مطالب مرتبط:
نگاهی به بعد از هفت قدم بلند | زهره مسکنی
ببینید | نگاهی به زیبایی آسمان شب
ویدئو | بازگشایی سینماها؛ حقیقی یا نمادین؟ | فیلم خوب هست که مردم سینما بروند؟
گفتگوی روحانی و مصطفی الکاظمی| ضرورت همکاری برای مقابله با گروه های تکفیری
286 فوتی جدید کرونا در ایران | شمار قربانیان از 77 هزار نفر گذشت
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 14:502021-05-17سياسي

نگاهی به تبار خیزش | مرتضی ویسی


سرمایه میل به جهانی شدن دارد و برای ارضای این میل سعی می کند تمام موانع پیش روی خود را بردارد.

نئولیبرالیسم بازسازی بنیادی روابط طبقاتی است.

- .

دموکراسی منهای اقتصاد یک پروژه شکست خورده است.

سلب مالکیت مردم منطقه زمینه ای بسیار مناسب برای ایجاد نیروی کار ارزان در منطقه و ایجاد شکاف های قومی بوده و هست.

مقابله با هر نوع نظارت اجتماعی غیر از نظارت دولت از مهم ترین تلاش دولت های حامی سرمایه داری در منطقه است فلسطین مساله همه ما است اعتماد خاورمیانه پیش از آنکه از سوی اروپایی ها یا بهتر است بگویم آلفرد ماهان انگلیسی در سال 1850 با این خطاب شود این پهنه جغرافیایی را کسی به این نام نمی شناخت.

درواقع خاورمیانه در طول تاریخ همواره ماوای اقوام و ادیان مختلف بود و از قضا یکی از نمادهای بارز آن که اکثر مورخان به آن اذعان دارند زندگی در این پهنه جغرافیایی و تاریخی بسیار همراه با تسامح و تساهل بوده است.

خاورمیانه در جهان امروز تبدیل به یک مساله شده است مساله ای که چه ساکنان آن و چه قدرت های جهانی نمی توانند نسبت به سرنوشت آن بی تفاوت و نظاره گر صرف باشند.

این منطقه برای هرکس معنایی در پی دارد برای بسیاری یادآور بوی نفت و ثروت متعاقب آن است، برای عده ای یادآور جنگ و آشوب و منازعات قومی و قبیله ای باشد برای برخی دیگر نماد سرزمین شاهان و سلاطین شرقی که بر قالی پرونده به پرواز در آمده و زیبا هستند.

اما یک نکته مشترک در همه این تلقی ها نهفته است در هیچ کدام از این موارد خاورمیانه واقعی وجود ندارد و تنها ایماژ و تصوری ساخته شده است پر از گسست ها و ناپیوستگی ها که در نهایت هدفی ندارند جز اینکه این پهنه را به گونه ای ببینند که دوست دارند.

ما برای فهم تحولات خاورمیانه بدون شک به نگاهی انتقادی نیازمندیم.

اخیرا کتابی با نام تبار خیزش؛ مسائل سرمایه داری معاصر در خاورمیانه [Lineages of Revolt: Issues of Contemporary Capitalism in the Middle East] نوشته آدام هنیه [Adam Hanieh] و توسط خانم لادن احمدیان هروی ترجمه و با پیشگفتاری از یوسف اباذری منتشر و روانه بازار شده است.

این کتاب بهانه این یادداشت است هرچند قرار نیست گزارش و معرفی کامل از کتاب باشد اما در این اثر رویایی را از زیست و بوم و حیات سیاسی در خاورمیانه به میان کشیده که بسیار قابل تامل و مهم است که در ادامه بدان می پردازیم.

یوسف اباذری و مساله نئولیبرالیسم یوسف اباذری استاد سرشناس جامعه شناسی دانشگاه تهران چند سالی است با اتخاد مواضع تند علیه نئولیبرالیسم در ایران و جهان توانسته بیش از هر کسی نام خود را با این مفهوم عجین کند.

او که بر کتاب تبار خیزش پیشگفتاری نوشته دیدگاه های خود را نیز درباره مساله نئولیبرالیسم در خاورمیانه به تصویر کشیده است.

پیشگفتار یوسف اباذری و نگاه تاییدی که او در این متن پیش کشیده خود خبر از این می دهد که قرار نیست که یک کتاب ساده و تحقیق دانشگاهی برای ساخت رزومه مواجه باشیم.

درواقع همچنان یوسف اباذری را با همه نقدهایی که به او وجود دارد باید یکی از رهروان سنت انتقادی در ایران بدانیم و تایید او بر یک متن هم این توقع ایجاد می کند.

کمتر کسی مانند اباذری طی این چند سال از واژه نئولیبرالیسم استفاده کرده به گونه ای که حتی می توان از او به عنوان مبدعان این مفهوم در ایران نام برد.

هر چند این نقد بسیار مهم را می توان پروژه اباذری داشت که تکیه کامل و همیشگی او به مساله نئولیبرالیسم گاهی باعث ایجاد یک تکرار خسته کننده می شود که او هر اتفاق و پدیده رخ داده در فضای پیرامون را به مساله نئولیبرالیسم ربط می دهد و از این جهت بسیاری از پدیده ها مانند پدیده امر سیاسی را نادیده می گیرد.

درواقع این حد تاکید بر مفهوم نئولیبرالیسم خود به گونه ای اخته کردن تاریخ و تحولات پیرامون ماست.

اما از این نقد و بسیاری از نقد های دیگر یوسف اباذری در این پیشگفتار به گونه ای متفاوت درخشان ظاهر شده چرا که برای اولین بار می بینیم برای پیشبرد مساله خود جدایی از تاکید خود بر مساله نئولیبرالیسم در منطقه پایی تاریخ را پیش می کشد.

از قدمت و تاریخچه منطقه خاورمیانه صحبت به میان می آورد و تاکید می کند که خاورمیانه امروز چیزی نیست که در تاریخ بود.

او از کسانی مانند مولوی"، خاقانی، ابن رشد، حلاج و.

بی شمار از این دست افراد فاضل در منطقه اسم می برد که در همین منطقه زیست کرده و رشد و نمو یافته اند.

برخلاف بسیاری نه جهانی نازا و سترون شده بلکه جهانی پر از پویایی های خاص خودش که با رجوع به قلب تاریخ می توان این موضوع را دید.

به هر حال آنچه مشهود است نگاه و روایت تازه اباذری به مساله ظهور نئولیبرالیسم در منطقه و همچنین دعوت به اندیشیدن و بازخوانی تجربه حیات در خاورمیانه، مطالعه این متن را جالب توجه می کند.

بین المللی شدن سرمایه و طبقات آن گونه که خود مارکس و بسیاری از مارکسیست ها اذعان دارند سرمایه میل به جهانی شدن دارد و برای ارضای این میل سعی می کند تمام موانع پیش روی خود را بردارد.

پدیده ای که سمیر امین از آن به عنوان ویروس سرمایه داری یاد می کند توانایی رخنه در کوچک ترین منفذهای حیاتی یک کشور و اجتماع را دارد.

اما آنچه این پدیده را در خاورمیانه به عنوان امری نوین حایز اهمیت قرار داده شیوه ساز و کار نوین آن است.

آن گونه که آدام هنیه تاکید می کند این اتفاق با پدیده گسترش نئولیبرالیسم در منطقه جریان تازه ای پیدا می کند.

او تاکید می کند که نئولیبرالیسم بازسازی بنیادی روابط طبقاتی است، به گونه ای که سلطه قدرت های خارجی بر منطقه را تقویت و تسهیل کند.

بدین منظور نئولیبرالیسم مجموعه ای از نیروهای اجتماعی را پدید می آورد که درونی خود منطقه است و در حمایت از وضع موجود منفعتی عینی دارد.

به همین جهت ما می توانیم این پدیده نوین را این گونه تشریح کنیم که نئولیبرالیسم برای پیشبرد اهداف خود در منطقه دیگر نیازمند تحول در دولت-ملت ها یا دیگر اقدامات نیست، بلکه کافی است با ایجاد طبقات طرفدار حامی منافع خود به راحتی این امر مهم را پیش ببرد.

در این چارچوب صحبت از بورژوازی ملی یا کارفرمایی کارگستر و.

شاید توهمی بیش نباشد.

امپریالیسم و خاورمیانه برای بسیاری از مردم در دنیا به خصوص در خاورمیانه این آگاهی شکل گرفته که امپریالیسم امری همسان با استعمار است و از آن جهت که عصر استعمار پایان یافته اما همان گونه که هنیه در کتاب تبار خیزش به خوبی توضیح می دهد نه تنها عصر امپریالیسم به اتمام نرسیده بلکه پدیده استعمار با قوت و قدرت پیشین حتی بیشتر از آن در خاورمیانه به خصوص تداوم دارد و این موضوع در نهایت منجر به چپاول و غارت مایملک انسان هایی می شود که ابزاری برای دفاع از خود و دارایی های شان ندارند.

به نظر هنیه دولت های غربی سلطه خود را بر خاورمیانه با طیفی از ابزارهای نوین و گوناگون تثبیت کرده اند که درونمایه اصلی آن همواره ثابت بوده است: بسط مرکب و ناموزون در منطقه، تشدید سلسله مراتب میان دولت ها و وابستگی متقابل شان و همچنین استفاده از اختلاف میان این قدرت ها برای تحکیم کنترل خود بر آنها.

اگرچه شکل و الگوی این تمهیدات در پنج دهه گذشته تغییر کرده، نتیجه آنها همواره یکسان بوده است.

حکومت های استبدادی و نئولیبرالیسم برای طرفداران بازاری آزاد در دنیا به خصوص در منطقه خاورمیانه یک استدلال همیشگی و کلیشه ای وجود دارد که همواره دستاویز آنها برای غالب کردن سیاست های خود در میان مردم و دولت هاست.

استدلال این است که مهم ترین عامل شکل گیری استبداد در کشورهای جهان سوم به خصوص خاورمیانه وجود دولت های مداخله گر در بازار است و مادامی که این دولت ها وجود دارند و دست نامریی بازار توانایی پیشبرد نظم خودانگیخته را نداشته باشد این استبداد تداوم می یابد.

به عبارتی زمانی جامعه مدنی رشد و نمو پیدا می کند که دست این دولت ها در کسب و کارها کوتاه شده و اجازه داده شود با اتخاذ سیاست خصوصی سازیهای گسترده دست دولت مداخله گر کوتاه شود.

اما همان طور که آدام هنیه در کتاب تبار خیزش به جزییات بحث می کند دولت های غربی نه تنها هیچ مشکلی با این دولت ها ندارند بلکه بیشترین همکاری و بیشترین خدمتگزاری با این دولت ها و حاکمان مستبد منطقه دارند.

تاریخ دولت ها در خاورمیانه به خصوص بعد از جنگ جهانی دوم نشان داده شکل گیری هیچ دولت ملی و مردمی در منطقه مورد رضایت و تایید این دولت ها نیست و با اتخاذ کودتاها و دخالت های بی حد و حصر و جانبدارانه زمینه را برای شکل گیری استبدادهای نوین فراهم می کنند.

آنچه در این بازی جایی ندارد سرنوشت مردمی است که قصد دارند تا با کنترل سرنوشت سیاسی خود زندگی خود را بهبود ببخشند اما با برنامه های که این دولت ها پیش می کشند عملا انسان ها را تبدیل به موجوداتی بدهکار و سلب مالکیت شده می کنند که توانایی انجام هیچ کار سیاسی را ندارند.

مشکل اینجاست که این سیاست ها به قدری بدیهی قلمداد می شوند که حتی بسیاری از مردمان ساکن در حرکت های سیاسی این اصول را پذیرفته و به نحوی بعد از هر خیزش سیاسی اقدام به تکرار آن می کنند.

در نهایت تمرکزیابی استبداد و شکل جدیدی از نهادینه کردن قدرت دولتی از مهم ترین اهداف این برنامه است.

این موضوع را در یک جمله می توان خلاصه کرد دموکراسی منهای اقتصاد یک پروژه شکست خورده است.

مساله فلسطین واقعیت امر این است برای بسیاری از ساکنان خاورمیانه مساله فلسطین به ورطه فراموشی سپرده شده است علت این امر شاید در تبلیغات دولتی و سوءاستفاده دولت های عرب در منطقه و همچنین اولویت سرنوشت فردی در جوامع عربی باشد.

اما واقعیت تاریخی چیز دیگری به ما می گوید: مساله فلسطین، مساله همه ما مردمان و ساکنان خاورمیانه است.

آدام هنیه این امر را به خوبی و دقت بالایی مورد بررسی قرار می دهد اما نکته بسیار مهم در تحلیل او پیش کشیدن امر اقتصاد-سیاسی مساله فلسطین است.

موضوعی که شاید تاکنون کمتر کسی بدان توجه کرده باشد.

هنیه به خوبی نشان داده که چه میزان پروژه ساخت اسراییل با پیشبرد برنامه های سرمایه دارمحور و به عبارت دقیق تر نئولیبرالیسم در منطقه گره خورده است.

آواره شدن مردم فلسطین و سلب مالکیت از آنها به هیچ عنوان یک موضوع صرفا تراژیک و انسان دوستانه محدود به جوامع عربی نیست بلکه فهم پیشبرد برنامه هایی است که رژیم اسراییل از محورهای اصلی محسوب می شود.

تعاملات اقتصادی اسراییل با حاکمان عرب منطقه، امتیازهای اقتصادی با هدف حامی پروری و بسیاری از اقدامات اقتصادی دیگر را نمی توان در قالب تاسیس یک رژیم ساده تحلیل کرد.

درواقع مجموعه این روابط اقتصادی بافت و سپهر سیاسی اقتصادی منطقه را هدف قرار داده.

درواقع سرمایه داری خلیجی که هنیه از آن صحبت می کند از محوری ترین حامیان اقتصادی و فرهنگی آن رژیم اسراییل است.

سلب مالکیت مردم منطقه زمینه ای بسیار مناسب برای ایجاد نیروی کار ارزان در منطقه و ایجاد شکاف های قومی بوده و هست.

آن گونه که آدام هنیه به خوبی تاکید می کند مساله فلسطین را فارغ از تبلیغات سیاسی باید بار دیگر به گونه ای متفاوت نگریست.

بسیج زدایی در خاورمیانه مسلما هر نوع حرکت رهایی بخش در منطقه خاورمیانه لزوما با جریان ها و حرکت های مردمی در آن منطقه رقم بخورد و هرنوع دخالت خارجی می تواند مسیر تحولات به چیزی غیر از اهداف اولیه آن سوق دهد.

آدام هنیه علاوه بر مساله دخالت مستقیم خارجی از یک موضوع بسیار مهم در منطقه نام می برد که به شکلی با مساله سرمایه داری و نئولیبرالیسم در منطقه پیوند دارد.

مولف کتاب تبار خیزش عنوان می کند هرگاه در خاورمیانه یک حرکت بومی و مردمی قرار است شکل بگیرد مجموع سازوکارهایی از سوی ساختار اقصادی سیاسی منطقه فعال می شوند که از آن با نام بسیج زدایی یاد می کند.

بسیج زدایی از نیروهای سیاسی و اجتماعی باعث می شود تا نیروها نتوانند هسته ها و پتانسیل های مبارزاتی خود را درک کنند.

از آنجایی که مبارزه ضداستبداد سیاسی به ناگزیر با پویایی مبارزات طبقاتی در هم تنیده است حذف مساله طبقه در تحلیل ها و مقابله با هر نوع نظارت اجتماعی غیر از نظارت دولت از مهم ترین تلاش دولت های حامی سرمایه داری در منطقه است.

زمانی که جمع کثیری از مردم در یک پهنه جغرافیایی سیاسی و فراتر از دولت ملت ها با مساله بیکاری، طرد و به حاشیه رانده شدن به طور کل مواجه هستند؛ سازوکارهای سیاسی-اقتصادی بسیج زدایی امکان هر نوع تجمع را از آنها سلب می کند.

این امر نه لزوما از طریق سرکوب مستقیم بلکه ساختاری که فرد را در انفرادی ترین موقعیت خود قرار می دهد و هر نوع آگاهی طبقاتی را از او گرفته است شکل می گیرد.

سخن پایانی کتاب تبار خیزش کتابی دقیق و علمی نگاشته شده که برای هر ادعا و فرضیه ای که پیش می کشد به اندازه کافی آمار و ارقام و مستندات ارایه می کند.

هیچ کدام از ادعاهای گفته شده در کتاب بدون پشتوانه سندی و شواهد تاریخی نیست به همین جهت می توان گفت خواندن این کتاب دقت و صبوری خاص خود را می طلبد.

آدام هنیه برای اثبات ادعای خود مبنی بر گسترش نئولیبرالیسم در خاورمیانه دارای پیام های زیادی است اما در این میان یک موضوع بسیار مهم هست که هسته اصلی این کتاب قرار دارد و آن هم توجه به مردم و سرنوشت ساکنان خاورمیانه است.

مساله احیای مردم به معنای واقعی کلمه بدون توجه به تبلیغات سیاسی و عوام فریبانه مهم ترین پیامی است که آدام هنیه سعی دارد در این کتاب پیش بکشد.

در فضایی که همه چیز مبهم و مه آلود است همه پدیده ها در قالب تناقضات عمیق تجلی می یابند، توجه به جزییات گفته شده بسیار اهمیت دارد.

مردم برای اینکه سرنوشت خود را در این منطقه به دست گیرند مجبورند به این جزییات که رابطه مستقیم با زندگی آنها دارد توجه کنند.

اگر دموکراسی به معنای واقعی کلمه احیای مردم است بدون درنظر گرفتن اقتصاد سیاسی، هر پروژه ای محتوم به فناست.

دموکراسی منهای اقتصاد یک سفسطه پوچ است که با مطالعه این کتاب به عمیق این پوچی بیشتر پی می بریم.


کلید واژه ها: خاورمیانه - منطقه - سرمایه - نئولیبرالیسم - سرمایه داری - نظارت - تاریخ - اروپایی ها - جهانی شدن - نیروی کار - دموکراسی - دولت - مهم ترین - انگلیسی - بازسازی - اجتماعی - اروپایی - طبقاتی - مقابله - اعتماد - مالکیت - تاریخی - فلسطین - اقتصاد - یکی از - روابط - ادیان - جهانی - مرتضی - پروژه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی کار خانم یا آقا در سالن مونتاژ

به تعدادی نیروی کارخانم جهت کار در کارگاه شمع تولد نیارمندیم

استخدام منشی باروابط عمومی بالا

استخدام کارشناس پشتیبانی و امور مشتریان در شرکت دندال در یزد

کیهان باز عصبانی شد؛این بار از سیدمحمدخاتمی

واکنش گوترش به نتیجه انتخابات ایران

پزشک نماها را چگونه تشخیص بدهیم/دسترسی آسان به اطلاعات پزشکان

سارا منجزی پور در مکانی عجیب و غریب /عکس

اصلاح طلبان چه باید بکنند؟

استخدام بازاریاب خوش برخورد با پورسانت

جذب نیروی خانم و آقا (قنادی)

استخدام مهندس مکانیک در کلینیک دندانپزشکی مدرن در شرق تهران

استخدام انباردار سیستمی در شرکت وانا دارو گستر در محدوده سعید آباد

منشی خانم پاسخگوی تلفن

کار در منزل برای بانوان و آقایان - آرایشی وبهداشتی

منتجب نیا:خروج از قدرت به معنای مرگ تفکر اصلاحات نیست

درخواست یک شاعر از رییسی: عکس شهیدان چمران و حاج قاسم را روی اسکناسها چاپ کنید

در انتخابات 28 خرداد شاهد بلوغ سیاسی مردم بودیم

قطب الدین رازی که بود؟/چرا برخی در تشیع او تشکیک کرده اند؟/جایگاه او نزد ابوسعید چگونه است؟

پزشک نماها را چگونه تشخیص بدهیم/دسترسی آسان به اطلاعات پزشکان

توییت عجیب سعید حجاریان درباره قاتلان اصلاحات

منتجب نیا:خروج از قدرت به معنای مرگ تفکر اصلاحات نیست

نگهبان و باغبان شبانه روزی

کارمند فروش فعال

استخدام اپراتور لیزر با دستگاه کندلا در کلینیک زیبایی باربد در تهران

کیهان: دلیل کاهش مشارکت در انتخابات،ترس پیرمردها و پیرزن ها از کرونا بود

صفحه اول روزنامه های 4 شنبه 2 تیر1400

امام چگونه اعتماد خود را به خانم دباغ نشان دادند؟

پیش بینی علی مطهری از کابینه ابراهیم رییسی /احمدی نژاد انتخابات را تحریم نکرد /رهبری حکم حکومتی صادر نکرد

شورای شهر ششم چگونه باید مشکلات شهر تهران را رفع کند؟

واکنش عربستان به پیروزی رییسی در انتخابات

پیام تسلیت روحانی در پی درگذشت فرزند علیرضا محجوب

ماجرای اموال 200هزارمیلیاردی

طراح نما خانم تمام وقت

حسابدار خانم یا آقا پاره وقت

استخدام ناخنکار برای سالنی پر مشتری

استخدام منشی خانم مجرد

استخدام منشی در گالری موسیقی

به یک نفر همکار خانم نیازمندیم امور دفتری

رؤسای مشترک اتحادیه میهنی کردستان عراق به «رییسی» تبریک گفتند

اینفوگرافیک | درصد آرای منتخب ریاست جمهوری بر حسب کل واجدین شرایط در برخی کشورهای جهان

رییس جمهور در تعیین سیاست خارجی کشور، نقش مهمی را ایفا می کند

برتری آرای باطله در انتخابات شورا ها

رؤسای مشترک اتحادیه میهنی کردستان عراق به «رییسی» تبریک گفتند

بایدن و معمای جدیدِ ایران؛ رییسی تحریم باشد یا نباشد؟!

به یک ناخنکار حرفه ای و با اخلاق با سابقه ی کاری

استخدام مشاور املاک با پور سانت

انتخابات فرانسه و دوگانگی رسانه های نظام سلطه

کارگر ساده جهت گلخانه فلفل

نیازمند خانوم جهت امور منزل

استخدام منشی در شرکت نیکجو ابزار طب در تهران

فروشنده کیف وکفش و مانتو آقا و خانم نیازمندیم

حدیث روز | چرا دانش اندوزی؟

تیپ سفید و طلایی خاله شادونه /عکس

شاگرد سنگ کار -سنگکار دوغاب ریز

استخدام مدیر انبار و برنامه ریزی در وستا پلیمر نیک در شهرک صنعتی صفادشت

استخدام فروشنده و کارمند

زیبایی نغمه پویا

سرمدی: تمکین از قانون و رأی مردم هیچ گاه از ذهن مردم پاک نمی شود

استخدام خیاط و مسئول دفتر در گالری پرده دهش در اصفهان

آرای باطله به روایت دیگر/فرصت ها و چالش های سیاست خارجی دولت رییسی/پشت پرده سقوط سریالی شهر ها در افغانستان

سرمدی: تمکین از قانون و رأی مردم هیچ گاه از ذهن مردم پاک نمی شود

استخدام مدیر اجرایی در یک شرکت در حوزه حسابداری و مالیاتی در خراسان شمالی

ویروس کرونا از طریق کولر گازی منتقل می شود؟

فروشنده جهت کار در غرفه

کارمند تشریفات هلدینگ بازرگانی

نگهبان بازنشسته آقا

خیاط ماهر

با خرید و فروش رای در انتخابات شوراها برخورد شود

این رفتار ها به زندگی مشترکتان آسیب می زند!

یک خانم چرخکار مانتو و یه خانم وردست

دعوت به همکاری سالن زیبایی حنیسه محدوده عظیمیه

به تعدادی دوست موتور سوار در پیک موتوری نیازمندیم.

استخدام کارگر ساده، حسابدار ارشد، میکروبیولوژیست و کارمند فضای مجازی

واکنش میرتاج الدینی به خرید و فروش رای در انتخابات شوراها

استخدام باریستا/آشپز فرنگی /ظرف شور

استخدام نیروی نگهبان مجتمع مسکونی

استخدام پرسشگر تلفنی در مرکز معماری ایران در تهران

استخدام پشتیبان اجرایی جهت برگزاری دوره برق خورشیدی در تهران

بازاریاب تلفنی و حضوری

سپاه و بسیج دوشادوش دستگاه قضا در کنار مردم

رضا صادقی و خانواده اش در حرم امام رضا(ع) /عکس

استخدام کارمند خانم و آقا

صندوق دار خانم / اقا کار گر ساده اقا و پیک

استخدام مهندس برق و مهندس مکانیک در کنگره هنر معماران پارس در بوشهر

استخدام مهندس

نیرو جوان بدون حاشیه وقت شناس

لزوم رفع تبعیض از قانون بازنشستگی آتش نشانان تهران

شمیم عطر رضوی در رابر

فصل سوم میدون کلید می خورد/ پخش از ماه محرم

رضا صادقی و خانواده اش در حرم امام رضا(ع) /عکس

تامین نیروی کار خانم جهت طراحی و امورات اداری

استخدام فتوشاپیست(فتوشاپ کار)

استخدام مشاور املاک با

استخدام کارشناس اداری- مناقصات در شرکت فراسازان هنداسه در تهران

به یک خانم مجرب برای فروشندگی در فروشگاه شال و روسری نیازمند

استخدام خانم جهت همکاری در دفتر هواپیمایی

به مربی با حوصله و علاقمند به کار با کودک

گام نخست دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی چه باشد؟

نخستین فرمانده جنگ های نامنظم ایران را بیشتر بشناسید

نگاهی به تبار خیزش | مرتضی ویسی

نگاهی به تبار خیزش | مرتضی ویسی