مطالب مرتبط:
چگونه کشورهای اروپایی سرانه مطالعه خود را افزایش دادند؟/ اما و اگرهای کتابخانه های ایران در توسعه فرهنگی
علت تمایل عربستان به صلح با ایران
اعزام کاروان ایران به پارالمپیک توکیو با پرواز «چارتر» منتفی شد
فاز سوم مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت
ربیعی: دولت با بی طرفی فقط به دنبال انتخاباتی شایسته ایران است
-55 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 09:302021-05-18سياسي

اما و اگرهای کتابخانه های ایران در توسعه فرهنگی


کشورهای اروپایی تمایل به واگذاری مسئولیت کتابخانه های عمومی به نهادهای محلی دارند و معتقدند هرچقدر استقلال این مراکز بیشتر باشد، - ": شاید شنیدن خاطرات بهاء الدین خرمشاهی که می گفت من و آقای کامران فانی بعد از چند ترم پزشکی به سراغ کتابداری رفتیم، در وهله اول تعجب برانگیز باشد.

شاید ذهن دو دو تا چهارتای فعلی ما این را نپذیرد که کسی رشته ای مانند پزشکی را کنار بگذارد و عمر خود را در کتابداری و کتابخانه ها بگذراند؛ شغلی که در وهله نخست اینگونه به نظر می رسد که دانشجو از بد حادثه به آن پناه برده است.

 اما تأمل در تجربه امثال فانی و خرمشاهی می تواند روشن کننده نقش و تأثیر یک کتابدار و کتابخانه در فرهنگ جامعه باشد.

  کتابخانه ها دروازه های ورود انسان به دنیای دانش هستند.

در این میان، از نظر کارشناسان کتابخانه های عمومی نقشی غیر قابل انکار در توسعه فرهنگی و ارتقای سطح دانش افراد دارند؛ به طوری که از آنها با عنوان یکی از اصلی ترین ابزارها در این مسیر یاد می شود.

  امروزه کتابخانه های عمومی از کارکرد گذشته خود که صرفاً قرض دادن منابع به مراجعه کنندگان بود، فاصله گرفته اند و تلاش دارند تا با ایجاد بسترهای جدید بر تأثیرگذاری خود به عنوان یکی از مؤلفه ها و ابزارهای اصلی در توسعه فرهنگی بیفزایند.

دسترسی آزاد به منابع، ایجاد بسترهای جدید برای ارائه منابع کتابخانه ای مانند استفاده از ظرفیت های نشر دیجیتال، برقراری ارتباط با مراجعه کنندگان و ارائه خدمات بهتر با برنامه ریزی و طراحی برنامه های جدید از جمله راهکارهایی است که طی دهه های گذشته موجب شده تا کتابخانه ها از شیوه سنتی خود فاصله گرفته و دنیایی جدید پیش روی مخاطبان خود بگشایند.

  طی چند دهه گذشته کتابخانه های عمومی در کشورهای اروپایی توانسته اند با محور قرار دادن آموزش و نیازسنجی در مناطق مختلف، نقش تعیین کننده ای در توسعه فرهنگی و اجتماعی در مناطق مختلف داشته باشند.

افزایش سرانه مطالعه از یک سو و  ارتقای سطح فرهنگی جامعه هدف از سوی دیگر، سبب شده تا کتابخانه ها به عنوان نهادی پویا در کشورهای اروپایی در نظر گرفته شود؛ مراکزی که با در نظر گرفتن مخاطبان مختلف از مهاجران گرفته تا مخاطبان در سنین مختلف، از ناهنجاری های اجتماعی کاسته و سطح آگاهی جامعه را افزایش دهند.

با توجه به این تجربه و کارکرد، همایش مجازی بین المللی پروژه ژان مونه با عنوان نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی کشور ایران با تاکید بر تجربیات کشورهای اروپایی ، 29 اردیبهشت 1400 در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.

  گلنسا گلینی مقدم، فارغ التحصیل دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی از دانشگاه میسور و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، دبیری علمی این همایش را برعهده دارد.

او در گفت وگو با تسنیم از ظرفیت ها و موانع کتابخانه های عمومی ایران در مسیر توسعه سخن گفت.

مشروح گفت وگوی این استاد دانشگاه با تسنیم را می توانید در ادامه بخوانید: همایش امسال با موضوع و محوریت نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی کشور ایران با تأکید بر تجربیات کشورهای اروپایی انتخاب شده است.

با توجه به اینکه بخشی از موضوع همایش به نقش کتابخانه های عمومی در توسعه فرهنگی در اروپا اختصاص دارد، کمی درباره این موضوع توضیح دهید.

به نظر شما سهم این نوع کتابخانه ها در توسعه کشورهای اتحادیه اروپا چه میزان بوده و این مراکز چه کارکردی در این زمینه داشته اند؟ این همایش در راستای تعهدات یک پروژه ی بین المللی است، به همین دلیل عنوانش می بایست در راستای آن پروژه باشد.

ما در سال 2019 برنده گرنت یک پروژه  بین المللی در کمیسیون اروپایی در بخش ژان مونه شدیم و این پروژه با همکاری اتحادیه اروپا، همچنان در حال انجام است.

عنوان این پروژه بین المللی، "کاربست تجربیات اتحادیه اروپا در کتابخانه های عمومی ایران" است و یکی از تعهدات ما در این پروژه برگزاری همایشی بین المللی بود تا نتایج این پروژه در سطح وسیعی به اشتراک گذاشته شود و همینطور تجربه  کشورهای دیگر تا حد ممکن به ایران منتقل شود.

علاوه بر این که تجربه  کتابداران ایرانی هم با همکاران خارجی شان به اشتراک گذاشته شود.

اما در پاسخ به این پرسش باید بگویم که کتابخانه های عمومی نقش بسیار زیادی در توسعه  فرهنگی اروپا داشته و دارند.

اروپایی ها  تا کنون از پتانسیل کتابخانه های عمومی در جهت بهبود کیفیت زندگی مردم استفاده های زیادی کرده اند.

 آنان کتابخانه  عمومی را به عنوان یک نهاد اجتماعی در بهتر شدن زندگی مردم از لحاظ فرهنگی بسیار مؤثر می دانند و برنامه های زیادی در این راستا دارند.

*تسنیم: کتابخانه های ایران چقدر ظرفیت دارند تا در این توسعه سهیم باشند؟ نواقص و کمبودهایی که در این زمینه وجود دارد،چیست؟ کتابخانه های ایران ظرفیت بسیار بالایی دارند.

فقط در نهاد کتابخانه های عمومی کشور که یک نهاد دولتی است و کل کتابخانه های عمومی کشور زیر نظر آن اداره می شوند، بیش از دو هزار و 200  کتابخانه  عمومی در سطح کشور ایران داریم که هر کدام از این ها می توانند به طور بالقوه در تقویت فرهنگی جامعه نه تنها در مسائل فرهنگی بلکه در مسائل اقتصادی، اجتماعی و غیره بسیار تأثیرگذار باشند.

به عبارت دیگر، همان پتانسیلی که در کتابخانه های اروپا وجود دارد در کتابخانه های ایران نیز وجود دارد.

کتابخانه های عمومی می توانند به کیفیت زندگی مردم بسیار کمک کنند هرچند با مشکلات بسیار زیادی در ایران رو به رو هستیم.

ما پژوهشی در این پروژه  در دست انجام داریم که وضعیت به کار گیری تجربه های اروپایی در ایران را امکان سنجی می کند.

سؤال ما این است که فعالیت هایی که در کتابخانه های عمومی اروپا انجام می شود، چقدر در ایران قابلیت بومی سازی دارد؟ ما از کتابداران کل کشور در حال نظرسنجی هستیم و به زودی این نتایج را منتشر می کنیم.

محدودیت هایی که تا اینجا توسط کتابداران ایرانی مطرح شده بیشترین آن عدم در اختیار داشتن  بودجه کافی و یا عدم دسترسی به منابع مالی کافی برای انجام فعالیت های مورد نظر کتابخانه ها است و همین طور قوانین دست و پاگیر اداری که بسیار کارها را کُند می کند؛ وگرنه کتابداران ایرانی بسیار خلاق بودند و فعالیت های بسیار خوبی در شهرهای مختلف انجام دادند و اگر استقلال بیشتری داشته باشند، می توانند به توسعه  کشور کمک کنند.

ایران تا چه میزان با تجربیات این کشورها همراه بوده است؟ در ایران کتابخانه ها فعالیت­ های زیادی انجام داده اند.

برنامه هایی که اروپایی ها ارائه می کنند براساس ارزش های خودشان است؛ یعنی در واقع براساس ارزش های دموکراتیک اتحادیه اروپا است؛ به این معنی که اصول برابری و اصل دسترسی آزاد به اطلاعات را در نظر می گیرند.

هدفشان بهبود کیفیت زندگی مردم است.

در این جهت برای کتابخانه های خود برنامه دارند.

در ایران اهداف دقیقاً منطبق با اروپا نیست، در ایران هم برنامه های کلان در اسناد کلان کشور وجود دارد و نقش کتابخانه ها در توسعه در نظر گرفته شده است.

اما به صورت عملی کمتر به این مسئله در ایران پرداخته شده است.

یعنی اسناد و خط مشی ما خوب است؛ ولی از نظر اجرایی و عملکرد که مشاهده می کنیم، کتابخانه ها آن طور که باید و شاید در توسعه  کشور نتوانسته اند نقش زیادی را ایفا کنند با اینکه قابلیت این کار را دارند.

 نتایج این پروژه در کتابخانه های عمومی در توسعه اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی کشورهای اروپایی چگونه بوده است؟ چیزی که ما متوجه شدیم، تنوع زیادی در کتابخانه های عمومی اروپا دیده می شود و کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا هستند، برنامه های اتحادیه را دنبال کرده اند.

سیاست گذاری کلان معمولاً در اتحادیه اروپا انجام می شود.

مثلاً برنامه یادگیری مادام العمر مورد استقبال اکثر کتابخانه ها قرار گرفت و علاوه بر آن کشورهای مختلف هم در زمینه های اجتماعی، اقتصادی و آموزشی برنامه های زیادی را در کتابخانه عمومی اجرا می کنند.

از نظر اداری و تشکیلاتی نیز در اروپا، تنوع زیادی مشاهده کردیم.

بعضی از کشورها متمرکز بودند.

اما به طور کلی چیزی که من می توانم بگویم تفاوت بین ایران و اروپا، عدم تمرکز بوده است.

کشورهای اروپایی تمایل به تمرکز زدایی و واگذاری مسئولیت کتابخانه های عمومی به نهادهای محلی دارند و معتقد هستند که هرچقدر استقلال کتابخانه عمومی بیشتر باشد، تاثیرگذاری آن بیشتر است.

 میزان جذابیت کتابخانه های عمومی در ایران را چگونه می توانتوسعه داد؟ کتابخانه های عمومی در ایران بیشتر از همه نیاز به استقلال دارند، از نظر مدیریتی و برنامه هایی که به صورت خاص با توجه به نیاز هر منطقه می توانند انجام دهند.

اگر به کتابخانه های عمومی استقلال کافی بدهیم- با توجه به شرایطی که در آن قرار دارند- مثلاً منطقه جغرافیایی، منطقه بومی و ترکیب جمعیتی شان اقداماتی را انجام بدهند و دستشان را باز بگذاریم شرایط تغییر خواهد کرد.

از طرفی تأمین بودجه کافی از طرف نهاد کتابخانه های کشور نیز ضرورت دارد.

با این روش کارهای بسیار خوبی می شود انجام داد و کتابخانه ها می توانند نقش آفرین باشند.

کما اینکه ما نمونه های بسیار موفقی را در حال مشاهده هستیم.

فعالیت های کتابخانه عمومی در ایران بسیار زیاد است و مشکلی که وجود دارد این است که اصلاً این فعالیت ها دیده و در سطح بین المللی منعکس نمی شود.

 واقعاً کسی فکر نمی کند که ایران این همه کتابخانه عمومی و کتابدار فعال داشته باشد و این همه فعالیت در کتابخانه های عمومی انجام بگیرد.

هیچ کدام از این فعالیت ها دیده نمی شوند و وقتی دیده نشوند، شناخته نمی شوند.

ایران بسیار پتانسیل خوبی دارد و می تواند خیلی بهینه تر از این پتانسیل ها استفاده کند.

سخنرانان این همایش چه کسانی هستند از کدام کشورها در این همایش حضور دارند؟ ما برای کنفرانس 16 مقاله را پذیرفته ایم.

از افراد بسیار کلیدی، مهم و تأثیرگذار در حوزه کتابخانه عمومی در ایران دعوت کرده ایم.

از دبیر کل نهاد آقای مختارپور دعوت کردیم و همینطور از بقیه استان ها سعی کرده ایم افرادی که دست اندرکار هستند  و در حوزه کتابخانه های عمومی فعالیت کرده اند، دعوت کنیم.

شش مهمان خارجی داریم؛ البته هشت مهمان خارجی و حتی بیشتر داشتیم اما بعضی از مهمان های ما دچار مشکل و بیماری شدند و نتوانستند مقالات خود را به موقع به ما برسانند.

 با این حال شش نفر از مهمانان مقالاتشان را برای ما ارسال کردند و در روز همایش سخنرانی خواهند کرد.

از کشورهای نروژ، امریکا، فرانسه و هندوستان مهمان داریم که در روز همایش مقالاتشان را ارائه می دهند و تجربه  کشورهای خود را در این همایش به اشتراک می گذارند.

توصیه من این است که فعالیت هایی که در کتابخانه های عمومی ایران انجام می گیرد بیشتر منعکس شود و در سطح بین المللی انعکاس قوی تر و بهتری داشته باشد.

نکته ای که من در این همایش متوجه شدم، این بود که با توجه به وقت کوتاه ما و توجه به این که ما تعطیلات عید را داشتیم و همچنین در ماه مبارک رمضان شرایط به گونه ای بود که فرصت کافی برای دریافت مقاله نداشتیم اما با این حال آنقدر پتانسیل پژوهش در ایران بالا است، که من از دریافت این همه مقاله واقعا متعجب شدم و این نشان می دهد که در حوزه کتابخانه عمومی چقدر فعالیت صورت می گیرد و چقدر ما نیروی جوان داریم و چقدر ظرفت پژوهشی کشور ما بالا است.

اما متاسفانه از این ظرفیت استفاده نمی شود.

نکته دیگر اینکه این ظرفیت ها اصلاً دیده و در سطح بین المللی منعکس نمی شوند.

توصیه من این است که هم کتابدارها فعالیت بیشتری داشته باشند و هم کتابخانه ها و هم ارتباطات بین المللی بیشتری داشته باشیم.

  در اتحادیه اروپا کتابخانه هایی که ما با آن ها در ارتباط بودیم بسیار علاقه مند بودند که تجربه های خود را با ما به اشتراک بگذارند و این مسئله می تواند کیفیت کار ما را در کتابخانه های عمومی ایران بالا ببرد.

کاری که ما در چارچوب این پروژه نتوانسیتم انجام بدهیم مسئله مسافرت به کتابخانه های عمومی آلمان بود که ما با توجه به حمایت مالی اتحادیه اروپا قرار بود 10 نفر ایرانی از دانشجویان، اساتید و افرادی که در نهاد کتابخانه ها کار می کردند را به آلمان ببریم و از سه کتابخانه در سه شهر مختلف در آلمان بازدید کنیم و در نهایت تجربیات را در اختیار ایرانی ها قرار بدهیم.

همچنین قرار بود از اروپا شش مهمان خارجی داشته باشیم که به ایران سفر کنند و از کتابخانه های عمومی ایران بازدید کنند.

سه کتابخانه عمومی در سه شهر مختلف برای بازدید اروپاییان در نظر گرفته بودیم.

این موارد در پروپوزال ما بود و اتحادیه اروپا هم تأیید کرده و هزینه ایش را هم پرداخت می کرد، اما متأسفانه به خاطر شرایط کرونایی ما نتوانستیم این سفرها را انجام دهیم.

ابتدا سفرها را به تعویق انداختیم  و بعد با همکاران در آلمان مذاکره کردیم.

حدوداً بهمن ماه بود و امکان سفر را بررسی کردیم و دیدیم که اصلا امکان پذیر نیست.

آن ها گفتند کتابخانه های ما تعطیل است و امکان سفرهای این چنینی وجود ندارد و متاسفانه مجبور به لغو این سفرها شدیم.

در صورتی که اگر کرونا نبود و اگر شرایط عادی بود ما می توانستیم این سفرها را انجام بدیم و آن ها می توانستند به ایران سفر کنند در آن صورت تاثیر گذاری پروژه ما به مراتب بیشتر از شرایط کرونایی بود.

این هم موردی که جز برنامه بود اما متاسفانه نتوانسیتم بخاطر کرونا این قسمت از برنامه را درست پیش ببریم.

ولی بقیه کارهای پروژه را کامل انجام دادیم.

تاریخ برگزاری این همایش 29 اردیبهشت 1400 برابر با  19 می 2021  به صورت آنلاین  از ساعت 8:30 الی 17 عصر در تالار گفت وگوی مجازی دانشگاه علامه طباطبایی در بستر اسکای روم برگزار خواهد شد.


کلید واژه ها: کتابخانه ها - کتابخانه - کتابخانه های عمومی - توسعه فرهنگی - کتابدار - کتابداری - فرهنگ - کشورهای اروپایی - خرمشاهی - دانش - فرهنگی - توسعه - عمومی - پزشکی - کارشناسان - فانی - واگذاری - استقلال - اروپایی - دانشجو - ارتقای - خاطرات - کامران - دروازه - جامعه - مراکز - ایران - حادثه - انکار - انسان

آخرین اخبار سرویس:
قدرت دموکراسی بزرگ ترین مولفه قدرت است/ حضور حداکثری پای صندو ق های رای دشمنان را مایوس می کند

اولین انتخاب رای اولی ها؛ماندگارترین اتفاق برای آن ها است

تبعیض های ناشی از اختلاف مزدی از میان برداشته شود/ امنیت شغلی را تضمین کند

ساخت ایران قوی با مشارکت مردم در صحنه محقق می شود

اومده بودیم بزنیم زیر میز روش ساندیس بود نزدیم

نقش مهم شرکت های دانش بنیان در زمینه بیوتکنولوژی محصولات کشاورزی

مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

مسکن ملی برای چندمین بار در کانون توجه کاربران اینترنت قرار گرفت/ چرا مردم در اینترنت دنبال سامورایی ذهنی هستند؟/ توجه ویژه کاربران اینترنتی به یکی از نامزدهای مجلس خبرگان

چگونگی رصد وعده های انتخاباتی کاندیداها

آمادگی انصارالله یمن برای مذاکره با ائتلاف عربی در قطر

مردم ثابت می کنند تنها راه علاج کشور حضور در انتخابات است

تقویم و اوقات شرعی چهارشنبه بیست و ششم خرداد ماه

استخدام نیرو خانم-منشی

بازیابی و فروش

نقاش بتونه کار و کارگر ساده

استخدام کارشناس برق و مکانیک در شرکت پالایشی

استخدام مشاور املاک و سرپرست

استخدام حسابدار ارشد در کیان سلامت پایدار در تهران

آمریکا مطابق با خواست ایران به برجام بر نمی گردد

شهید تندگویان چگونه نقشه رییس زندان را برای عدم برپایی نماز خنثی کرد؟

با محمدجواد تندگویان از کوچه پس کوچه های خانی آباد تا زندان استخبارات عراق

نتیجه بررسی مدارک داوطلبان آزمون فلوشیپ روز شنبه اعلام می شود

رقابت برای حکمرانی بر شــــــــــــهر

نقل قول عجیب نماینده مجلس از مصباح یزدی درباره رییسی

کیهان: حتی اگر خاتمی وارد میدان شود اصلاح طلبان فقط 6 درصد رای دارند

مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

فوری | یک کاندیدای ریاست جمهوری انصراف داد

استخدام هنرور دستمزد روزانه

محسن هاشمی: خبر تصادف من صحت ندارد + عکس

از زندگی آیت الله العظمی محمد فاضل لنکرانی چه می دانید؟

کیهان: شاید دروغگویان در انتخابات پیروز شوند

امام چگونه از تضییع حقوق سهامداران خصوصی جلوگیری کردند؟

ارتباط با کشورهای همسایه باید در اولویت دیپلماسی اقتصادی باشد

پاسخ امام به استفتا درباره موقوفات آستان قدس رضوی چه بود؟

خاتمی از هیچ کاندیدایی حمایت نخواهد کرد/ عدم ارائه نامزد کناره گیری از سیاست نیست!

ادمین

استخدام وکیل پاره وقت در مسیر پیمای ایرانیان در تهران

استخدام مسئول دفتر در موسسه غیر تجاری نوین ارقام ماندگار تراز در تهران

سرنوشت تلخ انتخابات 92 برای اصولگرایان تکرار می شود؟

مقایسه جنگ صفین و انتخابات 1400/ سروکله اشعث بن قیس پیدا شد!

انتخابات واقعاً برای کشور حیاتی است

آیا مشاوره راهی برای درمان یا نصیحت های بی پایان است؟/ مراجعه به مشاوره بازتاب شعور و قدرت انسان

بیانیه مهم اصلاح طلبان درباره حمایت از همتی در انتخابات 1400

استخدام سرایدار و نگهبان (زوج بدون فرزند) در یک ساختمان مسکونی در تهران

تبلیغ چهره به چهره امام جمعه اهواز در خیابان نادری اهواز + عکس

استوری پندار اکبری از هنگام تزریق واکسن ایرانی /عکس

خانم جهت آشپزی ومرتب کردن منزل

استخدام مهندس معماری و کارشناس ساختمان در نیک پی سرای ایرانیان در تهران

استخدام منشی

به تعدادی فروشنده اقا به صورت تمام وقت داخل فومن

استخدام بعد از آموزش در لابراتوار دندانسازی ارتودنسی

ظریفیان: بهتر است خود مردم سرنوشت شان را رقم بزنند

دانشگاهیان از دولت سیزدهم چه می خواهند

ببینید | مجید انصاری خطاب به کدخدایی: از چه می ترسید؟ فیلم را منتشر کنید!

رای ندهیم دشمن برای ادامه فشار حداکثری طمع می کند

دعوت به همکاری مدیر فروش در شرکت بیمه سامان در هرمزگان

تسریع در تحویل شناسنامه های جدید در روزهای 26 ،27 و 28 خرداد

نظر مردم تبریز درباره حضور مقتدرانه و انتخاب اصلح

ظریفیان: بهتر است خود مردم سرنوشت شان را رقم بزنند

استخدام تعمیرکار برد، الکترونیک

برقکاری

نیروی خدماتی برای کیترینگ

میراث روحانی|7 سکانس افول هوانوردی کشور در 8 سال اخیر /صنعت هوایی در دولت بعد خانه تکانی می خواهد

جایگاه قواعد استظهار در حل مسائل مستحدثه شایسته تقدیر شناخته شد

بهنوش طباطبایی در حال پرش از پله های پارک /عکس

استخدام منشی املاک پاسداران

ساخت دستگاهی برای ثبت 24 ساعته سیگنال ها در منازل

استخدام نگهبان در نمایندگی رنو در تهران

حضور حداکثری مردم در انتخابات اقتدار نظام اسلامی را بالا می برد

نشانه های کاهش جریان خون چیست؟

مطالبات کارگران اصفهان از شورای شهر

هفته ای یکبار نظافت کامل منزل

نگهبان جهت پارکینگ عمومی

مسئول دفتر

استخدام نیروی خانم

منشی خانم با روابط عمومی بالا

مشاور و بازاریاب

استخدام کارشناس پشتیبانی و عملیات شبکه در کهگیلویه و بویراحمد

استخدام کارشناس تبلیغات و کارشناس crm شرکت فکور مغناطیس اسپادانا در تهران

مقتدایی: لغو کامل تحریم ها معیار و ملاک ایران برای مذاکره است

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در مجموعه پاسارگاد در گیلان

هنرمندی نوجوانان مسجدی خراسان شمالی در خدمت شور سیاسی

حدیث روز | پیامبر (ص) به زیارت این شخص خواهد آمد

تیپ اسپرت مجری مسابقه ایران /عکس

به تعدادی همکار در فست فود معتبر در پیروزی

سالن کار خانم یا اقا

استخدام فوری همکار خانم و آقا

استخدام نیروی جوان-رستوران

فروشنده خانم جهت کار در عمده فروشی

استخدام بازاریاب در شرکت صداقت فروزان ایرانیان در اصفهان

استخدام حسابرس در شرکت خدمات مدیریت نظارت تدبیر برتر در تهران

استخدام کارگر ساده در شرکت درشکه آریایی در اصفهان

نصیرایی: شرکت نکردن در انتخابات برای همه آسیب زا خواهد بود

اشکان خطیبی: اجرای نمایش های پر بازیگر در این مقطع، ریسک بزرگی خواهد داشت.

نصیرایی: شرکت نکردن در انتخابات برای همه آسیب زا خواهد بود

تیپ جالب خانم بازیگر و همسرش /عکس

نماکارسنگ و آجر

نیازمند یک نفر جهت کار در ساندویچی با حقوق

استخدام نیروی خدماتی

استخدام استاد کار قالبسازی و اپراتور و برنامه نویس حرفه ای فرز cnc در تهران

اما و اگرهای کتابخانه های ایران در توسعه فرهنگی

اما و اگرهای کتابخانه های ایران در توسعه فرهنگی