مطالب مرتبط:
یکی از دلایل سردی انتخابات عملکرد دولت است / دولت سیزدهم باید تا پایان 4 سال یک پنجم بودجه خود را به پرداخت بدهی های دولت قبلی اختصاص دهد
اختصاص 39 درصد از بودجه 1400 شهرداری تهران به حوزه حمل و نقل
افتتاح تالار مرکزی شهر کرمان به شرط اختصاص بودجه
5 اولویت اصلی اقتصاد برای دولت سیزدهم
معاون حناچی: تعدیل نیرو نداشتیم، فقط چابک سازی کردیم/ اختصاص 3 هزار میلیارد بودجه برای محلات
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 15:102021-05-17سياسي

دولت سیزدهم باید یک پنجم بودجه را به پرداخت بدهی های دولت قبلی اختصاص دهد


نماینده فریمان، در مجلس با بیان اینکه کاندیداها برای خروج از حالت اورژانسی برنامه ارائه کنند، گفت:دولت سیزدهم باید تا پایان 4 سال یک پنجم بودجه خود را به پرداخت بدهی های دولت قبلی اختصاص دهد.

- ، سیداحسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان، سرخس و بخش های احمد آباد و رضویه در برنامه تلویزیونی به وقت ایران که شب گذشته از شبکه آموزش سیما به روی آنتن رفت در رابطه با معیارهای ارزیابی داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: فصل ویژه ای از قانون اساسی به قانون ریاست جمهوری اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر از اصل 113 تا 155 یعنی حدود 42 اصل از اصول قانون اساسی در مورد قوه مجریه است که از این تعداد 36 اصل مشخصا در مورد رییس جمهور، قدرت و قوتی که به نام است، مطرح شده است.

از این حیث، برخلاف آنچه که گفته می شود، رییس جمهور 10 یا 20 درصد اختیار دارد، فاقد قوه اجرایی و تدارکاتچی است، رییس جمهور اختیارات فوق العاده زیادی دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: همچنانکه کل برنامه و بودجه کشور در اختیار رییس جمهور است، علاوه بر این حوزه، قواعد اداری و استخدامی نیز در اختیار اوست، همچنین حقوق گمرکی، نرخ گذاری ها حتی اختیارات در مورد قیمت گذاری های جزیی در حوزه دولت است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه رییس جمهور، رییس 27 شورای عالی اعم از شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی در کشور است، تصریح کرد: علاوه بر این معاون اول به عنوان نماینده ای از دولت در 13 شورا حضور دارد.

لذا رییس جمهور در حوزه سیاست داخلی و خارجی، اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی جایگاه ممتازی دارد، کما اینکه طبق قانون اساسی بعد از مقام معظم رهبری دومین مقام رسمی کشور محسوب می شود و اختیارات ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: در بحث قانون انتخابات ریاست جمهوری، پایه نیازهای ابتدایی به عنوان شاخص در نظر گرفته شده و به شاخص های حداکثری ورود پیدا نکرده است چراکه طبق قانون اساسی اختیار تعیین صلاحیت برای ورود به عرصه رقابت انتخابات بر عهده شورای نگهبان است اما در قانون انتخابات یکسری شاخص هایی اعم از سن و تحصیلات در نظر گرفته شده که به نظر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در توضیح شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: کسی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری است باید نسبت به این جایگاه شناخت داشته باشد و تراز آن فرد باید منطبق با تراز ریاست جمهوری باشد، در نهایت باید براساس سوابق اجرایی داشته و محک خورده باشد.

لذا ایده های متعالی داوطلبین باید براساس گذشته و عملکرد آنها قابل سنجش باشد که مردم با رای خود این سنجش را انجام می دهند، منتها این فرد باید سوابق علمی، اجرایی و مدیریت متناسب داشته باشد.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به بحث مدیر و مدبر بودن به عنوان ویژگی اصلی داوطلبین، گفت: کمااینکه یکی از شاخص های رجل سیاسی، مدیر و مدبر بودن است، که این دو معیار باید محک عینی داشته باشد و نمی توان براساس توهمات گفت که این فرد دارای این شاخص ها است، در حقیقت باید اعتقاد نامزدها به کشور، جمهوری اسلامی ایران، مبانی اعتقادی تشیع، مبانی اعتقادی نظام و ساختار سیاسی، مبانی اسلام، نظام، ولایت و اصول محک خورده باشد.

تراز ریاست جمهوری با تراز سایر انتخابات متفاوت است بنابراین باید عینی تر و قابل محاسبه باشد.

قاضی زاده هاشمی درباره معیار تشخیص شعارها و قرابت آنها به واقعیت، متذکر شد: یکی از مباحثی که در این مورد مطرح است، بحث اصلاح ساختار اساسی است کما اینکه در قانون اساسی نمی توان جمهوریت و اسلامیت را مورد بازنگری قرار داد اما در مورد ساختار نظام حکمرانی و اینکه ریاستی باشد یا پارلمانی بودن، نیازمند اصلاح در قانون اساسی است که این امر با اصلاح قوانین عادی حاصل نمی شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: داوطلبینی که موضع اپوزیسیون می گیرند، یا می گویند می خواهند در مناظره افشاگری کنند و مواردی از این قبیل، از نظر افکارعمومی، اخلاقی و عرفی پذیرفته شده نیست.

در حقیقت داوطلبین باید متناسب با ترازوی معرفی برنامه ها و در عین حال نگاه تحول گرایانه مبتنی بر واقعیت شعارهای خود را مطرح کنند.

در حال حاضر یکی از اصلی ترین موضوعات وضعیت اقتصاد کشور است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری باید نسبت به بودجه ریزی، شرایط اعتباری کشور و مواردی از این قبیل اشراف داشته باشد، نمی تواند بدون شناخت از وضعیت فعلی وعده انجام نشدنی برای آینده بدهد.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به وضعیت اقتصادی دولت آینده، ابراز کرد: چندین سال است که سازمان برنامه و بودجه هزینه پروژه های عمرانی را با اوراق تامین می کند که تاریخ آنها تا سال 1403 است.

با توجه به وضعیت فعلی، دولت بعدی باید اوراقی که دولت قبل استفاده کرده، را از نظر منابع مالی تامین کند، که عدد پیش بینی شده برای تامین منابع این اوراق بیش از هزار میلیارد است، لذا دولت سیزدهم باید تا پایان 4 سال یک پنجم بودجه خود را به پرداخت بدهی های دولت قبلی اختصاص دهد.

لذا نامزد انتخاباتی باید به این شرایط اشراف داشته باشد و برنامه ارائه بدهد و نگوید ویرانه تحویل گرفتم، بلکه بگوید کشور را در حالت اورژانسی تحویل گرفتم و برای خروج از حالت اورژانسی برنامه ارائه کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر صحبت هایی که از طرف داوطلبان در مورد اقتصاد مطرح می شود بعضا ناظر بر عدم اشراف حال حاضر اقتصاد کشور است و بیشتر شعارهای رویاگونه و تخیلی است.

در واقع داوطلبان باید واقعیت های اقتصادی را به مردم بگویند و متناسب با آن برنامه های خود را مطرح کنند.

قاضی زاده هاشمی در مورد اینکه در انتخابات پیش رو مردم از چه طریقی می توانند بهترین انتخاب را داشته باشند، خاطرنشان کرد: رییس جمهور باید امید به آینده، نگاه به درون فرصت ها، امکانات و قوت کشور داشته باشد، جایگاه آن را در عرصه بین الملل بشناسد و ایران شناس واقعی باشد.

از طرف دیگر باید به دنبال استفاده از همه ظرفیت ها و امکانات باشد، مردمی باشد و به توانایی آنها نگاه کند.

در شرایطی که مردم مشکل معیشت دارند، عدالت خواه باشد، مردم از تبعیض بیزارند، آنها شرایط جنگی که کشور با 9 میلیارد دلار اداره می شد را پشت سر گذاشتند.

مردم از شکل گیری طبقه فرادست رانتی ناراحت هستند، مردم می‎گویند اگر کم است برای همه باشد.

رییس جمهور اگر در کنار مردم باشد و همه اقشار فکر کنند که رییس جمهور در کنار آنها است، در حوزه عدالت اجتماعی بسیار موثر می‎تواند نقش آفرینی کند.

نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی در رابطه با اینکه نامزدها بعد از رسیدن به کرسی ریاست جمهوری وعده های خود را فراموش می کنند، افزود: وعده های نامزدها را باید براساس سوابق و عملکرد آنها سنجید.

بنده با کمیسیون تلفیق بودجه 1400 همکاری کردم و آمار ابتدایی از وضعیت کشور دارم، برخی از صحبت های داوطلبین را که در مورد یارانه و پول بنزین می شنوم، واقعا قابلیت اجرایی ندارد.

البته در بحث شعارها دستگاه قضایی و سایر نهاد، نظارت می کنند.

سنجش مردم در مورد وعده ها عملکرد و سوابق افراد است.

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: در مورد شعارها باید نگاه واقع بینانه صورت بگیرد و اینکه فرد براساس توانمندی های شخصی رشد کرده باشند نه اینکه رشد آسانسوری داشته باشند.

یکی از دلایل سردی انتخابات عملکرد دولت است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: ریاست جمهوری - سیداحسان قاضی زاده هاشمی - قانون اساسی - جمهور - رییس جمهور - اختصاص - سیداحسان قاضی زاده - دولت - برنامه تلویزیونی - قانون - قاضی زاده هاشمی - نماینده - انتخابات ریاست - برنامه - جمهوری - پرداخت - نماینده مردم - به وقت ایران - اساسی - ریاست - بودجه - شبکه آموزش - کاندیداها - احمد آباد - قوه مجریه - مورد - قبلی - بدهی - داوطلبین - رییس

آخرین اخبار سرویس:
محمد مهدی پور عرب جشن «شکرانه حضور» در البرز

حذف صفرها از پول ملی مجددا درکمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد

پیروزی قاطع لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در شورای شهر تهران

فرمانده مقابله با کرونا در دولت سیزدهم کیست؟

تقدیر از مروج نمونه فرهنگ رضوی در عمان

فیلم/ عین.صاد از حس غربت می گوید

هشدار اصلاح طلب معروف به رییسی درباره حضور تیم احمدی نژاد در اطرافش /پیام آرای باطله برای شورای نگهبان چه بود؟

صفار هرندی: انتخابات ما در واقع یک انتخابات 60 درصدی است!

نیروی فنی مسلط به الکترونیک و برد های کامپیوتری

واحد تولید

دعوت به همکاری نیرو خانم و آقا جهت مشاور املاک

بهارستان آماده همکاری و تعامل با پاستور است

دیدار ظریف با رییس جمهوری منتخب

صفار هرندی: انتخابات ما در واقع 60درصدی است

نعیمه نظام دوست و خواهرش در رستورانی لاکچری /عکس

فرمانده مقابله با کرونا در دولت سیزدهم چه کسی است؟

41 شکایت به هیئت اجرایی انتخابات شهرستان اسکو واصل شده است

چرا پروازهای روسیه لغو نمی شود؟

رقابت قرآنی خانواده های تیپ 37 زرهی برگزار شد

حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه و بودجه ماند

فرمانده نیروی زمینی سپاه: سه تیم تروریستی منهدم شدند

دولت آینده و ضرورت اولویت بندی مسائل

الخیر فی ما وقع

داشتن مرجعیت علمی و مسئولیت اجتماعی لازمه ارتقای اساتید است

آمار شکننده رییس جمهور هشتم/ تحلیلی بر میزان مشارکت در انتخابات 1400

خرید و فروش آراء آسیب جدی در ایلام است

غلامعلی رجایی: بخشی از آرای خاکستری نه به همتی بود/ متاسفانه اصلاح طلبان تمام اعتبارشان را برای او هزینه کردند/ نباید بی اعتنا از کنار این حجم از آرای باطله گذشت

جهاد روحانی با چاشنی فرهنگی و اجتماعی/ از مشکل گشایی تا تبلیغ متفاوت دین

ایران پایگاه عظیمی برای مقاومت است/در این 4 سال مطالبه های زیادی از آیت الله رییسی داریم

انتخاب شهردار آینده تهران از هفته آینده/رایزنی ها آغاز می شود

پاداش عجیب به یک بازیگر برای تحمل اهانت ها

ترتیل صفحه 129 قرآن/ برطرف کننده همه مشکلات+فیلم، متن و مفاهیم

واکنش کاخ سفید به سخنان حجت الاسلام رییسی رییس جمهور منتخب کشورمان

باید مانند اول انقلاب به جوانان اعتماد کنیم/ چرخش نخبگانی از ملزومات پیشرفت در کشور است

منصوری G63؛ رونوشت 850 اسب بخاری تیونر برجسته از شاسی بلند اشرافی مرسدس بنز (+عکس)

پاسخ بورل به احتمال تغییر موضع دولت جدید در قبال برجام

فال روزانه امروز سه شنبه 1 تیر 1400

نتیجه نهایی شمارش آرای انتخابات شورای شهر تهران مشخص شد

میلیون ها ایرانی با انتخاب آیت الله رییسی پاسخ صهیونیست ها را دادند

21 عضو شورای ششم شهر تهران مشخص شدند

فیلم| شعرخوانی شاعر یزدی به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام

مهم ترین چالش وزرای بهداشت از گذشته تا حال

قدرشناسی نمایندگان ولی فقیه در استان ها و ائمه جمعه از خلق حماسه ملت ایران

تعداد آرای منتخبان شورای شهر تهران

واکنش سخنگوی کاخ سفید به احتمال دیدار بایدن با آیت الله رییسی

نماهنگ | رأفت امام رضا(ع) در بیان حجت الاسلام والمسلمین عالی

قانون بدون آیین نامه کاربردی ندارد

با حقوق و مزایای کار در رستوران

استخدام ادمین فضای مجازی بصورت پاره وقت در گروه تخصصی مهندسی برف باران

استخدام حسابرس یا حسابرس ارشد در شرکت ارقام نگر رادین سیستم در مازندران

دستیار بند و وکس کار حرفه ای.استخدام.آرایشگاه.کار

فعالیت 128 مؤسسه و خانه قرآن در لرستان

نیازمند همکار (منشی)خانم

سخنگوی کاخ سفید: برای ادامه مذاکرات وین جدول زمانی خاصی نداریم!

تعداد آرای اعضای اصلی و علی البدل شورای شهر تهران

تقدیر قالیباف از ایرانیان خارج از کشور برای شرکت در انتخابات 1400

رادیان رسا | از انشاء در زنگ املا تا الاغ سواری در جاده تمدن غرب!

نتیجه نهایی شمارش آرای انتخابات شورای شهر تهران مشخص شد

ابطال انتخابات شورای شهر اهواز مطلقاً دروغ است

پیام تبریک رییس جمهور نیجریه به رییسی

پیام تبریک وزیر علوم به رییس جمهوری منتخب

واکنش مطهری به پاسخ رییسی درباره دیدار با بایدن

عزم سپاه فارس برای مقابله همه جانبه با آسیب های اجتماعی

امام رضا (ع) و درفش ایرانیان

پیام تبریک رییس جمهور نیجریه به رییسی

پیام تبریک رییس جمهور نیجریه به رییسی

سخنگوی کاخ سفید: برای ادامه مذاکرات وین جدول زمانی خاصی نداریم!

کاخ سفید: آمریکا روابط دیپلماتیک با ایران ندارد

واکنش مطهری به پاسخ رییسی درباره دیدار نکردن با جو بایدن

جزییات و آرای اعضای اصلی و علی البدل شورای شهر تهران

فعالیت 128 مؤسسه و خانه قرآن در لرستان

انهدام سه تیم تروریستی توسط سپاه پاسداران

میهمان ویژه حرم رضوی در شب میلاد امام رضا(ع) چه کسی بود؟

اعلام شرایط ثبت نام وام بازنشستگان

نتیجه انتخابات شوراهای اسلامی تهران، ری و تجریش اعلام شد

(ویدئو) مداحی برای زاکانی و حمله به دولت روحانی

اسامی منتخبان شورای ششم پایتخت اعلام شد| لیست شورای ائتلاف پیروز شد

وزیر کشور برای پاسخگویی درباره انتخابات شوراها به مجلس می رود

فیلم | شرح حدیثی از حضرت امام رضا علیه السلام توسط رهبر معظم انقلاب

آیین نامه ها باید به موقع تصویب شود

آرای اعضای اصلی و علی البدل شورای شهر تهران

مه در مه...

اسامی و تعداد آرای منتخبان شورای ششم پایتخت اعلام شد| لیست شورای ائتلاف پیروز شد

نیروی دفتری

پرستار دختر بچه 4و5ساله

آرای اعضای اصلی و علی البدل شورای شهر تهران

واکنش آژانس اتمی به خاموشی موقت نیروگاه بوشهر

اساتید دانشگاه ها سلوک شهید چمران را مرام خود قرار دهند

آرای اعضای اصلی و علی البدل شورای شهر تهران در سال 1400 اعلام شد

تصاویر/ مراسم جشن کرامت در مصلای قدس قم

عکس نوشت | دستور رییس مجلس

افراد با اعتماد به نفس چه ویژگی هایی دارند؟

نیکول پاشینیان مغلوب جنگ قره باغ پیروز انتخابات ارمنستان اعلام شد

نظر تیم دیپلماسی ایران درباره رییسی + اینفوگرافیک

صفارهرندی: بازنده بزرگ انتخابات جریان تحریم کننده بود

منتخبین شورای شهر تهران اعلام شدند

تعیین تکلیف برنامه های نظارتی در نشست کمیسیون فرهنگی

تصاویر / مراسم تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقاجری

یک جوان(آقا)جهت همکاری ترجیحا دانشجو بسته بندی

استخدام مسئول فنی مرکز کاهش آسیب در جمعیت حمایت از بهبود یافتگان در تهران

دولت سیزدهم باید یک پنجم بودجه را به پرداخت بدهی های دولت قبلی اختصاص دهد

دولت سیزدهم باید یک پنجم بودجه را به پرداخت بدهی های دولت قبلی اختصاص دهد