مطالب مرتبط:
ویدیو| حضور عجیب تماشاگران در استادیوم آزادی و تماشای دربی!
خبر خیلی خوش حاجی میرزایی درباره رتبه بندی معلمان/ اعمال رتبه بندی معلمان از ابتدای فروردین 1400
آزادی 33 زندانی جرائم غیرعمد در ایلام
رتبه بندی معلمان از کی اعمال می شود؟
وزیر آموزش و پرورش: اگر مجلس قانون رتبه بندی معلمان را تصویب کند، از اول فروردین 1400 اعمال می شود
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 09:252021-05-18سياسي

اعمال ولایت همراه با آزادی و آگاهی کامل


مدرس سطوح عالی حوزه علمیه خراسان گفت: در حقیقت انبیا ولایت دارند، اما بنا نیست که به هر شکلی این ولایت را اعمال کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا از خراسان رضوی، حجت الاسلام محمد الهی خراسانی، مدرس سطوح عالی حوزه علمیه خراسان، شامگاه گذشته، 27 اردیبهشت ماه در دومین نشست از سلسله نشست های لیله القدر انقلاب با موضوع گفت وگوی چند جانبه پیرامون انتخابات 1400 که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به مسئله جمهوریت و اهمیت آرای مردم اظهار کرد: در حقیقت مسئله جمهوریت و جایگاه مردم در نظام سیاسی اسلام کمتر مورد بررسی قرار گرفته است.

گاهی تصور می شود که امام(ره) اساسا مسئله جمهوری اسلامی را در فضای خاص حاکم بر جامعه در آستانه انقلاب و به ویژه در پاسخ به افکار عمومی، رسانه های داخلی و خارجی که در خصوص روحانیت وجود داشت مسئله جمهوریت را مطرح کردند، اما این در حالی است که ایشان در این فضا در مقابل اتفاق انجام شده ای قرار گرفتند و این بحث را مطرح کردند وگرنه خودشان هم اعتقاد چندانی به این موضوع نداشتند.

وی ادامه داد: شاید امام(ره) تصورشان این بود بهترین راهی که می شود اهداف و ارزش ها را محقق کرد، استفاده از واژه جمهوریت و آرای عمومی مردم است و لذا به عقیده من ممکن است نگاه به مردم گاهی یک نگاه صرفا تبلیغاتی و گاهی نیز یک نگاه ابزاری باشد، اما همواره ما نگاه سومی به این موضوع داریم و معتقدیم که مردم صرفا این دو جنبه را ندارند، بلکه افراد از موضوعیت و محوریت برخوردار هستند و در اینجا می توان تعبیر مردم سالاری دینی را مطرح کرد.

این مدرس حوزه علمیه خراسان اضافه کرد: منظور از این مردم سالاری و چگونگی تجمیع این مردم سالاری با مبانی حکومت دینی نیز بحث مفصلی است، اما به طور مختصر می توان گفت که ما باید به مباحث فلسفه دین و فلسفه بعثت انبیا بازگردیم که اساسا انبیا برای چه آمده اند و دین برای چه امری به بشریت عرضه شده است.

هدایت انسان ها توسط انبیا در جهت رشد همه جانبه انسان ها الهی خراسانی ابراز عقیده کرد و گفت: همواره ما معتقدیم که انبیا برای هدایت انسان ها آمده اند که این هدایت بنا است رشد همه جانبه انسان را به دنبال داشته باشد.

وقتی ما از رشد همه جانبه سخن می گوییم، منظور رشد انسان در عرصه های مختلف فردی، اجتماعی، مادی، معنوی، دنیوی و اخروی است و لذا از دین می شود به عنوان برنامه جامع رشد یاد کرد و قرآن نیز همین است و از دین به عنوان رشد یاد می کند.

وی تصریح کرد: اگر این رشد همه جانبه عصاره حقیقت دین و برنامه جامع ما باشد، ما معتقدیم که این رشد حتما باید از دو ویژگی آزادی و آگاهی برخوردار باشد.

در حقیقت این رشد انسان باید در بستر آزادی شکل گیرد و توأم با آگاهی نیز باشد.

این انتخاب هم صرفا باید توأم با آگاهی باشد نه اینکه توأم با فریبکاری و سوءاستفاده باشد.

لذا انبیا آمده اند تا اولا قوه تعقل بشر را فعال کنند و تفکر او را به جریان بیندازند، چرا که همواره در جریان تعقل و تفکر انسان هاست که مسئله مبدأ شناسی، معادشناسی و هستی شناسی مطرح می شود.

مدرس سطوح عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به انتخاب از روی آزادی و آگاهی کامل انسان ها تأکید کرد: در واقع اگر این انتخاب با آزادی و آگاهی همراه باشد، پس بنا است که ارزش ها نیز همراه با آزادی و آگاهی همراه مردم حاکم شود نه با فشار و زور.

در حقیقت باید بستری فراهم شود تا اراده عمومی به سمت حاکمیت افراد سوق داده شود.

اساسا فلسفه حکومت اسلامی در اینجا چیزی جز بسترسازی اجتماعی برای رشد همه جانبه انسان ها نیست و این بسترسازی باید بر پایه آگاهی و آزادی کامل نیز شکل گیرد.

در اینجا مردم نیز باید نقش اصلی را ایفا نمایند و این اراده را از خود نشان دهند و به تعبیر قرآن این مردم هستند که باید برای برپایی حکومت قیام کنند.

الهی خراسانی عنوان کرد: لذا یکی از اساسی ترین و کلیدی ترین متون دینی در بیان نقش مردم از نگاه دین و جایگاه آن ها در شکل گیری در حکومت دینی آیه شریفه 25 سوره حدید است که خداوند فرموده است: لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَیِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الکِتابَ وَالمیزانَ لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ همواره منظور از این آیه آن است که انبیا آمدند تا زمینه را برای قیام مردم فراهم کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حقیقت فلسفه آمدن انبیا نیز همین آیه شریفه است که در نهایت آمدن این بزرگواران منجر به قیام مردم و ظهور اراده مردم برای برپایی قسط است و این برپایی قسط مبتنی بر تمامی ارزش هاست، زیرا تمام ارزش های الهی مبتنی بر قسط هستند.

از این رو این امر پایه و اساس جمهوریت و نقش مردم از نگاه دین است.

این مدرس حوزه علمیه خراسان بیان کرد: روشن است که ولایت به معنای مطلق از آن خداست که این ولایت را هیچکس به خدا نداده و خداوند نیز این ولایت را به انبیا و اولیای خود داده است و آن ها نیز این ولایت را به جانشینان خود می دهند.

اما نکته مهم این است که اگر ولایت بخواهد اعمال شود و منجر به تحقق ارزش ها در بستر اجتماعی شود این امر باید با اراده عمومی مردم گره بخورد.

الهی خراسانی اظهار کرد: در حقیقت انبیا ولایت دارند، اما بنا نیست که به هر شکلی این ولایت را اعمال کنند.

اعمال این ولایت به این معنا که بخواهد یک حاکمیت و قدرت اجتماعی شکل گیرد حتما باید با عنصر آزادی و آگاهی کامل انسانی همراه باشد تا این ولایت تحقق یابد.

وی عنوان کرد: اینکه انسان ها آیا در استفاده از آزادی و آگاهی خود مسئول هستند یا خیر، بحث دیگری است و به این معنا نیست که انسان ها اگر خواستند می توانند از این آگاهی و آزادی استفاده کنند یا خیر و یا اینکه اگر خواستند این آگاهی و آزادی را کنار بگذارند.

لذا ما معتقدیم انسان ها به دلیل حجت هایی که چه به لحاظ درونی و چه به لحاظ بیرونی دارند و خداوند این حجت ها را برای آن ها کامل کرده است نیز نسبت به نوع استفاده از آزادی خود و در میزان بهره مندی خود از آگاهی باید پاسخگو باشند.

مدرس سطوح عالی حوزه علمیه خراسان گفت: بالاخره آیا می شود نقش مردم در حکومت اسلامی را صرفا با توجه به نقش مردم در انتخاب امام سنجید و گفت که چون مردم در تعیین امام نقشی ندارند پس در حکومت دینی هم نمی توانند نقشی داشته باشند؟ در حقیقت مسئله امامت مسئله ای است که مردم به خودی خود نمی توانند در آن به انتخاب درستی برسند و خداوند هم چنین حقی را به انسان نداده چون انسان ها چنین آگاهی را ندارند.

الهی خراسانی با بیان اینکه همواره انبیا آمدند تا زمینه هایی را برای ما انسان ها فراهم کنند تا ما بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم، تأکید کرد: پس اینکه امام علی(ع) در یک مقطعی نمی تواند این ولایت را به فعلیت برساند و حکومت و امر اجتماعی را به دست بگیرد، قطعا دلیل این امر آن است که اراده عمومی به حمایت از این ولایت الهی نیامده است و بابت این حمایت و همراهی نکردن این اراده عمومی مردم مسئول هستند.

لازمه تداوم حکومت همراهی مردم است وی خاطرنشان کرد: اگر طراحان قانون اساسی بر این باور هستند که اگر ما بخواهیم راه دیگری را دنبال کنیم لزوما همراهی مردم وجود نخواهد داشت، در حقیقت بناست که حکومت اسلامی به فعلیت برسد و این فعلیت تداوم پیدا کند، اما شرط این امر، همراهی مردم است.

اما اگر ساز و کارها در جمهوری اسلامی به گونه ای طراحی شده باشد که این همراهی همچنان تداوم پیدا کند، همواره یکی از این راه های تداوم و همراهی؛ نقش مردم را بیشتر کردن، مردم را فعال تر کردن و اختیار قوه مجریه را در اختیار مردم قراردادن است وگرنه همراهی مردم نیز وجود نخواهد داشت.

مدرس سطوح عالی حوزه علمیه خراسان اظهار کرد: در واقع تدوین کنندگان قانون اساسی به این نتیجه رسیده اند که اگر انتخاب قوه مجریه را به دست مردم ندهند، مردم دیگر این همراهی و مشارکت خود را ادامه نمی دهند.

این در حالی است که امام علی(ع) نیز تا آنجایی که احساس می کردند که مردم همراهی می کنند مداخله می کردند، اما آنجایی که همراهی مردم نبود ایشان دیگر نظر خود را به آن ها تحمیل نمی کردند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حوزه علمیه خراسان - خراسان - جمهوری - حوزه علمیه - ولایت - اسلام - رسانه های داخلی - جمهوری اسلامی - انقلاب - حجت الاسلام - انتخابات 1400 - حقیقت - نظام سیاسی - آرای مردم - نشست - عالی - اردیبهشت - انتخابات - گاهی - مردم - حوزه - مدرس - روحانیت - برگزار - اسلامی - آستانه - سلسله - جامعه - گزارش - داخلی

آخرین اخبار سرویس:
به 3 همکار خانم جهت همکار در فروشگار نیازمندیم

آشپز ایرانی

استخدام عکاس و ادیتور خانم در آتلیه لچک

تجلی مردم سالاری در مشارکت فعال

دعوت ملی برای حضوردر انتخابات

مردم روز جمعه با انتخابی آگاهانه لبیک گوی مقام معظم رهبری شوند

4000 نفر مسئول برگزاری مطلوب انتخابات در قرچک

حضور حداکثری مردم در انتخابات پروژه نفوذ دشمن را خنثی می کند

بهزاد نبوی: میرحسین موسوی انتخابات را تحریم نکرده است /از ایشان خواستم مردم را دعوت به مشارکت در انتخابات کند

آیت الله رییسی: دولت مردمی دنبال تعامل با دنیا و رفع تحریم هاست

رهبر انقلاب: انتخابات فراتر از سلیقه ها است

متکی: آیت الله رییسی به مطالبات اهل سنت توجه می کند

سهم من از انتخابات

قاضی زاده انصراف نداده است/ شکایت از رسانه ملی به شورای نظارت بر صداو سیما

قاضی زاده هاشمی انصراف نداده است

لیست 6 نفره مورد تایید اصلاح طلبان نیست

ماجرای حمایت ابراهیم رییسی از یک لیست انتخاباتی

رییسی چه نقشی در فیلترینگ تلگرام دارد؟ / مزایای فلیترینگ برای وزارت ارتباطات

فیلم کامل اظهارات سعید جلیلی در برنامه دست خط

دولت پای مردم نایستاد، توقع داشتید پشت شهرداری بایستد؟/ اگر روزی موضع قالیباف تغییر کند، تمام پرونده هایش را بررسی می کنند

کشور امکانات و نیروی انسانیِ کارآمدِ کمی ندارد/ مبارزه با فقر و فساد در دستور کار دولت مردمی خواهد بود

ظریف پست وزارت خارجه همتی در صورت ریاست جمهوری را قبول کرد

همایش بزرگ حامیان (شمیرانات_رودبار قصران) آیت الله سید ابراهیم رییسی در شهر فشم

مردم روز جمعه با انتخابی آگاهانه لبیک گوی مقام معظم رهبری شوند

انتخابات ایران در معرض دید جهان/ 133 نمایندگی پذیرای رأی هم وطنان خارج از کشور

ترتیل صفحه 124 قرآن/ پیرو حق باشید+فیلم، متن و مفاهیم

همتی: محمد جواد ظریف قبول کرد در کابینه من باشد

اخبار ضد و نقیض از انصراف قاضی زاده هاشمی از انتخابات

حمایت رییسی از لیست شورای ائتلاف تکذیب شد

تجارت سیاه در اینستاگرام/ قانون گریزی در فضای مجازی برای تخریب شخصیت انسانی

اهم و مهم شرکت در انتخابات

اوج گیری شور انتخابات در کردستان؛ جامعه دانشگاهی: آینده را با «انتخاب گزینه اصلح» رقم می زنیم

فیلم | توصیه اخلاقی حجت الاسلام والمسلمین راشد یزدی به خانواده

حمله سعید محمد به دولت: کلیدقلابی دولت هیچ قفلی را باز نکرد

تسریع در ارسال مرسولات با راه اندازی خط مبادله مستقیم پستی اراک- اصفهان و اراک- خرم آباد

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 26 خرداد

نیروی کار ساده فست فود و صندوق دار

فرصت تعیین سرنوشت را از دست ندهیم

راه حل مشکلات رفتن پای صندوق رأی است

اعلام حمایت قالیباف از لیست ائتلاف ایران سربلند در شورای شهر تهران

شور آخرین روز تبلیغات انتخابات 1400 در کرمانشاه

میدان مهم برای توسعه جمهوریت

انصراف قاضی زاده تکذیب شد / شکایت از صداوسیما

من در برابر نامزد قدرتمندان، نامزد شهروندان شدم/در اوج ناامیدی تلاش کردم روزنه ای به امید باز کنم، اکنون نوبت شماست

تصاویر | جلسه هیات دولت

قانون مصوب مجلس، آمریکایی ها را وادار به عقب نشینی کرد

مشارکت چند درصد شود همتی شانس پیروزی دارد؟

تکذیب انصراف قاضی زاده هاشمی

چرا استفاده از حق رأی اهمیت دارد

تکذیب انصراف قاضی زاده هاشمی/ شکایت از صداوسیما

تکذیب حمایت محمدرضا خاتمی از همتی

تسلیت رییس جامعه مدرسین به آیت الله العظمی مظاهری

انصراف قاضی زاده هاشمی؟

اعلام حمایت قالیباف از لیست ائتلاف ایران سربلند در شورای شهر تهران

اوقات شرعی بیست و هفتم خرداد در سمنان

محمدحسن ظریف منش راهپیمایی و تجمع حامیان سعید جلیلی

دعوت وزیر علوم از مردم و دانشگاهیان برای حضور پرشور در انتخابات

2 حزب اصلاح طلب «زیر میز زدند» زدند و از همتی حمایت نکردند

اطلاعیه فراکسیون دانشگاهیان مجلس برای حضور پرشور در انتخابات

این دروغ که می گویند رییس جمهور هیچ قدرتی ندارد را باور نکنید

10 نکته از بیانات امروز رهبر انقلاب درباره انتخابات 1400

انتخابات مانند تشییع شهیدسلیمانی فراتر از سلیقه های سیاسی است

قاضی زاده هاشمی انصراف نداده است/ اخبار منتشر شده درست نیست

انصراف سعید جلیلی به نفع آیت الله رییسی/ با رای به سیدابراهیم رییسی او را در قبول مسئولیت یاری کنیم

پاسخ وزارت خارجه به درخواست رهبر معظم انقلاب

حضور حداکثری مردم در انتخابات پروژه نفوذ دشمن را خنثی می کند

اقدام ارزشمند محسن رضایی در معرفی یکی از اعضای کابینه

پناه به امام رضا(ع) برای پرداخت دیون

کنفرانس فرهنگ هم یاری در اسلام، در گرجستان برگزار شد

هشدار همسر ابراهیم رییسی: مراقب باشیم که مزدور بیگانه نباشیم

دولت روحانی ناکارآمدترین دولت پس از انقلاب است/آیت الله رییسی برای برقراری عدالت آمده است

تهران در آخرین روز تبلیغاتی انتخابات 1400

چرا محمد خاتمی صراحتا از همتی حمایت نکرد؟

قاضی زاده انصراف نداده است/ شکایت از رسانه ملی به قوه قضاییه و شورای نظارت بر صداو سیما

لیست 6 نفره مورد تایید اصلاحات نیست

انصراف قاضی زاده تکذیب شد/ شکایت از صداوسیما

دعوت خانه مطبوعات و رسانه های کشور از مردم برای شرکت در انتخابات

تکذیب حمایت آیت الله رییسی از لیست شورای ائتلاف

خط مبادله مستقیم پستی اراک- اصفهان و اراک- خرم آباد افتتاح شد

برای انجام درست و کامل وظیفه تا دقایق پایانی تلاش می کنیم

تکذیب حمایت رییسی از لیست شورای ائتلاف

مشارکت مردم در تعیین سرنوشت ملی یک سرمایه بزرگ اجتماعی است

حضور علیرضا زاکانی در شهریار

رییس ستاد قاضی زاده: خبر انصراف کذب است؛ از صداوسیما شکایت می کنیم

رییس جمهوری که پشتوانه رای مردمی بالا داشته باشد می تواند مشکلات را حل و فصل کند

کار در فروشگاه

دعوت به همکاری در کافه اُکتو

سعید محمد: کلیدقلابی دولت هیچ قفلی را باز نکرد

نگهبان پروژه مسکونی

هادی هیربدوش آخرین ساعات تبلیغات ||| سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

حمایت قاطع ماموستاهای استان کردستان از آیت الله رییسی/ اهل سنت مشارکت حداکثری در انتخابات خواهند داشت

دستور معاون دادستان مشهد به زایشگاه های مراکز درمانی برای ثبت هویت مادران باردار

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: 70 نفر در ماجرای صندوق فرهنگیان بازداشت شدند / 136 هزار میلیارد ریال حق فرهنگیان به باد رفت

راهکار عبور از بحران ها و مشکلات، حضور در انتخابات است

مراجع تقلید قم مردم با حضوری حماسی دعوت کردند

ستاد مرزی سید ابراهیم رییسی در روستای مرزی فورگ

توییت کدخدایی برای تضمین سلامت مردم و انتخابات

بیانیه مهم سیدعلی طاهری درباره انتخابات ریاست جمهوری و شوراها

پیام دعوت مدیرعامل شرکت نفت ایرانول برای شرکت در انتخابات

وعده ها و اولویت های اعضای لیست جمهور برای شورای شهر ششم

اعمال ولایت همراه با آزادی و آگاهی کامل

اعمال ولایت همراه با آزادی و آگاهی کامل