مطالب مرتبط:
رییسی: همه مسئولان خود را مخاطب فرامین رهبری بدانند و تحول را مبنای اقدامات خود قرار دهند/ رسیدگی سریع، دقیق و قانونمند به پرونده‎ها بر مبنای حق و عدل و انصاف مطالبه مردم از دستگاه قضایی است
رییسی: همه مسئولان خود را مخاطب فرامین رهبری بدانند و تحول را مبنای اقدامات خود قرار دهند/ قوه قضاییه نیز در سال جاری با انگیزه و جدیت بیشتر اجرای سند تحول قضایی را پیگیری خواهد کرد
رییس دستگاه قضا: همه مسئولان خود را مخاطب فرامین رهبری بدانند و تحول را مبنای اقدامات خود قرار دهند
استقرار دولتی تحول‎خواه با نظریه ای جامع، برای ارتقاء امید در جامعه ضروری است
استخدام ویراستار ادبیات فارسی در انتشارات مهر و ماه در تهران
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 08:152021-05-18فرهنگي

شعر این روزها جلوتر از ادبیات داستانی حرکت می کند/ مثلث شعر، شاعر و مخاطب تحول خواه است


معتقدی اعتقاد دارد که مثلث شعر، شاعر و مخاطب همچنان در حال تغییر بوده و هست و این دگرگونی ها و سلیقه ها بی شک بر بنیاد نوعی خاستگاه اجتماعی که میلی به تحول و شناخت نیازهای فرهنگی و اجتماعی دارد، - " معتقدی اعتقاد دارد که مثلث شعر، شاعر و مخاطب همچنان در حال تغییر بوده و هست و این دگرگونی ها و سلیقه ها بی شک بر بنیاد نوعی خاستگاه اجتماعی که میلی به تحول و شناخت نیازهای فرهنگی و اجتماعی دارد، است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، محمود معتقدی چهره ی آشنای شعر و نقد ادبی با 25 عنوان کتاب، همواره یکی از گزینه های مورد توجه برای رجوع و نظرخواهی در این حوزه بوده است.

از این رو برای نقبی اجمالی بر موضوع جامعه شناسی شعر معاصر ایران و پرداختن به چون و چرای تاثیر متقابل شعر و تحولات اجتماعی کشورمان طی 50 سال گذشته با وی گفتگو کردیم.

آنچه پیداست شعر گسترش و فراگیری بسیار بیشتری نسبت به داستان در جامعه دارد، تا آنجا که برخی تحولات تاریخی را با شعر خاصی به یاد آورده یا از آن سخن می گویند، نظر شما چیست؟ قبل از هر چیز.

باید گفت رابطه جامعه شناسی و ادبیات و به ویژه شعر ، خود زمینه ساز چشم انداز تحلیل و تاثیر متقابل این بینامتنیت در قلمرو نقد و نظر در هر عصر و روزگاری می تواند باشد و ویژگی ها و پیام های خاص اجتماعی و سیاسی و فرهنگی زمانه خودش را فراهم کرده و موجبات تاثیرپذیری متقابل را به دست دهد.

البته بهتر است با اشاره به نکاتی در این زمینه یادآور تحولات و تغییرات و مطالبات اجتماعی مخاطبان این پدیده فرهنگی را در نظر داشته باشیم.

آنچه در دهه های اخیر و با دلایل فراوان در عرصه هنر و ادبیات اتفاق افتاده است، به زیر ساخت هایی برمی گردد که در پیوند است با ادبیات عصر مشروطیت تا به امروز.

مضاف بر اینکه در دهه های 40 و 50 که به گونه ای عصر طلایی تحولات اجتماعی و فرهنگی بوده است ما شاهد تحولات و نو آوری های فراوانی در چشم انداز هنر و ادبیات به ویژه در حوزه شعر بوده و دیده ایم که مدام در این زمینه صداهای تازه ای بربالیده اند و از پی آن در عرصه ی ادبی به بهره گیری از دستاوردهای آرایه های درونی و بیرونی در قلمرو تصویرگرایی، خیال انگیزی و بهره گیری از ساختار های زبانی و غیره رسیده اند.

دست آخر نیز تاثیر حضور از وقایع و حوادث اجتماعی آن روزگار در توجه به چشم انداز مختصات ذهنی و زبانی و همچنین انتخاب و پیشنهاد قالب های شعری تازه در همنوایی با نحله های شعری ساختمند کارکرد داشته و با اشاره به فضاهای جامعه شناختی، در حوزه آموزش و پرورش استعداد های شعری در میان شاعران جوان محل داوری بوده است.

همچنین در بهره گیری از فرصت ها و تغییرات، تجددخواهی شاعران از یکسو و حضور مخاطبان و توسعه فرهنگی از سوی دیگر تاثیرات زیادی با خود داشته و دارد.

در ادامه این مقدمه می توان گفت: از پی روند تحولات اجتماعی و فرهنگی اگر مبنای تحولات هنری و ادبی را با این نوع تجددگرایی در حوزه شعر امروز با توجه به عصر جدید، از فضای شعر کنونی که با پشتوانه های فرهنگی فراوانی از گذشته ها و نیز تاثیر فرهنگ ممالک دیگر است در نظر بگیریم شاید بتوان گفت روزگار نشانه ی تغییرات در ادبیات هنر از میانه قرن 19 و تمام قرن 20 میلادی، حکایت از نقش تحولات اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایرانی دارد.

بنابراین آنچه در این دهه ها اتفاق افتاده همانا شناخت عناصر و دستاوردهای سیاسی و فرهنگی و بکارگیری آن در عرصه های ادبی به ویژه ادبیات و گستره های شعری و قدمت روزگاران شاعرانگی در مقاطع مختلف تاریخی است که سبب شده تا شعر و توجه به زبان فارسی، جلوتر از ادبیات داستانی مخاطبان فراوانی داشته باشد.

اما از منظر داستان نویسی نیز می توان گفت که این فاصله به تدریج کمتر شده چراکه جذابیت های موضوعی و زبانی در داستان نویسی طی سال های اخیر، جلوتر از شعر بوده و هست که این امر بیشتر به جایگاه ترجمه ی متن های ادبی و آشنایی جدی تر با ادبیات مغرب زمین برمی گردد.

از سوی دیگر، روابط فرهنگی و مهاجرت ها، هرکدام در توسعه ادبیات و هنر به ویژه داستان نویسی با تحولات بنیادی تری همراه بوده است.

بی گمان عرصه های اندیشه ورزی و چشم اندازهای خلاقیت در فضای هنری و ادبی در همه ی این سال ها خود فرصتی بوده برای درک و شناخت روزآمد بودن ادبیات و بهره گیری از همه ی زاویه ها و ظرفیت های جاری که البته توجه شاعر و هنرمند به امر تغییر و تحولات جهانی بومی به ویژه مقوله شهرنشینی را درپی داشته است.

نهایت اینکه با توجه به شرایط پیش آمده ی امروزی در حوزه های فرهنگی و اقتصادی و متاسفانه بیماری کرونا در این روزگار، دنیای هنر و ادبیات با مکث های فراوانی روبرو گردیده است.

باشد تا از این رهگذر در چشم انداز هنر و ادب ما شاهد دستاوردهای تازه تری باشیم و به تبع آن، گستره شعر هم زنده تر از هر زمان دیگر با تمام دشواری های پیش رویش گام های تازه تری در قلمرو اندیشه و شناخت بردارد.

تا چه اندازه شعر در سرعت و گسترش تحولات جامعه ما طی دهه های 40 و 50 موثر بوده و تا چه حد تحولات جامعه شکل و محتوای اشعار را به سمت و سوی خاصی کشانده است؟ پاسخ به این پرسش که آنهم بر اساس تحولات و تغییرات در حوزه های فرم و محتوای در امر پذیرش جامعه فرهنگی است در سوال نخست تا حدودی وجود دارد، اما به این نکته اساسی نیز باید توجه داشت که در هر دوره جریان های هنری و فرهنگی باتوجه به دگرگونی ها، ارزش ها و دستاوردهای اجتماعی و فرهنگی در صورت بندی به توسعه های فرهنگی و هویتی، به ویژه در پیوند با شعر، جایگاه زبان و قالب های شعر در هدایت فرم و محتوا و نیز ظهور حضورهای شعری (چنانکه در دهه 40 این مهم جدی تر بوده است) از جمله شناختنامه و مانیفست هایی همچون: شعر نو، شعر نیمایی، شعر حجم، شعر دیگر، شعر مدرن، شعر تصویری، شعر کانکریت و در این روزها هم شعر پست مدرن (و دیگر انواع شعر) همچنین تحولات در قالب های موسیقیایی زبان تغزل در شعرهای کلاسیک به ویژه غزل فرم است.

از پی چنین تحولاتی در چند دهه ی اخیر می توان گفت که مثلث شعر، شاعر و مخاطب همچنان در حال تغییر بوده و هست و این دگرگونی ها و سلیقه ها بی شک بر بنیاد نوعی خاستگاه اجتماعی که میلی به تحول و شناخت نیازهای فرهنگی و اجتماعی دارد، است.

با این وصف هنر و ادبیات پیوسته با روح زنده ای همراه بوده اند و نیازمند به نگرش، انتخاب زبان و منظر تازه تری هستند، پس معاصر بودن و آگاه بودن نویسنده و هنرمند در گذر زمان یک واجب عینی است و جامعه ی زنده در هر روزگار نمی تواند با این حوزه ها بیگانه باشد.

چنین بوده است که از دهه های 40 و 50 تاکنون، جامعه فرهنگی ما در پیوند با ارزش های مدرن و تا حدودی همراهی با نگرش های سنتی نیازمند به دانش و ارزش های مدرن جهانی است.

البته در این میانه نُرم لازم اما اعتدال در بیان و به کارگیری هدف درست، ارزش های تازه و مدرن را با خود خواهد داشت.

متاسفانه در شرایط اینجا و اکنون و به ویژه کارکرد در فضاهای مجازی، اُفت شرایط اقتصادی و پخش متون ادبی به ویژه شعر امروز، ما با اُفت وخیز های فراوانی روبرو هستیم.

سیر تغییر محتوا، کیفیت و تاثیر شعر از دهه ی 60 تا امروز را چگونه می بینید؟ شکی نیست که از پی تأثیر و تحولات اجتماعی، نگرش ها و نوآوری های فرهنگی و نیز توجه به وقایع و حوادث جاری در حوزه های انتخاب و تفکرورزی و شناخت دیگر عناصر به پیوندهای اجتماعی و هنر و ادبیات، فرصت مهمی در اختیار هنرمندان و نویسندگان قرار می گیرد.

در این میان شیوه های بیانی و جایگاه زبانی و تاثیر از گذشته های فرهنگی چون ابزاری برای نشان دادن امر نشانه شناسی در شعر حرف اول را می زند.

شاید بتوان گفت رابطه و تاثیر شکل و محتوا بر زبان سرایش شعر مقوله بحث برانگیزی است چراکه در گذشته همواره محتوا جلوتر از فرم دیده می شد، اما در این سال ها فرم گرایی جایگاه برجسته تری یافته است.

دریافت سلیقه های بیانی و انتخاب جایگاه شعری در میان شاعران و مخاطبان امروز با پست و بلندی های آسیب شناسانه فراوانی همراه بوده و هست.

البته نو آوری و رویکرد بیانی از یکسو، ادبیت و شعریت نیز از سوی دیگر، ضمن آن که یک امر سلیقه ای و کمی هم نوآورانه به حساب می آید اما هر دو سو (فرم و محتوا) در دهه های اخیر با افراط و تفریط های آسیب پذیری همراه بوده و هست؛ به ویژه شاهدیم اساتیدی در کلاس های آموزشی خود می کوشند دانش سلیقه های شعری خود را به شاگردانشان دیکته کنند که در این میان شتابزدگی و تقلید از یکدیگر نیز مشهود است.

خاطرنشان می شود که فضاهای مجازی هم به این شکل از نگرش پست مدرنیستی دامن زده است و با این همه نمی توان منکر نوآوری و تجددخواهی در حوزه ادبیات بود، اما یادمان نرود که هر حرکت اصولی ارزش های ماندگاری با خود دارد که بی گمان در این کارزار جایگاه نظریه های جامعه شناختی و بهره مندی شاعر از سفره های بومی و اجتماعی در بازتاب مسایل و مطالبات وقایع فرهنگی سهم بزرگی دارد.

به یقین بازتولید تاثیرات اجتماعی در کار نویسنده و هنرمند خود نوعی توجه به ساختار زیستی و خم شدن به درون زندگی و توجه به حواشی نام ها و سرگذشت ها (عاشقی ها، شکست ها و بسیاری از وقایع زندگانی) در کار شاعران این روزگار است، چراکه هنر بی آن که ادعایی در حوزه های حسی داشته باشد مصلح اجتماعی قلمداد نمی شود اما یادمان باشد همانا منظر پیام ها و نشان دادن ارزش ها از درون نگرش هستی شناسانه را همواره به چالش می کشد و به عبارتی می کوشد درون خفته هر مخاطبی را بیدار کند.

بی گمان شناخت هنری از تلفیق جامعه شناختی با ادبیات، شعر ما را در نقد و نظر، داوری ها و رسیدن به لذت هنری و باور مندی به ارزش های جامعه شناسانه که به گونه ای دویدن و دیدن پیوسته است، یاری می رساند.

درگذشت نسل شاعران پیش از انقلاب در تحولات کیفی و محتوایی شعر امروز چقدر موثر بوده است و شما چه تفاوت های مهمی میان شاعران پیش از انقلاب و شاعران نسل جدید می بینید؟ حضور شاعران در مقاطع تاریخی و جغرافیایی در هر عصر و زمانه ای با توجه به پیشینه و تاثیرآثارشان در قلمرو های فرهنگی همواره پدیده های اجتماعی را در پی دارد، چراکه اینگونه تاثیرپذیری و همدلی و هم سخنی نسبت به گروه ها و مخاطبان خاص، امری ماندگار و محل داوری های عاطفی فراوانی بوده است.

برای مثال حضور و گستردگی آثار شاعران بزرگی چون حافظ، سعدی، مولانا، خیام، فردوسی و مانند ایشان که خود میراث فرهنگی ماندگاری را در آثارشان بر دوش دارند بی گمان به خاطر همنوایی با تاثیر چنان متونی که جاودانگی را در گذر زمانه از آن خود کرده و در برابر حوادث روزگاران از حیات فرهنگی زبان فارسی پیوسته پاسداری نموده اند باید گفت که بر همین قیاس در خصوص برخی شاعران معاصر نیز می توان اینگونه داوری کرد.

در دهه های اخیر هم می توان از چهره های بزرگی در عرصه شعر از نیما، شاملو، اخوان، فروغ، سپهری، آتشی و دیگرانی چون ایشان و تاثیر نوشته هایشان به درستی و به گونه ی زیبا شناسانه یاد کرد.

بی شک نبودن یا عدم حضورشان در روزگار امروز خسران بزرگی را در پی دارد اما عمق آثارشان همواره با ماست.

از سوی دیگر کیفیت دستاوردهای شاعران بنام پیشین در شیوه های خاص خود گاه در پاسداری از زبان و ادبیات فارسی در اوج و یا در میانه بوده است.

این یادآوری به ما می آموزد شاعران جوان امروز نیز باید ازیافته ها و تاثیرات شاعران برتر زمانه همواره بیاموزند و در هدایت شکل و محتوا و دیگر کیفیت های بیانی گام های اساسی تری بردارند، ضمن اینکه در این سال ها در اینجا و آنجا به جز چهره های معدودی کارهای درخشان کمتری از آنان دیده می شود چراکه ذوق، دانستگی و تجربه در نسل های تازه، نیازمند پالایش است و نیز آنکه شاعران جوان باید به گونه ای فرزند زمانه خود باشند و در بهره مندی از پشتوانه های فرهنگی پیشینیان سهم کوشایی ببرند.

بی شک رابطه معنوی میان رفتگان و آمدگان و آیندگان در قلمرو شعر همین فراوانی دارد.

گفتنی است که سیر حوادث از منظر جامعه شناختی در کنار ادبیات در تغییر و نوآوری برای نشلن دادن تفاوت ها و تناسب ها امر مهمی لست.

نظر شما نسبت به نوع نگاه، پختگی و میزان سواد شاعران امروز چگونه است و گمان می کنید این شاعران چقدر توانایی برای تاثیر بر تحولات اجتماعی داشته باشند؟ بی گمان میزان دانش شعری به دریافت های هنری و ادبی برای اهالی شعر از جمله شاعران این روزگار برای رسیدن به ذهن و زبانی پخته و مدرن و رسیدن به نگرش هایی جامعه شناسانه در نشان دادن گستره های زیست و زندگی در شرایط امروز، خود چراغ روشنی است برای توانمندی در کار شعر و شاعری.

از سوی دیگر برای دستیابی به حضور و جذب مخاطبان شعر باید در کوران تحولات و تغییرات فرهنگی و اجتماعی روزگار خود بوده باشند چراکه شاعران و به ویژه شاعران جوان در حوزه شناخت عرصه هنری و راه رسیدن به زبان و نگرش تازه تر، ناگزیر از مطالعه متن ها و آثار پیشرو و آشنایی و کشف تجربه های دیگری هستند.

توجه به سلیقه و نیز کارکرد های حوزه های گوناگون در این روزها ریسک بزرگی در پی دارد چراکه مقوله ی بیداری و دانستگی شاعر میان مرزهای جنون و عقلانیت و بها دادن به نگرش عاطفی نسبت به زبان و پیام های شاعرانگی از ابزارهای لازم مهارت ودانستگی به حساب می آید.

بی شک هر شاعری در این زمانه یک صدای تازه و شنیدنی است اما پرسش این است که به راستی چرا وچگونه شعر اتفاق می افتد؟ به عبارتی شعر یک گفتمان دیگری است که با همه ی زاویه بندی هایش و تحت تاثیر نگرش اجتماعی از یک سو و توجه به ساختارهای شعری از سوی دیگر به نوعی، تکلیف همسویی این دو را روشن و برای اتفاق های شعری مهیا می کند.

افزوده اینکه توانمندی شاعرانه در سایه ی تجربه ها و در پیوند با مطالعه متن های هنری و ادبی خود فرصت به هنگامی به متن های شاعرانه می بخشد و بی گمان ذوق و آگاهی و درک شرایط روزگار هر کدام خود ظرفیت هایی هستند که شاعران جوان را برای رسیدن به پیام های شاعرانه و آشنایی با نحله ها و نظریه پردازی ها یاری داده و یک امکان بزرگ فرهنگی شمرده می شوند.

گفتگو: الهام باباخانی
کلید واژه ها: اجتماعی - تحول - مخاطب - ادبیات داستانی - فرهنگی - شاعر - اعتقاد - محمود معتقدی - جامعه شناسی - تغییر - شناخت - بنیاد - شعر معاصر - ادبی - میلی - نقد ادبی - کشورمان - خبرنگار - داستانی - ادبیات - یکی از - جامعه - گزارش - گسترش - موضوع - گذشته - ایران - گزینه - گفتگو - مورد

آخرین اخبار سرویس:
ژست عجیب سحر قریشی در عکس جدیدش

خشم نیوزیلند از تولید یک فیلم هالیوودی/نمیخواهیم داغ مسلمانان تازه شود!

استخدام بازیگر خانم جهت فیلم سینمایی و سریال

از سماجت ژاله صامتی برای بازیگری تا شوخی پژمان جمشیدی با جواد عزتی! + فیلم

عکس/ استایل جدید و بسیار زیبای مهناز افشار

ثریا قاسمی به همراه پسر ناتنی اش /عکس

انیمیشن «دیوار چهارم» برنده جایزه بهترین فیلم اول جشنواره بین المللی انیمافست زاگرب

دفتر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی لرستان افتتاح شد

فروش آثار هنری سریال «فِرندز» با رمزارز

یک قتل 140 بیماری

استخدام منشی خانم

این یک مبارزه است پس ادامه می دهیم!

کارگر سفره خانه

عکس| استوری قابل تامل آقای بازیگر

تریلر گیم پلی «Battlefield 2042» منتشر شد

یوسف صیادی دست در دست دخترش / عکس

استخدام منشی خانم در آموزشگاه

پیام بنیاد فارابی برای جان باختن دو عضو «افغان فیلم» در یک حادثه تروریستی

بهنوش بختیاری: اعتراضات الکی را تمام کنیم و رای دهیم+فیلم

فیلم/ شباهت جالب دو شرکت کننده مسابقه دورهمی به جواد عزتی و مصطفی کیایی

موضوعات انقلابی هیچگاه تکراری نمی شود+صوت

عکس| گریم مهران مدیری در سریال «خاتون»

فرزانگی جامعه را در مقابل رذالت واکسینه می کند

حرکت تحسین برانگیز و احساسی «آقای بازیگر»/ عکس

عکس| عکس دونفره زوج بازیگر

ویدئو| بهنوش بختیاری: غرغر نکنید و رأی بدید

فیلم | دومین مستند انتخاباتی سعید جلیلی

عکس| گریم عجیب وغریب خانم بازیگر

انتشار کتابی با گلچینی از ملودی های بومی ایرانی و آهنگ های خاطره انگیز

ادامه کشتار هدفمند غیرنظامیان قوم هزاره در غرب شهر کابل

انتشار کتابی با گلچینی از ملودی های بومی ایرانی و آهنگ های خاطره انگیز

عکس| نرگس محمدی برای تولد مادرش نوشت :

حضور بدل جواد عزتی و مصطفی کیایی در مسابقه دورهمی + فیلم

کوهنوردی صبحگاهی شبنم قلی خانی + تصویر

به یک نفر خانم اشپز جهت همکاری

نیازمندراننده پایه دو

رونق اکران آنلاین با نمایش دو فیلم جدید

جدول | کن 2021؛ شوالیه ها و لژیونرها به صف شدند

جایزه جهانی داستان نویسان فارسی زبان با موضوع کرونا برگزار می شود

عکس|پیوستن خواننده معروف به شبهای مافیا

تعجب مدیری از شباهت دو شرکت کننده به 2 بازیگر

«شقایق فراهانی» عروس شد/ عکس

ویدئو| خاطره جالب «ژاله صامتی» از مادر شدنش

پشت صحنه مارمولک به نمایش خانگی می آید

(عکس) شبنم قلی خانی در پشت صحنه تئاتر

اعضای هیئت امناء انجمن آثار و مفاخر فرهنگی لرستان منصوب شدند

عکس/ بهاره رهنما با لباس آفتابگردانی بر سر دورهای عاشقانه!

کارگرساده سفره خانه

اخبار کوتاه 23 خرداد + فیلم

دونفره های عاشقانه «زوج هنرمند» در لب آب/ عکس

تفریح سالم هزینه ای ندارد! ایسنا

بهنوش بختیاری: اعتراض الکی نکنید و رای بدهید / فیلم

تفریح سالم هزینه ای ندارد!

بازیگر بی حاشیه در اکران فیلم آبجی + عکس

بهنوش بختیاری: اعتراض الکی نکنید و رای بدهید + فیلم

«سگک» و «هار» در ایرانشهر می مانند

جلد 4 دانشنامه علوم قرآن در دست نشر است / لزوم ترجمه دانشنامه به زبان های دیگر

ارسال بیش از 440 اثر در جشنواره نقاشی صلح و دوستی هلال احمر یزد

انتشار گزارش دستاوردهای کلیدی مجامع عمومی سال 1399 شرکت های تابعه شستا 

شباهت عجیب همسر «الهام چرخنده» به پسرش/ عکس

کارآگاه علوی به تلویزیون بازمی گردد

تجلیل از دختران موفق شهدا در یزد + فیلم

انیمیشن «آسمان و دریا» برگزیده جشنواره سراسری طرح ملی ایران قوی شد

چهره جوان تر از همیشه «دانیال حکیمی»/ عکس

بازیگران جدید «اینان» مقابل دوربین رفتند

حضور سینمای ایران در جهان؛ از پاریس تا زاگرب

تئاتر دانشجویی از خوی جنگنده اش تهی شده است/ دولت دخالت می کند

خاطره بامزه مادرشدن ژاله صامتی+عکس

شما نظر دادید/ زور صدا و سیما زیاد است و کپی رایت را رعایت نمی کند!

اتفاقی عجیب و نادر که باعث اخراج مادام العمر مجری تلویزیون شد / فیلم

برپایی نمایشگاه خوشنویسی «بانوی آفتاب» در مشهد

همراه با بسته قرار 1400 استان قزوین + فیلم

هنرمندان حضور باشکوهی در انتخابات داشته باشند

تغییر چهره ترسناک «رویا میرعلمی»/ عکس

«سگک» و «هار» در ایرانشهر می مانند

کارآگاه علوی به تلویزیون بازمی گردد

«دشت ماراتن» به کتابفروشی ها رسید

همراه با سوژه های شهروندخبرنگاران استان قزوین + فیلم

خاطره جالب ژاله صامتی از روزی که مادر شد + فیلم

آرزوی بازیگر خانه به دوش + عکس

تشریح تمهیدات رفع گره های ترافیکی در کلانشهر اهواز+ فیلم

کن 2021؛ شوالیه ها و لژیونرها به صف شدند + جدول

درباره مأمور مرگ های غیراتفاقی | زهره مسکنی

چگونه بازیگر شویم (424) /شرایط مخالف موفقیت یک بازیگر

مهراوه شریفی نیا بی حجاب و با موی باز در پاریس + عکس

ویدیو لورفته از رقص جنجالی گلشیفته فراهانی + فیلم

محسن تنابنده تغییر جنسیت داد + عکس زنانه

معیار های انتخاب اصلح از نگاه مردم استان قزوین + فیلم

پیوستن فوتبالیست معروف به «شب های مافیا»+ عکس

فیلم| یوسف گم گشته بازآمد به خانه

دراکولا | 48 طرح جلد برگزیده

دراکولا | 48 طرح جلد برگزید

بازگشت سریال «کاراگاه علوی» به تلویزیون

سینما ها تعطیل خواهند شد؟

فیلمنامه سریال حضرت معصومه را کامل کردیم

برگزاری آزمون های استاندارد های مهارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قشم

تغییر تیپ «رعنا آزادی» بعد از ازدواج با مهدی پاکدل/ عکس

فیلم سینمایی آبجی + خلاصه داستان، اسامی بازیگران

آغاز برداشت گندم در استان قزوین + فیلم

کانون «مطالعات زنان» دانشگاه چمران اهواز برگزیده جشنواره رویش

شعر این روزها جلوتر از ادبیات داستانی حرکت می کند/ مثلث شعر، شاعر و مخاطب تحول خواه است

شعر این روزها جلوتر از ادبیات داستانی حرکت می کند/ مثلث شعر، شاعر و مخاطب تحول خواه است