مطالب مرتبط:
طرحی پُر ابهام و بی موقع/ گفتمان مشترک، زمینه ساز اجماع انقلابی/ پیامدهای بداخلاقی در عرصه رقابت های سیاسی
کیهان نوشت: طرحی پُر ابهام و بی موقع
مخالفت اکثریت اعضای کمیسیون آموزش با طرحی درباره نحوه طراحی سوالات کنکور سراسری
استاد علوم پزشکی شیراز در جرگه دانشمندان پُر استناد جهان
پُر بازدید های 27 اردیبهشت خبرگزاری صدا و سیمای فارس
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 09:302021-05-18سياسي

طرحی پُر ابهام و بی موقع


این روزها و در شرایطی که فضای کلی کشور درگیر موضوع مهم انتخابات ریاست جمهوری است، ناگهان از مجلس شورای اسلامی خبر می رسد که نمایندگان محترم خانه ملت، - دو فوریت و بلافاصله کلیات طرحی موسوم به طرح قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را با رای موافق بالای190رای به تصویب رسانده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل از، کمال احمدی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: این روزها و در شرایطی که فضای کلی کشور درگیر موضوع مهم انتخابات ریاست جمهوری است و افکار عمومی و رسانه ها هم بر همین اساس اغلب حواسشان به همین موضوع سرنوشت ساز معطوف است، ناگهان از مجلس شورای اسلامی خبر می رسد که نمایندگان محترم خانه ملت، دو فوریت و بلافاصله کلیات طرحی موسوم به طرح قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را با رای موافق بالای190رای به تصویب رسانده اند.

موافقان این طرح عمدتا دو هدف را برای ارائه آن مطرح کرده اند؛یکی کنترل نقدینگی و تورم با توجه به جایگاه بانک مرکزی در این مقوله و دیگری استقلال بانک مرکزی از دولت ها.

براین مبنا موافقان طرح معتقدند شرایط وخیم اقتصادی کشور ناشی از عملکرد نامناسب بانک مرکزی است چرا که این بانک در سیطره دولت قرار دارد و مدام در مقابل درخواست های دولت برای خلق پول کوتاه می آید لذا اگر اصلاح جایگاه بانک مرکزی و استقلال آن از دولت را در اولویت قرار ندهیم ناترازی مالی و حجم نقدینگی افزایش چشمگیری خواهد داشت و همین امر منجر به تورم و گرانی افسارگسیخته خواهد شد، چنان که از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم شاهد 7 برابر شدن رشد نقدینگی هستیم.

بر همین اساس طراحان و موافقان طرح مذکور که اکثرا از چهره های متدین و دغدغه مند مجلس هستند برای نیل به هدفشان که شاید در نگاه نخست صحیح هم به نظر بیاید پیشنهاداتی مطرح کرده اند از جمله اینکه ساختار فعلی بانک مرکزی را به هم ریخته و مثلا مجمع عمومی و شورای پول و اعتبار را به بهانه مستقل شدن بانک مرکزی از دولت از ارکان این بانک حذف کرده و هیئت عالی متشکل از شش فرد حقیقی ، رییس کل، قائم مقام و معاون بانک مرکزی را جایگزین آنها کنند.

در صورت تصویب این بند مهم از این پس تمامی سیاست ها و تصمیمات کلیدی بانک مرکزی در انحصار این هیئت عالی خواهد بود که دوسوم از اعضای آن یعنی 6 شخصیت حقیقی خارج از قوه مجریه خواهند بود که ظاهرا پاسخگوی هیچ مرجعی هم نخواهند بود.

همچنین در سایر بندهای دیگر این طرح هم پیشنهادات دیگری مطرح شده که بعضا سؤال برانگیز بوده و واکنش های استادان حوزه و دانشگاه را نیز برانگیخته است لذا در این خصوص گفتنی هایی است: 1- اصلاح ساختار اقتصادی کشور از جمله ساختار مالی امری ضروری است تا حدی که رهبر معظم انقلاب سه سال پیش این مسئله کلیدی را از دولت و مجلس وقت، مطالبه کردند لیکن با تعلل هر دو قوه این موضوع حیاتی تا کنون محقق نشده است و همین تاخیر در اصلاح ساختار مالی سبب ادامه روند افزایش نقدینگی و تورم شده است.

مجلس فعلی که در نیتشان برای رفع مشکلات اقتصادی شکی نیست شاید در پی آن است که با طرح تغییر ساختار بانک مرکزی به اصلاح ساختار مالی برسد، در حالی که تا زمانی که مشکلات اساسی در بخش مالی اقتصاد حل نشود مشکلات بخش پولی همچنان ادامه خواهد یافت.

به بیانی دیگر، تا زمانی که دولت برای تأمین منابع مالی بودجه به شدت به بانک مرکزی وابسته است، استقلال بانک مرکزی از دولت دست یافتنی نیست و کماکان ما با کسری بودجه های سالیانه مواجه خواهیم بود لذا باید ساختار مالی و بودجه ای دولت به جای ساختار بانک مرکزی اصلاح شود.

2- همان طور که در بالا اشاره شد یکی از اهداف طراحان طرح فوق، استقلال بانک مرکزی از دولت است و به همین منظور تلاش کرده اند تا بانک مرکزی را از زیر سایه هیئت وزیران و به ویژه وزارت اقتصاد خارج کنند و با جایگزینی هیئت عالی که دوسوم اعضایش خارج از دولت هستند به جای شورای پول و اعتبار بانک مرکزی را از دست دولت و تحکمات آن در مورد سیاست های پولی خلاص کنند.

در حالی که اولا در پیشرفته ترین اقتصادهای دنیا هم تمام نهادها و سازمان های مالی و پولی باید تابع سیاست های کلی دولت مرکزی باشند و هیچ کدام تافته جدابافته ای نیستند؛ اعمال تحریم ها علیه کشورمان از سوی فدرال رزرو آمریکا نمونه ای از این تابعیت محض است و لذا این نسخه ها را احتمالا فقط برای امثال ما تجویز می کنند.

ثانیا اینجا جمهوری اسلامی ایران است که با تهدیدات متعدد خارجی و داخلی روبروست بنابراین شایسته نیست که عنان تصمیم گیری مهم ترین سازمان پولی کشور را به دست هیئتی بدهیم که اکثریت اعضایش افرادی خارج از حاکمیتند.

به موجب ماده 71 طرح، این افراد حقیقی به کسی هم پاسخگو نیستند و ممکن است در گرفتن تصمیمات مهم به راحتی تحت تأثیر توصیه های بانکداران بزرگ و گروه های ذی نفوذ قرار گیرند.

صرف دولتی نبودن عناصر به کار گرفته شده تضمین کننده رفتار صحیح آنان و عدم وابستگی شان به سایر کانون های قدرت و ثروت نیست.

ایجاد ساختاری فراقوه ای و مستقل از نظام جمهوری اسلامی اقدامی خطرناک و نگران کننده است که باید به دقت مورد ملاحظه موافقان طرح قرار گیرد.

3- مقابله با رشد فزاینده نقدینگی و تورم یکی دیگر از اهداف ارزشمند طراحان محترم است اما به اذعان تعدادی از کارشناسان فن، نه تنها این طرح هیچ راه حلی برای مشکل خلق پول بانکی ارائه نداده بلکه در بخشی از فصل اول ماده یک طرح مذکور نیز مجوز قانونی خلق پول بانکی داده شده است ث- عملیات بانکی: دریافت سپرده از اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور اعطای تسهیلات یا ایجاد اعتبار.

با این بند سازوکار موجود بانک ها در زمینه خلق پول، افزایش نقدینگی و تورم ادامه خواهد یافت.

4- به نظر می رسد این طرح با شرایط فعلی در خوشبینانه ترین حالت دارای ابهامات متعددی است که بایستی از سوی طراحانش در یک فضای کارشناسانه و به دور از عجله و شتابزدگی بررسی مجدد شده و به ابهامات پاسخ داده شود.

فراموش نکنیم اگر اقناع عمومی و کارشناسانه در این خصوص صورت نگیرد قطعا چند صباح دیگر شاهد تغییرات جدی در قانون مذکور خواهیم بود همچنان که در قانون تجارت نیز این تجربه تلخ را مشاهده کردیم که مجلس قبلی ده ها ماده را ظرف چند دقیقه تصویب کرد اما الان علاوه بر اینکه با اشکالات متعدد شورای نگهبان و اغلب کارشناسان حقوقی و اقتصادی مواجه شده قرار است دوباره با اصلاحات اساسی در مجلس روبرو شود.

5- بررسی طرح های مهمی همچون قوانین بانکی که قوانین مادر هستند بایستی در چارچوب اسناد بالادستی از جمله سیاست های کلی نظام در حوزه پولی و بانکی و اقتصاد مقاومتی انجام گیرد.

ظاهرا این ملاحظات در طرح اصلاح قانون بانک مرکزی رعایت نشده و همین امر نیز مخالفت شدید نخبگان دانشگاهی و اساتید حوزه های علمیه را درپی داشته است.

از سوی دیگر این طرح در شرایطی در حال بررسی در مجلس محترم است که دولت فعلی آخرین روزهای عمرش را سپری می کند و دولت بعدی هم به عنوان مجری قانون و متولی نظام بانکی هنوز معلوم نیست چه نظراتی درخصوص طرح مورد بحث دارد، بنابراین شایسته است نمایندگان خانه ملت قدری صبوری به خرج دهند تا تکلیف دولت سیزدهم مشخص شود و بتوان در یک فضای آرام و صمیمانه درباره طرح مهم اصلاح ساختار بانک مرکزی تصمیم گرفت.

6- صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به عنوان دو مجری سیاست های نظام سلطه طی یکصد سال اخیر کوشیده اند به بهانه رفع مشکلات اقتصادی در کشورهای مختلف جهان اقدام به پیاده سازی سیاست های منسوخ غربی کنند.

متاسفانه کشور ما نیز از آسیب های این حربه نظام سلطه مصون نماند و پیاده سازی برنامه تعدیل اقتصادی در اوایل دهه 70 شمسی توسط مروّجان لیبرال- سرمایه داری، منجر به ضربه ای عمیق به اقتصاد کشور شد که تا کنون هم نتوانسته ایم از آن رهایی یابیم.

رهبر معظم انقلاب در مقطعی در این خصوص فرمودند: تاکنون هم در طول سال های مختلف هر وقت نسخه های غربی را به کار گرفتیم، سودی نبردیم.

از یک جاهایی ضرر کردیم.

قضیه تعدیل وقتی که در دهه هفتاد پیش آمد، مشکل عدالت اجتماعی در کشور ما به معنای واقعی کلمه ضربه خورد، شکاف طبقاتی به وجود آمد.

لبته خدای ناکرده قصد نداریم طرح اخیر اصلاح قانون بانک مرکزی را با طرح تعدیل سیاست های اقتصادی مقایسه کنیم اما عقل حکم می کند با آن پیشینه تلخ به شدت نسبت به طرح هایی که بوی غربگرایانه می دهد با وسواس برخورد کنیم.

تعدادی از نمایندگان مجلس و اساتید کارشناس حوزه و دانشگاه به بخش هایی از طرح اصلاح بانک مرکزی این ایراد را گرفته اند پس جا دارد مراقب باشیم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران - بانک مرکزی جمهوری اسلامی - انتخابات ریاست جمهوری - طرح قانون بانک مرکزی - جمهوری اسلامی ایران - مجلس شورای اسلامی - قانون بانک مرکزی - انتخابات ریاست - جمهوری اسلامی - اسلامی - جمهوری - شورای اسلامی - ریاست جمهوری - بانک مرکزی - نمایندگان - انتخابات - موضوع - روزنامه کیهان - کنترل نقدینگی - ناگهان - افکار عمومی - تصویب - درگیر - کلیات - مرکزی - فوریت - ایران - ریاست - شورای - قانون

آخرین اخبار سرویس:
رییسی امشب از حرم مطهر رضوی با مردم سخن می گوید

ماموریت عراقچی

میزان کالاهای رسوبی در انبارها کاهش یافت

گوترش: از آمریکا می خواهم تحریم ها علیه ایران را بردارد

آرای باطله یعنی افراد نظام را قبول داشتند

روحانی فرارسیدن روز ملی جمهوری اسلوونی را تبریک گفت

راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا قوه قضاییه +آموزش تصویری

تازه ترین دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج)

فیلم// فرمولی که میزان جبر و اختیار در زندگی افراد را تعیین می کند!

پاک سازی پارک ملی کلاه قاضی با همکاری زندانیان

پیام تسلیت دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامی به علیرضا محجوب

روحانی فرارسیدن روز ملی جمهوری اسلوونی را تبریک گفت

اجرای سند تحول قضایی سبب افزایش اعتماد عمومی و رضایتمندی مردم شده است/ گسترش فرهنگ صلح و سازش امنیت و آرامش را به همراه دارد

روحانی روز ملی اسلونی را تبریک گفت

نشست مجمع گفتگوی سیاسی لیبی پیرامون انتخابات

دستگاه قضا بالاترین پناهگاه مردم برای احقاق حق

دوره های 27.5 میلیون ساله انقراض دسته جمعی زمین!

آغاز ساخت تصفیه خانه اضطراری آب آشامیدنی در آبیک

شهدای مدافع حرم زمینه ایجاد وحدت در جهان اسلام را فراهم کردند

شروع به کار کارگروه های تخصصی دیوان عدالت اداری

پاسخگویی به مشکلات و سئوالات حقوقی مردم توسط مسئولان قضایی اصفهان

نشست «حقوق بشر آمریکایی» برگزار می شود

اخراج 700 کارگر پالایشگاه تهران کذب محض است

تسلیت نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس به علیرضا محجوب

اولین گفتگوی تلویزیونی آیت‎ الله رییسی از حرم مطهر رضوی

امام جمعه اهل سنت زاهدان جان باختن خبرنگاران ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت

لحظه شکار موش توسط مار

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با خانواده معظم شهید بیات دیدار کرد

شوخی جناب خان با کاوه آفاق در «خندوانه»

تیزر| اولین گفت وگوی تلویزیونی با رییس جمهور منتخب در حرم مطهر رضوی

آمادگی 3 کشور برای فروش سامانه پدافند هوایی به عراق

چهره های مشهوری که 3 فرزند یا بیشتر دارند

دانشگاه از متافیزیک علم مدرن غافل است

اولیانوف: مذاکرات برجام حداکثر تا هفته آینده از سرگرفته می شود

امام جمعه اهل سنت زاهدان جان باختن خبرنگاران ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت

توییت جنجالی جهانپور دردسرساز شد

برگزاری آزمون حوزه علمیه خواهران استان اصفهان

یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی کابل گرامی داشته شد

دستور قضایی برای تأمین منزل خانواده بی سرپناه در ایلام صادر شد

سفر قریب الوقوع رییس جمهور قرقیزستان به ترکمنستان

خدماتی خانم

استخدام منشی(خانم)

سالن دار ماهر و نیمه ماهر و ظرف شور

**راننده با اتومبیل مدل بالا جهت هتل ها

مدل رنگ و مش زنانه

خانه دار هتل آپارتمان

استخدام مدیریت و پذیرش کارواش (یک نفر)

تعدادی سالن کارآقاوخانم برای شیفت عصرنیازمندیم

خون شهدا نهال انقلاب را آبیاری کرد/ ترور؛ توطئه شوم منافقین علیه ملت

راه اندازی مرکز فوریت های سایبر با استقبال شهروندان مواجه شده است

لحظه هولناک فرو ریختن یک برج در آمریکا + فیلم

شیب جرایم اقتصادی به سمت رمز ارزها/ استقبال شهروندان از راه اندازی مرکز فوریت های سایبری

حمایت حرم مطهر شاهچراغ (ع) از تربیت کاتبان قرآن

پخش نخستین گفتگوی تلویزیونی رییس جمهور منتخب

شروع به کار کارگروه های تخصصی دیوان عدالت اداری

توصیه سیاسیون به ابراهیم رییسی

اعضای کمیسیون امور داخلی کشور از تأسیسات آب سنگین اراک بازدید می کنند

ست کردن لباس قرمز

نخستین گفتگوی تلویزیونی رییس جمهور منتخب امشب از حرم مطهر رضوی پخش می‎شود

رسیدگی به پرونده اختلاس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به صورت ویژه در دستور کار است

ماجرای حضور شجریان در گروه سرود مبارزان انقلابی

خانواده محوری یعنی این که نهاد خانواده در اولویت همه امور قرار داد

تمدید مهلت ارسال آثار به دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه

حضور ناطق نوری در مراسم چهلم مرحوم اکبر ترکان + عکس

فائزه سراجان گردهمایی اساتید بسیجی دانشگاه های استان اصفهان

پیکر ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی، به خاک سپرده شد

«سیلوانا»؛ روایتی طنز از خاطرات رزمندگان مرزبانی و مدافعان وطن

روحانی فرارسیدن روز ملی جمهوری اسلوونی را تبریک گفت

سوره زلزال با صدای عبدالباسط عبدالصمد

آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

شروع بکار کارگروه های تخصصی دیوان عدالت اداری

17 تیرماه؛ همایش آیت الله العظمی سید محمود حسینی شاهرود

مذاکره کنندگان طالبان 90 روز دیگر از تحریم های سازمان ملل معاف شدند

وضعیت شهرهای قرمز نگران کننده شد!+جدول

تیپ متفاوتی از منوچهر هادی/ عکس

سفر قریب الوقوع رییس جمهور قرقیزستان به ترکمنستان

داستان زندگی مردی که به همه ِی تعلقات دنیا پشت پا زد

هرگز این کارها را در چیدمان پذیرایی انجام ندهید!

تیپ متفاوتی از منوچهر هادی/ عکس

مشارکت 62 درصدی مردم سیستان و بلوچستان در انتخابات 1400

25 هزار نیرو در آموزش و پرورش استخدام می شوند

تعداد شهرستان ها با وضعیت قرمز بیشتر شد

امشب؛ نخستین گفت وگوی تلویزیونی رییس جمهور منتخب

درمان سند تحول قضایی برای زخم کهنه زمین خواری/پایان حدنگاری همه اراضی در سال 1400 با تداوم اجرای سند تحول

مراسم معارفه مدیرکل حوزه ریاست مرکز خدمات برگزار شد

بررسی طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی در مجلس

پیام تبریک اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به آیت الله رییسی/ محکومیت اقدام وحشیانه منافقینِ خارج کشور در روز رای گیری

اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جمهور منتخب؛ امشب

شرم آور/ کار زشت زن جوان در ایستگاه مترو / عکس

25 هزار نیرو در آموزش و پرورش استخدام می شوند

آمادگی 3 کشور برای فروش سامانه پدافند هوایی به عراق

راه اندازی مرکز فوریت های سایبر با استقبال شهروندان مواجه شده است

امشب؛ اولین گفتگوی تلویزیونی آیت‎ الله رییسی

روحانی صبر انقلابی مردم را امتحان نکند

برخورد قاطع دستگاه قضا با مفسدان اقتصادی امیدآفرین است

روحانی فرارسیدن روز ملی جمهوری اسلوونی را تبریک گفت

مراسم تشییع پیکر تلخ دو خبرنگار زن کشور / عکس

تصاویری تلخ از حاشیه تشییع پیکر مهشاد و ریحانه

حدیث فقیری گزارش تصویری| تزریق واکسن کووایران برکت به داوطلبان در مشهد

روحانی فرارسیدن روز ملی جمهوری اسلوونی را به همتایش تبریک گفت

طرحی پُر ابهام و بی موقع

طرحی پُر ابهام و بی موقع