موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - هواداران استقلال - كميسيون آموزش - سازمان اداري و استخدامي كشور - سازمان اداري و استخدامي - طرح رتبه بندي - كميسيون آموزش و تحقيقات - طرح رتبه بندي معلمان - سازمان اداري - بيماران كرونا - اعتراض هواداران منچستريونايتد - كارگروه مد و لباس - انصاري فر - فرمانداري همدان - ژاله - مدير كل كميته امداد - انصارالامام - بستر رودخانه - زائران امام هشتم - دانشگاه كلمبيا - سياه كت - ويزاي كانادا

مطالب مرتبط:
توفان حاره ای «تائوته» در حدود 2هزار کیلومتری چابهار تشکیل شد
840 میلیارد تومان با انعقاد 3 طرح در استان خراسان جنوبی سرمایه گذاری شد
سرمایه گذاری چهارهزار میلیارد تومانی برای ساخت 7 سد دراستان بوشهر
600 میلیارد تومان مصوب سفر دولت به خراسان شمالی هنوز جذب نشده است
حدود 400 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل پایانه مرزی رازی نیاز است
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 19:102021-05-15اقتصادي

جذب حدود 22 میلیارد یورو سرمایه جدید در چابهار


منطقه آزاد چابهار به عنوان یکی از قطب های مهم صنعتی ایران، با حضور رییس جمهور شاهد افتتاح طرح ها و پروژه هایی بود که سواحل مکران را یک گام به سمت تحقق اهداف ملی و بین المللی تعریف شده برای این منطقه در اسناد بالادستی نزدیک تر می کند.

- طرح هایی که در منطقه آزاد چابهار افتتاح شد، به گفته عبدالرحیم کردی زمینه جذب 14 میلیارد یورو سرمایه در حوزه پتروشیمی و 7.

6 میلیارد یورو سرمایه در حوزه فولاد را براساس برآوردهای قطعی انجام شده، فراهم می کند.

به این اعداد باید جذب سرمایه های مرتبط با توسعه شهری و افزایش ظرفیت گردشگری را هم اضافه کرد که بدون شکل عدد قابل توجهی خواهد بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمنطقه آزاد چابهار" با حضور حسن روحانی، رییس جمهور، افتتاح شد؛ طرح هایی که منطقه آزاد چابهار را یک گام به استانداردهای بین المللی و ایفای نقش حساس و استراتژیک این منطقه نزدیک می کند.

حسن روحانی رییس جمهور در مراسم افتتاح این پروژه ها با اشاره به نقش مهم چابهار در ارتباطات دریایی ایران و جهان، تأکید می کند: با افتتاح طرح های متعدد با حضور مقامات کشورهای مختلف، تحولات بسیار بزرگی در منطقه و سواحل مکران رخ داده است.

به گفته روحانی، چابهار همچنان استعدادهای بسیار زیادی دارد و با ایجاد راه آهن در این منطقه -که بخش اعظم آن اجرا شده است- ایران به کشورهای آسیای مرکزی متصل خواهد شد.

نقش پررنگ پروژه های زیرساختی در جذب سرمایه استعدادهای کم نظیر و فراوان سواحل مکران که رییس جمهور هم در سخنان خود به آنها اشاره می کند، باعث شده است که سیاست گذاران نقش پررنگی برای سواحل مکران در توسعه اقتصاد ملی در نظر بگیرند.

براساس آمارهای منتشرشده ازسوی منطقه آزاد چابهار، در حال حاضر 22 پروژه عمرانی در این منطقه به ارزش قراردادی دو هزار و 924 میلیارد تومان در حوزه های زیرساختی چابهار در حال اجراست.

اجرا و افتتاح بخشی از این پروژه ها سبب شده است که ارزش تولیدات این منطقه از 52 میلیارد تومان در سال 92 به بیش از 772 میلیارد تومان در سال 99 برسد.

این یعنی در طی هشت سال، ارزش تولیدات منطقه آزاد چابهار حدود 1400 درصد رشد پیدا کرده است.

این روند، با تکمیل پروژه های تعریف شده برای سواحل مکران ادامه خواهد یافت و افتتاح بخشی از این پروژه ها در پنجشنبه گذشته، مکران را یک گام به اهداف تعریف شده آتی خود که زمینه سازی برای جذب سرمایه های بیشتر است، نزدیک می کند.

عبدالرحیم کردی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، درباره میزان سرمایه جذب شده پس از تکمیل پروژه های زیرساختی در منطقه تحت مدیریت خود می گوید: براساس ظرفیت سنجی انجام شده در حوزه پتروشیمی پتانسیل جذب 14 میلیارد یورو سرمایه وجود دارد.

برآوردهای قطعی ما نشان می دهد در حوزه فولاد هم امکان جذب 7.

6 میلیارد یورو سرمایه با تکمیل پروژه های زیرساختی وجود داشته باشد.

او ادامه می دهد: با توسعه شهری و افزایش ظرفیت گردشگری، عدد قابل ملاحظه ای به میزان جذب سرمایه در منطقه آزاد چابهار اضافه می شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بیان می کند: در سال های اخیر قریب به 20 هزار میلیارد تومان حجم قراردادهایی است که یا تبدیل به قرارداد و توافق نامه شده اند یا در حال اجرا در منطقه هستند.

او اضافه می کند: توسعه محدوده منطقه آزاد از 14 هزار هکتار به 82 هزار هکتار در سال 98 و طرح جامعی که برای این منطقه تعریف شد، مأموریت هایی را به عهده منطقه آزاد چابهار گذاشت که این منطقه باید به عنوان یک هاب و مرکز اصلی در منطقه عمل کند.

بنابراین در حوزه های پشتیبان، در پیوندهای پسین و پیشین این فعالیت ها، انتظار این است که بتوانیم سرمایه قابل توجهی را جذب کنیم.

تکمیل زیرساخت ها براساس مأموریت های محول شده کردی درباره پروژه های افتتاح شده پنجشنبه گذشته می گوید: ما براساس برنامه هایی که برای چابهار تعریف شده است، سه مأموریت اصلی داریم.

در اقتصاد ملی پتروشیمی، فولاد و لجستیک سه محور اصلی مأموریتی چابهار هستند.

او ادامه می دهد: ما در منطقه برمبنای طرح جامعی که اخیرا بر پایه همین مأموریت ها بازنگری شده است، تلاش کردیم زیرساخت هایی را فراهم کنیم تا منجر به افزایش ظرفیت جذب سرمایه گذاری در این حوزه ها شود.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، هاب سوم پتروشیمی کشور در چابهار تعریف شده است و برای اینکه ساختارهای مرتبط با پتروشیمی بتوانند مستقر شوند، نیاز به زیرساخت های تخصصی دارند.

او اضافه می کند: به همین دلیل شهرک تخصصی پتروشیمی نگین مکران طراحی شده است.

این سایت، اولین سایت پتروشیمی کشور است و یکی از پروژه های افتتاحی منطقه آزاد چابهار در پنجشنبه بود.

این پروژه با هزار و 64 میلیارد تومان سرمایه گذاری محقق شد.

کردی عنوان می کند: در این شهرک در محدوده ای به وسعت 1200 هکتار ایجاد شده است و ظرفیت جذب 14 میلیارد یورو سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی را فراهم می ‎کند.

او اضافه می کند: خوشبختانه در حال حاضر سه مجموعه در این شهرک مستقر شده و در حال ساخت هستند.

این سه مجموعه از نیمه 1401 و اوایل 1402 فاز به فاز وارد مرحله بهره برداری می شوند.

به اعتقاد مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با این حجم سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت پتروشیمی در شهرک نگین مکران، ایران در آینده محدودیتی برای جذب سرمایه گذاری های مرتبط با پتروشیمی نخواهد داشت.

او ادامه می دهد: یکی از ویژگی های منطقه آزاد چابهار این است که محصولات پتروشیمی تولیدشده در این منطقه صد درصد صادراتی بوده و با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی طراحی شده است.

اگرچه فاز نخست این پروژه عظیم به بهره برداری رسیده است اما در فازهای بعدی تا ظرفیت چندین میلیون تن امکان افزایش تولید در این منطقه وجود دارد.

چابهار، یکی از 4 شهر لجستیک کشور به گفته کردی، براساس سند جامع لجستیک کشور، چابهار یکی از چهار شهر لجستیک است و به همین منظور، در طرح جامع این منطقه یک پسکرانه مناسب با توجه به ظرفیت های مرکز بارانداز و دپوی کالا در منطقه تعریف شده است.

او بیان می کند: ما تلاش کردیم در طرح های خود ابزارها، امکانات و زیرساخت هایی را که برای دپوی کالا و موضوع ترانزیت و ارتباطات لازم است، پیش بینی کنیم.

کردی عنوان کرد: راه آهن چابهار پروژه ای ملی است که زیرساخت خیلی خوبی دارد.

با اتصال راه آهن و بهره برداری از بندر که در گذشته صورت گرفته است، چابهار به مأموریت های لجستیکی خود به لحاظ زیرساختی نزدیک می شود.

او اضافه می کند: یکی از نیازمندی های مهم در مراکز تجاری وجود محل هایی برای دپوی کالا و انبارها بود.

در فاز اول، اولین مجتمع مجموعه انبارهای منطقه آزاد با 35 هزار متر مربع بنا با دستور رییس جمهور به بهره برداری رسید تا به یکی از ضرورت های اصلی صاحبان کالاها در بنادر پاسخ داده شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار می گوید: من فکر می کنم با افتتاح این پروژه با توجه به حجم فعالیت فعلی در بندر چابهار، کمبودی به لحاظ انبار نداشته باشیم.

البته در فازهای بعدی با توجه به پیشرفت کار این موضوع تقویت شده و توسعه پیدا می کند.

تکمیل زیرساخت های مخابراتی پایتخت بندری ایران کردی عنوان می کند: معتقدیم چابهار یک شهر لجستیکی است که با توجه به صنایعی که در آن مستقر می شود، به عنوان یک شهر بزرگ صنعتی، می تواند لقب پایتخت دریایی ایران را هم داشته باشد.

او اضافه می کند: چنین شهری نیازمند زیرساخت های ارتباطی و مخابراتی است.

در این زمینه مطالعات مفصلی در حوزه ICT و شهر هوشمند انجام دادیم.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بیان می کند: فاز اول این پروژه هم اپراتور مکران تل بود که قرار است بستر و پلتفرم ما را تشکیل دهد.

از این پس کارت شهروندی که خدمات مورد نیاز فعالان اقتصادی را به صورت یکپارچه و پنجره واحد، در اختیار آنان قرار می دهد، بر روی همین بستر ارائه خواهد شد.

همین طور سالن اعلام بار مجازی که خودش یک اقدام اساسی و مهم در مدیریت بار و ابزارهای حمل ونقل است، ازطریق این بستر راه اندازی می شود.

توسعه کسب وکارهای محلی با مرکز رویال سنتر به گفته کردی، علاوه بر پروژه های که در راستای اهداف و سیاست های منطقه آزاد چابهار بوده است، پروژه مرکز تجاری به نام رویال سنتر چابهار با هدف توسعه کسب وکار محلی و توسعه فعالیت های گردشگری و جذب گردشگر نیز روز پنجشنبه افتتاح شده است.

او می گوید: باور من این است که با افتتاح این پروژه ها چابهار جایگاه واقعی خود را پیدا کرده است.

قواره زیرساخت ها و پروژه هایی که در این منطقه تعریف می کنیم، باید قواره بین المللی باشد و معتقدم در آینده چابهار به عنوان پایتخت دریایی ایران نقش مهم و اساسی در اقتصاد ملی و بین المللی خواهد داشت.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار یادآور می شود: اتفاقی که در آسیای میانه در حال رخ دادن است و نیازی که کشورهای هند و چین به بازارهای آسیای میانه دارند، همچنین تحولات افغانستان و دسترسی به بازار 219 میلیون نفری پاکستان از رسمی ریمدان مسائلی است که در برنامه ریزی ها همواره مورد توجه قرار داشته و اقدامات اساسی در ارتباط با آنها آغاز شده است.

این تحولات در آینده حلقه هایی هستند که به تقویت و شکوفاشدن چابهار کمک خواهند کرد.

46
کلید واژه ها: منطقه آزاد چابهار - منطقه آزاد - منطقه - چابهار - رییس جمهور - سرمایه - استانداردهای بین المللی - میلیارد - بین المللی - حسن روحانی - افتتاح - طرح ها - آزاد - جمهور - اسناد بالادستی - عبدالرحیم کردی - ظرفیت گردشگری - رییس - روحانی - یورو - هایی - سواحل مکران - نزدیک - توسعه شهری - افتتاح طرح - استراتژیک - عبدالرحیم - ایفای نقش - پتروشیمی - حضور

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سرپرست تولید و پرسنل کارخانه پلاستیک

آقا جوان جهت کار در فست فود

نیروی کار آقا

فروشنده جوان اقا

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه 7 میلیارد تومانی امداد ولایت به نیازمندان مازندرانی

تولید 5800 تن گندم و جو در نوشهر

قاچاق مهم ترین مانع در سر راه تولید و اشتغال

اثربخشی 92 درصدی واکسن کرونای کوبا

کشاورزان خراسان شمالی از بیمه کشاورزی استقبال خوبی نمی کنند

انهدام یک شبکه فرار مالیاتی در کشور

استخدام کارمند فروش در دانشنامه پینفوپدیا در اصفهان

فاز 2 بوستان سعدی احداث می شود

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت کاوش نیرو سپاهان در اصفهان

اثربخشی 92 درصدی واکسن کرونای کوبا

آب محور توسعه است/ نگرانی ها از مصرف بی رویه آب ادامه دارد

تمدید مهلت ثبت سفارش کتب درسی میان پایه ها

کارگر انبار مواد غذایی

استخدام منشی در پیک موتوری مارلیک

استخدام حسابدار باتجربه خانم

استخدام کارشناس مهندسی و کارشناس بازرگانی در البرز

احتیاج نیروکارگر ماهر

فروشنده اقا

استخدام کارشناس فروش در شرکت فرامان

نیازمند کمپرسی، تک، ده چرخ، تریلی

کارگر جوشکار پایه مبل

آراد برندینگ

طرز تهیه آدانا کباب، غذای معروف ترکیه

استخدام تایپیست و مترجم در خانه

آخرین خبر از طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان+فیلم

انهدام یک شبکه فرار مالیاتی در کشور

رکود سنگین در بازار خودرو سه شنبه یکم تیرماه +جدول

تمدید مهلت ارائه اظهارنامه تا پانزدهم تیرماه

میزان اثربخشی واکسن کوبایی مشخص شد

جدیدترین قیمت محصولات ایران خودرو + جدول

استخدام کارشناس فروش در شرکت شیرآلات تیبا در تهران

قیمت انواع گوشی شیائومی امروز 1 تیر 1400+ جدول

فروشنده ماهر خانم

استخدامی نیروی در پخش

استخدام کارشناس فروش تلفنی + حقوق + بیمه + پاداش

آبدارچی ، نظافتچی و خدمات

استخدام بازاریاب میدانی اسنپ

به یک دستیار دکتر دامپزشک و منشی اقا

مردم نقش اثرگذاری در پیشگیری از قاچاق دارند

گشایش نمایشگاه صنعت ساختمان در مرکز گلستان

افزایش مصرف آب در قم

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت در یک کانون تبلیغاتی معتبر در تهران

پایان خرداد با تورم پلید 43 درصدی

علت تعرفه های سنگین برخی روانشناس ها چیست؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت سهند افراز مهام در تهران

استخدام حراست در شرکت صفر تا صد تجارت ایرانیان در البرز

رکود سنگین در بازار خودرو / راناپلاس 233 میلیون تومان شد

آمادگی گمرک برای کمک به توسعه تجارت در استان کردستان

آغاز بکار نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان در کرمانشاه

‍ ورود شهرداری تهران به بازار سرمایه برای اولین بار

مردم نقش اثرگذاری در پیشگیری از قاچاق دارند

کارت رفاهی 7 میلیونی را چگونه بگیریم؟

117 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد

شروع داغ بورس تابستان

بحران کم آبی با صرفه جویی 20 درصدی برطرف می شود + فیلم

پلمب واحد های صنفی متخلف در مرودشت

پیش بینی قیمت طلا فردا 2 تیر 1400

طرح رجیستری موبایل چه دستاوردی داشت؟

بررسی نحوه شرایط پرداخت در پروژه تریتیوم 4

استخدام کارشناس فروش مویرگی در شرکت Ronix در بوشهر

ضرورت توسعه زیرساخت های استان در حوزه تولید و صنعت

سفارش 150 میلیون واحد اضافه اتحادیه اروپا به شرکت مدرنا

حراج کالاهای آمازون در هند ممنوع شد

پیش بینی بورس فردا 2 تیر 1400

پیش بینی قیمت طلا فردا 2 تیر 1400

رونق قاچاق دام به عراق

خبر مهم درباره وام اجاره مستاجران

کاهش 47 درصدی پرونده های اجرای احکام در ایلام

حمایت دستگاه قضاء از واحدهای تولیدی غیر فعال

استخدام فروشنده مبتدی

استخدام نیرو با حقوق و مزایای مناسب

فروشنده خانم مرکز خرید کوروش

فروشنده خانم تمام وقت و عصرکار باحقوق مکفی.پاداش و

پیک تحصیلدار

کارمند دفتر خرید و فروش خودرو های خارجی

میزان اثربخشی واکسن کوبایی مشخص شد

نیروی خدماتی آقا

فروشنده خانوم (پوشاک زنانه و بچگانه)

جزییات ترخیص نسیه کالا ها از گمرک

استعفای دست جمعی اعضای شورای صنفی دانشگاه فرهنگیان/ چرا 20 درصد از حقوق دانشجومعلمان کسر می شود؟

تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی کمک مناسبی به اصناف نیست

شهرت بین المللی روستای صنایع دستی قاسم آباد

استخدام کارشناس مذاکره فروش در شرکت ایده گستران ثمین پارس در فارس

استعفای دست جمعی اعضای شورای صنفی دانشگاه فرهنگیان/ چرا 20درصد از حقوق دانشجومعلمان کسر می شود؟

قیمت مسکن در آگهی های آنلاین - اول تیر 1400

استخدام تکنسین فنی در شرکت ثمین صنعت تیراژه در تهران

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت آب معدنی نگین زردکوه کوهرنگ در تهران

چین رکوردی دیگر را ثبت کرد

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

تشکیل 15پرونده اقتصادی در بازرسی گلستان

بریگز و استراتن | از ماشین چمن زن تا خودروی شش چرخ

رکود سنگین در بازار خودرو/ راناپلاس 233 میلیون تومان شد

استخدام پرومومتر روغن زر اویل (زرماکارون)

ثبت نام درناوگان اسنپ

استخدام بازاریاب و ویزیتور (جک درب اتوماتیک پارکینگی) در متین گذر در تهران

استخدام مشاور اقا و خانم مبتدی و حرفه ای

جذب حدود 22 میلیارد یورو سرمایه جدید در چابهار

جذب حدود 22 میلیارد یورو سرمایه جدید در چابهار