مطالب مرتبط:
وزیر بهداشت: چرا برای مواد غذایی زیان آور جریمه نمی گذارند؟/ سن بیماری قلبی و عروقی در حال کاهش است/ 87 درصد فوتی‎های کرونا یا بالای 60 سال داشتند یا بیماری زمینه‎ای
وزیر بهداشت: خطرات کرونا برای افراد چاق بیشتر است | چرا برای مواد غذایی زیان آور جریمه نمی گذارند؟
وزیر بهداشت: چرا برای مواد غذایی زیان آور جریمه نمی گذارند؟/ سن بیماری قلبی و عروقی در حال کاهش است/ 87 درصد فوتی های کرونا یا بالای 60 سال داشتند یا بیماری زمینه‎ ای
صدور حکم 2 پرونده احتکار مواد غذایی در شیراز
استخدام بازاریاب فروش مواد غذایی و سرپرست فروش در اردبیل
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 02:002021-05-16پزشكي

نمکی: چرا برای مواد غذایی زیان آور جریمه نمی گذارند؟


چرا برای مواد غذایی زیان آور جریمه نمی گذارند؟ خبرگزاری فارس: وزیر بهداشت گفت: متأسفانه با تعطیلی مدارس، بچه ها در جاده مجازی نشسته و رانندگی می کنند و با استرس و اضطرابی که در این بازی ها پایانی ندارد، - خبرگزاری فارس: وزیر بهداشت گفت: متأسفانه با تعطیلی مدارس، بچه ها در جاده مجازی نشسته و رانندگی می کنند و با استرس و اضطرابی که در این بازی ها پایانی ندارد، حرص خورده و مرتب چیپس و پفک می خورند و در نتیجه چاق تر می شوند.

سعید نمکی وزیر بهداشت در اختتامیه طرح کنترل اضافه وزن و چاقی دانش آموزان (کوچ)، اظهار کرد: واژه کوچ همواره برای ما معانی و تفاسیر مختلف دارد؛ یکی از واژه های پر رمز و راز آفرینش همین واژه کوچ است البته رمزها را می شود با عقل و علم گشود اما این راز گشودنی نیست و فکر می کنم کوچ از رازهای مگوی آفرینش است.

وی ادامه داد: امروز نه تنها ما بلکه جهان از کووید 19 درس ها آموخته است یکی از درس ها این است که مرگ ومیرها در کووید به دلیل یا سن بالاست یا بیماری های زمینه ای است.

* نوجوانانی که بر اثر کرونا" فوت کردند، یک بیماری مادرزادی زمینه ای داشتند یا چاق بودند نمکی افزود: تا قبل از کووید 19، حدود 380 هزار مرگ در این سرزمین داشتیم که 313 هزار مورد آن به دلیل بیماری های غیرواگیر بود که از این مرگ ها، 97 هزار مرگ به دلیل پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن بود؛ به جرأت می توانم بگویم که درصد بالایی از این مرگ ها که به دلیل بیماری های غیرواگیر رخ داد، عاملی به نام چاقی، بی تحرکی و شیوه زندگی غیرمتعادل داشت.

وی ادامه داد: در ایام کرونا آموختیم که افراد دارای بیماری غیرواگیر بیشتر می میرند و در میان کودکان و نوجوانانی که متاسفانه گرفتار این بیماری شدند، آنهایی فوت کردند که یا یک بیماری مادرزادی زمینه ای داشتند و یا چاق بودند.

* اولین کودکی که بر اثر کرونا فوت کرد فقط چاق بود وزیر بهداشت اظهار کرد: از نخستین لحظه هایی که ویروس کووید 19 به اسم کرونا در دنیا بروز و ظهور کرد، پیگیر بود؛ اولین مرگ کودک که اتفاق افتاد، کودک 9 ساله ای در قشم بود که مسافری از قم بود؛ این کودک فقط چاق بود و هیچ بیماری زمینه ای نداشت.

وی اضافه کرد: بعد از این کودک، ما بچه های متعددی را در پی کووید 19 از دست دادیم که ام المرض آنها چاقی بود و این در حالیست که ما در جوانان، نوجوانان و کودکان و نوجوانان، ابتلا به کرونا به ندرت داشتیم.

* 87 درصد مرگ ها در افرادی بالای 60 سال یا دارای بیماری زمینه ای رخ داده است نمکی با بیان اینکه 87 درصد مرگ ها در افرادی اتفاق افتاده است که بالای 60 سال، سن داشته یا یک بیماری زمینه ای داشتند، گفت: به همین دلیل واکسیناسیون را از این سنین شروع کردیم و دو مرحله از واکسیناسیون را دنبال می کنیم؛ مرحله اول کاهش مرگ و میرها و مرحله دوم قطع زنجیره است که در کاهش مرگ و میرها 13.

5 یا 14 میلیون از جمعیت هدف ما، بالای 60 سال بوده یا بیماری زمینه ای دارند.

وی با طرح این پرسش که چگونه می توان با این بیماری در افتاد و آیا یک کاردرمانی است؟، ادامه داد: این اقدام یک کار 100 درصد فرهنگی است و تغییر رویکرد را در شیوه زیست انسان ها می طلبد؛ اما از کجا و چه سنی باید شروع کرد که معتقدم مدرسه است.

* بچه ها در جاده مجازی نشسته و رانندگی می کنند نمکی با بیان اینکه تغییر شیوه زندگی، مبارزه با چاقی، مبارزه با خودخواهی و فزونخواهی، مبارزه با بی احترامی به حقوق اجتماعی، مبارزه با قانون شکنی و پروتکل شکنی در مدرسه تحقق می یابد، اظهار کرد: نمی شود به کسی که دهه چهارم و پنجم عمرش را سپری می کند، تغییر زندگی آموخت؛ گاهی اوقات می بینم یک عده افراد با سن بالا در پارک ها می دوند البته در هر سنی تحرک خوب است اما این از ترس مرگ است اما ورزش در بچه ها متفاوت است.

وی اضافه کرد: متأسفانه با تعطیلی مدارس، بچه ها در جاده مجازی نشسته و رانندگی می کنند و با استرس و اضطرابی که در این بازی ها پایانی ندارد، مرتب چیپس و پفک می خورند و حرص می خورند و در نتیجه چاق تر می شوند؛ پس محلی که می شود مداخله کرد همین سن و سال است.

* اگر حادثه شود، این کودک 120 کیلویی را چه کسی می تواند جابه جا کند؟! وزیر بهداشت تصریح کرد: یکی از نگرانی هایی که دارم نه فقط در رابطه با بیماری های غیر واگیر است بلکه نگرانی ام از بابت مدیریت بحران برای این بچه هاست.

وی توضیح داد: اگر زلزله شود، اگر سیل بیاید، اگر آتش سوزی شود، این طفل معصوم 120 کیلویی را چه کسی می تواند جابه جا کند؛ وقتی ما در سنین این بچه ها بودیم از دیوار بالا می رفتیم و حتی می توانستیم بزرگ ترها را جابجا کنیم اما این بچه ها نمی توانند کاری کنند و زیر آوار می مانند؛ یعنی اگر سیل، زلزله، آتش سوزی و طوفان شود، این بچه ها قدرت مراقبت از خویشتن را ندارند و این آفتی است که متاسفانه گریبانگیر این نسلی شده است که فست فود می خورد.

* چرا برای مواد غذایی زیان آور جریمه نمی گذارند؟ نمکی با بیان اینکه این نسل تنقلاتی که مطلقاً برایش خوب نیست، می خورد، گفت: متاسفانه تبلیغات تلویزیونی و رسانه ای ما هم برای درآمدهای سرشار از میزان تبلیغاتشان پرهیز نمی کند و از سوی دیگر جریمه هم برای مواد غذایی و کالان زیان آور نمی گذاریم.

وی تصریح کرد: در این شرایط متاسفانه نسلی را تحویل خواهیم گرفت که زودتر دیابت می گیرند و زودتر بیماری های قلبی ـ عروقی می گیرند.

* سن بیماری قلبی و عروقی در حال کاهش است وزیر بهداشت بیان کرد: بروید به آی سی یو ها و سی سی یوها سر بزنید و ببنید که سن بیماری قلبی و عروقی دارد کاهش پیدا می کند؛ در گذشته به آی سی یو ها و سی سی یوها که میرفتیم افراد بالای 70 سال را می دیدیم و اکنون سن به 25 سال، 30 سال، 35 سال و 40 سال رسیده است.

وی افزود: 30 سال پیش مسؤول بخش بهداشت کشور بودم و اداره کل بیماری های غیر واگیر را انداختم برای اینکه می دانستم روزی است از چاله بیماری های واگیردار در می آییم و به سیاهچاله بیماری های غیرواگیر می افتیم.

* نگذاریم صبح خیزی به ظهرخیزی تبدیل شود نمکی ادامه داد: با 5 دلار بچه های مان را از 6 بیماری واکسینه کردیم و همه شاخص های مان بهبود پیدا کرد؛ اما فکر می کنید برای تغییر شیوه زندگی چقدر وزارت بهداشت می تواند نقش داشته باشد؟ در تغییر نظام غذایی کشور و جایگزینی غذاهای فست فود به جای غذاهای سنتی که جهان به آن روی آورده است، وزارت بهداشت چقدر می تواند سهم داشته باشد؟ این کار عظیم بین بخشی می طلبد که همه بخش ها باید به این عرصه بیایند.

وی افزود: نظام سلامت در سال های آینده دچار چالش های جدی خواهد شد اگر بی تحرکی ادامه پیدا کند، اگر ورزش منظم از برنامه خانواده حذف شود، اگر زندگی آپارتمانی، بچه ها را بی تحرک بار آورد، اگر فضای مجازی به جای افزایش آگاهی، تنبلی را دامن بزند و اگر تعطیلی مدارس موجب شود که صبح خیزی به ظهرخیزی بدل شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یک شب بستری شدن در ارزان ترین آی سی یو ها و سی سی یوهای دنیا هزار دلار آب می خورد، گفت: نظام های سلامت دنیا با چالش عظیم هزینه های سام آور سلامت رو به رو خواهند شد و قابلیت پرداخت نخواهند داشت به همین دلیل ارزان ترین راه اجرای سندی است که دوستان با این زیبایی تدوین کردند و ما هم همراهی کردیم تا تغییر نگاه، رویکرد و شیوه زندگی را در کشور دامن بزنیم؛ آن هم از محلی که بهترین برش اجتماعی برای ورود به آن است که مدرسه است.


کلید واژه ها: وزیر بهداشت - مواد غذایی - بهداشت - خبرگزاری - چاقی دانش آموزان - اضافه وزن و چاقی - رانندگی - تعطیلی - آفرینش - وزیر - واژه - بچه ها - دانش آموزان - غذایی - جریمه - استرس - مجازی - چیپس و پفک - سعید نمکی - اضافه وزن - اختتامیه - بازی - مواد - جاده - زیان - نمکی - کووید 19 - یکی از - خورند - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
کرونا در ترکیه؛ جان باختن 75 مبتلا و ثبت 6,076 مورد جدید ابتلا

اثرات جبران ناپذیر دعوای والدین مقابل کودک

نکات مهم برای طبخ برنج

جذب راننده با اتومبیل

پرستار خانم جهت نگهداری از سالمند. 8ساعت کار

آیا میدانید اگر مزاج خودرا بشناسید هرگز بیمار نمیشوید

با شست و شوی پا سموم بدن را دفع کنید

چه وقت احتمال ابتلای خانوادگی به کرونا بیشتر می شود؟

رییس سازمان غذا و دارو: در خرداد ماه قطعا واکسیناسیون با واکسن های ایرانی را آغاز خواهیم کرد

رییس سازمان غذا و دارو: کف تولید واکسن کرونای ایرانی 197 میلیون دوز است

مهمترین خبر های جامعه که در 22 خرداد ماه رخ داده است

شایعات واکسن کرونا؛ از ریش دار شدن زنان و دستکاری DNA تا آهن ربایی شدن/ضرورت واکسینه 70 درصدی

با همکاران سمی خود چگونه رفتار کنیم؟

تاثیر سم مار کبرای ایرانی بر سلول های سرطان ریه

استخدام حسابدار خانم یا آقا

فروشنده خانم در آرایشی بهداشتی سَوَن

3 ماده مغذی مورد نیاز بدن مادران

هشدار؛ کمبود این ویتامین منجر به اعتیاد می شود!

شایعات واکسن کرونا؛ از ریش دار شدن زنان و دستکاری DNA تا آهن ربایی شدن/ضرورت واکسینه 70 درصدی

تکنسین تجهیزات پزشکی

جوانسازی پوست با گوجه فرنگی

نگرانی از کرونای هندی در 3 استان/چرایی نوسان در آمار فوتی ها

مضرات قهوه برای این بیماری!

چرخکار و خیاط ماهر خانم

طرز تهیه پاسـتا آرابیاتا خوشمزه و لذیذ

تشخیص بارداری از راه معاینه دهان؟

خواننده معروف واکسن کرونای ایرانی تزریق کرد + فیلم

5دلیل برای مراجعه به متخصص گوارش

چالش های مدیریت بحران کووید-19 در بیمارستان ها

اثر دوز اول واکسن با تأخیر در تزریق دوز دوم چه می شود؟

هرگز خیار را همراه با بادام زمینی مصرف نکنید

چالش های مدیریت بحران کووید-19 در بیمارستان ها

یک خانم با مدارک کارشناسی بهداشت

ایمان؛ نام آن کبوتر غمگین

علت گرسنگی شبانه چیست؟

با رژیمی خاص و سالم می توان عوارض بارداری را کاهش داد

115 فوتی جدید کرونا در کشور / 3483 بیمار در وضعیت شدید بیماری

خواص و فواید فوق العاده ادویه پاپریکا

18 راهکار طلایی برای داشتن نشاط و شادابی بیشتر در زندگی

“ب” مثل بروکلی و مثل برکت سلامتی!

سرطان خون؛ سرطان شایع بین کودکان

تغذیه و رعایت سبک زندگی سالم ضامن سلامت مادران

خوراکی که مصرف همزمان آن با خیار خطرناک است

افزایش احتمال ابتلا به کرونا با چاقی

دکتر علیرضا ناجی: اگر فاصله بین تزریق دو دوز واکسن های کرونا زیاد شود احتمالا اثربخشی ضعیف تر می شود

استخدام خانم در پخش مواد غذایی در بنکداران

طرز تهیه کیک پودینگ موکا

کشورهایی که در صدر واکسیناسیون کرونا قرار دارند/ اینفوگرافیک

فواید شگفت انگیز کیسه کشیدن بدن در حمام

استخدام صندوقدار خانم

خشکی چشمتان را با چای برطرف کنید

مصرف روزانه سیب خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد

2 علامت شایع این روز های کرونا را بشناسیم

علل احتمالی ولع شدید به خوردن یخ و راه های درمان آن

روش های بستن منافذ باز پوست

کوکو سیب زمینی قالبی، یک پیش غذای خوشمزه

پیشنهادهای رژیم غذایی برای خانم ها

مصرف نان های تیره و سبوس دار موجب کاهش چربی های شکمی می شود

عامل اصلی افزایش فشار خون ثانویه در کودکان چیست؟

این افراد نباید واکسن کرونا دریافت کنند

چگونه از آلوئه ورا برای سفیدی پوست استفاده کنیم؟

آب هندوانه؛ مناسب برای پاکسازی بدن

اثر عصاره میوه نسترن وحشی در پیشگیری از سیروز کبدی

استخدام بازاریاب

5 دلیل برای مراجعه به متخصص گوارش

با عدم مصرف آب چه اتفاقی در بدن می افتد؟

نکات مهم برای مسافرت در ایام کرونایی

ویتامینی که کمبود آن استخوان ها را شکننده می کند

ایجاد تعادل در غذای گرم و سرد

5 دلیل برای مراجعه به متخصص گوارش

غذاها ی نفاخ را بشناسید

خانم یا آقا مهندس بهداشت محیط

آیا ایمنی واکسن کرونا دائمی است؟

یافته هایی که درباره کودک نافرمان نمی دانید؛ چرا یک نفر 80 سال قبل سلام نظامی نداد؟ (فیلم)

کشف جالب درباره ارتباط گروه خونی و مشکلات قلبی

ادامه پیگیری خانواده بیماران «اس.ام.ای» برای تامین دارو/ فیلم

شمار بستری کرونایی در مازندران به 345 نفر رسید

توضیحات دادگستری فارس پیرامون تزریق واکسن

واکسن های کووید-19 چه عوارضی دارند؟

26 هزار دوز واکسن کرونا تاکنون در اسلامشهر تزریق شده است

کنترل کیفی داروهای زیستی با کیت های ایرانی/ کیت تشخیص سریع کرونا ساخته شد

علت گرسنگی شبانه چیست؟

رییس سازمان غذا و دارو: در خرداد ماه قطعا واکسیناسیون با واکسن های ایرانی را آغاز خواهیم کرد

استخدام پرسنل خانوم

ماجرای تزریق واکسن کرونا به کارکنان قضایی چه بود؟

26 هزار دوز واکسن کرونا تاکنون در اسلامشهر تزریق شده است

رییس سازمان غذا و دارو: کف تولید واکسن کرونای ایرانی 197 میلیون دوز است

نیرو ساده و جوان

علت گرسنگی شبانه چیست؟

آیا واکسن کرونا مغناطیس دارد؟

منشی اداری شرکت

آنچه زنان زیبا زیاد می خورند | پیشنهادهای رژیم غذایی برای خانم ها

9 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

خلاصه داستان سریال ترکی روزگارانی در چکوروا قسمت 241

تنها بیماران خاص شاغل در دادگستری واکسن زده اند

آمار کرونا مازندران 22 خرداد؛ 25 بهبود یافته و 37 بستری جدید

هراتیان: دو دقیقه برای احیای اریکسن زمان داشتند + ویدئو

6 خاصیت شگفت انگیز دانه آفتابگردان

روشی برای جلوگیری از گسترش تومور سرطانی

115 بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند

نمکی: چرا برای مواد غذایی زیان آور جریمه نمی گذارند؟

نمکی: چرا برای مواد غذایی زیان آور جریمه نمی گذارند؟