موضوعات داغ: - نقل و انتقالات - انتخابات 1400 - انتخابات رياست - تامين اجتماعي - نقل و انتقالات تابستاني - انتخابات رياست جمهوري - امتيازآورترين بازيكن - بازار سرمايه - رياست جمهوري - واكسيناسيون - قنات - شقاقي جزلا - پيشخوان - گويجه قملاق - زرد رنگ - نمايش خياباني - استاد دانشگاه استنفورد آمريكا - پاداش بازيكنان استقلال - موسيقي كرمانجي شمال خراسان - هرتابرلين - حاجي احمدي - اروپا بيكاري - وحش منطقه حفاظت

مطالب مرتبط:
جریان های سیاسی جای احزاب را گرفته اند و به دنبال سهم خواهی و قدرت طلبی هستند/ قانون اساسی وظایف سنگینی بر دوش قوه مجریه گذاشته است
ابتکار: انتظار می رود شورای نگهبان این بار رجل سیاسی مونث را تایید کند
ابتکار: انتظار می رود شورای نگهبان این بار رجل سیاسی مونث را تایید کند
هیچ فردی به خاطر مسائل سیاسی و مذهبی ردصلاحیت نشده است/ دلیل رد صلاحیت اعضای فعلی شوراها عمدتا مسائل مالی بود
فعالیت تشکل های سیاسی نباید صرف انتخابات باشد
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 09:352021-05-18سياسي

یک جریان علیه 5 جریان سیاسی


اشرافی گری سیاسیون البته در طول چهاردهه انقلاب به اشخاص و افراد متعددی لقب داده می شد.

فقر همیشگی مردم در این سال ها، این تفکر را به ویژه در دهه اول انقلاب که فقر باعث افتخار است - پایان ثبت نام انتخاباتی و لیستی از اسامی ای که طی این چهاردهه همواره و همیشه مدیر بوده اند و همچنان در سودای قدرت نام می نویسند برای ریاست جمهوری.

در این میان گزینه هایی که قبلا نیز شانس شان را برای این کار آزموده اند پای به عرصه گذاشته اند و از همین الان هم برای داغ کردن بیشتر تنور سرد انتخابات هرچه در چنته دارند رو می کنند و از این رو دست به رقابت سازی های متعددی نیز زده اند؛ رقابت هایی که شاید یادآور ماجراهایی مثل کلید و گاز انبر در سال 92 باشد.

با این تفاوت که امروز تمامی چهره هایی که اتفاقا نام شان به عنوان تایید صلاحیت شده های نهایی احتمالی عنوان می شود خیلی فراتر از این واژه ها برای نبرد انتخاباتی خود گام برداشته اند.

لاریجانی که با شعار نه به کلید و نه به چکش وارد عرصه شده و از عدم موفقیت مدیریت پادگانی می گوید، در برابر سعید محمد قرار گرفته که تلویحا گفته او (لاریجانی) خود با حمایت از همین پادگان و چکش و دادگاه اعتبار یافته است.

محمد از واژه ای به نام پایان اشرافیت خانوادگی سخن می گوید؛ اشرافیت خانوادگی ای که در نگاه نخست شاید شخص علی لاریجانی را هدف قرار داده است، اما در این میان، جریان خاص اصولگرا مفاهیمی پیچیده تر از این دارند.

از دیرباز اقتدارگرایان سوار بر امور مملکت همواره برای حذف رقبای خود با پسوندها و واژه هایی توانسته اند به خوبی زمینه سازی افول سیاسی رقیبان را چه در میان حاکمان و چه در میان مردم به وجود آورند و با شانتاژهای متعدد در این زمینه عملا خویش را به عنوان تنها جریان معقول در داخل ساختار کشور معرفی کنند.

تنها نگاهی به تلاش این گروه از اصولگرایان و اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته بیانگر استراتژی ویژه آنهاست.

نخست زیر سوال بردن صلاحیت رقبا در بدنه حاکمیت و دوم تخریب هرچه بیشتر آنها در بین ملت؛ موضوعی که تا امروز هم خیلی خوب جواب داده است.

آنچه سعید محمد در توییت خود درباره جریان اشرافیت خانوادگی بیان می کند نیز نشان دهنده همین موضوع است، اما ریشه این واژه خیلی فراتر از این است.

حذف از طریق پسوند اشرافیت اشرافی گری سیاسیون البته در طول چهاردهه انقلاب به اشخاص و افراد متعددی لقب داده می شد.

فقر همیشگی مردم در این سال ها، این تفکر را به ویژه در دهه اول انقلاب که فقر باعث افتخار است، بر سر زبان ها انداخته و تهیدستی مردم را به عنوان یک ارزش معرفی کرده و در مقابلش چهره های سیاسی ای قرار داشتند که باید به نوعی حذف می شدند و با پسوند اشرافی گری از چشم مردم و سیستم می افتادند.

نخست در مورد شاه و تمامی چهره های سیاسی قبل انقلاب، پسوند زندگی اشرافی گری کلید واژه خوبی برای یکی از انگیزه های انقلابی گری و البته شعارسازی های آن دوره بود.

وعده های حمایت از محرومان و مبارزه با اشرافیت یکی از رمزهای انقلاب 57 به شمار می آمد، اما بعد از انقلاب، این روند ادامه یافت؛ این بار با حذف چهره هایی که خود از انقلابیون به شمار می آمدند.

شاید معروف ترین این چهره ها آیت ا.

بهشتی بود.

کسی که نه فقط از سوی منافقین؛ بلکه از سوی جریان های خاص آن سال ها، به عنوان خوی اشرافی گری معرفی شده و حتی برخی جریان هایی که خود را حزب اللهی هم می نامیدند وی را در شعارهای شان عامل قتل طالقانی معرفی کردند.

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت که خود در دوران وزارتش به ویژه بعد از اینکه وثیقه آزادی چند میلیاردی حسین فریدون، برادر رییس جمهور از زندان را در یک روز آماده کرد به پولدارترین وزیر کابینه و اشرافیت معروف شد.

وی در خاطره اش از شهیدبهشتی درباره بالای شهر نشینی می گوید: به شهید بهشتی گفتم بیایید این خانه را -که در شمال شهر بود - بفروشید و در همسایگی آیت ا.

طالقانی یا خیابان ایران منزلی بخرید تا این هیاهو بخوابد گفت: .

یادت باشد مردم باید ما را همان طور ببینند که هستیم؛ نه آن طور که آنها می پسندند.

اما از قرار معلوم در میان صاحبان قدرت، عده ای این اشرافیت را پنهان و دیگری را به اشرافی بودن متهم می سازند.

بعد از بهشتی، آیت ا.

هاشمی نماد اشرافی گری در کشور شد؛ موضوعی که اتفاقا باز هم کارا بود و عملا هاشمی و خاندان او را از چشم مردم در برهه ای از زمان انداخت.

هاشمی هم البته بیشتر همان نگاه بهشتی را داشت.

مروری بر خاطرات او نیز نشان می دهد وی نسبت به بقیه کمتر درصدد پنهان کردن این سبک زندگی بود.

به راحتی در خاطراتش از استخر و جکوزی رفتن ها می نوشت.

چه در زمان قبل از انقلاب که در واقع هزینه های انقلابیون را تامین می کرد و چه بعد از آن؛ اشرافیتی که البته در دهه هایی که باید او از عرصه سیاست به طور جدی حذف شود به طور جدی هم مطرح شد، اما بعد از هاشمی، بیت امام نیز به همین خاطر مورد هجمه قرار گرفتند.

ماجرای ساخت و ساز مرقد بنیانگذار انقلاب یکی از مواردی بوده که سیدحسن خمینی را تحت شدیدترین حملات قرار داده و البته فرزند پر حاشیه اش نیز همین طور.

یک بار هم برگزاری مراسم عمامه گذاری سیداحمد خمینی در رسانه های اصولگرا با تاج گذاری مقایسه شد.

در همه این سال ها اصولگرایان تندرو بیشترین حملات را با نام اشرافی گری بر تمامی این جریانات و اشخاص وارد ساختند تا آنها را از چشم بیندازند که البته تا اندازه زیادی هم اثرگذار بوده است.

تا اینکه به سراغ اشخاص و چهره های خودی هم رفتند.

موضوع فساد مالی اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضاییه و پایان دوران آملی لاریجانی در این قوه این فرصت را به جریان خاص راست سنتی داد تا حالا که دیگر رییس سابق قوه قضاییه از قدرت کنار رفته است بدترین حملات را به او هم با کلید واژه اشرافی گری بکنند؛ نشان به آن نشان که مرحوم آیت ا.

محمد یزدی به او نامه نوشته و در بخشی از آن اشاره کرده که به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؛ از کجا آوردی ساختی؟ .

بعد هم پخش تصاویر لاکچری حوزه علمیه آملی لاریجانی و البته حملات صدا و سیما در کنار سایر رسانه های اصولگرا نشان از آن داشت که حالا وقت حذف اوست.

در این راه یکی از بهترین راهکارها مطرح ساختن همان موضوع اشرافی گری است .

تا اینکه امروز خود علی لاریجانی نیز مطرح شده است.

جریانات و اشخاصی که در زمان های مختلف نباید در سر راه جریان خاص اصولگرای صاحب قدرت قرار می گرفتند و چون قرار گرفتند یا رقیب به شمار می آمدند با موضوع جریان اشرافیت خانوادگی زمینه حذف آنان شکل گرفته است.

جریان انحرافی اما حملــه با اسم رمزهای اینگونه از سوی اصولگرایان ابعاد دیگری هم به خــود می گیرد و تنها در اشرافی گری خلاصه نمی شود.

یکی از راهــکارهای دیگر محدودسازی ها، عنوانی به نام جریان انحرافــی بــرای کنار زدن محمود احمدی نژاد و احمدی نژادی هاست.

یعنی همان هایی که زمانی فرمان احمدی نژاد را فرمان خدا می دانستند، حالا او و یارانش را منحرف می نامیدند.

جریان انحرافی تلاشی بود که از سال 90 کلید خورد و بعد از ماجرای خانه نشینی 11 روزه احمدی نژاد قوت گرفت.

این اتهامات که از سوی تندروهای جریان راست به احمدی نژادی ها وارد می شد ترکیبی بود از مباحث فکری و انحرافات عقیدتی تا مسائل مربوط به فسادهای اقتصادی؛ موضوعی که دائما مطرح می شد و شدت و حدت می گرفت.

احمدی نژاد و یاران بهاری اش بقایی و مشایی، فریب خورده و منحرف نام گرفتند و این خط، همین طور تا دستگیری یاران بهاری و تا امروز ادامه دارد و اکنون با مواضع انتخاباتی احمدی نژاد از همیشه بیشتر شکل جدی به خود گرفته است.

آنها نیز از نگاه جریانی که خود را انقلابی می خواند از طرد شدگان نظامند و نباید جایی در قدرت و آینده سیاسی این کشور داشته باشند و چه بسا باید محاکمه شوند.

جریان مبهمی به نام فتنه فتنه و فتنه گری عنوان دیگری است که جریان خاص صاحب قدرت و اقتدارگرایان، آن را بعد از 12 سال همچنان مطرح می کنند.

معلوم نیست دایره اینکه چه کسی فتنه گر است و چه کسانی در جریان فتنه دخالت داشته اند تا کجاست؟ اندازه و میزان سنجشی نیز ندارد.

جریان فتنه در ادامه این سال ها بیشتر به یک ابزار سیاسی برای اصولگرایان خاص درآمده تا از این طریق و با این عنوان رقبا را یکی پس از دیگری کنار بزنند و البته می بینیم به عنوان یکی از مصادیقی که می توان نام های مختلفی را با استناد به آن حذف کرد، کارآیی نیز دارد .

جریان لیبرالیسم؟ جریان موسوم به انقلابی حتی آنچه را در زمان حسن روحانی به عنوان اعتدالیون شناخته می شدند، با عناوینی مانند لیبرال طرد می کنند.

در این میان عنوان حزب اعتدال و توسعه، که خود حسن روحانی نیز در میان آنهاست، مزید بر علت شده است، تا این مفهوم توسعه را با لیبرالیسم درهم بیامیزند.

هرچند لیبرالیسم ممکن است به خودی خود موضوع یا واژه بدی نباشد و اهداف آزادی خواهانه ای نیز در زمینه های فردی و اقتصادی و اجتماعی دنبال کند اما شاید با خط مشی انقلابیونی از جنس اصولگرایانی که می شناسیم، همخوانی نداشته باشد و از این رو سعی می کنند این مطلب را نیز برخلاف انقلابی گری معرفی کنند.

در این میان جریانات اصلاح طلبی از جنس تاجزاده و خاتمی هم با عناوینی مثل تندروهای اصلاح طلب (!)یا سکولار از تقابل کنندگان با نظام تلقی می شوند.

آنچه حائز اهمیت است اما نکته جالب توجه این است که تمامی این اشخاص و گروه ها که جریان حاکم برقدرت اکنون با عناوین مختلف آنها را دشمنان خود و نظام می داند اساسا اشخاص و گروه های رسمی سیاسی در چارچوب همین نظام و حاکمیت هستند.

با این اوصاف قطعا تکلیف آنچه به نام اپوزیسیون شناخته می شود مشخص است.

با این نگاه، به نظر می آید اقتدارگرایان، همه جریانات رسمی کشور را با عناوین مختلف منحرف می دانند جز خودشان که شیفته و دلداده انقلاب هستند (!) پرسش اینجاست که با این اوصاف نتیجه این دیدگاه در آینده کشور چه خواهد بود؟ آیا این چیزی جز تباهی نیست؟
کلید واژه ها: انتخابات - هایی - انقلاب - تایید صلاحیت - سیاسی - رقابت - اشرافی گری - ثبت نام - افتخار - صلاحیت - نهایی - تفاوت - پایان - ریاست - اسامی - گزینه - افراد - همیشه - امروز - تایید - تفکر - ویژه - مدیر - سازی - چهره - قدرت - نبرد - الان - علیه - داده

آخرین اخبار سرویس:
استخدام در دفتر نمایندگی بیمه ایران

صندوقداران خانم-مجموعه رستوران های بام تهران

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در شرکت بیمه سامان در یزد

استخدام کارمند اداری با موتور سیکلت

استخدامی در رستوران و تالارهای عمارت سلطانیه

جرایم انتخاباتی در پیشوا تا صدور آرای قضایی پیگیری می شود

گروه های سیاسی سرگرم دعوا و شعبده بازی به فکر مردم باشند

توسعه دیپلماسی گردشگری و ثبت جهانی مشترک پل های تاریخی خداآفرین با جمهوری آذربایجان

دیدار امام جمعه با کارکنان آبفا و نیز پالایشگاه آبادان

ان الله یامرکم ان تود الامانات الی اهلها

مهدی کروبی در انتخابات 1400 به چه کسی رای می دهد؟

عاملی:اقای رییسی تنها کاندیدایی است که می تواند مرهمی بر دردهای مردم باشد

احمد جنتی آرزوی شهادت کرد

پاسخ قائم مقام آیت الله جنتی به اظهارات مصلحی درباره رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی

همتی: زنان هویت مستقل داشته باشند

بیانیه علی لاریجانی برای شرکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری

دغدغه فعلی بانوان بحث بیکاری و اشتغال است

نامزد انتخابات سیزدهم در شبکه خبر

دیدار آیت الله جنتی با خانواده شهید مدافع حرم حسن عبدالله زاده

رهبر کلیمیان ایران: شرکت نکردن در انتخابات آسیب بزرگی به دنبال دارد

رقابت 495 نفر داوطلب انتخابات شورای شهر در 21 حوزه شهری استان سمنان

استراتژی دشمن مایوس کردن مردم از انقلاب اسلامی است/ توان دولت انقلابی برای احیاء سرمایه های اجتماعی

ایده های امام و رهبر انقلاب در حوزه تعلیم و تربیت اجرایی نشده است

انتقاد قاضی زاده هاشمی از تشکیلات عریض و طویل دولت

جرایم انتخاباتی در پیشوا تا صدور آرای قضایی پیگیری می شود

رضایی: دست آقازاده ها و بازیگران سیاسی را قطع می کنم

هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسن رعیت

خبرهای امروز از استودیو خبر ایران/ 25 خرداد 1400

همایش رأی اولی ها در یاسوج برگزار شد

صالحی: باید با هر گرایش و عقیده ای در انتخابات شرکت کنیم/ زمان شِکوه و شکایت نیست

توضیحات آقای مصلحی تاثیری در مبانی تصمیم گیری شورا نداشت/ بحث های مطرح شده برداشت های ذهنی گوینده است

رییسی: صندوق ذخیره فرهنگیان، گاوصندوق نیست

محسن هاشمی: نامزدهای اصلاحات و اعتدال ائتلاف کنند

حرف آخرجهت تکمیل کادرخودبه چندنفراقاوخانم نیازمند

استخدام فروش و بازاریاب

اهدای یک جلد قرآن از سوی آیت الله جنتی به خانواده شهید مدافع حرم

مسئولان اسلامشهر برای حضور حداکثری مردم در انتخابات تلاش کنند

گروه های سیاسی سرگرم دعوا و شعبده بازی به فکر مردم باشند

قائم مقام دبیر شورای نگهبان جلسه با مصلحی را تایید کرد

توزیع اقلام انتخاباتی میان فرمانداری ها

صندوق ذخیره فرهنگیان، گاو صندوق نیست/ طرح رتبه بندی معلمان نباید معطل بماند

صالحی: باید با هر گرایش و عقیده ای در انتخابات شرکت کنیم

پوشش انتخاباتی 500 خبرنگار خارجی از 5 قاره جهان

دورهمی با رای اولی ها/ از حس و حال اولین مشارکت تا انتظارات از رییس جمهور أینده

کنایه روحانی به کاندیداهای انتخابات درباره فضای مجازی

محسنی اژه ای: گمانه زنی ها درباره ریاست قوه قضاییه شایعه است

حمایت دختران موتورسوار از رییسی

رقم نهایی بدهی شهرداری تهران در پایان کار اصلاح طلبان اعلام شد

لزوم بهره گیری از عوامل اجتماعی در مطالعات معنویت پژوهی

امروز نیاز کشور تحول اساسی در سواد و مهارت های دیجیتالی دانش آموزان است

رضایی: دست آقازاده ها و بازیگران سیاسی را قطع می کنم

برگزاری همایش رأی اولی ها در یاسوج

میهمان انتخاباتی المیادین: انصراف برخی نامزدها فرداشب پس از پایان مهلت تبلیغات مشخص می شود

انتخابات آبروی نظام است/ هرکس دوست دار ایران است در انتخابات مشارکت کند

وزیر اسبق نفت: مشکل عمده کشور، ناکارآمدی و نگاه دولتمردان به بیرون از کشور است

استخدام کارآموز حسابداری در موسسه حسابداری بهیاد تراز پارسیان در تهران

استخدام فتوشاپ کار، عکاس و مدیر داخلی در آتلیه تخصصی نسیم ریاحی در تهران

مشارکت تمام عیار مردم در انتخابات ، سرمایه ای گرانقدر برای میهن اسلامی مان است

جهرمی:تحول در نظام وکالت ضروری و جدی است

استخدام لابی من در هلدینگ تجارت الکترونیک اول در تهران

گریه های مجری و تحلیل گر عراقی برای حاج قاسم در پخش زنده

تصویر جنجالی از زنان یک کابینه در اسراییل

دعوت خانواده شهید سلیمانی از ملت ایران برای حضور در انتخابات

گزارشی از دیدار مدیران برخی رسانه ها با رییسی

تصاویر / جشن دهه کرامت در تبریز

ریاست مرتضی مقدم بر مسند قوه قضاییه صحت ندارد

تأکید وزیر خارجه عمان بر نقش موثر ایران در منطقه

ضرورت های تدوین لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت چه بوده است؟

حضور مدافعان سلامت در انتخابات

استخدام نیروی خانم مسلط به کامپیوتر

جذب نیروی جوان با انگیزه

دست آقازاده ها را قطع می کنم/ اختیارات رییس جمهور فوق العاده است

اقتصاد دریا را در بوشهر فعال می کنیم

راه اندازی قرارگاه انتخاباتی امام علی (ع) در استان قزوین + فیلم

علم الهدی: ایده های امام(ره) در حوزه تعلیم و تربیت اجرایی نشد

لرستان آماده حضور در انتخابات

همگامی ریش سفیدان و معتمدان برای خلق انتخاباتی پرشور 

حمایت نمایندگان اقتصادی ادوار مجلس از آیت الله رییسی

قائم مقام دبیر شورای نگهبان: توضیحات آقای مصلحی تاثیری در مبانی تصمیم گیری شورا نداشت

برای دفع خطر به صحنه آمده ام

اجرای پویش «دختران ماه» در الیگودرز

نامزدهای انقلابی باید هم افزا شوند

ریشه کنی بی سوادی به تلاش، جدیت و صبوری نیاز دارد

رضایی: دست آقازاده ها و بازیگران سیاسی را قطع می کنم/ باید از صدر تا پایین را پاکسازی و سالم سازی امنیتی کنیم

رییسی: صندوق ذخیره فرهنگیان گاوصندوق نیست و باید شیشه ای شود/ معلم نباید گرفتار معیشت باشد

انتقاد کاندیدای ریاست جمهوری از تشکیلات عریض و طویل دولت/ جابه جایی محل سخنرانی قاضی زاده هاشمی!

هزینه بیش از 67 درصد درآمدهای شهرداری در مناطق غیر برخوردار تهران

تکذیب انتصاب رییس جدید قوه قضاییه

همه دستگاه ها در راستای تحقق برنامه های سواد آموزی همکاری کنند

تشکیل شورای معتمدین محلات برای جذب سرمایه محلی

فیلم | دورهمی خبرگزاری فارس با رای اولی ها

آقای رییسی مجموعه ای از همه ویژگی های لازم برای ریاست جمهوری را دارد

تعیین 46 شعبه اخذ رأی در شهرستان خوانسار

لباس زیر ستون

فیلم/ رونمایی خبرساز محسن رضایی از چک یارانه 450 هزار تومانی

بیانیه جدید علی لاریجانی / ظفر نزدیک است

اجرای طرح نظام آراستگی محیط کار؛ نیازمند فرهنگ سازی

پیام رییس سازمان انرژی اتمی ایران برای موفقیت کشور در دستیابی به واکسن کرونا

رضایی: از تمام ظرفیت های بانوان در دولتم استفاده خواهم کرد

انتقاد زاکانی از حضور کودکان زیر 15 سال در فضای مجازی

یک جریان علیه 5 جریان سیاسی

یک جریان علیه 5 جریان سیاسی