مطالب مرتبط:
آزادی 11 زندانی جرائم غیر عمد در دامغان
آمار استثنایی پرسپولیس در دیدار های خانگی ؛ آزادی ، دژ محکم سرخ ها
مصداقی تراز بالا از نعمت آزادی
پیوستن یک مداح دیگر به پویش آزادی زندانیان
هنیه: مقاومت کوتاه ترین راه به سمت آزادی قدس است
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 اردیبهشت 1400 ساعت 13:152021-05-16سياسي

نگاهی بر رونوشت های بومزاد و غیر بومیِ آزادی


حوزه/ مشهورترین رونوشت اسلامی و بومزاد «آزادی» در کلام امیرالمؤمنین علی علیه السلام ارائه شده و به اندیشه حکما و شعرای زبان فارسی نفوذ کرده است.

- حوزه/ مشهورترین رونوشت اسلامی و بومزاد آزادی در کلام امیرالمؤمنین علی علیه السلام ارائه شده و به اندیشه حکما و شعرای زبان فارسی نفوذ کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین ایراندوست، استادیار دانشگاه، مدرس حوزه و مدیر مسئول مجله مطالعات فقهی فلسفی در مقاله ای به موضوع نگاهی بر رونوشت های بومزاد و غیر بومیِ آزادی پرداخته است که تقدیم نگاه شما خواهد شد: مقدمه: برخی تعاریف آزادی در غرب به یک نوع آزادی منفی و برخی به آزادی مثبت دلالت دارد.

آیزایا برلین (متوفی 1997) فیلسوف سیاسی، و طرفدار پرتعصب لیبرالیسم نخستین کسی بود که در نظریه سیاسی، به تفکیک این دو نوع آزادی پرداخت و در مقاله ای به نام دو مفهوم آزادی کوشش کرد تا به روشنی بین آزادی منفی و آزادی مثبت فرق گذارد.

آزادی منفی (یا آزادی از) به معنای تحمیل نکردن مانع و محدودیت از طرف دیگران است و آزادی مثبت (یا آزادی برای)، از سویی به معنای توان تعقیب و رسیدن به هدف و از سوی دیگر به معنای استقلال یا خودفرمانی در مقابل وابستگی به دیگران است.

برلین آزادی منفی را به مکتب سنتی لیبرالیسم مربوط می داند که از قرن هفدهم تا قرن نوزدهم در بریتانیا و فرانسه پدید آمد.

(برلین، 1385، ص31) مرحوم عنایت در مقاله تأملی در معنای آزادی مثالی برای آزادی منفی ذکر کرده و آن الاغی بود که در دوران جوانی توسط صاحبش بکار گرفته شده و در دوران پیری و از کارافتادگی، صاحبش او را آزاد کرده است و الاغ از این آزادی منفی نزد انوشیروان شکایت می برد.

بنابراین آزادی انسان فقط با رفع قیود زندگی و رفتار او تحقق نمی پذیرد ولی این استنباط منفی از آزادی با همه عیوب و زیانهایش در میان متفکران پیروان زیادی داشته است.

مثلا تامس هابز می گوید: انسان آزاد کسی است که از کاری که اراده برآن گمارده است بازداشته نشود (عنایت، نگین، 1347، شماره 45).

اینها نمایانگر رونوشت غیر بومی آزادی است.

یعنی آزادی به قرائت غربی ها.

اما آزادی یک رونوشت بومی و اسلامی هم دارد.

در این نوشتار که با ساختار مقاله کوتاه (Essay) و از نوع طبقه بندی (Classification) تنظیم گشته، همین هدف دنبال شده است.

در این شیوه نگارش از مقاله کوتاه، هدف دسته بندی یک مفهوم مثل آزادی در قالب طبقات مختلف و بحث و بررسی در مورد هر کدام است.

رونوشت های غیربومی آزادی رونوشت های غیربومی آزادی آنقدر متنوع است که پژوهشگران نیز این تعدد و تنوع را ناستودنی می دانند.

منتسکیو در روح القوانین می گوید: هیچ کلمه ای به اندازه آزادی، اذهان را متوجه خود نساخته و به هیچ کلمه ای معانی مختلف مانند آزادی داده نشده است! و سپس خود چنین تعریف می کند: آزادی آن است که انسان حق داشته باشد هرکاری را که قانون اجازه می دهد، بکند.

و آنچه قانون منع کرده، و صلاح او نیست مجبور به انجام آن نشود(منتسکیو، 1370، 292) آزادی دنیا طلبانه و سکولار غربی برای ما یک الگوی غیربومی است.

این رونوشت از آزادی در تفکر غرب عبارت است از: فقدان هرنوع منع و جلوگیری که آزادی منفی یا آزادی سلبی نامیده می شود و پایه لیبرالیسم است که فیلسوفان انگلیسی آن را طراحی کرده اند.

(رابرتسون، 1375، ص10).

دیوید رابرتسون درکتاب فرهنگ سیاسی معاصر می گوید: نظریه پردازان سیاسی، آزادی را غالبا به دو نوع تقسیم می کنند: آزادی منفی و آزادی مثبت.

آزادی منفی برفارغ بودن از موانع و محدودیت های خارجی یا بیرونی دلالت دارد و شعار آزادی رایج در کشورهای مردم سالار معاصر غربی و آزادی خواهی لیبرالیسم اصیل و بی پیرایه همین است.

(پیشین، ص 11).

لئوپولد فرانتس نویمان (1900 - 1954)، یک آلمانی یهودی و از فعالان جناح چپ سیاسی، و نظریه پرداز مارکسیست و یک دانشمند علوم سیاسی و یکی از بنیانگذاران علم مدرن سیاسی در جمهوری فدرال آلمان است.

وی در تعریف این قسم از آزادی می گوید: آزادی یعنی فقدان منع و این برداشت پایه نظریه لیبرال درباره آزادی است.

این را می توان آزادی منفی یا آزادی حقوقی تعریف کرد.

مراد از منفی، صفت بدی نیست، بلکه یعنی ناکافی.

وبا عنصری بنام (فقدان مانع) نمی توان آزادی سیاسی را تبیین کرد.

آزادی منفی لازم است، ولی کافی نیست؛ زیرا نمی گوید که می خواهیم از این آزادی به چه منظوری استفاده کنیم و جوهر و محتوای آزادی ما بناست چه باشد.

(نویمان، 1373، ص 68 - 69 ) برخی دیگر از متفکران غربی، آزادی منفی را چنین معنا کرده اند: قلمروی از کنش فردی که درآن، صاحبان قدرت حق ندارند فرد را ازکاردلخواه اش بازدارند یابه کاری که نمی خواهد وا دارند.

(بوتیو، نوربرتو، 1376، ص 29) اشکال این رونوشت های غیربومی از آزادی عبارتند از : 1- در رونوشت منتسکیو قانون موضوعه بشری بر آزادی سیطره دارد.

درحالیکه قانون محصول ذهن بشراست و آزادی موهبت الهی.

2- رونوشت آزادی منفی که پایه لیبرالیسم و شعار رایج در کشورهای مردم سالار معاصر غربی است، با این اشکال روبروست که متعلق آن مشخص نمی باشد و معلوم نیست ما می خواهیم از این آزادی (یعنی رهایی از مانع) به چه منظور استفاده کنیم.

(نویمان، پیشین، ص 381) و یا چنان که عده ای دیگر از متفکران غربی گفته اند: عادتمان این است که بگوییم آزادی خوب است.

من برآنم که نباید در دم، به چنان تصدیقی قایل شد.

زیرا آزادی های بسیار هست.

همان گونه که قیود و موانع بسیار است.

(کرنستون، 1370، صص 20-15) .

برخی از خوانندگان کتاب های فلسفی و سیاسی چندان به نام آزادی خو گرفته اند که هرگز به فکرشان نمی گذرد، بپرسند: آزادی از چه؟ (همان).

این ابهام زمینه سوءاستفاده فرصت طلبان و دین گریزان و قانون ستیزان را فراهم نموده است.

3- رونوشت آزادی مثبت در تفکر غرب، در پیوند با عقل شکل می گیرد.

یعنی آزادی مثبت بر نقش عقل بر اراده و انتخاب استوار است.

(کرنستون، پیشین؛ و نیز رحیمی، 1374) مثلا اسپینوزا چنین می گوید: انسان آزاد کسی است که تنها به موجب حکم عقل زندگی می کند.

و لایب نیتس می گوید: آزادی، خودانگیختگی عقل است.

و از کانت این تعریف به ما رسیده است: آزادی عبارت است از استقلال از هر چیز سوای قانون اخلاقی که توسط وجدان یا عقل عملی درک می شود.

اما کانت در حوزه سیاست و حقوق براین باور است که مردم حق مقاومت و براندازی حاکم را ندارند فقط حق شکایت کردن دارند، اگر مردمی دست به مقاومت و شورش ببرند، حاکم نیز به اعمال خشونت دست می زند که این به جز ویرانی و تخریب به بار نمی آورد.

وی معتقد است چون قانون از طریق قدرت قانونی به نمایندگان مردم و از طریق این ها به مردم تفویض می شود، مردم از حقی قانونی برخوردار نیستند تا علیه حکومت و حاکم شورش و طغیان کنند.

(کانت، فلسفه حقوق، 1380).

این رونوشت از آزادی می گوید، اگر کسی از حاکمیت عقل بر خودش محروم باشد، نه تنها از آزادی به معنای رهایی و رفع موانع سودی نخواهد برد، بلکه این نوع از آزادی وسیله ای مناسب برای تمنیات حیوانی او خواهد شد و در نهایت، به زیان او خواهد انجامید، بنابراین، تنها انسان های عاقل آزادند و آزادی تنها در پرتو عقل دست یافتنی است.

دیوید رابرتسون این نوع آزادی را آزادی واقعی می نامد و براین باور است که ریشه و سابقه آزادی در اروپا، که غالبا آزادی مثبت نامیده می شود، در اندیشه یونان است و پس از آن، در جنبش های فلسفی هگل و کانت و اخیرا درکارهای متفکران مارکسیست، به خصوص کسانی مانند مارکوزه دیده می شود.

که برخلاف آزادی خواهی انگلیسی تکیه بر آزادی واقعی انتخاب درونی است، نه بر آزادی منفی و سلبی.

(دیوید رابرتسون، ص 11) تمام اشکالاتی که بر عقلانیت و خردگرایی غرب وجود دارد خصوصا خردگرایی مبتنی بر ماتریالیسم و سکولاریسم، همه متوجه این رونوشت از آزادی خواهد بود.

انسان محوری (اومانیسم) و استقلال و تکیه انسان بر عقل خویش در برابر خدا و وحی و تفسیر ابزاری از عقلانیت، موانع و نواقص دیگری هستند که براین معنا از آزادی چیره شده است.

رونوشت اسلامی و بومزاد آزادی : مشهورترین رونوشت اسلامی و بومزاد آزادی در کلام امیرالمؤمنین علی علیه السلام ارائه شده و به اندیشه حکما و شعرای زبان فارسی نفوذ کرده است.

حضرت در نامه 31 نهج البلاغه می فرمایند: لا تَکُن عَبدَ غَیرِکَ وَ قَد جَعَلَکَ اللهُ حُـرّاً بنده دیگری مباش.

که خداوند تو را آزاد آفریده است.

(نهج البلاغه، نامه 31) این سخن از غرر احادیث حضرت علی(ع) است که زیباترین تعریف از آزادی را ارائه فرمودند.

با توجه به مفردات این حدیث، ویژگی آزادی چنین است: 1- آزادی یک نوع شدن و صیرورت است.

وضعیتی از هستی و وجود شخص در رابطه با جامعه است.

(به قرینه لا تَکُن) 2- آزادی در این رونوشت اسلامی، دچار حدوث و زوال می شود.

.

(به قرینه لا تَکُن) 3- آزادی در این رونوشت اسلامی آزادی مثبت است.

اما نه به معنای خودانگیختگی عقل و نه فقط در پیوند با عقل، که در رونوشت غیربومی وجود داشت.

بلکه در پیوند با خدا، چون بلافاصله فرمود (قَد جَعَلَکَ اللهُ حُـرّا) یعنی توانایی انسان به کارکردن و زیستن به شیوه ای که خدا او را آفریده است.

به دلیل تفاوتی که بین تعبیر دینی از آزادی مثبت با تعبیر غربی آن وجود دارد، در این مقاله، از اصطلاح آزادی ایجابی استفاده می شود.

4- آزادی در این رونوشت اسلامی آزادی منفی است.

اما نه به معنای فقدان هرنوع منع و جلوگیری که در رونوشت غیربومی وجود دارد.

بلکه به معنای فقدان بندگی غیر است.

به دلیل تفاوتی که بین تعبیر دینی از آزادی منفی با تعبیر غربی آن وجود دارد، در این مقاله، از اصطلاح آزادی سلبی استفاده می شود.

جایگاه غیر در آزادی سلبی، خیلی مهم است.

بنابر نظریه ابن فارس این واژه دو معنا دارد که معنای دوم در اینجا مراد حضرت (ع) است و آن اختلافِ شییین است.

(ابن فارس، 1389ق) بین من و غیرمن اختلاف در شیییت است.

در اینجا من حقیقی و متعالی است.

اما غیرمن مجازی و حیوانی و دنیوی و پست است.

دراین صورت غیر سه قلمرو دارد: الف- اول: اشخاص که در معصیت و گناه قرار دارد.

چرا که اطاعت از این اشخاص به منزله عبد و بندگی آنان است به دلالت این روایت از إمام صادق علیه السلام که فرمود: من أطاع رجلا فی معصیه، فقد عبده.

(الکلینی، ج2، ص398 ).

حتی گوش دادن به سخنان دیگری یک نوع بندگی است به دلالت این روایت إمام باقر علیه السلام که فرمود: من أصغی إلی ناطق فقد عبده.

فإن کان الناطق یؤدی عن الله عز و جل، فقد عبد الله وإن کان الناطق یؤدی عن الشیطان، فقد عبد الشیطان.

(الکلینی، ج6، ص434) بنابراین در رونوشت اسلامی گوش دادن به سخنان شیاطین و یا دیدن آثار و نوشتار آنان، به قصد اطاعت، مخالف آزادی و یک نوع بردگی و اسارت است.

و اصولا عبادت و بندگی فقط به سجود و رکوع نیست بلکه اطاعت از اشخاصی که معصیتکارند، نوعی بردگی و اسارت است.

به دلالت روایتی که أبا بصیر از امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه 81 سوره مریم ذکر کرده که فرمود: لیست العباده هی السجود و لا الرکوع، و إنما هی طاعه الرجال.

من أطاع : مخلوقا فی معصیه الخالق، فقد عبده.

(قمی، علی بن ابراهیم، ج2، ص55) اطاعت از ظالم نیز در همین قلمرو قرار دارد.

به دلالت روایت امام باقر علیه السلام که فرمود :أنتم الذین اجتنبوا الطاغوت أن یعبدوها و من أطاع جبارا فقد عبده (الکلینی، الکافی، ج 2، ص 318) پذیرش حکومت طاغوت هم در این حوزه قرار می گیرد.

در قرآن کریم، واژه طاغوت با دو معنای اصطلاحی به کار رفته است: یکی در مورد چیزهایی که به عنوان معبود در مقابل خداوند مورد پرستش قرار می گیرد؛ مانند بت ها، شیطان، جن و مانند آن.

همچون آیه 256 سوره بقره؛ آیات 76 و 51 سوره نساء؛ آیه 60 سوره مائده؛ آیه 36 سوره نحل؛ و آیه 17 سوره زمر.

در این آیات، شیطان، بُت ها و اجنّه به عنوان معبودی در مقابل خداوند مورد مذمّت قرار گرفته و بر آنان طاغوت اطلاق شده است.

کسانی را هم که اینها را اطاعت می کنند و از خداوند اطاعت نمی نمایند، به عنوان اطاعت کنندگان و پرستشگران طاغوت، توبیخ نموده، مذمّت می کند.

اطاعت از این طاغوت یک نوع اسارت و بردگی و سلب آزادی است.

در اصطلاح قرآنی، معنای دیگری که برای طاغوت شده، حاکم ستمگر و هر فرمانروای ظالمی است که طغیان کننده از اطاعت الهی بوده و عمل کننده به غیر قوانین خداوند است.

اطاعت از این حکام و فرمانروایان هم یک نوع اسارت و سلب آزادی است.

ب- دوم: درون انسان و نفسانیات یکی از اغیار و یکی از موانع آزادی است.

طرفداران آزادی، بیشتر با عواملی مبارزه می کنند که از بیرون با آزادی او می جنگند و آزادی او را محدود می کنند.

همانند حکومت، دولت، سلطنت، کارفرمایان، خطوط سیاسی، تنگ نظری و انحصارطلبی گروهها و مانند آن.

اما در اسلام، به یک سری موانع دیگر هم توجه شده است؛ مانند برخی از خصوصیات بشری که او را از درون به قید و اسارت می کشد.

ویژگیهای فاسد اخلاقی، هوی و هوسها، حب و بغض های درونی نه تنها آزادی انسان را محدود می کنند، بلکه به بردگی می کشانند.

بنابراین، برای اینکه فردی آزاد باشد، کافی نیست که تنها زیر سلطه عوامل بیرونی و خارجی نباشد، بلکه لازم است که زیر سلطه قوای نفسانی خودش هم قرار نگیرد.

(به دلالت لا تَکُن عَبدَ غَیرِکَ) علی(ع) در جای دیگر و با همان سیاق فرمود: لا یسْتَرِقَنَّکَ الطَّمَعُ وَقَدْ جَعَلَکَ اللّه ُ حُرّا.

(آمدی، 1384، ص 298) یعنی حرص و طمع تو را به بندگی نکشاند، در حالی که خداوند تو را آزاد قرار داده است.

(ری شهری، 1386، ج 2، ص 315.

) آزادیی که طمع آن را سلب کند و از بین ببرد، بردگی است نه آزادی.

حتی اگر در رونوشت غربی به آن اشتباها آزادی بگویند.

شهوت و هوی و هوس هم یکی از همین اغیار است.

چنانچه علی(ع) می فرماید: عَبدُ الشَهوه اسیر لا ینفک اسره.

یعنی بنده شهوت، اسیر است و اسارت از او جدا نمی شود.

(آمدی، پیشین، ص 33) بنابراین تحقق آزادی کامل، در رونوشت اسلامی، تنها با رهایی از قید و بندهای خارجی و بیرونی نیست، بلکه آزادی از قیدهای درونی انسان، شرط تحقق آزادی کامل است.

و این رهایی درونی، اساس آزادی است.

وبدون آزادی درونی، آزادی از عوامل بیرونی به دست نمی آید.

ج- سوم: اشیاء مختلف مثل زیور و زینت دنیوی، جاه و مقام، پول و ثروت، ومانندآن.

که این اشیاء با کمک به قلمرو اول و دوم موفق می شوند که آدمی را به قید و اسارت خود درآورند.

برآمد سخن : 1- رونوشت های غیربومی از آزادی آنقدر متنوع است که خودشان نیز این تعدد و تنوع را قبیح می دانند.

2- آزادی دنیا طلبانه و سکولار غربی عبارت است از: فقدان هرنوع منع و جلوگیری که آزادی منفی یا آزادی سلبی نامیده می شود و پایه لیبرالیسم است که فیلسوفان انگلیسی آن را طراحی کرده اند.

3- هم الگوی آزادی منفی و هم آزادی مثبت در رونوشت های غربی با اشکالات متعددی روبروست که برخی اشکالات را خودشان اظهار کرده اند.

4- مشهورترین رونوشت اسلامی و دینی آزادی در کلام امیرالمؤمنین علی علیه السلام ارائه شده و به اندیشه فلاسفه اسلامی و شعرای زبان فارسی نفوذ کرده است.

فهرست منابع و مآخذ 1- قرآن کریم 2- نهج البلاغه 3- آمدی، عبد الواحد، غررالحکم و دررالکلم، (1384).

ترجمه محمد علی انصاری.

مؤسسه انتشاراتی امام عصر(ع)، چاپ دوم، 4- ابن فارس، احمد، معجم مقاییس اللغه، (1389ق).

به کوشش عبدالسلام هارون، قاهره، 5- امین، سیدحسن، تأملی در مفهوم، مختصات و انواع آزادی نشریه حافظ، شماره 8 .

6- برلین، آیزایا، آزادی و خیانت به آزادی.

(1385).

فولادوند، عزت الله؛ نشر ماهی، 7- بوتیو، نوربرتو، لیبرالیسم و دموکراسی.

(1376).

ترجمه بابک گلستان، تهران، چشمه، 8- دهخدا، علی اکبر؛ لغت نامه، تهران.

(1377).

دانشگاه تهران، دوم.

9- رابرتسون، دیوید، فرهنگ سیاسی معاصر، 1375، ترجمه عزیز کیاوند، تهران، نشرالبرز، 10- رحیمی، مصطفی.

آزادی و فرهنگ.

(1374).

چاپ اول، تهران: نشر مرکز، 11- ری شهری، محمد، میزان الحکمه، (1386)، انتشارات دارالحدیث، 12- قمی، علی بن ابراهیم بن هاشم، تفسیر القمی، مؤسسه دارالطباعه و النشر، قم، 13- عنایت، حمید، تأملی در معنای آزادی.

(1379) .

نگین، شماره دوازدهم 14- الکلینی، محمّدبن یعقوب، الکافی، 1388ق.

، دارالکتب الاسلامیه، 15- کرنستون، موریس.

تحلیلی نوین از آزادی.

(1370).

ترجمه جلال الدین اعلم.

چاپ سوم، تهران: مؤسسه انتشارات امیرکبیر، 16- کانت، ایمانوئل، فلسفه حقوق.

(1380).

منوچهر صانعی دره بیدی، تهران، نقش و نگار.

17- منتسکیو، شارل بارون.

روح القوانین.

(1370).

ترجمه علی اکبر مهتدی.

مقدمه، تصحیح و تعلیقات محمد مددپور.

جلد اول، چاپ نهم، تهران: مؤسسه انتشارات امیرکبیر، 18- المجلسی، محمدباقر، بحارالانوار.

(1403).

موسسه الوفا، بیروت، 19- نویمان، فرانتس.

آزادی و قدرت و قانون.

(1373).

گردآوری و ویرایش و پیشگفتار از هربرت مارکوزه.

ترجمه عزت الله فولادوند.

چاپ اول، تهران: شرکت سهامی انتشارات خوارزمی، 20- نوری، میرزاحسین، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل.

(1408ق).

قم، مؤسسه آل البیت لإحیاء التراث، چاپ اول، سایت های اینترنت: 1- http://www.

encyclo.

co.

uk/search.

php : 9/7/2012 2- http://www.

webdictionary.

co.

uk/definition.

php : 9/7/2012 3- http://farsi.

khamenei.

ir/speech
کلید واژه ها: آزادی - علیه السلام - زبان فارسی - مشهورترین - حوزه - السلام - اندیشه - اسلامی - پرداخت - حجت الاسلام - فارسی - ارائه - مقاله - لیبرالیسم - نفوذ - استادیار - علیه - کلام - زبان - خبرگزاری - مطالعات - نخستین - تعاریف - فیلسوف - طرفدار - مفهوم - گزارش - تقدیم - موضوع - فلسفی

آخرین اخبار سرویس:
امروز با تمام امکاناتمان در کنار آذربایجان هستیم

تکذیب شایعات انتخاباتی پیرامون لاریجانی

حزب اسلامی کار و خانه کارگر نامزدهای خود را در 3 انتخابات معرفی کردند/ ریاست جمهوری: عبدالناصر همتی/میاندوره ای مجلس: علیرضا محجوب/ شورای شهر؛ لیست جمهور

قاضی زاده هاشمی تا آخر در انتخابات می ماند

آمادگی کامل پلیس فارس برای تأمین امنیت انتخابات

فارس24| از معرفت نجومی تا زیر میز زدن 2 حزب اصلاح طلب

عجیب ترین هدایا در دنیای دیپلماسی!

حمایت اساتید و دانش آموختگان روان شناسی و مشاوره از آیت الله رییسی

فشار پدرخوانده های اصلاح طلبان برای کناره گیری همتی

حضور پرشور مردم در انتخابات، توسعه خراسان جنوبی را به همراه دارد

تغییرات اساسی در مدیریت روزنامه همشهری؛ وعده آخوندی عضو لیست شورای ائتلاف

علی رغم کاستی ها حضور پر شور ملت مسیر پیشرفت را برای دولت بعد هموار می کند

سعید نمکی: جزو 6 کشور سازنده واکسن کرونا هستیم

نامه رییس ستاد اجرایی فرمان امام به رهبرانقلاب

حضور درانتخابات، عمل صالح است/ قهرکردن با صندوق رای مشکلی را حل نمی کند

ترجمه آیه درج شده بر کتیبه محل سخنرانی رهبر انقلاب

فیلم/اظهارات سید ابراهیم رییسی در خصوص استان مرکزی

آیت الله رییسی در همه مسؤولیت ها درخشیده است

وزیراطلاعات از مردم برای شرکت در انتخابات دعوت کرد

انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم اهمیت دوچندان دارد/ رییس جمهور با رای مردم قوت می گیرد

چهار سفارش رهبر انقلاب اسلامی به مسئولین برگزاری انتخابات

عدم حضور مردم در انتخابات فاصله گرفتن از نظام است

مشارکت گسترده مردم در انتخابات، وجهه بین المللی نظام را تقویت می کند

سرنوشت کشور در همه زمینه ‎ها وابسته به عمل مردم در روز جمعه است / قهر کردن با صندوق رأی مشکلات را حل نمی کند

فیلم | رهبر معظم انقلاب: رای اولی ها در واقع با رای دادن خود جشن تکلیف سیاسی می گیرند

33 برنامه در شبکه های استانی همزمان با روز انتخابات

حضور مردم در پای صندوق های رای خنثی کننده توطئه های دشمنان

سرکار: شاخص های قرارگیری ایران در مرجعیت علمی/ 70 درصد سرآمدان علمی کشور زیر 50 سال سن دارند

فیروزکوه ؛ آزادسازی 2 هزار متر از حریم راه

وجود 225 بقعه متبرکه در کهگیلویه و بویراحمد

نظرمسئولان درباره برنامه نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه استانی

استخدام نیروی خانم آشنا به کامپیوتر و حسابداری

رییس کل دادگستری کرمان از همه آحاد جامعه برای مشارکت حداکثری در انتخابات دعوت کرد

فروشنده حرفه ای و مبتدی آقا در پوشاک مردانه

بررسی ارتباط صنایع میان دستی و لباس

دعوت انجمن صنفی مدیران رسانه برای شرکت در انتخابات

افزایش شور انتخاباتی در آخرین روز تبلیغات نامزد ها

انتخابات ، اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی

گزارش رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به رهبر انقلاب درباره افتخار ملی تولید واکسن کرونا

دعوت رییس حوزه علمیه اصفهان از مردم برای حضور پرشور در انتخابات

رهبر انقلاب: با حضور و رأی خودتان سرنوشت کشور را رقم می زنید

رهبر انقلاب: قهر با صندوق رأی مشکلات را حل نمی کند

نظرمسئولان درباره برنامه نامزدهای ریاست جمهوری از شبکه استانی

روز جمعه به چه کسی رأی می دهید؟ /در کلاب هاوس خبرآنلاین به بحث گذاشته می شود

رهبر انقلاب: با حضور و رأی خودتان سرنوشت کشور را رقم می زنید

مردم با رأی خود سرنوشت کشور را رقم می زنند

تکذیب دیدار علی لاریجانی با یکی از نامزدهای ریاست جمهوری

دعوت نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری برای حضور مردم در انتخابات

آیت الله رییسی از نظر اخلاقی و مدیریتی، کاندیدای اصلح هستند/ آینده کشور به دست مدیر فساد ستیز و جوانگرا سپرده شود

رهبر انقلاب: سرنوشت کشور وابسته به کار مردم در روز جمعه است/ مردم حق دارند گلایه مند باشند اما با مشترکت نکردن چیزی درست نمی شود

نامه رییس ستاد اجرایی فرمان امام به رهبر انقلاب/ ایران یکی از 6 کشور تولیدکننده واکسن کرونا

موافقت شورای حقوق و دستمزد با افزایش سقف فوق العاده ویژه کارمندان و معلمان

نامه رییس ستاد اجرایی فرمان امام به رهبرانقلاب/ ایران به یکی از 6 کشور تولیدکننده واکسن کرونا در جهان تبدیل شد

تخلفات شهردار کاشمر صدای کاندیداهای شورای شهر را هم درآورد/ رسیدگی به تخلفات در پیچ وخم مکاتبات اداری

مجموعه کامل قوانین انتخابات در اپلیکیشن «جمهور» منتشر شد

معنای آیه قرآنی نصب شده در محل سخنرانی رهبر معظم انقلاب

محمد عبدی نشست بررسی توانمندی نامزدهای شورای شهر اراک به همت بسیج دانشجویی

حضرت آیت الله خامنه ای: برخی با تحلیل های غلط می خواهند روح یأس و نا امیدی را در مردم تزریق کنند

فعالیت انجمن بلاکچین به دستور وزارت کشور متوقف شد

گزارش رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به رهبر انقلاب درباره افتخار ملی تولید واکسن کرونای ایرانی

رهبر انقلاب: مردم در روز جمعه با حضور خود به نظام آبرو خواهند داد

کاندیدایی را انتخاب کنیم که ایران را آماده ظهور کند

کهگیلویه و بویراحمدی ها رتبه اول مشارکت در انتخابات را دارند

سرنوشت کشور وابسته به کار مردم در روز جمعه است

تمایل روزافزون زنان برای نامزدی انتخابات

باهنر: آیت الله رییسی در شرایط کنونی می تواند کشور را بهتر اداره کند

رهبر انقلاب:قهر کردن با صندوق رأی مشکلی را حل نمی کند /اصل مهم مشارکت مردم است

رضایی: پس از بیانات رهبر انقلاب با مردم گفت وگو خواهم کرد

رهبر انقلاب: سرنوشت کشور وابسته به کار مردم در روز جمعه است

قالیباف به کمپین جدید انتخاباتی «کار درست» پیوست

انتخابات تبلور اراده و خرد جمعی آحاد ملت/ حمایت 583 استاد و مدرس دانشگاه های همدان از آیت الله رییسی

دستور وزارت کشور برای توقف فعالیت انجمن بلاکچین به دلیل تخلفات

رهبر انقلاب اسلامی: کسانی که برای شرکت در انتخابات تردید دارند، قشرهای ضعیف جامعه هستند

کاندیداهای اصلاح طلب انتخابات شورای شهر مشهد به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند

سرنوشت کشور در همه زمینه ‎ها وابسته به عمل مردم در روز جمعه است

61.2 درصد از مردم، اخبار مربوط به انتخابات را از صداوسیما دنبال کرده اند

سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب خطاب به ملت ایران

رهبر انقلاب: سرنوشت کشور وابسته به کار مردم در روز جمعه است

مشارکت در انتخابات پایین باشد، دشمن مجال زورگویی پیدا می کند

برگزاری جشنواره کرامت با محوریت امامزاده احمد بن قاسم(ع) در قم

رهبر انقلاب: سرنوشت کشور وابسته به کار مردم در روز جمعه است

جهش، لازمه 4 سال آینده کشور

رضایی: پس از بیانات مقام معظم رهبری با مردم گفت وگو خواهم کرn

فیلم | رهبر معظم انقلاب: حضور مردم در انتخابات یک عمل صالح است

اعلام حمایت جامعه اسلامی کارمندان از رییسی

تامین برق مطمئن برای شعب اخذ رای مشهد

قدردانی همتی از مهرعلیزاده برای انصراف از انتخابات 1400+عکس

ورود واکسن کرونای برکت به زنجیره واکسیناسیون عمومی از امروز

حضرت آیت الله خامنه ای: انتخابات ما همیشه رقابتی و سالم بوده است

کسانی که دعوت به عدم مشارکت در انتخابات می کنند در تقابل با امام راحل قرار دارند

خوزستان آماده برای برگزاری انتخاباتی منظم و پرشور+فیلم

شمارش معکوس برگزاری انتخابات در قزوین + فیلم

ویدئو | جزییات دستگیری یکی از سرپل های اصلی گروهک سلطنت طلب 

نامزد ریاست جمهوری باید اعتقاد به عزت، کرامت و شرافت ملت ایران داشته باشد

کسی را انتخاب کنیم که در مواقع سخت تصمیم درست بگیرد

صندوق رأی نماد مشارکت مردم در تعیین سرنوشت است

تبرکِ مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان با پرچم رضوی

خلاصه پروتکل های بهداشتی در روز رای گیری

انجمن بلاکچین تعطیل شد؛ فعلا

رهبر انقلاب: رییس جمهور آینده با رأی حداکثری مردم پشتوانه قوی خواهد داشت

نگاهی بر رونوشت های بومزاد و غیر بومیِ آزادی

نگاهی بر رونوشت های بومزاد و غیر بومیِ آزادی