موضوعات داغ: - فوق العاده ويژه - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه استقلال - فرهاد مجيدي - كميسيون امنيت ملي - كميسيون امنيت - نقل و انتقالات - كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي - تيم فوتبال استقلال - لاله پوركريم - مهم ترين بازي هاي هفته - وزارت فرهنگ - آنروا - برنامه ريزي سازمان ليگ - مقتضي - هكتار - شمار قربانيان كرونا - اميراباد - قاسم بريد لقماني - دربي برگشت ليگ بيستم - آبرساني اضطراري - قشم اير

مطالب مرتبط:
لزوم تجهیز بیمارستان های سپیدان و بیضا به اکسیژن ساز
جنجال های رسانه ای تأثیری در اراده انقلابی شورای نگهبان ندارد
هوس کشیدن سیگار همزمان با ضدعفونی کردن دست حادثه ساز شد!+فیلم
شهید مطهری مرد گفتمان های سخت است
برگزاری مانور مشترک نظامی روسیه و قزاقستان در دریای خزر
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 08:202021-05-18سياسي

گفتمان مشترک، زمینه ساز اجماع انقلابی


با پایان یافتن مهلت ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و بررسی دیدگاه های مختلف کاندیداهای جریان انقلابی، بخوبی می توان نقاط مشترک گفتمانی را استخراج کرد.

- و گشایش اقتصادی با نقدی بسیار بی رحمانه به دولت قبلی شکل گرفت.

وی به تعبیرخود می خواست اقتصاد ایران را از قعر دره ای که دولت احمدی نژاد در سقوط آن دست داشت، نجات دهد.

وی دولتی را شکل داد که مؤتلفان، مشتاق بودند.

دولتی متشکل از لیبرال های روشنفکر غربگرا با سبک زندگی اشرافی که خصیصه اصلی آنان تامین منافع منفعت طلبان طبقات بالای جامعه بود، بدون توجه به قشر مستضعف که از دولت رفسنجانی به قشرآسیب پذیر تغییر نام یافته بودند؛ همانانی که باید برای توسعه لیبرالی قربانی می شدند و راهی جز این در مرام لیبرال ها نبود.

بی عملی و مدیریت پشت میزنشینی و در دوران کرونا مدیریت مجازی، تولید فساد به شکل گسترده، تبارگرایی و فامیل بازی، غفلت از جوانان با تشکیل دولت پیرمردان، غفلت از محرومان و حمایت از ثروتمندان و در نهایت تحقیر و حذف نگاه به ظرفیت های درونی، حذف سایر جغرافیای عالم جز اروپا و آمریکا و محکم کردن کمربند مذاکره با کدخدا تبدیل به برجام نافرجامی شد که با یک خط خطی رییس جمهور پیشین آمریکا فروریخت و ملت ماند و تحریم و فساد و تورم افسارگسیخته ای که اقتصاد ایران را از آن دره ای که مدعی بودند، به دره ای عمیق تر فرو برد.

فساد حتی برادر رییس جمهور و برادر معاون اول و دختر وزیر را به زندان انداخت.

دلار 4200 تومانی مشهور به جهانگیری، منفعت طلبان طبقات بالای حامی دولت را به چنان ثروت بادآورده ای رساند که می توانند سال ها یارانه ملت فقیرتر شده ایران را بپردازند.

جالب است بدانیم 500 میلیون اختلاس از بابت ساخت سد که در دولت رفسنجانی نادیده گرفته می شد، به فقط در یک نمونه 15هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره فرهنگیانی که همیشه پیشرو حمایت از اصلاحات بوده اند، در دولت لیبرال روحانی رسید.

در نهایت بی عملی ها، بی تدبیری ها و خیانت ها در دولت مستقر در طول این 8 سال زمینه ساز بیکاری، گرانی و سختی معیشت، افزایش فاصله طبقاتی، فقیرتر شدن طبقات متوسط به پایین جامعه و شکل گیری نارضایتی و مطالبه بحق مردم برای تغییر و تحول خواهی در شیوه حکمرانی در کشور شد.

از بعد ایجابی، تولید این گفتمان در افکار عمومی مدیون افراد انقلابی و منتقدان دولت ناکارآمد و صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.

به طور قطع مردم در فشار و مشقت ناشی از بی عملی و بی تدبیری پشت میزنشینان خواهان تحول در مدیریت کشور برای تغییر ساختارهای معیوبی هستند که در حوزه قدرت و مدیریت رییس جمهور قرار دارد، لذا جریان انقلابی که از قبل هم با نوع مدیریت و اهداف دولت زاویه داشته و رویه دولت را به نقد می کشید، اکنون بخوبی گفتمان مردمی را درک کرده و در صدد است این گفتمان را نمایندگی کند.

آنالیز ادبیات گفتاری و بیانیه های داوطلبان منتسب به جریان خودی بخوبی مبین این حقیقت است که همه آنها در گفتمان مشترک بوده و اهداف یکسانی را دنبال می کنند.

بنابراین این هدف و زبان مشترک زمینه لازم را برای یک اجماع فراهم می کند که همه شخصیت های انقلابی را در نهایت به ایثار و عمل انقلابی به نفع کسی از جمع که سرمایه اجتماعی قوی تری دارد، ترغیب کند.

در این مقطع اکثریت طبقه متوسط مردم که به دلیل ناکارآمدی دولت و اجرای سیاست های لیبرالی فقیرتر شده اند، از دولت و جریان اصلاحات و مذاکره گرا سرخورده اند.

جریان اقتصادی سالم جامعه که از عناصر اصلی تولید اشتغال و حرکت اقتصادی کشور هستند، از سیاست ها و برنامه های دولت ناراضی اند و بسیاری در چنگال اختاپوسی بانک ها گرفتار آمده و اموال شان به نفع بانک ها توقیف شده بود که الحمدلله با تحرک انقلابی حجت الاسلام رییسی در قوه قضاییه از کار آنان گره گشایی شد.

جریان مذهبی نیز مانند همیشه در آرزوی تحقق شعارهای اصولی انقلاب مانند عدالت، استقلال، عزت ملی، حاکمیت اصول اسلامی در تمام شؤون جامعه البته بدون دیوارکشی ها و رفتارهای غیرعقلانی که غیرمنصفانه از ناحیه روشنفکران و بعضی قدرت طلبان دوست نما بدان متهم شده اند، هستند.

جریان انقلابی با نگاه مکتب سلیمانی به جامعه می نگرد و شهروندان را به مذهبی، غیرمذهبی، با حجاب و بی حجاب و فقیر و غنی تقسیم نمی کند.

همان طور که در مکتب سلیمانی سایه امنیت برای همه ایرانیان است، حتی برای همان مخالفی که سلیمانی را قبول ندارد، باید این تزویر دشمنان در عرصه انتخابات با شعار و عمل ایران برای همه ایرانیان در سایه انقلاب اسلامی، خنثی شود.

به نظر نگارنده هم طبقه متوسط جامعه که امروز به دلیل سیاست های لیبرالی دولت روحانی فقیرتر شده اند، هم جریان اقتصادی سالم که از بی ثباتی و بی عملی کارگزاران دولتی متضرر شده اند و هم جریان انقلابی و مذهبی، باید گفتمان مشترکی را دنبال کنند که در مرکزیت این گفتمان عدالت طلبی، مبارزه با فساد، مبارزه با فقر، اصلاح ساختارهای غلط و غیراسلامی و لیبرال وجود دارد.

جریان انقلابی باید ابتدا با تحکیم گفتمان در قالب ارائه برنامه مدون و اغنای مردم و کسب اعتماد و سپس با وحدت گرایی و ایثارگری کاندیدا ها، راه را برای اجماعی فراگیر فراهم کند.

جریان انقلابی باید با معرفی کاندیدای اجماعی با قابلیت هایی همچون کارآمدی انقلابی، تقوای عملی و معنوی، اعتقاد عمیق به ظرفیت های داخلی، ولایتمداری مومنانه و نه منافقانه، تیپ شخصیتی درخور شأن رای مردم ایران، صداقت، خوش سخنی، تواضع و یکرنگی با مردم، دارای روحیه جهادی و خستگی ناپذیر و در نهایت سابقه قابل قبول و کارآمد، زمینه اقبال عمومی مردم را فراهم کند.

پرواضح است ائتلاف جبهه روشنفکران غربگرا، منفعت طلبان طبقات بالای جامعه و آلوده به فساد اقتصادی، اپوزیسیون ضدانقلاب خارج کشور و رسانه های مزدور ملکه و بن سلمان و مزدوران داخلی آنان در تلاش خواهند بود از تحقق چنین دولتی به هر شکل ممکن جلوگیری کنند.

آنچه تعجب همگان را برانگیخته، این است که مسببان وضع فعلی که مورد تنفر ملت هستند، دوباره با پررویی بسیار مشتاقانه قدم در راه رسیدن یا ماندن در پاستور نهاده اند.

جالب است کارگزاران دولت ناکارآمد بیش از سایرین مشتاق ماندن در پاستور هستند.

افرادی چون جهانگیری که در قامت معاون اول دولت 8 سال مسؤولیت داشته است با آه و ناله و فغان به حال مردمی که در نتیجه سیاست های آنان به فلاکت نشسته اند، دوباره تلاش دارند خود را نماینده گفتمان مردم قلمداد کنند.

سیاستمدارانی که اخلاق را در عرصه سیاست گوش تا گوش به کشتارگاه می برند و هیچ ابایی از دروغگویی، تهمت و اغواگری ندارند، با محاسبه خطای راهبردی جریان انقلابی باز قدم در میدان رقابت انتخاباتی نهاده اند.

این جماعت اگر خود موفقیتی به دست نیاورند، قطعا از کسی حمایت خواهند کرد که خود را در قامت یک انقلابی قلابی و اصلاح طلب ناجی معرفی خواهد کرد.

لشکر دولت ناکارآمد در تلاش برای تخطئه گفتمان انقلابی و دفاع از وضع موجود و فرافکنی مشکلات به میدان آمده است و جریان اصلاح طلب هم به دلیل شراکت در عملکرد دولت اگر رسیدن به پاستور را ناممکن بیابد ـ که این احتمال به یقین نزدیک است ـ تلاش خواهد کرد رحم اجاره ای دیگری را برای خود بسازد و از لاریجانی حمایت کند، لذا 2 آسیب جدی در مسیر حرکت گفتمان انقلابی وجود دارد؛ اول گرفتار شدن در تله دوقطبی که رقیب در تلاش برای ایجاد آن است.

تجربه راهبرد دوقطبی سازی در انتخابات 92 با سرهنگ و حقوقدان، این بار در صحنه ثبت نام کاندیداها از زبان لاریجانی با واژه دادگاه و پادگان دنبال شد.

در رفتار رسانه های اصلاح طلب نیز به شکل چشمگیری مشهود است برای جلو بردن انتخابات و مدیریت افکار عمومی به یک دوقطبی هیجانی می اندیشند، چرا که با حاکمیت عقلانیت بر عرصه انتخابات، آنها برنده میدان رقابت نخواهند بود.

آسیب جدی دوم برای جریان انقلابی افتادن در تله خودتخریبی و رقابت درون جریانی است؛ خطایی که تجربه تلخ آن وجود دارد و جریان غربگرا بسیار بدان چشم دوخته است و اگر از درون جبهه انقلاب این آسیب درمان نشود، قطعا لشکر عملیات روانی غربگرایان برای ایجاد شکاف آمادگی دارند.

لذا خودآگاهی جریان انقلاب به این آسیب ها بسیار ضروری است.

کاندیداهای انقلابی باید با تقوای سیاسی و بصیرت انقلابی و تقویت روحیه ایثارگری و تأسی به مرام و سلوک شهید سلیمانی در کشتن نفسانیت سرکش، خود را به هیچ وجه رقیب برادران مومن انقلابی با گفتمان مشترک ندانند و همدیگر را تخریب نکنند، بلکه خود را رقیب فقر، فساد، تبعیض، بی عدالتی و بی عملی و بی تدبیری ها و انحرافات بدانند.

این بالاترین شرافت برای یک انقلابی است و مزد با خداوند است و عزت افراد به کسب مقام و منصب نیست و خداوند معز مطلق بندگان است.

فرصت تبلیغات انتخاباتی، فرصت تبیین گفتمان و اقناع مردم تا روزهای پایانی توسط عزیزانی است که با یک هدف پا به عرصه میدان نهاده اند، لذا باید این فرصت را تا رسیدن به اجماع در روزهای پایانی مغتنم شمرد و در نهایت با عزت و شرافت و ایثارگری در منظر ملت به مقبول ترین و پرسرمایه ترین کاندیدا لبیک گفت.

روح الله اژدری
کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - دولت - لیبرال - لیبرال ها - داوطلبان انتخابات - ثبت نام داوطلبان - انقلابی - دولت احمدی نژاد - انتخابات ریاست - گشایش اقتصادی - اقتصاد - مدیریت - اقتصاد ایران - پشت میزنشینی - ریاست جمهوری - مهلت ثبت نام - دوران کرونا - دولتی - مشترک - احمدی نژاد - قشر مستضعف - نقاط مشترک - سبک زندگی - تغییر نام - داوطلبان - انتخابات - رفسنجانی - گفتمانی - اقتصادی - لیبرالی

آخرین اخبار سرویس:
انتخابات در اشتهارد با کمبود تعرفه مواجه نشد

فاز دوم باغ موزه دفاع مقدس بجنورد دهه فجر افتتاح می شود

انهدام سه تیم تروریستی توسط سپاه پاسداران در ایام انتخابات

سید محمود دعایی چه هدیه ای به رییسی داد؟ / سلیمی نمین: بخشی از آرای باطله رای هواداران جلیلی بود! / ادعای جنجالی احمدی نژاد علیه مدیر اسبق صداوسیما و پاسخ ضرغامی

وجود پیوند ناگسستنی بین اصحاب رسانه با دستگاه قضا

سلام بر امام رئوف

شهر مقدس قم شادمان از میلاد خورشید هشتم امامت و ولایت

شناسایی و انهدام سه گروه تروریستی در ایام انتخابات

امیرعبداللهیان: دولت انگلیس و استرالیا نمی توانند از حقوق بشر حرف بزنند

پیام تبریک رییس جمهور ترکمنستان به آیت الله رییسی

امیرعبداللهیان:انگلیس،استرالیا و نیوزیلند پاسخگوی کوتاهی درتامین امنیت رای دهندگان ایرانی باشند

مردم جاجرم از خادمان رضوی میزبانی کردند

چرا ابراهیم رییسی علیه برجام حرف زد؟

«تبرک»، اقتصاددانی با ریشه ایرانی

ظریف در دیدار با رییسی گزارشی از آخرین تحولات سیاست خارجی را ارائه کرد

ارائه گزارش از آخرین تحولات سیاست خارجی ایران از سوی ظریف

عدم محدودیت برای ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس

حالتی از یک موجود عجیب با 100 میلیون بازدید!

نظر علی مطهری در مورد نشست خبری رییسی

تمهیدات سازمان سنجش برای داوطلبان کرونایی

اتمام بررسی طرح اصلاح قانون آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در کمیسیون قضایی مجلس

استخدام مسئول دفتر در شرکت جی تی آی پارس در چالوس

منشی بازاریاب

بازاریاب ازمایشگاه

تعدادی نیروی سرایدار و اداری وحراست و

انهدام سه تیم تروریستی توسط سپاه پاسداران

تاکید استاندار خوزستان بر جذب اعتبارت برنامه های راهبردی اشتغال

واکنش علی مطهری به پاسخ ابراهیم رییسی درباره دیدار نکردن با جو بایدن

نشست های مجامع عمومی شرکت های تابعه شرکت ملی گاز برگزار می شود

محدودیتی برای ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس وجود ندارد

رییس جمهور منتخب ایران امروز درباره سیاست خارجی چه گفت؟

میلاد امام مهربانی ها ضامن آهو

متن و عکس پیام تبریک میلاد امام رضا (ع)

انتخابات در اشتهارد با کمبود تعرفه مواجه نشد

شعار های توهین آمیز علیه دولت در حضور زاکانی + فیلم

نتایج انتخابات شورای شهر غرب استان تهران

سفیر جدید انگلیس در تهران

وزیر امور خارجه به دیدار آیت الله رییسی رفت

تبریک دکتر زهرا مصطفوی به ابراهیم رییسی

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

تاکید استاندار خوزستان بر جذب اعتبارت برنامه های راهبردی اشتغال

ویدئو / حال و هوای حرم مطهر رضوی در شب میلاد امام رضا (ع)

واکسن انستیتو پاستور در مقابل تمام گونه های کرونا توان مقاومت دارد

فیلم| قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) با صدای فرمانده شهید لشگر فاطمیون

ابطال انتخابات شورای شهر اهواز مطلقا دروغ محض است

انهدام سه تیم تروریستی ضد انقلاب در ایام انتخابات

سپاه: انهدام 3 تیم تروریستی ضد انقلاب در ایام انتخابات

سخنان رییسی در نخستین نشست خبری

وزیر امور خارجه به آیت الله رییسی تبریک گفت

جشن میلاد شمس الشموس در سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران

بررسی نقش نظارتی کمیسیون فرهنگی مجلس در آینده

نشست های مجامع عمومی شرکت های تابعه شرکت ملی گاز برگزار می شود

نظر علی مطهری در مورد نشست خبری رییسی

شهید چمران در میدان عمل بی همتا بود

ارائه گزارش از آخرین تحولات سیاست خارجی ایران از سوی ظریف

آیین نامه اجرایی پرداخت کمک معیشت به جانبازان معسر ابلاغ شد

نتایج انتخابات شورای شهر تهران فردا شب اعلام می شود

توضیح دختر محسن رضایی درباره یک فایل صوتی جعلی

اعلام نتیجه انتخابات مجلس خبرگان رهبری در قم، مشهد و مازندران

شعار های توهین آمیز علیه دولت در حضور زاکانی + فیلم

طرح تامین و تضمین امنیت و کرامت زن ایرانی رد شد

امام زادگان ملجا و پناهگاه مردم/ آزادی زندانی غیرعمد توسط اوقاف بویراحمد

ارائه گزارشی از آخرین تحولات سیاست خارجی از سوی ظریف به «رییسی»

قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) با صدای فرمانده شهید لشگر فاطمیون

بررسی نقش نظارتی کمیسیون فرهنگی مجلس در آینده

انهدام سه تیم تروریستی در ایام انتخابات

جشن میلاد شمس طوس با حضور خدام رضوی در بجنورد برگزار می شود

بختیاری: سند راهبردی بیمه ایران نقشه راه خردمندانه برای ایفای نقشی پررنگ تر در اقتصاد کلان کشور است

ظریف با رییس جمهور منتخب ملت دیدار و گفت وگو کرد

شعارهای توهین آمیز به دولت روحانی+فیلم

گزارش ظریف به رییسی در خصوص آخرین تحولات سیاست خارجی

شعار های توهین آمیز علیه دولت در حضور زاکانی

میلاد شمس الشموس خراسان مبارک

مناظره اول میزان مشارکت را به 49 درصد رساند

تداوم تبعیض نژادی علیه بومیان در سیستم آموزشی کانادا

حضور مردم پای صندوق های رای تحلیل های ضد انقلاب را با خاک یکسان کرد

انهدام سه تیم تروریستی ضد انقلاب در ایام انتخابات

رییس جمهور صربستان به آیت الله رییسی تبریک گفت

سیلی انتخاباتی به صورت ماکرون

آیین نامه اجرایی پرداخت کمک معیشت به جانبازان معسر ابلاغ شد

حال و هوای طلبگی زیر سایه حضرت شمس الشموس(ع)/ ملجأ و پناه بودن امام رضا(ع) در مشهد کاملا قابل درک است

پیام تبریک رییس کل بیمه مرکزی به آیت الله رییسی

تزریق نزدیک به 10 هزار دوز واکسن کرونا به گروه های هدف در ورامین

واکنش فراکسیون محیط زیست مجلس به تلف شدن یک قلاده پلنگ در کوه حاتم

در سایه خورشید خراسان

شعارهای توهین آمیز به دولت روحانی در حضور زاکانی

آیین نقاره نوازی حرم مطهر رضوی در آستانه میلاد امام رضا(ع)

چین: اهمیت زیادی برای توسعه روابط با ایران قائلیم

به مناسب میلاد امام رضا(ع)

پیام تبریک رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به رییس جمهور منتخب

همکاری 450 گروه جهادی با وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکلات تولید

پیام تبریک رییس جمهوری قرقیزستان به آیت الله رییسی

چین: اهمیت زیادی برای توسعه رابطه با ایران قائل هستیم

باز هم زائرتان نیستم ، از دور سلام!

اهدای جهیزیه به نوعروسان نیازمند آذربایجان شرقی

پخش زنده ویژه برنامه ولادت امام رضا (ع) در لنز ایرانسل

لایحه برنامه هفتم توسعه تا پایان خرداد 1400 به مجلس ارائه شود

رونمایی از کتاب شش جلدی بیانیه گام دوم انقلاب

سپاه: انهدام 3 تیم تروریستی ضد انقلاب در ایام انتخابات

وقفه در مذاکران وین چند روز است؟| پاسخ اولیانوف

گفتمان مشترک، زمینه ساز اجماع انقلابی

گفتمان مشترک، زمینه ساز اجماع انقلابی