مطالب مرتبط:
از کاشت تا برداشت بوته های سرخ بهاری کردستان
افزایش دمای 5 درجه ای هوای کردستان
گزارش تمرین پرسپولیس| میهمان ویژه در جمع سرخ پوشان/ مصدومان زیرنظر کادر پزشکی+ تصویر
گزارش تمرین پرسپولیس| میهمان ویژه در جمع سرخ پوشان/ مصدومان زیرنظر کادر پزشکی+ عکس
گزارش تمرین پرسپولیس| میهمان ویژه در جمع سرخ پوشان/ مصدومان زیرنظر کادر پزشکی+ عکس
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 09:202021-05-18اقتصادي

داستان بوته های سرخ بهاری کردستان


از سال 1346 که اولین بوته های توت فرنگی توسط خاندان نقشبندی به استان وارد شد کردستان با طعم خاص توت فرنگی در کشور شناخته می شود.

کشت این محصول از سال های دور پله پله رشد داشته و رقم معروف آن با نام کردستان سازگاری خاصی با آب و هوای مناطق کوهپایه ای استان داشته است.

- کردستان با تولید بیش از 50 هزار تن توت فرنگی در سال یکی از قطب های تولید این میوه خوشمزه در کشور است؛ در میزگرد ایسنا فرصت ها و چالش های تولید توت فرنگی در کردستان با حضور مسئولان جهاد کشاورزی و اساتید دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

از سال 1380 با ورود ارقام اصلاح شده کاماروسا، سلوی و پاروس به کردستان رقم محلی کمتر مورد استفاده قرار گرفت زیرا رقم های جدید عملکرد بهتر نسبت به واحد سطح و ماندگاری بیشتری را نسبت به رقم کردستان نشان داده است.

توجه به تولید محصولات کشاورزی به عنوان یکی از پتانسیل های استان کردستان می تواند نقش بسزایی در اشتغالزایی و تولید ارزش افزوده داشته باشد.

هر ساله حدود 50 هزار تن معادل 60 درصد از تولید توت فرنگی کشور در کردستان تولید می شود که می توان با برنامه ریزی کاربردی و با پشتوانه، کردستان را به یکی از قطب های تولید توت فرنگی در خاورمیانه تبدیل کرد.

خبرگزاری ایسنا بر اساس اهمیت موضوع کشت و تولید توت فرنگی اقدام به برگزاری میزگردی با حضور معاونین سازمان جهاد کشاورزی و اساتید دانشگاه کردستان کرده تا فرصت ها و چالش های پیش روی این حوزه بیشتر مورد بحث و گفت وگو قرار گیرد.

پیش بینی تولید 59 هزار تنی توت فرنگی در کردستان محمد صالح احمدی، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به اینکه 3500 هکتار از اراضی استان زیر کشت توت فرنگی است، اظهار کرد که پیش بینی های سال جاری گویای آن است که تولید توت فرنگی به حدود 59 هزار تن برسد، این مقدار تولید کردستان را در صدر جدول تولیدکنندگان این میوه قرار می دهد.

وی با بیان اینکه از 3.

5 هکتار سطح زیر کشت توت فرنگی در گلخانه در کردستان حدود 280 تن طلای سرخ با کیفیت برداشت می شود، افزود که 63 درصد تولید توت فرنگی در شهرستان سنندج و مابقی نیز در شهرستان های کامیاران، سروآباد و مریوان برداشت می شود.

طعم توت فرنگی چرا تغییر کرده است؟ رقم محلی توت فرنگی کردستان، طعم و عطری بسیار فوق العاده دارد و همین مزیت آوازه کردستان را در تولید توت فرنگی با کیفیت در کشور پیچانده است اما با ورود رقم های جدید از خارج از کشور طعم و عطر توت فرنگی فدای عملکرد بیشتر در واحد سطح و ماندگاری بیشتر شد.

البته نباید فراموش کرد که عدم توجه به طعم و مزه توت فرنگی می تواند جایگاه برتر کردستان در تولید این میوه خوشمزه را به خطر بیاندازد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه "پاروس" و "کویین الیزا" ارقام معمول کشت شده در استان بوده که طعم رقم کویین الیزا شباهت زیادی به رقم محلی دارد، تصریح کرد که عمده ترین برنامه سازمان جهاد کشاورزی توسعه ارقام تجاری است که در کنار آن باید به طعم و مزه نیز توجه شود تا مورد استقبال مردم قرار گیرد.

زاهد حاجی میرزایی، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در این خصوص، با بیان اینکه 68 درصد توت فرنگی کشور در کردستان تولید می شود خاطرنشان کرد که بیش از نیمی از توت فرنگی کشور در استان تولید می شود و از لحاظ سطح زیر کشت نیز جایگاه اول مربوط به کردستان بوده و سیاست جهاد کشاورزی حفظ این برتری است.

وی گفت: سالانه 80 تا 120 هکتار توسعه سطح زیر کشت توت فرنگی در کردستان صورت می گیرد و با احتساب مزارعی که از زیر کشت توت فرنگی خارج می شوند 100 هکتار توسعه بصورت متوسط محقق می شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه توت فرنگی برند اصلی کردستان است و به دلیل طعم مزه و کیفیت آن مورد استقبال بسیاری از مردم کشور است اظهار کرد که دو نهالستان شهرستان مریوان به صورت متوسط تولید یک میلیون و 800 هزار نشاء توت فرنگی در ارقام مختلف تولید می کند و نشاها به صورت بلاعوض و بخش دیگری بسته به اعتبار سالانه، مشمول 50 تا 70 درصد یارانه می شود.

اهداف جهاد کشاورزی در حوزه تولید توت فرنگی چیست؟ ورود ارقام اصلاح شده، تغییر در الگوی کشت، اصلاح سیستم آبیاری و استقرار دستگاه پرکولینگ در مبادی مسیرهای مزارع توت فرنگی از جمله پروژهای جهاد کشاورزی به منظور توسعه کشت توت فرنگی بوده است.

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان ایجاد تونل های پلاستیکی یکی از دیگر پروژه های شاخص حوزه توت فرنگی است که با استفاده از آن محصول کمتر دچار آفت و بیماری شده، زودتر می رسد و سود بیشتری برای کشاورز به ارمغان می آورد.

وی گفت: پرداخت تسهیلات ارزان به کشاورزان از سیاست های جهاد کشاورزی به منظور استفاده از روش های نوین و توسعه بیشتر کشاورزی و به ویژه توت فرنگی، در کردستان است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه آبیاری توت فرنگی با نوار تیپ انجام می شود افزود که توسعه تونل های پلاستیکی و گلخانه ها یکی از روش های مصونیت در برابر آفات بوده و با توجه به رسیدن پیش از موعد سودآوری زیادتری برای کشاورز خواهد داشت.

وی تصریح کرد که با تلاش محققان کردستانی امیدواریم در اسفند ماه سالجاری ارقام جدید توت فرنگی مقاوم به آفات، با طعم و ماندگاری بهتر به صورت پایلوت در کردستان کشت شود.

توت فرنگی، عامل مهاجرت معکوس معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد که انگیزه اقتصادی و جلوگیری از مهاجرت و مهاجرت معکوس، نتیجه توسعه کشت توت فرنگی در کردستان بوده و اکنون چندین هزار نفر از هم استانی ها مزارع بزرگ و کوچک توت فرنگی را در مناطق جنوبی و جنوب غربی کردستان احداث کرده اند.

وی با بیان اینکه توت فرنگی یکی از حوزه هایی است که اشتغال 17 هزار بهره بردار کردستانی ها را فراهم آورده عنوان کرد: 13500خانوار کردستانی مشغول به کشت توت فرنگی هستند که فعالیت عمده آن ها از اواسط اردیبهشت ماه شروع می شود.

احمدی با بیان اینکه به جز مصرف تازه خوری و صادرات ناچیز متاسفانه صنایع تبدیلی توت فرنگی در کردستان وجود ندارد و قیمت توت فرنگی در بازار یادآور شد که بسته بندی ها افزایش قیمت داشته پس کشاورزی برای رقابت پذیری از سبد استفاده می کنند تا بتوانند محصولات خود را با قیمت کمتر و در نتیجه کیفیت کمتر عرضه کند.

کردستان ظرفیت بدل شدن به قطب تولید انگور سیاه و آلبالو را داراست کردستان با داشتن 30 هزار هکتار باغات آبی و 11 هزار هکتار باغات دیم و با توجه به اقلیم منحصر بفرد خود توانایی تولید محصولات باغی بی شماری را داراست.

کردستان در تولید انگور با تولید سالانه بیش از 96 هزار تن، دومین استان تولیدکننده این میوه است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه یک هزار 400 هکتار توسعه انگور سیاه در کردستان حاصل شده عنوان کرد که امیداست در سال های آینده جایگاه اول تولید انگور سیاه کشور را به دست آوریم.

وی ادامه داد که تولید میوه آلبالو یکی از مزیت های کردستان است که در بحث اجرا به شدت مورد پیگیری است تا کردستان برند این میوه باشد.

حاجی میرزایی خاطرنشان کرد که اقدامات مناسبی در بحث گیاهان دارویی و کشت گل محمدی در کردستان صورت گرفته و قلمه های آن نیز در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

توت فرنگی کردستان از لحاظ بهداشتی سلامت است چندی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که فردی مقداری نمک را در آب حل می کند و پس از آن به ظرفی که چند توت فرنگی در آن وجود دارد اضافه می کند.

پس از این تعدادی موجود کرم مانند از توت فرنگی ها خارج می شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه همیشه از کشت توت فرنگی در کردستان پشتیبانی شده و جفاست اگر رسانه ها بگویند توت فرنگی کردستان به حال خود رها شده، گفت: پخش فیلم هایی برای تخریب توت فرنگی کردستان در زمان برداشت همیشه وجود داشته ولی با تست های انجام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی توت فرنگی کردستان بسیار پاک ارزیابی شد و مردم با خیال آسوده توت فرنگی کردستان را بچشند.

وی با اشاره به اینکه قیمت توت فرنگی در بازار مناسب است و باید اثر سایر پارامترهای دخیل در قیمت گذاری را بر بهای این محصول محاسه کرد در پایان یادآور شد که واسطه در همه حوزه ها وجود دارند و این موضوع اجتناب ناپذیر است و اختلاف قیمت توت فرنگی جدای از واسطه بازی، به کیفیت و نحوه بسته بندی و تورم بستگی دارد.

سیاست جهاد کشاورزی بر استفاده از ارقام مناسب و ورود صنایع به کشت توت فرنگی است صنعتی سازی توت فرنگی یکی از مولفه های مهم توسعه کشت توت فرنگی در کردستان است.

به دلیل اینکه کشت این محصول بیشتر در مناطق صعب العبور و در قطعات کوچک با بهره گیری از آب جوبیارها کشت و کار می گردد، یقینا در حین برداشت و انتقال به بازار فروش دچار خسارت خواهد شد.

سازمان جهاد کشاورزی با کمک های فنی خود می تواند این خسارات را به حداقل برساند و از سوی دیگر با حمایت از ایجاد صنایع تبدیلی، توت فرنگی با بازارپسندی کم نیز به منظور تولید آبمیوه و کمپوت مورد استفاده قرار می گیرد.

امید سلیمی، مدیر امور صنایع جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه خوشبختانه رقم توت فرنگی با طعم و بوی مناسبی وارد استان شده و درآمد خوبی نیز برای کشاورزان داشته و کردستان را به برند خاص توت فرنگی کشور بدل کرده است اظهار کرد که توت فرنگی زمانی به ثمر می رسد که میوه فصل دیگری در بازار وجود ندارد و خوشبختانه کشاورزان با سرمایه گذاری در اراضی شیبدار و کم بازده توانستند تولید توت فرنگی را رونق دهند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه رقم توت فرنگی کردستان ماندگاری کمی دارد و در گذشته با سبدهای بزرگ جابه جا می شد که حجم و مقدار ضایعات را افزایش می داد، افزود که دلالان نیز از این موضوع استفاده و محصولات را با قیمت بسیار کم خریداری می کردند و سازمان جهاد کشاورزی به این منظور دو برنامه استفاده از رقم مناسب تر و ورود به بخش صنایع را در دستور کار قرار داد.

مدیر امور صنایع جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد که اولین بخش صنایع استفاده از بسته بندی های شکیل بود که در این راستا بسته بندی پت که ظرفهای پلاستکی با گنجایش 600 گرمی بود، طراحی شد که این موضوع ضایعات را به شدت کاهش داد و استفاده از بسته بندی مناسب سود زیادی را عاید کشاورزان کرد و بسته بندی های جدید مورد استقبال قرار گرفت.

سلیمی عنوان کرد که اعتباری نیز برای پیش سرد کردن توت فرنگی در نظر گرفته شد و پرکولینگ هایی در استان تعبیه شد و اکنون 19 دستگاه پرکولینگ در کردستان و در محور مزارع توت فرنگی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه 80 درصد توت فرنگی به صورت تازه خوری مصرف می شود و کارخانه نیز با قیمت کنونی بازار محصولات را خریداری نخواهد کرد گفت: محصولاتی که بازار پسندی ندارند را می توان به کارخانجات تحویل داد اما سرمایه گذاران برای این مقدار کم توت فرنگی کارخانه فرآوری اختصاصی ایجاد نمی کنند.

مدیر امور صنایع جهاد کشاورزی کردستان خاطرنشان کرد که در سال 88 با مدیر کارخانه صنایع غذایی اروم آدا برای تامین توت فرنگی خود از کردستان وارد مذاکره شدیم و خط تولید کمپوت توت فرنگی در آن نیز ایجاد شد ولی با شکایت یکسری دلال مشکلات زیادی برای سرمایه گذار به وجود آوردند که متاسفانه در نهایت خط تولید جمع آوری شد.

وی درپایان یادآور شد که در بحث خشک کردن و فراوری توت فرنگی 6 طرح به بهره برداری رسیده است و 35 مجوز نیز صادر شده که کارخانه ای نیز در مریوان به بهره برداری رسیده و اکنون آبمیوه توت فرنگی تولید می کند.

مشاهده ویروس های خطرآفرین توت فرنگی در کردستان توت فرنگی، این میوه لوکس و خوشمزه، اگر مورد محافظت قرار نگیرد، به زودی از پا در خواهد آمد.

بیماری توت فرنگی نیاز به شناسایی و درمان دارد.

مطمأناً دغدغه بسیاری از کشاورزان و گلخانه داران و همچنین سایر فعالان این حوزه، آشنایی با راه های پیشگیری و درمان بیماری های رایج توت فرنگی و بوته توت فرنگی است.

سالانه مزارع توت فرنگی دچار آفات و بیماری می شوند که در خصوص بیماری های ویروسی تنها راه حل ویروس زدایی، استفاده از بوته های عاری از بیماری است که معمولا با کشت بافت تولید می شوند.

این موضوع اهمیت کمک های علمی سازمان جهاد کشاورزی و دانشکده های کشاورزی را نمایان می کند و باید این نگاه که تنها پرداخت تسهیلات کمک به کشاورز و باغدار است دچار تغییر شود.

علی اکبر مظفری، استاد باغبانی دانشگاه کردستان در ادامه این میزگرد اظهار کرد که 32 ویروس موثر بر توت فرنگی وجود دارد که ضرر اقتصادی 7 ویروس بسیار زیاد است و متاسفانه طی تحقیقات انجام شده 2 ویروس بسیار خطرناک توت فرنگی در کردستان یافت شده است.

وی افزود که ویروس SCV تا 70 درصد و ویروس SMOV تا 30 درصد کاهش عملکرد توت فرنگی را در پی خواهد داشت و در صورتی که گیاه هر دو ویروس را داشته باشد عملکرد تا 85 درصد کاهش می یابد.

استاد باغبانی دانشگاه کردستان تصریح کرد که کشت مریستم یکی از راه های کنترل ویروس توت فرنگی است و پس از تولید مریستم ها باید آزمایش لازم برای عدم وجود ویروس نیز صورت گیرد.

وی عنوان کرد که کشت انگور سیاه یکی از مزیت های استان ها کردستان است و کار کردن بر روی توت فرنگی، انگور سیاه و صعلب می تواند تولید کشاورزی و باغداری را توسعه دهد.

مظفری در پایان یادآور شد که زیر پروبال کشاورزان را گرفتن فرهنگ درستی نیست و اکنون بسیاری از کشاورزان فقط به دنبال تسهیلات هستند و دیگر کمک های فنی و علمی را مورد توجه قرار نمی دهد.

ایسنا/
کلید واژه ها: کردستان - توت فرنگی - تولید - تولید محصولات کشاورزی - استان - فرنگی - محصولات کشاورزی - تولید توت فرنگی - کشاورزی - اساتید دانشگاه - استان کردستان - جهاد کشاورزی - میزگرد ایسنا - یکی از - محصول - مورد - قرار - کشور - بوته - ماندگاری - دانشگاه - پتانسیل - کوهپایه - مسئولان - محصولات - استفاده - نقشبندی - فرصت ها - عملکرد - اساتید

آخرین اخبار سرویس:
واکنش انجمن بلاک چین به نامه تعلیق شدنش

میزان مصرف تعرفه آنلاین چک می شود/ در حال حاضر بسیاری از اشکالات رفع شده است

حمایت های صندوق در قالب تفاهم نامه می تواند صورت گیرد

وزیر نیرو: اوج بار مصرف برق را پشت سرنگذاشته ایم | تعطیلات تابستانه برخی صنایع جلو افتاد

هدفگذاری برای صادرات لوازم خانگی به کشورهای منطقه، اروپا و آفریقا

آخرین وضعیت پرداخت یارانه نقدی به واجدان شرایط جدید/ چند میلیون نفر مشمول خواهند شد؟

استخدام نیرودرسالن زیبایی

نیروی کار جهت کار در سوپرمارکت

*استخدام مشاور املاک*

باریستا

همکار ساندویچ زن

به تعدادی فروشنده خانم نیازمندیم

اجرای طرح های نوآورانه در جزیره کیش با پشتوانه علمی

قیمت گوشت این هفته چه تغییری کرد؟

آیا پرداخت یارانه نقدی به صدها هزار ایرانی در راه است؟

قیمت گوشت قرمز در بازار

خشکسالی و افزایش چاه های غیر مجاز تهدید جدی برای کشاورزان آذربایجان غربی

کاهش 87 دلاری قیمت طلا

نیروی ساده جهت کار کامپوزیت تابلو سازی

منشی جهت دفتر شرکت

بخش تبلیغات و رسانی

( استخدام مشاور در پولساز شغل دنیا )دپارتمان املاک اسا

فروشنده (خانم در خانه )

به فروشندگی در بدلیجات و خرازی نیازمندیم

نمایندگی پخش کالا

استخدام ظرفشور،پیک موتوی،صندوقدار شهرک مطهری

قیمت گوشت قرمز در بازار

بازار های مالی ایران چگونه به استقبال انتخابات ریاست جمهوری رفتند؟

امیری خراسانی: برای توسعه ورزش روستایی و احیای ورزشهای سنتی نیاز به تزریق بودجه بیشتر است

رونالدو در اینستاگرام فرازمینی شد!

بهبود تقاضای سوخت در هند پس از کاهش موج دوم کرونا

قیمت گوشت قرمز در بازار

4 میلیون و 369 هزار نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند

تولید پوشاک زنانه

فروش شال و روسری

هلدینگ کیان فولاد دماوند شرکت مبین فولاد نوین

استخدام 20 نقاش ساختمان

بازاریاب آرایشی ( ثابت بدون قیدوشرط)

ویزیتور خانم با دریافتی

کار در قصابی و مرغ فروشی

بالاپوش مشترک بین اقوام ایرانی

سرماخوردگی از ابتلا به کرونا پیشگیری می کند/ معافیت تحریمی برای ایران در ارتباط با کرونا

مقبره مشاهیر ایرانی خارج از مرز های ایران

قیمت گوشت قرمز در بازار

بورس در هفته ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات

تعداد مبتلایان کرونا پس از هفته ها زیاد شد/ زنگ خطر موج پنجم به صدا در آمد؟

هیچ کمبودی در تامین آفت کش ها وجود ندارد

ارزهای دیجیتالی باز هم در مسیر اصلاح

چقدر از اقساط وام یک میلیونی کرونا باقی مانده است؟

قیمت جدید مدل های مختلف خودروهای شاسی بلند در بازار

منتخبان به وعده های خود عمل کنند

قیمت مدل های مختلف خودروهای شاسی بلند+جدول

وزیر نیرو: هنوز اوج بار مصرف را پشت سر نگذاشته ایم

سخنگوی جمعیت هلال احمر: دو میلیون دز واکسن برای توزیع به تهران رسید

قیمت انواع گوشی موبایل در بازار

دو سیمان دیگر به بورس کالا رسیدند

وزیر نیرو: هنوز اوج بار مصرف را پشت سر نگذاشته ایم

ضرورت تکمیل زنجیره ارزش نفت تا ایستگاه پایانی/خام فروشی قطار توسعه صنعت نفت را متوقف کرده است

ایران نخستین کشور منطقه در تدوین دستورالعمل تامین خون در دوره کرونا

رونالدو در اینستاگرام فرازمینی شد!

ره پیک: در زمینه میزان تعرفه مشکلی وجود ندارد

خسارت وحشتناک کوکاکولا بخاطر حرکت رونالدو + عکس

همدان رکورددار افزایش اجاره بهای مسکن شد

رونالدو در اینستاگرام فرازمینی شد!

حمایت صندوق نوآوری از حضور شرکت های دانش بنیان در الکامپ

توسعه همزمان صنایع بالادست و پایین دست فولاد با محوریت بورس کالا

سقف سانروف با سقف پانوراما چه فرقی دارد؟

رقیب جدید رمزارز ها

متن لایحه پنج ماده ای همسان سازی حقوق بازنشستگان

به 50 نفر کارگر ساده همراه با غذا بیمه و جای خواب

استخدام ویزیتور محصولات بهداشتی وآرایشی

ثبت سفارش در انبار ترشیجات

کار آموز جهت تاسیسات ساختمان

استخدام مکانیک ماهر و کارگر مکانیک

فروشنده خانم (یک روز در میان)

استخدام فروشنده پاره وقت و تمام وقت

آمار کرونا در زنجان

اولین ربات چهارپای مریخی+ فیلم

نفت خام باز هم ارزان شد

کاهش 40 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی

تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می رود؟

افزایش قیمت طلا و سکه

صف هایی طولانی از بامداد تا بامداد

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

جمع آوری 10 هزار ماینر در اصفهان / برق برگزاری انتخابات تأمین شد

هنوز اوج بار مصرف را پشت سر نگذاشته ایم

(تصاویر) نمایشگاه محصولات و کالاهای ایرانی در کردستان عراق

ورق قیمت ها در بازار سکه و طلا برگشت

هنوز اوج بار مصرف را پشت سر نگذاشته ایم

گاز ساختار چالوس، معادل 11 فاز پارس جنوبی/ نفت و گاز خزر در دست فراموشی

خبر فوری| تغییر مستمری مددجویان بهزیستی خرداد 1400؟!

آخرین اخبار از افزایش وام مسکن ملی

دلار در آخرین هفته خرداد روی کانال 24 هزار تومان ایستاد

ایران بیش از هر کشوری به رمزارزها نیاز دارد

سقوط ارز های دیجیتال ادامه دارد

هنوز اوج بار مصرف را پشت سر نگذاشته ایم/افزایش مصرف برق نسبت به مدت مشابه

میرابراهیمی: گرانی باعث ریزش مشتریان رستوران ها شده/ توان پرداخت مالیات را نداریم

افزایش نمونه گیری دوپینگ در آستانه المپیک توکیو

جذب کارشناس فروش بیمه

جذب نیرو در شرکت کارآفرینی

داستان بوته های سرخ بهاری کردستان

داستان بوته های سرخ بهاری کردستان