موضوعات داغ: - انتخابات رياست - انتخابات رياست جمهوري - رتبه بندي معلمان - رياست جمهوري - لايحه رتبه بندي معلمان - رامين رضاييان - دانشگاه آزاد اسلامي - گسترش فولاد - دانشگاه آزاد - مديرعامل پرسپوليس - تيم ملي گابن - بومي سازي علوم انساني - هييت مديره استقلال - توافق تجاري چين و آمريكا - پرتره - راهبردي - نيروهاي امدادي - گروه رولينگ استونز - امين - آخرين پناهگاه - مقام هاي صهيونيست - رفع تحريم هاي اقتصادي - تخريب منازل فلسطينيان

مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت پرونده مرگ گورخر صفادشت/ افزایش نظارت بر باغ وحش ها
تولد نخستین بچه فیل آسیایی در باغ وحش ارم + فیلم
ناپایداری وضعیت کرونایی گیلان/ شمار بیماران بدحال رو به افزایش است
تولد نخستین بچه فیل آسیایی در باغ وحش ارم
نتیجه نهایی پرونده مرگ آزاده نامداری مشخص شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 اردیبهشت 1400 ساعت 03:002021-05-15اجتماعي

آخرین وضعیت پرونده مرگ گورخر صفادشت/ افزایش نظارت بر باغ وحش ها


مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به انجام برخی اقدامات برای نظارت بیشتر بر باغ وحش های کشور می گوید: مستندات لازم درباره پرونده مرگ گورخر آفریقایی باغ وحش صفا دشت به زودی به بخش بازرسی سازمان محیط زیست ارسال می شود .

- مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به انجام برخی اقدامات برای نظارت بیشتر بر باغ وحش های کشور می گوید: مستندات لازم درباره پرونده مرگ گورخر آفریقایی باغ وحش صفا دشت به زودی به بخش بازرسی سازمان محیط زیست ارسال می شود و پس از آن درباره چگونگی برخورد با این باغ وحش تصمیم گیری خواهد شد.

ضمن آنکه فعلا برای باغ وحش صفادشت مجوز ورود گونه جدید صادر نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، طی روزهای اخیر خبر تلف شدن یکی از سه گورخر آفریقایی که درحال انتقال به باغ وحش صفا دشت بودند سبب اعتراضات دوستداران حیات وحش و کارشناسان به سازمان حفاظت محیط زیست و باغ وحش ها شده است، به ویژه آنکه همزمان با این خبر تصاویر ناراحت کننده ای از آزار و اذیت این حیوانات در صفحات مجازی منتشر شد.

هرچند که باغ وحش صفادشت اعلام کرد که تعلل گمرک در تحویل این سه گورخر علت مرگ یکی از آن ها است اما گمرک می گوید که هر سه گورخر را سالم تحویل باغ وحش داده است.

از سوی دیگر گمرک در همین زمان اعلام کرده بود که این گورخرها ثبت سفارش نشده اند.

با این حال یک روز پس از انتشار خبر مرگ گورخر نر آفریقایی، فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد این سه راس گورخر از محفظه خود خارج شده اند و برخی افراد حاضر در محل با ضرب و شتم در تلاش برای بازگرداندن آن ها به محفظه هستند.

این ماجرا تا آنجایی ادامه داشت که علیرضا شرفی- مدیر باغ وحش صفادشت- در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد که اراذل و اوباش و کارتن خواب ها به این سه راس حمله کرده بودند اما با گذشت کمتر از 24 ساعت از اظهارات او فیلم دیگری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد خود مدیر باغ وحش صفادشت با ترکه ای دو راس از گورخرها را مورد ضرب و شتم قرار می دهد.

علاوه بر این ها باغ وحش صفادشت در صفحه اینستاگرام خود نیز به منتقدان خود توهین کرد.

  آنچه که در این بین سبب مطرح شدن انتقاداتی نسبت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست شده است، تکرار رنج و مرگ دردناک حیات وحش در باغ وحش ها است.

  شهاب الدین منتظمی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گویی با ایسنا به پرسش هایی درخصوص چرایی ضعف سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه نظارت بر باغ وحش ها، فرآیند ورود و خروج حیات وحش به کشور .

پاسخ داده است.

آقای منتظمی به طورکلی برای آنکه گونه ای از خارج از کشور به باغ وحش های ایران منتقل شود، چه فرآیند قانونی ای باید طی شود و نحوه نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر این فرآیند چگونه است؟ در ابتدا مراکز قانونی نگهداری از حیات وحش باید درخواست خود را به ادارات کل محیط زیست در استان ها ارسال کنند.

پس از آنکه ادارات استانی بررسی های خود را بر اساس آخرین دستورالعمل های ابلاغی انجام دادند، از سازمان حفاظت محیط زیست دراین باره استعلام می کنند.

پس از آن بررسی می شود که آیا این گونه جزو لیست ضمائم سایتیس کنوانسیون منع تجارت گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض هست یا خیر.

اگر جزو لیست ضمائم سایتیس باشد، موضوع باید در کمیته ای فنی بررسی و پس از آن تصمیم گیری شود.

درنهایت اگر پاسخ استعلام از سازمان حفاظت محیط زیست و کمیته فنی مثبت باشد، مجوزهای لازم صادر خواهد شد.

به این موضوع اشاره کردید که ادارات استانی باید براساس آخرین دستورالعمل های ابلاغی بررسی های لازم را درخصوص ورود یک گونه به باغ وحش های کشور انجام دهند.

این دستورالعمل ها چیست؟   ابتدا باید تاکید کنم که صدور مجوزهای لازم برای ورود یک گونه یا حیات وحش به کشور به هیچ عنوان قائم به فرد نیست و چندین کارشناس و.

در این باره تصمیم گیری می کنند.

ازجمله دستورالعمل های ابلاغی ما این است که جایگاه مناسب و ظرفیت لازم در باغ وحش برای نگهداری از آن گونه خاص وجود داشته باشد.

اگر گونه جزو لیست ضمائم سایتیس باشد باید ضوابط و دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه انتقال و.

رعایت شود اما درباره موضوع ورود سه گورخر آفریقایی به باغ وحش صفادشت، اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران پس از بررسی های لازم و استعلام از ما مجوزهای لازم را صادر کرد.

متاسفانه یکی از گورخرها در فرآیند انتقال تلف شد.

علت مرگ این گورخر چه بود؟ مرجع اعلام این موضوع سازمان دامپزشکی کشور است.

این سازمان اعلام کرده است که عفونت ریوی و سپتی سمی علت مرگ این گور بوده است اما درحال انجام آزمایش های تکمیلی هستند.

ما نیز پس از دریافت جزییات مستندات را به بخش های نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می کنیم تا مشخص شود که قصوری که در این ماجرا اتفاق افتاده است فردی بوده یا فرآیندی؟ گمرک اعلام کرده است که ورود گورخرهای آفریقایی به ایران ثبت سفارش نشده بود و همین مسئله ادعاهایی را درخصوص قاچاق حیات وحش مطرح کرده است.

تهمت های ناروایی دراین باره به سازمان حفاظت محیط زیست زده می شود اما تاکید می کنم که هیچ گونه ای بدون نظارت کارشناسان استان به مرکزی وارد یا خارج نمی شود.

موضوع رسیدگی به قاچاق حیات وحش نیز مانند سایر مصادیق قاچاق متولی خاص خود را دارد که قطعا با آن برخورد می کنند.

از سویی دیگر گورخر جزو گونه های سایتیس نبود.

از این رو به مجوز سایتیس برای ورود آن به کشور نیاز نداشتیم.

 پاسخ این پرسش را نگرفتم که چرا بر اساس اعلام گمرک ورود گورخرهای آفریقایی به ایران ثبت سفارش نشده بود؟ بحث ثبت سفارش در گمرک مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست نیست.

برای ورود یک گونه به کشور پس از تایید استان و سازمان حفاظت محیط زیست متقاضی خود باید کارهای گمرکی را انجام دهد.

اگر اقدام به ثبت سفارش نکند، خود باید پاسخگو باشد ما متولی ضوابط گمرک نیستیم.

آیا سازمان حفاظت محیط زیست نظارتی بر نحوه و فرآیند ورود یک گونه از حیات وحش به کشور ندارد؟ ما نحوه ورود، تاریخ ورود، جایگاه حیوان در باغ وحش و.

را بررسی می کنیم اما انتظار داریم که سایر دستگاه ها نیز با ما همکاری کنند.

باغ وحش صفادشت پیش از این نیز سوء سابقه هایی در زمینه نگهداری از حیات وحش داشته است؛ از پنهان کردن مرگ زرافه گرفته تا مرگ یک ببر وارداتی.

درخصوص پرونده های پیشین چه جریمه یا مجازاتی را متحمل شده است و اصلا چرا با تمام این ها باز هم برای این مرکز مجوز ورود گونه صادر می شود؟ به طور کلی ارزیابی ها و نظارت ها با ادارات کل استانی است.

یعنی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان سیاستگذار و دستگاه ناظر بر ادارات استانی جریمه هایی را برای باغ وحش های متخلف تعریف نکرده است؟ البته که تعریف کرده ایم.

ما اخطاریه هایی را برای مراکزی که جایگاه های غیر استاندارد دارند یا کوتاهی و قصوری در زمینه نگهداری از حیات وحش دارند، صادر می کنیم و به آن ها مهلت می دهیم که مشکل را حل کنند.

درغیر این صورت تعطیلی واحد در دستور کار قرار خواهد گرفت.

باغ وحش صفادشت درحال حاضر هم باعث مرگ یک گونه شده، هم در صفحه مجازی خود به منتقدان توهین کرده است و هم رییس این باغ وحش درحال آزار حیوان دیده شده است.

مجازات این باغ وحش چیست؟ من مقام صالح درخصوص تعیین مجازات نیستم اما می توانم بگویم که همه مستندات برای بخش بازرسی سازمان محیط زیست ارسال می شود و پس از آن درخصوص چگونگی برخورد با این باغ وحش تصمیم گیری خواهد شد.

ضمن آنکه فعلا برای باغ وحش صفادشت مجوز ورود گونه جدید صادر نخواهد شد.

یعنی تا چه زمانی این مرکز اجازه ورود گونه جدید ندارد، چون تبلیغات گسترده ای درخصوص وارد کردن گونه هایی ازجمله پنگوئن و.

انجام داده است.

تازمانی که مصادیق جرم باغ وحش صفادشت و نحوه ادامه فعالیت آن مشخص نشود، مجوز جدیدی نخواهد گرفت.

به طور قطع نظارت ها روی این باغ وحش بیشتر از گذشته خواهد شد.

آقای منتظمی طی سال های اخیر اتفاقاتی از این دست در باغ وحش های کشور کم رخ نداده است.

ازجمله آن ها می توان به مرگ یک شامپانزه و ببر سفید در باغ وحش ارم اشاره کرد.

دلیل تکرار این اتفاقات چیست و چرا سازمان حفاظت محیط زیست روی نظارت بر این مراکز ضعف دارد؟ به طور کلی اولویت ما حفظ زیستگاه های کشور و گونه های جانوری موجود در طبیعت است البته این به معنای آن نیست که باغ وحش ها را به حال خود رها کنیم.

طی چند سال اخیر هیچ مجوز جدیدی برای ایجاد مراکز نگهداری از حیات وحش صادر نشده است.

ما به دنبال آن هستیم که وضعیت موجود را اصلاح کنیم.

پیش از این هرچند ماه یک بار گزارش جدید از وضعیت باغ وحش های کشور داشتیم اما اخیرا تعداد بازدید و بررسی ها را بیشتر کرده ایم و بسیاری از مراکز حساس ماهی یک بار توسط کارشناسان به صورت حضوری بررسی می شوند.

چه برنامه هایی دیگری برای اصلاح وضعیت موجود در باغ وحش های کشور دارید؟  اصلی ترین برنامه ما حضور بیشتر کارشناسان ادارات کل در این مراکز و بازدید مرتب و منظم از آن ها است.

ضمن آنکه تاکید کرده ایم که تمامی باغ وحش ها و مراکز نگهداری باید دامپزشک مستقر داشته باشند و او را به ادارات دامپزشکی و محیط زیست معرفی کنند.

از سویی دیگر اگر بتوانیم با رعایت تمامی ضوابط و مقررات یک مرکز استاندارد نگهداری از حیات وحش ایجاد کنیم، می توانیم گونه های موجود را در یک مرکز استاندارد تجمیع کنیم.

به هرحال این مسئله نیازمند بررسی های بیشتر است.

در کنار این ها سامانه ای آنلاین طراحی شده است که می توانیم در آن ورود و خروج گونه ها و زادآوری آن ها را به صورت دقیق ثبت و رصد کنیم.

با این اقدامات دقت ما در نظارت ها و کنترل ها بیشتر خواهد شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: باغ وحش - سازمان حفاظت محیط زیست - گورخر آفریقایی - محیط زیست - سازمان محیط زیست - حفاظت محیط زیست - سازمان - آفریقایی - گورخر - حفاظت - پرونده - زیست - محیط - حیات وحش - نظارت - اقدامات - باغ وحش صفادشت - صفادشت - بازرسی - مدیرکل - مدیریت - روزهای اخیر - اشاره - ارسال - تصمیم گیری - گونه جدید - کشور - اعتراضات - حیات - لازم

آخرین اخبار سرویس:
قصردشت استخدام مشاور جهت دفتر املاک

بازاریاب خانم و آقا خوش پوش

هوای نه شهر خوزستان آلوده برای گروههای حساس

حفر چاه جذبی جدید برای کنترل رواناب های بزرگراه آزادگان

توانمندسازی کودکان کار در اولویت ماموریت های اجتماعی منطقه2

توزیع آب زمزم با ربات به زائران

تغییرات اقلیمی پای پشه ها را به فصل زمستان باز می کند!

صلاحیت و شایستگی های حرفه ای معلمان سنجش می شود

ممنوعیت تردد شبانه در 27 و 28 خردادماه در اصفهان لغو شد

ضرورت توسعه زیرساخت های مرز مهران

روستای «شیراز» در مسیر عمران و آبادانی

آموزش تعمیرات موبایل با امکان استخدام پس از دوره

جزییات لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان

برگزاری جشنواره منطقه ای استعدادیابی بدمینتون دختران به میزبانی البرز

تبلیغ و فروشندگی قطعات کامپیوتر استوک

«بهرام رادان» در مکانی عجیب/ عکس

برگزاری جشنواره منطقه ای استعدادیابی بدمینتون دختران به میزبانی

ضرورت استقرار نظام مدیریت محیط زیست در مناطق 22 گانه شهر تهران

بسته خبری پلیس| از اعلام موعد اعزام مشمولان وظیفه عمومی پایه خدمتی تیرماه تا کشف دستگاه های استخراج ارز دیجیتال میلیاردی

ضرورت استقرار نظام مدیریت محیط زیست در مناطق 22 گانه شهر تهران

بخارکار و بسته بند حرفه ای پوشاک

نیازمند تمیز کار خانم جهت امور منزل

نتایج پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

ضرورت استقرار نظام مدیریت محیط زیست در مناطق 22 گانه شهر تهران

وزش باد همراه با گرد و خاک محلی اصفهان را فرا می گیرد/ هوا 2 درجه گرم می شود

گامِ بلندِ شرکت پالایش نفت اصفهان به نفع محیط زیست

کارگر ساده/فروشنده/بازنشسته فعال

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت ساسان از تهران

افزایش محسوس دمای هوای اردبیل

مهلت ثبت نام کتب درسی میان پایه ها؟

منشی دفتر وکالت

ساخت و ساز در حریم مترو مشروط شد

نتیجه نهایی استخدام آموزش و پرورش اعلام شد

عمده مشکلات مدارس کانکسی و عشایری چیست؟

آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن راه اندازی شد

طرح منع تردد شبانه برای انتخابات لغو شد

8 تا از زیباترین گلهای آپارتمانی

3 اولویت شورای شهر ششم/ کاهش آلودگی هوا، ترافیک و ساماندهی بافت فرسوده

کلید آزمون های ورودی مدارس سمپاد اعلام شد

لغو محدودیت های تردد در همدان

«چِنِشت»، روستای وفاق و همدلی

آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن راه اندازی شد

بهزیستی استان البرز برای مددجویان خود 2 هزار 465 شغل ایجاد کرد

شرکت زرین نیرومیپذیرذ

غربالگری سلامت روان کارکنان شهرداری منطقه 14 آغاز شد

فعالیت های پرورشی و تربیت بدنی دانش آموزان با نیاز های ویژه، الزام است

فعالیت 371 واحد فناور در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی

افزایش محسوس دمای هوای کرمانشاه در اوایل هفته آینده

وضعیت آب و هو امروز 26 خرداد 1400

فعالیت های پرورشی و تربیت بدنی دانش آموزان با نیاز های ویژه، الزام است

توسعه دولت الکترونیک از اقدامات اساسی و زیربنایی دولت تدبیر و امید بوده است

کشف گورستان باستانی در یک کاخ

جذب نیروی معلم آنلاین زبان انگلیسی

کودکان افغانستانی، بدون هیچ تمایزی، در کنار کودکان ایرانی، در ایران تحصیل می کنند

«مدارس ماندگار»، «شناسنامه و میراث فرهنگی و اجتماعی نظام تعلیم و تربیت» هستند

ثبت سفارش «کتاب های درسی» دانش آموزان میان پایه تمدید شد

محدودیت های ترافیکی پایتخت در روز انتخابات اعلام شد

دیدن چهره ای عجیب و مرموز در مریخ / عکس

ایجاد 2465 شغل برای مددجویان بهزیستی البرز

فروشگاه مامان ماهی در جزیره کیش

مقربان خدا در سرزمین خورشید

تداوم وزش باد نسبتا شدید در خوزستان تا روز جمعه

پیش بینی باد و گردوخاک برای شرق و شمال شرق اصفهان

کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می کنند

مدارس خارج از کشور دوره های فارسی آموزی برگزار می کنند/تحریم بانکی و مشکلات پرداخت حقوق

تحصیل کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران

راه اندازی دو دپارتمان مشترک تخصصی، نخستین بار در کشور

محدودیت های ترافیکی پایتخت در روز انتخابات اعلام شد

آسمان در اغلب مناطق کشور صاف و آفتابی است

تست کرونا با آب نبات چوبی در مدارس آلمان

اجرای طرح انیمیشن در پارک گولان

وزیر آموزش و پرورش: کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می کنند

تمهیدات ویژه فروشگاه های زنجیره ای برای حفظ سلامتی مردم در دوران کرونا

کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می کنند

کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می کنند

باد و آتش با هم در جنگل های کرخه می وزند

هوای قم در وضعیت ناسالم قرار گرفت

وضعیت آب و هو امروز 26 خرداد 1400

سالن کار و کمک اشپز نیازمندیم

اجرای دوباره عملیات ساخت کتابخانه استاندارد اسدآباد از هفته آینده

لیست مدارس مناسب سازی شده اخذ رای ویژه معلولان اعلام شد

توانمندسازی کودکان کار در اولویت منطقه2

رزمایش مواسات و همدلی - استان البرز

محدودیت و ممنوعیت های تردد در روز انتخابات اعلام شد

دمای هوا در اغلب مناطق کشور گرمتر می شود

سفر های غیر ضروری به مشهد همچنان ممنوع است

حال و هوای روضه منوره ||| حرم مطهر امام رضا(ع)

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 26 خرداد 1400

اعلام موعد اعزام مشمولان وظیفه عمومی پایه خدمتی تیرماه

بهزیستی البرز برای مددجویان خود 2465 شغل ایجاد کرد

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 26 خرداد 1400

جزییات محدودیت تردد در روز انتخابات (جمعه 28 خرداد)

خیاط

همکار خانم جهت کار در غذا خوری

هوای اصفهان گرم تر می شود

پل سلامت اولین روگذر دوچرخه در قزوین است

شنا در کانال های آبیاری و تاسیسات آبی استان قزوین ممنوع!

سالاد زن و ظرفشور

منشی خانم آشنا ب محیط کامپیوتر

30 خرداد آخرین مهلت ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی

آخرین وضعیت پرونده مرگ گورخر صفادشت/ افزایش نظارت بر باغ وحش ها

آخرین وضعیت پرونده مرگ گورخر صفادشت/ افزایش نظارت بر باغ وحش ها