مطالب مرتبط:
بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری چه زمانی مشخص می شود؟
شورای نگهبان تکلیف کاندیداهای ریاست جمهوری را روشن کرد /فقط صلاحیت 40 کاندیدا بررسی می شود
آغاز بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از فردا
کاندیداهای ریاست جمهوری از کدام یارانه صحبت می کنند؟
بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری از فردا
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 09:152021-05-17سياسي

همه چیز درباره تایید صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری


حوزه/ اعضای شورای نگهبان پرونده ها را بررسی و با شرایط قانونی تطبیق می دهند و اگر شرایط واقعی هر داوطلبی با شرایط قانونی منطبق باشد، شورا صلاحیت او را احراز خواهد کرد، - در غیر اینصورت طبیعتاً صلاحیت او احراز نخواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه" از تهران، دکتر سیامک ره پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان، شب گذشته در ارتباط زنده با بخش خبری ساعت 21 شبکه یک سیما در پاسخ به این سؤال که فرایند بررسی پرونده داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به چه نحو است؟، گفت: بعد از اتمام مرحله ثبت نام، طبق روال قانوی برای هر داوطلبی که از نظر قانونی ثبت نام آنها صحیح بوده پرونده ای تشکیل و گزارش های متنوعی از دستگاه ها و مراجع مختلف نسبت به هر یک از داوطلبان تحصیل می شود.

وی افزود: اعضای شورای نگهبان این پرونده ها را بررسی و با شرایط قانونی تطبیق می دهند و اگر شرایط واقعی هر داوطلبی با شرایط قانونی منطبق باشد، شورا صلاحیت او را احراز خواهد کرد، در غیر اینصورت طبیعتاً صلاحیت او احراز نخواهد شد.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا در مدت زمان پنج روز بررسی صلاحیت ها تمام می شود و یا فکر می کنید که باید تمدید شود؟، گفت: این موضوع بستگی به اطلاعات موجود در پرونده داوطلبان و وضعیت بررسی ها دارد؛ در ابتدا شورای نگهبان مهلت پنج روزه جهت رسیدگی و اعلام نظر دارد که اگر ما در آن پنج روز بتوانیم بررسی ها را انجام دهیم طبیعتاً اعلام نظر خواهیم کرد، در غیر اینصورت پنج روز دیگر تمدید خاهد شد و نهایتا ما 10 روز فرصت داریم اعلام نظر کنیم.

وی افزود: از دوشنبه، 27 اردیبهشت کار بررسی صلاحیت ها شروع می شود و امیدواریم ضمن بررسی دقیق، نتایج را در وقت مقرر اعلام کنیم.

ره پیک، درباره بررسی پرونده های 592 نفر از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، گفت: این تعداد از ثبت نام کنندگان مربوط به افرادی است که به وزارت کشور مراجعه کرده و مدارک خود را تحویل داده اند و بر اساس مصوبه اخیر شورای نگهبان کسانی که شرایط اعلامی را داشته و مدارک مربوطه را هنگام ثبت نام تحویل داده باشند، ثبت نام آنها به عنوان ثبت نام معتبر تلقی می شود.

وی افزود: همانطور که مسئولین وزارت کشور اعلام کردند برخی از کسانی که برای ثبت نام مراجعه کرده بودند فاقد شرایط و مدارک اعلامی بر اساس مصوبه اخیر شورای نگهبان بودند اما برخی واجد این شرایط و مدارک بودند و طبیعتاً ما بر اساس مصوبه اعلامی، ثبت نام هایی را خواهیم پذیرفت که شرایط و مدارک اعلامی را دارا بوده باشند؛ بنابراین ابتدا این تفکیک در شورای نگهبان انجام شده و سپس به بررسی صلاحیت داوطلبان پرداخته می شود.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا امکان تکمیل مدارک برای کسی که هنگام تحویل مدارک نواقصی داشته وجود دارد یا خیر، گفت: طبیعتاً فرصت ثبت نام تمام شده است مگر اینکه مدارک صوری تحویل داده شده که اصل وجود آن محرز بوده است و برای دادن یک مدرکی لازم باشد داوطلب مراجعه نماید تا پرونده تکمیل شود و الا مهلت ثبت نام تمام شده و در موعد مقرر باید مدارک تحویل می شده است.

ره پیک، درباره تعداد تأیید صلاحیت ها و تعدد شخصیت های گرایش سیاسی نامزدها گفت: یکسری اطلاعات از مراجع گوناگون راجع به داوطلبان در اختیار شورای نگهبان قرار می گیرد و ما بر اساس اصول و شرایط قانونی صلاحیت ها را بررسی می کنیم؛ در هیچ جای قانون مطلبی در خصوص گرایش سیاسی یا مقید بودن به تعداد و امثال اینها را نداریم.

وی در پایان تأکید کرد: ما صرفاً داوطلبانی را که شرایط و وضعیت آنها منطبق با قانون باشد را تأیید صلاحیت می کنیم؛ بنابراین از پیش چیزی به عنوان تعداد یا تقسیم بندی بر اساس گرایش های سیاسی مطرح نخواهد بود.

* نظر شورای نگهبان درباره شرایط کاندیداها گفتنی است، در اجرای جزء 5 بند 10 سیاست های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری مدظله العالی که تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبّر بودن نامزدهای ریاست جمهوری را بر عهده شورای نگهبان قرار داده است و با عنایت به بند 9 اصل 110 و اصل 115 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تعاریف، معیارها و شرایط مذکور در تاریخ 1396/10/20 در جلسه شورای نگهبان به تصویب رسید و در جلسه مورخ 1400/02/08 این شورا مورد اصلاح قرار گرفت.

متن کامل این مصوبه که در تاریخ 11 اردیبهشت 1400 جهت اجرا به وزارت کشور ابلاغ شده، به شرح زیر است: تعریف، معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبّر بودن نامزدهای ریاست جمهوری ماده 1- تعاریف رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبّر بودن نامزدهای ریاست جمهوری عبارتند از: 1- رجال مذهبی، رجالی هستند که آگاهی لازم به دین اسلام و مذهب تشیّع داشته و تدیّن و تقیّدشان به انجام شعائر و مناسک دینی در زندگی فردی و اجتماعی از برجستگی ویژه ای برخوردار باشد، به گونه ای که در میان مردم به این خصوصیت، شناخته و مشهور باشند.

2- رجال سیاسی، رجالی هستند که قدرت تحلیل و درک آن ها از مسائل و پدیده های سیاسی به جهت آگاهی عمیق شان از مسائل سیاسی اجتماعی اعم از داخلی و بین المللی و حضورشان در صحنه های سیاسی به نحوی باشد که همواره مصالح نظام اسلامی و معیارهای اصیل انقلابی در عملکرد آن ها لحاظ شده باشد، به گونه ای که در میان مردم به این خصوصیت، شناخته و مشهور باشند.

3- مدیر، شخصی است برخوردار از شایستگی های ذاتی و اکتسابی لازم از نظر دانش و مهارت، شخصیت و نگرش های فردی و تجربه که توانایی شناخت و استفاده بهینه از منابع انسانی و مادی در کشور را با رعایت حداکثر بهره وری و در راستای مأموریت، رسالت و اهداف کلان نظام و ارزش های حاکم بر جامعه داراست و سوابق او حاکی از موفقیت وی در صحنه های مدیریتی کلان باشد.

4- مدبّر، شخصی است که از توانایی پیش بینی و عاقبت اندیشی نسبت به امور، مبتنی بر عقلانیت و دانش صحیح برای اداره امور کشور برخوردار باشد و در بحران ها قدرت حل مشکلات و برون رفت از آن ها را به نحو شایسته داشته باشد.

ماده 2- شرایط و معیارهای لازم جهت تشخیص رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری عبارتند از: 1- سوابق کافی و قابل ارزیابی در فعالیت های مذهبی و سیاسی از قبیل مکتوبات، سخنرانی ها و اعلام مواضع 2- سابقه تصدی حداقل مجموعاً چهار سال در مناصب ذیل که در احراز مدت جمع سابقه تصدی در یک یا چند مورد از مناصب مذکور کفایت می کند: 1ـ2.

مقامات سیاسی موضوع بندهای الف ، ب و ج ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386/8/7 2ـ2.

معاونین رؤسای قوای سه گانه 3ـ2.

اعضای شورای عالی امنیت ملی 4ـ2.

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام 5ـ2.

مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور 6ـ2.

رؤسای سازمان ها، مؤسسات و نهادهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی در سطح ملی 7ـ2.

فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشکری و بالاتر 8ـ2.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور 9ـ2.

استانداران 10ـ2.

شهرداران شهرهای بالای دو میلیون نفر جمعیت 11ـ2.

اشخاص، مقامات و مدیران هم طراز مناصب فوق به تشخیص شورای نگهبان 3- سلامت و توانایی لازم جهت ایفای مسئولیت های ریاست جمهوری 4- حداقل سن 40 سال تمام شمسی و حداکثر سن 75 سال تمام شمسی در هنگام ثبت نام 5- داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد یا معادل آن مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا مرکز مدیریت حوزه های علمیه 6- ارائه برنامه ها و خط مشی های اجرایی در چارچوب صلاحیت و اختیارات قوه مجریه مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی و سیاست های کلی نظام 7- معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه ها و توان مدیریتی 8- عدم محرومیت از حقوق اجتماعی در زمان ثبت نام 9- فقدان سابقه محکومیت کیفری مؤثر 10- عدم محکومیت قطعی کیفری به جرایم اقتصادی از جمله کلاهبرداری، رشاء و ارتشاء، اختلاس، تبانی در معاملات دولتی، پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی کشور و عدم محکومیت به اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی ایران 11- وابسته نبودن به گروه های غیرقانونی و فقدان سوابق سوء امنیتی از جمله در فتنه سال 1388 12- عدم وابستگی به رژیم گذشته و مؤثر نبودن در تحکیم آن تبصره (1)- داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری مکلفند در هنگام ثبت نام، مدارک مثبته مربوط به اجزای (2)، (4)، (5)، (8)، (9) و (10) این ماده را به وزارت کشور ارائه نمایند.

ثبت نام در انتخابات به معنای دارا بودن صلاحیت داوطلبان نبوده و در هر حال احراز صلاحیت داوطلبان بر عهده شورای نگهبان می باشد.

تبصره (2)- داوطلبان در صورت اعتراض نسبت به عدم ثبت نام خود، می توانند مراتب را به همراه مستندات به صورت کتبی و همزمان به وزارت کشور و شورای نگهبان اعلام نمایند.

شورای نگهبان در زمان مقتضی و در مهلت ثبت نام به اعتراض رسیدگی و نتیجه را به وزارت کشور و داوطلب اعلام می کند.

تبصره (3)- شورای نگهبان می تواند به منظور احراز شرایط داوطلبان ریاست جمهوری ضمن استعلام از مراجع ذی صلاح، اقدام به تحقیقات مورد نیاز و بررسی های مستقل نماید.


کلید واژه ها: شورای نگهبان - شرایط - پرونده - قانونی - ریاست جمهوری - کاندیداهای ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - نگهبان - صلاحیت - پرونده ها - داوطلبان انتخابات - داوطلبان - شورا - شورای - بررسی - انتخابات ریاست - ثبت نام - جمهوری - تایید صلاحیت - شبکه یک سیما - گزارش - تطبیق - ریاست - واقعی - دستگاه ها - قائم مقام - انتخابات - خبرگزاری - شبکه یک - دستگاه

آخرین اخبار سرویس:
شادی هواداران آیت الله سید ابراهیم رییسی در شیراز

اعلام نتایج نهایی شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری 1400

نشست کمیسیون مشترک برجام امروز برگزار می شود

کمال گرایی در کودکان

بازتاب حضور مردم آذربایجان شرقی در شبکه های ملی

محمدرضا فربود جشن هواداران آیت الله رییسی در شیراز

گردهمایی مجازی مدیران مراکز نسخ خطی بقاع ایران برگزار شد

جشن هواداران آیت الله رییسی در شیراز

استخدام رسمی منشی مدیر عامل//موسسه حقوقی پارسی

استخدام کارمند بیمه در نمایندگی بیمه آسیا در تهران

یک میلیون بسته معیشتی، کمک مومنانه آستان قدسی ها

سلیمی: مردم به دنبال رفع مشکلات هستند نه بازی های سیاسی

عدم توجه مردم به اخبار غیر رسمی در مورد انتخابات شورای شهر قم

حدیث روز | توصیه ای به مسئولان

دولت سیزدهمِ فراجناحی؟!

جذب نیرو مشاور املاک خانم و آقا

استخدام مسئول دفتر و بازاریاب (گردشگری، تجاری) با حقوق مکفی و بیمه در تهران

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان و بازاریاب و ویزیتور در اصفهان

مهندس عمران جهت سرپرست کارگاه مجتمع ایستگاهی مترو

استخدام طراح و گرافیست حرفه ای در یک شرکت تبلیغاتی در تهران

قالیباف: مردم نشان دادند که به کشور و نظامشان علاقه دارند

سلیمی: مردم به دنبال رفع مشکلات هستند نه بازی های سیاسی

استخدام نیروی جوان در شهربازی

دلیل افزایش آرای باطله چیست!؟

جشن پیروزی هواداران آیت الله سید ابراهیم رییسی در خرم آباد

«نه» بزرگ ایرانیان به ائتلاف شومِ آمریکا، اسراییل و رژیم های مرتجع عربی

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان قزوین

نظرسنجی انتخابات 1400 تا چه حد دقیق بودند؟/ اصلاح طلبان به چه چیزی توجه نکردند؟

استخدام نیروی کار در فست فود

دستیار ناخن کار حرفه ای

به یک نفر همکار جهت کار در کافه سنتی

استخدام کارشناس بازرگانی (خدمات کشتیرانی) در تهران

استخدام کارشناس جذب و استخدام در شرکت مالتینا در البرز

کمک حسابدار خانم با حداکثر 3 سال سابقه

خیاط ماهرخانم

استخدام کارمند اداری خانم

لزوم حل معضل آتش سوزی در جنگل ها باتوجه به مسائل اجتماعی و اقتصادی مناطق جنگلی

ربیعی: امسال نیز جمهوریت مان حفظ شد

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان فارس

اعضای شورای شهر ساری مشخص شدند

جشن پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری- تبریز‎‎

استخدام در نمایندگی گروه بهمن احمدی 1743

استخدام حسابدار ارشد در شرکت توسعه وشه خاورمیانه در فارس

استخدام پشتیبان پایانه های فروشگاهی در شرکت یاس ارغوانی در مشهد و تربت جام

استخدام مشاور تحصیلی در آموزشگاه فراز در تهران

استخدام نصاب مداربسته و شبکه کار حرفه ای

نیروی کار فنی.ترجیحا آشنا با الکترونیک

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان سیستان و بلوچستان

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان سمنان

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان زنجان

آخرین وضعیت تست بالینی واکسن «کووپارس» /تزریق واکسن به بیمارانی دیابتی و فشارخونی

نظافتچی و امور منزل

کارمند اداری خانم در کارخانه پلاستیک

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش حرفه ای( تجهیزات ساختمان ) در تهران

کارمند اداری اقا زرنگ و با فن بیان قوی

جشن پیروزی هواداران رییسی در خرم آباد

خط حزب الله 293 | شنبه برادری

اولیانوف: درخصوص آینده مذاکرات برجام، فردا تصمیم گیری خواهد شد

علی هاشمی؛ دلیل جذب صدها نفر به سپاه سوسنگرد

لزوم حل معضل آتش سوزی در جنگل ها باتوجه به مسائل اجتماعی و اقتصادی مناطق جنگلی

از نحوه ایستادن شخصیت خود را کشف کنید

جشن هواداران رییسی در سراسر کشور

شادی مردم تهران پس از پیروزی سیدابراهیم رییسی در انتخابات

زمان برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام اعلام شد

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان خوزستان

تماس نخست وزیر عراق با رییسی پس از پیروزی در انتخابات

متخصص سایت و پیج اینستاگرام

استخدام مشاور املاک با انگیزه آقا و خانم

استخدام راننده و موزع در کارخانه برنا کامبوچا در فارس

دعوت به همکاری

استخدام کارمند اداری در شرکت باختر تجهیز پارسیان در البرز

پیام علی لاریجانی بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری+عکس

ظریف: امیدوارم مباحثات سیاسی در دوره آقای رییسی به صورت سازنده باشد/ حاضرم فردا سفیر به عربستان بفرستم

تقدیر شورای نهادهای حوزوی از مردم غیرتمند خوزستان

مهمترین اولویت دولت جدید در حوزه سیاست خارجی از نگاه فواد ایزدی

کار درمنزل در سراسر کشور با گوشی

خانمی جهت ثبت نام و مدیریت دوره های آموزشی

استخدام نگهبان شب در ورامین

آشپز وسالن کار در آبگوشت کبابی امپراتور سردرود

منشی حسابدار جهت شرکت معتبر

حسابدار خانم پاره وقت صبح هفته ایی سه روز

استخدام خانم در دفتر بازرگانی

منشی شرکت دکوراسیون داخلی

تعدادی ناخن کار حرفه ایی و با تجربه

دانستنی های حقوقی/ مراحل احضار متهم به دادسرا

محمدرضا فربود جشن پیروزی هواداران آیت الله رییسی در شیراز

شادی هواداران رییسی در سراسر کشور

قدردانی تخت روانچی از هموطنان مقیم آمریکا

تحلیل عبدالله گنجی از انتخابات 1400 «در میانه آتش» / «این گوی و این میدان» استقبال متفاوت روزنامه جمهوری از رییسی/دولت رییسی و مذاکرات وین

استخدام مشاور املاک فعال

استخدام مدیر ارتباط با مشتریان و منشی در خراسان رضوی

استخدام برنامه نویس asp.net با حقوق و مزایای عالی در کرج

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در مجتمع هنری نگاره از تهران

آیین استقبال از خدام حرم مطهر رضوی در گناوه برگزار شد

ملت ایران با هوشمندی رهبری همواره خباثت دشمنان را خنثی کرده اند

«نقش ارادت در آستان کرامت» در حوزه هنری اصفهان

شرایط و نحوه استفاده از مرخصی زایمان 9 ماهه

جشن پیروزی هواداران آیت الله سید ابراهیم رییسی در بجنورد

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی در فروشگاه اینترنتی فلورشاپ در تهران

یک نفر برای امور خانه

همه چیز درباره تایید صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری

همه چیز درباره تایید صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری