موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - فوق العاده ويژه - باشگاه استقلال - همسان سازي حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - مجلس شوراي اسلامي - فرهاد مجيدي - شوراي اسلامي - همسان سازي حقوق - سرمربي استقلال - هيدج - كشت حفاظتي - ترانه هاي قديمي - يوليا يوزيك - مرگ ورزشكاران - شركت بهره برداري مترو - شركت بنز - فرماندار نيويورك - تيم توريني - سوابق تحصيلي داوطلبان كنكور - تركيب پرسپوليس مقابل الوحده - حميدرضا طاهرخاني - رودي فولر

مطالب مرتبط:
ذوالنوری: دولت آینده همه تلاشش را بر رفع تحریم ها بگذارد
ذوالنوری: دولت آینده همه تلاشش را بر رفع تحریم ها بگذارد
ذوالنوری: دولت آینده همه تلاشش را بر رفع تحریم ها بگذارد
ذوالنوری: دولت آینده همه تلاشش را بر رفع تحریم ها بگذارد
دولت آینده؛ تمام توانش را برای رفع تحریم ها به کار بگیرد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 13:152021-05-17بين الملل

5 شرط برای راستی آزمایی رفع تحریم های ضد ایرانی


این گزارش به بررسی پنج شرطی می پردازد که لازم است برای راستی آزمایی واقعی تحریم ها مورد توجه مذاکره کنندگان قرار بگیرد.

- - آمریکا بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای برجام به طرق مختلف تلاش کرد مانع از انتقاع ایران از مزایای اقتصادی ناشی از رفع تحریم ها شود.

ایجاد هراس در بانک ها درباره انجام تراکنش های مربوط به ایران، تمدید 10 ساله قانون تحریم های ایران ، امضای قانون ویزا برای هراساندن تجار از ورود به ایران و گره زدن انتفاع اقتصادی ایران به مسائل غیرهسته ای تنها بخشی از اقداماتی بود که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما برای محدود کردن منافع اقتصادی ایران از توافق هسته ای انجام شد.

نشانه های بسیاری حاکی است دولت جو بایدن ، رییس جمهور فعلی آمریکا هم در صدد تکرار تجربه دوران اوباما از اجرای برجام است و اصولاً آوردن فردی مانند ریچارد نفیو به وزارت خارجه هم برای کمک به رفع نمادین تحریم ها، بدون نتایج موثر برای ایران است.

در چنین شرایطی حضرت آیت الله خامنه ای، مقام معظم رهبری در چند سخنرانی تأکید فرموده اند که هر گونه اقدام آمریکا در زمینه رفع تحریم ها باید مورد راستی آزمایی قرار بگیرد.

به عنوان مثال ایشان روز 29 بهمن ماه فرمودند: حرفهایی زده میشود، وعده هایی داده میشود.

من میخواهم امروز فقط همین یک کلمه را بگویم؛ بگویم ما حرف و وعده ی خوب خیلی شنیده ایم که در عمل، آن حرفها و وعده ها نقض شده و ضدّش عمل شده.

حرف فایده ندارد، وعده فایده ندارد؛ این دفعه فقط عمل، عمل؛ عمل از طرف مقابل را ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد.

با حرف و وعده و اینکه "ما این کار را خواهیم کرد، آن کار را خواهیم کرد" جمهوری اسلامی این دفعه قانع نخواهد بود، مثل گذشته نخواهد بود.

مقام معظم رهبری در ادامه تصریح کردند تعهدات ایران مورد راستی آزمایی آژانس اتمی قرار می گیرد و لازم است که تعهدات طرف مقابل هم موارد راستی آزمایی قرار گیرد.

ایشان می فرمایند: علاوه بر این بحث راستی آزمایی هم از بحث های بسیار مهمی است که ما حتماً بر آن تأکید داریم.

ما وقتی تعهداتمان را در چهارچوب برجام اجرا می کنیم، نماینده ی آژانس نظارت دارد.

این کاری است که نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می دهند و آنها مشخص می کنند که تعهد ایران انجام شده یا انجام نشده است.

سابقه ی کار ما روشن است.

ما وقتی موردی را قبول می کنیم، به تعهداتمان هم عمل می کنیم؛ امّا در ارتباط با لغو تحریم هایی که باید آمریکایی ها انجام بدهند، ما باید به عنوان کشور ذی نفع راستی آزمایی کنیم؛ یعنی اگر آمریکایی ها می گویند ما تحریم نفت یا پتروشیمی ایران را برداشتیم، ما نمی توانیم فقط به امضای یک نامه یا اعلام موضع رضایت بدهیم.

اگر امضاء همراه با فرآیندی برای راستی آزمایی اقدامات نباشد، معنی ندارد.

به طور مثال، نفت فروختن ما یک سری لوازمی دارد.

شرکتی که می خواهد از ایران نفت بخرد، نباید از تحریم شدن توسط آمریکا هراس داشته باشد.

درحقیقت مجموعه ای از تحریم ها باید لغو بشود تا فروش نفت به صورت دقیق و کامل انجام شود.

یعنی اگر اعلام شود که تحریم نفت ایران لغو شد، فی نفسه نمی تواند کفایت کند.

باید در کنارش تضمین هایی هم وجود داشته باشد که مشکلی برای فروش نفت هم پیش نیاید.

بعد از این اظهارات مقام معظم رهبری بعضی از مقام های دولت ایران گفته اند که راستی آزمایی لغو تحریم ها زمان زیادی نمی برد و فوراً قابل انجام است.

این در حالی است که گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نشان می دهد انجام این راستی آزمایی نیازمند بین 3 تا 6 ماه زمان است.

چنین اختلاف تفاسیری درباره راستی آزمایی رفع تحریم ها بحث را درباره اینکه این راستی آزمایی باید چه ملاک هایی داشته باشد به پیش می کشد.

در این گزارش به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

1- رفع موثر تحریم های بانکیعلی رغم آنکه تحریم های آمریکا مشکلات زیادی برای بخش اقتصاد و صنعت کشور ایجاد می کند مهم ترین صدمه تحریم های آمریکا در گلوگاه تبادلات بانکی است، به گونه ای که بعد از اجرایی شدن برجام با وجود منعقد شدن قراردادهای گوناگون با شرکت های خارجی گشایشی در مبادلات بانکی صورت نگرفت.

بنابراین، هر گونه گشایش در دیگر تحریم ها بدون رفع گره مبادلات بانکی بی اثر و یا کم اثر خواهد بود.

در دوران دولت باراک اوباما، بعد از امتناع بانک ها از انجام تراکنش های مربوط به ایران، از وزارت خزانه داری آمریکا خواسته شد با مرقوم کردن یک بخشنامه مکتوب به بانک ها اطمینان خاطر داده شود انجام تراکنش های مربوط به ایران آنها را مشمول جریمه های سنگین نخواهد کرد.

دولت اوباما از انجام این کار امتناع کرد، زیرا اصرار داشت که رفع تحریم ها آثاری فراتر از آثار نمادین نداشته باشد.

بر همین اساس، در حال حاضر لازم است برای حصول اطمینان از عدم بازگشت آمریکا به رویه های قبل، از دولت آمریکا ضمانت های مکتوب برای رفع تحریم های بانکی اخذ شود و رفع این تحریم ها در بازه های زمانی لازم مورد راستی آزمایی قرار گیرد.

2- تأکید بر شاخص های عینی رفع تحریمهمان طور که در ابتدای این متن هم اشاره شد تجربه اجرای برجام در گذشته نشان می دهد تأکید صرف بر رفع حقوقی تحریم ها صرفاً به رفع نمادین تحریم ها بدون آثار عملی و انتفاع اقتصادی ایران منجر می شود.

دولت ایالات متحده از ابزارهای حقوقی مختلفی برخوردار است که می تواند حین ادعای رفع تحریم، ریسک همکاری اقتصادی با ایران را افزایش داده و مانع از بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی ناشی از رفع تحریم شود.

لذا ضروری است علاوه بر پافشاری روی رفع حقوقی تحریم، شرایط انتفاع ایران از رفع تحریم ها در قالب شاخص های عینی و سنجش پذیر مشخص شود تا راه برای بهانه جویی ها و مانع تراشی های طرف آمریکایی سد شود.

در این زمینه تأکید بر این نکته ضروری است بعد از اجرایی شدن برجام که احتمال وضع مجدد تحریم ها بسیار کم تلقی می شد باز هم ایالات متحده با استفاده از ابزارهای سیاسی، رسانه ای و امنیتی خود سطح نااطمینانی را علیه فضای کلان اقتصاد ایران افزایش داد.

در شرایطی فعلی که تجربه خروج آمریکا از برجام در ذهن کنشگران اقتصاد بین الملل جاگیر شده تأکید بر ضرورت اجتناب از رویکرد حقوقی اهمیت بیشتری دارد.

مرکز پژوهش های مجلس در همین راستا در گزارشی که چندی پیش منتشر شد به مواردی نظیر مطالبه و اطمینان از انجام سطح مشخصی از نفت، امکان تراکنش آزادانه بر منابع مالی حاصل، تحقق سطح مشخصی از تراکنش ماهیانه و عملیات بانکی توسط بانک های خارجی ، به عنوان نمونه، اشاره کرده است.

3- ضرورت نقش آفرینی مجلسمجلس شورای اسلامی بایستی درراستی آزمایی رفع تحریم ها و تحقق شاخص های اقتصادی انتفاع اقتصادی ایران نقش به سزایی ایفا کند.

همان طور که در ماده 7 قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران آمده، بازگشت ایران به اقدامات هسته ای پس از رفع تحریم ها و تحقق شاخص های سنجش پذیر متوقف بر تعیین تکلیف مجلس شورای اسلامی است.

4- رعایت زمان راستی آزماییراستی آزمایی سریع تله ای است که آمریکایی ها و طرف غربی برای مذاکرات تدارک دیده اند این در حالی است که گزارش ها و تحلیل های مختلف نشان می دهند راستی آزمایی واقعی تحریم ها نمی تواند عجولانه صورت گیرد.

برای فهم زیربنای پیشنهاد این بازه زمانی باید به مقوله ای بسیار مهم توجه شود و آن هم، تفاوت جنس اقدامات ایران و طرف های مقابل در برجام است؛ آنچه ایران ذیل برجام انجام داده مجموعه ای از الزامات فنی و فیزیکی بوده و ازاینرو کاملاً ملموس و رصدپذیر هستند، اما تعهدات طرفهای مقابل، از جنس کاهش ریسک و به تبع، دستیابی به عایدی های ملموس اقتصادی است.

باید توجه داشت که بالا بودن ریسک تعامل با ایران، نتیجه مجموعه ای از اقدام ها و محدودیت های آمریکا علیه ایران است که تنها یکی از آنها، زیرساخت های حقوقی تحریم است.

کاهش ریسک تعامل با ایران، امری زمانبر است و تنها زمانی، کنشگران تجاری در سطح بین المللی تصمیم به تعامل با ایران خواهند گرفت که زنجیره ای از علامت های مثبت (اعم از توالی زمانی و تکثر اقد5- اقدام بعد از راستی آزماییباز هم تجربه پسابرجام نشان می دهد طرف غربی برای پایبند کردن ایران به اجرای برجام معمولاً وعده و وعیدهای زیادی درباره عمل به تعهداتش می دهد اما هنگام اجرای آن وعده ها حداکثر تلاش را برای عمل نکردن به آن تعهدات انجام می دهد.

یکی از طرح هایی که طرف آمریکایی و غربی در همین راستا طرح هایی مانند بازگشت گام به گام به برجام را مطرح می کنند که خصوصا اگر ابتکار اجرای آن به طرف غربی سپرده شود ممکن است در اجرای راستی آزمایی توسط ایران اخلال ایجاد کند.

بر اساس شواهدی از همین دست است که مقام معظم رهبری موضع رسمی جمهوری اسلامی را این اعلام کرده است که تهران تنها بعد از رفع همه تحریم ها و راستی آزمایی اجرای تعهدات آمریکا حاضر است اقدامات جبرانی ای را که در واکنش به نقض توافق توسط واشنگتن و بی عملی کشورهای اروپایی آغاز شده اند به عقب برگرداند.

این موضوع، علاوه بر آنکه این طرح دولت آمریکا و کشورهای غربی را خنثی می کند با بسیاری از واقعیت های میدانی هم تناسب منطقی و وضعی دارد، زیرا طرح گام به گام ، تنها در صورتی می تواند موضوعیت داشته باشد که اولاً دو طرف به یک شکل و به یک اندازه از چیزی دور شده باشند، حال آنکه در موضوع برجام می بینیم که آمریکا برجام را عملاً نقض کرده است در حالی که ایران بعد از یک سال اجرای کامل برجام و فرصت به طرف های غربی برای عمل به وعده هایشان، تنها تعهداتش را آن هم طبق مفاد موجود در خود برجام کاهش داده است.

با توجه به اینکه اقدام ایران در واکنش به نقض عهد آمریکا صورت گرفته است حکم هر عقل سلیم این خواهد بود طرف ناقض ابتدا خسارتش را جبران کند و بعد از طرف مقابل بخواهد به عقب برگردد.

ثانیاً، اگر ایران به فرض هم بخواهد مسئله اول را نادیده بگیرد و بپذیرد که گام هایی را در برابر برخی گام های آمریکا بردارد میان گام های احتمالی دو طرف نمی توان تجانسی برقرار کرد که بتوان از طرح گام به گام سخن گفت.

آن طور که از روال اجرای برجام در 5 سال گذشته هم مشخص است تعهدات ایران در این توافق کاملاً ملموس و اندازه پذیر است در حالی که طرف مقابل هم تعهداتش تفسیر پذیر است و هم خودش اهل مغلطه و سفسطه.

مورد سوم اینکه، میان ایران و آمریکا توازن در اعتماد وجود ندارد و در چنین شرایطی مطالبه توازن در گام ها منطقی به نظر نمی رسد.

طرف آمریکایی به استناد رفتار گذشته ایران می تواند انتظار داشته باشد که تهران در صورت اعلام پایبندی به تعهداتش، تمامی مفاد برجام را همانند گذشته موبه مو اجرا خواهد کرد؛ اما اگر از کارنامه آمریکا در دبه کردن در توافق های بین المللی هم بگذریم و فقط از مورد برجام صحبت کنیم، طبعاً ایران نمی تواند به دولتی که از نخستین روز اجرایی شدن برجام تلاش کرد رفع تحریم ها فقط روی کاغذ انجام شود و در ادامه از همان سیاست رفع تحریم ها روی کاغذ هم عدول کرد، اساس را بر اعتماد قرار دهد، آن هم در شرایطی که مقام های دولت بایدن به صراحت می گویند که برجام را سکویی برای اهداف دیگری می خواهند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: ایران - تحریم ها - اقتصادی ایران - توافق هسته ای - راستی آزمایی - رفع تحریم ها - اقتصادی - تحریم - هسته ای - توافق هسته - دوران ریاست جمهوری - رفع تحریم - تحریم های ایران - مذاکره کنندگان - هسته - اوباما - آمریکا - ورود به ایران - باراک اوباما - ریاست جمهوری - وزارت خارجه - ریچارد نفیو - جمهور - راستی - توافق - دوران - برجام - قانون - رییس جمهور - ضد ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
گروه های مقاومت فلسطین پیش از تشدید تنش در غزه به طرف های میانجی مهلت دادند

برخی کشورهای اروپایی به دنبال افزایش تنش با روسیه هستند

ریابکوف: مذاکرات وین تقریبا به مرحله نهایی رسیده است

کره شمالی: گفت و گو با آمریکا تنها وقت ما را تلف می کند

عادی سازی شرایط کرونایی در ترکیه

سرنوشت تلخ زن آفریقایی پس از  ادعای عجیب 10 قلو زایی

افشای تصویر دیده نشده از «شهاب حسینی»/ عکس

زنان افغان در شهر مزار شریف مسلح شدند

نخست وزیر لیبی در کنفرانس برلین بر اهمیت برگزاری انتخابات 24 دسامبر تاکید کرد

(تصاویر) انتقال محکومان ایرانی از آذربایجان به کشور

مذاکرات وین به پایان خود رسیده است

تیراندازی کشتی روسی به سوی ناوشکن انگلیسی

ریابکوف: مذاکرات وین تقریبا به مرحله نهایی رسیده است

بسته شدن پایگاه اینترنتی رسانه های محور مقاومت توسط امریکا

خوش بینی مسکو به احیای برجام در چند هفته آینده

خوش بینی مسکو به احیای برجام در چند هفته آینده

درخواست بلینکن برای خروج شبه نظامیان خارجی از لیبی

مذاکرات وین عملا به مرحله نهایی خود رسیده است

زنی در آفریقای جنوبی 10 قلو زایید

روی آوردن عراق به پهپاد برای حفاظت از دکل های برق

نخست وزیر لیبی در کنفرانس برلین بر اهمیت برگزاری انتخابات 24 دسامبر تاکید کرد

نظرسنجی گالوپ: بایدن هنوز محبوب اکثر آمریکایی هاست

روی آوردن عراق به پهپاد برای حفاظت از دکل های برق

بسته شدن ایگاه اینترنتی رسانه های محور مقاومت توسط امریکا

رهگیری جت جاسوسی پیشرفته آمریکا توسط «سوخو-30» روسیه

هشدار دبیرکل اتحادیه عرب درباره انفجار دوباره اوضاع در فلسطین

رایزنی بازرانی با شاه اردن

کارمند دفتری فقط خانم

آمار جرایم نیروهای مسلح در زنجان کاهش یافته است

لحظه بازپس گیری شهر موصل از داعش+عکس

مذاکرات وین عملا به مرحله نهایی خود رسیده است

دیدار نیچروان بازرانی با شاه اردن

پاکسازی شبه جزیره کریمه پس از سیل شدید

دبیبه: بی ثباتی در لیبی به دلیل حضور نظامیان خارج است

روسیه: مذاکرات وین تقریبا به مرحله نهایی خود رسیده است

رییس جمهور ایتالیا خواستار مقابله جهانی با پدیده مهاجرت

شلیک کشتی و جنگنده روس به ناو انگلیس

شلیک اخطار کشتی جنگی و جنگنده روس به سمت ناو انگلیسی

تیراندازی هشداردهنده کشتی روسی به سوی ناوشکن انگلیسی در دریای سیاه

جشن و بذل و کَرَم با حضورِ خادمانِ حَرَم

مذاکرات وین تقریبا به مرحله نهایی خود رسیده است

منابع یمنی فیلم پهپاد جاسوسی سرنگون شده آمریکا را منتشر کردند

زنگ خطرِ انتقالِ «موشک های دور برد ایران» در آمریکا به صدا درآمد / نگرانی واشنگتن از نفوذ سپاه پاسداران در ونزوئلا!

روسیه وابسته نظامی انگلیس در مسکو را احضار کرد

بارزانی به اردن رفت

هشدار جدی روسیه به آمریکا

تیراندازی هشداردهنده کشتی روسی به سوی ناوشکن انگلیسی در دریای سیاه

افزایش نگرانی ها نسبت به انتخابات سرد فرانسه؛ مقصر مکرون است؟

هشدار روسیه به آمریکا بابت استقرار صدها هزار نظامی در آسیا و اقیانوسیه

آمریکا دامنه سایت های 36 رسانه خبری ایران و گروه های وابسته به آنها را توقیف کرد

مراقب تحرکات ترکیه و روسیه در شمال ارس باشیم

ولایت بامیان افغانستان کجاست و چه اهمیتی دارد؟

اقدام خرابکارانه علیه یکی از مراکز سازمان انرژی اتمی

زنگ خطر فروپاشی افغانستان

شلیک اخطار کشتی جنگی و جنگنده روس به سمت ناو انگلیسی

شلیک جنگنده روس به سمت ناو انگلیسی

رییس دفتر روحانی: اقدام امریکا در مسدود کردن رسانه ها خلاف حقوق بشر و محدود کردن آزادی بیان است/ تمام تحریم های دوران ترامپ برداشته می شود

جنجال اشیای پرنده در آمریکا

ابراز نگرانی مسکو نسبت به تشدید خشونت در افغانستان

داستان یک عکس/لحظه بازپس گیری شهر موصل از داعش

دفع عملیات خرابکارانه در ساختمان انرژی اتمی ایران

عبدالحمید دبیبه: بی ثباتی در لیبی به دلیل حضور نظامیان خارج است

هشدار جدی حماس به تل آویو

دلایل مذاکره صلح طالبان با آمریکا

وزارت خارجه: توقیف وبسایت های صدا و سیما تلاش برای مخدوش کردن آزادی بیان است

وزرای خارجه ترکیه و آلمان با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند

معروف ترین زنان تاریخ در دنیای مُدلینگ و فشن

شلیک اخطار کشتی جنگی و جنگنده روس به سمت ناو انگلیسی/ هشدار روسیه درباره احتمال وقوع جنگ داخلی در افغانستان/ صف آرایی روسیه و ناتو در دریای سیاه/ بازداشت 160 مظنون امنیتی و تروریستی در ترکیه

«سلیمه مزاری» مقابل طالبان ایستاد/ او کیست؟ + عکس ها

بیانیه وزارت خارجه آلمان در آستانه برگزاری کنفرانس برلین-2

تظاهرات در سلیمانیه عراق در اعتراص به قطعی برق و خدمات رسانی نامطلوب

ایران و روسیه راه سفر بدون ویزا برای گروه های توریستی را باز کردند

خلاصه والیبال امریکا 3 ژاپن 0+ویدیو

ده کشوری که بیشترین ضایعات را به اقیانوس می ریزند

بلینکن در برلین: روسیه نباید از خط لوله جریان شمالی 2 برای فشار بر اروپا استفاده کند

حماس به تل آویو هشدار داد

وزرای خارجه ترکیه و آلمان با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند

روسیه وابسته نظامی انگلیس در مسکو را احضار کرد

رییس سابق امنیت ملی افغانستان: مسئولان شکست های اخیر برنامه ای برای تغییر اوضاع ندارند

خطیب زاده: تلاش امریکا برای مخدوش کردن آزادی بیان سیستماتیک است

تقابل سوخوهای روسیه با تورنادوهای انگلیس

رویارویی سوخوهای روسیه با تورنادوهای انگلیس بر فراز دریای سیاه

ابتلای 10میلیون هندی به کرونا در 50روز

هشدار روسیه به آمریکا بابت استقرار صدها هزار نظامی در آسیا و اقیانوسیه

تصاویری از هدیه مرد عنکبوتی به پاپ

اسناد جدید از حمله اسراییل به تاسیسات هسته ای عراق در سال 1981

روسیه وابسته نظامی انگلیس در مسکو را احضار کرد

جنبش النجباء عراق خواستار تحریم دامنه های اینترنتی آمریکایی شد

مصر نقشه راهی را برای پایان محاصره و بازسازی غزه ارائه کرد

عکس/ افغانستان زیبا

فیلم/ وضعیت دردناک برادران افکاری در زندان!

شلیک اخطار کشتی جنگی روس به سمت ناو انگلیسی

بارزانی به اردن رفت

خوش بینی آلمان درباره ایجاد ثبات در لیبی

نقشه راه مصر برای پایان دادن به محاصره غزه

توقیف وب سایت رسانه های ایرانی را پیگیری می کنیم

زمان عرضه گوشی های P50 هواوی

درخواست جنبش النجباء برای تحریم دامنه های اینترنتی آمریکایی

تاکید پوتین بر پایان مناقشه در قره باغ

حذف خشونت های جنسی از سلسله مراتب نظامی در آمریکا

5 شرط برای راستی آزمایی رفع تحریم های ضد ایرانی

5 شرط برای راستی آزمایی رفع تحریم های ضد ایرانی