مطالب مرتبط:
تاکید نخبگان؛ رفع مشکلات اقتصادی مردم، دغدغه اصلی رییس جمهوری آینده
فیلم کامل نشست انتخاباتی محسن رضایی | کسانی آمدند ثبت نام کردند که خودشان مسبب مشکلات کشور بودند
تولید غشاء نانوساختار تبادل کاتیون/ چالشی نوآورانه برای رفع نیازهای صنعت پتروشیمی در داخل کشور
ستاد نانو با چالشی نوآورانه برای رفع نیاز های صنعت پتروشیمی در داخل کشور
مشکلات واحدهای راکد استان اردبیل رفع می شود
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 اردیبهشت 1400 ساعت 00:102021-05-15دانش

رفع موانع و مشکلات پژوهشی کشور چگونه ممکن است؟


پژوهشگر برتر جشنواره فرهیختگان عنوان کرد: استفاده از اعتبارات پژوهشی خارج از دانشگاه، توانمندسازی پژوهشگران و به کارگیری تکنولوژی جدید در ایجاد تیم های پژوهشی می توانند در رفع موانع پژوهشی تأثیرگذار باشند.

- لزوم استفاده از صاحب نظران، متخصصان و پژوهشگران برتر برای بهبود وضعیت پژوهش پژوهشگر برتر جشنواره فرهیختگان عنوان کرد: استفاده از اعتبارات پژوهشی خارج از دانشگاه، توانمندسازی پژوهشگران و به کارگیری تکنولوژی جدید در ایجاد تیم های پژوهشی می توانند در رفع موانع پژوهشی تأثیرگذار باشند.

گروه استان های خبرگزاری آنا"- حسین بوذری؛ جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1400 به ایستگاه هشتم خود رسید و از آنجا که حوزه علمی، پژوهشی و فناوری برای این دانشگاه از اهمیتی خاص و ویژه برخوردار بوده و تاکنون هفت دوره از این جشنواره به مناسبت هفته پژوهش و فناوری برگزار شده است، برگزاری هشتمین دوره به دلیل شرایط کرونایی کشور به تعویق افتاد و تصمیم گرفته شد هفتم اردیبهشت جاری به صورت مجازی و حضوری محدود از برگزیدگان برگزار شود تا تداخلی با دوره نهم هم نداشته باشد.

جشنواره هشتم اما تفاوت هایی با دوره های قبل داشت و با افزایش دوبرابری مجموع جوایز نقدی به منظور افزایش انگیزه برای تلاش و فعالیت های پژوهشی و فناورانه اعضای هیئت علمی دانشگاه همراه بود و شورای سیاستگذاری جشنواره با افزایش جایزه نقدی پژوهشگران برتر به میزان 250 درصد و فناور برتر به میزان 300 درصد موافقت کرد؛ تا جایی که جوایز پژوهشگران برتر از 10 میلیون تومان در سال گذشته به 25 میلیون تومان و فناور برتر از 5 میلیون به 15 میلیون تومان افزایش پیدا کرد و جوایز نقدی سایر برگزیدگان نیز رشد خوبی داشت.

از دیگر تفاوت های این جشنواره با دوره های قبل اضافه شدن هیئت های اندیشه ورز استانی و مجلات به برگزیدگان دوره هشتم جشنواره به پیشنهاد معاونت موضوعی علوم انسانی و هنر و دیگری تجلیل از آزمایشگاه هایی که استاندارد ISO 17025 را دریافت کرده بودند، بود.

در هشتمین جشنواره فرهیختگان 22 استان و 39 واحد دانشگاهی (استان های تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی با بیشترین برگزیده) حضور پیدا کردند که پراکندگی خوبی بین برگزیدگان صورت گرفت و 720 اثر به جشنواره ارسال شد؛ البته با حوزه های بررسی شده توسط سازمان مرکزی مانند مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد، سراهای نوآوری، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، مدارس سما و .

مجموع آثار و زیرساخت ها به حدود هزار و 900 رسید و از هفت پژوهشگر برتر و یک فناور برتر دعوت شد تا به نمایندگی از طرف دیگر برگزیدگان در مراسم اختتامیه و تجلیل حضور پیدا کنند.

کمیته داوران سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با ترکیب بیش از 30 نفر از اعضای هیئت علمی و با همکاری معاونت های مربوط، مرحله نهایی بررسی منتخبان استان های دانشگاه در هشتمین جشنواره فرهیختگان را انجام دادند و افراد برتر در حوزه های مختلف (71 برگزیده در 27 محور پژوهشی و 9 تقدیری) انتخاب و جشنواره هشتم عصر هفتم اردیبهشت 1400 با تجلیل از برگزیدپان پایان یافت.

از 37 مقاله چاپ شده در مجلات معتبر علمی تا 2 عنوان کتاب زیر چاپ مریم ذاکری حمیدی عضو هیئت علمی و مدیر گروه مامایی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن است که سال های 94 و 95 و 99 موفق شد پژوهشگر برتر استان مازندران در حوزه علوم پزشکی شود و امسال نیز به این افتخار در هشتمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی رسید.

خبرنگار خبرگزاری آنا" به همین مناسبت با ذاکری گفت وگو کرده است که در پی می آید: آنا: دلایل انتخاب شما به عنوان پژوهشگر برتر جشنواره فرهیختگان براساس چه شاخص هایی بوده است؟ ذاکری حمیدی: همه ساله در هفته پژوهش، فرم مخصوص پژوهشگران جشنواره فرهیختگان در اختیار اعضای هیئت علمی دانشگاه های آزاد اسلامی قرار می گیرد که براساس آن، تعداد و مشخصات مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی طی چهار سال گذشته، طرح های پژوهشی، کتب چاپ شده، اختراعات، اکتشافات و .

تکمیل شده این جانب همراه مستندات به حوزه پژوهش دانشگاه محل خدمت تحویل داده شد.

از آنجا که 37 مقاله چاپ شده در مجلات معتبر علمی طی 4 سال گذشته داشتم و دو عنوان کتاب زیر چاپ نیز دارم، امتیاز لازم برای انتخاب در جشنواره فرهیختگان را کسب کردم.

آنا: چه شاخص هایی موجب موفقیت شما در عرصه پژوهش و انتخاب شما شد؟ ذاکری حمیدی: بین آیتم های مختلف فرم پرسشنامه پژوهشگران فرهیخته، 37 مقاله چاپ شده در مجلات معتبر علمی و دو جلد کتاب زیر چاپ در انتخاب من مؤثر بوده است.

آنا: در چه موردی به عنوان پزوهشگر برتر شناخته شدید و آیا پژوهش شما کاربردی است؟ ذاکری حمیدی: در جشنواره فرهیختگان به عنوان پژوهشگر برتر در حوزه علوم پزشکی انتخاب شدم و تحقیقات و مقالاتم از نوع کاربردی بوده که در راستای موضوعات زنان، بارداری، نوزادان و ارتقای سلامت جامعه، پژوهش های مختلفی انجام داده ام.

آنا: درباره پژوهش تان توضیح دهید.

ذاکری حمیدی: پژوهش در حوزه های نوزادان، زنان و مامایی انجام شده و در حوزه نوزادان درباره تأثیرات ویتامین D بر عفونت، آسفیکسی، سپسیس، زمان زایمان، IVH؛ زردی، نمره آپگار، بیومارکرهای سپسیس و .

مطالعات گسترده ای صورت گرفته است.

موانع پیش روی پژوهشگران برای انجام فعالیت پژوهشی چییست؟ در حوزه زنان درباره مزایا و معایب هورمون درمانی بعد یائسگی، دیسمنوره اولیه و ویتامین E، سرطان پستان، سرطان معده، دی دایمر و .

مطالعات متعددی انجام شده و در حوزه مامایی نیز به تأثیر ویتامین D بر مدت زایمان، مقایسه پیامدهای زایمان طبیعی و سزارین، انتخاب نوع زایمان، تهوع و استفراغ بارداری و جنس جنین، روزه داری، بارداری و .

مطالعات زیادی شده است.

آنا: موانع پیش روی پژوهشگران برای انجام فعالیت پژوهشی در کشورمان را چه می دانید؟ ذاکری حمیدی: در ایران از طرح ها و فعالیت های پژوهشی استقبال خوبی صورت گرفته است؛، اما اگر بودجه پژوهشی افزایش و مسئولیت پذیری کارکنان حوزه پژوهشی ارتقا یافته و از طرح های بین دانشگاهی حمایت بیشتری شود، پژوهشگران نیز با رغبت بیشتری به فعالیت ادامه خواهند داد.

آنا: پژوهش کشورمان در گروه و حوزه علوم پزشکی جایگاه مناسبی دارد؟ بایدها و نبایدهای این حوزه چیست؟ ذاکری حمیدی: ایران در حوزه علوم پزشکی جایگاه خوبی دارد و شاهد تحقیقات به روز با موضوعات سلامتی و بهداشت هستیم.

پژوهشگران حوزه علوم پزشکی نیز انگیزه لازم برای انجام پژوهش را دارند و می توان با حمایت از طرح های برون دانشگاهی، تخصیص بودجه های پژوهشی بیشتر به طرح های پژوهشی، استفاده از داوران مجرب و متخصص در راستای طرح های پژوهشی و کتب، به کارگیری اعضای پژوهشی متبحر و متخصص در شورای پژوهشی دانشگاه، مسئولیت پذیری بیشتر پرسنل حوزه پژوهشی و .

گام های مؤثرتری در انجام فعالیت های پژوهشی و ارتقای سلامت جامعه برداشت.

آنا: آیا در عرصه پژوهش جایگاه خوبی در سطح بین المللی و منطقه ای به دست آورده ایم؟ ذاکری حمیدی: یکی از بارزترین شاخص های بالندگی توسعه یافتگی در جوامع، توانایی های فناورانه و پژوهش های علمی و کاربردی است که برخی موانع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می توانند تأثیرگذار باشند.

محدودیت بودجه تحقیقاتی، تحریم کشور از جهت سابمیت و چاپ مقالات موجب شده که در عرصه های بین المللی و منطقه ای پژوهشگران با محدودیت هایی مواجه شوند.

استفاده از اعتبارات پژوهشی خارج از دانشگاه، توانمندسازی پژوهشگران، به کارگیری تکنولوژی جدید در ایجاد تیم های پژوهشی، امکان استفاده از کارشناسان پژوهشی در مراحل مختلف تحقیقات علوم پزشکی می توانند در رفع مشکلات و موانع پژوهشی تأثیرگذار باشند.

آنا: توصیه شما برای موفقیت جوانان، دانشجویان و پژوهشگران چیست؟ ذاکری حمیدی: ضرورت پژوهش در حوزه سلامت، امری انکارناپذیر است.

انسان ها از بدو خلقت با کنجکاوی توانستند به پیشرفت های حال حاضر دست یابند.

ثمره تلاش پژوهشگران، یافتن دانش و اطلاعات بیشتر در راستای رفع نیاز بشر بوده است که این عطش هیچ وقت سیراب نخواهد شد.

با تغییرات و دگرگونی های هر روزه سبک زندگی، وجود بیماری های مختلف، غلبه بر آن بدون استفاده از روش های مدرن و جدید روز امکانپذیر نخواهد بود و این موضوع نیازمند مطالعه و تحقیق بیشتر است.

در این بین، لازم است اصول اخلاقی و انسانی نیز رعایت شود و محققان با داشتن انگیزه های الهی، یافته های خود را در مسیر خدمت به همنوعات خود قرار دهند.

امام علی علیه السلام فرمودند: کسی که بر خدا توکل کند، شبهات برای او آشکار می شود.

آنا: و کلام آخر .

ذاکری حمیدی: برای بهبود وضعیت پژوهش در کشور باید از صاحب نظران، متخصصان و پژوهشگران برتر در زمینه ها و رشته های مختلف پژوهشی بیشتر استفاده کرد.

با حمایت های مالی پژوهش، امور پژوهشی بهبود یافته و زیربنای مناسبی برای موضوع آموزش فراهم می شود.

انتهای پیام/4078/4062/
کلید واژه ها: پژوهش - پژوهشی - پژوهشگر - اعتبارات پژوهشی - جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد - دانشگاه - جشنواره - پژوهشگران - فرهیختگان - رفع موانع - تکنولوژی جدید - پژوهشگر برتر - توانمندسازی - استفاده - دانشگاه آزاد اسلامی - هفته پژوهش و فناوری - اعتبارات - تکنولوژی - موانع - پژوهشگران برتر - پژوهش و فناوری - برگزار - برتر - فناوری - دانشگاه آزاد - هفته پژوهش - جدید - خبرگزاری - برخوردار - ایستگاه

آخرین اخبار سرویس:
جمهوریت، آزمون 1400 / شماره نهم ماهنامه《خط بهشتی》دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری منتشر شد

کریستالی که 58 درصد سخت تر از الماس است

شهریه ثابت دوره دکتری دانشگاه خیام مشخص شد

روایت یک انتخاب ، امروز زاهدانی ها امدند برای یک انتخاب

بازاریاب گازرسانی مسکونی با پورسانت عالی

انتخابات 1400 در سنندج

استخدام روانشناس خانم در تهران

اولین دوره دکتری مستقیم «علوم و مهندسی اعصاب» برگزار می شود

جزییات حذف اضطراری دروس دانشگاه صنعتی ارومیه اعلام شد

شروع ترم تابستانی در دانشگاه علم و صنعت از 2 مرداد ماه

جزییات پذیرش در ارشد «علوم قرآنی و حدیث در سلامت» اعلام شد/ تمدید مهلت ثبت نام

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها در سال 1400

کتاب «استرس و روش های مدیریت آن» منتشر شد

آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی وزارت علوم اعلام شد

فردا، آخرین مهلت دریافت برگه اطلاعات مصاحبه دکتری

ربات مبتنی بر هوش مصنوعی تغییرات جنگل ها را رصد می کند

پروژه بین المللی سازی مؤسسات آموزش عالی ایران

اولین دوره دکتری مستقیم علوم و مهندسی اعصاب برگزار می شود

بیوگرافی هایده حسین زاده همسر اول رحیم نوروزی + عکس

اصلاح دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار چهارم

دانشگاه آزاد اعلام کرد؛ فردا، آخرین مهلت دریافت برگه اطلاعات مصاحبه دکتری

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد دزفول برتر شناخته شد

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار چهارم اصلاح شد

1042 ناظر بهداشتی بر شعبات اخذ رأی نظارت دارند

فردا آخرین مهلت دریافت برگه اطلاعات مصاحبه دکتری در دانشگاه آزاد

محله ای به وسعت یک دانشگاه

دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار چهارم اصلاح شد/ شنبه آخرین مهلت ثبت نام

در چه صورت امتحان مجدد برای دانشجو برگزار می شود؟

ثبت نام ترم تابستانی دانشگاه گلستان از 15 تیر آغاز می شود

آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی وزارت علوم اعلام شد

تألیف کتاب ردپای سرمایه فرهنگی در عرصه کار و تولید توسط استاد دانشگاه آزاد اسلامی رودهن

دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیات علمی نمونه کشوری ابلاغ شد

دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیات علمی نمونه کشوری ابلاغ شد

دانشگاه آزاد اعلام کرد؛ فردا، آخرین مهلت دریافت برگه اطلاعات مصاحبه دکتری

فردا، آخرین مهلت دریافت برگه اطلاعات مصاحبه دکتری

تقویم آموزشی ترم تابستان دانشگاه تبریز اعلام شد

تشخیص سریع پیشرفت سرطان با کمک MRI امکان پذیر شد / از ساخت قلم رسانای آموزشی تا کاهش عوارض جانبی دارو ها با نانوکپسول ها

دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزآباد | رشته ها و امکانات

اولویت واکسیناسیون کرونای دانشجویان مطابق مقطع تحصیلی / برگزاری کنکور 1400، کمتر از 20 روز دیگر

اولویت واکسیناسیون کرونای دانشجویان مطابق مقطع تحصیلی آن ها / برگزاری کنکور 1400، کمتر از 20 روز دیگر

استخدام گرافیست و طراح خوش ذوق و خلاق در سورنا انتخاب برتر در تهران

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار چهارم اصلاح شد/تمدید مجدد مهلت ثبت نام

دعوت چهرهای دانشگاهی،فرهنگی ونخبگان زنجان برای شرکت در انتخابات

استخدام دانشجو برق یا مکانیک

منشی خانم مجرد

هماهنگی بین قوای سه گانه؛ راهکار حل مشکلات کشور

استخدام مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو در فارس

سؤالات مصاحبه دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1400

جزییاتی از فراخوان «طرح شهید احدی» با رویکرد تحصیل بدون آزمون مقطع دکتری

این زلزله 32 سال طول کشیده است / فاجعه باورنکردنی!

لزوم ساماندهی آشفتگی بازار در نظام آموزش عالی/ مراکز آموزش عالی منحل نمی شوند

ایران به 100 نفر اول کنکور افغانستان بورسیه تحصیلی داده است

تلاش برای ممنوع کردن گردش به چپ در خیابان ها

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 27 خرداد

استخدام کارشناس علوم اجتماعی در شرکت مهندسی صنعتی فهامه در تهران

ساماندهی مراکز آموزش عالی نادیده انگاری زحمات نیست

آغاز پروژه تحقیق و توسعه شرکت نویان نگین پارسیان با مشارکت بیش از 180 دانشجو جوان کشور

استخدام شرکت الوند پخش پارسا

استخدام کارشناس آزمایشگاه در یک واحد آزمایشگاهی در بندرعباس

حضور 18 نفر از اساتید دانشگاه شریف در جمع سرآمدان علمی کشور

تریبون آزاد انتخاباتی در میان بانوان قزوینی + فیلم

کاهش تعداد مراکز علمی ـ کاربردی و پیام نور

آموزش دروس ریاضی کاربردی 1 و تحقیق در عملیات

8 شهرستان کرمانشاه در وضعیت نارنجی قرار دارد

اصلاحیه چهارم دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه ها منتشر شد

استخدام پشتیبان قلمچی بدون سابقه

جدول زمان بندی مصاحبه آزمون نیمه متمرکز دکتری دانشگاه ارومیه منتشر شد

ساماندهی مراکز آموزش عالی نادیده انگاری زحمات نیست

ساماندهی مراکز آموزش عالی نادیده انگاری زحمات نیست

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار چهارم اصلاح شد/تمدید مجدد مهلت ثبت نام

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها اصلاح شد

لزوم مشارکت جامعه دانشگاهی در انتخابات/ مهلت 2 ساله به برخی دانشگاه ها در طرح ساماندهی

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار چهارم اصلاح شد/تمدید مجدد مهلت ثبت نام

استخدام کارشناس بخش پذیرش و ویزا در شرکت آتیه آفرینان ایرانیان در تهران

تون آپ کار ماهر

پوشش آنلاین انتخابات ریاست جمهوری 1400 از طریق سامانه مجازی دانشگاه آزاد اسلامی

لزوم مشارکت جامعه دانشگاهی در انتخابات / بررسی الحاق 7 دانشگاه در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها

آخرین خبر درباره کسر حقوق دانشجو معلمان+ عکس

سه طرح رویداد ایده های فناورانه و نوآورانه موفق به جذب سرمایه شدند

تریبون آزاد انتخاباتی در دانشگاه آزاد کهنوج برگزار شد

جزییات رویداد کمند با موضوع کار، مهارت و نوآوری دختران دانشجو

اصلاحات جدید آزمون استخدامی اعلام شد

اصلاحات جدید آزمون استخدامی وزارت علوم منتشر شد

همکاری پارک علم و فناوری گیلان با کارخانه سبحان دارو

واکسیناسیون دانشجویان و دانشگاهیان از شهریور تا آبان انجام می شود

در چه صورت امتحان مجدد برای دانشجو برگزار می شود؟

حرف های دل مردم در تریبون آزاد ابهر

فراخوان جذب طرح های فناورانه دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام شد

آیین بهره برداری از ایستگاه مترو مدافعان سلامت

آغاز پروژه تحقیق و توسعه شرکت نویان نگین پارسیان با مشارکت بیش از 180 دانشجو

پذیرش دانشجو مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی مشهد در رشته “مدیریت کسب و کار” و “طراحی لباس”

پلیس فتا به دنبال متقلبان امتحانات دانشگاه

تلسکوپ فضایی «هابل» از کار افتاد

رقابت پژوهشگران در مسابقه ملی رابط مغز و رایانه به ایستگاه آخر رسید

کاوش اعماق اقیانوس ها با زیردریایی خودران

پلیس فتا به دنبال متقلبان امتحانات دانشگاه

کشف روشی جدید برای تشخیص سریع کرونا

رفع موانع و مشکلات پژوهشی کشور چگونه ممکن است؟

رفع موانع و مشکلات پژوهشی کشور چگونه ممکن است؟