موضوعات داغ: - انتخابات شوراي شهر - رياست جمهوري - انتخابات رياست جمهوري - انتخابات رياست - رنگ بندي كرونايي - ترانه عليدوستي - ابراهيم رييسي - فوتبال ايران - سيد ابراهيم رييسي - انتخابات رياست جمهوري 1400 - ارزشمندترين بسكتباليست آسيا - فداكاري - پارسا - ويژه خواري - تابلو نقاشي - سنگنورد اصفهاني - روز جهاني تالاب ها - ژائو موتينيو - شيريني بدون فر - آلماني - محمدقاسمي - گازرساني به روستا - «رمانتيسم عماد و طوبا»

مطالب مرتبط:
شهرداری ها خانه های ارزان قیمت برای مستاجران می سازند
شهرداری ها خانه های ارزان قیمت برای مستاجران می سازند
شهرداری ها خانه های ارزان قیمت برای مستاجران می سازند
افزایش قیمت دلار در کانال 22 هزار تومانی/ دست های پشت پرده مانع کاهش نرخ ارز/ تاخت و تاز دوج کوین با ایلان ماسک/ نماینده مجلس: ساخت 1000 خانه با قیمت متری 5 میلیون تومان برای شهرداری رقمی نیست/ افزایش قیمت بنزین شایعه است
افزایش قیمت دلار در کانال 22 هزار تومانی/ دست های پشت پرده مانع کاهش نرخ ارز/ تاخت و تاز دوج کوین با ایلان ماسک/ نماینده مجلس: ساخت 1000 خانه با قیمت متری 5 میلیون تومان برای شهرداری رقمی نیست/ افزایش قیمت بنزین شایعه است
-112 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 19:352021-05-15اقتصادي

شهرداری ها خانه های ارزان قیمت برای مستاجران می سازند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازعصرشهروند، «طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری ها» روز 19 اردیبهشت 1400 در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

نمایندگان مجلس هدف این برنامه را احداث مسکن توسط شهرداریها و اجاره دادن آن به اقشار کم درآمد عنوان کرده اند.

- طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری ها که به نوعی برنامه مسکن استیجاری محسوب می شود در مجلس اعلام وصول شده و نمایندگان از جمله مزایای آن را کنترل نرخ اجاره و کسب درآمد برای شهرداری اعلام کرده اند؛ حسن محتشم، عضو انجمن انبوه سازان تهران نیز احداث خانه های استیجاری را در کنترل بازار مسکن موثر دانست و گفت که شهرداری هم می تواند واحدها را اجاره دهد و هم به صورت نقد و اقساط به متقاضیان واگذار کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازعصرشهروند"، طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری ها روز 19 اردیبهشت 1400 در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

نمایندگان مجلس هدف این برنامه را احداث مسکن توسط شهرداریها و اجاره دادن آن به اقشار کم درآمد عنوان کرده اند.

این طرح در واقع همان مدل مسکن استیجاری است که طی سالهای اخیر همواره درباره آن صحبت شده اما به شکل جدی دنبال نشده است.

علیرضا پاک فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری ها گفته است: شهرداری شهرهای بزرگ بر اساس این طرح مکلف به ساخت خانه هایی با قیمت مناسب می شوند تا طبق وظیفه مدیریت شهری و حقوق شهروندی به خانواده های کم درآمد و آسیب پذیر با نرخ پایین اجاره دهند.

وی کنترل نرخ اجاره در سطح شهرها و کسب درآمد برای شهرداری را از مزایای این طرح دانسته است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس به یکی از مدلهای اجرای این برنامه در کشورهای اروپایی اشاره و خاطرنشان کرد: شهری مانند وین اتریش که سال ها از نظر ارتقا فرهنگ شهروندی در اروپا رتبه اول را کسب کرده است، حدود 30 درصد کل آپارتمان های مسکونی آن متعلق به شهرداری است.

بدین معنی که شهرداری این مساکن را ساخته تا با اجاره آن هم کسب درآمد کرده و هم قیمت اجاره بهاء را تنظیم می کند.

یک کارشناس: مسکن استیجاری در سه مدل می تواند واگذار شود حسن محتشم ـ عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران ـ با بیان اینکه طرح مسکن استیجاری در بسیاری از کشورها اجرا شده و در کنترل بازار مسکن، مفید و موثر بوده است تصریح کرد: به اعتقاد من دولت یا شهرداری راسا نباید وارد اجرای این طرح شوند و بهتر است به بخش خصوصی واگذار کنند؛ به شرطی که سازندگان وارد بروکراسی پیچیده اداری نشود.

در پایان پروژه، سازنده سهم خود را برمی دارد و شهرداری هم سهم خود را در اختیار خانواده های متقاضی مسکن قرار می دهد.

البته هم می تواند این واحدها را اجاره دهد و هم در طول زمان به ساکنان بفروشد.

وی توضیح داد: واحدهای احداثی به سه شکل می تواند در اختیار متقاضیان قرار گیرد؛ اول اینکه شش دانگ واگذاری صورت گیرد که ممکن است بخشی از آن نقد و بقیه از طریق تسهیلات بانکی پرداخت شود.

دوم بدین شکل که 2 تا 4 دانگ به صورت نقد و دانگهای باقی مانده به صورت اجاره پرداخت شود.

سوم، کل واحد به صورت اجاره باشد.

در همه موارد قیمتها بر اساس کارشناسی و کمتر از بهای روز تعیین شود.

محتشم با بیان اینکه در زمان شهرداری آقای عبدالعلی زاده نیز برنامه مسکن استیجاری با همکاری دولت و شهرداری مطرح شد که به دلیل طولانی شدن پروژه ناموفق بود، خاطرنشان کرد: در آن زمان خانه های استیجاری را در بسیاری از شهرها اجرا کردند ولی از آنجا که دولت مجری بود و نیروی کافی در اختیار نداشت به نتایج مطلوبی نرسید.

این کارشناس بازار مسکن یادآور شد: اغلب پروژه ها به افراد غیرمتخصص سپرده شد و به همین دلیل نتوانستند به قرارداد عمل کنند که برنامه به درازا کشید و خاصیت خود را از دست داد.

اتمام پروژه با افزایش قابل توجه جمعیت جوان کشور همراه بود و تقاضا آنقدر برای این واحدها افزایش یافت که قیمتها بالا رفت.

دولتها هم دیگر این برنامه را ادامه ندادند تا اینکه در سال 1392 مجددا مسکن استیجاری پیشنهاد شد ولی اقدامی در این خصوص صورت نگرفت.

احداث مسکن استیجاری به منظور کنترل و ساماندهی بازار مسکن از زمان مسئولیت عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی مطرح شد.

با این حال به دلیل وجود مخالفتها با احداث خانه های کوچک متراژ که عمدتا از طرف برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس عنوان می شد، طرح مجال اجرا به خود نگرفت.

با استعفای عباس آخوندی و آمدن محمد اسلامی از اواخر سال 1397 رایزنی دولت و شهرداری برای ساخت خانه های استیجاری آغاز شد.

روز 30 تیرماه 1398 یکی از موضوعات مورد بررسی در جلسه شورای عالی مسکن با حضور رییس جمهور، احداث خانه های کوچک متراژ به قصد اجاره بود.

اواخر سال 1398 هم برخی مسئولان شهرداری از لزوم احداث خانه های 25 تا 40 متری سخن گفتند.

این طرح در ادامه مخالفت برخی مسئولان و کارشناسان را در پی داشت که معتقدند نباید الگوی مصرف را به زندگی در خانه های کوچک عادت داد.

این کش و قوس تا آنجا ادامه پیدا کرد که بعد از آ دیگر صحبتی از احداث واحدهای 25 متری به میان نیامد.

طرح مجدد اجاره داری توسط اسلامی و حناچی روز 22 مهرماه 1399 محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه یک مراسم از آمادگی وزارتخانه متبوعش برای ارائه زمین های 99 ساله به سازندگان مسکن استیجاری خبر داد و گفت: به سازندگانی که برای دهک های پایین خانه می سازند می توانند زمین 99 ساله به صورت 10 ساله از ما خریداری کنند.

آیین نامه این مصوبه را به دولت بردیم تا اقساط زمین را از 5 سال به 10 سال افزایش یابد.

اسلامی این را هم گفت که متراژ این خانه ها 30 متری نیست و ساخت مسکن برای ما همان الگوی 75 متری است.

پیروز حناچی، شهردار تهران هم که بارها آمادگی شهرداری برای احداث مسکن استیجاری را اعلام کرده روز 22 مهرماه در همان مراسم یک بار دیگر بیان کرد: آمادگی داریم تا با همین تسهیلاتی که به سازندگان داده می شود، در صورت پرداخت این تسهیلات به شهرداری، با امکانات خودمان اقدام به ساخت مسکن استیجاری کنیم.

او البته این را هم گفت که  قانونا در این زمینه وظیفه ای نداریم، ولی اعلام آمادگی کرده ایم که شهرداری می تواند در این خصوص ساخت و ساز کند.

از طرف دیگر آیین نامه حمایت از اجاره داری حرفه ای  بهمن ماه 1399 توسط وزارت راه و شهرسازی به دولت ارایه شد اما هنوز در کمیسیونهای تخصصی دولت به تصویب نرسیده است.

طرحی که گفته شد به مباحثی همچون ودیعه، احداث واحدهایی به قصد اجاره داری، مدت زمان اجاره نامه و ورود شرکت های دانش بنیان می پردازد.

شهرداری قانونا مکلف به اجرای برنامه می شود حالا با توجه به طرح مجلس با عنوان ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری ها این تکلیف به شکل قانونی بر عهده شهرداری ها قرار می گیرد.

با اینکه هنوز جزییاتی از متراژ، تعداد و نحوه تامین مالی این برنامه ارایه نشده، پاک فطرت ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ گفته است: با ارائه طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری ها به دنبال این هستیم که شهرداری ها بر اساس جمعیت هر شهر اقدام به ساخت واحدهای استیجاری کنند چرا که شهرداری ها به لحاظ منابع مالی خودکفا بوده و تمام درآمد و هزینه های آن زیر نظر شوراهای شهر صورت می گیرد از طرفی ساخت 1000 واحد خانه با قیمت هر متر 4 الی 5 میلیون تومان برای شهرداری هایی که زمین، پروانه ساخت و نیروی فنی در اختیار دارند، به نسبت پروژهای عمرانی آنها مبلغ قابل توجهی نیست.

وی با بیان اینکه شهرداری ها در طرح مذکور بر اساس مکانیزمی مشخص و جمعیت هر منطقه اقدام به ساخت خانه می کنند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال شهرداری تهران موظف به ساخت 5000 واحد سکونی می شود که تداوم این اقدام، تعداد قابل توجهی خانه در اختیار شهرداری قرار می دهد که می توانند مسکن بخش عمده از اقشار آسیب پذیر و محروم جامعه را با پرداخت مبلغ ناچیزی به عنوان اجاره بها تامین کنند.

به گفته پاک فطرت، ساخت خانه ارزان قیمت توسط شهرداری ها موجب جذب بیشتر جوانان شده که با این کار ازدواج و فرزندآوری نیز افزایش خواهد یافت.


کلید واژه ها: شهرداری - مسکن ارزان قیمت - شهرداری ها - مجلس شورای اسلامی - اعلام وصول - نمایندگان مجلس - نمایندگان - ساخت مسکن - مسکن - شورای اسلامی - اردیبهشت 1400 - اعلام - مجلس - ارزان - برنامه - توسط - قیمت - استیجاری - اردیبهشت - انجمن انبوه سازان - خانه های استیجاری - اجاره - اقشار کم درآمد - مسکن استیجاری - اسلامی - وصول - ساخت - کنترل بازار - انبوه سازان - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس تولید محتوا در مجموعه سیگنال در قم

استخدام بازاریاب و ویزیتور در نمایندگی فروش امید الکترونیک نماوا در تهران

زمان توزیع کارت آزمون استخدامی فرزندان شهدا اعلام شد/تکمیل فرم خوداظهاری از فردا

استخدام کارشناس فروش و بازاریاب حضوری در شرکت پرژیان در تهران

سکه 300 هزار تومان ارزان شد

مبلغ فوق العاده ویژه معلمان و کادر آموزشی چقدر شد؟ + جزییات

بیمه شدگان بیمه سلامت از ابتدای تیر نیازی به دفترچه کاغذی ندارند

واکنش بازار ارز به نتایج انتخابات

استخدام حسابدار در گروه تولیدی ثانی پلاست آمل در مازندران

هندوانه گران شد + قیمت میوه های نوبرانه در بازار امروز 29 خرداد 1400

احمدی: فقط 10 درصد مراکز اسقاط خودرو فعال است/ بی توجهی خودروسازان به نوسازی خودرو ها

استخدام نیروی خدماتی در مرکز خرید تیراژه 1 در تهران

ممنوعیت همکاری شرکت های بیمه با استارت آپ های فاقد مجوز

ارائه خدمات نقدی و غیرنقدی به بازنشستگان

استخدام بازاریاب در یک شرکت معتبر تولیدی در اصفهان

ارائه 2 طرح ویژه حمایتی از بازار سرمایه

ایران و امارات؛ از رقابت سیاسی تا شراکت اقتصادی

روند نزولی قیمت سکه و طلا در بازار

استخدام کارشناس فروش در شرکت سیمای شهر در مشهد

قیمت خودرو امروز شنبه 1400/3/29

ارزش سهام عدالت و دارا یکم امروز 29 خرداد 1400

ارزش سهام عدالت و دارا یکم امروز 29 خرداد 1400

استخدام حسابدار در شرکت مهندسی توربو رایا کمپرسور داتیس در تهران

مروری بر آینده انسان: چشم اندازهای فلسفی | محمد زارع شیرین کندی

استخدام کارشناس تضمین کیفیت (رشته صنایع-مدیریت صنعتی) در البرز

کاهش الزامات صادرات مواد و محصولات معدنی

چطور بفهمیم جریمه منع تردد شدیم؟

ابلاغ مصوبه مربوط به تسویه بدهی تعهدات ایران به IMF

مبادله 7.5 میلیون فقره چک در اردیبهشت ماه

جمع دارایی های حسابرسی نشده بانک ملت اعلام شد

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 1400/03/29

حرکت دلار در کانال 23 هزار تومانی

«خدا به داد آدم ابله برسد» منتشر شد

بانک مرکزی باید بیش از 800 میلیارد به صندوق بین المللی پول دهد

ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته

خودرو کالای مناسبی برای بورسی شدن نیست

نوسان در بازار رمزارزها بسیار شدیدتر از بازارهای دیگر

محصولات نوآورانه ایرانی روانه بازار چین می شوند

واکنش بازار ارز به نتایج انتخابات

چهار توقع بازار کار از رییس جمهور آینده/ جمعیت فعال ایران چقدر است؟

خودرو کالای مناسبی برای بورس است؟

128 هزار و 199 شیرازی در دام کرونا

بیمه شدگان بیمه سلامت از ابتدای تیر ماه نیازی به دفترچه کاغذی ندارند

استخدام حسابدار و حسابدار انبار در شرکت پدیده بافت پارس در تهران

بیمه شدگان بیمه سلامت از ابتدای تیر نیازی به دفترچه کاغذی ندارند

استخدام مهندس برق و الکترونیک و تکنسین تولید در تولید آجر کلت در مازندران

موجران درصدد افزایش اجاره بها هستند

ممنوعیت همکاری شرکت های بیمه با استارت آپ های فاقد مجوز

مهلت ثبت نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در سال 1400

حمله بانک مرکزی انگلیس به بیت کوین با دست های خالی

ساخت خط مترو دو میلیارد یورویی در پراگ

استخدام کارشناس ارشد الکترونیک و کارشناس ارشد برق قدرت در تهران

محصولات نوآورانه ایرانی روانه بازار چین می شوند

8 زندانی جرائم غیر عمد در هرمزگان آزاد شدند

اجرای 34 هزار طرح عمرانی برکت در 4500 روستا

ثبات نسبی قیمت ها در بازار خودرو

ضرر 45 میلیارد دلاری تیک تاک

محمد باباکردی به عنوان دبیرکارگروه بیمه های مهندسی و انرژی انتخاب شد

سپرده 375 هزار میلیارد تومانی بانک ها نزد بانک مرکزی در سال 99

قیمت خودرو های دست دوم در بازار

استخدام کارمند اداری و کارشناس فروش در یک آموزشگاه معتبر در تهران

استخدام دکتر داروساز (مسئول فنی کارخانه) و کارگر تولید در البرز

ارزآوری 896 میلیون دلاری صادرات بخش کشاورزی

بازار تأمین مالی اسلامی آمریکا، چشم انتظار سرمایه گذاران خارجی

مراقب پیام های جعلی درباره بنزین باشید

ایران و امارات؛ از رقابت سیاسی تا شراکت اقتصادی

استخدام دستیار فنی کارگاه و کارگر خدمات فنی در تهران

استخدام کارشناس فروش خودرو در یک شرکت معتبر در تهران

تحقق 99 درصدی سهمیه بانک توسعه تعاون در حمایت از مدد جویان کمیته امداد

استخدام کارشناس فروش در شرکت تولیدی نایلون سپید در تهران

پرداخت 300 هزار فقره وام ازدواج از سوی بانک مهر

ارزش پالایشی یکم امروز 29 خرداد 1400

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تلفنی در شرکت بارکاو تکنولوژی در تهران

نرخ اجاره مسکن در غرب تهران

کدام بیمه شدگان از ابتدای تیرماه نیازی به دفترچه کاغذی ندارد؟

استخدام انباردار در شرکت مهندسی توسعه پترو فرآیند کرخه در نیروگاه اشتهارد

درنظر گرفتن سیاست های تشویقی برای تسهیل فعالیت فروشگاه های آنلاین ضروری است

سبقت بازدهی بورس نسبت به بازارهای رقیب

ارزش پالایشی یکم امروز 29 خرداد 1400

قیمت روز موتورسیکلت های پرفروش

سینماها در پایان بهار چقدر بلیت فروختند؟

بانک مرکزی باید بیش از 800 میلیارد به صندوق بین المللی پول دهد

بورس بعد از نتیجه انتخابات چگونه تمام شد؟

ارزآوری 896 میلیون دلاری صادرات بخش کشاورزی و غذا در دو ماهه اول سال جاری

اصلاح روند و کاهش الزامات صادرات مواد و محصولات معدنی

بیمه شدگان بیمه سلامت از ابتدای تیرماه نیازی به دفترچه کاغذی ندارند

کاهش شهرهای نارنجی خوزستان

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت و مزایای عالی در شرکت تهران بوران در کرج

استخدام رنگ کار کوره ای و ساب زن فلپ کار در کارخانه سوداد در البرز

راز حرفه ای ها: معرفی تجهیزات عکاسی و فیلم برداری

از تعطیلی تولیدی های پوشاک تا واردات لباس

اوضاع اجاره و خرید مسکن در شرق تهران

قیمت محصولات سایپا 29 خرداد 1400 + جدول

بوسه بورس بر روی رنگِ سبز

واکنش سریع دلار، سکه و طلا به نتایج انتخابات

ثبت بدترین سقوط هفتگی یک سال اخیر قیمت جهانی طلا

قیمت گوشت در بازار اول هفته

تراز تجاری سال 99 منفی شد

بروز تغییرات اساسی برای اداره شهر تهران

بورس اولین روز هفته را با چراغ سبز شروع کرد

شهرداری ها خانه های ارزان قیمت برای مستاجران می سازند

شهرداری ها خانه های ارزان قیمت برای مستاجران می سازند