مطالب مرتبط:
برخی صحنه های «احضار» تعمداً کمدی است/از «او یک فرشته بود»جلوتریم
برخی صحنه های «احضار» تعمداً کمدی است
تهیه کننده «احضار» برخی صحنه ها تعمداً کمدی است
برخی صحنه های «احضار» تعمداً کمدی است
تهیه کننده «احضار» برخی صحنه ها تعمداً کمذی است
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 16:002021-05-17فرهنگي

برخی صحنه های احضار تعمداً کمدی است | از او یک فرشته بود جلوتریم


محمودرضا تخشید، تهیه کننده سریال «احضار» در پاسخ به واکنش های انتقادی نسبت به این مجموعه تلویزیونی، تأکید کرد این سریال گامی رو به جلو در کارنامه علیرضا افخمی است.

- برخی صحنه های احضار تعمداً کمدی است از او یک فرشته بود جلوتریم" محمودرضا تخشید، تهیه کننده سریال احضار در پاسخ به واکنش های انتقادی نسبت به این مجموعه تلویزیونی، تأکید کرد این سریال گامی رو به جلو در کارنامه علیرضا افخمی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل ازمهر، سریال احضار از قبل از پخش، ابتدای پخش و تا همین آخرین قسمتی که از آن روی آنتن رفت با حاشیه ها و واکنش های مختلفی مواجه شد و مخاطب را به چه موافقت و چه مخالفت درگیر خود کرد.

در ابتدای پخش البته بخش اعظم این واکنش ها انتقادی بود و با این حال مخالفان و موافقان این سریال را دنبال می کردند تا ببینند علیرضا افخمی کارگردانی که بیش از یک دهه با عنوان خالق و صاحب امتیاز برند سریال های ماورایی شناخته شده و فعالیت داشته است این بار چه ارمغانی برای مخاطبانش آورده است.

گفتگو با تهیه کننده این سریال را در ادامه می خوانید: آقای تخشید تقریباً اولین بار است که پخش قسمت آخر سریالی به ویژه در باکس مناسبتی رمضان با یک هفته تاخیر روی آنتن می رود و البته با توجه به نکاتی که آقای افخمی در قالب یک ویدئو بیان کرد ظاهراً با مشکلات فراوانی از جمله ابتلا به کرونای بازیگران مواجه شدید.

کمی درباره این فرایند و چالش ها توضیح می دهید؟ البته بازیگران این سریال اخیراً مبتلا به کرونا نشدند و پیش تر مبتلا شده بودند اما طی 2 ماه اخیر مشکلات فراوانی از قبیل همین ابتلای بازیگران اصلی رخ داد که فرایند تولید را با کندی مواجه کرد.

با کرونا گرفتن یک بازیگر نقش اصلی علاوه بر قرنطینه رفتن او باید لوکیشن ها و سکانس ها را جا به جا می کردیم و اینها ریتم تولید را کند می کرد.

این مسائل در طول کار به وجود آمد و طی 2 ماه اخیر با این چالش ها مواجه شدیم.

در طول پخش سریال مخاطب با یک ابهام و علامت سوال مواجه شد که این سریال قرار است ژانر ترسناک و ملتهب باشد یا اثری ماورایی و معنوی؟ این سریال اثری ماورایی درباره روح و احضار روح بوده است و ما با این سوژه خواستیم به مکان هایی بپردازیم که در آنها احضار روح می شود و بگوییم این مکان ها از زمینه لازم برای شکل گیری وسوسه های شیطانی برخوردارند.

اینها را با حضور خود شیطان نمایش دادیم و منظور این نیست که هر کسی به این مکان ها برود لزوماً یک شیطان خواهد دید.

منظور ما این است که کسی که احضار روح می کند و چهار تا حرف هم درباره دوست و آشنا و زندگی فرد می زند این می تواند زمینه ای فراهم کند برای پشت هم اندازی ها، دروغ ها و… در نتیجه کدورت ها و اختلافاتی را ایجاد کند و باعث برهم خوردن روابط خانوادگی و دعوا و درگیری شود و خیلی از بحران هایی را در بر داشته باشد که ریشه اش وسوسه های شیطانی است.

از طرف دیگر ما به اقتضای سکانس هایی که روح حضور داشت از یک هشدار مثبت 14 هم استفاده می کردیم اما این هشدار به این معنا نبود که ما می خواهیم بگوییم این سکانس لزوماً ترسناک است بلکه پرداختن به موضوع روح این فضا را ایجاب می کرد که به مخاطب هشدار دهیم اگر لازم می داند اجازه ندهد کودکان به این صحبت ها گوش دهند و در نتیجه در سکانس هایی که گفتگوی ساده ای هم با بازیگر نقش روح صورت می گیرد آن علامت مثبت 14 ثبت می شد.

یعنی برای این نبود که بگویید این صحنه ها ترسناک است؟ ممکن بود در یک صحنه هایی به اقتضای روح ترسناک هم بشود اما خود ما این علامت را لزوماً برای فقط صحنه ترسناک نمی زدیم یک مثال بزنم خیلی از فیلم ها و مستندهای غربی در گوشه آن ممکن است علامت مثبت 17 داشته باشد اما ترسناک نیست ولی مثلاً چون موضوع آن درباره مواد مخدر است به بیننده هشدار می دهند و ارتباطی با ترس ندارد.

پس چرا زمینه سازی خود سریال و حتی تیزر ابتدایی برای نمایش نوعی ژانر ترسناک بود؟ ما دو یا سه صحنه ویژه درباره این موضوع داشتیم و مخاطب پیش داوری کرد که سریال قرار است ترسناک باشد و البته تیزر ما هم در این پیش داوری موثر بود.

بنابراین بلافاصله تیزر دومی ساختیم و این فضای ترسناک را از آن حذف کردیم.

تیزر دوم کاملاً از آن فضاسازی ترسناک فاصله دارد چون خودمان حس کردیم تیزر اول دارد مردم را به اشتباه می اندازد و خودمان هم نمی خواستیم فضا را ترسناک کنیم.

موضوع درباره روح و احضار روح بود و فقط مثبت 14 می زدیم تا خانواده ها بدانند این موضوع خاص است و ممکن است حالت التهاب و ترس پیدا کند.

پس هدفمان ترس نبود که الان یک عده می گویند پس چرا ما نترسیدیم؟ مثل این است که فیلمی درباره مواد مخدر ببینید و بگویید چرا من نترسیدم.

قصد ترس نداشتید اما در عین حال گاهی از نشانه های ژانر ترس هم بهره گرفتید.

به هر حال وقتی می خواهید روح احضار کنید نمی توانید خیلی ساده مراسم را برگزار کنید.

اگر روح خیلی ساده بیاید و برود شما گلایه می کنید که تماشای روح نمی تواند اینقدر ساده اتفاق بیفتد.

منتها ما وارد ژانر ترسناک نشدیم ولی چون موضوع درباره ارواح بود از هشدار سنی استفاده می کردیم و به هر حال همین موضوع با خودش ترس و واهمه هم دارد.

به نظر من بیشتر این صحنه ها شبیه کمدی شده بود.

اتفاقاً خود ما یک جاهایی عمداً صحنه ها را کمدی کرده بودیم.

صحنه ای که مثلاً افسانه چهره آزاد بازیگری که روح را احضار می کند در رختخواب پلک چشم می بیند و از آن می ترسد… در صحنه ای که پلک دیده می شود نه! ولی در بخش هایی می خواستیم کمدی باشد.

مثل صحنه هایی که این روح کرونا را تشخیص می دهد و یا می گفت در آیینه تو را نمی بینم و بعد می خندید و می رفت.

خانم چهره آزاد هم بازیگری شیرین است و اصلاً او را انتخاب کردیم چون خواستیم صحنه های احضار روح را تلطیف کرده و سریال را از حالت ترس صرف خارج کنیم و همه اینها به عمد بوده است.

چرا قصه اینقدر دیر شروع شد و حتی در قسمت یکی مانده به آخر به اتفاقات شیطانی ماجرا پی بردند؟ اتفاقاً داستان با ریتم خیلی خوبی شروع شد، گم شدن چند دختر در جنگل، مرگ کامرانی، مراجعه به مینو برای احضار روح، مواجهه با روح کامرانی و… به همین ترتیب داستان با نظم و تعلیق خوب بیان می شود و در جای مناسب بیننده را درگیر این موضوع می کند که انگار این روح کامرانی نیست و در ادامه پی به ماهیت واقعی او می برد.

به نظر من تعجیل بیننده برای آنکه قصه را زودتر بیان کنیم ناشی از تعلیق کار است که بیننده گرفتار آن شده و می خواهد زودتر پایان کار را بداند.

موضوعی که در او یک فرشته بود هم رعایت شده بود و ما در آن سریال هم در قسمت های پایانی به شیطان بودن خانم بهاره افشاری بازیگر نقش شیطان پی می بردیم.

آقای افخمی آن سریال را حدود 2 دهه پیش ساخته است این سریال نباید از آن مجموعه جلوتر باشد؟ من می گویم جلوتر است.

در آن سریال تعداد محدودی شخصیت یک قصه را روایت می کردند و در این سریال ما با شخصیت های متعدد رو به رو هستیم که نویسنده داستان منسجم و پر تعلیقی را از آنها روایت می کند.

ولی آن سریال ها در زمان خودشان از طرف مخاطب خیلی جدی گرفته شدند اما این سریال با بازخوردهای طنز و شوخی های زیادی مواجه شد.

این سریال خیلی جدی است، من تعجب می کنم این طور می گویید اما شاید بیننده انتظار داشت به طور مثال وقتی به دفتر مینو می رود بترسد و شوخی می کرد که این روح را دیده است اما چرا نترسیده است که من گفتم اساساً هدف ما آن نبود.

فکر می کنم بخشی به عقبه خود آقای علیرضا افخمی برمی گردد که یک دهه درباره سریال های ماورایی یا فیلمنامه نوشته و یا کارگردانی کرده است و حالا مخاطب انتظار بالاتری از ایشان داشت؟ خیر به نظرم اینگونه نیست.

چرا می گویید که این سریال در مقایسه با سریال هایی مثل او یک فرشته بود عقب تر است؟ احضار داستانی جدید در فضایی جدید است و اتفاقاتی که برای مائده و روح کامرانی رخ می دهد به اندازه یک سر سوزن مشابهتی با داستان های قبلی ندارد.

در این سریال هم مخاطب دائم در حال حدس زدن بود یکی می گفت روح خبیث است، یک فکر می کرد روح خود کامرانی است، یکی حدس می زد جن باشد و داستان با رعایت ابعاد دراماتیک به دقت جلو رفت، بیننده را درگیر کرد و حرف خود را درباره روح، احضار روح و مسائل و مشکلات پیرامون آن بیان کرد.

تا آخرین روز ما نظرات مردمی پیرامون سریال را رصد کردیم پس داستان درست تعریف شد و جلو رفت.

حتی به نظرم این سریال به لحاظ نگارش و تولید نسبت به کارهای ماورایی قبلی سخت تر بود.

بالاخره مخاطب متوجه می شود که با منطق صداوسیما و تلویزیون احضار روح کار درستی نیست پس می تواند به منفی بودن این شخصیت پی ببرد.

پس ما توانستیم مخاطبی را که این موضوع را می داند 26 قسمت با تعلیق خیلی جدی به دنبال خود بکشانیم.

و مخاطب را برای دیدن این سوژه تا 26 قسمت جذب و حفظ کردیم.

قسمت هایی داشتیم که حتی بیننده بد و بیراه می گفت که چرا در لحظه حساس به پایان رسید، اینها یعنی قصه به خوبی بیان شده است.

و هیچ کس از کیفیت سریال ناراضی نبود؟ من نمی گویم این سریال صددرصد راضی کننده بود مگر می شود چنین کاری را پیدا کرد.

همه کارهایی که پخش می شود ایرادهایی هم دارد حتی بهترین کارهای دنیا هم ایراد دارد پس منتقدانی که بهترین آثار خارجی را نقد می کنند اگر ایراد نداشته باشد چطور نقد می کنند.

البته منظور رضایت صددرصدی و مقایسه با خارجی ها نیست بلکه منظور اثری در سطح استاندارد آثار پیشین آقای افخمی است.

من می گویم از همان آثار خیلی جلوتر بوده است.

داستان های شخصیت های متعدد سریال همه با یک انسجام به پیش رفت و مخاطب جذب شد و ان شاءالله به خوبی هم قصه به پایان می رسد.

نظرات مخاطب هم درباره سریال روز به روز بهتر می شد چون در روایت قصه ما فرود نبود بلکه روند سریال اوج داشت.

این را هم بگویم خود من خیلی از نکاتی را که در این سریال بیان شد نمی دانستم.

آیا شما می دانستید احضار روح حرام است؟ یا می دانستید در جلسات احضار روح ممکن است با جن مواجه شوید و با فریبکاری پیش رود.

90 درصد مردم اینها را نمی دانند و به این موضوعات اشراف پیدا کردند و امیدواریم دیگر چشم و گوش بسته سراغ این محافلی که می تواند برای زندگی آنها مشکلات ایجاد کنند نروند.

حرف های به این مهمی در این سریال بیان شد شما سریال های دیگر را نگاه کنید و ببینید آیا یک دهم چنین سخنانی را بیان می کنند، این حرف با روایتی جذاب و تعلیق دار هم بیان شد که بفهمید در دفاتر احضار روح چه کلاهبرداری هایی انجام می گیرد و چه اتفاقاتی رخ می دهد و آنچه که شما می خواهید ممکن است نباشد و شما را فریب می دهند.

اینها در سطح رو و آشکار کار بیان شد و در سطحی عمیق تر، سریال احضار به شیطان و نفوذ آرام، بی سروصدا و فریبکارانه او در ذهن و روح و زندگی مردم پرداخت و به مردم هشدار داد که بیشتر مراقب خود و زندگی خود باشند.

ممکن است با دیدن این سریال برای بیننده این کنجکاوی هم به وجود بیاید که حتی با جن مواجه شود ولی باز هم بخواهد به سؤالاتش برسد؟ این مشکل خودشان است و البته باید بدانند که با رفتن به چنین مکان هایی همین مشکلاتی که نشان دادیم به وجود می آید.

ممکن است دروغ بشنوند، دو بهم زنی رخ دهد و ما همه این هشدارها را دادیم.

هشدارهایی که با انسجام داستانی و روایی و جذاب بیان شد و اگر برخی همین مسیر را ادامه دهند ما مقصر نیستیم.

ما همه این موارد را با تحقیق پیش بردیم در بخشی از سریال بازیگر، تفسیر المیزان را باز می کند و مشخص می کند کار براساس تحقیق و کتب تفسیر پیش رفته است.

اگر بخواهید در یک کار تحقیقی، داستان را وارد کنید خیلی سختی دارد.

خیلی ها به این مضامین ورود پیدا می کنند و کار شعاری می شود و حرفشان الکن یا ناتمام می ماند؛ اینها را هم باید در یک کار در نظر گرفت.

غیر از تحقیقات قرآنی، تحقیقی هم در جامعه داشتید که این موضوع و رفتن سراغ این افراد برای احضار جن و روح چقدر مبتلابه جامعه است؟ یکی از دوستانی که در این زمینه تحقیق داشت می گفت در جامعه تا 70 درصد درگیر این موضوعات می شوند که از فال گیری و فال بینی و دعا گرفتن تا احضار روح و جن و اینها وجود دارد و حتی رفتن سراغ کسانی که در حوزه عرفان های کاذب فعالیت دارند را در برمی گیرد.


کلید واژه ها: علیرضا افخمی - سریال - او یک فرشته بود - احضار - سریال احضار - واکنش - تهیه کننده - علیرضا - محمودرضا - افخمی - کارنامه - فرشته - کارگردانی - صحنه - پاسخ - کمدی - مخالفان - موافقان - موافقت - آنلاین - همشهری - مخالفت - یک دهه - گزارش - حاشیه - درگیر - مخاطب - آخرین - آنتن

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابدار در موسسه آموزشی فرهنگ در تهران

نقش آفرینی محمدرضا هدایتی و بهاره کیان افشار در سریال «سودا»

جشنواره مطبوعات رضوی برگزار خواهد شد

تغییر جنسیت «پژمان بازغی»/ عکس

ببینید | بازگشت پیکرهای ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی به تهران

تاجیکستان میزبان روزهای فرهنگی روسیه

تهران 14 از این هفته جمعه ها تماشایی می شود

مرگ کسب و کار ما نیست/ در سوگ ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی (فیلم)

صدور موافقت اصولی برای ساخت هتل در سامان

مسیر هنرمندان صنایع دستی چگونه هموار شود

«الناز شاکردوست» احساسات به خرج داد/ عکس

استخدام وردپرسکار و مترجم زبان انگلیسی در البرز

استخدام ادیتور، وردپرسکار و مترجم زبان انگلیسی در البرز

بازیگر مختارنامه درگذشت

شیردادن به بره آهو توسط محیط بان قزوینی +فیلم

دنیا مدنی عکس معروفش را از وسط نصف کرد!

ببینید | دزدی در روز روشن از سوپرمارکت ها در آمریکا

اطلاعیه وزارت ارشاد برای تامین کاغذ نشر کتاب در سال 1400

برپایی نمایشگاه «سرندیپیتی» در خیریه مهر پیشگان کوبه

اطلاعیه تامین کاغذ نشر کتاب معاونت امور فرهنگی

اولین تصویر از مرتضی اسماعیل کاشی در «جیران»

موافقت با صدور پروانه دو فیلم

سیگار الکترونیک خطرناک تر از سیگار معمولی+فیلم

معرفی داوران جشنوارهٔ فیلم کن 2021 / پنج زن و چهار مرد از هفت کشور و پنج قاره

استخدام سرپرست پخش مویرگی و متصدی پخش در شرکت پگاه جهان نما در گلستان

ماجرای عاشقانه آن هاتاوی و خواننده 24 ساله

اخاذی از دختران و پسران به اسم بازی در سریال تلویزیون!

اجرای بیش از 13 پروژه مرمتی در حوزه میراث فرهنگی فارس

حضور «راند چهارم» در یک جشنواره روسی

تصاویر/ نیوشا ضیغمی با عکس های جدید و خاص آمد!

اثر نویسنده یزدی، نامزد جایزه قلم زرین

داغ سنگین حادثه برای خبرنگاران در خاطر جامعه ایرانی و تمامی خبرنگاران فراموش نشدنی است

پارک منسفیلد | جین آستن

تجلیل از بانوان جهادگر فعال در موج چهارم کرونا استان قم

فیلمهای سینمایی تلویزیون در اولین هفته تابستان

کارگردان«زیرخاکی»: میان منافقین هم شخصیت های پخمه بود و هم غیرپخمه

پرونده فیلمبرداری در سینمای مستند روی میز «نردبان»

ابلاغ مراتب ثبت ملی 9 اثر طبیعی به استاندار زنجان

افشاگری جالب ابوالفضل پورعرب در خصوص همکاری با نیکی کریمی در فیلم «عروس» + فیلم

بازیگر سریال «مختارنامه» درگذشت

استخدام فروشنده در یک مجموعه معتبر در یزد

شیردادن به بره آهو توسط محیط بانی در قزوین (فیلم)

جزییات حمایت های انجام شده از سینماگران در دوران شیوع کرونا منتشر شد

شبنم مقدمی در نمایشگاه عکس پیام ایرانی + تصویر

شما نظر بدهید/ چرا عده ای در جهان و ایران به واکسن تولیدی اعتماد ندارند؟

ستاره استقلال به یاد خبرنگاران فقید/عکس

کاش به جای فیلم نگیر، می گفتید این اتوبوس را نگیر!

استخدام نیروی حرفه ای خانم و اقا در تالار

استخدام کارگردان ویدئوهای محتوایی و تبلیغاتی در آوای حامی مهاجر در تهران

قطار در حال حرکت را سنگ می زنند، گاهی هم استوری

عکس | گوهر خیراندیش همسر ناصرالدین شاه می شود

صدور پروانه نمایش برای 2 فیلم

پانزدهمین جشنواره بین المللی نامه ای به امام رضا (ع) منتخبین خود را شناخت

اندی وارهول و زخم کاری

رقابت مستند «سایه های بی خورشید» در جوایز آسیاپاسفیک

دعوت از هنرمندان قمی برای شرکت در ششمین دوره داوری مُهر اصالت

«روزی روزگاری در هالیوود» رمان شد

تسلیت کانون کارگردانان برای درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

اولین آتشکده دوره ساسانی مازندران کاوش شد

فیلم دوربین مدار بسته از واژگونی اتوبوس در دهشیر

استخدام حسابدار در شرکت گلدن هاوس از تهران

فستیوال «سینمای ایران در پاریس» با سرخ پوست افتتاح می شود

فیلم دوربین مدار بسته از واژگونی اتوبوس در دهشیر

داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره کن معرفی شدند

ترکیبی رویایی برای تیتراژ سریال دودکش 2 / صادقی و عظیمی نژاد بار دیگر به هم رسیدند

تصاویری از فوران آتشفشان اتنا در جزیره سیسیل ایتالیا+فیلم

جهت کار در انتشارات

نظر حامد آهنگی درباره بدترین مجری

بازیگر «مختارنامه» و «هزاردستان» درگذشت

بازیگر مختارنامه درگذشت

نگاهی به گوشواره های فلزی فصاحت | مهدیه کوهی کار

استخدام معلم در یک موسسه معتبر مهارتی-پژوهشی در تهران

بازیگر مختارنامه درگذشت

داوران بخش اصلی جشنواره کن 2021 معرفی شدند

رقابت «راند چهارم» در یک جشنواره روسی

تصویری غیر قابل تصور از مهران مدیری

مجتبی پیرزاده در پنجمین اپیزود سریال آنها

تسلیت وزیر فرهنگ برای درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

فیلم/ سوتی جنجالی حامد آهنگی: بدترین مجری کیست؟

پیرامون زندگی حشره ای | آرزو آشتی جو

اطلاعیه تامین کاغذ نشر کتاب در سال 1400

ماجرای آخرین بازمانده از یک دورهمی خانوادگی / نمایش برگزیده جشنواره تئاتر مقاومت روی صحنه می رود

استقرار بیمه قرآنیان منوط به ثبت نام در سامانه حمد

بازیگر «مختارنامه» درگذشت+ عکس

رونمایی کتابی درباره سینمای «حاتمی کیا» در قزوین

جشنواره فیلم مرصاد در کرمانشاه برگزار می شود

برگزیدگان جشنواره بین المللی نامه ای به امام رضا(ع) معرفی شدند

رمان «الفبای لازاروس» با حضور نویسنده اثر نقد و بررسی شد

میرصلاح حسینی بازیگر مختار نامه درگذشت

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت

اخاذی از دختران و پسران به اسم بازی در سریال تلویزیون!

رادیو نمایش برای موسیقی یک برنامه ساخت/ دعوت به شنیدن «نوباب»

تشکیل ستاد پیگیری حقوقی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

بازیگران «مختارنامه» در «سلمان فارسی» / حضور غفوریان و امیر فضلی با نقش هایی متفاوت

یک بازیگر قدیمی درگذشت

استخدام منشی آشنا به زبان انگلیسی در شرکت چارسوق در تهران

دانش گستر بهترین سایت ترجمه مقاله

میرصلاح حسینی بازیگر سریال مختارنامه درگذشت

دانلود قسمت چهارم سریال زخم کاری با کیفیت Full HD

دانلود قسمت چهارم سریال زخم کاری با کیفیت Full HD

برخی صحنه های احضار تعمداً کمدی است | از او یک فرشته بود جلوتریم

برخی صحنه های احضار تعمداً کمدی است | از او یک فرشته بود جلوتریم