مطالب مرتبط:
رشد عجیب قیمت مسکن!
قیمت مسکن به طرز عجیبی رشد کرد!
قیمت های نجومی بازار مسکن
قیمت انواع پژو 206 در بازار + جدول نرخ ها
قیمت به روز مسکن ملی در تهران اعلام شد
-49 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 14:302021-05-17اقتصادي

رشد عجیب قیمت ها در بازار مسکن


باشگاه خبرنگاران جوان/دولت دوازدهم روزهای پایانی خود را می گذراند و کارشناسان بر این باورند که تنها در دو سال پایانی این دولت، ساخت مسکن در کشور تقویت شده است.

- دولت فعلی از سال 92 با وعده بهبود وضعیت بازار مسکن، کاهش قیمت و تکمیل واحد های مسکن مهر کار خود را آغاز کرد که در دو سال ابتدای کار عباس آخوندی سکاندار وزارت راه و شهرسازی بود و پس از او این مسئولیت به محمد اسلامی واگذار شد.

در مدت زمان فعالیت این دولت، متوسط قیمت مسکن، 226 درصد رشد کرد و طرح مسکن مهر دولت های قبل جایش را به طرح های مختلفی مانند مسکن اجتماعی و اقدام ملی مسکن داد و آمار ها وارزیابی ها هم نشان می دهد که در طول فعالیت این دولت اقدام قابل ملاحظه ای را شاهد نبوده ایم.

این در حالی است که رییس جمهور هم در سال گذشته اعتراف کرد و پذیرفت که در بخش مسکن دستاورد قابل قبولی نداشته است.

براساس این گزارش در اوایل کار این دولت قیمت متوسط هرمتر مربع واحد مسکونی در تهران 4 میلیون و 300 هزار تومان بود، اما در اواخر سال 96 و 97 موج گرانی ها به حوزه مسکن سرایت کرد و به همین علت، قیمت مسکن در دولت دوازدهم به بالاترین حد خود رسید.

به طوری که در سال 98 متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی با حدود دو برابر افزایش قیمت، به 8 میلیون و 241 هزار تومان رسید به طوری که سال 99 نسبت به سال 98، 4 میلیون افزایش قیمت را تجربه کرد و در فصل بهار 99، طبق آمار وزارت راه و شهرسازی قیمت متوسط مسکن در تهران به بیش از 12 میلیون تومان رسید که نشانه نابسامانی شدید در حوزه مسکن است.

طبق آمار های ارائه شده از سوی بانک مرکزی در اسفند سال 99 متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی تهران 30 میلیون و 270 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.

6 و 93.

7 افزایش دارد.

از طرح مسکن اجتماعی تا اقدام ملی مسکن مسکن مهر یکی از اصلی ترین طرح های محمود احمدی نژاد بود.

طرحی جنجال برانگیز که موافقان و مخالفان آن در مورد تبعات اجتماعی و اقتصادی اجرای آن اختلاف نظر دارند.

مسکن مهر طرحی بسیار گسترده بود و در نقاط مختلف کشور به اجرا درآمد.

وضعیت اجتماعی و حتی فنی و عمرانی واحد های احداث شده در مسکن مهر ، در نقاط مختلف تمایزات جدی با هم دارند و از این رو قضاوتی یک دست در مورد این طرح دشوار است.

اما عباس آخوندی در همان ماه های اولیه فعالیت خود در مقام وزیر راه و شهرسازی، اجرای این طرح را متوقف کرد.

این اقدام آخوندی با انتقادات زیادی روبرو شد، اما بعد از متوقف کردن طرح مسکن مهر، طرح مسکن اجتماعی مطرح شد، به طوری که این طرح در سال 95 جایگزین طرح مسکن مهر شد.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز به عنوان متولی اصلی مسکن اجتماعی معرفی شد.

طرح مسکن اجتماعی برای افرادی که درآمد کم و متوسطی دارند در نظر گرفته شده بود و متراژ زیربنای واحد های مسکونی در آن کمتر از 70 متر بوده که به صورت اجاره نشینی و یا اجاره به شرط تملیک تحویل داده می شد.

در طرح مسکن اجتماعی (بخش مسکن حمایتی) که دولت دوازدهم آن را به وجود آورد، بانک مرکزی وظیفه داشت بانکی را برای تامین تسهیلات تا سقف مبلغ اعلامی معرفی کند.

در این طرح قرار بود به متقاضیان خرید و ساخت مسکن ملکی کمک شود.

کمکی که شامل حال دارندگان مسکن مهر نمی شد.

طرح اقدام ملی مسکن و تفاوت آن با مسکن مهر دولت بعد از نتیجه نگرفتن از طرح مسکن اجتماعی به طرح اقدام ملی مسکن رسید.

این طرح هم مثل طرح قبلی بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

قرار است 400 هزار خانه با مشارکت بخش خصوصی در شهر های جدید (50 درصد)، یک چهارم آن در بافت فرسوده و مابقی توسط بنیاد مسکن ساخته شود.

در طرح اقدام ملی مسکن قرار است که آپارتمان ها بین 5 تا 7 طبقه باشد و ساخت آن در داخل شهر خواهد بود.

در حالی که در طرح مسکن مهر ساختمان ها بیرون از شهر بود و به دلیل کمبود امکانات و زیرساخت مناسب استقبال چندانی نمی شد.

دولت دوازدهم مهم ترین تفاوت طرح مسکن مهر با طرح خود را در این می داند که طرح جدید به تقاضای واقعی خرید مسکن و خدمات روبنایی و زیربنایی می پردازد.

به گفته محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به طور متوسط قیمت ساخت این خانه ها متری 2 میلیون و 700 هزار تومان برآورد شده است.

البته با توجه به تغییرات نرخ ارز به احتمال زیاد هزینه ساخت این خانه ها نیز بیشتر خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان درباره طرح اقدام ملی مسکن که بعد از طرح مسکن اجتماعی به وجود آمد معتقدند این طرح هم مثل طرح های قبلی دولت کارساز نخواهد بود و دارای ایراداتی است که ممکن است با توجه به اوضاع بد اقتصادی کشور استقبال چندانی از آن نشود.

طرح مالیات بر خانه های خالی در این دولت بعد از سالیان سال انتظار بالاخره طرح اخذ مالیات ازخانه های خالی به مرحله اجرایی رسید و دولت با راه اندازی سامانه املاک و اسکان در سال گذشته به مردم اعلام کرد که از فرودین ماه اقدام به ثبت اطلاعات خود در این سامانه کنند.

براساس این گزارش تمامی افراد از مالک و مستاجر باید در این سامانه ثبت نام کنند در غیر این صورت اگر بیش از 120 روز واحد مسکونی خالی باشد، مشمول جریمه می شوند به طوری که خانه هایی که یک سال خالی باشند مشمول دریافت مالیات می شوند، مالیات این خانه ها در سال اول معاف، سال دوم مالیات 50 درصد ارزش اجاره و سال سوم مالیات 100 درصد از ارزش اجاره خواهد بود؛ و خانه هایی که از سال 95 به بعد ساخته شده باشند مالیات آن ها طبق قانون یک ونیم برابر ارزش ملک خواهد بود.

این طرح 25 تیرماه 99 با حضور نمایندگان مجلس جدید به تصویب رسید و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفت: با توجه به اینکه ما سالیانه یک میلیون واحد جدید نیاز داریم با این طرح، سالیانه دو و نیم میلیون واحد آپارتمان خالی به بازار ارائه می شود.

تولید بیش از 3 میلیون واحد مسکونی شهری و روستایی با وجود کم و کاستی های متعدد در حوزه مسکن اما نباید اقدامات صورت گرفته در این بخش را هم نادیده گرفت چرا که دولت به ویژه در دو سال پایانی خود اقداماتی در حوزه ساخت وساز به ویژه در بخش مسکن روستایی انجام داد.

سهم مسکن در سبد هزینه خانوار شهری، در سال 94 معادل 33.

7 درصد، در سال 95 معادل 34.

1 درصد، در سال 96 معادل 33 درصد، در سال 97 معادل 33.

9 درصد و در سال 98 معادل 36.

4 درصد بوده است.

همچنین در بخش تولید مسکن شهری عملکرد دولت نشان می دهد که در مجموع از سال 92 تا پایان سال 98، معادل 3 میلیون و 583 هزار مسکن شهری تولید شد.

عملکرد دولت به تفکیک سال حاکی از آن است که در سال 92 معادل 834 هزار واحد، سال 93 معادل 719 هزار واحد، سال 94 معادل 548 هزار واحد، سال 95 معادل 382 هزار واحد، سال 96 معادل 60 هزار واحد، سال 97 معادل 645 هزار واحد، سال 98 معادل 395 هزار واحد مسکن شهری تولید شد.

تفکیک احداث واحد های مسکونی روستایی در دولت تدبیر و امید نشان می دهد که سال 96 معادل 70 هزار واحد، در سال 97 معادل 74 هزار واحد، در سال 98 معادل 75 هزار واحد مسکن روستایی در سراسر کشور تولید شد.

در موضوع تهیه و تدوین طرح های توسعه و عمران (جامع و یا جامع - تفصیلی) در مجموع در این دولت تاکنون 130 طرح تهیه و تدوین شده است.

سال 96 معادل 43 طرح، سال 97 معادل 37 طرح، سال 98 معادل 37 طرح و امسال نیز تاکنون 13 طرح تهیه و تدوین شده است.

بر این اساس، طرح هایی همچون واگذاری زمین جهت تامین مسکن فاقدان مسکن، واگذاری زمین جهت خدمات شهری و توسعه زیربنایی، تعداد مهندسان دارای پروانه صلاحیت، تدوین و انتشار مقررات ملی ساختمان، ساختمان های پایدار (بادوام)، جمعیت اسکان یافته در شهر های جدید و تعداد طرح جامع تصویب و بازنگری شده شهری مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

در موضوع واگذاری زمین جهت تامین مسکن فاقدان مسکن (گروه های کم درآمد، معلولان، مددجویان نهاد های حمایتی و.

) بررسی ها نشان می دهد که از ابتدای دولت تا بهمن 99 به دو میلیون و 326 هزار و 763 واحد مسکونی افزایش یافته است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مجموع واگذاری زمین برای تامین مسکن فاقدان مسکن به دو میلیون و 475 هزار و 96 واحد مسکونی می رسد.

در موضوع واگذاری زمین جهت خدمات شهری و توسعه زیربنایی در ابتدای سال 92، 61 هزار و 546 قطعه بود و هم اکنون به 71 هزار و 820 قطعه رسیده است.

a در بحث جمعیت اسکان یافته در شهر های جدید در ابتدای دولت گذشته ودر سال 92، 616 هزار نفر در شهر های جدید اسکان یافته بودند که این رقم هم اکنون به یک میلیون و 109 هزار نفر رسیده است و پیش بینی می شود تا پایان دولت این میزان به یک میلیون و 185 هزار نفر برسد.

تقویت برنامه مسکن سازی تنها در دو سال پایانی دولت ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران در گفت و گویی تصریح کرد: عملکرد دولت در مقایسه با دولت قبلی در حوزه مسکن بهتر بوده است به طوری که در دوسال پایانی دولت با ورود محمد اسلامی میزان تولیدات مسکن افزایش یافت و با اجرای طرح اقدام ملی مسکن کمی از کمبودهای این بخش جبران شد.

او ادامه داد:در دوسال پایانی دولت برنامه مسکن سازی در ایران تقویت شده و با کلید زدن برنامه هایی از جمله اخذ مالیات از خانه های خالی و ساخت مسکن استیجاری سعی شد مسئله سوداگری در بازار مسکن برطرف شود.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن با اشاره به اینکه دولت در برنامه نوسازی بافت های فرسوده درمقایسه با سایر برنامه ها نتوانسته چندان موفق عمل کند افزود: نوسازی بافت های فرسوده خود پیچیدگی های بسیار زیادی دارد چراکه باید در اجرای این طرح هم ساکنان و هم مالکان این بافت ها بتوانند اطمینان لازم از نوسازی واحد های خود کسب کنند.

هم اکنون دولت دوازدهم روز های پایانی خود را می گذراند و سعی دارد تعدادی از واحد های طرح اقدام ملی مسکن را به بهره برداری برساند همچنین به گفته بسیاری از مسئولان، دولت مصمم است بتواند پرونده مسکن مهر را ببند، اما هنوز نتوانسته قیمت مسکن که در دو سال گذشته به صورت جهشی افزایش یافته را کنترل کند.


کلید واژه ها: مسکن - دولت - بازار مسکن - وزارت راه و شهرسازی - قیمت - باشگاه خبرنگاران - مسکن مهر - اقدام ملی مسکن - روزهای پایانی - فعالیت - راه و شهرسازی - مسکن اجتماعی - طرح مسکن مهر - دو سال - زمان فعالیت - عباس آخوندی - محمد اسلامی - وضعیت بازار - بازار - اقدام - متوسط - رییس جمهور - کارشناسان - خبرنگاران - ساخت مسکن - وزارت راه - کاهش قیمت - اقدام ملی - قابل - بخش مسکن

آخرین اخبار سرویس:
دلیلی بر افزایش قیمت مسکن بعد از انتخابات نمی بینم

کشف چشمه های آب شیرین در ساحل سی سنگان

ساخت نوعی آینه که با انرژی الکتریکی شفاف و کدر می شود

کار در منزل تنها با یک گوشی هوشمند

نیروی کار در کافه

استخدام مدرن مبل جهت معرفی محصول

استخدام نیروپاره وقت آقادرشرکت سمپاشی

استخدام کارشناس اتاق عمل در کلینیک چشم پزشکی نیکان در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت صنعتی پارس مینو در تهران

استخدام چرخکار ماهر

استخدام کارمند فروش با پورسانت و بیمه در دیلی مارکت در قائن

استخدام کارشناس مالی در شرکت معتبر در زمینه طراحی و تولید بردهای الکترونیک

نکاتی برای تمیز کردن کپک های خانه

به یک کارگر ساده برای نجاری نیازمندیم

استخدام مدیر املاک

استخدام در منزل.

استخدام راننده همراه با خودرو (تاکسی سرویس لقمان)

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان

استخدام مهندس مکانیک و مهندس صنایع

استخدام مسئول دفتر در شرکت کشتیرانی و بازرگانی رویال باختر کیش در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر تبلیغاتی در البرز

استخدام کارشناس فروش تلفنی و مجازی، حسابدار فروش و کمک انباردار در تهران

استخدام حسابدار خزانه داری خانم در شرکت تولیدی پارس پینووا در فارس

استخدام کارگر در تولیدی پوشاک گالری شب در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت آب معدنی پاک آب سبلان(واتا) در تهران

استخدام تحصیلدار دارای موتور و گواهینامه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش و مدیرفروش بیمه سامان

صندوقدار

نیازمند نیروی خانم جهت اموزش و فروش سگ

استخدام بازاریاب کارشناس فروش

استخدام رسپشن هاستل مسلط به زبان انگلیسی در اصفهان

استخدام فروشنده در شرکت پخش اطلس دینا در شهرستان سقز

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در سعید آباد شهریار

استخدام کارشناس تولید،تراشکار ماهر و کوره دار از 10 استان جهت کار در لرستان

77 درصد مطالبات چایکاران پرداخت شد/ پیش بینی تولید 135 هزار تن برگ سبز چای

نیازمند بازاریاب

حسابدار مسلط به سپیدار

ثبت نام راننده در اسنپ

راننده پیک موتوری

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در شرکت هواسان در تبریز

استخدام حسابدار در شرکت صنایع خودرویی بهینه در تهران

استخدام مهندسین مشاور در تهران، اصفهان، خراسان رضوی و خوزستان

آینده روشن واکسن های ایرانی کرونا / آخرین وضعیت ساخت واکسن ایران استرالیا

آینده روشن واکسن های ایرانی کرونا / آخرین وضعیت ساخت واکسن ایران - استرالیا

استخدام کارشناس تولید، تراشکار ماهر و کوره دار از اصفهان جهت کار در لرستان

استخدام کارشناس تولید، تراشکار ماهر و کوره دار از کرمان جهت کار در لرستان

استخدام مسئول کنترل پروژه در یک پروژه بزرگ ساختمانی در فارس

راننده به مدت یک ماه با مزدا برای جاده پخش لوازم

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر تولیدی در اصفهان

استخدام تکنسین کامپیوتر آقا در گروه صنعتی مبنا پارس در تهران

ویزیتور فروشگاه های زنجیره ای شیراز

نیازمند استاد کار بلوک زن و کارگر ساده

کارشناس شرکت بیمه

نیاز به سرمایه گذار سرمایه گذاری خودرو

چرا این همه تخفیف؟! ایسنا

استخدام پرستارونگهدارسالمند فوری

استخدام کارشناس فروش و مسئول ارتباط با مشتری

کارشناس فروش ابزاردقیق (خانوم)

استخدام کارشناس آرشیو فنی و کارشناس تحلیل و بهبود نت در تهران

استخدام کارمند فروش حضوری در گروه بزرگ صنعتی آکاالکتریک در تهران

استخدام مسئول دفتر و مدیر محصول در یک شرکت معتبر در تهران

نیازمند همکار اقا کار در گاراژ

خرید خانه در کدام کشور های آسیایی سخت است؟

استخدام کارآموز بازرگانی با حقوق و بیمه در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت بازرگانی تار ریسان صنعت در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت ارتباط همراه صبا ایرانیان در تهران

استخدام رسمی بیمه

استخدام ویزیتور داروخانه و آرایشی بهداشتی

فروشنده نیمه وقت خانم - برند رسمی پوشاک

کارمندساده نیازمندیم

استخدام-بازاریاب حرفه ای

پیک موتوری یا ماشین گاز سوز

تعدادی آقا یا خانم جهت تکمیل پرسنل خدمات شلوار

استخدام تراشکار و کارشناس فروش در آب صنعت روتن کار در البرز

استخدام حسابدار ،مهندسی شیمی در شرکت بازرگانی صباحی در تهران

تاریخ تولد ابربدهکاران بانکی

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس حسابداری مالی در شرکت افزون روان در تهران

استخدام بازاریاب اقا وخانم

اگه دنبال همکار خانوم هستید درخدمتم

نیاز مند سرمایه گذار برای آرایشگاه مردانه

اعطای نمایندگی سراسری دفتر خدماتی شرکت مهر سلامت

استخدام کارمند فروش شرکت اقا و خانم/ با حقوق

جذب نیرو جهت کار در تولیدی صندل پی یو

استخدام کارشناس فروش در نفت پردیسان کوشا متخصصین در تهران

استخدام منشی بازاریاب دور کاری

تغییر نام رسمی شهر «رودیان» به «رویان»

برق مشترکان پر مصرف تصاعدی محاسبه می شود

استخدام 6 ردیف شغلی در پرشین کاغذ آریا در استان قم

استخدام سرپرست تولید آقا در شرکت مبلمان اداری در شهرک صنعتی صفادشت

استخدام 6 عنوان شغلی در ماهان پخش زرین شمال در مازندران

استخدام کارگر ساده با بیمه در گروه صنعتی آسیاب در تهران

استخدام درشرکت آتیه سازان بیمه سامان

همکاری با یک فیزیوتراپ

دعوت به همکاری جهت رتبه بندی شرکتها

قابل فعالان و هنر جویان کار کرده- رستوران

استخدام پروموتور خانم

کارمند خانم یا آقا

نیازمند منشی جهت نمایشگاه کابینت و کاغذ دیواری

استخدام تکنسین it و شبکه در شرکت صنعت فیبر وینا در گیلان

رشد عجیب قیمت ها در بازار مسکن

رشد عجیب قیمت ها در بازار مسکن