مطالب مرتبط:
کشورهای پیشرفته چه مواجهه ای با رمزارزها داشتند؟
دفاع اسطوره بارسا از کومان و حمله به ستاره فرانسوی
ادعای حمله به تونل های مقاومت در راستای جنگ روانی رژیم صهیونیستی است
تجلیل از نویسندگان زن حوزه دفاع مقدس در گیلان
طرح سازگاری با کم آبی در زنجان اجرا می شود
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اردیبهشت 1400 ساعت 06:352021-05-19اقتصادي

حمله کیهان به طرح غربالگری و دفاع از تولد نوزادان ناقص و مریض/ در کشورهای پیشرفته،غربالگری وجود ندارد


با ادامه روند کاهشی نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری، ایران در سه دهه آینده جزو پیرترین کشورهای دنیا می شود شرایطی که کشورهایی مثل آلمان یا فرانسه و بریتانیا طی 7 تا 9 دهه به آن رسیدند.

- اهمیت موضوع در آن است که به اذعان دیدگاه های مختلف در سطح جهان، جمعیت با ساختار مطلوب از مهم ترین مزیت های یک کشور برای توفیق در عرصه های اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و.

می باشد.

متاسفانه آنچه امروز شاهد آن هستیم حاصل تن دادن افراطی به سیاست های جمعیتی هدفمند سازمان های بین المللی و اجرای گسترده طرح های تحدید جمعیت و تداوم غیرمنطقی و مشکوک آن در سال هایی که دیگر توجیهی برای ادامه این طرح ها وجود نداشت می باشد.

سال هایی که دولت، سازمان های مختلف، رسانه ملی و.

هرچه در توان داشتند با شعارهایی همچون فرزند کمتر، زندگی بهتر یا اعمال محرومیت از برخی خدمات برای کسانی که بیش از حد مجاز! فرزند می آوردند و اقدامات فرهنگی پررنگ و اثرگذار کاری کردند که امروز همچنان آثار و رسوبات نامطلوب این اقدامات در وضعیت نگران کننده نرخ زاد و ولد و دورنمای ساختار جمعیتی کشور و القای باورهای نادرست در ذهن مردم و جوانان عیان است.

اما موضوع جنگ جمعیت و تلاش کشورهای مدعی تسلط بر جهان برای پیشبرد اهداف خود در این زمینه دیگر نه یک توهم بلکه واقعیتی انکارناپذیر است.

اجرای سیاست های کنترل جمعیت در کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه و دارای استعداد پیشرفت و استقلال صنعتی و سیاسی و.

با برنامه ریزی و سردمداری کشورهایی همچون آمریکا و اجرای بازوهای ظاهرالصلاحی همچون سازمان های بین المللی از قبیل یونیسف و بانک جهانی و.

دیگر مسئله پنهانی نیست.

نمونه بارز این ماجرا مشروط کردن ارائه کمک ها و وام های بانک جهانی به اجرای سیاست های کنترل جمعیت در کشورهای در حال توسعه می باشد.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته امروزه نه تنها از اجرای سیاست های کنترل جمعیت خودداری می کنند بلکه با انواع و اقسام سیاست های تشویقی و تسهیلات درصدد افزایش جمعیت خود هستند چراکه ارزش گوهر ارزشمند جمعیت با ساختار مطلوب و نیروی مولد را به خوبی می دانند.

حال عده ای از مسئولان ما با خوش باوری همچنان در خواب غفلت ناشی از اعتماد به نسخه هایی که سازمان های جهانی برای ما و کشورهایی همچون ما پیچیده اند هستند.

بدتر از آن به کارگیری برخی جمعیت شناسان دوتابعیتی یا تربیت شده در دانشگاه های غربی و بنیادهای آمریکایی در کشور برای مشاوره یا تحلیل آمار است که در واقع هدف آنها اجرای دیکته سازمان های بین المللی تابع کشورهای سلطه گر در حوزه جمعیت کشور است.

خوشبختانه در این زمینه شاهد ورود دستگاه های امنیتی و قضایی و تشکیل پرونده برای برخی از این افراد هستیم.

در این میان نباید از آمارسازی غلط وضعیت جمعیتی کشور در سال های اخیر برای مناسب جلوه دادن شرایط و کشیدن ترمز اقدامات اورژانسی در این زمینه گذشت.

در زمینه اهمیت موضوع جمعیت رهبر معظم انقلاب بیش از 40 بار در سال های اخیر هشدار و تذکر داده و خواستار اتخاذ سیاست های موثر در زمینه رشد مطلوب جمعیت و پیشگیری از بحران در سال های آینده شده اند.

ایشان در 19 آذرماه 1392 در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرمودند: یکی از خطراتی که وقتی انسان درست به عمق آن فکر می کند، تن او می لرزد، این مسئله جمعیت است؛.

مسئله جمعیت را جدی بگیرید؛ جمعیت جوان کشور دارد کاهش پیدا می کند.

یک جایی خواهیم رسید که دیگر قابل علاج نیست.

یعنی مسئله جمعیت از آن مسائلی نیست که بگوییم حالا ده سال دیگر فکر می کنیم؛ نه، اگر چند سال بگذرد، وقتی نسل ها پیر شدند، دیگر قابل علاج نیست.

جالب اینکه از این هشدار رهبر انقلاب بیش از هفت سال می گذرد و متاسفانه آنگونه که باید شاهد تحرک یا برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسبی از سوی مسئولان برای رفع این مشکل نبوده ایم و از آن زمان تاکنون شرایط و آمارهای جمعیتی وخیم تر شده است.

از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی رهبر انقلاب نیز قریب 7 سال می گذرد اما متاسفانه کم کاری مسئولان امر به ویژه دولت در عمل به این سیاست ها کاملاً مشهود است.

درخصوص عوامل اخلال در رشد طبیعی و مطلوب جمعیت در کشور می توان چند عامل را ذکر کرد.

یکی از عواملی که برای این وضعیت بیان می شود، شرایط اقتصادی ایجاد شده به ویژه در سال های اخیر است که باعث شده تعداد زیادی از خانواده ها از افزایش تعداد فرزندان خودداری کنند .

هر چند بر اساس بررسی ها و پژوهش های متعدد اتفاقاً میل و میزان ازدواج و فرزندآوری در خانواده های با وضعیت بسیار مطلوب و سطح بالا از خانواده های با درآمد متوسط و کمتر از متوسط پایین تر می باشد، با این حال وظیفه مسئولان اجرایی و اقتصادی کشور است تا با تلاش مضاعف و نه شعار، با هدف رفع موانع ازدواج و فرزندآوری در جهت ارتقای وضعیت زندگی اقشار با درآمد متوسط و پایین تر از آن بکوشند.

در این میان البته نباید از نقش منفی برخی باورهای غلط القاء شده به ذهن جوانان و خانواده ها به خصوص شعار غلط فرزند کمتر، زندگی بهتر به راحتی گذشت.

متاسفانه پمپاژ این باورهای غلط طی سال های متمادی به قدری سهمگین بوده است که بسیاری از خانواده ها که توانایی داشتن چند فرزند و رسیدگی قابل قبول به آنها را دارند نیز دچار ترس بی جا از افزایش فرزندان شده اند در حالی که به اذعان همه کارشناسان خطرات خانوادگی و اجتماعی تک فرزندی و آینده این فرزندان فاقد تجربه داشتن برادر و خواهر و بدون تجربه چالش های رشددهنده از جمله یادگیری حس گذشت یا بخشش و فداکاری و.

در تعامل با آنها و پرورش فرزندانی فاقد اعتماد به نفس کافی و آسیب دیده از توجه بیش از اندازه پدر و مادر و تجربه نکردن احساس محرومیت یا چشم پوشی از برخی خواسته ها یا تمایلات غیرضروری بیشتر از نگرانی از داشتن چند فرزند است.

از سوی دیگر ورود جمعیت انبوه جوان امروزی به سن سالمندی و نیاز آنها به مراقبت های خاص در سه دهه آینده آن هم در شرایطی که بسیاری از خانواده ها یا فاقد فرزند باشند یا تک فرزند، خود گویای معضل پررنگ آسیب جمعیت سالمندان در سال های پیش رو می باشد.

در این میان ایجاد برخی موانع بر سر راه خانواده هایی که حاضر به فرزندآوری شده اند نیز نگران کننده است.

در سال های اخیر توجه بیش از اندازه مرسوم و استاندارد جهانی به موضوع غربالگری های دوران بارداری علاوه بر تحمیل هزینه های هنگفت مالی و روحی و روانی به زوج های جوان باعث سقط قانونی یا جنایی سالانه چند صد هزار نوزاد بی گناه در کشور شده است.

موضوعی که علاوه بر گردش مالی مشکوک و بسیار هنگفت صنعت غربالگری با محوریت برخی آزمایشگاه های خاص، به دلیل ضعف قوانین و ترس از افتادن مسئولیت به دنیا آمدن یک نوزاد بیمار یا دارای نقص به گردن پزشکان حوزه زنان و فرار آنها از این ریسک، در مواقع بسیاری حتی در شرایطی که ضریب خطای تشخیص در آزمایش های غربالگری و سونوگرافی و.

نیز در کشورمان بالاتر از استاندارد جهانی است، منجر به صدور دستور سقط حتی در موارد احتمالی و مشکوک می شود و خدا می داند به همین دلیل تاکنون چه تعداد نوزاد سالم و بی گناه قبل از ورود به این دنیا بی رحمانه جان خود را از دست داده اند! در مواردی همین استرس های غیر واقعی تحمیلی به زوج های جوان منجر به آسیب نوزاد یا مادر و حتی ترغیب آنها به سقط غیرقانونی شده است.

دراین بین خطرات ارسال برخی نمونه های ژنتیک حاوی اطلاعات محرمانه ژنوم مردم کشورمان به خارج از کشور نیز قابل توجه است.

این شرایط در حالی است که در کشورهای پیشرفته دنیا به هیچ عنوان مانند کشور ما همه زنان باردار را به سمت غربالگری های چندگانه و پرهزینه و خطرناک سوق نمی دهند و بیشتر نظارت های جدی را معطوف به بارداری های در سنین بالا (که البته در کشور ما به غلط به تابو تبدیل شده است) و افراد دارای سابقه تولد فرزندان مبتلا به سندروم داون یا سابقه بیماری های ژنتیک می کنند.

در طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده که مجلس فعلی تصویب کرده و منتظر تایید نهایی شورای نگهبان است، مواردی از جمله ساماندهی وضعیت غربالگری دیده شده است که در صورت تصویب می توانیم به اثرگذاری آن امیدوار باشیم.

البته نکته مهم این است که در کشورمان قوانین متعددی در حوزه تسهیل ازدواج و فرزندآوری وجود دارد اما مشکلی همیشگی و تأسف برانگیز، بی توجهی به قوانین است که بعد از کلی تلاش و بحث تصویب شده اما به جای اجرا خاک می خورند.

از این نمونه ها می توان به قانون مرخصی 9 ماهه زایمان که سال هاست مورد بی توجهی بسیاری از کارفرماها و حتی دستگاه ها قرار گرفته یا بی توجهی به قانون بیمه زنان خانه دار و قوانین دیگر که در صورت اجرا می تواند باعث دلگرمی زوج های جوان برای فرزندآوری شود اشاره کرد.

متاسفانه بیش از 20 درصد از زوج های جوان کشورمان دچار ناباروری هستند که البته در مراحل مختلف امکان رفع مشکل و درمان آنها وجود دارد اما متاسفانه هزینه درمان های تکمیلی منجر به نتیجه بالاست که جا دارد این هزینه در پوشش بیمه ای و حمایت دولت قرار گیرد.


کلید واژه ها: جمعیت - سازمان های بین المللی - پیرترین کشورهای دنیا - کشور - غربالگری - هایی - سازمان - نرخ رشد جمعیت - کشورهای دنیا - طرح ها - مختلف - ادامه - بین المللی - زندگی بهتر - رسانه ملی - رشد جمعیت - بریتانیا - مهم ترین - پیرترین - محرومیت - نوزادان - گسترده - امنیتی - دیدگاه - افراطی - ساختار - فرانسه - اذعان - فرزند - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
کارمند فروش با فن بیان بالا

استخدام کارگر ساده ،رویه کوب،خیاط با حقوق ثابت

استخدام بازرس فروش با پورسانت و پاداش در شرکت اصفهان شکلات

راننده خانوم و آقا با و کارت سوخت

کار-خیاط در منزل

رضایی: افزایش اختیارات استان ها

تبادل تفاهم نامه خزرالکتریک آمل با اتاق بازرگانی کنیا

عرضه 150 میلیون دلار در سامانه نیما در 25 خرداد

آگهی مناقصه عمومی شرکت پاکسان

یارانه بنزینی چگونه پرداخت می شود ؟

سالانه 250 میلیون مترمکعب آب از آبخوان های استان یزد برداشت می شود

موش ها استرالیا را خوردند! + عکس ها

ورود 2 میلیون دوز واکسن به کشور تا چند روز آینده

آغاز ثبت نام وام اجاره مسکن از فردا + شرایط و مدارک لازم

خشکسالی کشت تابستانه در خوزستان را به یک چهارم کاهش داد

زیرگذر و پارکینگ طرح باباحزقیل دزفول بهره برداری شد

استخدام مسئول فنی (حوزه مکمل های تغذیه ای) در رهام تجارت آسا در تهران

استخدام کارشناس مهندسی صنایع و مامور خرید در تهران

استخدام کارشناس فروش (روانکار) در مهردیس صنعت ایرانیان غرب در تهران

2هزار و 373 خانواده دارای فرزندچندقلو زیرپوشش بهزیستی خوزستان هستند

استخدام کارشناس فروش بیمه در بیمه سامان نمایندگی 1166 در کرمان

برخی مناطق آبادان با قطعی و افت فشار آب روبه رو شدند

استقبال 80 درصدی از طرح بهارانه کتاب امسال نسبت به سال گذشته

ماجرای دلخوری بانک مرکزی از قوه قضاییه چه بود؟

سال 1400، پر محصول ترین سال گروه بهمن

بزرگترین تولیدی گل رز هلندی در کویر

جزییات جدید از پرداخت یارانه بنزینی

ورود 2 میلیون دوز واکسن به کشور تا چند روز آینده

آخرین مهلت ثبت نام مسکن ملی

وقتی هنر دست اشتغال را می گیرد

سرانه مصرف آب تهران در مرز هشدار/ یک مرحله مانده به جیره بندی!

واکنش بانک مرکزی به تشکیل پرونده ابربدهکاران بانکی

کنگو بازار مس ایران در امارات را گرفت!

افزایش 80 درصدی خرید در طرح بهارانه کتاب/ فروش 210 میلیارد ریالی

برکت 31 تومان سود تقسیم کرد

ورود 2 میلیون دوز واکسن به کشور تا چند روز آینده

الزام شهرداری به تغییر الگو و کاهش مصرف کیسه ‏های پلاستیکی

آخرین قیمت ها در بازار طلا و سکه از زبان رییس اتحادیه

ب ام و V12 LMR | غول مسابقه ای باواریایی ها

افزایش سرعت وزش بادهای 120 روزه در شمال سیستان و بلوچستان

طرح حمایت از کسب و کار های اینترنتی

صدور گواهی حمل مرغ زنده کشتاری به بخش خصوصی واگذار شد

ثبت نام وام اجاره مسکن

بسته حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا تمدید می شود؟

عرضه 150 میلیون دلار در سامانه نیما

افزایش 80 درصدی خرید در طرح بهارانه کتاب

افزایش 67 درصدی مستمری مددجویان در لایحه بودجه

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت تولیدی - بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس فروش در ویدا زرین فام در تهران

آغاز ثبت نام اینترنتی مرحله سوم “طرح حمپاد” از 26 خرداد ماه

افزایش 88 درصدی کمک هزینه نگهداری بازنشستگان از کارافتاده کلی

آخرین قیمت ها در بازار طلا و سکه از زبان رییس اتحادیه

عدم صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی منجر به نابودی این تمدن می شود

سامانه ای برای اعلام تخلفات در بازار سرمایه

استخدام طراح مسلط به فوتوشاپ در یک شرکت معتبر در مشهد

آغاز توزیع واکسن های ایرانی کرونا

امضای قرارداد خرید 1200 دستگاه موتور سیکلت از ایران خودرو برای تجهیز محیط بانان

افزایش قیمت محصولات لبنی مجوز ندارد

آغاز عملیات اجرایی پروژه توسعه پست 132 به 20 کیلوولت مروستِ یزد

آخرین مهلت برای ثبت نام مسکن ملی اعلام شد

افزایش قیمت محصولات لبنی مجوز ندارد

به یک فروشنده خانم جهت کار درمجتمع خدمات رفاهی

مدل برای انواع تکنیک رنگ و لایت

کسب درآمد بسیار عالی فروش محصولات هوشمند

به ناخنکار ماهر و باسابقه نیازمندیم

ساندویچ زن

استخدام کارمند دفتری در شرکت راد صنعت روشاک در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در نوتریکا آویژه در محدوه میدان پونک تهران

نیازمند راننده پایه یک

استخدام انباردار و کارگر تولید در صنایع بسته بندی آراسلولز فارس در فارس

هلال احمر 2 میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور می کند

افتتاح 61 طرح کشاورزی در استان یزد

اعلام زمان ثبت نام خودروی فیدلیتی / فروش دو مدل 5 و 7 سرنشین + قیمت

مهمترین اخبار اقتصادی سه شنبه 25 خرداد 1400| قیمت طلا، دلار و سکه

افزایش 25 درصدی حقوق مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور در سال جاری

اتاق اصناف مصوبه حمایت از مستأجران را به مشاوران املاک ابلاغ کرد

استخدام کارشناس مهندسی فروش در شرکت پیشگامان معماری آریا در تهران

استاندار یزد: مشکل قطع آب انتقالی خلیج فارس به یزد رفع شد

استخدام امدادگر در شرکت امداد خودرو ایران در کل کشور

اتاق اصناف مصوبه حمایت از مستأجران را به مشاوران املاک ابلاغ کرد

تلاش برای سیاه نمایی علیه دولت روحانی از کجا آب می خورد؟

آخرین آمار کرونا در جهان

جای صنایع تبدیلی در خراسان شمالی خالی است

بدون تعارف هشدار می دهیم آب نیست/ مردم و مسئولان به هوش باشند

حذف دو شرط مهم در ثبت نام فروش فوق العاده ایران خودرو و سایپا

رییسی: سفره مردم باید متحول شود/فقر در کرمان تناسبی با زمینه های اشتغال آن ندارد

اعطای تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا در صحنه طی سال 99

رییسی در کرمان: سفره مردم باید متحول شود/فقر در کرمان تناسبی با زمینه های اشتغال آن ندارد

استخدام کارشناس فروش تلفنی در همراه تل گستر آسیا در تهران

جزییات پرداخت منابع نقدی هدفمندی یارانه ها

ایجاد پایتخت به تعداد شهرستان های کشور

رشد اقتصادی عربستان منفی ماند

قیمت سبد نفتی اوپک افزایش یافت

آشنایی با بایر آگ

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت سامانه صنعت طاها از البرز

استخدام کارشناس تولید و کارشناس تامین و امور قرادادها در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک مجموعه املاک در تهران

قیمت انواع گوشی شیائومی امروز 25 خرداد 1400+ جدول

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت تولید مواد دارویی درسا دارو در تهران

پرداخت مطالبات گندم کاران تا 18 خرداد/ پیش بینی خرید 6 میلیون تُن گندم و نیاز به واردات/ بدهکاری دولت به کلزاکاران

حمله کیهان به طرح غربالگری و دفاع از تولد نوزادان ناقص و مریض/ در کشورهای پیشرفته،غربالگری وجود ندارد

حمله کیهان به طرح غربالگری و دفاع از تولد نوزادان ناقص و مریض/ در کشورهای پیشرفته،غربالگری وجود ندارد