مطالب مرتبط:
قتل بابک خرم دین؛ از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادر کارگردان
از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادر بابک
قتل کارگردان مشهور توسط پدر و یادآوری دوباره ابهامات مجازات فرزندکشی در ایران/ سرانجام پدر و مادر بابک خرمدین چه خواهد شد؟!
نمایش بخشی از فیلم های جشنواره زمین با حضور کارگردان اثر
پدر گرافیک گیلان درگذشت
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 20:352021-05-18فرهنگي

از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادرِ کارگردان


از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادرِ کارگردان مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: «قتل یک جغجغه روی تُشکِ بعد از ظهر/ قتل یک قصه سرِ کوچه خواب/ قتل یک غصه به دستورِ سرود/ قتل مهتاب به فرمانِ نئون/ قتل یک بید به دستِ دولت/ قتل یک شاعرِ افسرده به دستِ گلِ یخ».

- مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: قتل یک جغجغه روی تُشکِ بعد از ظهر/ قتل یک قصه سرِ کوچه خواب/ قتل یک غصه به دستورِ سرود/ قتل مهتاب به فرمانِ نئون/ قتل یک بید به دستِ دولت/ قتل یک شاعرِ افسرده به دستِ گلِ یخ .

این اوج قساوتی است که در ذهن شاعرانه سهراب سپهری می گنجید.

قتل جغجغه و قصه و غصه و مهتاب و بید و نهایت شاعر افسرده به دست گل یخ نه قتل یک کارگردان به دست پدر و مادر او ! شاعر، در اردیبهشت 1359 خورشیدی به خواب ابدی رفت و ما دراردیبهشت 1400 خورشیدی می شنویم قتل یک کارگردان به دست پدر و مادر او ؛ داستانی که به همین جا هم ختم نمی شود: مُثله کردن جسد فرزند و حمل و انتقال در کیسه های زباله.

بابک خرم دین 47 ساله – دانش آموخته و کارگردان و مدرس سینما- در خانه پدری به فجیع ترین شکل ممکن به قتل می رسد و بعد هم پیکر او را پدر با اطلاع مادر تکه تکه می کند.

بابک خرمدین و مادرش در پشت صحنه عکس": المیرا صفرنژاد- عصر ایران از این وحشت ناک تر قابل تصور نیست.

حتی می توان حدس زد اگر یکی از دانشجویان مقتول، طرح چنین قصه ای را برای او می آورد تا به فیلم تبدیل شود نمی پذیرفت و می گفت میزان قساوت و جنایت در آن بالاست و باور پذیر هم نیست و حالا او قهرمان یا قربانی قصه ای شده که خود احتمالا حاضر به ساخت آن نبوده است.

در هر قتل، سوژه اصلی مقتول است و همه می خواهند بدانند چه کسی و چگونه به قتل رسیده و این اتفاق چه زمانی و کجا رخ داده و به همین خاطر هر قتلی یک خبر به حساب می آید و مخاطب، جست و جو می کند ببیند آن که کشته شده چه کسی بوده است؟ مشهور یا شهروند عادی.

جوان یا پیر.

مرد یا زن.

صبح اتفاق افتاده یا شب.

در بیداری یا خواب.

در خانه یا در محل کار یا در خیابان.

با چاقو یا با سلاح گرم و پرسش هایی از این دست و بعد در پی این که انگیزه قاتل یا قاتلان چه بوده و به چنگ قانون افتاده اند یا نه و اگر هنوز نه مظنونان اصلی چه کسانی هستند.

در برخی قتل ها اما مهم تر از نام مقتول، نام قاتل است و سرآمد اینها قتل میترا استاد بود که مقتول را کسی نمی شناخت اما آن که او را کشت، شهرت فراوان داشت.

ماجرای بابک خرم دین اما از اینها هم فراتر است.

مقتول، کارگردان بوده و در جشنواره ای هم برگزیده شده بود اما مانند برخی هم صنف های خود شهرت عمومی نداشت.

با این حال، شغل او خاص بوده است.

اما مهم تر از مقتول و خاص بودن شغل، نسبت قاتل (و هم دست قاتل) با مقتول است که همه را شوکه کرده است: پدر و مادر! خوانده و شنیده بودیم که گاهی پدر و فرزندی یا حتی مادر و فرزندی در حال مشاجره لفظی دست بر قضا یکی دیگری را هل داده یا سکته کرده یا بر اثر جنون آنی کاردی بر قلب دیگری فرود آورده و اتفاقی که نباید رخ می داده شکل گرفته و جانی ستانده و خونی ریخته شده و یک عمر پشیمانی و پریشانی و حیرت و حسرت به بار آورده اما این که پدر و مادر با هم و از پیش نقشه بکِشند تا بکُشند و جنازه را تکه تکه و با آرامش و هم دستی با آسانسور به بیرون منتقل کنند شگفت آور است و باور ناپذیر اما اتفاق افتاده است.

در همین شهر و در شهرک اکباتان.

یک وجه بسیار قابل تأمل دیگر این قتل این است که درست در همان روزی رخ داد که خانم ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده این خبر را منتشر کرد: امروز دولت، لایحه پیشنهادی معاونت زنان و خانواده در مورد اصلاح ماده 612 قانون مجازات اسلامی مربوط به تشدید مجازات پدر درصورت قتل فرزند را تصویب کرد.

این لایجه که مورد تأیید قوه قضاییه نیز هست حداکثر مجازات، ایجاد محدودیت در سرپرستی اطفال دیگر و عدم شمول ارفاق را در بر می گیرد.

درست یک سال قبل، مردی با داس دختر نوجوان خود – رومینا- را به ظن رابطه عاشقانه با پسری به قتل رسانده بود و وقتی از او پرسیدند چرا سراغ پسر نرفتی و دختر خودت را کشتی گفت: اگر پسر را می کشتم به قصاص نفس محکوم می شدم در حالی که ولی دم دخترم، خودم هستم و می دانستم قصاص نمی شوم و نهایتا چند سال زندانی خواهم شد .

همین پاسخ، حقوق دانان و مقامات دولتی و قضایی را به صرافت انداخت کاری انجام دهند.

قانون قصاص را که به دلایل شرعی نمی توانستند تغییر بدهند.

از این رو بر آن شدند حداکثر مجازات از حیث جنبه عمومی جرم را از 10 سال به 27 سال افزایش دهند که در حکم حبس ابد است و در کشورهایی که حکم اعدام ندارند نیز حداکثر مجازات برای قتل عمد در نظر گرفته می شود.

برخی رسانه ها هم درباره تصویب لایحه اخیر از تیتر پایان تراژدی قتل به دست پدر خبر دادند اما درست همان روز نه یک پدر که پدر و مادری با هم و نه یک دختر نوجوان که مردی 47 ساله را به قتل رساندند و جنازه اش را هم قطعه قطعه کردند تا روشن شود قصه فراتر از اینهاست و حتی اگر مجازات اعدام هم بود چه بسا مرتکب می شدند.

وجه مشترک در هر دو ماجرا اما تصور یا واقعیت رابطه های آن دختر نوجوان و این مرد میان سال است.

با این تفاوت که پدر رومینا نمی خواسته آن ازدواج رخ دهد و جنبه غیرتی برای او می چربیده اما سرهنگ بازنشسته خرم ‎دین ادعا کرده فرزند او در خانه رابطه نامشروع برقرار می کرده و حس خوبی به او دست نمی داده و خود را شریک می دانسته واز این رو از او خواسته بودند خانه را ترک کند و برود ولی ترجیح می داده در خانه پدری باشد و مادر از او و احتمالا دوستان او پذیرایی کند.

ادعای پدر البته هرگز قابل اثبات نیست و از کارگردان فقید هم شکایتی نشده بود.

در جامعه سنتی مرد و زن قبل از 30 سالگی تشکیل خانواده می دادند و از شمول و تیول پدر و مادر خارج می شدند و نهایت این بود که دو خانواده با هم زندگی می کردند.

در جوامع مدرن و صنعتی هم فرزندان در دهه سوم عمر خانه و زندگی مستقلی تشکیل می دهند حالا چه با ازدواج های رسمی و چه اشکال دیگر.

در جامعه امروز شهری اما جوانی که در طبقه متوسط پرورش یافته اگر بخواهد مستقل شود نیاز به پولی دارد که تأمین آن از عهده پدران حقوق بگیر و مستمری بگیر بر نمی آید و اگر بخواهد با حقوق خود این کار را بکند تمام دریافتی او صرف پرداخت کرایه خانه و هزینه خورد و خوراک می شود مضافا به این که ناگزیر خواهد بود به محلات پایین تر بکوچد و با دوستان و خاطرات کودکی وداع کند.

از این روست که در خانه پدری می ماند اما زیست مستقل و غالبا مجازی و روابط خود را دارد.

نه اجاره خانه می دهد نه تعهدی دارد و غذای گرم و نرم مادر هم فراهم است و گاهی هم میهمانی و خارج شدن از دنیای مجازی و اگر خانه کمی بزرگ تر باشد در همان اتاق خود مستقلا زندگی می کند.

کجا برود از اینجا بهتر؟! این وضع اما برای همه پدر و مادرها قابل تحمل نیست.

پدر بابک خرم دین می گوید از او خواسته بودم برود و خانه را ترک کند اما او خانه را خانه خود هم می دانسته است.

چه بسا تنها خانه خود می دانسته و پدر و مادر را مزاحم اما مگر می شود تمام وظایف نهادهای متنوع اجتماعی را بر نهاد خانواده بار کرد و انتظار داشت زیر این بار له نشود و فرونپاشد؟ پس نهادهای دیگر چه کاره اند و چرا تمام فضاها اشغال شده و در عین حال خالی از حضور شهروندان اند؟ پیداست که به سبب اختلاف نسل و دو نوع تعلق خاطر -یکی خشک و نظامی و دیگری هنری- زبان هم را نمی فهمیده اند و می توان حدس زد که کمتر گفت و گوی سازنده ای داشته اند.

پدر برای او خانه و خودرویی بوده که داشته و پولی که به خانه می آورده و مادر غذایی که فراهم می ساخته حتی برای میهمان یا میهمانان.

یا شاید نه.

چه می دانیم.

مرد هنرمند مثل خیلی های دیگر پدر و مادر را دوست می داشته و آنها دوستش نمی داشتند.

هیچ یک اما توجیه جنایت نیست.

آن هم به این سبُعیّت و قساوت و بی رحمی و در اوج خشونت و خون سردی که شرح آن هم موی بر تن راست می کند.

در ماجرای قبلی پدر رومینا می دانست که به خاطر قتل فرزند قصاص نخواهد شد.

از پدر و مادر بابک خرم دین هم باید پرسید با اطمینان از این که قتل فرزند قصاص نفس ندارد، جنایت کرده اند یا تصمیم خود را فارغ از هر کیفر گرفته بودند؟ به ماجرا به گونه دیگری نگاه کنیم.

اگر مرد 47 ساله می توانست اوقات خود را در مکان های عمومی سپری کند و کمتر در خانه باشد آیا اصطکاک به حدی می رسید که کشته شود؟ اگر پدر می توانست اوقات خود را با همکاران قدیمی سر کند و او هم کمتر در خانه باشد چنین نقشه هولناکی می کشید؟ بخشی از خانه نشستن ها البته به خاطر کروناست و خاص ایران هم نیست و همه جهان را درگیر کرده ولی بعضا خود را می کشند نه دیگری را تازه آن دیگری هم فرزندشان نیست! با این حال سهم اصلی را باید به انتقال فضای عمومی به خانه داد.

در خانه کار کردن، در خانه با دوستان بودن و مانند این که تنشی چنین را به جان یک خانواده می اندازد.

در ماجرای رومینا هم او از مقامات خواسته بود تحویل پدرش ندهند و هشدار داده بود مرا می کشد اما نهاد واسطی نبود تا از او نگهداری کند.

آیا خانه، دیگر جای امنی نیست و خانواده همواره کانون گرم به حساب نمی آید یا استثثنا را نباید به قاعده تعمیم داد؟ کما این که اگر قاعده بود این همه شوک وارد نمی کرد.

به پدران و مادرانی که نمی توانند تحمل کنند خاری به بدن فرزندشان بخلد چه رسد به این که با ساطور تکه تکه کنند.

مراقب خودمان باشیم.

ممکن است در همسایگی ما دیوی خانه کرده باشد.

ممکن است درون خود ما دیوی لانه کرده باشد.

میل بشر به شر را نباید دست کم گرفت.

(راستی آیا روزی که خرم دین پدر نام پسر خود را بابک گذاشت می دانست که نام پسر او هم در تاریخ ثبت خواهد شد تا زین پس بابک خرم دین یاد آور دو تن باشد: در گذشته های دور و در امروز ما.

یکی سردار ایرانی که به دستور خلیفه عباسی مثله شد و دیگری کارگردانی که پدر قطعه قطعه اش کرد)
کلید واژه ها: پدر و مادر - کارگردان - مهرداد خدیر - شاعر - افسرده - اردیبهشت - مادر - مهتاب - خورشیدی - خواب - رومینا - سهراب سپهری - ایران - کوچه - داستانی - سپهری - سهراب

آخرین اخبار سرویس:
پیام تسلیت انجمن بازیگران برای درگذشت بازیگر باسابقه

فیلم | رضایت نامه ای به لطف رضا(ع)

استخدام طراح گرافیست در یک مجموعه معتبر در تهران

روایت ابوالفضل پورعرب از غلبه بر بیماری سخت در سالروز تولدش/ بازی در «تنهاترین سردار» نذری بود که باید ادا می شد

فراخوان دومین دوره انتخاب کتاب سال استان بوشهر

فیلم | رضایت نامه

کمپانی اسپیلبرگ با نتفلیکس شریک می شود/ ساخت چند فیلم بلند در سال

«جزیره فضایی» به زودی به سینماها می آید/ یک ریسک بزرگ

فیلم | در دلم خاک خراسان با رضا گل می کند

استخدام انباردار در شرکت نیلا پخش بردیا در تهران

درخشش اصفهانی ها در جشنواره آثار هنری زیست محیطی بانوان و کودکان

جشن تولد فوق لاکچری «سپهر حیدری» در دبی! /فیلم

دانلود قسمت 13 سریال دراکولا با لینک مستقیم

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت یلدا پخش مزمز در تهران

فیلم/ واکنش جالب مهران مدیری به پرواز خرمگس در برنامه زنده!

جشن تولد فوق لاکچری «سپهر حیدری» در دبی! /فیلم

دهه کرامت را در همه سینما جاری کنیم

پیشنهاد یک بازیگر به رییس جمهور منتخب

جشن تولد فوق لاکچری «سپهر حیدری» در دبی! /فیلم

نگار جواهریان«خاتون» شد +عکس

پایان فرآیند داوری نخستین دوره جشنواره عکس کارا

ناز کردن «خانم بازیگر» برای همسرش/ عکس

ناگفته های «ابوالفضل پورعرب» در زادروزش/ من و جمشید هاشم پور سالی 7 فیلم بازی می کردیم

آبجی؛ مادر به یاد ماندنی دیگری را به سینمای ایران هدیه کرده است

فراخوان مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان خانه تئاتر تمدید شد

نگار جواهریان«خاتون» شد +عکس

استخدام گرافیست در مجموعه لوفی در فارس

استخدام کارگر در یک مجموعه معتبر در تهران

سروده های جدید پروین سلاجقه منتشر شد

پوستر «خاک سفید» منتشر شد/ معرفی گروه عوامل و طراحان نمایش

واکنش مرادی کرمانی به نام گذاری کوچه ای به نامش

تولدت مبارک آقای بازیگر!

شبنم قلی خانی عمارتی قدیمی /عکس

دلیل حضور سیاوش طهمورث در «زخم کاری»

تمدید فراخوان بیستمین مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان خانه تئاتر

فیلم کوتاه «بو» آماده نمایش شد/ الهام از داستان «کابوس بیداری»

مجید جراحی جشن زیر سایه خورشید در یزد

آدمک های رنگی میدان آزادی فاقد زیرساخت های مرمت بود

کمدین هایی که از بازگشت به نقش های کمدی می ترسند

«لاموزیکا» به کارگردانی الهام پاوه نژاد بر صحنه تئاتر

فیلم | اثر جدید گروه همخوانی ریحانه النبی آبادان در مدح امام رضا(ع)

فیلم هایی که تا مدت ها ذهنتان را درگیر می کنند

علت مرگ ابوالفضل شاه کرم بازیگر فیلم مارمولک + عکس

روایت 35 سال چشم انتظاری مادر شهیدان اسحاقی

ساخت فصل سوم «جلال» در گرو حل مشکلات مالی/ «بد وارث» را برای شبکه نمایش خانگی می سازم

کتاب هایی که فیلم ماندگار خلق می کند

تاریخ اهدای جوایز «بفتا» اعلام شد

نمی خواهید از گلاب آدینه حمایت کنید؟!

ساخت مستند نگارگری ایرانی/«نهان بر عیان» هندسه هنر را عیان می کند

استخدام کارگر ساده جهت کار در انبار کتاب در تهران

استخدام حسابدار در شرکت پخش بهنگام آوران فراگیر در تهران

خرمگس مزاحم وسط برنامه دورهمی و واکنش مهران مدیری + فیلم

از مدرسه یوسفیه تا دارالقرآن کریم رضوی + فیلم

سالن دار و کمک باریستا

ساخت مستند نگارگری ایرانی/«نهان بر عیان» هندسه هنر را عیان می کند

عکس/ بازیگر سه در چهار با چشمانی گیرا

تمدید فراخوان مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر

حال خوش آقای بازیگر بر لب ساحل /عکس

ترکی حرف زدن بازیگر نقش جوادی بچه مهندس

مداحی که پای ضریح امام رضا شعر از حضرت گرفت+عکس و فیلم

دکوراسیون فوق لاکچری منزل حامد آهنگی! +عکس همسر و فرزندش

عکس/ نوید محمدزاده پیوست در آسمان آبی!

گردآوری آثار عکاسانی که شیوه کیارستمی را پیش گرفته اند/ مردی که عاشق برف بود

ویژه برنامه های شبکه نسیم برای تعطیلات 90 روزه تابستانی

بازگشت دوباره اربابان راک اندرول

اهل کیارستمی!

رویداد های خبری سه شنبه 1 تیر ماه 1400؛ مرکز لرستان

کریستوف والتز و ویلم دفو همبازی شدند

تاریخ اهدای جوایز «بفتا» اعلام شد

بازگشت دوباره اربابان راک اندرول.

تجلیل جشنواره «لوکارنو» از کمدین افسانه ای

تولدت مبارک آقای بازیگر!

نیاز به بازیگر خانم برای کلیپ تبلیغاتی

مروری بر خاطرات افسردگی | چطور فقط کمی از شوپنهاور خوشحال تر باشیم؟

«پسر» در سینماهای هنر و تجربه اکران شد

تولدت مبارک آقای بازیگر!

عکس های برگزیده هفته

 راز و رمز هنر ماندگار استاد فرشچیان/ روایتی شنیدنی از طراحی ضریح امام رضا(ع) و خلق تابلوی ضامن آهو و عصر عاشورا + فیلم

«الهه شفقت» هم در ژاپن ماسک زد +فیلم

اجرا در فضای باز؛ پیشنهاد اهالی موسیقی در روزگار تعطیلی کنسرت ها

کمدین هایی که از بازگشت به نقش های کمدی می ترسند/یک شانس«زیرخاکی»

ست سبزرنگ سمانه پاکدل و همسرش +تصویر

کمدین هایی که از بازگشت به نقش های کمدی می ترسند/ یک شانس «زیرخاکی»

مشکل کاغذ ناشران برطرف شده است

ست سبزرنگ سمانه پاکدل و همسرش /عکس

مهدی صبایی: واقعا یک جاهایی حس می کردم که روح شهید بزرگوار در کلیت کار حضور دارد

عکس| استایل جدید مارال فرجاد

نقد و بررسی کتاب دختر پرتقالی اثر یوستین گردر

فراخوان سریال پلیسی

استخدام گرافیست در کتابسرای پدرام در اصفهان

افتتاح بلندترین هتل جهان در میان ابرها + فیلم

سند توسعه فرهنگ دینی خراسان شمالی تهیه شود

سند توسعه فرهنگ دینی استان تهیه شود

رکوردی که سیدجلال حسینی در 40 سالگی کسب کرد + فیلم

بازیگران جدید«سلمان فارسی»

مجموعه رباعی شاعر کهگیلویه و بویراحمدی به چاپ رسید

نگاهی به جدول فروش سینماهای آمریکا

سریال های تازه شبکه تماشا

رونمایی از پوستر ششمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران

صدای حیرت آور یوزپلنگ از پارک ملی توران + فیلم

از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادرِ کارگردان

از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادرِ کارگردان