه تا پنج هزار میلیارد تومان از طریق درگاه های پرداختی که زیر نظر بانک مرکزی هستند از طریق پی اس پی عملیاتی بشود و بدون نظارت عملیاتی شده است.

ما انتظار داریم بانک مرکزی ساماندهی کند اما شنیده ایم اخیرا بانک مرکزی ساماندهی توقف آنها را در دستور کار قرار داده که اساسا این موضوع ما نیست لذا بنا داریم در جلسات بعدی کمیسیون اقتصادی این موضوع را بحث کنیم.

هر موضوع جدیدی که در فضای تکنولوژی به وجود می آید، بحث هایی نیز درباره تخلفات احتمالی در آن مطرح می شود، اما در کشور ما ظرفیت مناسبی از متخصصان فناوری در کشور وجود دارد که می توانند در نقاط تبدیل ارز های رایج به ارز های دیجیتال، با وضع مقررات دقیق فعالیت این بخش را به دقت کنترل کنند.

گفته می شود که بانک مرکزی به دلیل عدم آگاهی نسبت به ارز های دیجیتال عملکرد منفعلانه نسبت به ارز های دیجیتال داشته است.

با ممنوعیت ارز دیجیتال چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟ با ممنوعیت بازار ارز دیجیتال در کشور ضربات سنگینی به اقتصاد چه در زمان حال و چه در آینده وارد خواهد شد؛ مهم ترین آسیبی که فعالان این حوزه از ممنوعیت بازار ارز دیجیتال می بینند ازدست رفتن سرمایه است.

با ممنوعیت ارز دیجیتال و عدم دسترسی به حساب کاربری علاوه بر نابودشدن دارایی میلیون ها نفر در جامعه حدود دو هزار شغل نیز از بین می رود.

مشکل بزرگ دوم این است که ممنوع کردن استفاده از ارز دیجیتال و فعالیت در این حوزه مانند ممنوع کردن استفاده از اینترنت است.

به این صورت که یک اکوسیستمی وجود دارد که استفاده های شخصی، تجاری، سرمایه گذاری و.

در آن انجام می شود و تمام دنیا در آن با هم تعامل دارند و در هیچ کجا نمی توان آن را حذف کرد.

گارد دولتمردان و بانک مرکزی تنها به دلیل عدم آگاهی نباید موجب حذف این حوزه شود؛ بلکه انتظار داریم تا با بهره گیری از زیرساخت های داخلی و کمک متخصصان توانمند ایرانی بستر لازم برای این حوزه فراهم و چارچوب و قانون گذاری لازم انجام شود.

فعالان حوزه ارز دیجیتال نیز در همین راستا طی نامه ای به بانک مرکزی کشور گفته اند: این بازار رمزارزها برای صاحبان تجارت و سرمایه است که موجب مشارکت تاکنون 12 میلیون نفری مردم ایران در این بازار شده است.

با این وجود و به دلیل این فراگیری، در کنار فرصت ها، برای ما امضاکنندگان نامه قابل درک است که بانک مرکزی نگران تهدیدهای گسترش هرچه بیشتر بدون ضابطه و بدون رگولاتوری بازار رمزارزها و ضابطه و قانون مند نبودن این بازارها باشد.

نگرانی ای که با توجه به درخواست ها و اعلام دغدغه های مستمر و مکرر از طرف فعالان این بازار عیان است که نگرانی امضاکنندگان نامه نیز هست.

چنانکه پیش تر با مشارکت صرافی های رمزارز مهم و معتبر بازار ایران نیز سندی جامع جهت رگوله و تنظیم کردن مقررات این بازار به بانک مرکزی ارائه شده است که متأسفانه تاکنون پاسخی به آن داده نشده است.

با وجود این دغدغه ها و اعلام آمادگی فعالان بازار برای تنظیم بازار و مشارکت در قانون مندکردن این حوزه، نگرانی دیگر فعالان بازار در ایران حرکت تصمیم سازان و تصمیم گیران و مسئولان حوزه های مالی به سمت محدودکردن و احیانا متوقف کردن این بازار در ایران است.

نگرانی ای که به دلیل زمزمه ها و اخباری که مبنی بر ایجاد محدودیت های دسترسی و پرداخت در این حوزه به گوش می رسد، ایجاد و دامنه دار شده است.

تصمیمی که در عمل نه تنها به کاهش تهدیدهای این بازار کمکی نخواهد کرد بلکه همچون اغلب تصمیم های محدودکننده در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی به جای توقف معامله کنندگان بازار، موجب غیررسمی شدن این بازار و بالارفتن خطرات حضور در آن برای سرمایه گذاران و مردمی است که در آن فعالیت می کنند.

آن گونه که مستحضرید سهم ایران از بازار 2530 میلیارد دلاری رمزارزها در جهان، تبادل روزانه به ارزش پنج تا 10 هزار میلیارد تومان بین 2.

5 میلیون حساب کاربری است و از مجموع این دارایی ها 45 درصد بر پلتفرم های ایرانی و 36درصد کیف های پول شخصی نگهداری می شود که در اختیار ایرانیان است و مشخصا سهم پلتفرم های غیرایرانی کمترین سهم و 19 درصد کل دارایی های ایرانیان در این بازار است.

توجه به این نکته در تصمیم گیری ها ضروری به نظر می رسد که با اعلام تصمیم شاپرک در پایان سال 1399 مبنی بر انسداد ارائه خدمات پرداخت یاری به پلتفرم های مبادله رمزارز ایرانی در چهار روز مردم 50 میلیون دلار از دارایی های رمزارزی خود در این بازار را به پلتفرم های غیرایرانی منتقل کردند.

با وجود 12 میلیون ایرانی فعال که طبق پژوهش اتاق بازرگانی ایران در بازار ارز دیجیتال فعالیت می کنند قابل پیش بینی است که با ادامه تصمیم های محدودکننده اتفاقی که می افتد، نه توقف فعالیت ها در ایران بلکه ادامه و گسترش گرایش این فعالان به پلتفرم خارج از ایران خواهد بود و پیش بینی ها حاکی از این است که 200 میلیون دلار از دارایی های در روزهای اول اجرای محدودیت در پرداخت ها به بازارهای خارج از ایران منتقل خواهند شد که این امر جدا از تبعات اقتصادی، به دلیل شمول تحریم ها و احتمال انسداد دارایی کاربران ایرانی احتمال کلاهبرداری توسط پلتفرم های غیرایرانی را نیز بالا می برد که نظیر آن برای کاربران ایرانی پلتفرم های رمزارز در کشور ترکیه گزارش شده است .

ارز دیجیتال نه تنها تهدیدی برای کشور محسوب نمی شود بلکه می تواند در شرایط سخت تحریم و مشکلات اقتصادی راه نجات ما باشد.

بر اساس تجزیه و تحلیل مشکلات اقتصادی در کشورهای در حال توسعه، ارزهای رمزپایه می توانند روند توسعه را در زمینه های مختلف تسریع کنند.

به طور کلی، همان طور که چودنوفسکی و لوپز (در مقاله ای در سال 2006) به آن اشاره کرده اند، فناوری ها و نوآوری های جدید راه حل های کلیدی برای روند پیشرفت کشورهای در حال توسعه و خصوصا کشورهای درگیر تحریم است.

کشورها برای استفاده از صرافی ها و کریپتو نیازمند دانش فنی، اینترنت باکیفیت، هوش مالی و آگاهی هستند که تأمین همین موارد در کنار راه اندازی صرافی ها تا حد زیادی وضعیت اقتصاد عمومی جوامع را بهبود می دهد.

توقع داریم که بانک مرکزی و مجلس علاوه بر افزایش آگاهی خود نسبت به این حوزه به مردم کمک کنند تا بیشتر با این حوزه آشنا شوند و همچنین تدابیری سازنده برای پیشرفت در این حوزه اتخاذ کنند.


کلید واژه ها: ارز دیجیتال - دیجیتال - تکنولوژی - بازار جهانی - رمزارزها - جهانی - ایران - ممنوعیت - مورد - بستر - جامعه - سنگین - مناسب - بازار - بانک مرکزی - دولتمردان - دنیا - مردم - دولت - حوزه - در ایران - امکانات - تصمیمات - نیازمند - استفاده - پیشرفت - اعتراض - فعالان - افزایش - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
شرایط و نحوه استفاده از مرخصی زایمان 9 ماهه

روند سینوسی کرونا در تهران/ نگرانی از خطر بروز موج جدید

وظیفه مهم وزارت نفت دولت جدید

طرز تهیه شیشلیک ایتالیایی خوشمزه و لذیذ

نیازمند کارگر خانم براب کار با پرس

استخدام بازاریاب و ویزیتور

استخدام مهندس برق و الکترونیک در یک شرکت معتبر در غرب تهران

استخدام پشتیبان فنی جایگاه های سوخت در ایرانشهر - سیستان و بلوچستان

جذب همکار فروش خانم

شاگرد ساده یا نیمه ماهر کناف

استخدام مهندس برق در شرکت تولیدی آجر کلت

زمان توزیع کارت آزمون استخدامی فرزندان شهدا اعلام شد

7 ترفند خانگی برای فراری دادن مورچه از خانه

استخدام گرافیست

استخدام نیروی جهت خط تولید

استخدام کارشناس فروش (تاسیسات مسکن) و حسابدار در گروه صنعتی یزدا در البرز

استخدام کارشناس کنترل پروژه(رشته صنایع، مکانیک، مدیریت پروژه) در شهرقدس

استخدام کارشناس پشتیبان کامپیوتر و it آقا در البرز

استخدام کارگر ساده در شرکت خاتم رز کویر در یزد

استخدام امدادگر در شرکت امداد خودرو ایران در قم

معجزه نشاسته برای پوست

کاهش عمر مفید ساختمان ها به 26 سال

کاهش محسوس قیمت میوه های فصل بهار در بازار+جدول

دنبال همکار پرانرژی و با انگیزه هستیم

کارمند فروش و بازاریاب

استخدام کارشناس فروش تلفنی در شرکت پلیکان پترو پلیمر در تهران

استخدام مدیر فنی و مهندسی در گروه صنعتی قشونی در شهرک صنعتی عباس آباد

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه بازار، کارشناس crm و کارشناس فروش در تهران

نیروی اداری فروش خانم

استخدام حسابدار و کارمند اداری در بازرگانی استیل پاسارگاد در نظرآباد البرز

جذب بازاریاب

باتری های لیتیومی ( قلب خودروهای برقی ) و پایان دوران حکومت نفت

استخدام کارشناس فروش تجهیزات ابزار دقیق در حوزه نفت و گاز در تهران

نگهداری حیوانات در آپارتمان از نظر قانون

خانم یا آقا برای کار در فروشگاه لوازم خانگی گناوه

استخدام بازاریاب خانوم

استخدام کارشناس hse و بهداشت در شرکت صنعت سنگ شکن از البرز

فروش سایت و اپلیکیشن متصل یا مشارکت

استخدام پرستار کودک

استخدام چند نیروی خانوم فعال درخط تولید کیف زنانه.

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر در قم

استخدام نقشه کش صنعتی مکانیک و کارمند اجرایی کارگاه تولیدی در تهران

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در وردآورد

عمر مفید ساختمان ها در ایران چند سال است؟

اساس درمان دیابت، پیشگیری است

آیا خودروسازان خارجی «فرمول تولید خودرو» را به ایران می فروشند؟

ساخت 100 کلاس درس در لرستان تا مهر ماه 1400

کم استرس ترین شهرهای جهان

کارگر ساده سالن کار

استخدام خانه دار هتل خانم در هتل آپارتمان پاتاق در کرمانشاه

استخدام 300نفر خانم فروش تلفنی

به یک فروشنده خانوم با تجربه نیاز مندیم

کار و استخدام کار در منزل بانوان یزدساخت تل

نیازمند خیاط و چرخ کار خانم

ابلاغ مصوبه مربوط به تسویه بدهی تعهدات ایران به IMF

قیمت آپارتمان در تهران؛ 30 خرداد 1400

آیا قیمت طلا به کف می رسد؟

جذب تریدر حرفه ای در فارکس کریپتو بورس ایران

استخدام نیرو خانم در تشریفات عروس

احیای سرزمین، پیش درآمد رشد اقتصادی

استخدام کارشناس ارشد سرامیک یا کارشناس سرامیک در اصفهان

استخدام 2 عنوان شغلی در گالری آبینه در الهیه - تهران

عینک بدبینی را بردارید

استخدام کارشناس انبار و کارشناس تولید در شرکت تولیدات کاغذی پاکان در تهران

تأثیر نهادهای موازی برتصمیم سازی ها

خسارت 67هزارمیلیارد تومانی خشکسالی به کشاورزی

نیروی کار چیدمان سوپر مارکت

استخدام بازاریاب فوق حرفه ای در شرکت تولید جعبه جواهرات مهرپناه در تهران

استخدام سرپرست گارکاه عمرانی با حقوق بین 7 تا 9 میلیون تومان در قزوین

2 واکسن ایرانی مجوز اضطراری برای مصرف عمومی را دریافت کردند

کارگاه ذغال فشرده

استخدام منشی دکوراسیون داخلی

استخدام مهندس برق و الکترونیک در شرکت آداک صنعت پلیمر در تهران

استخدام کارگر ساده در شرکت جواهر یاس کبود در تهران

استخدام ویزیتور در شرکت تهران بوران در تبریز

استخدام آبدارچی

آماده سازی مواد اولیه فست فود(نیروی زن)

تعداد محدود راننده بدون خودرو

قرارداد خط لوله 12 میلیارد دلاری آرامکو نهایی شد

دلار کماکان روی ریل صعودی

خدمات شبکه های اجتماعی به قاچاقچیان و مجرمان آمریکا

کار تمام وقت با مزایا-شرکت

سلام به تعدادی چرخ کار راسته دوز زیگزال دوز وسط کار بسته بند

استخدام نماینده علمی فروش (تجهیزات پزشکی) در شرکت راد در تهران

جذب نیرو تولید محتوا مسلط به زبان انگلیسی

استخدام پیک جهت رستوران

حسابدار با سابقه مسلط به برنامه هلو( تمام وقت*

استخدام کارشناس بازاریابی و توسعه بازار در کوشه سازان مانا در اصفهان

کمک باریستا ، حقوق بالا

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی ابزار دقیق در خراسان رضوی

تا پایان سال به بیش از 270 میلیون دُز واکسن نیاز داریم

مهم ترین وقایع ارزهای دیجیتالی در هفته ای که گذشت

قرارداد خط لوله 12 میلیارد دلاری آرامکو نهایی شد

آیا قیمت طلا هفته جاری به کف می رسد؟

وجود ناخالصی در روغن زیتون های فله

مهم ترین وقایع ارزهای دیجیتالی در هفته ای که گذشت

چرا برخی گرسنه نمی شوند؟

استخدام رزورشن دوزبانه ، صندوقدار و خدمات خانم

دوزنده خیاطی

شهر پیک راننده خوش برخورد سریعا میپذرد

عواقب سنگین ممنوعیت ارز دیجیتال

عواقب سنگین ممنوعیت ارز دیجیتال