مطالب مرتبط:
جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ آمریکا در صدر جدول
جدیدترین آمار شهدا و مجروحان فلسطینی/ 218 شهید و 5600 مجروح
«درآمدی بر شعر معاصر آمریکا»؛ سلالت متن یا امانت اثر، مساله این است
برای کسب سهمیه پاراتکواندو توکیو؛ اعزام دختران پاراتکواندو ایران به اردن
جدیدترین آمار جهانی همه گیری کرونا / شمار مرگ ومیرها در آمریکا از 600 هزار نفر گذشت
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 13:252021-05-17سياسي

جدیدترین شعر شاعران در مظلومیت دختران افغانستانی


عصر شعر «صبح مقاومت» در نخلستان اوج برگزار شد و شاعران برجسته کشور جدیدترین سروده های خود را تقدیم دختران مظلوم افغانستان کردند.

- عصر شعر صبح مقاومت در نخلستان اوج برگزار شد و شاعران برجسته کشور جدیدترین سروده های خود را تقدیم دختران مظلوم افغانستان کردند.

، عصر شعر صبح مقاومت به مناسبت شهادت مظلومانه کودکان افغانستانی و هم چنین مقاومت جانانه مردم فلسطین با پاسخ قاطعانه آنان به جنایات رژم غاصب صهیونیستی در نخلستان اوج برگزار شد.

در این مراسم شاعرانی مانند مرتضی امیری اسفندقه، احمد بابایی، محمدمهدی سیار، محمدمهدی عبدالهی، علی اکبر فرهنگیان، احمد علوی، محمدحسین ملکیان و مرتضی حیدری آل کثیر به شعرخوانی پرداختند.

محمدمهدی عبدالهی نخستین شاعری بود که برای شعرخوانی دعوت شد.

او نوسروده ای را به دختران مظلوم افغانستانی تقدیم کرد.

بهار با غزلی سرخ پشت پرچین است بخوان که داغ شقایق همیشه سنگین استنگاه خیره تزویر چون شقاوت شب- به دشت برچیِ آلاله های رنگین استمگر نه اینکه خزان تیغ بر بهار کشید بهار را چه کند آن دلی که خونین است؟کدام غصه پدر را به سوگ سرخ نشاند؟! کدام قصه، بگو شرح ماجرا این است!به دست خاک سپرد آن همه شقایق را کجاست جان پدر؟ آه دست گلچین است!کنار ماهِ خدا، ماه خویش را بخشید به دست بی رمقش ربّنای آمین استزبان گرفته پدر رو به ماه کابلی اش مسیر سرخ شهادت چقدر شیرین است!قسم به منتقم خون این کبوترها نگاه زخمی کابل سوی فلسطین استعلی اکبر فرهنگیان در بخش دیگری از این نشست شعرخوانی کرد.

او قبل از خواندن شعر خود گفت: در حال آماده کردن منظومه ای به نام مشق مشقت هستیم و این چند بیت شعر را از همان منظومه تقدیم تان می کنم.

خسته ایم از بس که دوری دیده ایم از دو چشم خویش کوری دیده ایماز سخندانان زبان ها چیده شد چشم های نسل ما دزدیده شدرهزنان با رهروان قاطی شدند رهروان سست و خیالاتی شدندخسته ایم از بس که ساکت بوده ایم خسته ایم از بس که تن آسوده ایمدر میان دام، آسودن خطاست گله را با گرگ پیمودن خطاستالغرض از زخم ما خون می چکد خون ما از چنگ صهیون می چکدوای بر آنان که نالان نیستند آگه از مکر شغالان نیستندرنگ های گل چه فرقی می کند غزه و کابل چه فرقی می کندبمب با موشک چه فرقی می کند کشتن کودک چه فرقی می کندخون مظلوم است و دامنگیر ماست بی تفاوت بودن ما نارواستدرد دل کافی ست درمان خوشتر است بر کتاب درد پایان خوشتر استشیعه یعنی مرد میدان مرد درد شیعه یعنی فاتح وقت نبردشیعه باید پاک و ربانی شود در عمل قاسم سلیمانی شودنام او کابوس اسراییل بود بر سپاه ابرهه سجیل بودیاد او در هر کجا قُل می کند غیرت و انسانیت گل می کندداغ سنگین بود داغانیم ما در عزایش سخت حیرانیم ماحاج قاسم رفت، راه قدس هست رفت فرمانده، سپاه قدس هستالتیام ما فقط سجیل شد محو نام نحس اسراییل شدمحمدحسین ملکیان دیگر شاعری بود که نوسروده ای به کودکان مظلوم افغانستانی تقدیم کرد.

غذای کودک من، ترکش است و خمپاره برای مردم من مرگ مثل تمرین استعروس و داماد اینجا حنا نمی بندند دلی به داغ عزیزی همیشه خونین استولی زمان تولد به گوش ما خواندند که مرگ سرخ به از زندگی ننگین استهزار بار تن از سر جدا شرف دارد به آن سری که به تن مانده است و پایین استچه سنگ ها که زدیم و کسی دری نگشود دریغ، بعضی ها خوابشان چه سنگین استشهادت است دعامان، به چشم ما موشک نه پیک مرگ که در اصل مرغ آمین استبزن که آنچه به پا خواست، آه مظلوم است بزن که آنچه زدی زخم نیست، تسکین است.

***به چشم ما نمی آید کسی از یار بالاتر به خون و خاک غلتیدیم، از این اقرار بالاتر؟شگفتا که برای او فقط یک بار می میریم دریغا که نمی ارزیم از این مقدار بالاترشهادت می دهم از مرگ می ترسم شهیدم کن که می گیرد به وقت پیرسالی کار بالاترجهان روی سر دنیاپرستان می شود آوار شهید است آنکه سر آورده از آوار بالاترزمان گلچین قهاری ست غیر از گل نمی چیند فقط در آتش دنیاست شان خار بالاتردریغا قامت سرو شهیدان هرچه می افتد برای اهل حاشا می رود دیوار بالاتریکی تا پای جان مانند فخری زاده می ماند یکی هم دست تسلیم است و در پیکار بالاترنفاق از پشت خنجر می زند تزویر از پهلو و پرچم می رود بالاتر و هربار بالاتربه جنگ شیر می آیند و از سگ کمترند آری نباید هم توقع داشت از کفتار بالاتردوباره دست پشت پرده ای آغشته ی خون است دوباره آستین را داده استکبار بالاترفلانی! این بهای دل سپردن بر امان نامه ست زهی غیرت! کلاهت را کمی بگذار بالاتراکبر علوی دیگر شاعری بود که در این عصر شعر، چند بیتی شعرخوانی کرد:دیری است که سر و پای تو در آتش و دود است شمشیر بلا یک سره در حال فرود استاز سیلی ظلمت رخ خورشید کبود است ای قدس، تنت زخمی شلاق یهود استکابین عروسان تو خون است، فلسطینهنگامه تابیدن نور است، پس از اینای دختر غلتیده به خون در شب کابل ای داغ تو بر سینه پرپرشده گلبر پنجره قدس بزن دست توسل شد درد جهان بیشتر از حد تحملنزدیک شده وقت سحر در شب ظلمت نزدیک ظهور است، به فرموده بهجتای کودک آواره غزه، وطنت کو؟ ای دختر پاییزی کابل، چمنت کو؟ای سرخ ترین خاک، عقیق یمنت کو؟ در بهبوهه شام بلا، سینه زنت کو؟ .

مرتضی حیدری آل کثیر، شاعر خوزستانی کشورمان شعر خود را این چنین خواند: ای شب گمان مبر که خدا هم کاری به ما نداشته باشد فرعونیان خدا بشوند و موسی عصا نداشته باشدباران شوید ای هیجان ها، تندر شوید ای ضربان ها آخر شکستن دل انسان تا کی صدا نداشته باشدآن سو تو و گلوله گیجت، با گنجه سران خلیج ات این سو یمن، ببین که چه سخت است گنجت بها نداشته باشدبنگر چگونه غزه کوچک از سنگ ها رسیده به موشک پنداشتی به بزم طنابت، عشق اژدها نداشته باشد؟دست از سر معامله بردار، ای بمب کینه دست نگه دار تو غرق ظلمتی، نتوان دید ظلم انتها نداشته باشد.

مرتضی امیری اسفندقه، شاعر برجسته کشور یکی از سروده های خود را در این عصر شعر مقاومت خواند: چرا نمی گویید و گفته اید اگر پس چرا نمی خوانیدکجاست شعر شما؟ شما که با شکستن یک شاخه از درختی خشکبه گریه می افتیدو مرگ برگ شما را به لرزه می اندازدهجوم خار و خسک ها، هجوم شن ریزهاز آسمان به زمین کفش مار می باریدو خوشه خوشه رتیلو خانه های محقر که در هجوم ملخگور دسته جمعی شداگر دیده اید پس کو؟ها؟ کجاست شعر شما؟بشر دریده شد و همچنان شما خاموشگناه جاذبه های جمیل جنگل بودبهار بود و درختان شکوفه باران بودندو طبع شعر شمابی اجازه گل می کردبهار بود و بهاریه های تکراریپیش چشم شما سیل، سیل خون جاریچرا پیام ندادید؟شما و واژه کشی؟مگر به دست شما آن عصای گویا نیست؟عصای گویایی که مار شعبده را سحر کرد و ساکت کردجهان بی شاعر، جهان جن زده هاستبه باغ وحش شبیه است، شهر بی شاعریقین که شهر بزرگان بمب و بوزینهنداشت شاعراگرنه نباید این نکبت به بار می آمدشما به خانه نشینیان و خُم نشینیان را کدام تَلواسهبه کوچه می کشد از برج عاج شعر و شعورشما که با واژه به فکر فتح جهانیدو بوی صلح نوبل گیج و گولتان کرده استسر آمدان صدا!چه شد که چاپ نکردید شعرهاتان را؟چرا نگفت یکی از شما در این بلوا در این بلیه طوفانیآی آدم ها؟چه شد که شعر شما در رثای همسایه که قتل عام نوین رابه پاس نظم نویننمایشی نو داد، به گوش ما نرسید؟میان آن همه سوژه سفارشات دکان های نقل و نارنجکسفارشی به شما از جنازه ها نرسید؟جنازه های جوانی که روی دست زمین باد کرد و خاک نشدچه مارهای سیاهی به روی شانه غرب به بوی بوسه ابلیس نفت می روید!نگاه کن!دیدی؟ببین سگان شکاری چگونه می تازندببین چکونه گدایان معتبر دارند برای غارت همسایه نقشه می ریزندبزرگ تازه به دوران رسیدگان گداببین چگونه در اندازه های یک ماموت خطابه می خوانند؟به شرق بسپاریدبه این وقاحت دریوزه، این دریده دیوبه این گدای مسلحنواله ای بدهد که این چنین به توحش دوباره رم نکندشبیه معرکه گیران دوره گرد ببینببین جماعت مرموز ماربازان را، قماربازان راکه بر سر من و تو تاس جنگ می ریزندو در سبدهاشان به جای ماهی زالوستبه جای شب چره، چلپاسه های ریز و درشتنصیبشان مگر از عید پاک، ناپاکی است؟و از کرامت بابانوئل ستاره کشی است؟ستارگان، این کودکان کور و کبودکه سوختند در آوار آب و آتش و دودکجاست معجزه هاتان؟پیمبران دروغین عصر آزادی!به احترام تموچین، به حرمت هیتلربه سازمان ملل احترام بگذاریمبه عنکبوت سیاه …محمدمهدی سیار، آخرین شاعری بود که برای شعرخوانی به روی صحنه دعوت شد.

او نوسروده خود که در روزهای پیش در صفحه شخصی اش منتشر کرده بود را خواند: بگذار در فلاخنت آتش به جای سنگ رقص هزار شعله سرکش به جای سنگآه اویس های یمن را به چله نِه! سوز هزار جان مشوش به جای سنگمن با تو ام برادر دژ گنگ هوختی! (برادر دژ گنگ هوختی یعنی برادر بیت المقدسی، واژه پهلوی) اینک تو و کمانی از آرش به جای سنگدستی به معجزه به گریبان بر و برآر آتش در این شگفت کشاکش، به جای سنگای وارث فلاخن داوود و کوه طور
کلید واژه ها: افغانستان - افغانستانی - مظلوم - مقاومت - شاعران - دختران - محمدمهدی - نخلستان - برگزار - دختران افغانستانی - شعرخوانی - تقدیم - عبدالهی - مرتضی امیری - مردم فلسطین - مرتضی حیدری - مرتضی - صهیونیستی - کشور - احمد - علی اکبر - نوسروده - آل کثیر - نخستین - مناسبت - فلسطین - کودکان - امیری - بخوان - شهادت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام گرافیست و عکاس و فیلم بردار در آژانس تبلیغاتی پلاتین در تهران

استخدام مژه کار ماهر و اجاره صندلی برقی تتو

کار در کافه رستوران مهتاب

در مکتب نهج البلاغه؛ علل پیروزی و شکست ملّت ها

فروشنده خانم برای بوتیک

فراخوان جذب نیروی خانم در نمایندگی فروشگاه کوروش

استخدام برنامه نویس PHP Full Stack در شرکت داده پرداز پونه در اصفهان

رییس جمهور در تعیین سیاست خارجی کشور، نقش مهمی را ایفا می کند

استخدام 15 ردیف شغلی در هلدینگ عظیم فولاد اطلس گستر در یزد

پرسنل خانم امور اداری و بایگانی منشیگری و کامپیوتر

استخدام تکنسین کاشت ابرو

دعوت به همکاری جهت کاردراملاک

تامین مهندس جهت استفاده از مدرک تحصیلی

نیازمند مشاور آقا

شرکت بازرگانی معتبر در پاسداران جهت استخدام منشی فوری

طراح سایت، برنامه نویس، وبلاگ نویس

استخدام در افق کوروش

جذب نیرو جهت کار در دفتر گردشگری

مدیریت شعبه خانم مدیریت مجموعه رفاهی

نگهبان سردخانه

نیازمند منشی خانم (مجرد)

نیازمند به نظافتچی خانوم برای خوابگاه دخترانه

سلفی پر انرژی فلور نظری /عکس

رییس جمهور سابق موریتانی به زندان افتاد

رویه کوب ماهر و نیمه ماهر

سرویس شخصی راننده

خانم مجری خوش سلیقه در کنار همسرش /عکس

«بشار اسد» خواستار هماهنگی و تقویت روابط دوجانبه با یمن شد

چطور برای ساعت ناهار وقت پیدا کنیم؟

بهتر است کابینه دولت سیزدهم از وزرای قبلی تشکیل نشود

استخدام مسئول دفتر در گالری پرده دهش در اصفهان

استخدام نیروی خدماتی و آبدارچی در شرکت توتیای فرد در تهران

منشی و کارشناس خانم

منشی خانم جهت کار دفتری و کار با کامپیوتر نیازمندیم فوری

«بشار اسد» خواستار هماهنگی و تقویت روابط دوجانبه با یمن شد

درگیری فیزیکی 2 نماینده در پارلمان کویت

خانم مجری خوش سلیقه در کنار همسرش /عکس

بهتر است کابینه دولت سیزدهم از وزرای قبلی تشکیل نشود

ادمین خانم جهت کار در املاک، گلسار

نیروی خانوم جهت کار در مغازه ی کفاشی

همکاری در املاک

استخدام در شرکت کار آفرین خانم و آقا

استخدام مشاور برای کار در املاک

5 تغییر مهم درباره کنکور سراسری تصویب شد

استخدام تحصیلدار و کارپرداز در شرکت نمایندگی بیمه ما در تهران

سخنرانی رییس جمهور منتخب در حرم مطهر رضوی

ثبت نام استعدادهای برتر حوزه خراسان آغاز شد

مسئول فنی

استخدام کارگر چاپ

استخدام مهندس جهت رتبه بندی شرکت پیمانکاری مشاور

به نیرو واسه کار تو فضای مجازی نیاز دارم فوری

استخدام چند نفر بازاریاب یا نماینده فروش در بیمه

مراسم جشن میلاد امام رضا(ع) و جشن شکرانه انتخابات

چند و چون سند تحول قضایی

استخدام ادمین سایت و شبکه های مجازی در زاگرس پویا شرق در خراسان رضوی

منشی املاک

استخدام مدرس زبان انگلیسی پاره وقت در زبان های خارجی به آیین در خراسان رضوی

اجاره صندلی و میز ناخن

فراخوان ایده برای ساخت مستند پیرامون آیت الله مصباح یزدی

نیازمند راننده بیل

دعوت به کار در نمایشگاه اتومبیل

استخدام مشاور فعال

کارشناس تلفنی بازاریاب فیلم سازی و تبلیغات

استخدام در دپارتمان املاک منطقه

صندوقدار و فرکار

هانی زاده: دولت آینده تعامل مثبت مبتنی بر قدرت میدانی را پیگیری می کند

ابهامات درباره آینده موزه موسیقی

لزوم ضابطه مند شدن ردصلاحیت ها/ افزایش رقابت مستلزم به رسمیت شناخته شدن احزاب است

استایل جدید ارسلان قاسمی /عکس

فوق العاده ویژه فرهنگیان برقرار شد

موسسه فرهنگی راه روشن نماینده فعال

نیروی حراست

مسئول تشریفات خانم

استخدام تعدادی فروشنده خانم

همکار خانم جهت امور اداری و مشتری

استخدام نماینده علمی در یک شرکت معتبر در قم

جشن میلاد امام رضا(ع) در کرمانشاه

جدال لفظی پیش پا افتاده به برادرکشی ختم شد

دولت آینده برای رفع بحران ناشی از شیوع کرونا تدبیری بیندیشد

لزوم ضابطه مند شدن ردصلاحیت ها/ افزایش رقابت مستلزم به رسمیت شناخته شدن احزاب است

استخدام راننده پایه دو در شرکت پیشگامان یادمان اکسین در تهران

استخدام حسابدار خانم

استخدام مسئول دفتر در شرکت مانا نوین آرمانی در غرب تهران

کمند امیرسلیمانی در جمع دوستان بازیگرش /عکس

ابراهیم رییسی: دولت در نظام اسلامی خدمتگزار مردم است، نه منت گذار

کمند امیرسلیمانی در جمع دوستان بازیگرش /عکس

پروازهای فرودگاه های اردبیل و پارس آباد افزایش می یابد

ورود عجیب فیل گرسنه به آشپزخانه !+ویدئو

استخدام نیرو ساده

به یک استاد کار مبل ( رویه کوب ) نیازمندیم

استخدام مشاوره پوست و زیبایی در شرکت پارس حیان در قم

برگزاری انتخابات الکترونیکی در استان سمنان تجربه ای موفق بود

روند واکسیناسیون سالمندان، گروه های آسیب پذیر و دانش آموزان

بازدید رییس مجلس از ساخت تولید واکسن کوو ایران

قربانی ذهنیت خود نشوید

طراح سایت(وردپرس)

استخدام نیروی خانم برای کار در اشپزخانه صنعتی

کارآموز تولید محتوا

تکمیل کادر اداری

افزایش 40 درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی یک بداخلاقی مشکوک است

جدیدترین شعر شاعران در مظلومیت دختران افغانستانی

جدیدترین شعر شاعران در مظلومیت دختران افغانستانی