موضوعات داغ: - وزير ارتباطات - مهدي فنوني زاده - كري خواني وزير ارتباطات - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - پرسپوليسي ها - واكسن كرونا - يك چهارم نهايي - يك چهارم نهايي جام حذفي - رياست جمهوري - حقوق بازنشستگان - پديده استقلال - بازداشتي ها - برنامه نردبان - دانشكده پرستاري و مامايي - ماشين آلات عمراني - مادران خانه دار - سن سن - تيم ملي زنان آمريكا - السيليه قطر - حسين سلطاني - هزينه صدور گذرنامه - الي گشت - زمين بناليم

مطالب مرتبط:
استمرار جنایات اسراییل نتیجه خیانت سازشکاران معامله قرن است
تصاویر | فرماندهی آسمان و زمین با موشک های کروز | موشک های پیشرفته ایرانی را بشناسید
عامل اصلی درگیری روستای قرن آباد دستگیر شد
فرماندهی آسمان و زمین با موشک های کروز تولید داخل
ضارب تبر به دست درگیری «قرن آباد» گرگان دستگیر شد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 12:502021-05-17بين الملل

پایان معامله قرن با اصابت موشک به تل آویو


آنچه از روند تحولات قابل دریافت است اینکه نبرد کنونی در سرزمین های اشغالی چیزی جز شکست طرح های عقیم صلح یکجانبه و یکجانبه گرایی ذاتی آمریکا در مواجهه با پرونده های مورد مناقشه فلسطین نیست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از، پوریا پرندوش طی یادداشتی در روزنامه فرهیختگان نوشت: طرح صلح خاورمیانه ای روسای جمهور آمریکا و به ویژه معامله قرن در دوره ترامپ، در اصل در چارچوب آغاز جنگ های بی پایان برای خسته کردن و نابودی فلسطین و نیروی مقاومت تدوین شده اند.

طرح های واشنگتن بیش از آنکه به مطالبه اساسی فلسطینی ها بپردازد، به نوعی توسعه اقتصادی بدون سرزمین و یا پیشنهاد رشوه به طرف فلسطینی را برای جایگزینی با آرمان استقلال سرزمینی فلسطین مدنظر قرار داده است.

درواقع ذات طرح های آمریکا و معامله قرن این بود که فلسطین سرزمین رژیم اشغالگر است و به جای حق مالکیت بر زمین تنها به مردم فلسطین اجازه داده می شد صادرات سنتی داشته باشند.

به طورکلی دیپلماسی ای که در طرح های واشنگتن و معامله قرن پیگیری می شد، همان دیپلماسی ای است که بیش از آنکه هدفی معطوف به صلح داشته باشد، بازی آمریکا با منطق فشار بر طرف فلسطینی به منظور امتیازگیری های ناعادلانه، غیرمنطقی و یک سویه بود.

دیپلماسی ای که در یک تصور واقع بین، باید به قرنطینه سیاسی، امنیتی و اجتماعی مردم فلسطین منجر می شد و ترجیح واقع بینی سیاسی بر واقعیت موجود میدانی را اثبات می کرد.

طرح های آمریکا و معامله قرن نه تنها هیچ صحبتی از موجودیت کشور فلسطین نمی کنند بلکه در بدعت سیاسی و حقوقی ماجرا، به جای به رسمیت شناختن حق حاکمیت فلسطین یا حداقل طرح دو دولت بر تشکیل کشوری مستقل برمبنای مرزهای 1967، تنها فلسطین را به عنوان یک منطقه آزاد تجاری و یک بنگاه اقتصادی فارغ از هرگونه محتوا و مشخصه هویتی ای تعریف کرده است.

چیزی که عملا فلسطین را یک حوزه جغرافیایی بدون ملت؛ بدون داشتن حق حاکمیت ملی و حق تعیین سرنوشت و همچنین بدون ارتش و دولت تعریف کرده بود.

حتی درصورت نپذیرفتن طرح صلح از سوی فلسطین در بدعتی بزرگ تر از توافق، باید طرح های صلح آمریکایی به اجرا گذاشته می شدند؛ بدون اینکه حتی تکلیف 6 میلیون آواره فلسطینی برمبنای حق بازگشت به وطن مادری آنها پذیرفته شده باشد.

اینکه چرا اساسا فلسطین در طرح های آمریکا و معامله قرن به عنوان یک ابزار و یا یک بنگاه اقتصادی و نه یک واحد سرزمینی دارای حق حاکمیت ملی تعریف شده؛ به این دلیل است که اساسا آمریکایی ها در طرح معامله قرن نه به دنبال حل مناقشه که به دنبال محو صورت مساله بودند.

چیزی که در نمایش مضحک خیمه شب بازی در منامه روی صحنه بردند.

پروژه های آمریکایی و یا معامله قرن که درنهایت سایس-پیکوی جدید خاورمیانه بودند، تاکید داشتند که صلح بدون درنظر گرفتن حق مسلم طرف فلسطینی هم ممکن است.

قرار بود این همان جایی باشد که تاریخ دوباره تکرار شود و خاورمیانه جدید آمریکا صرفا منطقه ای برای امتیازگرفتن از کشورهای منطقه به منظور معامله با کارت امنیت آمریکا و برای مقابله با دشمنی های ساختگی در امنیتی سازی منطقه توسط ایالات متحده و رژیم صهیونیستی باشد.

مساله اساسی دیگر را که در عقیم ماندن بنیادی طرح های صلح فلسطین نقش جدی دارد، باید در داخل لابی صهیونیسم در آمریکا پیدا کرد.

تقریبا تمامی روسای جمهور آمریکا و یا به تعبیری بهتر واشنگتن، عملا حامی جدی یک طرفه اسراییل به دلیل حفظ حوزه آرای اوانجلیست ها (تبشیری ها) هستند که معتقد به نبرد آرماگدون اند و کرانه باختری را هدیه خدا طبق آنچه در تورات آماده، متعلق به صهیونیست ها می دانند.

اما تحولات اخیر که با اقدام متقابل و متناسب حماس نسبت به اقدام جنایت آمیز رژیم اشغالگر صورت گرفت، نشان داد که ملت فلسطین، سرزمین فلسطین و نیروی مقاومت به اندازه ای زنده است که توانست با عبور از گنبد آهنی امنیت اشغالگران را سلب کند، آمریکا را در شرایط کیش و مات قرار دهد و رژیم اشغالگر را در بحران موجودیت غرق کند.

درگیری های کنونی در مناطق اشغالی فلسطین از باب العامود گرفته تا شیخ جراح و غزه و همچنین مسجدالاقصی حتی اگر منجر به خسارت های سنگین علیه مردم بی پناه فلسطین شود، اما یک پیام مهم دارد که طرح های آمریکایی و در راس آنها پروژه معامله قرن که قرار بود با نزدیکی کشورهای اسلامی به رژیم اشغالگر، محو ملت و سرزمین فلسطین را رقم بزنند، با شکست مفتضحانه مواجه شدند و خواب های طلایی آمریکا و متحدان منطقه اش را به کابوس سیاه مبدل کردند.

آنچه امروز در جنگ فلسطینی ها و حماس با اسراییل در جریان است، چیزی نیست مگر پیامدهای شکست کامل طرح های آمریکایی و صهیونیستی که چند درس عبرت آموز برای دیپلماسی آمریکا و کشورهای منطقه به همراه دارد.

درحالی که ترامپ متعهد به راهکار دو دولت نبود، اکنون بایدن با قرارگرفتن در شرایط دشوار باید درمورد انتقال سفارت آمریکا به تل آویو، راه حل دو دولت و مساله به رسمیت نشناختن منطقه جولان تحت حاکمیت اسراییل تصمیم گیری کند.

بایدن باید بداند که اساسا طرح صلح اعمالی از بالا بدون درنظر گرفتن زمینه های تاریخی و اختلافی، امکان حل وفصل واقع بینانه درگیری ها را به همراه نخواهد داشت.

تمامی طرح های صلحی که برای مناقشه فلسطین- رژیم اشغالگر مطرح می شود باید در گام نخست دربرگیرنده قطعنامه های سازمان ملل و به ویژه قطعنامه 242 شورای امنیت سازمان ملل باشد که اشغالگران را از بلندی های جولان عقب بکشد.

درغیر این صورت واشنگتن و متحدان منطقه ای اش باید بدانند هر طرحی که متضمن نکات مطرح شده نباشد، به معنای نادیده‏گرفتن مطالبات فلسطینی هاست که درحال حاضر به عنوان ملتی بدون سرزمین هستند که در سرزمین خود محکوم به محاصره و آپارتاید سرزمینی از سوی صهیونیست ها شده اند.

تجاوزات اخیر اسراییل نیز همان فرزند ناقص الخلقه و نامشروعی است که از طرح صلح آمریکا و معامله قرن بیرون آمده است.

صلحی که بیش از آنکه به مساله حل مناقشه تاریخی فلسطین-رژیم صهیونیستی بپردازد به دنبال یارگیری از کشورهای منطقه برای محاصره همه جانبه فلسطین بوده است.

جالب اینکه در طرح جایگزین درون طرح صلح کوشنر، داماد ورشکسته ترامپ قید شده که درصورت نپذیرفتن طرف فلسطینی این طرح به قوت خود باقی است و اساسا قرار بر ضمیمه کردن 20درصد دیگر از خاک کرانه باختری به اراضی تحت حاکمیت اسراییلی هاست که در انتخابات2020 ریاست جمهوری آمریکا هم وعده آن را نامزدهای اسراییلی داده بودند.

البته دولت بایدن با توجه به ضرورت درنظر گرفتن لابی های اسراییل در کنگره آمریکا و از سوی دیگر بخشی از اقلیت پرنفوذ یهودی که پایگاه اجتماعی و سرمایه ای نخبگان آمریکا را شامل می شوند، نیاز به نادیده گرفتن طرح صلحی را دارد که قطعنامه242 و مرزهای 1967 و درنهایت راهکار دو دولت را به رسمیت نشناسد.

اگر بایدن بخواهد مانند سایر روسای جمهور آمریکا قطعنامه 242 و راه حل دو دولت را نپذیرد، این دوباره به معنای آچمز ایدئولوژیک، استراتژیک و امنیتی آمریکا در میانجی گری طرح های صلح است.

البته واشنگتن اساسا و ذاتا بنا به دلایل آشکار و پنهان نمی خواهد یا به تعبیری دیگر نمی تواند میانجی ای بی طرف و دارای اراده برای حل وفصل مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی باشد.

اما مساله اینجاست که واشنگتن هرگز به حل وفصل بین المللی و بی طرفانه موضوع مناقشه حاضر نشده و نخواهد شد و همین مساله می تواند به گسترش جنگ و منطقه ای شدن جنگ دامن بزند.

جنگ اخیر اسراییل و فلسطینی ها شاید چیز جدیدی نباشد، اما مساله اینجاست که تاریخ هرگز دوبار تکرار نمی شود مگر اینکه تصور کنیم زمان از حرکت ایستاده باشد.

اکنون آنچه بیش از همه ضروری به نظر می رسد، فشار بر واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل توسط اروپایی ها و دولت های عربی برای مخالفت با طرح آتش بس و بمباران مردم بی دفاع فلسطین توسط آمریکاست.

درنهایت اما آنچه از روند تحولات قابل دریافت است اینکه نبرد کنونی در سرزمین های اشغالی چیزی جز شکست طرح های عقیم صلح یکجانبه و یکجانبه گرایی ذاتی آمریکا در مواجهه با پرونده های مورد مناقشه فلسطین نیست.

این یکجانبه گرایی نه تنها صلح ایجاد نمی کند، بلکه می تواند عملا به جنگی بزرگ تر از جنگ های پیشین دامن بزند و حتی پای موجودیت رژیم اشغالگر را به میان بکشد تا زودتر از زمان مقرر مورد فروپاشی قرار گیرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: فلسطین - معامله قرن - سرزمین - زمین - آمریکا - معامله - روسای جمهور آمریکا - روزنامه فرهیختگان - سرزمین های اشغالی - فلسطینی - صلح خاورمیانه - توسعه اقتصادی - رژیم اشغالگر - نیروی مقاومت - پیشنهاد رشوه - مردم فلسطین - روسای جمهور - پایان - فلسطینی ها - فرهیختگان - خاورمیانه - حق مالکیت - روند - داده - واشنگتن - سرزمینی - استقلال - اقتصادی - روزنامه - پیشنهاد

آخرین اخبار سرویس:
رویترز: قربانیان کرونا در آمریکا از 600 هزار نفر فراتر رفت

یورش صهیونیست ها به مسجدالاقصی

هشدار رهبر چچن به بایدن درباره توان موشک های اتمی روسیه

آمادگی الحشد الشعبی عراق برای برگزاری رژه نظامی بزرگ

ببینید | آتش سوزی گسترده در یک کارخانه شیمیایی در آمریکا

عکس | بازیگران تنگه ابوقریب

نشست هیأت های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام

حکم اعدام رهبران اخوان المسلمین مصر تایید شد

عراق کشورهای همسایه خود را به گفت وگو در بغداد دعوت کرد

دیدار اردوغان با سران انگلیس، آلمان و فرانسه

درگیری لفظی بین فرانسه و انگلیس در نشست گروه هفت

پیام تبریک بحرین به نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی

دادگستری مصر حکم اعدام 12 عضو اخوان المسلمین را تایید کرد

اعلام نتایج دیدار هیات های آمریکا و روسیه درباره برجام

وحشت اسراییل از واکنش مقاومت، تل آویو را دست به دامن قاهره کرد

رژیم اشغالگر منتظر عواقب تعرض به مسجدالاقصی باشد

توسعه نفوذ چین، تهدیدی برای امنیت ناتو است

اعلام نتایج دیدار هیات های آمریکا و روسیه درباره برجام

دیدار اردوغان و بایدن

پیام تبریک بحرین به نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی

عکس روز| جوراب های رنگی نخست وزیر

موافقت کابینه جدید رژیم صهیونیستی با برگزاری راهپیمایی پرچم

گروه های مقاومت فلسطین: رژیم اشغالگر منتظر عواقب تعرض به مسجد الاقصی باشد

اردوغان: در دیدار با بایدن بر مواضع ترکیه درباره «اف-35» و «اس-400» تاکید کردم

پیام تبریک بحرین به نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی

جانسون: به دنبال جنگ سرد جدید با چین نیستیم

وزیر خارجه عراق وارد پایتخت قطر شد

دیدار بشار اسد با هیئتی از کشور های عربی و اسلامی

خودشیرینی فرانسه برای اسراییل

طالبان مرکز شهرستان سانچارک افغانستان را تصرف کرد

آماده باش ارتش رژیم صهیونیستی

بایدن: با اردوغان دیدار بسیار خوبی داشتم!

انفجار بزرگ در کارخانه ای در ایلینوی آمریکا

کریستین اریکسن: آماده تمرینم!

اسراییل در آماده باش کامل؛ آیا مقاومت حمله می کند؟

ارتش رژیم صهیونیستی از بیم موشک های غزه، گنبد آهنین را تقویت می کند

بایدن: دیدار بسیاری خوبی با اردوغان داشتم!

پیشنهاد آلمان درباره نحوه تعامل با چین

دخالت ناتو در فعالیت موشکی و دفاعی ایران

اجتماع حامیان رییسی در میدان هفت تیر تهران

حکم اعدام رهبران اخوان المسلمین مصر تایید شد

بحرین| شیوع گسترده کرونا در زندان امنیتی «جو»

جاسوسی آمریکا از رژه نظامی حشد شعبی

زخمی شدن یک صهیونیست در مرز اردن

روزنامه مملکت/ 25 خرداد 1400

عملیات زمینی ارتش ترکیه در اقلیم کردستان عراق

کشته شدن 4 مرزبان پاکستانی در انفجار مین

اردوغان: تنها عضو ناتو هستیم که با داعش جنگیدیم

بیانیه پایانی ائتلاف ناتو منتشر شد

بیانیه ی سران ناتو در حمایت از برجام

در عرض نیم ساعت و بدون هیچ مراسمی نتانیاهو قدرت را به بنت واگذار کرد

وحشت رژیم صهیونیستی از قدرت نظامی جبهه مقاومت

دخالت ناتو در فعالیت موشکی و دفاعی ایران

پیروزی اخیر مقاومت در فلسطین، مایه امیدواری امت اسلامی و وحدت فراگیر شد

نتانیاهو: این دولت خطرناک را ساقط می کنیم

ارتش رژیم صهیونیستی سامانه گنبد آهنین را تقویت کرد

نتانیاهو قدرت را به بنت واگذار کرد

یک سرباز اسراییلی در تیراندازی در مرز اردن زخمی شد

ویدئو| انفجار هولناک پمپ بنزین در روسیه

پیشنهاد آلمان درباره نحوه تعامل با چین

زخمی شدن یک نظامی صهیونیست در مرز اردن

عکس| سانسور چهره زنان کابینه در اسراییل

برجام توافقی بسیار خطرناک و آرزوی مرگ اسراییل است

آماده باش ارتش رژیم صهیونیستی از بیم حملات راکتی مقاومت در پاسخ به راهپیمایی پرچم

سران ناتو از احیای برجام حمایت کردند

فرصت زندگی دوباره به محکوم به قصاص در تاکستان + فیلم

کارگر ساده جهت نصابی ام دی اف

اهداف پنهانی عربستان سعودی از تعطیلی مراسم حج به بهانه کرونا

عملیات زمینی ارتش ترکیه در اقلیم کردستان عراق

فرودگاه بین المللی اَبها مورد هدف حمله قرار گرفت

سانچارک در ولایت سرپل افغانستان به دست طالبان سقوط کرد

ارتش اسراییل خود را برای جنگ بعد از راهپیمایی تحریک آمیز پرچم آماده می کند

تدابیرشدید امنیتی نزدیک اقامتگاه نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی

پروازهای جاسوسی آمریکا بر فراز مواضع رژه نظامی حشد شعبی

عملیات زمینی ارتش ترکیه در اقلیم کردستان عراق

انفجار وحشتناک پمپ بنزین در روسیه+ ویدئو

تیراندازی در ایالت اوهایو  آمریکا با 3 کشته و 4 زخمی

آماده باش مقاومت به نیروهای خود در آستانه برگزاری راهپیمایی پرچم

آماده باش ارتش رژیم صهیونیستی از بیم حملات راکتی مقاومت در پاسخ به راهپیمایی پرچم

عملیات زمینی ارتش ترکیه در اقلیم کردستان عراق

اعضای کابینه جدید رژیم صهیونیستی +لیست کامل

هسته برخی میوه ها موجب مسمومیت می شود!

نگرانی کابل از بازداشت شهروندان افغانستان در ایران

ایران به باشگاه سازندگان واکسن کرونا پیوست

تأیید حکم اعدام علیه تعدادی از رهبران «اخوان المسلمین «در مصر

رایزنی وزرای امور خارجه عراق و سودان درباره پیامدهای بحران «سد النهضه» در منطقه

حکم اعدام رهبران اخوان المسلمین مصر تایید شد

حکم اعدام رهبران اخوان المسلمین مصر تایید شد

نقشه افراط گرایان فرانسه برای مسموم کردن مواد غذایی حلال

فرهنگستان زبان ترکی را راه اندازی می کنم

دیدار اردوغان و بایدن آغاز شد

آتش سوزی گسترده یک کارخانه در ایلینوی آمریکا

بیانیه پایانی ائتلاف ناتو منتشر شد

توافقات جدید در دیدار مفصل وزیران خارجه قطر و مصر

رشد کلاهک های هسته ای عملیاتی در جهان| نشست هیأت های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام| رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن| واکنش محکم چین به بیانیه گروه 7

هشدار گروه های مقاومت فلسطین به صهیونیست ها

تاکید پوتین بر اهمیت دستیابی به راه حل های توافقی در روابط با آمریکا

نیکی هیلی: برجام توافقی بسیار خطرناک است

هشدار رهبر چچن به بایدن

دخالت ناتو در فعالیت موشکی و دفاعی ایران

پایان معامله قرن با اصابت موشک به تل آویو

پایان معامله قرن با اصابت موشک به تل آویو