مطالب مرتبط:
اصلاح طلبان بر سر دوراهی جهانگیری - لاریجانی
رقابت نهایی در انتخابات 1400 بین رییسی، جهانگیری و لاریجانی است
تکلیف اصولگرایان با آمدن «رییسی» روشن شد/ «لاریجانی» گزینه اصلی اصلاح طلبان و «جهانگیری» همچنان پوششی است
سخنان لاریجانی برای اصلاح طلبان جذاب بود/ جهانگیری امید اول ماست
مرعشی برای ریاست ستاد جهانگیری مطرح است/ لاریجانی کاندیدای ذخیره هر دو جناح است
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 14:302021-05-17سياسي

رؤیا های تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟


- " - اصلاح طلبان با نامزد های متعدد وارد انتخابات ریاست جمهوری شده اند؛ نامزد هایی که هر کدام مشخصه های خاص خود را دارند که می توانند در جای خود منشأ اثر باشند، اما آیا همه آن ها آمده اند تا بمانند؟ این پرسشی تعیین کننده است که می تواند آرایش انتخابات و حتی نتیجه آن را تعیین کند.

در این مجال سعی می کنیم تأثیر مهم ترین نامزد های اصلاح طلب را بررسی کنیم تا شاید به این پرسش پاسخی روشن داده شود.

مصطفی تاجزاده مصطفی تاجزاده که همواره با صراحت کلام مواضع خود را تبیین کرده، نیرویی است که از پیش این احتمال را می دهد که صلاحیتش تأیید نشود.

با این حال او نامزد شده است تا به زعم خود سطح مطالبات را افزایش دهد و به گفته اش رؤیای آزادی را یادآوری کند.

تاجزاده دو کارکرد را در انتخابات خواهد داشت؛ نخست آنکه اگر او به عنوان نامزد حداکثری اصلاح طلبان وارد میدان شده است تا هم بخش هایی از نیرو های اصلاح طلب را نمایندگی کند، هم در فضای سیاسی ثابت کند که اصلاح طلبان اگر با مانع بررسی صلاحیت ها روبه رو نبودند، می توانستند نامزدی حداکثری ارائه دهند و در نهایت به جامعه بگوید که اگر اصلاحات با دستی نه چندان پر وارد انتخابات می شود، نه از سر کمبود جناحی بلکه به دلیل ردصلاحیت هاست.

البته همه این ها قدری محل نقد به نظر می رسد، زیرا تاجزاده که مدعی مطرح کردن مطالبات واقعی است، به این توجه ندارد که خود نیز نمی تواند این نمایندگی را داشته باشد، زیرا طرح مطالبات تاجزاده هنوز در همان حال و هوای میانه دهه 70 می گذرد و این در حالی است که حتی همان طبقه متوسطی که تاجزاده می خواهد نماینده برحقشان باشد، از مطالبات صرف توسعه سیاسی عبور کرده اند و اکنون درگیر سفره خود شده اند.

از طرفی تاجزاده نمی تواند با صرف رؤیا ها به جامعه امیدی بدهد، زیرا جامعه کنونی ایران بیش از رؤیا نیاز به راهبرد برای برون رفت از بحران ها دارد و شاید سیاست با شاعرانگی تفاوت های آشکار داشته باشد.

اسحاق جهانگیری اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت که به گفته خود در غیاب محمد جواد ظریف پا به عرصه انتخابات گذاشته است، شانس بالایی برای تأیید صلاحیت دارد و از قضا نیرویی کاملا اصلاح طلب محسوب می شود که سابقه بالایی در کار های اجرایی دارد، اما او نیز با یک محدودیت مهم روبه رو ست که به هر روی به دلیل سِمتش در دولت، به نوعی نماینده دولت و وضع موجود قلمداد می شود و در صورت ادامه حضورش در انتخابات خاصه در مناظره ها احتمالا در موقعیت دفاع از عملکرد دولت قرار بگیرد، زیرا نیرو های رقیب یعنی نامزد های اصولگرا او را در شرایطی قرار می دهند که باید به پرسش ها درباره عملکرد دولت توضیح دهد.

بر جهانگیری این محدودیت وجود دارد که ممکن است به دلیل نارضایتی مردم از وضع موجود، نگاه سراسر مثبتی به جهانگیری نداشته باشند.

جهانگیری بعد از ظریف بیشترین رأی را در نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان داشت و این گمانه وجود دارد که او نامزد نهایی اصلاح طلبان باشد.

محسن هاشمی رفسنجانی هاشمی رفسنجانی نیروی حزب کارگزاران سازندگی است که اکنون رییس شورای شهر تهران است.

او سابقه مدیریت متروی تهران را در کارنامه اش دارد، اما به نظر می رسد در صورت تأیید صلاحیت یکی از دو نفر محسن هاشمی و اسحاق جهانگیری باید در انتخابات باقی بمانند؛ گزاره ای که روز گذشته محمد هاشمی رفسنجانی هم مطرح کرد و منطقی به نظر می رسد، زیرا آن ها از یک حزب اند و باقی ماندن آن ها تا آخر منطقی نیست و باتوجه به احتمال اجماع اصلاح طلبان بر جهانگیری محتمل است که هاشمی به نفع جهانگیری کنار برود.

علی مطهری مطهری همواره نیرویی حاشیه ساز بوده است و از قضا بسیار شناخته شده در میان مردم نیز محسوب می شود، اما او از یک سو به معنای دقیق اصلاح طلب نیست و حتی خودش بار ها گفته است که در حوزه فرهنگی قرابتی با اصلاح طلبان ندارد و از سوی دیگر نامش در نهاد اجماع ساز مطرح نشده است و تقریبا به هیچ وجه نمی تواند نیروی مورد اجماع اصلاح طلبان باشد.

مطهری اگرچه در حوزه سیاسی سخنان صریحی بیان می کند، اما در تمام این سال ها به دلیل مواضعش در حوزه فرهنگی و نوع نگاهش به حقوق زنان مورد انتقاد بخش هایی از جامعه بوده است.

علاوه بر همه این ها علی مطهری در انتخابات مجلس دهم ردصلاحیت شد و این احتمال وجود دارد که نتواند در انتخاباتی گسترده تر به نام ریاست جمهوری تأییدصلاحیت شود.

محمد شریعتمداری محمد شریعتمداری هم وضعیتی مشابه جهانگیری دارد با این تفاوت که رأی بالای جهانگیری در نهاد اجماع ساز را ندارد.

شریعتمداری فردی اقتصادی است و مشکل این روز های کشور هم اقتصاد است، اما ممکن است شریعتمداری نتواند با اقبال بالای عمومی مواجه شود.

عباس آخوندی آخوندی شاید تنها نامزد میان تمام نامزد های اصلاح طلب و اصولگرا باشد که مانیفست روشنی در حوزه اقتصاد دارد.

آخوندی که هم استاد دانشگاه است و هم سابقه کار اجرایی دارد با رویکردی روشن خاصه در حوزه اقتصاد وارد میدان شده است و باید دید که اولا او تا آخرین لحظه در انتخابات می ماند، ثانیا آنکه اگر بماند می تواند اجماع سراسری اصلاح طلبان را به دست آورد و ثالثا چقدر در میان توده مردم شناخته شده است.

تردیدی نیست که اگر آخوندی تأیید صلاحیت شود و مورد اجماع قرار نگیرد و بخواهد هم با نیرو های اصلاح طلب و هم با اصولگرایان رقابت کند، مسیر سختی را در پیش خواهد داشت.

مسعود پزشکیان پزشکیان آن طور که باید در میان مردم شناخته شده نیست، اما یک ویژگی مثبت دارد؛ آنکه علاوه بر اصلاح طلب بودنش رأی قومی زیادی دارد و معمولا در هر انتخابات مجلس او با تکیه بر رأیی که آذری زبان ها به او می دادند، وارد مجلس می شد.

البته پزشکیان هم مسئله اجماع را پیش روی خود می بیند و به نظر می رسد که رأی چند شهر آذری زبان برای ریاست جمهوری کافی نباشد.

مصطفی کواکبیان کواکبیان از نظر حزبی و تشکیلاتی اصلاح طلب محسوب می شود، اما او رأی ویژه ای در نهاد اجماع ساز به دست نیاورد و به احتمال بسیار زیاد گزینه نهایی نخواهد بود.

افزون بر آن تأیید صلاحیت او هم در ابهام قرار دارد و باید دید که اساسا شورای نگهبان حاضر به تأیید صلاحیت او برای انتخابات ریاست جمهوری می شود یا خیر.

محمود صادقی محمود صادقی هم یکی از نمایندگان صریح مجلس دهم بود که اتفاقا توانست توجه جامعه را به خود جلب کند و اکنون هم در نهاد اجماع ساز مطرح شده است، اما به دلیل رأی نه چندان بالایش در این تشکل انتخابات اجماع بر او شکل نمی گیرد.

از سوی دیگر او نیز مانند مطهری در انتخابات مجلس ردصلاحیت شد و بعید است در این انتخابات تأیید شود؛ البته حضور صادقی حتما تنور انتخابات را گرم خواهد کرد.

علی لاریجانی علی لاریجانی با هیچ منطقی اصلاح طلب محسوب نمی شود و او حتی یک بار هم خود را نزدیک به اصلاح طلبان معرفی نکرده است؛ هرچند مواضع لاریجانی در حوزه سیاست خارجی به اصلاح طلبان نزدیک است و در مجلس دهم در تصویب برجام در مجلس کمک حال دولت بود.

تقریبا همه اصلاح طلبان بار ها اعلام کرده اند از لاریجانی حمایت نمی کنند، زیرا دیگر نمی خواهند همان سیاستی که در سال 92 در پیش گرفتند را تکرار کنند و معتقدند که سیاست ائتلافی سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان را در این هشت سال کاهش داد، اما همه این ها در حالی است که صرف ورود لاریجانی در شرایطی که از آن سو سید ابراهیم رییسی نامزد شده است، حکایت از آن دارد که لاریجانی به رأی اصلاح طلبان چشم دوخته است.

او بعد از ثبت نام در انتخابات هم به رییسی و نامزد های نظامی کنایه زد و گفت که اقتصاد پادگان و دادگاه نیست که مشکلاتش با دستور حل شود.

این سخن او نشان داد لاریجانی به ایجاد دوقطبی با محوریت خودش دل بسته است و وقتی در نخستین سخن بعد از نامزدی اصلی ترین نامزد اصولگرایان را نشانه می رود، می شود حدس زد که از اصلاح طلبان انتظار دارد.

از سوی دیگر علی لاریجانی که پایگاهی در سنتی های اصولگرا دارد، می داند با ورود رییسی به انتخابات دیگر همان میزان اقبال را در جبهه اصولگرایی ندارد، زیرا پر واضح است که اصولگرایان به صورت منسجم از رییسی حمایت می کنند و در این بین نوبت به لاریجانی نمی رسد؛ بنابراین لاریجانی آمده است که اتفاقا با اصولگرایان رقابت کند و حتما برای تحقق این هدف به حمایت اصلاح طلبان چشم دوخته است.

در اینجا این پرسش مطرح است که آیا لاریجانی می تواند مورد حمایت اصلاح طلبان قرار بگیرد یا نه؟ شاید پاسخ به این پرسش در شرایط کنونی که هنوز نتیجه بررسی صلاحیت ها روشن نشده است، سخت باشد، اما ممکن است اگر نامزد های اصلی اصلاح طلبان ردصلاحیت شوند، آن ها در دوقطبی لاریجانی-رییسی به سمت لاریجانی بروند و حتما این احتمال در شرایط کنونی بیش از گذشته تقویت شده است، زیرا عملا نامزد اصلی اصلاح طلبان که محمدجواد ظریف بود، وارد انتخابات نشد و اکنون نامزدی در قامت ظریف در جبهه اصلاحات وجود ندارد.

انتخاب میان لاریجانی و جهانگیری در نهایت آنچه از فضای کنونی در جبهه اصلاحات به نظر می رسد، این است که بسیاری از نامزد های نام برده باید از انتخابات کناره بگیرند؛ زیرا نام آن ها در نهاد اجماع ساز آورده شده است و اگر قرار باشد به تعهد تشکیلاتی خود عمل کنند، باید به نفع نامزد نهایی جبهه اصلاحات کنار بروند؛ خواه به سرعت بعد از تعیین صلاحیت ها یا در اثنای انتخابات یا حتی یک روز مانده به انتخابات و بعد از انجام مناظره ها.

حال با این اوصاف هیچ بعید نیست که اصلاحات در انتخاب میان جهانگیری و لاریجانی بر سر دوراهی قرار گیرد؛ دو نامزدی که باید دید کدام یک از آن ها می تواند رقابتی جدی تر با سید ابراهیم رییسی
کلید واژه ها: تاجزاده - اصلاح طلب - مصطفی تاجزاده - نامزد - انتخابات - اصلاح طلبان - انتخابات ریاست جمهوری - اصلاح - انتخابات ریاست - ریاست جمهوری - مصطفی - کنیم - پرسش - نیرو - هایی - مهم ترین - حداکثری - مطالبات - احتمال - کارکرد - افزایش - جمهوری - آرایش - میدان - تبیین - ریاست - بررسی - آزادی - مواضع - نخست

آخرین اخبار سرویس:
فست فود کار فوری

استخدام نیروسفره خانه

واکنش ها به ادعای جدید احمدی نژاد

ده زیار کرمان معطر به عطر حرم رضوی شد+تصاویر

واکسن انستیتو پاستور در مقابل همه گونه های کرونا توان مقاومت دارد

از مدرسه یوسفیه تا دارالقرآن کریم رضوی

ساخت واکسن آدامسی کرونا توسط روسیه!

مزار شریف در خطر سقوط توسط طالبان

واکنش علی مطهری به پاسخ رییسی درباره دیدار با بایدن

کاخ سفید: برای ادامه مذاکرات برجام جدول زمانی نداریم

آژانس اتمی درباره خاموشی موقت نیروگاه بوشهر بیانیه داد

دولت سایه جلیلی در دولت رییسی

صدور دفترچه بیمه تیرماه پایان می یابد

آغاز به کار دوباره مرکز تخصصی شیعه شناسی امیرالمؤمنین(ع) در اهواز

استخدام طراح سایت در مجموعه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ در تهران

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای املاک

استخدام مشاور املاک خانم و آقا

چند نفر نظافتی آقا

استخدام اشپز ماهر

حال و هوای حرم رضوی در شب میلاد حضرت خورشید/ زینب سلیمانی میهمان ویژه مراسم بود

ببینید | جزییات انهدام 3 تیم تروریستی در آستانه انتخابات

تبریک وزیر علوم به آیت الله رییسی

مهدی کروبی و غرضی رکورد زدند +جدول

تقدیر قالیباف از ایرانیان خارج از کشور برای شرکت در انتخابات

آقای رییسی «پُل و پِله» را جایگزین سنت «پول و پَله» کنید!

تاندون چیست و چه وظیفه ای دارد؟

اعلام نتایج نهایی انتخابات شورای شهر شیراز / هیچ پشت پرده ای وجود نداشت

ماسک کودکانه مجری کودک شو /عکس

انهدام سه تیم تروریستی در ایام انتخابات

َشورای پنجم با رای هزار تایی رفت/نه قاطع مردم به اصلاحات

فروشندگی غرفه پاستیل ولواشک

استخدام 3 عنوان شغلی در تحلیل گران آمارد در شهرستان آمل

منشی خانم در املاک

استخدام در شرکت وصول مطالبات

کارگر ساده حداقل 20ساله

چمران، سروری، کاشانی و نرجس سلیمانی در صدر منتخبین شورای شهر تهران

احتمال تغییر نتیجه رأی گیری شوراها در گرمدره و ماهدشت

نظر مشاور سابق احمدی نژاد درباره نگاه اقتصادی رییسی /پاسخ های رییس جمهور منتخب به سوالات چالشی دندان گیر نبود

از آخرین اقدامات صورت گرفته در شورا های حل اختلاف تا افتتاح شعب اقلیت های مذهبی در استان تهران+فیلم

جشن ولادت امام رضا(ع) در میدان آزادی

نعیمه نظام دوست و خواهرش در رستورانی لاکچری /عکس

سه تیم تروریستی ضدانقلاب در ایام انتخابات متلاشی شد

مانتوی لیمویی رنگ خانم بازیگر /عکس

بیانیه آژانس در واکنش به خاموشی نیروگاه اتمی بوشهر

محمد مهدی پور عرب جشن «شکرانه حضور» در البرز

حذف صفرها از پول ملی مجددا درکمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد

پیروزی قاطع لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در شورای شهر تهران

فرمانده مقابله با کرونا در دولت سیزدهم کیست؟

تقدیر از مروج نمونه فرهنگ رضوی در عمان

فیلم/ عین.صاد از حس غربت می گوید

هشدار اصلاح طلب معروف به رییسی درباره حضور تیم احمدی نژاد در اطرافش /پیام آرای باطله برای شورای نگهبان چه بود؟

صفار هرندی: انتخابات ما در واقع یک انتخابات 60 درصدی است!

نیروی فنی مسلط به الکترونیک و برد های کامپیوتری

واحد تولید

دعوت به همکاری نیرو خانم و آقا جهت مشاور املاک

بهارستان آماده همکاری و تعامل با پاستور است

دیدار ظریف با رییس جمهوری منتخب

صفار هرندی: انتخابات ما در واقع 60درصدی است

نعیمه نظام دوست و خواهرش در رستورانی لاکچری /عکس

فرمانده مقابله با کرونا در دولت سیزدهم چه کسی است؟

41 شکایت به هیئت اجرایی انتخابات شهرستان اسکو واصل شده است

چرا پروازهای روسیه لغو نمی شود؟

رقابت قرآنی خانواده های تیپ 37 زرهی برگزار شد

حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه و بودجه ماند

فرمانده نیروی زمینی سپاه: سه تیم تروریستی منهدم شدند

دولت آینده و ضرورت اولویت بندی مسائل

الخیر فی ما وقع

داشتن مرجعیت علمی و مسئولیت اجتماعی لازمه ارتقای اساتید است

آمار شکننده رییس جمهور هشتم/ تحلیلی بر میزان مشارکت در انتخابات 1400

خرید و فروش آراء آسیب جدی در ایلام است

غلامعلی رجایی: بخشی از آرای خاکستری نه به همتی بود/ متاسفانه اصلاح طلبان تمام اعتبارشان را برای او هزینه کردند/ نباید بی اعتنا از کنار این حجم از آرای باطله گذشت

جهاد روحانی با چاشنی فرهنگی و اجتماعی/ از مشکل گشایی تا تبلیغ متفاوت دین

ایران پایگاه عظیمی برای مقاومت است/در این 4 سال مطالبه های زیادی از آیت الله رییسی داریم

انتخاب شهردار آینده تهران از هفته آینده/رایزنی ها آغاز می شود

پاداش عجیب به یک بازیگر برای تحمل اهانت ها

ترتیل صفحه 129 قرآن/ برطرف کننده همه مشکلات+فیلم، متن و مفاهیم

واکنش کاخ سفید به سخنان حجت الاسلام رییسی رییس جمهور منتخب کشورمان

باید مانند اول انقلاب به جوانان اعتماد کنیم/ چرخش نخبگانی از ملزومات پیشرفت در کشور است

منصوری G63؛ رونوشت 850 اسب بخاری تیونر برجسته از شاسی بلند اشرافی مرسدس بنز (+عکس)

پاسخ بورل به احتمال تغییر موضع دولت جدید در قبال برجام

فال روزانه امروز سه شنبه 1 تیر 1400

نتیجه نهایی شمارش آرای انتخابات شورای شهر تهران مشخص شد

میلیون ها ایرانی با انتخاب آیت الله رییسی پاسخ صهیونیست ها را دادند

21 عضو شورای ششم شهر تهران مشخص شدند

فیلم| شعرخوانی شاعر یزدی به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام

مهم ترین چالش وزرای بهداشت از گذشته تا حال

قدرشناسی نمایندگان ولی فقیه در استان ها و ائمه جمعه از خلق حماسه ملت ایران

تعداد آرای منتخبان شورای شهر تهران

واکنش سخنگوی کاخ سفید به احتمال دیدار بایدن با آیت الله رییسی

نماهنگ | رأفت امام رضا(ع) در بیان حجت الاسلام والمسلمین عالی

قانون بدون آیین نامه کاربردی ندارد

با حقوق و مزایای کار در رستوران

استخدام ادمین فضای مجازی بصورت پاره وقت در گروه تخصصی مهندسی برف باران

استخدام حسابرس یا حسابرس ارشد در شرکت ارقام نگر رادین سیستم در مازندران

دستیار بند و وکس کار حرفه ای.استخدام.آرایشگاه.کار

فعالیت 128 مؤسسه و خانه قرآن در لرستان

نیازمند همکار (منشی)خانم

سخنگوی کاخ سفید: برای ادامه مذاکرات وین جدول زمانی خاصی نداریم!

تعداد آرای اعضای اصلی و علی البدل شورای شهر تهران

تقدیر قالیباف از ایرانیان خارج از کشور برای شرکت در انتخابات 1400

رؤیا های تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

رؤیا های تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟