مطالب مرتبط:
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی؛ از موثق ترین پایگاه های علمی ایران
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از تاسیس تا تکامل
دانشگاه آزاد اسلامی با پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای تفاهم نامه امضا کرد
واکسیناسیون کرونای افراد بالای 75 سال در کردستان آغاز شد
بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 1400 صادر شد
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 اردیبهشت 1400 ساعت 13:552021-05-16سياسي

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی 27 سال پس از تأسیس


آیت الله رشاد به تشریح روند شکل گیری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و 27 سال فعالیت آن ار زمان تاسیس پرداخت و تاکید کرد: ما در پژوهشگاه مجموعه گفتمان های فکری را به گفتمان سنتی متجمد، - گفتمان مدرن متجدد و گفتمان مجدد تقسیم می کنیم و پژوهشگاه را در زمره جریان گفتمان مجدد قلمداد می کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، این روزها سالگرد تأسیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.

نهادی علمی که 27 سال از حیاتش می گذرد.

بایستگی تحقیقات دقیق و منسجم، نظریه پروری و نوآوری پیرامون زیرساخت های اندیشه دینی و نظامات اجتماعی مبنی بر آن و ضرورت پرداخت علمی و روزآمد به حوادث فکری و صیانت از هویت فرهنگی و سلامت فکری اقشار تحصیل کرده و نسل جوان کشور، تأسیس چنین نهادی را فرض می نمود.

بر این اساس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه ی اسلامی با نظر حضرت آیت الله خامنه ای در سال 1373 تأسیس شد.

در آستانه بیست و هشتمین بهار تأسیس این پژوهشگاه، آیت الله علی اکبر رشاد، مؤسس و رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت وگویی به ارائه توضیحات در این باره پرداخت.

چه شد که به فکر شکل گیری نهضت نقد و نظریه پردازی پس از ظهور انقلاب اسلامی افتادید؟ 27 اردیبهشت ماه، سال گشت آغاز به کار و مبدا تاریخ تأسیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.

طی سال های 68 تا 72 به کرات به نحو کتبی و یا حضوری و در حین تشرف به محضر مبارک رهبر فرزانه انقلاب، نسبت به تهاجم فکری سازمان یافته و فزاینده معطوف به جهان اسلام، خاصه ایران و مبانی انقلاب و نظام اسلامی ابراز نگرانی کرده بودم.

از هر فرصت نسبت به این موضوع مهم به نحوی استفاده و موضوع را خدمت ایشان منعکس می کردم؛ رهبر معظم انقلاب طی 3 جلسه در دیدارهای عمومی و عمدتاً با حضور اعضای انجمن های اسلامی ادارات، اصناف و بانک ها که بنده نیز کمابیش در تدبیر و برپایی این جلسات دخیل و مرتبط بودم راجع به تهاجم فرهنگی سخن گفتند.

گرچه پیش از آن هم در سال های قبل از رهبری و در دوره ریاست جمهوری طی دو سال متوالی که به بهانه تأسیس سازمان تبلیغات در محل حوزه هنری مراسمی برگزار شده بود و ایشان نیز در هر دو آیین سخنرانی داشتند در هر نوبت از تهاجم فرهنگی و از وقوع یک هجمه فرهنگی سخن گفته بودند اما نظرها را جلب نکرده بود.

بعد از تصدی رهبری طی آن سه دیدار، نکات و مطالب دقیقی را فرمودند که بازتاب وسیع پیدا کرد و به یک مسئله ملی تبدیل شد؛ بعد از آن سخنرانی ها در یکی از دفعات تشرف که تصور می کنم در سال 69 اتفاق افتاد وقتی گرفته و خدمت ایشان مشرف شدم و شاید حدود یک ساعتی درباره همین مقوله تهاجم فرهنگی نکاتی را عرض کردم و ایشان مطالبی را فرمودند.

در آن جلسه مواجهه لطف آمیز، مشفقانه و مشوقانه ای نسبت به حقیر داشتند؛ تعابیری که قطعاً از موضع ذره پروری و تشویق و تقویت اعتماد به نفس برای ترغیب بنده جهت ورود به این عرصه بود که البته جای نقل آن نیست؛ ایشان تاکید داشتند که امثال بنده وارد بحث های فکری جدی روز و حوزه نقد و قلمرو نظریه پردازی شویم و رهنمودهایی دادند از جمله اینکه جبهه فکری و فرهنگی مقابل ما چونان یک سپاه و یک رشته است و باید به قلب لشکر زد.

در آن جلسه از باب اظهار نگرانی و گله و شکوِه به ایشان عرض کردم شما به فرماندهی می مانید که در میانه میدان فرمان حمله می دهد، (به تعبیر عرب ها فریاد می زند شدّوا اما کو سپاهی که این فرمان ها را اجابت کند) و از کنج و گوشه این میدان تجاوبی به گوش نمی رسد، اجابتی به چشم نمی خورد؛ شما به فرمانده بی سپاه می مانید! ایشان آن زمان جمله ای را با این تعبیر فرمودند که من راجع به تهاجم فرهنگی صحبت کردم، از تهاجم فرهنگی سخن گفتم اما افراد نفهمیدند من چه می گویم! بعد فرمودند مسئولین نفهمیدن و فرمودند: بعضی گفتند از زمان هابیل و قابیل، دو جبهه حق و باطل همواره مقابل هم قرار داشتند و همچنان این دو جبهه تداوم یافته است و امثال این حرف ها را زدند و مطلب را به بستر تاریخی بردند و احیاناً به مصاحبه، سخنرانی و بسا به برگزاری سمینار و همایشی قناعت کردند در حالی که مراد من اینها نبود! خاطرم هست نوبت دیگری با جمعی ده نفره از دوستان از جمله آیت الله جنتی و برخی از فضلا و بزرگان امروز که در صدد بودیم نهادی را به عنوان ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر تأسیس کنیم و حتی با هم عهد کرده و بلکه کاملاً به صورت بیعت با هم پیمان بسته بودیم تا در زمینه احیای امر به معروف و نهی از منکر فعالیت سازمان یافته ای داشته باشیم با آن جمع خدمت حضرت آیت الله خامنه ای رسیدیم؛ ایشان خیلی استقبال کردند خیلی تشویق و تشکر کردند؛ گزارشی از جلسات اولیه که صورت بسته بود ارائه شد و ایشان مطالبی را در خصوص تهاجم فرهنگی مطرح کردند از جمله اینکه با تعبیر مشهدی فرمودند: تهاجم فرهنگی این یلاخ مو نیست که از زیر روسری بیرون آمده است تهاجم فرهنگی آن فکری است که پشت این است و باید به آن پرداخته شود.

یک طره مو بیرون از روسری بودن حرام و گناه صغیره است اما آنچه که پشت صحنه است و این جریان را به راه می اندازد آن گناه کبیره است و آن تهاجم فرهنگی است.

گویا پیش از تأسیس پژوهشگاه، معاونت پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی تأسیس شد، هدف از تأسیس معاونت پژوهشی در سازمان تبلیغات چه بود؟ من در آن زمان قائم مقام حضرت آیت الله جنتی در سازمان تبلیغات بودم.

بعد از این جلسات و گفتگوها و بیان دغدغه ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم با حضرت آیت الله خامنه ای، به نظرم می آید روز اول یا یک روز قبل از ماه مبارک رمضان بود که با آیت الله جنتی تماس گرفته و عرض کردم که خدمت رهبری رسیدم و شرح ما وقع را گفتم؛ البته قبلاً هم مکرر به آقای جنتی عرض کرده بودم که می خواهم خدمت آقا مشرف شده و برای خود تعیین تکلیف کنم و بدانم آیا ایشان این توقع یا آمادگی را دارند که از سازمان تبلیغات به مثابه سپاه فرهنگی انقلاب حمایت کنند و ما همین جا بایستیم و فعالیت کنیم و یا اینکه باید کار دیگری کرد؟ خاطرم هست آیت الله جنتی فرمودند که شما افطار منزل ما بیایید؛ خدمت ایشان رفتم و در محضر ایشان بودم و ماجرا را توضیح دادم و عرض کردم که من باید به کارهای دیگری بپردازم؛ البته ایشان رضایت نمی دادند و ندادند ولی این دغدغه در من تقویت شد و به همین جهت ابتدا در سازمان تبلیغات واحدی به عنوان معاونت پژوهشی تأسیس کردیم.

تا آن زمان سازمان تبلیغات، معاونت پژوهشی نداشت.

این معاونت با رویکرد نقد جریان های فکری فرهنگی و تولید محتوا و نظریه پردازی تأسیس شد ولو اینکه نمی شد چنین شئون و اموری از یک دستگاه فرهنگی و تبلیغی عام همچون سازمان تبلیغات توقع داشت ولی چنین تصمیمی گرفتیم و مدتی هم شخصاً مضاف بر قائم مقامی سازمان، سرپرستی این معاونت را نیز عهده دار شدم تا اینکه شخص مناسبی پیدا کنیم.

مدتی مرحوم حجت الاسلام روح الله حسینیان را دعوت به کار کردیم و ایشان معاونت پژوهشی بودند و در خدمت ایشان بودیم اما خوب این مقدار و نحوه فعالیت من را اشباع نمی کرد و نمی توانست مرا قانع کند تا اینکه در سال 72 خدمت ایشان نامه ای نوشتم؛ نامه ای که از سر درد و از عمق جان و از سویدای دل بر می آمد! نامه بسیار عاطفی و از دل بر خاسته بود… .

خاطرم هست که آن زمان هنوز در درس فقه و اصول استاد مرحوم آیت الله آقا مجتبی تهرانی شرکت می کردم که استاد بزرگوار و دوست فاضل و قدیمی بنده جناب آقای حجازی هم در این درس ها تشریف می آوردند.

روزی ایشان در صحن مدرسه مروی گفتند حضرت آقا نامه شما را دیده و فرمودند حال که آقای رشاد آنقدر دغدغه این مسائل را دارند برنامه ریزی کنند و وارد این زمینه ها شوند.

آقای حجازی نقل کردند که ایشان فرموده اند ما پیش از انقلاب شخصیت های برجسته ای همچون استاد شهید مطهری (ره) داشتیم بی آنکه امکاناتی در اختیار داشته باشد و بی آنکه دستگاه و دولتی پشت ایشان باشد یک تنه به مصاف تفکرات وارداتی می رفت و با نظریه های جدید مواجه می شد، هم به نقد آنها می پرداخت هم به تنهایی به موازات و در مقابل آن نظریات نظریه پردازی می کرد؛ اما بعد از انقلاب مثل شهید مطهری را نداشتیم و اگر هم بودند درگیر کارهای مدیریتی و اجرایی و مسائل انقلاب شدند، مسئولیت هایی در نظام پذیرفتند و در نتیجه خلأیی به وجود آمد که باید برای این قضیه تدبیری کرد و باید تشکیلاتی به وجود بیاید که این خلاء را پر کند.

این مطلب در اوایل سال 72 گفته شد و همان سال بلافاصله و بنا به صلاحدید ایشان جلسه ای در محضر ایشان تشکیل شد؛ جلسه ای با حضور حضرات آیات مکارم شیرازی، علامه جوادی آملی، هاشمی شاهرودی، علامه فقید مصباح یزدی و دو سه تن از جوان ترها یعنی دو هم درس و هم بحث فاضل حقیر اساتید محترم سید محمدرضا مدرسی یزدی و محمود محمدی عراقی و بنده کمترین برگزار شد.

دو سه جلسه با موضوع تدبیر و تلاش برای همین اقدام تشکیل و مشورت می شد، بنده هم مطالبی را یادداشت می کردم که در آن جلسات عنوان و پیرامون آنها بحث می شد.

اوایل اردیبهشت ماه سال 1373 جلسه ای خدمت ایشان با همین ترکیب که عرض کردم تشکیل شد و در واقع آن جمع با رهنمود زعیم حکیم امت به تصمیم رسیدیم و بنا شد کاری شروع شود.

خاطرم هست متنی را تهیه کرده بودم حاکی از اینکه باید نهادی علمی فکری تأسیس کنیم تا لاقل در سه حوزه فلسفه و کلام، نظام های اسلامی و مسائل فرهنگی و اجتماعی فعالیت کند؛ چیزی شِبه اساسنامه شده بود و آن متن مبنای بحث در آن جلسات شده بود.

قبل از ظهر بود و دو سه ساعتی جلسه طول کشید، نزدیک به اذان ظهر شده بود که حضرت آقا جمع بندی کرده و در نهایت فرمودند کار باید شروع شود و مدیریت آن نیز با آقای رشاد باشد، ایشان کار را پیش ببرند و آقایان هم باید کمک کنند.

من در آن جلسه عرض کردم خوب این جلسه به چه شکلی ادامه پیدا کند؟ آقا با تعبیری فرمودند که من خیلی علاقمند و مشتاق هستم ولی نمی توانم به طور مرتب و منظم در این جلسات شرکت کنم.

آیت الله مکارم شیرازی هم تازه در فرایند مرجعیت قرار گرفته بودند و با تواضع فرمودند اشتغالات من زیاد شده اما همچون مشاوری امین هر وقت لازم دیدید با هم مشورت و گفتگو می کنیم.

حضرت آیت الله جوادی آملی هم فرمودند هر موقع جمع شدید اعلام کنید من هم آمادگی حضور دارم.

آقایان دیگر هم گفتند شما هر وقت لازم بود اعلام کنید و ما دور هم جمع خواهیم شد.

البته نکات بسیاری در این جلسات و خاصه در جلسه اردیبهشت ماه 73 مطرح شد که الان مجال بازگویی آنها نیست شاید در فرصتی به تفصیل آنها را در حدی که یادم مانده عرض کنم.

در هر حال بنا بر این شد که کار آغاز شود.

قبل از اینکه تشکیلات را به طور رسمی ایجاد کنیم با اندک شمار فضلای حوزوی و دانشگاهی که آن زمان با مباحث فکری جدیدالورود آشنا بوده و سررشته داشتند مشورت هایی کردم از جمله با آیت الله شیخ صادق لاریجانی، دکتر حدادعادل، حجت الاسلام حمید پارسانیا و دیگر دوستان فاضل جوان صحبت کردم، گرچه عدد آنها به شمار انگشت های یک دست هم نمی رسید.

به هر حال کار را آغاز کردیم، ابتدا از کسانی که می شناختیم یا می شنیدیم که اهل فکر هستند، دغدغه دارند دعوت کردیم ایشان را دور هم جمع کردیم و اینگونه در تهران و قم جلساتی آغاز شد و ابتدا از مکانی در مؤسسه امیرکبیر کار را آغاز کردیم.

بعدها در تهران بنا به دستور رهبر معظم انقلاب یک نیم طبقه از یکی از بلوک های مجتمع امام خمینی (ره) مقابل مصلای تهران را در اختیار ما گذاشتند در حدی که یادم هست کل بودجه ای که در سال اول در اختیار من قرار دادند حدود 5 میلیون تومان بود! یادم هست در همان سال ها جناب استاد دکتر مهدی گلشنی مسئولیت مؤسسه ای را برعهده داشتند که متشکل از مراکز و مؤسسات مختلفی بود و با ادغام آنها در شرف تبدیل شدن به یک نهاد واحد قرار داشت، من عرض کردم خوب است که عنوان این مجموعه را بگذارید پژوهشگاه مطالعات اجتماعی و علوم انسانی و همین طور هم شد.

به هر حال تعبیر پژوهشگاه چندان رواج نداشت! اما این اسم را با مشورت و بیشتر با تاملات انتخاب کردیم و نهاد از همان ابتدای تأسیس به عنوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نام گرفت.

در حقیقت این چهار کلمه هر یک نماینده وجهی از وجوه هویتی پژوهشگاه قلمداد می شوند اولاً پژوهشگاه است و دانشگاه نیست، مؤسسه فرهنگی نیست، صرفاً یک مؤسسه پژوهشی نیست بلکه یک عنوان مصطلح را روی خودش گذاشته و تعریف خاص خود را دارد و مرکز پژوهشی عالی قلمداد می شود؛ همانطور که دانشگاه مرکز آموزش عالی به حساب می آید.

پژوهشگاهی است که در قلمرو فرهنگ و اندیشه کار می کند یعنی در حوزه مبانی و زیر ساخت های فکری، فلسفه، کلام، الهیات و در حوزه فرهنگ، علوم انسانی و رفتاری و مناسبات اجتماعی فعالیت می کند؛ علاوه بر اینکه این پژوهشگاه، اسلامی است و بناست که بر اساس مبانی، مواضع و دیدگاه های اسلامی فعالیت کند.

در طول این سال ها خاصه سال های اول گرچه هرگز با آن ترکیبی که عرض شد جلسه ای تشکیل نشد ولی ارتباط آیت الله هاشمی شاهرودی و آیت الله مصباح یزدی با این نهاد حفظ شد و تا چندین سال هر دو در محل پژوهشگاه حاضر می شدند.

در ابتدا پژوهشگاه دارای سه بخش بود و این سه بخش همان هایی بود که در آخرین جلسه تصمیم گیری در اردیبهشت ماه 1373 ساختاری را طراحی کرده و اینها را در آنجا لحاظ کرده بودم.

پژوهشگاه فعالیت خود را با همان سه بخش ادامه داد و رفته رفته عنوان بخش به عنوان پژوهشکده تبدیل شد و آرام آرام پژوهشکده چهارمی در سال های بعد به اسم پژوهشکده دانشنامه نگاری تأسیس شد و در مجموع پژوهشگاه با چهار پژوهشکده به کار خود ادامه داد و می دهد.


کلید واژه ها: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - پژوهشگاه - اندیشه اسلامی - اندیشه - گفتمان - فرهنگ - تأسیس - اسلامی - حضرت آیت الله خامنه ای - آیت الله خامنه ای - آیت الله - آیت الله رشاد - پرداخت - فکری - هویت فرهنگی - کنیم - علمی - الله - نسل جوان - خامنه ای - اجتماعی - تحقیقات - زیرساخت - فرهنگی - فعالیت - نوآوری - سالگرد - آستانه - گزارش - تشریح

آخرین اخبار سرویس:
معرفی اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر جعفریه

معرفی اعلام اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر دستجرد

محمد مهدی پور عرب جشن پیروزی هواداران آیت الله رییسی در البرز

واشنگتن: به تداوم مذاکرات هسته ای با ایران بعد از انتخابات متعهد هستیم

نتایج انتخابات شورای شهر یزد  1400

امام جمعه سنندج: انتخاب آیت الله رییسی نتیجه شعور و بصیریت بالای مردم بود/مشارکت مردم کردستان در انتخابات قابل تقدیر است

ثروتمند شدن به سبک پیامبر رحمت(ص)/ چگونه ؟

پیام تبریک کتائب حزب الله عراق به رییس جمهور منتخب ایران

استخدام طراح و نیروی خدمات

استخدام نماینده علمی و فروش در دایان طب اکسیر در تهران و البرز

منتخبان شورای شهر در شهرستان اندیکا مشخص شدند

نتایج انتخابات شورای اسلامی شهر قزوین اعلام شد

منتخبین ششمین دوره شورای شهر نیشابور مشخص شدند

ادامه شمارش آرای انتخابات شوراها در خوزستان

منتخبان شورای اسلامی شهر سلفچگان معرفی شدند

ترانه بازداری جشن پیروزی یاران ابراهیم

اعلام اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر کهک

منتخبان شورای شهر در شهرستان اندیکا مشخص شدند

اسامی شورای شهر پیشوا

علام اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر قنوات

نتایج انتخابات شورای شهر مشهد 1400

نشست کمیسیون مشترک برجام 14:30 امروز به وقت تهران در وین

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان اصفهان

آقای کارگردان! اصلاح طلبان به شومن بازی شان باختند

گمانه زنی درباره کابینه ابراهیم رییسی

اعضای ششمین دوره شورای شهر «آبعلی» مشخص شدند

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان اردبیل

تصاویر| مراسم پیروزی رییسی در میدان امام حسین تهران

قول وزارت بهداشت به داوطلبان آزمون ارتقاء دستیاری

فاطمه خانی جشن پیروزی مردم دارالعباده

نتایج انتخابات شورای شهر کرمان 1400

واکنش وزارت خارجه رژیم صهیونیستی به پیروزی آیت الله رییسی

نخست وزیر ارمنستان پیروزی آقای رییسی را تبریک گفت

چند ساعت از زندگی

چندنفراقابازنشسته ترجیحا فرهنگی موردنیازاست امور اداری

منشی خانم با 5 سال سابقه

آمایش سرزمین از مفهوم تا مطلوب

تبلیغ پــوچ برای هیچ

روحانی :در دولت دوازدهم برای تولید واکسن کار بزرگی انجام شده است

اعلام نتایج انتخابات شوراهای اسلامی حوزه های شهری تربت جام

«عبدالله عبدالله» پیروزی رییسی را تبریک گفت

پسر کوچولو ی آقای مجری /عکس

همه باید از رییسی حمایت و با او همکاری کنیم

دولت بازگشت امید /همراهی با رییس جمهور منتخب /آغاز عصر جدید

ایسنا جشن پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان آذربایجان غربی

نه بزرگ ایرانیان به ائتلاف شومِ آمریکا، اسراییل و رژیم های مرتجع عربی

اعلام نتایج انتخابات شوراهای اسلامی حوزه های شهری تربت جام

اعلام نتایج انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهرها در استان قزوین+جدول

ویدئو| آقای خواننده اشک پژمان جمشیدی را درآورد

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان آذربایجان شرقی

جشن پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری - میدان ولیعصر

عکاس و ادیتور خانم جهت اتلیه باغ تالار

نیرو سالندار برای کافه رستوران

کارگر کارواش

استخدام آشپز و تخته کار و کباب پز و نیروی کارساده

استخدام مشاور فعال خانوم یا آقا

اعلام جزییات شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در شیراز

استخدام الکتروتکنیک کار (تابلو برق) در شرکت صالحی ماشین ایرانیان در اصفهان

نشست اضطراری مقامات رژیم صهیونیستی برای بررسی راهبرد آینده ایران

«عبدالله عبدالله» پیروزی رییسی را تبریک گفت

دولت آینده با مدیریت جهادی به دنبال حل مشکلات معیشتی مردم باشد

پسر کوچولو ی آقای مجری /عکس

اصلاح طلبی زنده است؟

تشریح علل تاخیر در اعلام نتیجه انتخابات شورای شهر قم

رسانه انقلابی آینه نگار خواستگاه مردم در دولت

حضور تماشایی گوزن ها اطراف محیط بانی

حمید وکیلی جشن پیروزی هواداران آیت الله رییسی||| در میدان ولیعصر(عج)

نشست کمیسون مشترک برجام امروز برگزار می شود

امام جمعه سنندج: انتخاب آیت الله رییسی نتیجه شعور و بصیریت بالای مردم بود/مشارکت مردم کردستان در انتخابات قابل تقدیر بود

نتایج انتخابات شورای شهر اهواز 1400

تشرف 100 سالمند محروم به حرم امام رضا (ع)+عکس

تنها راه باقی مانده برای اصلاحات

دولت سیزدهم نباید به سمت پاسخگویی به سهم خواهی ها برود/ مسئولین جدید باید 24 ساعته کار کنند

نه به تحریم، اولین پیام مشارکت مردم بود

تفاوت بین اختلاس و کلاهبرداری

استخدام تحصیلدار و کارپرداز در شرکت صنایع الکترونیکی مگامداوم در شرق تهران

استخدام بازرس در شرکت مهندسی پرسو الکترونیک رادمهر در تهران

نتایج نهایی انتخابات از سوی شورای نگهبان اعلام می شود

همتی از همه رای دهندگان قدردانی کرد

نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام فردا برگزار می شود

شورای همکاری خلیج فارس در جایگاهی نیست که برای مذاکرات برجامی تعیین تکلیف کند

سالمندآزاری؛ بحرانی پنهان در نهاد جامعه

آغاز دوباره عصر چمران!

جشن پیروزی ابراهیم رییسی در میدان ولیعصر

صادق زیباکلام: چه کسانی پیروز انتخابات هستند؟

تصاویر | جشن پیروزی «رییسی» با حضور جمع زیادی از مردم

نتایج انتخابات شورای شهر اصفهان 1400

گمانه زنی درباره کابینه ابراهیم رییسی

همتی از همه رای دهندگان قدردانی کرد

پیام تبریک رییس جمهور ازبکستان برای سید ابراهیم رییسی

استخدام عکاس، طراح و گرافیست

اپراتور سی ان سی وکیوم و ام دی اف کار ماهر

استخدام طراح تیزر در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام نیرو در مجموعه بزرگ احدی

منشی و بازاریاب خانم

نشست اضطراری مقامات رژیم صهیونیستی برای بررسی راهبرد آینده ایران

عباس بوعذار نفر دوم انتخابات شد!

همتی از همه رای دهندگان قدردانی کرد

جشن پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات - 4

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی 27 سال پس از تأسیس

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی 27 سال پس از تأسیس