مطالب مرتبط:
شاهنامه سراسر ستایش زن است
نگهداری نسخ ترجمه شده از شاهنامه فردوسی در کتابخانه ملی ایران
شاهنامه متعلق به تمام ملت های منطقه اکو است
نگهداری بیش از 150 نسخه ترجمه شده از شاهنامه فردوسی در کتابخانه ملی
ادبیات کهن به ویژه شاهنامه، فراتر از اندیشه امروز ماست
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 16:102021-05-15فرهنگي

شاهنامه؛ اثری در ستایش حقیقت و ستودن پروردگار است


ایرنا- کارگردان و استاد نمایش عروسکی گفت: یکی از تهمت های بزرگ به فردوسی آن است که شاهنامه درباره ستایش شاهان است؛ اما این اثر بزرگ درباره ستایش حقیقت و ستودن پروردگار است.

- فردوسی معلم عرفان ایرانی به شیوه خود و معلم عرفای بعد از خودش نیز هست.

بهروز غریب پور در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: دغدغه ذهنی ام درباره پژوهش و تولید اثر درباره فردوسی و شاهکار جاودانش شاهنامه، تنها مختص به تولید اپرای عروسکی رستم و سهراب نبوده است.

نخستین بار برای افتتاح المپیک غرب آسیا در سال 75 - 76 براساس هفت خان رستم برای افتتاحیه آن مراسم با گروهی 700 نفره و چند هزار قطعه عروسکی و بازیگر، این اثر را روی صحنه بردم.

اتفاقاً پس از آن در بازی های آسیایی این کار تقلید شد و حتی آثاری بر اساس شخصیت های بزرگ دیگری چون ابن سینا، خیام، عطار و دیگران در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی تولید شد.

وی با بیان آنکه گرایش به فردوسی و به کارگیری آثار او در صحنه های بزرگ و کوچک همواره مد نظرش بوده و هست ادامه داد: با تایید مواردی چون تنبلی نسل جوان در امر پژوهش، بی توجهی دانشکده ها و مراکز تربیتی، نبود حمایت نهادهای دولتی متولی فرهنگ در حوزه تولیدات مرتبط با فردوسی و گنجینه عظیم آن یعنی شاهنامه دلیل بی توجهی به فردوسی را باید در کنار آن دلایل ذکر شده در فهرست بلندبالایی جست وجو کرد.

کارگردان اپرای عروسکی رستم و سهراب تصریح کرد: در دوره پهلوی اول به موضوع باستان گرایی به عنوان یکی از ویژگی های هویت ایرانی توجه شد و کمابیش از آثاری با این محور حمایت می کرد.

ساخت آرامگاه فردوسی و توجه به چنین مواردی در دستور دولت و حکومت قرار گرفت.

کسانی مانند مجتبی مینوی یا عبدالحسین نوشین نیز کنار بسیاری بزرگان و ادبا در هزاره فردوسی حضور داشتند و ایفای نقش کردند.

وی افزود: اما به تدریج این موضوع مطرح شد که چون یک شاه از شاهنامه حمایت کرده فردوسی درباره شاهان و شاهنشاهی است و عملاً گرایش به فردوسی به گرایشی سخیف و بی ارزش بدل شد و اقتباس از داستان های شاهنامه نیز همین سرنوشت را پیدا کرد.

دکتر مهدی فروغ طی یک بررسی در دهه 40 و 50 خورشیدی از تولید 150 نمایشنامه براساس شاهنامه فردوسی و داستان های شاهنامه صحبت کرد.

بسیاری از این آثار شانس روی صحنه رفتن را داشتند حتی در تئاترهای لاله زاری شاهد اجرای داستان هایی از شاهنامه به شکل اجراهای مردم پسندی بودیم که رنگ صحنه به خود دیدند.

این مدرس و پژوهشگر تاکید کرد: آن گرایش به شاهنامه به سبب همان نگرش آلوده به جهل به ضدگرایش به شاهنامه تبدیل شد.

اما اخیراً با نقالی اندکی مساله بی توجهی به شاهنامه فردوسی جبران و بار دیگر گرایشی در نسل جوان به داستان های شاهنامه ایجاد شده است.

شاهنامه نه در ستایش شاهان که درباره ستایش حقیقت و پروردگار است غریب پور یادآور شد: اولین فیلم نامه نویس، اپرا نویس و داستان نویس و داستان سرای ایرانی فردوسی بوده است.

همچنان که ایلیا و اودیسه باید در دستور کار همه دانشکده های تئاتری قرار بگیرد، در ایران باید در دانشکده های سینما، تئاتر و رشته های ادبی دوباره شاهنامه خوانی به عنوان یکی از دروس اصلی قرار گیرد.

یکی از تهمت های بزرگ به فردوسی آن است که شاهنامه درباره ستایش شاهان است که مطلقا اینگونه نیست.

شاهنامه اتفاقاً درباره ستایش حقیقت و ستودن پروردگار است.

فردوسی معلم عرفان ایرانی به شیوه خودش و معلم عرفای بعد از خودش نیز هست.

او حتی معلم خیام است.

هرچه ما در رباعیات خیام می بینیم در لابه لای داستان های ایرج، سیاوش، رستم و سهراب و دیگران وجود دارد.

شاهنامه همواره قربانی کج اندیشی شده است غریب پور تاکید کرد: به کرات گفته ام از نظر ساختار دراماتیک، حداقل 18 اثر دراماتیک ناب در داستان های شاهنامه وجود دارد که با آثار اِشیل، سوفوکل و شکسپیر برابری می کند که هیچ، حتی بالاتر از آن ها نیز قرار می گیرد.

اگر شاهنامه فردوسی در دانشکده ها توسط کسانی که واقعاً عمری را پای شاهنامه گذاشته اند تدریس شود و اگر دانشجویان نحوه صحیح و اصولی استخراج داستان ها را از شاهنامه را فرا بگیرند، ایمان دارم تمام داستان های فردوسی درس هایی برای هزاران سال عمر بشریت است.

کارگردان اپرای عروسکی مکبث افزود: درباره آثار شکسپیر شما فکر نمی کنید اگر لیر شاه را روی صحنه ببرید یک اثر تاریخی را روی صحنه برده اید، خیر.

لیر شاه را روی صحنه می بریم برای آنکه یک اثر انسانی و یک داستان تلخ بشری را ببینیم، عبرت بگیریم و تاسف بخوریم.

به همین دلیل فکر می کنم شاهنامه هم در زمان گرایش افراطی به شاهنامه و هم هنگام طرد شاهنامه قربانی کج اندیشی شده است.

غریب پور تصریح کرد: وقتی چنین جوی را به صورت اغراق آمیز نسبت به یک اثر ایجاد می کنید و آن نگاه غلوآمیز به امر قابل قبول بدل می شود، طبیعی است احمد شاملو، فردوسی را در حد یک کله پز معرفی کند.

درحالی که جنبشی که در مورد ضحاک پدید می آید چنان برای تاریخ بشریت درس آموز است که باید به انحای مختلف و از جهات گوناگون به آن داستان توجه شود.

توجه کنید واقع گرایی که در فردوسی وجود دارد برای داستان نویسان، نمایشنامه نویسان و فیلم نامه نویسان امروز عبرت آموز است.

کارگردان اپرای سعدی یادآور شد: برای آنکه ضحاک از ابتدا ماردوش، ستم کاره، خون خوار و بی رحم نبوده است.

ضحاک عمر اسطوره ای دارد و یک دوره تاریخی نزدیک به 300 سال پادشاهی می کند.

پادشاهی او در آن دوران سرشار از عدل است.

حتی زمانی که کاوه آهنگر علیه او قیام می کند، یک بار او از درباریان شهادت می گیرد چقدر نیکی ها کرده، چقدر برای سرزمینش مفید بوده است.

اما بعدها به سبب غرور و تکبر می بینیم تبدیل به عنصری ضدانسانی می شود که حتی فردوسی او را در جریان قیام فریدون و کاوه به قتل نمی رساند و می گوید او را در دماوند در غاری به زنجیر کشند.

برای آنکه شر و ستمگری نیرویی دائم است.

فردوسی این قدر سطحی فکر کند اگر ضحاک کشته شود ستم از جهان پاک می شود.

هیچ یک از آثار شکسپیر، پند و درس های شاهنامه را ندارد غریب پور ادامه داد: وقتی اینچنین به اثری چون شاهنامه نگاه می کنید متوجه می شوید هیچ یک از آثار شکسپیر چنین درسی در بطن خود ندارند.

چند سال پیش یک لیبرتو (متن اپرا یا اپرانامه) با نام کاوه ناتمام نوشته بودم که حتی تا مرحله اجرا رفت اما اجرا نشد.

در آن تاکید داشتم که کاوه در عمل قیام می کند اما اندیشه اداره کردن و ادامه دادن حکومت را ندارد.

حرکتی که او می کند، حرکتی ناتمام است.

اینها تمام براساس شواهد موجود در شاهنامه فردوسی است.

داستان رستم و سهراب، فوق العاده درس آموز است.

وقتی رستم می گوید: کدامین پدر هرگز این کار کرد/ سزاوارم اکنون به گفتار سرد؛ به گیتی که کشتست فرزند را/ دلیر و جوان و خردمند را ، در حقیقت فریادی است که رستم علیه غرور، تکبر، بی توجهی به نصایح، پندها، راهنمایی ها و مشاوره ها، می زند.

یا وقتی می گوید: چه گویم چرا کشتمش بی گناه/ چرا روز کردم بروبر سیاه ؛ طرح این سوال ها، طرح سوال هایی ابدی و ازلی و فوق العاده دراماتیک است.

دریغ از حمایت و توجه غریب پور ادامه داد: طبق آنچه تاکنون ذکرش رفت، تصور می کنم فردوسی و شاهنامه شناخته نشده است.

برای جبران این آسیب باید به شیوه علمی وارد میدان شد.

من حتی اعتراضی به کار بزرگ عبدالحسین نوشین دارم.

او خودش تئاتری است.

بازیگر، مترجم و کارگردان بوده است.

اما وقتی می آید شاهنامه را تصحیح می کند از نوشتن یک مقدمه درباره آنکه این داستان ها چقدر جنبه های دراماتیک دارد دریغ می کند.

او مثل یک مصحح دقیق و زرف اندیش به ادبیات نگاه نمی کند.

کاری که در نقطه مقابل او بزرگی چون دکتر (محمدجعفر) محجوب انجام می دهد.

او بعد از تصحیح شاهنامه به جنبه های نمایشی این آثار توجه می کند.

کارگردان اپرای عروسکی عشق گفت: با توجه به همه این دلایل تاکید می کنم فردوسی چه در حوزه حماسه و چه در حوزه عرفان کاملاً ناشناخته مانده است.

خلق را تقلیدشان در باد داد با اتکا به تمام صحبت ها و نکته های مورد اشاره توسط دکتر بهروز غریب پور این سوال پیش می آید که در سایه ایجاد آسیب کج روی درباره درک و دریافت صحیح بزرگی مانند فردوسی و شاهنامه اش که در دوره پهلوی اول ایجاد شد، در این سیر و گذار تاریخی چرا کمتر پژوهشگران، کارشناسان و نهادهای آکادمیک زنهاری به آن کج اندیشان دادند تا شاهد قرار گرفتن مسیر درست در درک و دریافت دقیق و عمیق فردوسی و شاهنامه باشیم.

اگر روی نام بهروز غریب پور خط بکشیم، به چند نام دیگر می توانیم دست یابیم در اصلاح آن مسیر به کج رفته تمام قد وارد شده باشند.

آن گونه که غریب پور اشاره کرد در این مسیر شاهد کم کاری بدنه نهادهای فرهنگی و هنری دولتی نیز بودیم.

چرا با وجود تمامی این آسیب ها نهادهای آکادمیک، کارشناسان و پژوهشگران به چنین بزنگاهی توجه نکردند تا نسل امروز بتواند گام های صحیح آنها را در این مسیر ادامه دهند.

در پاسخ به این پرسش غریب پور گفت: پاسخ به طرح این دغدغه جوابی مفصل نیاز دارد اما سعی می کنم مجمل پاسخ دهم.

دیده و شنیده ایم که یک نمایشنامه در غرب به دلایل متعددی مهم و برجسته می شود.

به فاصله کوتاهی عده ای بلند می شوند بلافاصله آن را ترجمه و روی صحنه می آورند.

این یعنی همان تقلیدی که خلق را بر باد داده است.

وی ادامه داد: امروز می بینیم در غرب مدام در انتظار گودو یا آوازه خوان طاس در جال اجراست.

این را می بینیم و می شنویم اما اصلا فکر نمی کنیم در غرب تماشاخانه ها، سالن های اپرا و سالن هایی که آثار کلاسیک روی صحنه می برند از توجه به اسطوره های باستانی یونان اشباع شده اند.

پس نیازمند تنفس هستند.

اما دقیقاً ساعت را با ساعت آن ها و تاریخ مان را با تاریخ آن ها تنظیم کرده ایم.

خیلی وقت ها برای یک استاد کراهت دارد بگوید من به گذشته ایران کار دارم، تخصصم در این حوزه است و می خواهم به معرفی متون باستانی بپردازم.

می هراسد به او بگویند از زمانه عقب افتاده است.

نتیجه آن می شود که وقتی به نسل امروز می گویید آیا می دانستید محمدعلی فروغی به عنوان یک سیاست مدار استخوان دار تاریخ معاصر ایران نمایشنامه ترجمه کرده؟ آیا می دانید ناصرالملک نایب السلطنه نخستین مترجم اتللوی شکسپیر است؟ گمان می کنند آنها را دست انداخته اید.

اینها را در دانشگاه ها تدریس نمی کنند.

اما تا اسمی امروزی مطرح می شود به سبب دسترسی آسان به منابع از طریق ایرنترنت و جستجویی ساده، طرف اطلاعاتی را به دست می آورد و تلخ تر آنکه فکر می کند باسواد است.

غریب پور در بیان دیگر دلایل خود درباره آسیب های موجود در بدنه محیط های دانشگاهی در تشریح بی توجهی به پیشینه سترگ ایران در حوزه مبانی فرهنگی چون شاهنامه فردوسی گفت: امروز به رساله های دانشگاهی کافی است که نگاهی کنیم.

این خود ویترینی است بر این جهالت.

ببینید چقدر درباره پیتر بروک، گروتوفسسکی و نظایری از این دست هنرمندان رساله وجود دارد.

این به معنای کاهش ارزش آن هنرمندان نیست.

حرف من آن است در این میان اگر 10 اثر پیدا شد که به چگونگی استخراج نمایشنامه ها، اپراها یا فیلم نامه ها از شاهنامه فردوسی اشاره کرده باشد آن وقت می توانید بگویید که حرف من غلط است.

رو برگرداندن از داشته های کهن به سبب تقلید از الگوهای مدرن غریب پور تاکید کرد: نگاه تازه داشتن به داشته های فرهنگی و ادبی کهن می تواند یکی از راه های اصلی برای برقرایر پل میان نگاه مدرن و هویت معنابخش باستانی باشد.

در برداشت و تولید از داستان های شاهنامه اصلاً قرار نیست همفکر و هم سلیقه باشیم.

با استناد به این رویکرد معتقدم داستان رستم و سهراب یا داستان سیاوش چونان جنبه های بی شمار دارد که هر کس می تواند به آن از زاویه ای متفاوت بنگرد.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: اخیراً اپرایی دیدم براساس نمایش الکترا (اثر سوفوکل نمایشنامه نویس شهیر یونان باستان) که کاملاً به شیوه مدرن تولید شده بود.

اگر دانش و توانمندی داشته باشیم یک غزل حافظ را می توانیم چنان بخوانیم که تصور کنیم شاعرش شب قبل آن را سروده است.

یا اگر به فردوسی نگاه امروزی بیاندازیم انگار که فردوسی هم دوره و معاصر شماست.

فکر می کنم آسیب درافتادن به تقلید از آثار مدرن و بی توجهی به داشته های کهن فرهنگی و ادبی به نیاز آدم ها به شهرت های آنی بازمی گردد.

این درست به معنای تغییر معنای ثروت است که در جامعه ما رُخ داده است.

قبلاً یک نفر عمری تلاش می کرد وقتی به سن 70 سالگی می رسید، اگر حرفه اش در زمره کارهای خلاقه نبود به ثروت و مکنتی دست پیدا می کرد.

ولی امروز وقتی می بینید یک جوان چنان دارای سرمایه ای است که می تواند یک کارخانه صنعتی را در جنوب کشور بخرد مسلم است یک جایی راه را به خطا رفتیم.

این مساله در مورد نمایشنامه نویس، فیلم نامه نویس و اپرا نویس نیز صادق است.

نظام آموزشی ما، نظام فرسوده و مقلدی است که توسط جوانان کهنسال اداره می‎شود غریب پور در پاسخ به این پرسش که با وجود تمام آسیب ها و با این نظام آموزشی و نگرش موجود آیا می توان به فردایی که امروز، نسل جدید و جوانان آن را نمایندگی می کنند امیدی داشت؟ گفت: به این پرسش باید با تامل فراوان پاسخ داد.

با اتفاقاتی که امروزه در دانشگاه ها می افتد که همه دنبال لقب استاد هستند.

همه دوست دارند شاگردان و دانشجویان مطیع و گوش به فرمان تربیت کنند.

کلاس ها اگر یک ساعت است سه ربع آن به بدگویی و غیبت و ترور شخصیت دیگران پرداخته می شود و یک ربع آن حالا ممکن است چیزی گفته شود، نه! چنین امیدی وجود ندارد! وی با تاکید بر آنکه باید اصلاحات جدی در نظام آموزش هنری صورت گیرد خاطرنشان کرد: با قدرت می گویم زمان کار خود را می کند.

بسیاری از مخاطبان آثاری که با محوریت سعدی، حافظ، فردوسی، عطار و شیخ صنعان به صحنه بردم را جوانانی آگاه و مطلع تشکیل می دهند که در این حوزه تحقیق می کنند.

میان آنها افرادی هستند که هر اثر را 10 یا 20 بار دیده اند.

این خود نشان دهنده نگاه تحقیقی، پژوهشی و علاقه آن ها به فرهنگ و ادبیات باستانی ایران است.

نظام آموزشی ما یک نظام فرسوده و مقلد است.

مشکل اینجاست که این نظام را اتفاقاً استادان پیر و کهنسال اداره نمی کنند که جوانان فرسوده آن را اداره می کنند.

کسانی که اگر از آن ها سوال کنید خانم یا آقای محترم شما بگویید که آیا از میان شخصیت داستان ها برصیصای عابد را می شناسید؟ با خود فکر می کنند برصیصای عابد کیست؟ حتما این نام جدیداً گذاشته شده است؟ ولی اگر به او بگویید که سید یا ادموند یا هر اثر داستانی غربی را می شناسند با جست وجویی ساده در گوگل جوابی می گیرند و پاسخ می دهند و ادعای دانش و فضل هم می کنند.

کارگردان اپرای عروسکی عاشورا در پایان گفت: درباره ادبیات عرفانی و ادبیات حماسی مطلقاً در دانشکده ها خبری وجود ندارد.

به این دلیل اگر وضع بر همین منوال پیش رود نمی توان به فردا امیدی داشت.

اما اگر به آن هایی که خارج از دانشگاه با آگاهی و نگاه پرسشگر و رفتاری پژوهشی مشغول فعالیت هستند دل ببندید قطعا امیدی وجود دارد.


کلید واژه ها: بازی های آسیایی - شاهنامه - افتتاح - فردوسی - عروسکی - افتتاحیه - تولید - ستایش - مراسم افتتاحیه - بهروز غریب پور - بازی - آسیا - آسیایی - بزرگ - نمایش عروسکی - اپرای عروسکی - رستم و سهراب - حقیقت - مراسم - ایرنا - رستم - معلم - اساس - کارگردان - غرب آسیا - گفت وگو - هفت خان - نخستین - المپیک - شاهکار

آخرین اخبار سرویس:
پیام محسن کیایی پس از ترخیص از بیمارستان +عکس

غافلگیری خبرنگاران خارجی در حسینیه ارشاد /فیلم

«پزشک دربار» سریال جدید شبکه پنج

جایزه بهترین فیلمنامه سال آلمان برای یک ایرانی

کارگر ساده برای کار در غرفه غذایی

لباس عجیب و غریب «سلبریتی معروف»/ عکس

«پزشک دربار» روی آنتن شبکه پنج می رود

فیلم های جک لمون در شبکه نمایش مرور می شود

پزشک دربار به شبکه پنج آمد

سینماگر ایرانی برنده جشنواره ترایبکا شد

سینماگر ایرانی برنده جشنواره فیلم ترایبکا شد

پزشک دربار به شبکه پنج آمد

پایان جنگ و صلح و ادامه مرفی و مرگ گرم

رنگارنگ ترین هنر معماری ایرانی

مرور فیلم های «جک لمون» در شبکه نمایش

«بابک جهانبخش» خود واقعی اش را نشان داد/ عکس

مرور فیلم های جک لمون در شبکه نمایش/ پخش نخستین فیلم جدید تابستانی و آثاری با موضوع دوستی

مرور فیلم های «جک لمون» در شبکه نمایش

سریال چینی تلویزیون از فردا شروع می شود

شهردار تهران در مسجدالنبی رای خود را به صندوق انداخت

آثار جک لمون در شبکه نمایش مرور می شود

«مهران غفوریان» خوشبختی خود را به رخ کشید/ عکس

دعوای شدید یک شیر نر و ببر+فیلم

سریال چینی تلویزیون از فردا شروع می شود

مرور فیلم های جک لمون در تلویزیون

نمایش 23 فیلم برگزیده جشنواره کن 2021 در پنج شهر غیر اروپایی

ایوان مک گرگور نقش اولین فاتح «اورست» را بازی می کند

این سریال جذاب، تافته جدابافته تلویزیون است

اسامی برندگان جشنواره ترایبکا 2021 اعلام شد

مرور فیلم های جک لمون در تلویزیون

وضعیت نارنجی کرونایی در 9 شهرستان آذربایجانغربی

شبکه نمایش فیلم های «جک لمون» را روی آنتن می برد

سریال چینی تلویزیون از فردا شروع می شود

فیلم های «جک لمون» در شبکه نمایش مرور می شوند

معرفی فیلم «خشم مردانه» (گای ریچی، 2021) | انتقام پدرانه

«پزشک دربار» به شبکه پنج آمد

فیلم های «جک لمون» در شبکه نمایش مرور می شوند

پایان «جنگ و صلح» و ادامه «مرفی» و «مرگ گرم»

قهرمان فرهادی پاییز می آید

سید ضیاء هاشمی: دولت بعدی مشکل بیمه سینماگران را حل کند

تجمع و فحاشی گروهک منافقین جلوی حوزه اخذ رای در شهر سیدنی استرالیا+فیلم

فیلم| شوخی وحشتناک و سکته دادن مرجانه گلچین در برنامه شب آهنگی

مرور آثار جک لمون در شبکه نمایش

قسمت آخر «زیرخاکی» امشب روی آنتن می رود

«پزشک دربار» به شبکه پنج آمد

عراقچی رأی خود را صندوق انداخت/عکس

شعـر با زندگی ام عجین شده است

بیوگرافی آسیه ضیایی همسر دوم رحیم نوروزی + عکس

فیلم | ظاهر احمقانه برای لامبورگینی کیم کارداشیان

پخش فصل جدید «باغ وحش» از تلویزیون

«پزشک دربار» به تلویزیون آمد

مصباح: تاکنون وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم

فراخوان بازیگری

«پزشک دربار» به شبکه پنج آمد

بیوگرافی رحیم نوروزی و همسرش + عکس ها

«پزشک دربار» به شبکه پنج آمد

رقص چاقوی جناب خان در جشن تولد 7 سالگی خندوانه +فیلم

اجرای نمایش های «مرفی» و «مرگ گرم» در تئاتر شهر تمدید شد

پخش قسمت آخر «زیرخاکی 2» امشب، جمعه 28 خرداد + ساعت پخش

تمدید اجرای نمایش های«مرفی» و «مرگ گرم» در تئاتر شهر

تمدید اجرای نمایش های «مرفی» و «مرگ گرم» در تئاتر شهر

واکنش شهاب حسینی به شباهت رحیم نوروزی با جانی دپ + فیلم

فیلم|فرایند جالب برداشتن لخته خون از رگ با آنژیوگرافی

ماجرای شباهت رحیم نورزی با جانی دپ! / فیلم

جشنواره ترایبکا 2021 برندگانش را شناخت

اینجا زنجان به وقت حضور

سینماگر ایرانی برنده جشنواره فیلم ترایبکا شد

جشنواره ترایبکا 2021 برندگانش را شناخت

عکس جدید خرم سلطان و دخترانش

پیکر رییس خانه مطبوعات استان ایلام در خانه ابدی آرام گرفت

سوتی بهاره رهنما، پاریس شهر است و نه کشور! + فیلم

ناگفته های همسر اکبر عبدی بعد از 31 سال زندگی مشترک! +فیلم مصاحبه

ویدئو| تعجب شهاب حسینی از سن رحیم نوروزی

سینماگر ایرانی در ترایبکا جایزه گرفت

تکواندوکار مهاجر افغانستانی برنده مدال طلای آسیا شد + فیلم

پرونده ایوب خان همچنان باز است

«غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد

سینماگر ایرانی برنده جشنواره فیلم ترایبکا شد

فیلم/رییسی رای خود را به صندوق انداخت

نیازمند تدوین گر حرفه ای

همتی و همسرش در حسینیه ارشاد رای دادند

تصویری عجیب از «رضا کیانیان»/ عکس

حضور یک چهره متفاوت در پای صندوق رای / فیلم

«غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد

فیلم| حضور مردم شهرستان دزفول در پای صندوق های رأی

خبوشان: رأی می دهم چون اموراتمان را خودمان اصلاح می کنیم+ فیلم

«غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد

عکس| الهام حمیدی در 5سالگی

درگذشت سامی شهبازی رییس خانه مطبوعات ایلام

جزییات کارنامه هنری عمو پورنگ (داریوش فرضیایی) + زندگینامه و عکس

تریلر فیلم انیمیشن گی یرمو دل رونمایی شد

اعطای تمامی عوائد فروش «نگاهی دیگر» به مادران توان جویان اوتیسم

رونمایی از انیمیشن گیرمو دل تورو در جشنواره «انسی»

منشی شرکت

تریلر فیلم انیمیشن گی یرمو دل تورو دیده شد/ انسی جای عشق است

بازخوانی کپی سازی های تلویزیون به بهانه پخش مسابقه «دورهمی»

عکس عاشقانه بهاره رهنما و همسر دومش

استایل بی رنگ و لعاب «ساره بیات»/ عکس

عکس|سیما تیرانداز با پوششی متفاوت

فیلم| این سیاره توسط ستاره خود بلعیده می شود!

شاهنامه؛ اثری در ستایش حقیقت و ستودن پروردگار است

شاهنامه؛ اثری در ستایش حقیقت و ستودن پروردگار است