مطالب مرتبط:
جریان های سیاسی جای احزاب را گرفته اند و به دنبال سهم خواهی و قدرت طلبی هستند/ قانون اساسی وظایف سنگینی بر دوش قوه مجریه گذاشته است
یک جریان علیه 5 جریان سیاسی
ابتکار: انتظار می رود شورای نگهبان این بار رجل سیاسی مونث را تایید کند
ابتکار: انتظار می رود شورای نگهبان این بار رجل سیاسی مونث را تایید کند
هیچ فردی به خاطر مسائل سیاسی و مذهبی ردصلاحیت نشده است/ دلیل رد صلاحیت اعضای فعلی شوراها عمدتا مسائل مالی بود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 09:402021-05-18سياسي

یک جریان علیه 5 جریان سیاسی


یک جریان علیه 5 جریان سیاسی اشرافی گری سیاسیون البته در طول چهاردهه انقلاب به اشخاص و افراد متعددی لقب داده می شد.

فقر همیشگی مردم در این سال ها، - اشرافی گری سیاسیون البته در طول چهاردهه انقلاب به اشخاص و افراد متعددی لقب داده می شد.

فقر همیشگی مردم در این سال ها، این تفکر را به ویژه در دهه اول انقلاب که فقر باعث افتخار است پایان ثبت نام انتخاباتی و لیستی از اسامی ای که طی این چهاردهه همواره و همیشه مدیر بوده اند و همچنان در سودای قدرت نام می نویسند برای ریاست جمهوری.

در این میان گزینه هایی که قبلا نیز شانس شان را برای این کار آزموده اند پای به عرصه گذاشته اند و از همین الان هم برای داغ کردن بیشتر تنور سرد انتخابات هرچه در چنته دارند رو می کنند و از این رو دست به رقابت سازی های متعددی نیز زده اند؛ رقابت هایی که شاید یادآور ماجراهایی مثل کلید و گاز انبر در سال 92 باشد.

با این تفاوت که امروز تمامی چهره هایی که اتفاقا نام شان به عنوان تایید صلاحیت شده های نهایی احتمالی عنوان می شود خیلی فراتر از این واژه ها برای نبرد انتخاباتی خود گام برداشته اند.

لاریجانی که با شعار نه به کلید و نه به چکش وارد عرصه شده و از عدم موفقیت مدیریت پادگانی می گوید، در برابر سعید محمد قرار گرفته که تلویحا گفته او (لاریجانی) خود با حمایت از همین پادگان و چکش و دادگاه اعتبار یافته است.

محمد از واژه ای به نام پایان اشرافیت خانوادگی سخن می گوید؛ اشرافیت خانوادگی ای که در نگاه نخست شاید شخص علی لاریجانی را هدف قرار داده است، اما در این میان، جریان خاص اصولگرا مفاهیمی پیچیده تر از این دارند.

از دیرباز اقتدارگرایان سوار بر امور مملکت همواره برای حذف رقبای خود با پسوندها و واژه هایی توانسته اند به خوبی زمینه سازی افول سیاسی رقیبان را چه در میان حاکمان و چه در میان مردم به وجود آورند و با شانتاژهای متعدد در این زمینه عملا خویش را به عنوان تنها جریان معقول در داخل ساختار کشور معرفی کنند.

تنها نگاهی به تلاش این گروه از اصولگرایان و اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته بیانگر استراتژی ویژه آنهاست.

نخست زیر سوال بردن صلاحیت رقبا در بدنه حاکمیت و دوم تخریب هرچه بیشتر آنها در بین ملت؛ موضوعی که تا امروز هم خیلی خوب جواب داده است.

آنچه سعید محمد در توییت خود درباره جریان اشرافیت خانوادگی بیان می کند نیز نشان دهنده همین موضوع است، اما ریشه این واژه خیلی فراتر از این است.

حذف از طریق پسوند اشرافیت اشرافی گری سیاسیون البته در طول چهاردهه انقلاب به اشخاص و افراد متعددی لقب داده می شد.

فقر همیشگی مردم در این سال ها، این تفکر را به ویژه در دهه اول انقلاب که فقر باعث افتخار است، بر سر زبان ها انداخته و تهیدستی مردم را به عنوان یک ارزش معرفی کرده و در مقابلش چهره های سیاسی ای قرار داشتند که باید به نوعی حذف می شدند و با پسوند اشرافی گری از چشم مردم و سیستم می افتادند.

نخست در مورد شاه و تمامی چهره های سیاسی قبل انقلاب، پسوند زندگی اشرافی گری کلید واژه خوبی برای یکی از انگیزه های انقلابی گری و البته شعارسازی های آن دوره بود.

وعده های حمایت از محرومان و مبارزه با اشرافیت یکی از رمزهای انقلاب 57 به شمار می آمد، اما بعد از انقلاب، این روند ادامه یافت؛ این بار با حذف چهره هایی که خود از انقلابیون به شمار می آمدند.

شاید معروف ترین این چهره ها آیت ا.

بهشتی بود.

کسی که نه فقط از سوی منافقین؛ بلکه از سوی جریان های خاص آن سال ها، به عنوان خوی اشرافی گری معرفی شده و حتی برخی جریان هایی که خود را حزب اللهی هم می نامیدند وی را در شعارهای شان عامل قتل طالقانی معرفی کردند.

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت که خود در دوران وزارتش به ویژه بعد از اینکه وثیقه آزادی چند میلیاردی حسین فریدون، برادر رییس جمهور از زندان را در یک روز آماده کرد به پولدارترین وزیر کابینه و اشرافیت معروف شد.

وی در خاطره اش از شهیدبهشتی درباره بالای شهر نشینی می گوید: به شهید بهشتی گفتم بیایید این خانه را -که در شمال شهر بود بفروشید و در همسایگی آیت ا.

طالقانی یا خیابان ایران منزلی بخرید تا این هیاهو بخوابد گفت: .

یادت باشد مردم باید ما را همان طور ببینند که هستیم؛ نه آن طور که آنها می پسندند.

اما از قرار معلوم در میان صاحبان قدرت، عده ای این اشرافیت را پنهان و دیگری را به اشرافی بودن متهم می سازند.

بعد از بهشتی، آیت ا.

هاشمی نماد اشرافی گری در کشور شد؛ موضوعی که اتفاقا باز هم کارا بود و عملا هاشمی و خاندان او را از چشم مردم در برهه ای از زمان انداخت.

هاشمی هم البته بیشتر همان نگاه بهشتی را داشت.

مروری بر خاطرات او نیز نشان می دهد وی نسبت به بقیه کمتر درصدد پنهان کردن این سبک زندگی بود.

به راحتی در خاطراتش از استخر و جکوزی رفتن ها می نوشت.

چه در زمان قبل از انقلاب که در واقع هزینه های انقلابیون را تامین می کرد و چه بعد از آن؛ اشرافیتی که البته در دهه هایی که باید او از عرصه سیاست به طور جدی حذف شود به طور جدی هم مطرح شد، اما بعد از هاشمی، بیت امام نیز به همین خاطر مورد هجمه قرار گرفتند.

ماجرای ساخت و ساز مرقد بنیانگذار انقلاب یکی از مواردی بوده که سیدحسن خمینی را تحت شدیدترین حملات قرار داده و البته فرزند پر حاشیه اش نیز همین طور.

یک بار هم برگزاری مراسم عمامه گذاری سیداحمد خمینی در رسانه های اصولگرا با تاج گذاری مقایسه شد.

در همه این سال ها اصولگرایان تندرو بیشترین حملات را با نام اشرافی گری بر تمامی این جریانات و اشخاص وارد ساختند تا آنها را از چشم بیندازند که البته تا اندازه زیادی هم اثرگذار بوده است.

تا اینکه به سراغ اشخاص و چهره های خودی هم رفتند.

موضوع فساد مالی اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضاییه و پایان دوران آملی لاریجانی در این قوه این فرصت را به جریان خاص راست سنتی داد تا حالا که دیگر رییس سابق قوه قضاییه از قدرت کنار رفته است بدترین حملات را به او هم با کلید واژه اشرافی گری بکنند؛ نشان به آن نشان که مرحوم آیت ا.

محمد یزدی به او نامه نوشته و در بخشی از آن اشاره کرده که به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؛ از کجا آوردی ساختی؟ .

بعد هم پخش تصاویر لاکچری حوزه علمیه آملی لاریجانی و البته حملات صدا و سیما در کنار سایر رسانه های اصولگرا نشان از آن داشت که حالا وقت حذف اوست.

در این راه یکی از بهترین راهکارها مطرح ساختن همان موضوع اشرافی گری است .

تا اینکه امروز خود علی لاریجانی نیز مطرح شده است.

جریانات و اشخاصی که در زمان های مختلف نباید در سر راه جریان خاص اصولگرای صاحب قدرت قرار می گرفتند و چون قرار گرفتند یا رقیب به شمار می آمدند با موضوع جریان اشرافیت خانوادگی زمینه حذف آنان شکل گرفته است.

جریان انحرافی اما حملــه با اسم رمزهای اینگونه از سوی اصولگرایان ابعاد دیگری هم به خــود می گیرد و تنها در اشرافی گری خلاصه نمی شود.

یکی از راهــکارهای دیگر محدودسازی ها، عنوانی به نام جریان انحرافــی بــرای کنار زدن محمود احمدی نژاد و احمدی نژادی هاست.

یعنی همان هایی که زمانی فرمان احمدی نژاد را فرمان خدا می دانستند، حالا او و یارانش را منحرف می نامیدند.

جریان انحرافی تلاشی بود که از سال 90 کلید خورد و بعد از ماجرای خانه نشینی 11 روزه احمدی نژاد قوت گرفت.

این اتهامات که از سوی تندروهای جریان راست به احمدی نژادی ها وارد می شد ترکیبی بود از مباحث فکری و انحرافات عقیدتی تا مسائل مربوط به فسادهای اقتصادی؛ موضوعی که دائما مطرح می شد و شدت و حدت می گرفت.

احمدی نژاد و یاران بهاری اش بقایی و مشایی، فریب خورده و منحرف نام گرفتند و این خط، همین طور تا دستگیری یاران بهاری و تا امروز ادامه دارد و اکنون با مواضع انتخاباتی احمدی نژاد از همیشه بیشتر شکل جدی به خود گرفته است.

آنها نیز از نگاه جریانی که خود را انقلابی می خواند از طرد شدگان نظامند و نباید جایی در قدرت و آینده سیاسی این کشور داشته باشند و چه بسا باید محاکمه شوند.

جریان مبهمی به نام فتنه فتنه و فتنه گری عنوان دیگری است که جریان خاص صاحب قدرت و اقتدارگرایان، آن را بعد از 12 سال همچنان مطرح می کنند.

معلوم نیست دایره اینکه چه کسی فتنه گر است و چه کسانی در جریان فتنه دخالت داشته اند تا کجاست؟ اندازه و میزان سنجشی نیز ندارد.

جریان فتنه در ادامه این سال ها بیشتر به یک ابزار سیاسی برای اصولگرایان خاص درآمده تا از این طریق و با این عنوان رقبا را یکی پس از دیگری کنار بزنند و البته می بینیم به عنوان یکی از مصادیقی که می توان نام های مختلفی را با استناد به آن حذف کرد، کارآیی نیز دارد .

جریان لیبرالیسم؟ جریان موسوم به انقلابی حتی آنچه را در زمان حسن روحانی به عنوان اعتدالیون شناخته می شدند، با عناوینی مانند لیبرال طرد می کنند.

در این میان عنوان حزب اعتدال و توسعه، که خود حسن روحانی نیز در میان آنهاست، مزید بر علت شده است، تا این مفهوم توسعه را با لیبرالیسم درهم بیامیزند.

هرچند لیبرالیسم ممکن است به خودی خود موضوع یا واژه بدی نباشد و اهداف آزادی خواهانه ای نیز در زمینه های فردی و اقتصادی و اجتماعی دنبال کند اما شاید با خط مشی انقلابیونی از جنس اصولگرایانی که می شناسیم، همخوانی نداشته باشد و از این رو سعی می کنند این مطلب را نیز برخلاف انقلابی گری معرفی کنند.

در این میان جریانات اصلاح طلبی از جنس تاجزاده و خاتمی هم با عناوینی مثل تندروهای اصلاح طلب (!)یا سکولار از تقابل کنندگان با نظام تلقی می شوند.

آنچه حائز اهمیت است اما نکته جالب توجه این است که تمامی این اشخاص و گروه ها که جریان حاکم برقدرت اکنون با عناوین مختلف آنها را دشمنان خود و نظام می داند اساسا اشخاص و گروه های رسمی سیاسی در چارچوب همین نظام و حاکمیت هستند.

با این اوصاف قطعا تکلیف آنچه به نام اپوزیسیون شناخته می شود مشخص است.

با این نگاه، به نظر می آید اقتدارگرایان، همه جریانات رسمی کشور را با عناوین مختلف منحرف می دانند جز خودشان که شیفته و دلداده انقلاب هستند (!) پرسش اینجاست که با این اوصاف نتیجه این دیدگاه در آینده کشور چه خواهد بود؟ آیا این چیزی جز تباهی نیست؟
کلید واژه ها: سیاسی - اشرافی گری - انقلاب - انتخابات - هایی - رقابت - افراد - علیه - داده - مردم - ثبت نام - افتخار - تفاوت - پایان - ریاست - اسامی - گزینه - همیشه - امروز - تفکر - ویژه - مدیر - سازی - چهره - قدرت - الان - کلید - میان

آخرین اخبار سرویس:
بیانیه مهم اصلاح طلبان درباره حمایت از همتی در انتخابات 1400

استخدام سرایدار و نگهبان (زوج بدون فرزند) در یک ساختمان مسکونی در تهران

تبلیغ چهره به چهره امام جمعه اهواز در خیابان نادری اهواز + عکس

استوری پندار اکبری از هنگام تزریق واکسن ایرانی /عکس

خانم جهت آشپزی ومرتب کردن منزل

استخدام مهندس معماری و کارشناس ساختمان در نیک پی سرای ایرانیان در تهران

استخدام منشی

به تعدادی فروشنده اقا به صورت تمام وقت داخل فومن

استخدام بعد از آموزش در لابراتوار دندانسازی ارتودنسی

ظریفیان: بهتر است خود مردم سرنوشت شان را رقم بزنند

دانشگاهیان از دولت سیزدهم چه می خواهند

ببینید | مجید انصاری خطاب به کدخدایی: از چه می ترسید؟ فیلم را منتشر کنید!

رای ندهیم دشمن برای ادامه فشار حداکثری طمع می کند

دعوت به همکاری مدیر فروش در شرکت بیمه سامان در هرمزگان

تسریع در تحویل شناسنامه های جدید در روزهای 26 ،27 و 28 خرداد

نظر مردم تبریز درباره حضور مقتدرانه و انتخاب اصلح

ظریفیان: بهتر است خود مردم سرنوشت شان را رقم بزنند

استخدام تعمیرکار برد، الکترونیک

برقکاری

نیروی خدماتی برای کیترینگ

میراث روحانی|7 سکانس افول هوانوردی کشور در 8 سال اخیر /صنعت هوایی در دولت بعد خانه تکانی می خواهد

جایگاه قواعد استظهار در حل مسائل مستحدثه شایسته تقدیر شناخته شد

بهنوش طباطبایی در حال پرش از پله های پارک /عکس

استخدام منشی املاک پاسداران

ساخت دستگاهی برای ثبت 24 ساعته سیگنال ها در منازل

استخدام نگهبان در نمایندگی رنو در تهران

حضور حداکثری مردم در انتخابات اقتدار نظام اسلامی را بالا می برد

نشانه های کاهش جریان خون چیست؟

مطالبات کارگران اصفهان از شورای شهر

هفته ای یکبار نظافت کامل منزل

نگهبان جهت پارکینگ عمومی

مسئول دفتر

استخدام نیروی خانم

منشی خانم با روابط عمومی بالا

مشاور و بازاریاب

استخدام کارشناس پشتیبانی و عملیات شبکه در کهگیلویه و بویراحمد

استخدام کارشناس تبلیغات و کارشناس crm شرکت فکور مغناطیس اسپادانا در تهران

مقتدایی: لغو کامل تحریم ها معیار و ملاک ایران برای مذاکره است

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در مجموعه پاسارگاد در گیلان

هنرمندی نوجوانان مسجدی خراسان شمالی در خدمت شور سیاسی

حدیث روز | پیامبر (ص) به زیارت این شخص خواهد آمد

تیپ اسپرت مجری مسابقه ایران /عکس

به تعدادی همکار در فست فود معتبر در پیروزی

سالن کار خانم یا اقا

استخدام فوری همکار خانم و آقا

استخدام نیروی جوان-رستوران

فروشنده خانم جهت کار در عمده فروشی

استخدام بازاریاب در شرکت صداقت فروزان ایرانیان در اصفهان

استخدام حسابرس در شرکت خدمات مدیریت نظارت تدبیر برتر در تهران

استخدام کارگر ساده در شرکت درشکه آریایی در اصفهان

نصیرایی: شرکت نکردن در انتخابات برای همه آسیب زا خواهد بود

اشکان خطیبی: اجرای نمایش های پر بازیگر در این مقطع، ریسک بزرگی خواهد داشت.

نصیرایی: شرکت نکردن در انتخابات برای همه آسیب زا خواهد بود

تیپ جالب خانم بازیگر و همسرش /عکس

نماکارسنگ و آجر

نیازمند یک نفر جهت کار در ساندویچی با حقوق

استخدام نیروی خدماتی

استخدام استاد کار قالبسازی و اپراتور و برنامه نویس حرفه ای فرز cnc در تهران

فروشنده خانم و اقا

سرمنشاء مشکلات پیش آمده پس از گرانی بنزین بی تدبیری دولت بود

تیپ جالب خانم بازیگر و همسرش /عکس

جذب مشاور املاک خانم مبتدی و حرفه ای

استخدام ویزیتور در پخش ابزار

کارگر ساده 2نفر آقا و یک نفر تعمیر کار

استخدام کارشناس پشتیبانی و عملیات شبکه در شرکت هایپر فامیلی در فارس

اصلاح قانون انتخابات شوراها از اولویت کاری کمیسیون امورداخلی کشور

استخدام نیروی فنی (جوشکار ، برقکار ) آقا در هرمزگان

استخدام نماینده علمی و فروش در یک شرکت معتبر بهداشتی در کردستان

لزوم تغییر در مهندسی شهر برای رفاه حال سالمندان

«دولت سرّی» ایرانی ها در دل بعثی ها/ ماجرای تألیف کتاب های درسی در اردوگاه های عراق

لزوم تغییر در مهندسی شهر برای رفاه حال سالمندان

جذب نیرو قهوه مادیل

کارگر وردست گچ کاری

استخدام بازاریاب و راننده و موزع در صداقت فروزان ایرانیان در قم

چرا اسرار بعد از مرگ پنهان است؟

استخدام مهندس اجرایی و مهندس دفتر فنی در شرکت فن آوران سازه گهر در خوزستان

نیمه پنهان روشنک گرامی /عکس

مدیر برنامه کلاس های آموزشی

استخدام رسمی منشی مدیر عامل//مدیر داخلی

منشی خانم و مدیریت داخلی خانم

چرخکار خانوم

آشپز فست فود پیتزا زن فر کار پیک موتوری

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت پدیده شیمی غرب در البرز و تهران

فاجعه انسانی هر 5 دقیقه یک کودک

سه اولویت اصلی دولت آینده از نگاه یک کارشناس مسائل بین الملل

کارپرداز خانوم جهت مسافرت کاری

باغ مجالس گلدن پارک نیازمند چندین نیرو می باشد...

جذب نیروی کارشناس املاک

جذب همکار مشاور املاک

دعوت به همکاری نیروی بازرگانی

سپیده خداوردی پیش به سوی کار /عکس

دعوت فعالان صنعت IT برای حضور گسترده در انتخابات

نیازمند 2 کارشناس برق الکترونیک جهت کار در شرکتی فعال و عالی

نظافتچی خانوم

استخدام تکنسین فنی آقا (برق- الکترونیک)

همکاری با مشاوراملاک

کارگر ماهریا نیمه ماهر درقصابی

خانم با ظاهری اراسته جهت انجام کار های خدماتی

استخدام منشی خانم در دفتر گروه ساختمانی

پذیرش نیرو برای نمایندگی بیمه

یک جریان علیه 5 جریان سیاسی

یک جریان علیه 5 جریان سیاسی