موضوعات داغ: - ناهيد كياني - بهاره كيان افشار - واكسيناسيون - پرداخت حقوق - بازنشستگي پيش از موعد - مشاغل گروه يك - پايگاه خبري تحليلي - مراسم عزاداري - پايگاه خبري - حسين كنعاني زادگان - فائزه - تنگلي - نفوذ ايران در منطقه - گوشت دام - تراكنش هاي شتابي - مخاصمات مسلحانه - ييلاقي - سليمانيه عراق - بازگشت آرامش - رييس شاخه رياضي فرهنگستان علوم - دانشگاه جامع علمي و كاربردي - يادواره مكتب سليماني - سفر شمال

مطالب مرتبط:
نانوتکنولوژی و امنیت جهانی
سازمان جهانی بهداشت: دنیا وارد مرحله «آپارتاید واکسن» شده
حمله اسراییل به زیرساخت های حیاتی در غزه و تداوم انفعال جامعه جهانی
آخرین آمار جهانی کرونا امروز سه شنبه 28 اردیبهشت 1400
قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح در 3 ماه و نیم گذشته رسید
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 10:552021-05-18پزشكي

نانوتکنولوژی و امنیت جهانی


نانوتکنولوژی یا ریزذره ها (Nanotechnology)، فناوری جدید است که تمام دنیا را فرا گرفته است و به تعبیر دقیقتر “نانو تکنولوژی بخشی از آینده نیست بکله همه آینده است” .

- نانو تکنولوژی، توانمندی تلید مواد، ابزار ها و سیستم های جدید با در دست گرفتن کنترل در سطوح ملکولی و اتمی و استفاده از خواص است که در آن سطوح ظاهر می­شود.

از همین تعریف ساده برمی­آید که نانوتکنولوژی یک رشته جدید نیست، بلکه رویکردی جدید در تمام رشته هاست.

برای نانوتکنولوژی کاربرد هایی را در حوزه های مختلف از غذا، دارو، تشخیص پزشکی و بیوتکنولوژی تا الکترونیک، کامپیوتر، ارتباطات، حمل­و­نقل، انرژی، محیط زیست، مواد، هوافضا و امنیت ملی برشمرده اند.

کاربرد های وسیع این عرصه به همراه پیامد های اجتماعی، سیاسی و حقوقی آن، این فن ­ آوری را به­عنوان یک زمینه فرا رشته­ای و فرابخش مطرح نموده است.

هر چند آزمایش­ها و تحقیقات پیرامون نانوتکتولوژی از ابتدای دهه 80 قرن بیستم بطور جدی پیگیری شد، اما اثرات تحول آفرین، معجزه آسا و باورنکردنی نانوتکنولوژی در روند تحقیق و توسعه باعث گردید که نظر تمامی کشور های بزرگ به این موضوع جلب گردد و فناوری نانو را به عنوان یکی از مهمترین اولویت های تحقیقاتی خویش طی دهه اول قرن بیست و یکم محسوب نمایند.

استفاده از این فن­آوری در کلیه علوم پزشکی، پتروشیمی، علوم مواد، صنایع دفاعی، الکترونیک، کامپوتر های کوانتومی و .

باعث شده که تحقیقات در زمینه نانو به ­عنوان یک چالش اصلی علمی و صنعتی پیش روی جهانیان باشد؛ لذا محققین، اساتید و صنعتگران ایرانی نیز باید در یک بسیج همگانی، جایگاه، موقعیت و وضعیت خویش را در خصوص این موضوع مشخص نمایند و با یک برنامه­ ریزی علمی دقیق و کارشناسانه به حضوری فعال و حتی رقابتی سالم در این جایگاه، عرض­اندام و ابراز وجود نمایند و برای چنین کاری طراحی یک برنامه منسجم، فراگیر و همه جانبه اجتناب­ناپذیر است.

کاربرد های فناوری نانو (ریز ذره) علوم و فناوری نانو، عنصر ی اساسی در درک بهتر طبیعت در دهه های آتی خواهد بود.

از جمله موارد مهم در آ ی نده، همکاری های تحقیقاتی میان رشته ا ی، آموزش خاص و انتقال ایده ها و افراد به صنعت خواهد بود.

بخشی از تاثیرات و کاربرد های نانوتکنولوژی به­شرح زیر می باشد: 1 تولید، مواد و محصولات صنعتی: نانوتکنولوژی Nanotechnology نانوتکنولوژی تغییر بنیانی مسیری است که در آینده، موجب ساخت مواد و ابزار ها خواهد شد.

امکان سنتز بلوک های ساختمانی نانو با اندازه و ترکیب به دقت کنترل شده و سپس چیدن آن ها در ساختار های بزرگتر، که دارای خواص و کارکرد منحصربه فرد باشند، انقلابی در مواد و فرآیند های تولید آنها، ایجاد می کند.

محققین قادر به ایجاد ساختار هایی از مواد خواهند شد که در طبیعت نبوده و شیمی مرسوم نیز قادر به ایجادشان نبوده است.

برخی از مزایای نانوساختار ها عبارتست از: مواد سبک تر، قوی تر و قابل برنامه ریزی؛ کاهش هزینه عمر کاری از طریق کاهش دفعات نقص فنی؛ ابزار هایی نوین بر پایه اصول و معماری جدید؛ بکارگیری کارخانجات مولکولی یا خوشه ا ی که مزیت مونتاژ مواد در سطح نانو را دارند.

2-نانوتکنولوژی در پزشکی و بدن انسان: نانوتکنولوژی در پزشکی رفتار مولکولی در مقیاس نانومتر، سیستم های زنده را اداره می کند.

یعنی مقیاسی که شیمی، فیزیک، زیست شناسی و شبیه سازی کامپیوتری، همگی به آن سمت درحال گرایش هستند.

• فراتر از سهل شدن استفاده بهینه از دارو، نانوتکنولوژی می تواند فرمولاسیون و مسیر هایی برای رهایش دارو (Drug Delivery) تهیه کند، که به نحو حیرت انگیزی توان درمانی دارو ها را افزایش می دهد.

• مواد زیست سازگار با کارآیی بالا، از توانایی بشر در کنترل نانوساختار ها حاصل خواهدشد.

نانو مواد سنتزی معدنی و آلی را مثل اجزای فعال، می توان برای اعمال نقش تشخیصی (مثل ذرات کوانتومی که برای مریی سازی بکار می رود) درون سلول ها وارد نمود.

• افزایش توان محاسباتی بوسیله نانوتکنولوژی، ترسیم وضعیت شبکه های ماکروملکولی را در محیط های واقعی ممکن می سازد.

اینگونه شبیه سازی ها برای بهبود قطعات کاشته شده زیست سازگار در بدن و جهت فرآیند کشف دارو، الزامی خواهدبود.

3- دوام پذیری منابع: کشاورزی، آب، انرژی، مواد و محیط زیست پاک: نانوتکنولوژی چنان چه ذکر شد، منجر به تغییراتی شگرف در استفاده از منابع طبیعی، انرژی و آب خواهد شد و پس اب و آلودگی را کاهش خواهدداد.

همچنین فناوری های جدید، امکان بازیافت و استفاده مجدد از مواد، انرژی و آب را فراهم خواه ن د کرد.

در زمینه محیط زیست، علوم و مهندسی نانو، می تواند تاثیر قابل ملاحظه ا ی، در درک مولکولی فرآیند های مقیاس نانو که در طبیعت رخ می دهد؛ در ایجاد و درمان مسائل زیست محیطی از طریق کنترل انتشار آلاینده ها؛ در توسعه فناوری سبز جدید که محصولات جانبی ناخواسته کمتری دارند و ی ا در جریانات و مناطق حاوی فاضلاب، داشته باشد.

لازم به ذکراست، نانوتکنولوژی توان حذف آلودگی های کوچک از منابع آبی (کمتر از 200 نانومتر) و هوا (زیر 20 نانومتر) و اندازه گیری و تخفیف مداوم آلودگی در مناطق بزرگتر را دارد.

در زمینه انرژی، نانوتکنولوژی می تواند به طور قابل ملاحظه ا ی کارآیی، ذخیره سازی و تولید انرژی را تحت تاثیر قرار د ا د ه مصرف انرژی را پایین بیاورد.

به عنوان مثال، شرکت های مواد شیمیایی، مواد پلیمری تقویت شده با نانوذرات را ساخته اند که می تواند جایگزین اجزای فلزی بدنه اتومبیل ها شود.

استفاده گسترد ه ازاین نانوکامپوزیت ها می تواند سالیانه 5/1 میلیارد لیتر صرفه جویی مصرف بنزین به همراه داشته باشد.

یا انتظار می رود تغییرات عمده ا ی در فناوری روشنایی در 10 سال آینده رخ دهد.

می توان نیمه هادی های مورد استفاده در دیود های نورانی (LED ها) را به مقدار زیاد در ابعاد نانو تولید کرد.

در ا مریکا، تقریبا” 20% کل برق تولیدی، صرف روشنایی (چه لامپ های التهابی معمولی و چه فلوئورسنت) می شود.

مطابق پیش بینی ها در 10 تا 15 سال آینده، پیشرفت هایی از این دست می تواند مصرف جهانی را بیش از 10% کاهش دهد که 100 میلیارد دلار در سال صرفه جویی و 200 میلیون تن کاهش انتشار کربن را به همراه خواهدداشت.

4 تکنولوژی نانو در هوا و فضا: محدودیت های شدید سوخت برای حمل بار به مدار زمین و ماورای آن، و علاقه به فرستادن فضاپیما برای ماموریت های طولانی به مناطق دور از خورشید، کاهش مداوم اندازه، وزن و توان مصرفی را اجتناب ناپذیر می سازد.

مواد و ابزارآلات نانوساختاری، امید حل این مشکل را بوجود آورده است.

“نانوساختن” (Nanofaication) همچنین در طراحی و ساخت مواد سبک وزن، پرقدرت و مقاوم در برابر حرارت، موردنیاز برای هواپیماها، راکت ها، ایستگاه های فضایی و سکو های اکتشافی سیاره ا ی یا خورشیدی، تعیین کننده است.

همچنین استفاده روزافزون از سیستم های کوچک شده تمام خودکار، منجر به پیشرفت های شگرفی در فناوری ساخت و تولید خواهدشد.

این مساله با توجه به اینکه محیط فضا، نیروی جاذبه کم و خلا بالا دارد، موجب توسعه نانوساختار ها و سیستم های نانو که ساخت آن ها در زمین ممکن نیست- در فضا خواهدشد.

5- کاربرد ریزذره ها در صنایع نظامی و امنیت ملی: برخی کاربرد های دفاعی ریز ذره ها عبارتند از: تسلط اطلاعاتی از طریق نانوالکترونیک پیشرفته بعنوان یک قابلیت مهم نظامی، امکان آموزش موثرتر نیرو، به کمک سیستم های واقعیت مجازی پیچیده تر حاصله از الکترونیک نانوساختاری، استفاده بیشتر از اتوماسیون ونانوربات های پیشرفته برای جبران کاهش نیروی انسانی نظامی، کاهش خطر برای سربازان و بهبود کارآیی خودرو های نظامی، دستیابی به کارآیی بالاتر (وزن کمتر و قدرت بیشتر) موردنیاز در صحنه های نظامی و در عین حال تعداد دفعات نقص فنی کمتر و ه ز ینه کمتر در عمر کاری تجهیزات نظامی، پیشرفت در امر شناسایی و در نتیجه مراقبت عوامل شیمیایی، زیستی و هسته ا ی، بهبود طراحی در سیستم های مورد استفاده در کنترل و مدیریت عدم تکثیر سلاح های هسته ا ی، تلفیق ابزار های نانو و میکرومکانیکی جهت کنترل سیستم های دفاع هسته ا ی.

در بسیاری موارد، فرصت های اقتصادی و نظامی مکمل هم هستند.

کاربرد های درازمدت نانوتکنولوژی در زمینه های دیگر، پشتیبانی کننده امنیت ملی است و بالعکس.

6- کاربرد نانوتکنولوژی در صنعت الکترونیک ذخیره سازی اطلاعات در مقیاس فوق العاده کوچک، با استفاده از این فناوری می توان ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات را در حد 1000 برابر یا بیشتر افزایش دهد و نهایتاً به ساخت ابزار های ابرمحاسباتی به کوچکی یک ساعت مچی منتهی شود.

ظرفیت نهایی ذخیره اطلاعات به حدود یک ترابیت در هر اینچ ربع برسد، و این امر موجب می شود که ذخیره سازی 50 عدد DVD یا بیشتر در یک هارد دیسک با ابعاد یک کارت اعتباری شود.

ساخت تراشه ها در اندازه­ های فوق­العاده کوچک به عنوان مثال در اندازه­های 32 تا 90 نانو متر، تولید دیسک های نوری 100 گیگا بایتی در اندازه­های کوچک نیز می­باشد.

تاریخچه فناوری نانو در جهان چهل سال پیش Richard Feynman، متخصص کوانتوم نظری و دارنده جایزه نوبل، درسخنرانی معروف خود در سال 1959 با عنوان ” آن پایین فضای بسیاری هست “ (Ther is plenty of room in the bottom) به بررسی بعد رشد نیافته علم مواد پرداخت.

وی درآن زمان اظهار داشت: “اصول فیزیک، تا آنجایی که من توانایی فهمش را دارم، بر خلاف امکان ساختن اتم به اتم چیز ها حرفی نمی­زنند.

” او فرض را بر این قرار داد که اگر دانشمندان فرا گرفته­اند که چگونه ترانزیستور ها و دیگر سازه­ها را با مقیاس های کوچک بسازند، پس ما خواهیم توانست که آن ها را کوچک و کوچک­تر کنیم.

در واقع آن ها به مرز های حقیقی­شان در لبه­های نامعلوم کوانتوم نزدیک خواهند بود به­طوری که یک اتم را در مقابل دیگری به­گونه­ای قرار دهیم که بتوانیم کوچکترین محصول مصنوعی و ساختگی ممکن را ایجاد کنیم.

با استفاده از این فرم های بسیار کوچک چه وسایلی می­توانیم ایجاد کنیم؟ با استفاده از این فرم های بسیار کوچک چه وسایلی می­توانیم ایجاد کنیم Feynman (مخترع نانو تکنولوژی) در ذهن خود یک “دکتر مولکولی” تصور کرد که صد ها بار از یک سلول منحصربه فرد کوچکتر است و می­تواند به بدن انسان تزریق شود و درون بدن برای انجام کاری یا مطالعه و تایید سلامتی سلول ها و یا انجام اعمال ترمیمی و به­طور کلی برای نگهداری بدن در سلامت کامل به سیر بپردازد.

در بحبوبه سال های صنعتی کلمه “بزرگ” از اهمیت ویژه­ای برخوردار بود.

مثل علوم بزرگ، پروژه­های مهندسی بزرگ و .

حتی کامپیوتر ها در دهه 1950 تمام طبقات ساختمان را اشغال می­کردند.

ولی از وقتی Feynman نظرات و منطق خود را بازگو کرد، جهان روندی به­سوی کوچک شدن در پیش گرفت.

Marvin Minsky تفکرات بسیار باروری داشت که می­توانست به اندیشه­ های Feynman قوت ببخشد.

Minsky پدر یابنده هوش­های مصنوعی دهه 70-1960 جهان را در تفکراتی که مربوط به آینده می­شد، رهبری می­کرد.

در اواسط دهه 70، Eric Drexler که یک دانشجوی فارغ التحصیل بود، Minskey را به­عنوان استاد راهنما جهت تکمیل پایان­نامه­اش انتخاب کرد و او نیز این مسئولیت را بر عهده گرفت.

Drexler سبت به وسایل بسیار کوچک Feynman علاقه­مند شده بود و قصد داشت تا در مورد توانایی های آن ها به کاوش بپردازد.

Minskey نیز با وی موافقت کرد.

Drexler در اوایل دهه 80، درجه استادی خود را در رشته علوم کامپیوتر دریافت کرده بود و گروهی از دانشجویان را به صورت انجمنی به دور خود جمع نموده بود.

او افکار جوانتر ها را با یک سری ایده­ها که خودش “نانوتکنولوژی” نامگذاری کرده، مشغول می­داشت.

Drexler اولین مقاله علمی خود را در مورد نانوتکنولوژی مولکولی (MNT) در سال 1981 ارایه داد.

او کتاب Engin of Creation:The Coming Era of Nanotechnology را در سال 1986 به چاپ رساند.

Drexler تنها درجه دکتری در نانوتکنولوژی را در سال 1991 از دانشگاه MIT دریافت داشت.

او یک پیشرو در طرح نانوتکنولوژی است و هم­اکنون رییس استیتو Foresight و Research Fellow می­باشد.

تعیین بودجه ­های کلان در کشور های صنعتی برای تحقیقات در زمینه نانوتکنولوژی بسیاری از کشور های توسعه یافته و در حال توسعه (در حدود 30 کشور)، برنامه هایی را در سطح ملی برای پشتیبانی از فعالیت های تحقیقاتی و صنعتی نانوتکنولوژی تدوین و اجرا می نمایند.

زیرا ریزذره ها به عنوان انقلابی در شرف وقوع، آینده اقتصادی کشور ها و جایگاه آن ها در جهان را تحت تاثیر جدی قرار خواهد داد و این مس ا له در این کشور ها توسط صاحب نظران و محققان تبیین شده و برای مدیران اجرایی به صورت یک امر شفاف و قطعی درآمده است.

در بخشی از این کشورها، در یکی دو سال اخیر تحرکات شدیدی از طرف دولت ها برای سرعت بخشیدن به توسعه نانوتکنولوژی صورت گرفته و فعالیت هایی که تا قبل از این به صورت خودجوش توسط محققان انجام می گرفته است، با تشویق و حمایت های مستقیم دولت ادامه یافته اند که در این قسمت نمودار ستونی میزان سرمایه گذاری دولت ها آورده شده است: بسیاری از کشور های پیشرفته و در حال پیشرفت، برنامه هایی را برای پشتیبانی از فعالیت های تحقیقاتی و صنعتی نانوتکنولوژی تدوین و اجرا می نمایند.

اما یک سوال مهم برای کشور ما و بسیاری از کشور ها که هنوز به نانوتکنولوژی به عنوان تمدن آینده علمی توجه کافی نکرده اند، این است که آیا باید با این روند همراه شد یا نه؟ توجه به فضای بسیار بزرگ و در حال ایجاد نانوتکنولوژی و حجم وسیع فعالیت های مربوط به آن در دنیا، این باور را به انسان القاء می کند که دیر یا زود باید آینده را دید و برای ورود به آن اقدام نمود.

ورود کشور ها به عرصه نانوتکنولوژی اجتناب ناپذیر است.

بسیاری از صاحب نظران و محققان، نانوتکنولوژی را مساوی آینده دانسته اند.

به عنوان نمونه کمیته مشاوران رییس جمهور آمریکا در علوم و فناوری در تایید برنامه ملی نانو فناوری برای سال 2001، از نانوتکنولوژی به عنوان محور آینده جهان یاد می کند.

به دلیل تاثیرات این فناوری بر اکثر فناوری های موجود، عقیده صاحب نظران این است که متخصصان رشته های مختلف بدون گرایش به مباحث مقیاس نانو در دهه های آینده فرصتی برای رشد نخواهند داشت و شکوفایی بسیاری از فناوری های مهم ازجمله فناوری اطلاعات و بیوتکنولوژی به عنوان دو دستاورد بسیار عظیم قرن بیستم بدون بهره گیری از نانوتکنولوژی دچار اختلال خواهند شد.

از این جهت این مسئله برای دانشگاهیان، محققان و مسوولان هر کشور امری حیاتی است.

تاثیر اساسی نانوتکنولوژی در رشد و پیشرفت بسیاری از فناوری ها ماهیت فرارشته ای علوم و فناوری نانو به عنوان توانمندی تولید مواد، ابزار ها و سیستم های جدید با دقت اتم و مولکول، موجب تعریف کاربرد های بسیاری زیادی در عرصه های مختلف علمی و صنعتی شده است.

برای نانوتکنولوژی کاربرد های بسیاری را در حوزه های دارو و غذا و بهداشت، درمان بیماریها، محیط زیست، انرژی، الکترونیک، کامپیوتر و اطلاعات، مواد، ساخت و تولید، هوافضا، بیوتکنولوژی و کشاورزی و امنیت ملی و دفاع برشمرده اند.

به همین دلیل بر تمام فناوری ها تاثیر گذاشته و دیر یا زود باید شاهد محصولات آن ها بود.

به عنوان نمونه در بخش پزشکی و بهداشت، یک زمینه کاری بسیار مهم، سیستم توزیع دارو در داخل بدن می باشد.

مصرف دارو در حال حاضر به صورت حجمی است در حالی که سلول های خاصی از بدن نیازمند آن می باشند.

در روش جدید دارو با وسایل ترزیق متفاوت با امروزه به صورت مستقیم به سمت سلول های مشخص جهت گیری شده و دارو به محل نیاز تحویل داده می شود.

با همین مکانیزم، بیماری های بزرگ و کوچک در آغاز شکل گیری قابل تشخیص و درمان خواهند بود.

یا در بخش مواد، پروژه هایی در دست کار می باشد که موادی با وزن بسیار کم و خواص بسیار مناسب تولید شوند.

کاربرد این مواد در ساختمان، خودرو، هواپیما و بسیاری از ملزومات زندگی انسان ها دیده خواهد شد.

بنابراین عرصه بسیار وسیع نانوتکنولوژی که زندگی انسان ها را نیز در برخواهد گرفت، خود القاءکننده این نتیجه خواهد بود که نمی توان به روی آن چشم بست.

تاثیر نانوتکنولوژی بر امنیت جهانی از نظر دفاعی، نانوتکنولوژی برای کشورها، هم فرصت است هم تهدید.

به لحاظ کاربرد های بسیار زیادی که این فناوری می تواند در امور نظامی داشته باشد، گرایش زیادی در بخش دفاعی کشور ها به تحقیق و توسعه نانوتکنولوژی صورت گرفته است.

این کاربرد ها از لباس های مانع خطر تا پرنده های بسیار کوچک، تجهیزات اطلاعاتی و بسیاری موارد دیگر است که هم اکنون با حمایت وزارتخانه های دفاع کشورهایی، چون آمریکا، ژاپن و برخی کشور های اروپایی به صورت پروژه های تحقیقاتی در حال انجام هستند.

از این جهت این فناوری برای کشور ها یک تهدید محسوب می شود.

اما برای کشور هایی که بتوانند با استفاده از روند موجود، جایگاهی را در آینده امنیت جهانی برای خود در نظر بگیرند، یک فرصت خواهد بود.

با توجه به اینکه این کاربرد ها بسیار متنوع هستند، هر کشوری می تواند زمینه ای را برای پیشگامی در جهان سهم خود نماید و در آینده رقابت های بین المللی نقشی داشته باشد.

شکل گیری بازار های بسیار بزرگ شواهد موجود نشان می دهد که درصد بالایی از بازار های محصولات مختلف متکی بر نانوتکنولوژی خواهد بود و به همین دلیل دولت ها و شرکت های بزرگ و کوچک به دنبال کسب جایگاهی برای خود در این بازار ها هستند.

میهیل روکو، رییس کمیته علوم و فناوری نانو در ریاست جمهوری آمریکا طی مقاله ای در ماه می سال 2001، پتانسیل نانوتکنولوژی برای تغییر چشمگیر در اقتصاد جهانی را یادآوری نموده است.

بر مبنای پیش بینی وی و بخش دیگری از صاحب نظران در ده الی 15 سال آینده نانوتکنولوژی بازار نیمه هادی را به طور کامل تحت تاثیر قرار خواهد داد.

خبر هایی نیز که اخیراً از شرکت های اصلی سازنده پردازنده های کامپیوتر در آمریکا و ژاپن منتشر شده است، از ورود پردازنده های حاوی یک میلیارد نانوترانزیستور تا قبل از 10 سال آینده حکایت دارد.

به عنوان مثال شرکت اینتل اعلام نموده است که در سال 2007 پردازنده های متکی بر نانوترانزیستور را با قدرت و سرعت بسیار بیشتر و مصرف کمتر نسبت به آخرین دستاورد های امروزی نیمه هادی ها وارد بازار خواهد کرد.

در بخش دارو نیز پیش بینی شده است تا 10 الی 15 سال آینده نیمی از این صنعت متکی بر نانوتکنولوژی خواهد بود که خود نیاز به وسایل تزریق جدید و آموزش های پزشکی روزآمد خواهد داشت یا در مورد موادشیمیایی، فقط ذکر بازار 100 میلیارد دلاری کاتالیست ها که تا 10 سال آینده به طور کامل متکی بر کاتالیست های نانوساختاری خواهد بود برای نشان دادن اهمیت بحث کافی است.

از هم اکنون بازار بزرگی برای بکارگیری مواد جدید در محصولات فعلی در حال شکل گیری است.

موادی که می توانند خواص جدید و فوق العاده ای به محصولات موجود بخشیده و موجب کاهش قیمت آن ها شوند.

به عنوان نمونه نانولوله های کربنی (Carbon Nanotubes) با وزن بسیار کمتر و استحکام بسیار بیشتر نسبت به موادی، چون فولاد، بخش زیادی از صنایع را در آینده تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در کنار این پیش بینی ها، این سوال باید مطرح شود که جایگاه کشور هایی که به نانوتکنولوژی دسترسی ندارند، در بازار های آینده و اقتصاد جهانی چه خواهد بود.

با توجه به اینکه سهم هر کشور یا بنگاه در زمان شکل گیری یک بازار تثبیت می شود، زمان سرمایه گذاری برای رسیدن به جایگاه مناسب، همین امروز است.


کلید واژه ها: تکنولوژی - نانوتکنولوژی - نانو - جدید - کاربرد - رشته - بیوتکنولوژی - امنیت جهانی - آینده - امنیت - امنیت ملی - توانمندی - تحقیقات - استفاده - هوافضا - فناوری - جهانی - حقوقی - مختلف - سیاسی - ابزار - پزشکی - سیستم - همراه - تشخیص - کنترل - دنیا - خواص - ظاهر - اتمی

آخرین اخبار سرویس:
600 مرکز واکسیناسیون با مشارکت بسیج در سراسر کشور برپا شد

هشدار وزارت بهداشت؛ سفرها و فاجعه کرونایی در مازندران/ خطری جدید به نام «لامبدا»

شعار روز جهانی هپاتیت 2021؛ هپاتیت صبر نمی کند

هندوانه یا خربزه: کدام را بخوریم؟

هندوانه یا خربزه: کدام را بخوریم؟

مضرات باورنکردنی نوشیدن آب یخ

کرونا منجر به شیوع موج جدید دیابت می شود

3 ماسک با تخم مرغ برای داشتن پوستی سالم

توصیه های بهداشتی در زمان تزریق واکسن کرونا

مجوز ساخت واکسن جدید روسیه صادر شد

عوارض زیاده روی در مصرف ویتامین سی چیست؟

بی اختیاری ادراری زنان و کیفیت رابطه جنسی

بی اختیاری ادراری زنان و کیفیت رابطه جنسی

فواید فوق العاده لوبیا قرمز

نوشیدنی های مناسب کاهش علائم آرتروز و درد مفاصل

هوای پاک به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک می کند

یافته های جدید درباره ارتباط میگرن و سرگیجه

مصرف صبحگاهی پروتیین تاثیر بیشتری در عضله سازی دارد

پرستارخانم باحوصله ومهربون

نیازمند پرستار جهت سالمند خانم

استخدام پزشک عمومی خانم (مسئول فنی)

سفرها و فاجعه کرونایی در مازندران/ خطری جدید به نام «لامبدا»

آنتی بیوتیک ها در درمان سرطان پوست موثرند

مزایای شگفت انگیز تمرهندی برای سلامتی

ترفند های تهیه مربای انجیر

سفرها و فاجعه کرونایی در مازندران/ خطری جدید به نام «لامبدا»

آپنه شدید خواب به عروق اصلی خون آسیب می رساند

آپنه شدید خواب به عروق اصلی خون آسیب می رساند

آنتی بیوتیک ها در درمان سرطان پوست موثرند

مصرف صبحگاهی پروتیین تاثیر بیشتری در عضله سازی دارد

کیفیت بالا، هزینه مناسب و مبتنی بودن بر دانش بومی، سه خصلت خدمات پزشکی جهاددانشگاهی است

هوای پاک به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک می کند

نوشیدنی های مناسب کاهش علائم آرتروز و درد مفاصل

ابتلا به کووید-19 موجب کندذهنی می شود

ببینید | وضعیت وحشتناک کرونا در تهران؛ درمان سرپایی 4 هزار مورد در روز!

دلایل وز شدن مو و راه های جلوگیری از آن چیست؟

درخواست برای تسریع واکسیناسیون رانندگان تجاری

جذب مامور پخش

بازاریاب کاربلد

دعوت به همکاری فروش محصولات بهداشتی ارایشی

آغاز واکسیناسیون رانندگان اتوبوسرانی پایتخت از فردا 6 مرداد

شهرهای خوزستان در معرض وضعیت قرمز / افزایش 65 درصدی بستری ها

شهرهای خوزستان در معرض وضعیت قرمز / افزایش 65 درصدی بستری ها

طرز تهیه پیتزا سالمون و میگو

آسیبی که کرونا به چشم می زند

چه رده سنی از سویه جدید کرونا درامان نیستند؟

کرونا موجب شیوع موج جدید دیابت می شود

ابتلا به کووید-19 موجب کندذهنی می شود

طرز تهیه کوفته ازمیر با سس لذیذ

جوشکار-مونتاژکار-خمکار-برش گیوتین-کارگر فنی

رایج ترین عوارض جانبی زیاده روی در مصرف خیار

کیفیت بالا، هزینه مناسب و مبتنی بودن بر دانش بومی، سه خصلت خدمات پزشکی جهاددانشگاهی است

اتمام واکسیناسیون 40سال به بالا تا مهر

استخدام در فروشگاه مواد غذایی(سوپرمارکت)

خوردن گوشت قلب را به دردسر می اندازد

چگونه ویتامین دی را برای فصول سرد سال ذخیره کنیم؟

ابتلا به کووید با افزایش خطر سکته مغزی مرتبط است

خوراکی هایی برای افزایش هوش

نیازمند اپراتور خانم جهت کار با دستگاه لیزر

آیا آنفلوآنزای 130 سال پیش همین ویروس کرونا است؟ + تصاویر

بالگرد اورژانس هوایی به بیمارستان کوثر سمنان رسید

علائم فشار خون بسیار بالا

آمار مبتلایان روزانه کرونا در ترکیه در مرز بیست هزار

مراقبت های قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا / واکسینه شده ها هم ماسک بزنند

در مصرف این ویتامین زیاده روی نکنید !

در اماکن شلوغ از 2 ماسک استفاده کنید

عجیب ترین عوارض مصرف سرکه سیب؛ از تشدید مشکلات گوارشی تا آسیب به کلیه ها

چگونه می توانیم با استفاده از جوشانده خانگی از دردهای عضلانی کم کنیم؟

عجیب ترین عوارض مصرف سرکه سیب

عجیب ترین عوارض زیاده روی در مصرف خیار؛ از بروز آلرژی تا ابتلا به سوء هاضمه

روشی برای کاهش زوال عقل در زنان

عکس روز| اپلیکیشنی برای تشخیص بیماری گربه

آنتی بادی کرونا بین 1 تا 6 ماه در بدن باقی می ماند

کارگر ماهر خانم جهت آبمیوه بستنی

نیازمند پرستار خانم برای خانمی مسن

منشی مطب

آمار کرونا در انگلیس به بیش از 5 میلیون نفر رسید

آنتی بادی واکسن سینوواک پس از شش ماه از بین می رود

آموزش تهیه تبوله با پنیر کبابی

استخدام کارپرداز پاره وقت

نوشیدنی هایی که آرتروزتان را کنترل می کند

میزان ابتلا به کرونا بسیار بالاست

فوت 6 بیمار کرونایی طی 24 ساعت گذشته

کار در میوه فروشی

یافته جدید دانشمندان در خصوص ارتباط میگرن و سرگیجه

لزوم توجه به عوارض زیاده روی در مصرف سویا

جزییات آغاز واکسیناسیون فرهنگیان از عید غدیر

بهترین زمان برای «ارتوسرجری» چه وقتی است؟

عوارض هولناک انداختن پا روی پا هنگام نشستن

خواهر رونالدو به کرونا مبتلا شد+ تصویر

مراقبت های قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا / واکسینه شده ها هم ماسک بزنند

به رغم تمام تلاش پزشکان و کادر درمان کیش متاسفانه دو جوان به علت کرونا در گذشتند

درمان تشنج با سازوکار خوددرمانی مغز انسان

266بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

ابتلای جدید 634 مازندرانی به کرونا

دانه های چیا را به 8 دلیل به رژیم غذایی اضافه کنید

واکسیناسیون در زندان زنان استان تهران

سخنگوی ستاد کرونا: بچه ها کیف مدرسه را ببندند!

نمره عجیب وزیر بهداشت به خودش!

آغاز واکسیناسیون رانندگان اتوبوسرانی پایتخت؛ از فردا

نانوتکنولوژی و امنیت جهانی

نانوتکنولوژی و امنیت جهانی