موضوعات داغ: - انتخابات شوراي شهر - رياست جمهوري - انتخابات رياست جمهوري - شوراي شهر تبريز - انتخابات رياست - رنگ بندي كرونايي - رييس ستاد انتخابات كشور - وام وديعه مسكن - واكسن ايراني - وزارت راه و شهرسازي - عليرضا نصر اصفهاني - تخمدان - گروه صنعتي و پژوهشي زر - تعويض طلايي - صعود استقلال - لاپيد - نفت كش توقيف شده - شموشك نوشهر - ليام نيسون - ارتش جمهوري اسلامي ايران - بنر اعتراضي - حمايت از توليد ملي - مكه مكرمه

مطالب مرتبط:
پایان بدون نتیجه نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره فلسطین/ رایزنی بلینکن با وزرای خارجه فرانسه، عربستان و مصر درباره فلسطین/ حملات هوایی، پهپادی و توپخانه ای سنگین اسراییل به مناطق مختلف غزه/ حمله موشکی مقاومت فلسطین به سکوی گازی اسراییل
استخدام کارشناس تولید محتوای تصویری در قم
شعار رفع موانع تولید در کارخانه سیمان کردستان تحقق یافت
تولید 140 هزار تنی هلو و شلیل در نکا
چرا خشکسالی دغدغه مردم نیست؟
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 14:402021-05-17اقتصادي

سایه سنگین خشکسالی بر تولید گندم گلستان


ایرنا - کاهش 40 تا 50 درصدی بارش نزولات آسمانی طی سال زراعی جاری (مهر 99 تاکنون) در گلستان و وقوع پدیده خشکسالی سبب شده تا گندمکاران این استان سال سخت و کم محصولی را پیش رو داشته باشند و کارشناسان جهادکشاورزی نیز کاهش حدود 500 هزار تنی برداشت گندم .

- گرگان - ایرنا - کاهش 40 تا 50 درصدی بارش نزولات آسمانی طی سال زراعی جاری (مهر 99 تاکنون) در گلستان و وقوع پدیده خشکسالی سبب شده تا گندمکاران این استان سال سخت و کم محصولی را پیش رو داشته باشند و کارشناسان جهادکشاورزی نیز کاهش حدود 500 هزار تنی برداشت گندم را برای این استان شمالی تخمین می زنند.

براساس گزارش معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان، از سطح زیر کشت 380 هزار هکتار گندم در سال زراعی جاری در این استان، 80 هزار هکتار آن به علت کاهش بارش ها و خشکسالی خسارت جدی دیده و تولیدی از این سطح نخواهیم داشت.

مطابق این گزارش، کارشناسان گندم جهادکشاورزی گلستان پیش بینی کرده اند که 470 هزار تن تولید گندم از سطح 80 هزار هکتار در سال زراعی جاری از دست رفته است.

خسارت خشکسالی به کشتزارهای گندم به ویژه دیمزارهای واقع درمناطق شمالی گلستان بیشتر از سایر نقاط است به گونه ای که در بیشتر این مزارع ساقه های گندم قبل از خوشه دهی، خشک شدند و در برخی دیگر از مزارع نیز که خوشه های بسیار اندکی دارند، جمع آوری محصول برای بهره برداران مقرون به صرفه نیست.

یک گندمکار اهل آق قلا که امسال زراعت گندم او به سبب خشکسالی خسارت جدّی دیده است، به خبرنگار ایرنا گفت: امسال بروز این پدیده نسبت به سال های قبل بی سابقه بود و به 3.

5 هکتار مزرعه گندم بنده که بیمه نیز نبود، 100 درصد خسارت وارد کرد.

مشاهده عینی خبرنگار ایرنا از دیمزارهای گندم خسارت دیده از خشکسالی در شهرستان آق قلا بیانگر این است که امسال این مزارع تبدیل به بیابان شده و رشد ساقه های گندم در این کشتزارها 15 تا10 سانتیمتر بیشتر نبوده و جمع آوری کاه برای تامین علوفه دام نیز ارزش ندارد.

مطابق گزارش سازمان جهادکشاورزی گلستان، امسال دراین استان 237 هزار هکتار مزرعه گندم دیم از سوی بهره برداران کشت شد که این مزارع عمدتا در شمال استان و در مناطق کم باران قرار دارد.

گلستان سه اقلیم خشک و نیمه خشک در شمال با کمتر از 200 میلی متر بارش، اقلیم خزری در میانه با 600 و مناطق کوهستانی در جنوب با 300 میلی متر بارندگی در شرایط نرمال دارد که در دهه اخیر و نیز سال زراعی جاری با خشکسالی مواجه شده که این امر تاثیر منفی بر منابع آبی استان به همراه داشته است.

کارشناس گندم سازمان جهادکشاورزی گلستان نیز با بی سابقه خواندن خشکسالی سال زراعی جاری در استان نسبت به سال های اخیر، گفت: هواشناسی تمام ماه های امسال را خشکسالی و متوسط پیش بینی کرده است.

یحیی کریمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت که امسال بیشترین تاثیر ناشی از کاهش بارش ها در گلستان روی مزارع دیم به ویژه گندم بود و به طور کلی راندمان تولید هر هکتار این مزارع را از حدود سه تن در سال زراعی قبل به یک هزار و 300 کیلوگرم در سال زراعی جاری کاهش داده است.

به گفته وی امسال میزان خسارت وارده به 80 هزار هکتار گندمزارهای دیم صرفا مناطق شمالی گلستان بسته به شوری و شیرینی خاک، رعایت تناوب، شخم و دیسک زنی، خاک ورزی و شرایط منطقه متفاوت بوده است به طوری که برداشت محصول از هر هکتار گندم را به 100، 200 و 500 کیلوگرم کاهش داده است.

این کارشناس گندم سازمان جهادکشاورزی گلستان همچنین در خصوص وضعیت گندمزارهای آبی استان و تاثیر خشکسالی بر این مزارع، افزود: اثر این پدیده بر مزارع گندم آبی استان به مراتب کمتر از مزارع دیم بوده، چون این مزارع گندم در نوار جنوبی و بارش کافی داشتند و یا آبیاری شدند.

به گفته وی از سطح 143 هزار هکتار گندم آبی کشت شده در گلستان، تامین آب 50 هزار هکتار آن از طریق سدها و چاه ها صورت می گیرد.

کریمی باتاکید برضرورت توسعه کشت گندم و خاک ورزی در مزارع دیم استان به منظور پایداری تولید این محصول، اضافه کرد: درصورت استمرار کاهش بارش ها در سال های آینده، کشاورزان باید بیشتر در حوزه خاک ورزی با راهنمایی کارشناسان اقدام نموده تا تولید محصول پایداری داشته باشند.

وی همچنین رعایت "بذر مال" در زمان کاشت محصول در مزارع دیم ( آغشته کردن دانه های بذر با اسیدهای هومیک و کودهای زیستی) را از دیگر راهکارهای داشتن محصول پایدار در زمان مواجهه با خشکسالی اعلام کرد.

درهمین پیوند معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت که امسال بهره برداران این استان به دلیل شدت بالای خشکسالی، بدترین سال زراعی در تولید محصول پاییزه را تجربه می کنند.

محمدرضا عباسی افزود: مطابق اعلام سازمان هواشناسی حجم بارش ها درسال آبی امسال یعنی از مهر 99 تا 15 اردیبهشت امسال در گلستان حدود 215 میلی متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و نیز دوره بلندمدت حدود 40 درصد کاهش داشت.

وی ادامه داد: به دنبال کاهش 40 درصدی بارش ها در نیمه نخست سال زراعی جاری (پاییز و زمستان 99) و چند مرحله سرما و یخبندان پارسال 126 هزار و 168 هکتار از مزارع 526 هزار و 636 هکتا زیرکشت شامل گندم، جو، کلزا و چغندرقند استان دچار خسارت شده و تخمین کاهش تولید از مزارع خسارت به مقدار 630 هزار تن است.

به گفته وی از این سطح خسارت وارده به مزارع پاییزه استان، 80 هزار هکتار آن با پیش بینی تولید 470 هزار تن مربوط به گندم است.

عباسی، میزان مزارع گندم قابل برداشت گلستان را درسال جاری 301 هزار هکتار با پیش بینی 910 هزار تن اعلام کرد.

برداشت محصول از کشتزارهای گندم گلستان بویژه مزارع دیم آن از اواخر اردیبهشت به تدریج آغاز می شود و 30 تا 40 روز ادامه می یابد مضاف بر اینکه امسال اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان به عنوان متولی خرید تضمینی گندم از کشاورزان منطقه بیش از 90 مرکز با ظرفیت ذخیره سازی یک میلیون و 500 هزار تن محصول و با مشارکت سایر دستگاه ها و بخش خصوصی به عنوان مباشر آماده کرده است.

امسال در راستای تحقق شعار سال در بخش کشاورزی و پشتیبانی از تولید، با موافقت رییس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد با عنایت به کمبود شدید بارندگی و حمایت از کشاورزان گندم کار، هر کیلوگرم گندم به مبلغ 50 هزار ریال خریداری شود.

گلستان با وجود 667 هزار هکتار اراضی قابل کشت، از نظر کمیت و میزان تولید گندم، رتبه دوم ایران را دارد و این در حالی است که مساحت آن بسیار کمتر از استان های دارای پتانسیل کشاورزی همچون فارس و خوزستان است ضمن اینکه به باور برخی کارشناسان در بحث کیفیت مقام اول کشور را دارد زیرا گلوتن موجود در محصول آن بیشتر از سایر نقاط است.

گلوتن؛ پروتیینی است که باعث کش آمدن خمیر و ترد شدن نان با کیفیت بسیار مناسب می شود و از این حیث گندم تولیدی در گلستان یکی از بهترین محصولات کیفی ایران است.

پارسال بیش از یک میلیون و 200 هزار تن گندم از 355 هزار هکتار زمین زیر کشت این محصول در گلستان تولید شد که 750 هزار تن آن از سوی کشاورزان به دولت فروخته شد.

مازاد گندم تولیدی کشاورزان گلستان برای تامین نان به بیش از 10 استان کشور حمل می شود.

اقتصاد اصلی ساکنان گلستان با یک میلیون و 869 هزار نفر جمعیت بر پایه کشاورزی استوار است.


کلید واژه ها: جهادکشاورزی - خشکسالی - معاونت بهبود تولیدات گیاهی - گلستان - گندم - برداشت گندم - کاهش - استان - گندمکاران - کارشناسان - در گلستان - هزار - تولید - زراعی - بارش - آسمانی - برداشت - محصولی - کاهش بارش ها - گندم گلستان - پدیده - گزارش - ایرنا - هکتار - سطح زیر کشت - تولید گندم - کاهش بارش - حدود - تولیدات - معاونت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مرچندایزر (چیدمان شعبه) در شرکت تهران بوران در خوزستان

استخدام کارشناس فروش، سوپروایزر و سرپرست فروشگاه و بازاریاب در خراسان رضوی

استخدام حسابدار در شرکت سورین صنعت مقداد در اصفهان

استخدام سرپرست تولید در شرکت تولیدی و صنعتی انرژی کشور در تهران

استخدام مهندس کامپیوتر در موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت بیلان گزارشگر/تهران

استخدام کارمند انبار (پردازش کالا) در فروشگاه اینترنتی گروچا در تهران

چراغ سبز بورس در اولین روز معاملات هفته

استخدام کارشناس تولید محتوا در فروشگاه اینترنتی گروچا در تهران

جدول زمان بندی خاموشی های پایتخت تا 3 تیر اعلام شد

استخدام کارشناس تولید محتوا (انگلیسی) در مجموعه سیگنال در قم

آغاز حکومت عرضه و تقاضا بر صنعت سیمان

شبکه اجتماعی کمدا، از مشاغل خانگی و کسب و کارهای کوچک حمایت می کند

پاسخ به شبهات نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک/آیا تکنولوژی ساخت قدیمی است؟

شرایط کنونی بازار نفت نتیجه رویکرد محتاطانه است

استخدام مدیر فروش (لوازم خانگی) با پورسانت و بیمه و پاداش در البرز

قیمت گوشی های 10 تا 15 میلیون تومانی در بازار امروز 29 خرداد 1400+ جدول

پایان کار سبز بورس امروز 29 خرداد 1400

سازمان نظام مهندسی؛ از حواشی شعب هم عرض تا امضای بی سرو صدای یک تفاهمنامه

فروش 49 درصد از سهام یکی از شرکت های تابع آرامکو به یک کنسرسیوم بین المللی

سکه 300 هزار تومان ارزان شد

حرکت دلار در کانال 23 هزار تومانی

خودرو کالای مناسبی برای بورس است؟

پاویون شرکت های دانش بنیان ایران در نمایشگاه ماکس2021 روسیه برپامی شود

خرید درب ضد سرقت از فروشگاه های معتبر اینترنتی

وجود ناخالصی در روغن زیتون های فله

دفترچه کاغذی بیمه سلامت از ماه آینده حذف می شود

آخرین آمار کرونا درایران 29 خرداد

قیمت جدید مرغ در بازار امروز 29 خرداد 1400

آشنایی با روغن های هیدرولیک پارس بابک، موبیل DTE و توتال آزولا

روند بیت کوین ریزشی شد

اعلام نحوه بازپرداخت وام ودیعه

توسعه روابط اصفهان با کشورهای همسایه در زمینه کشاورزی و دامداری

قیمت آپارتمان در محله خزانه تهران

دعوت به همکاری جهت اعطای رسمی نمایندگی بیمه سامان در سیستان و بلوچستان

220 نفر از بیماران تالاسمی به خاطر کمبود دارو فوت کردند

پیش بینی بازار مسکن بعد از انتخاب رییسی

استخدام مدیر مالی در گروه بازرگانی نیک مهر عمرانی در تهران

یارانه آرد و نان تغییر می کند؟

فروش ارز دیجیتال چینی در عابربانک ها آغاز شد

ریسک سرمایه گذاری در بازار رمزارزها

یوآن دیجیتال چین به پول نقد تبدیل می شود

چرا تولید شیرینی و شکلات کاهش یافت؟

استخدام کارگر رستوران با بیمه در یک کافه رستوران معتبر در تهران

کشف 201 دستگاه استخراج رمزارز

طلب بیش از 550 میلیاردی کلزاکاران از دولت/ کشاورزان برای کشت جدید به مشکل خوردند

بهترین زمان برای خرید ارز دیجیتال

افزایش تعداد آمبولانس های اورژانس به 5700 دستگاه

ویژگی ها، بخش های مختلف و خصوصیات ابعادی درب های فلزی

استخدام انبارگردان در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش در همدان

استخدام منشی در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته

ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته

استخدام کارشناس کنترل پروژه در تعاونی فرجاد فن آوران پویا در کرمان

سقف وام ودیعه مسکن 10 هزار میلیارد تومان تعیین شد

بررسی دستورالعمل افزایش ضریب ایمنی مترو

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پورسانت در شرکت ایرسا صنعت آذرخش در تهران

قابل توجه صادرکنندگان صنفی،مشاهده اطلاعات ارزی بازگشت ارز حاصل از صادرات

بحران کرونا عامل افزایش چشمگیر فقر در ایتالیا

واکسیناسیون افراد 12 تا 18 سال به کجا رسید؟

بورس در نخستین روز هفته سبزپوش شد

روند بیت کوین ریزشی شد

ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته

استخدام کارشناس بازرگانی (خدمات کشتیرانی) در تهران

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در شنبه 29 خرداد 1400

تعداد آمبولانس های اورژانس به 5700 دستگاه افزایش یافت

جدول زمان بندی خاموشی های احتمالی شهر تهران

نیاز فوری به وکیل

نیروی خدماتی نظافتی روزمزد

استخدام کارشناس فروش (خانم یا آقا)

خانم کارشناس شیمی نفت پتروشیمی

به انواع وانت پیکان نیسان نیازمندیم

استخدام مدیر بازاریابی و فروش نمایندگی(مواداولیه و تجهیزات دارویی) در تهران

استخدام کارشناس فنی در یک شرکت معتبر بازرسی در تهران

خراسان شمالی در سال جاری با 50 هزار تن کسری گندم مواجه است

استخدام حسابدار در شرکت صنایع چوبی توفیق در تهران

جدول زمان بندی خاموشی های احتمالی شهر تهران

ارائه خدمات متفاوت هدف گذاری 1400 در بانک ایران زمین

عبور هزینه وام مسکن مجردین از مرز 17 میلیون تومان

ارزش پالایشی یکم امروز 29 خرداد 1400

چالش های پیش روی نظام بانکی در پیشرانی مؤثر جهش تولید و شکوفایی اقتصادی

راه اندازی مرکز حمایت از حیوانات در سرخه حصار

اجاره های 4 تا 5 میلیونی در بازار مسکن

فقط 10 درصد مراکز اسقاط خودرو فعال است/بی توجهی خودروسازان به نوسازی خودروها

رشد آماری منابع کتابی و نشریات سازمان اسناد و کتابخانه ملی در چهار سال گذشته

پاکسازی 90 درصدی تبلیغات انتخاباتی از سطح شهر تهران

تسهیل در نحوه اعمال بخشودگی جرائم بیمه ای 1400

استخدام حسابدار در مدیریت هوشمند راستاد در سه راه اقدسیه تهران

جدول زمان بندی خاموشی های پایتخت تا 3 تیر اعلام شد

قیمت 29 خرداد گوشی موبایل

قیمت دلار امروز 29 خرداد 1400

استخدام کارشناس سمعی و بصری در کانون تبلیغات توسعه در فارس

تعداد آمبولانس های اورژانس به 5700 دستگاه افزایش یافت

نوسان در بازار رمزارزها بسیار شدیدتر از بازارهای دیگر

استخدام بازاریاب ویزیتور مویرگی در شرکت امرتات رخ آرا در تهران

سکه ارزان شد / واکنش بازار سکه و طلا به انتخاب سیدابراهیم رییسی

احداث 700 جایگاه سی ان جی منتظر ابلاغ شورای اقتصاد

نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر تولیدی و صنعتی در تهران

اولین کنفرانس بین المللی بلاکچین برگزار می شود

 سکه 300 هزار تومان ارزان شد (29 خرداد 1400)

سایه سنگین خشکسالی بر تولید گندم گلستان

سایه سنگین خشکسالی بر تولید گندم گلستان