مطالب مرتبط:
افزایش 50 درصدی لوایح ارسالی مدیریت شهری به شورای شهر تهران
رییس شورای اسلامی شهر مشهد: ما برحضور افراد کارآمد این شورا همچنان تأکید داریم
افزایش 50 درصدی لوایح ارسالی مدیریت شهری به شورای اسلامی شهر تهران
شورای شهر مشهد همچنان در انتظار تجدیدنظر در رد صلاحیت ها
آیت الله علم الهدی: کاندیدا های شورای شهر را به خاطر انتقاد از من رد صلاحیت نکنید
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 15:202021-05-17سياسي

انتقاد شورای شهر مشهد از تعلل هشت ساله در تصویب طرح شهری توس


ایرنا- اعضای شورای شهر مشهد، در روزهایی که با پاسداشت حکیم سخن سرای توس ابوالقاسم فردوسی همزمان شده، از تصویب نشدن محدوده و بخش منفصل شهری توس، - " مشهد-ایرنا- اعضای شورای شهر مشهد، در روزهایی که با پاسداشت حکیم سخن سرای توس ابوالقاسم فردوسی همزمان شده، از تصویب نشدن محدوده و بخش منفصل شهری توس، که آرامگاه بزرگترین شاعر حماسه سرای ایران را در خود جای داده است، به شدت انتقاد کردند.

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس روز دوشنبه در نطق پیش از دستور شورای شهر مشهد گفت: از سال 92 تاکنون که بخش منفصل شهری توس به مشهد پیوسته، هنوز محدده طرح شهری این حد منفصل مشخص نشده و به تصویب مراجع ذیصلاح نرسیده است.

مسعود ریاضی افزود: پیش تر دلایل این ناکامی ها برای عدم تصویب محدوده شهری توس را ناآگاهی، بروکراسی پیچیده و نبود همت کافی در متولیان می انگاشتیم اما امروز پس از هشت سال، به این باور رسیده ایم که گویا "عُرضه" و لیاقت لازم برای توسعه توس وجود ندارد.

وی گفت: چگونه است که در سال 92 این طرح ابلاغ شده اما بعد از هشت سال هنوز محدوده مرز شهری طرح به تصویب نرسیده است؟ اگر قرار بود مرز یک کشور مشخص شود تاکنون این اقدام انجام شده بود لذا معتقدیم عدم تصویب محدوده، ناشی از نبود عرضه است و امیدواریم با این موضع گیری به گوشه قبای برخی بر بخورد و طرح شهری توس در نهایت تصویب شود.

رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد به اشاره به اقدامات عمرانی در توس ادامه داد: اتفاقات عمرانی خوبی در چند سال قبل در سه حوزه ایده پردازی، طراحی و گرفتن مشاور و اجرا در حوزه منفصل شهری توس رقم خورده است که می توان به بهره برداری پروژه جلوخان فردوسی به مساحت هفت هکتار و بودجه 300 میلیارد ریالی در توس اشاره کرد.

ریاضی گفت: علاوه بر ایجاد توقفگاه های متعدد، مسیر کهندژ به جلوخان و مسیر دسترسی هارونیه به جلوخان فردسی نیز ایجاد شده است که موجب شد معابر مناسبی در مسیر گردشگری توس ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: برای بسیاری از پروژه ها مانند پروژه باغراه شاهنامه نیز مشاور گرفته شده، همچنین زمینی به مساحت هفت هکتار توسط اهالی روستای چهاربرخ اهدا شده که احداث سالن ورزشی در آن به مناقصه گذاشته شده است و طرح های دیگری نیز در مرحله مناقصه قرار دارد.

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس افزود: یکی از مهمترین وظائف مدیریت فرهنگی، ایجاد "جریان فرهنگی و هنری" است که معتقدیم در توس با کمک معاونت فرهنگی این اتفاقات به خوبی شکل گرفته و جریان فرهنگی ایجاد شده است.

ریاضی به ساخت 54 فیلم سینمایی و 22 مجموعه تلویزیونی بر اساس رمان "بینوایان" ویکتور هوگو اشاره و بیان کرد: وقتی از جریان سازی هنری در خصوص یک پدیده ادبی سخن می گوییم این چنین چیزی مد نظر است که متاسفانه در خصوص شاهنامه شاهد آن نبوده ایم.

وی گفت: البته اخیرا اقداماتی نظیر ساخت بیش از 10 مجسمه با موضوعات برگرفته از شاهنامه موجب جذب هنرمندان و ایجاد شور و هیجان در میان قشر هنرمند شده است که امیدواریم تداوم داشته باشد.

ریاضی گفت: همچنین در حوزه کودکان، زنگ شاهنامه خوانی در مدارس مشهد به صورت آزمایشی اجرا شد، که با شاهنامه خوانی در مدارس و آیین هایی از این دست به دنبال آن هستیم تا شاهنامه به اقشار متخصص و نخبه محدود نشده و به میان مردم عادی نیز وارد شود.

ثبت جهانی توس مورد اهتمام جدی قرار نگرفته است رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس خاطرنشان کرد: ثبت جهانی توس این فرصت را ایجاد می کند تا موضوع گردشگری و حفاظت از آثار و میراث فرهنگی توس نیز بیش از پیش مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.

ریاضی ادامه داد: البته شاهد تلاشهای فراوانی برای ثبت دیگر میراث جهانی نظیر قنات گناباد و یا آسبادهای نشتیفان بوده ایم ولی اهتمام مناسبی برای توس صورت نگرفته است و این شاید به خاطر آن است که ثبت آسبادهای نشتیفان راحت بوده و حال آنکه ثبت توس، دارای مشکلات مختلفی چون دکل های برق و دیگر معارض ها است و برای رفع این مسائل قرار شد متولیان امر مشاور معرفی کنند.

وی ادامه داد: متولیان این حوزه ابتدا گفتند مشاور معرفی شده 600 میلیون ریال می گیرد تا مجموعه مولفه های لازم اجرایی برای ثبت جهانی توس را آماده و تنظیم می کند که پذیرفتیم، اما بعد گفتند مشاور یک میلیارد و 200 میلیون ریال مطالبه کرده که باز هم پذیرفتیم و سپس مبلغ 6 میلیارد ریال را مطرح کردند که در رایزنی با شهرداری و با توجه به اهمیت ثبت جهانی توس باز هم آن را پذیرفتیم، اما هنوز هم نهاد متولی مشاوری برای ثبت جهانی توس معرفی نکرده است.

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس گفت: در نهایت برای "ثبت جهانی توس" کمپین و تیم ورزشی راه انداختیم.

حالا معتقدیم با وجود ناکامی ها دیگر توس به ثبت جهانی شدن نیازی نداشته باشد زیرا امروز همه توس و فردوسی را می شناسند و مورد توجه مردم ایران قرار گرفته و فردوسی و توس تبدیل به ترند جهانی شده اند.

عدم پاسخگویی شهرداری منطقه 12 به واسطه فقدان طرح شهری توس رییس شورای شهر مشهد نیز گفت: مردم اکنون در منطقه 12 شهرداری مشهد و محدده توس، برای استحکام بنای خود و یا ساخت و توسعه از شهرداری مجوز می خواهند که به دلیل عدم تعیین مرز و محدوده شهری توس، شهرداری این منطقه نمی تواند به مردم پاسخگو باشد.

محمدرضا حیدری افزود: متاسفانه بدون تعیین طرح شهری توس، شورا و شهرداری اختیاری ندارند و اعلام می کنیم هر طرحی را با هر متراژ و مساحتی تصویب کنید، می پذیریم.

وی گفت: هشت سال از تصویب الحاق توس به مشهد می گذرد و با توجه به نیاز مردم به ساخت و ساز، بناگزیر شاهد ساخت و سازهای غیرقانونی در منطقه هستیم که بعدها باید با هزینه های چند برابری نسبت به رفع این ساخت و سازها در حریم محدوده حفاظت شده توس، اقدام کنیم.

رییس شورای شهر مشهد از اقدامات عمرانی در منطقه توس قدردانی کرد و گفت: همزمان با 25 اردیبهشت، روز ملی بزرگداشت فردوسی، شاهد اقدامات ارزشمند شورای پنجم و کمیسیون عمران توس بودیم که این اقدامات ماندگار، نشان دهنده عزم شورای شهر مشهد در توجه جدی به فردوسی و توس است.

در حاشیه جلسه علنی شورای شهر، یک نقال نوجوان به اجرای برنامه پرداخت و در پایان نیز شورای شهر مشهد از "ساجده محمودی" در گروه 13 تا 16 سال، "صنم علی نیا" و "کیانا رهنورد" در گروه سنی 9 تا 12، سه برگزیده مشهدی سومین جشنواره نقالی و شاهنامه خوانی کشور قدردانی کرد.

سابقه تاریخی توس منطقه باستانی توس که شهرنشینی، رونق و آبادانی آن به دوره ساسانیان و پیش از ورود اسلام به ایران بازمی گردد تا سده دوم هجری و پیش از حمله ویرانگر مغول، مجموعه ای از آبادی هایی همچون نوغان، توس و سناباد بود که توس آبادترین آنها محسوب می شد.

توس برای قرنها عمده ترین و پررونق ترین منطقه مسکونی در این بخش از خراسان بزرگ بود.

نقطه ای به نام مشهد تا زمان شهادت حضرت ثامن الحجج علی بن موس الرضا (ع) در این خطه وجود نداشت، بنابراین مورخان قدیم پس از شهادت هشتمین امام شیعیان در خراسان، محل دفن پیکر مطهر و حرم نورانی آن امام همام را، که آن زمان در باغی در جوار روستای نوغان و فاصله 30 کیلومتری توس قرار داشت، "ارض توس" نامیدند.

توس در زمان حمله مغول ویران شد اما خیلی زود به همت ایرانیان خراسان دوباره حیاتش را بازیافت تا حدی که چند مرتبه به عنوان مقر فرمانروایان مغول نیز انتخاب شد.

همچنین بازسازی عمارت باستانی قلعه توس پس از مرگ تیمور گورکانی صورت گرفت.

تا مدتی در این مقطع از تاریخ خراسان، نامهای "توس و مشهد" به صورت مترادف به عنوان نام این منطقه به کار برده می شد اما روند روزافزون سفر و مهاجرت شیعیان برای زیارت و همجواری با مرقد مطهر امام رضا (ع) موجب رشد تدریجی مشهد به عنوان یک شهر و مرکز این بخش از خراسان بزرگ در اطراف آن مضجع شریف شد و به این ترتیب نام دیرپای "توس" تحت الشعاع مشهد قرار گرفته و رفته رفته از زبانها افتاد.

بقایای شهر تاریخی توس که بناهایی همچون زندان یا گنبد هارونیه در آن قرار دارد، هم اینک محدوده ای 360 هکتاری را دربر می گیرد که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

بازدید تیرماه 1375 رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از شهر تاریخی توس و مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی، نقطه عطفی برای توجه به این منطقه و ارزشهای تاریخی و فرهنگی آن بود زیرا پس از این تاریخ اقدامات عملی برای خروج توس از مهجوریت و رکود آغاز شد.

در پی عطف توجه رهبری، توس که در دوران معاصر یکی از روستاهای تابع مشهد بود، بهمن 1391 با تایید شورای عالی معماری و شهرسازی ایران به عنوان یک محدوده منفصل شهری به شهرداری مشهد واگذار شد و به این ترتیب محدوده منفصل شهری توس در سال 1393 به شهر مشهد پیوست.

توس هم اینک تحت مدیریت شهرداری منطقه 12 کلانشهر مشهد اداره می شود.

همچنین از سال 1393 با هدف حراست از میراث تاریخی توس اهالی ساکن این منطقه از هرگونه عملیات ساخت و ساز و دخل و تصرف زمین و ساختمان منع شدند.

فعالیت معادن برداشت شن و ماسه و رفت و آمد کامیونها به این منظور در محدوده توس، یکی از ویرانگرترین معضلات این عرصه مهم تاریخی بود که از سال 1394 بطور جد مورد توجه قرار گرفت تا اینکه از این فعالیت مخرب در آن منطقه جلوگیری شد.

سال 1396 در ادامه اقدامات به منظور رونق توس، برای تدوین "طرح راهبردی توس" مشاور استخدام شد و نتیجه این کار مطالعاتی سال 1397 در اختیار شورای عالی معماری و شهرسازی قرار گرفت.

کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس در شورای اسلامی شهر مشهد نیز شهریور 1396 از سوی پنجمین دوره شورای شهر مشهد ایجاد شد و در پی آن با توجه به ظرفیت بالای گردشگری این خطه و جذابیت آن برای گردشگران، اقدامات توسعه و بازآرایی منطقه آغاز شد.


کلید واژه ها: شورای شهر مشهد - شورای شهر - ابوالقاسم فردوسی - شهر مشهد - اعضای شورای شهر - تصویب - شهری - مشهد - شورای - ابوالقاسم - نطق پیش از دستور - پاسداشت - فردوسی - انتقاد - سرای - کمیسیون ویژه - رییس کمیسیون - مسعود ریاضی - محدوده شهری - حکیم - بروکراسی - بزرگترین - آرامگاه - کمیسیون - متولیان - دوشنبه - بهسازی - توسعه - مراجع - ریاضی

آخرین اخبار سرویس:
180 کتابخانه در کشور میزبان برگزاری انتخابات

نصب بنر «رای پی رای» توسط شهرداری ماهشهر / فیلم

هلال احمر ایران مرکز امدادونجات بین المللی در خاورمیانه می شود

حمایت فقهای شورای نگهبان از رییسی خبرساز شد!

مهرعلیزاده : دولتم ادامه دهنده دولت اصلاحات است

استان اردبیل باید برند ملی محصولات کشاورزی و دامی کشور شود

محسنی اژه ای جانشین زییسی می شود؟

ارائه بیش از 549 هزار خدمت در درمانگاه حرم حضرت معصومه(س) طی سال گذشته

حضور حداکثری وانتخاب اصلح مطالبه مردم شهربابک

گفتگوی علیرضا زاکانی با مردم آذربایجان غربی

درخواست هادی خامنه ای از مهرعلیزاده و همتی برای ائتلاف

جامعه الزهرا(س) فیضیه حوزه های علمیه خواهران است

برگزاری همایش حضور و شور انتخاباتی میثاق با ولایت در دهه کرامت

تحسین مواضع رییسی در دیدار مدیران رسانه های اصلاح طلب/ رحمانیان: 8 سال از روحانی حمایت کردیم، ولی به این شیوه جلسه نداشتیم/ خاطره مدیرعامل ایلنا از رفع فیلتر این خبرگزاری با مساعدت رییسی

امکان برداشت مادر از حساب بانکی که برای فرزندش افتتاح کرده است

معاون اول قوه قضاییه: وکیل می تواند به معنای واقعی در تحقق عدالت یک پایه اصلی باشد

در قوه قضاییه می مانم/ ریاست من در قوه قضاییه شایعه است

نیروی انتظامی،مسوول امنیت انتخابات و حفاظت از صندوق ها

ویژه نامه «انتخاب درست» با دانلود رایگان منتشر شد

رییس ستاد انتخاباتی رییسی در کردستان: رییسی ریشه های فساد را در دولت می خشکاند

نظر اژه ای درباره شایعه ریاستش بر قوه قضاییه

رونمایی از ضریح پوش نفیس دوره قاجار مرقد امام رضا(ع) در مشهد

جامعه ایرانی عجین با فرهنگ کرامت و آداب رضوی است

تجمع حامیان همتی در میدان ولیعصر/عکس

آزادی متهمان پرونده فایل صوتی ظریف با قرار تأمین

همه دنیا باید از جنایت ضدبشری دولت ترامپ علیه ملت ایران آگاه شوند

بررسی ادعاها و فرافکنی های نامزدها در مناظره سوم؛ واقعیت چیست؟

استقلال وکیل به معنای عدم نظارت نیست

واکنش محسنی اژه ای به ادعای انتصابش به عنوان رییس قوه قضاییه

اراده جدی برای « تحول در زندگی مردم» دارم/ وضعیت معیشت، اشتغال و مسکن مردم رنج آور است/ خدمتگزاری صادق خواهم بود

پُر بازدید های بیست و پنجم خرداد خبرگزاری صدا و سیمای فارس

انتخابات 1400

جامعه الزهرا (س) افق آینده حوزه های علمیه خواهران است

پناهیان: همتی و مهرعلیزاده دروغگو هستند!

حضور حداکثری در انتخابات سبب قدرتمندی دولت آینده می شود

بیانیه مرکز بسیج اساتید حوزه علمیه قم درآستانه انتخابات 1400

ریاست من در قوه قضاییه شایعه است

رونمایی از ضریح پوش نفیس دوره قاجار مرقد امام رضا (ع) در مشهد

توزیع واکسن های ایرانی کرونا آغاز شد/ ازسرگیری ورود واکسن خارجی

آیت الله رییسی دارای سابقه مدیریت بسیار قوی و کارنامه ای موفق

محسنی اژه ای: ریاست من در قوه قضاییه شایعه است

نوع نگرش به توسعه و مدیریت کشور توسط دولت باید تغییر یابد

محسنی اژه ای: ریاست من در قوه قضاییه شایعه است

چشم زخم واقعیت دارد یا خرافه است؟

واکسن کرونای ایرانی جوابگوی نیاز کشور است/ طرح واکسیناسیون ملی با محصولات داخلی

میزان مشارکت مردم در انتخابات در حل مشکلات اقتصادی نقش کلیدی دارد

خدادی:500 خبرنگارخارجی از 226 رسانه بین المللی انتخابات را پوشش می دهند

زیارت عهدی بین امام و مردم است / معرفت؛ رمزی که زیارت را متفاوت می کند

دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب بر سر توقف تنش ها و بازگشت دولت به عدن تواقف کردند

اولویت امروز ما بازگرداندن اعتماد مردم به دولت است

رونمایی محسن رضایی از چک یارانه 450 هزار تومانی برای مردم + عکس

مهرعلیزاده: کشاورزی و گردشگری دو محور اصلی توسعه خراسان شمالی است

همتی: راهبرد ملی برای توسعه استان ها وجود ندارد

مجمع بسیجیان مشکلات شهرستان ها را احصاء و برای رفع آن راهکار ارائه دهد

حضور حداکثری در انتخابات سبب قدرتمندی دولت آینده می شود

رییسی بیشترین تطابق را با شاخص های رهبری دارد / دولتی مقتدر، جهادی و انقلابی به پشتوانه مردم تشکیل می شو د

«سید ابراهیم رییسی» شرایط احراز شاخص های 8گانه رهبری را دارد

دیدار مدیران روزنامه ها و خبرگزاری های اصلاح طلب با آیت الله رییسی

تحسین مواضع آیت الله رییسی در دیدار مدیران رسانه های اصلاح طلب/ رحمانیان: 8 سال از روحانی حمایت کردیم، ولی به شیوه رییسی جلسه نداشتیم

مرگ خنده دار استالین | محمد قاسمی

استخدام نماینده علمی و فروش با حقوق و مزایا در مازندران

تکذیب استعفای دسته جمعی بدنه حزب اتحاد ملت

معاون اول قوه قضاییه: اجرای سند تحول قضایی با قدرت استمرار پیدا می کند

ستاد ما به هیچ عنوان نماد دولت آینده نخواهد بود / کسی حق سهم خواهی ندارد

انتخابات در فضای باز برگزار می شود 

محسنی اژه ای: ریاست من در قوه قضاییه شایعه است

اجرای قانون هوای پاک از سوی دستگاه های اجرایی

استقلال وکیل به معنای عدم نظارت نیست

کرونا و 10 طرح خلاقانه برگزیده در جایزه iF Design 2021 (+عکس)

وعده های رییسی به مالباختگان بورس

قاضی زاده هاشمی: بودجه را مستقیماً به فرمانداری ها می دهیم

دعوت رای اولی های کرمانشاهی برای حضور در انتخابات 28 خرداد

دیدار مدیران رسانه های اصلاح طلب با رییسی

استخدام آبدارچی (نظافت کار) در مهندسی معدنی زرین پودر نوین کسرا از اصفهان

مهلت تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری تا ساعت 7 صبح پنجشنبه

دولتم ادامه دهنده دولت اصلاحات است

نگاه حداقلی و نگاه حداکثری رویکردهای دو تفکر برای اداره کشور در 4 سال آینده است/ جهش کشور اراده و باور می خواهد

عضو شورای نگهبان ادعای مصلحی را رد کرد

رییسی؛ اولین رییس قوه که بعد از سی سال وارد تالار بورس شد

استقرار بیش از 100 شعبه اخذ رأی در گیلانغرب

نسخه پیشرفت هر استان تهیه شده است

هر شهرستان در دولت سلام، یک ماموریت ملی دارد

آمادگی سفارت ایران برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بلغارستان

رونق و پیشرفت کشور با ایجاد رقابت اقتصادی محقق می شود

انصراف دسته جمعی بدنه حزب اتحاد ملت صحت دارد؟

انتخابم به عنوان رییس قوه شایعه است/ تحول قضایی متوقف نمی شود

رد پای تبلیغات انتخاباتی بر چهره شهر

در چه صورت اعمال فوق العاده ویژه معلمان انجام می گیرد؟

نصب بنر «رای پی رای» توسط شهرداری ماهشهر + فیلم

شور انتخاباتی در استان یزد

قاضی زاده هاشمی: بودجه شهرستان ها را مستقیماً به فرمانداری ها می دهیم

کلید روحانی درهای باز را هم بست/آقای رییسی بین فساد و عدالت دیوار می کشد

شفافیت رمز موفقیت شوراها است/ شهرداران نباید سیاسی باشند

رییسی در دیدارمدیران رسانه های اصلاح طلب: حمایت اشخاص و ائتلاف ها باعث نمی شود نسبت به آن ها احساس بدهکاری کنم

حوزه هنری از هنرمندان کردستانی برای مشارکت در انتخابات دعوت کرد

نباید به وکالت به عنوان یک کسب و کار نگاه کرد

نمایندگان خبرگان رهبری در فارس: نامزدهای ریاست جمهوری متحد شوند

همتی معاون اقتصادی خود را معرفی کرد

وحدت یک ضرورت عقلی است/ آیت الله رییسی را عزیز و اصلح می دانم

اژه ای: انتخابم به عنوان رییس قوه شایعه است

انتقاد شورای شهر مشهد از تعلل هشت ساله در تصویب طرح شهری توس

انتقاد شورای شهر مشهد از تعلل هشت ساله در تصویب طرح شهری توس