مطالب مرتبط:
سازوکار رأی گیری احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات در شورای نگهبان چگونه است؟
دقایقی در جلسه بررسی صلاحیت نامزد های انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان
ملاک بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از زبان دبیر شورای نگهبان + فیلم
گزارش تصویری/ اولین جلسه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری
درخواست معصومه ابتکار از شورای نگهبان برای تایید صلاحیت حداقل یک کاندیدا زن
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 10:002021-05-18سياسي

سازوکار رأی گیری احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات در شورای نگهبان چگونه است؟


قانون گذار در اصل 99 قانون اساسی صراحتا تأکید کرده است شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرا ی عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد.

- ":  ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری صبح روز سه شنبه 21 اردیبهشت با دستور وزیر کشور به روسای ستادهای انتخاباتی در سراسر کشور آغاز شد و روند 5 روزه این فرآیند انتخاباتی با ثبت نام و تحویل مدارک از 592 داوطلب در ساعت 18 عصر روز 25 اردیبهشت ماه پایان یافت.

در این دور از انتخابات 592 ثبت نام ثابت کرد در حالی که این رقم در انتخابات قبلی هزار و 636 داوطلب بود.

کاهش این رقم از ثبت نام ها به اذعان کارشناسان پیرو ابلاغ  مصوبه لازم الاجرای شورای نگهبان درباره ساماندهی ثبت نام کنندگان، عنوان شده است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته است خوشبختانه ثبت نام ها روند خوبی داشت و با توجه به مصوبه شورای نگهبان، ما به عنوان گام اول، راضی هستیم، چرا که ثبت نام های بی رویه خیلی کمتر بود.

وی همچنین گفته است، حدود 40 نفر داوطلب طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک لازم را ارائه کردند.

آنچه که برای شورای نگهبان اعتبار دارد شرایطی است که از سوی این شورا اعلام شده لذا صلاحیت افرادی که مدارک اعلامی را تحویل ندادند به هیچ وجه بررسی نخواهیم کرد، چون آن ثبت نام را به رسمیت نمی شناسیم.

البته اگر کسی نقص مدارک داشته باشد و یا برای تکمیل مدارک فرصت گرفته باشد، امکان تکمیل مدارک دارد.

حدود 45 نفر از اسامی شناخته شده و کمتر شناخته شده فضای سیاسی کشور، آمادگی خود را برای شرکت در انتخابات اعلام کردند.

آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس دستگاه قضا، علی لاریجانی رییس پیشین مجلس، سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، علیرضا زاکانی رییس مرکز پژوهش های مجلس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران، سردار سعید محمد فرمانده پیشین قرارگاه خاتم الانبیاء و حسن دهقان وزیر پیشین دفاع  تعدادی از این افراد بودند.

 البته سیزدهمین دوره ریاست جمهوری 15 غایب در مرحله ثبت نام داشت.

برخی نامزدهای احتمالی که احتمال ثبت نام آن ها می رفت، ثبت نام نکردند همچون؛ محمدباقر قالیباف، سید حسن خمینی، محمدجواد ظریف، علی اکبر صالحی، محمدرضا عارف، صادق خرازی، حمیدرضا حاجی بابایی، محمدجواد آذری جهرمی، شهین دخت مولاوردی، محمدباقر نوبخت، محمدعلی افشانی، سورنا ستاری، پرویز فتاح، علی نیکزاد و اسدالله بادامچیان این چهره ها بودند.

پس از پایان ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد از طیف های مختلف در این دوره شرکت کرده اند.

اصل نود و نهم قانون اساسی تاکید دارد، شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد ملاک و معیار شورای نگهبان در احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات، قانون اساسی و شرایطی است که در سیاست های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است.

قطعاً در بررسی صلاحیت ها، میزان حال فعلی افراداست و صلاحیت افراد فقط برای یک دوره بررسی می شود و در دوره بعدی حتی اگر آن فرد، رییس جمهور هم باشد صلاحیتش مجدداً بررسی می شود.

ماهیت شورای نگهبان قانون اساسی در اصل 91 تصریح دارد به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی ازنظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آن ها، شورایی به نام شورای نگهبان با ترکیب 1.

6 نفر از فقهای عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسائل رو ز.

انتخاب این عده با مقام رهبری است و 2.

6 نفر حقوقدان، در رشته های مختلف حقوقی، از میان حقوقدانان مسلمانی که به و سیله رییس قوه قضاییه به مجلس شورای اسلامی معرفی می شوند و بارأی مجلس انتخاب می شوند تشکیل می شود.

بر اساس اصل 92 قانون اساسی نیز اعضای شورای نگهبان برای مدت6 سال انتخاب می شوند و لی در نخستین دو ره پس از گذشتن سه سال، نیمی از اعضای هر گرو ه به قیدقرعه تغییر می یابند و اعضای تازه ای به جای آن ها انتخاب می شوند .

قانون گذار در اصل 93 نیز صراحتا آورده است مجلس شورای اسلامی بدو ن و جود شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد مگر در مورد تصویب اعتبارنامه نمایندگان و انتخاب 6 نفر حقوقدان اعضای شورای نگهبان.

البته براساس نظر تفسیری شماره 75210650 شورای نگهبان که 12 تیر 1375 صورت گرفته بدو ن تردید اعتبار قانونی مصوبات مجلس شورای اسلامی منوط به اظهارنظر شورای نگهبان است و در مقام تعارض دو قانون که شورای نگهبان هر دو را تأیید کرده است معیار و ملاک تاریخ تصویب مجلس شورای اسلامی است و درصورت و حدت زمان قانون خاص قانون عام را تخصیص می زند .

بر اساس اصل 94 قانون اساسی نیز کلیه مصوبات مجلس شورای اسلامی باید به شورای نگهبان فرستاده شود.

شورای نگهبان موظف است آن را حداکثر ظرف 10 رو ز از تاریخ و صول ازنظر انطباق بر موازین اسلام و قانون اساسی موردبررسی قرار دهد و چنانچه آن را مغایر ببیند برای تجدیدنظر به مجلس بازگرداند.

در غیر این صورت مصوبه قابل اجرا است.

براساس بخشی ازنظر تفسیری شماره 758 شورای نگهبان که 17 بهمن1359 صورت گرفته تشخیص مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی طبق اصول 94 و 96 قانون مزبور با شورای نگهبان است و رییس جمهور در این خصوص وظیفه و مسئولیتی ندارد .

قانون گذار در اصل 96 نیز آورده است تشخیص عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با احکام اسلام با اکثریت فقهای شورای نگهبان و تشخیص عدم تعارض آن ها با قانون اساسی بر عهده اکثریت همه اعضای شورای نگهبان است البته نحوه عمل شورای نگهبان درباره اجرای این اصل پیش تر موردبررسی اعضای آن شورای قرارگرفته و در جلسه 2 تیر 1360 که با حضور 12 نفر اعضا تشکیل شده در مورد نحوه رأی گیری در مورد مصوبات مجلس ازلحاظ انطباق با قانون اساسی بحث و بررسی مفصل به عمل آمده است.

به طوری که برخی معتقد بودند باید رأی گیری به عدم مغایرت به عمل آید و چنانچه اکثریت اعضا ی شورای نگهبان رأی به عدم مغایرت مصوبه با قانون اساسی دادند مصوبه قابل اجراست.

جمعی دیگر معتقد بودند باید رأی گیری به مغایرت مصوبه با قانون اساسی به عمل آید و درصورتی که اکثریت اعضا رأی دادند مصوبه با قانون اساسی مغایر است مصوبه جهت تجدیدنظر به مجلس شورای اسلامی داده می شود.

در این خصوص رأی گیری به عمل آمد 9 نفر با برداشت و تفسیر دو م یعنی اینکه رأی گیری به عنوان مغایرت با قانون اساسی به عمل آید، رأی دادند و سه نفر  به تفسیر او ل رأی دادند و درنتیجه تفسیر دو م تصویب شد.

براساس اصل 98 نیز تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است که با تصویب سه چهارم آنان انجام می شود.

طبق نظر تفسیری شماره 7921892 شورای نگهبان که 3 مهر 1379 صورت گرفته مطابق اصل 98 قانون اساسی تفسیر هر یک از اصول آن انحصا را بر عهده شورای نگهبان است و هیچ مرجع دیگری حق تفسیر هیچ یک از اصول قانون اساسی را ندارد.

نهایتا اینکه قانون گذار در اصل 99 قانون اساسی صراحتا تأکید کرده است شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرا ی عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد.

بر اساس نظر تفسیری شماره 1234 شورای نگهبان نیز که یک خرداد 1370 انجام شده نظارت مذکور در اصل 99 قانون اساسی استصوابی است و شامل تمام مراحل اجرایی انتخابات ازجمله تأیید و رد صلاحیت کاندیدا ها می شود.

دو اصل اخیر یعنی اصول 98 و 99 از مهم ترین اصول قانون اساسی به شمار می رود که مسیر حرکت شورای نگهبان را به روشنی مشخص کرده است و قاعدتا حرکت شورای نگهبان برمدار آن است ولو آنکه این حرکت  به مذاق جریان افراد و جریان های حزبی خوش نیاید.

بنابراین فرایند احزار صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری شخص نبوده بلکه با رأی گیری همه 12 عضو شورای نگهبان انجام می شود و طبعاً به کسی احراز صلاحیت شده اطلاق می شود که توانسته باشد 7 رأی از مجموع 12 رأی شورای نگهبان را به خودش اختصاص داده باشد.

 
کلید واژه ها: انتخابات - شورای نگهبان - ثبت نام - داوطلبان انتخابات - شورای - داوطلب - نگهبان - ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات مجلس خبرگان - سخنگوی شورای نگهبان - ستادهای انتخاباتی - داوطلبان - مجلس شورای اسلامی - نظارت بر انتخابات - اردیبهشت - عباسعلی کدخدایی - انتخابات ریاست - انتخابات مجلس - جمهوری - شورای اسلامی - احراز صلاحیت - مجلس خبرگان - قانون اساسی - ریاست - قانون - دستور وزیر - قانون گذار - کارشناسان - وزیر کشور

آخرین اخبار سرویس:
تیم جرم شناسی کانادا: حادثه هواپیمای اوکراینی عمدی نبود

57 زندانی همزمان با هفته قوه قضاییه آزاد می شوند

رضایی: اقدامات عملی جدی تری برای صیانت از جان مردم صورت گیرد

تسلیت علی لاریجانی در پی درگذشت پنج سرباز معلم در حادثه واژگونی اتوبوس

جنجال توییت عجیب کیانوش جهانپور

دولت به عهدش برای واکسیناسیون 14 میلیون ایرانی پایبند است

5 میلیون دانش آموز ایرانی از نظر سلامت روانی مشکل دارند

دیوارهای کرمانشاه منقش به تصاویر شهدا می شوند

برگزاری کارگاه مجازی دانش افزایی در قم

اهمیت تعمیر لوازم منزل

مشارکت بیش از 306 هزار اهوازی در انتخابات شورای شهر

در دولت مردمی، سیاست زدگی و سیاست خواهی جایی ندارد

قاضی زاده هاشمی: برخی سعی دارند با خبرسازی، شیرینی انتخابات را به کام مردم تلخ کنند

بررسی پرونده ارز جهانگیری و سقوط بورس در کمیسیون اصل90 مجلس

بانیان وضع موجود ممنوع الخروج شوند

خوش نشین ها بیشترین مصرف کننده آب هستند

پیام تسلیت رییسی برای خبرنگاران محیط زیست/ دستور برای بررسی دقیق و سریع موضوع

حمایت از سختی شغل خبرنگاری و بیمه کامل آنها نیازی ضروری است

پیام تسلیت رییسی برای درگذشت دو خبرنگار محیط زیست/ دستور رسیدگی سریع و دقیق به پرونده قضایی

کوه خواری بلای طبیعت مازندران شده است

از نظر کیفیت مقالات علمی در جایگاه 14 دنیا هستیم

افزایش 130 درصدی آزادسازی اراضی کشاورزی

انتشار کتاب «فقه استدلالی قصاص»

اهدای جهیزیه به زوج های جوان بخش بندزرک میناب

در دولت مردمی، سیاست زدگی و سیاست خواهی جایی ندارد

دیدار با خانواده شهدا به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه

تأخیر یک ساعته در سرویس دهی خط 6 متروی تهران در روز جمعه

پیام تسلیت رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران در پی درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

گرای اشتباه نباید مسیر مطالبه گری را تغییر دهد

به یک منشی خانم آشنا به امور حسابداری و دفتری

کار درخانه نماینده فروش

حضور دانش آموزان و فرهنگیان فارسی در مسابقات کشوری قرآن، عترت و نماز

کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت

عشقی که روی دار قالی گل می دهد

96 هزار پرونده در حوزه قضایی شهرری مختومه شدند/ افزایش بیش از 130 درصدی آزادسازی اراضی کشاورزی در سال 99

استاد حوزه علمیه: دعا بخشی از تربیت انسان است

جنجال توییت عجیب کیانوش جهانپور

گزینه های ریاست قوه قضاییه چه کسانی هستند؟

کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت

قاضی زاده هاشمی: برخی سعی دارند با خبرسازی، شیرینی انتخابات را به کام مردم تلخ کنند

پیگیری حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در مجلس

گلباران و تجدید میثاق مسئولان قضایی ورامین با آرمان های شهدا

طلبه دزفولی امام جماعت نمونه کشور شد

آمادگی مجلس برای ساماندهی قوانین جهت کاهش جرم و فساد

استخدام حسابدار.نیرو انبار.نیسان

جذب نیرو در کافه فست فود معتبر لاهیجان

کوه خواری بلای جان طبیعت مازندران شده است

ورود کمیسیون عمران به حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

فعالیت جهادی توسط طلاب بهترین روش تبلیغ است

برگزاری نخستین یادواره 45 شهید نیروی انتظامی

دولت الجزایر استعفا کرد

نخستین نشست خبری آیت الله رییسی از زاویه ای دیگر

علل حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران را پیگیری می کنیم

معاون جامعه المصطفی مطرح کرد: پاسخگویی مسائل بین الملل در گرو نواندیشی صحیح مبتنی بر سنت های اصیل دینی

عصرانه خبری شهرهای ایران در سوم تیرماه

حادثه اتوبوس خبرنگاران در مجلس پیگیری می شود

درباره اربعینِ شیطون بلا و توپ آقای دکتر!

افتتاح شبکه گازرسانی ارزوییه

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

استادکاردرب وپنجره upvc

نیازمند راننده پایه یک و دوم

ابعاد حقوقی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران را پیگیری می کنیم

افزایش 2 میلیونی رای، بیانگر امید به تغییر است

مهمترین اخبار هفته: از حذف احمدی نژاد تا تماس میرحسین با اصلاح طلبان!

نقش رسانه ها در ارتقاء فرهنگ بخشش در جامعه/ خدمت به مردم توفیق الهی است

توزیع 20 هزار کولر در بین مددجویان کمیته امداد

رسانه ملی در ایام انتخابات سنگ تمام گذاشت

واکسن اصل را چگونه تشخیص دهیم؟

استخدام مدیر نمایندگی بیمه در شرکت بیمه پاسارگاد در تهران

ابعاد حقوقی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران را پیگیری می کنیم

نماز جمعه این هفته در تمام شهرهای خراسان شمالی برگزار می شود

صندوق هنر باید از صندوق رسانه جدا شود

کنفرانس خبری آیت الله رییسی حد و مرز دوست و دشمن را تعیین کرد

دیروز در تهران چه اتفاقی افتاد؟

عباسی: مبنا قراردادن نگاه تمدنی و جهان شمول از رویکردهای اساسی جامعه المصطفی است

اصحاب رسانه در حلقه اصلی ارتباط بین مردم و دولتمردان هستند

رشد و سلامت جامعه اسلامی به احیای امربه معروف ونهی از منکر بستگی دارد

تاج گردون بیمه مرکزی را به تبانی با بیمه سرمد متهم کرد

آگهی استخدام اینترنتی

تشکل های مذهبی مولفه موثر در مقابله با جنگ نرم هستند

تبلیغ سیاسی ارزشمندترین خدمت به جامعه اسلامی است

105 زندانی در گلستان از پابند الکترونیک استفاده می کنند

پیام تسلیت رییسی برای سانحه اتوبوس حامل سربازان/ دادگستری موضوع را بررسی کند

انتشار کتاب «فقه استدلالی قصاص»

مردم در انتخابات 28 خرداد بار دیگر توطئه های دشمن را خنثی کردند

هشدار درباره سهم خواهی از دولت رییسی /روابط ایران و عربستان در دولت آینده برقرار می شود؟

ایجاد6 هزار واحد اقتصاد مقاومتی خرد در سطح استان مرکزی

تمسک به فرهنگ شهدا، راهکار مبارزه با شبیخون فرهنگی دشمن

دومین همایش بین المللی جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل برگزار شد

انتخابات جشن بصیرت و بلوغ سیاسی مردم ایران بود

تمرین زیست مومنانه، مجاهدانه و انقلابی نیاز است

تسلیت مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید برای درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

دولت الجزایر استعفای خود را تقدیم رییس جمهور این کشور کرد

فیلم/ شروط رهبر انقلاب برای تزریق واکسن کرونا

انقلاب اسلامی برای اجرای احکام الهی شکل گرفت

موسوی: حادثه واژگونی اتوبوس و جان باختن خبرنگاران را در مجلس پیگیری می کنیم

رسیدگی «سریع و دقیق» پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران

ساز و آواز علی قمصری در بیستون / ادای احترام به موسیقی کرمانشاه + فیلم

برگ سبز خودرو، سند رسمی محسوب نمی شود/همکاری سازمان ثبت اسناد با امور مالیاتی رضایت بخش است!+فیلم

اهدای 110سری جهیزیه به نوعروسان بابلی

سازوکار رأی گیری احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات در شورای نگهبان چگونه است؟

سازوکار رأی گیری احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات در شورای نگهبان چگونه است؟