مطالب مرتبط:
ابتلای دو نفر از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تهران به کرونا | شرط حضوری شدن آموزش از مهرماه 1400 چیست؟
دستور کار کمیسیون های مجلس| پاسخ وزیر اقتصاد و ارتباطات به 33 سوال و بررسی استنکاف دولت از راه اندازی سامانه ثبت حقوق
راه اندازی کارزار تسری فوق العاده خاص به کارکنان سازمان آموزش فنی و حرفه ای
پنجمین روز ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری| پخش زنده از ایران پرس
آخرین روز ثبت نام ها، طوفان در راه است | لحظه به لحظه با انتخابات 1400
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 14:002021-05-15دانش

تقویت آموزش از راه دور | طراحی دوره های کوتاه مدت برای به روزرسانی آموزش های حضوری


رییس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان غرب گفت: آنچه می تواند موجب تقویت آموزش از راه دور شود، طراحی دوره های کوتاه مدت و تکمیل کننده برای به روزرسانی آموزش های حضوری در مقاطع مختلف است.

- تقویت آموزش از راه دور طراحی دوره های کوتاه مدت برای به روزرسانی آموزش های حضوری" رییس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان غرب گفت: آنچه می تواند موجب تقویت آموزش از راه دور شود، طراحی دوره های کوتاه مدت و تکمیل کننده برای به روزرسانی آموزش های حضوری در مقاطع مختلف است.

گروه استان های خبرگزاری آنا"؛ فرهان گل کارمنش رییس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب در تشریح وضعیت فعلی حوزه آموزش و آینده این دانشگاه، درآمدهای غیرشهریه ای، آموزش مجازی، برنامه های پیش رو در سال 1400 و .

به گفت وگو نشسته است که مشروح و ماحصل آن را پی می گیریم.

آنا: وضعیت فعلی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب از لحاظ رشته های تحصیلی، دانشجویان و استادان چگونه است؟ گل کارمنش: اکنون در این مرکز 22 رشته تحصیلی تدریس می شود که رشته های کاردانی ناپیوسته شامل آموزش ابتدایی، حسابداری، معماری، مربیگری تربیت بدنی، برق الکترونیک، نرم افزار کامپیوتر و کارهای عمومی ساختمان، رشته های کاردانی پیوسته شامل نقشه کشی معماری، حسابداری، تربیت بدنی، نرم افزار کامپیوتر، الکترونیک عمومی و برق الکترونیک؛ رشته های کارشناسی ناپیوسته شامل آموزش و پرورش ابتدایی، آموزش زبان انگلیسی، حسابداری، مهندسی تکنولوژی الکترونیک، مهندسی اجرایی عمران، تربیت بدنی و تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر و رشته های کارشناسی پیوسته شامل حقوق، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و تربیت بدنی است.

اکنون بیش از 600 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و حدود 65 استاد تدریس رشته ها و مقاطع تحصیلی را برعهده دارند.

آنا: تأمین هزینه های جاری دانشگاه از چه طریقی صورت می گیرد؟ گل کارمنش: مراکز و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور از لحاظ مالی کاملاً مستقل عمل می کنند و هیچگونه وابستگی به سازمان مرکزی وجود ندارد.

تنها منبع درآمدی این دانشگاه هم درآمد حاصل از شهریه های دانشجویی است و در آینده باید با ایجاد شرکت های دانش بنیان از اتکا به شهریه دانشجویان کاسته شود.

مدیریت هر مرکز یا واحد دانشگاهی باید با توجه به درآمدش هزینه هایی مانند حقوق کارکنان و اعضای هیئت علمی، استادان حق التدریس و سایر هزینه های جاری دانشگاه را ساماندهی کند.

بدیهی است که بسیاری از مراکز به جز واحدهای بزرگ و جامعی که مانند کرمانشاه تعدد دانشجو دارند با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستند و ما هم مستثنی نیستیم.

تلاش بر آن است تا با استقرار رشته های کارشناسی ارشد در سال های آینده و گرایشی که دانشجویان گیلان غرب و شهرستان های همجوار به تحصیل دارند، بتوانیم دانشجویان بیشتری جذب کنیم و هزینه های مرکز را پوشش دهیم.

آنا: اهداف آینده شما در ارتباط با دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب چیست؟ گل کارمنش: اهدافی که در دانشگاه داریم، به دو قسمت تقسیم بندی شده است، قسمت اول توسعه رشته های تحصیلی به ویژه رشته های کارشناسی ارشد، توسعه امکانات دانشگاه، اجرای پروژه سالن ورزشی و پروژه سلف دانشگاه، ساختمان اداری، تجهیز آزمایشگاه ها و برقراری شرکت های دانش بنیان از برنامه های آینده در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب بوده و قسمت دوم توسعه نرم افزاری و علمی دانشگاه است.

آنا: در پروژه های عمرانی چه اقداماتی در طول مسئولیت شما انجام شده است؟ گل کارمنش: از زمان آغاز مسئولیت در این دانشگاه اقدامات بسیار مهم و اساسی انجام شده شامل ساخت نمازخانه، بوفه دانشجویی، انتشارات، کارگاه معماری، سلف سرویس استادان، بیش از 5 هزار متر مربع آسفالت محوطه دانشگاه، بیش از 2 هزار مترمربع باکس بندی و جدول بندی، بیش از 2 هزار مترمربع فضای سبز و کاشت 5 هکتار باغ پسته و زیتون و نارنج و اکالیپتوس می شود که در استان کم نظیر است.

آنا: آیا در بحث درآمدهای غیرشهریه ای توفیقی حاصل کرده اید؟ گل کارمنش: با توجه به منابع مالی محدودی که در اختیار داشتیم، توانستیم پنج هکتار باغ پسته کشت کنیم که در یکی دو سال آینده به درآمدزایی خواهد رسید و می تواند درآمد قابل توجهی برای دانشگاه در پی داشته باشد.

تشکیل کارگاه های آموزشی برای دانشجو و غیردانشجو، تشکیل کلاس های آموزش نرم افزاری و سامانه آزمایشگاه های همکار آزاد (ساها) نیز در آینده می تواند درآمد قابل توجهی نصیب دانشگاه کند.

آنا: لطفاً درباره آموزش الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی پس از شیوع ویروس کرونا توضیح بفرمایید.

گل کارمنش: آموزش الکترونیکی و غیرحضوری در دانشگاه آزاد اسلامی موضوع گسترده ای است که باید تمام جوانب آن سنجیده شود تا موفقیت لازم در این حوزه کسب شود؛ این نوع آموزش از اجزای متفاوتی تشکیل شده که اجرای صحیح آن نیازمند تحقق همه موارد مربوطه در سطح عالی است.

برای اجرای آموزش غیرحضوری، نیاز به پیش بینی و تأمین نیازهای سخت افزاری، نرم افزاری، آموزش نحوه استفاده از سیستم، بومی سازی برخی از نرم افزارها و تیم پشتیبانی متخصص است که ضعف هریک از اجزاء، نتیجه کل کار را ضعیف می کند.

آنا: دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب چه اقداماتی برای آموزش الکترونیک انجام داده است؟ طریقه استفاده دانشجویان از این نوع آموزش به چه شکلی است؟ گل کارمنش: پس از مشکلات ویروس کرونا و عدم امکان برگزاری کلاس های حضوری، آموزش الکترونیکی در مرکز گیلان غرب در جلسه شورای مرکز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد از همه امکانات موجود برای برقراری ارتباط آموزشی استاد و دانشجو استفاده شود که خوشبختانه مرکز گیلان غرب توانست آموزش الکترونیکی را به نحو مطلوبی به دانشجویان ارائه دهد.

مرکز گیلان غرب دارای 12 عضو هیئت علمی است و در ترم جاری 36 مدرس مدعو نیز مشغول به تدریس هستند و در هفته به طور تقریبی 84 کلاس آموزشی از ساعت هشت صبح تا 19 به صورت مجازی و برخط در این دانشگاه برگزار می شود.

استادان در یک گروه مجازی حضور دارند و مشکلات احتمالی کلاس های خود را به صورت آنلاین در گروه اعلام و همان لحظه بررسی و اطلاع رسانی می شود.

دانشجویان نیز در گروه هایی که توسط مدیران گروه تشکیل شده اند از برنامه کلاس ها و فعالیت های مجازی مطلع می شوند و سؤالات و مشکلات احتمالی خود را به راحتی به مدرسان و مسئولان منتقل می کنند.

در این ایام استادان، جزوه های درسی خود را متناسب با آموزش غیرحضوری ویرایش کردند و این محتواها را از طریق گروه ها و کانال های مختلف در اختیار دانشجویان خود قرار دادند.

برای آماده سازی استادان و دانشجویان در هرچه مفیدترشدن کلاس های آموزش از راه دور، در چند نوبت به استادان و دانشجویان اطلاع رسانی شده و فیلم های آموزشی و محتواهای آموزش مجازی برای استادان و دانشجویان منتشر شده است.

آنا: نحوه اطمینان از حضور و غیاب و بهره گیری دانشجویان از کلاس درس چگونه است؟ گل کارمنش: سامانه آموزش مجازی آنلاین با استفاده از بسترهای واحد الکترونیکی عملیاتی شده و کلاس های مجازی از این طریق برگزار می شود.

برای حل مشکلات و پاسخ سؤالات، تیم پشتیبانی از ساعت 7 صبح تا 20 تشکیل شده و به صورت آنلاین آماده پاسخگویی به دانشجویان است.

گزارش هایی که از سامانه آموزش مجازی آنلاین گرفته می شود، زمان ورود و خروج دانشجویان و استادان به کلاس درس را مشخص می کند و می تواند ملاک حضور و غیاب آنان باشد.

آنا: به نظر شما آموزش از راه دور در شرایط خاصِ کشور مانند زمان فعلی چگونه است و چه الزاماتی دارد؟ گل کارمنش: تنها راه برگزاری کلاس های آموزشی در شرایط بحرانی، استفاده از الگوهای آموزش از راه دور است.

پیش بینی، برنامه ریزی و تهیه زیرساخت مناسب از نظر سخت افزاری، نرم افزاری و نیروی انسانی متخصص و آموزش استادان و دانشجویان برای استفاده از این نوع آموزش از ملزومات آموزش الکترونیک است که باید به گونه ای طراحی شود تا برای بسیاری از استادان و دانشجویان قابل اجرا و استفاده باشد.

آنا: آموزش مجازی چه مزیت هایی برای دانشجو و استاد دارد؟ گل کارمنش: حفظ سلامت استاد و دانشجو در شرایط نامساعدی مانند شیوع بیماری های واگیردار به ویژه ویروس کرونا و حوادث غیرمترقبه و کاهش مشکلات تردد ازجمله مزیت های آموزش از راه دور است که باید شرایط آموزشی برخط و برون خط فراهم باشد؛ امکان مشاهده چندباره فیلم های تهیه شده از کلاس های آموزشی توسط دانشجویان و در دسترس بودن آنها نیز در تمام ساعات شبانه روز از مزایای آموزش مجازی است.

یکی از دغدغه های استادان و دانشجویان، افزایش کیفیت آموزش و هزینه های آن است که این امر از طریق استفاده از استادان مسلط به آموزش مجازی، بهره گیری از ابزار و تکنولوژی روز، تسهیل در ارائه و دسترسی به این نوع از آموزش و درنهایت کاهش هزینه ها، قابل حل خواهد بود.

البته می توانیم با گذشت زمان و حل مشکلات در مسیر اجرای این شیوه آموزشی، رضایتمندی کاربران را بیشتر کنیم.

در هرصورت دانشجویانی که در کلاس های حضوری ثبت نام کرده اند، توقع حضور در کلاس و تعامل با استادان و دانشجویان و بهره مندی از امکانات دانشگاه را به صورت حضوری دارند و باید بدانند که دانشگاه از آموزش غیرحضوری در شرایط بحرانی استفاده می کند و دائمی نخواهد بود.

آنا: راهکار شما برای تقویت آموزش الکترونیکی چیست؟ گل کارمنش: آنچه در آینده می تواند موجب تقویت آموزش از راه دور در کشور شود، طراحی دوره های کوتاه مدت و تکمیل کننده برای به روزرسانی آموزش های حضوری در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری برای مخاطبان است.

ساده، سریع و پرمحتواکردن این نوع آموزش ها نیز انگیزه مخاطبان را افزایش خواهد داد.

آنا: برای راه اندازی رشته های جدید چه کارهایی صورت گرفته یا انجام خواهد شد؟ گل کارمنش: ارتقای کیفیت آموزشی با ایجاد و تقویت رشته های بین رشته ای و مورد نیاز جامعه، توسعه رشته های جذاب و پرکاربرد در تحصیلات تکمیلی صورت می گیرد و در رشته های جدید، راه اندازی سه رشته کارشناسی ارشد و چند رشته کارشناسی را هدف گذاری کرده ایم که امیدواریم به همه اهداف خود در این زمینه برسیم.

آنا: و سخن پایانی .

گل کارمنش: از حمایت ها و تلاش های مسئولان استانی و منطقه به ویژه رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه، رییس دبیرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه، امام جمعه گیلان غرب، فرماندار شهرستان و تمام افرادی که در شکوفایی و توسعه این دانشگاه تلاش کرده اند، سپاسگزارم.

امیدواریم بتوانیم با همکاری، همراهی و همدلی آحاد مردم و مسئولان، دانشگاه آزاد اسلامی گیلان غرب را به دانشگاهی که شایسته مردم است، برسانیم.

انتهای پیام/4103/4062/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - آموزش از راه دور - آموزش - رییس دانشگاه آزاد - دانشگاه آزاد - از راه دور - دانشگاه - رییس دانشگاه - گیلان غرب - اسلامی - تقویت - طراحی - حضوری - کوتاه - آزاد - دوره - گیلان - رییس - مختلف - تکمیل - وضعیت - مقاطع - خبرگزاری - گفت وگو - برنامه - سال 1400 - تشریح - استان - آینده

آخرین اخبار سرویس:
فراخوان شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اصلاح قانون ارتقاء اساتید

بیش از 500 درخواست جدید برای عضویت در شبکه آزمایشگاهی ارائه شد

تجهیز آزمایشگاه مرکزی دانشگاه خلیج فارس با سه دستگاه کاربردی

برایت آیه می خوانم / نشریه «به سبک دانشجو» بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی منتشر شد

حمایت از سالانه 1000 طرح فن آورانه در بسیج

رشد45پله ای ایران در شاخص جهانی نوآوری /یونسکو: رشد شرکت های دانش بنیان و خلاق ایرانی شتابان است

رشد45پله ای ایران در شاخص جهانی نوآوری با شرایط تحریمی/یونسکو: رشد شرکت های دانش بنیان و خلاق ایرانی شتابان است

نانوذرات بلوری تومور های سرطانی سر و گردن را نابود می کند

رشدی شتابان ایران در نوآوری و توسعه دانش بنیانها

ثبت نام دوره های کاردانی دانشگاه فنی وحرفه ای آغاز شد

بیش از 500 درخواست جدید برای عضویت در شبکه آزمایشگاهی ارائه شد

رشدی شتابان ایران در نوآوری و توسعه دانش بنیانها

الهام حمیدی از شنیدن این خبر زبانش بند آمد!

راه اندازی آسایار در اورژانس

تولید سرکه چوب و قطران از شاخ و برگ درختان بومی جنوب

فراخوان هم اندیشی اصلاح آیین نامه ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی

کرونا در ایران| 136 مبتلاء دیگر فوت شدند

شورای شهر از ظرفیت دانشگاه در امور شهری استفاده کند

کاشت 30 نهال امید در 30 سالگی محک

خوشگذرانی «خانم های بازیگر» در تعطیلات/ عکس

رونمایی از رگلاتور خودروهای داخلی بومی در کاشان

سومین رویداد ارائه فناوری سال 1400 برگزار شد

صدور احکام همسان سازی اعضای هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای

استخدام نگهبان در گروه صنعتی پویا از گیلان

کم آبی و راه های مقابله با اثرات مخرب این پدیده در ایران با استناد به روایات معتبر اسلامی

«علت شناسی قتل خانوادگی» در نشستی دانشجویی

رشد اعتبارات دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در برنامه ششم توسعه

ایرانی ها در تولید پتوهای آنتی باکتریال و کندسوز هواپیماها خودکفا شدند

کیش گردی » بهاره رهنما» با لباسی خاص/ عکس

برگزاری مجموعه وبینار «شبانه های زیست شناسی»

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

بیش از 500 درخواست جدید برای عضویت در شبکه آزمایشگاهی ارائه شد

دانشگاه شریف در روزهای برگزاری کنکور سراسری تعطیل است

اهدای نشان مسئولیت اجتماعی جشنواره صنعت روابط عمومی ایران به بانک توسعه تعاون

تولید برق با ذرات ریز کربن آسان می شود

کدام مراکز واکسیناسیون زنجان برای مراجعه خلوت است؟

درخشش دانشگاه سمنان در جدیدترین رتبه بندی موضوعی شانگ های

صندوق رای / شماره نهم نشریه «آفاق» انجمن اسلامی دانشجویان منتشر شد

لزوم هویت بخشی به جایگاه باشگاه پژوهشگران جوان در واحدهای دانشگاهی

تاسیس مرکز نوآوری کشاورزی کردستان

کدام مراکز واکسیناسیون زنجان برای مراجعه خلوت است؟

صدور احکام همسان سازی حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای

صدور احکام همسان سازی اعضای هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای آغاز شد

پروژه های فناورانه کاشان امروز افتتاح می شوند / بازدید از رصدخانه ملی ایران

نرم افزار آثار مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث تولید و عرضه شد

رصدخانه ملی ایران اوایل مهرماه نورگیری می شود

کارت آزمون دکتری گروه پزشکی منتشر شد

شریعتی؛ متفکری که می خواست در مرز زندگی کند

رصدخانه ملی ایران اوایل مهرماه نورگیری می شود

تودیع و معارفه رییس دانشگاه آزاد خرمشهر

نرم افزار آثار موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث تولید و عرضه شد

همه باید برای کاهش آسیب های شیمیایی به محیط زیست بسیج شوند

انتشارکارت ورود به جلسه آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی پزشکی

اسکان تابستانی در خوابگاه های دانشگاه شهید بهشتی تمدید شد

رشد قابل ملاحظه اعتبارات دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، فناوری در برنامه ششم توسعه

آغاز مرحله دوم پذیرش 12 هزار دانشجوی دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

سالن های تربیت بدنی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی دزفول نوسازی و تجهیز می شوند

شرط حضور در امتحانات دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه الزهرا(س) اعلام شد

خانه خلاق و نوآوری گردشگری محور کاشان راه اندازی شد

فراوانی عناصر ستاره ها و تاریخچه ستاره زایی

«جمع بندی ریاضی» در دانشگاه الزهرا

آیین افتتاح مرکز نوآوری رسانه همشهری

6 رشته تحصیلی جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان

تعطیلی 4 روزه دانشگاه صنعتی شریف

ایجاد 6 رشته تحصیلی جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای سمنان

دانشگاه شریف 4 روز تعطیل است

مشارکت حداکثری چرا و چگونه؟

متفکر آزاد: فضای سیاسی وارد مرحله جدیدی شده است

پارچه هایی که نیاز به شستن ندارند!

عاملی:ساماندهی کنکور فردا درجلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می شود

2215 نفر در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد مشهد شرکت کردند

برگزاری دوره «نرم افزار msp» در دانشگاه خواجه نصیر

نحوه ثبت نام تأسیس شرکت های اعزام دانشجو اعلام شد

راه اندازی پلتفرمی نوآورانه / برای متخصصین و استادکاران صنعت ساختمان اشتغال زایی شد

آغاز ثبت تاسیس مؤسسات و شرکت های اعزام دانشجو از 5 تیرماه

کارت آزمون دکتری گروه پزشکی منتشر شد/ الزام تکمیل خوداظهاری کرونا

دانشگاه شیراز در میان دانشگاه های برتر جهان قرار گرفت

روایت کاربزرگ شهید چمران در جنگ

کشف کهکشانی غیرعادی

کارت ورود به جلسه آزمون دکتری پزشکی منتشر شد

دانشگاه تبریز در نظام رتبه بندی شانگ های در جمع برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفت

جزییات طرح دانشگاه آزاد برای «دفاع دانش بنیانی» از رساله دکتری

انتخاب پنج استاد دانشگاه شیراز به عنوان سرآمد علمی

کارت ورود به جلسه آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی پزشکی منتشر شد

تعطیلی 4 روزه دانشگاه صنعتی شریف

6 ساعت پیاده روی در فضا برای نصب و راه اندازی پنل های خورشیدی

شناخت با پیامک و کافی شاپ رفتن به دست نمی آید

فراخوان همکاری در هسته سلامت نصر در دانشکده پرستاری ملایر منتشر شد

دانشگاه کردستان جزو دانشگاه های برتر در رتبه بندی شانگهای

تعطیلی 4 روزه دانشگاه صنعتی شریف/ ورود دانشجویان ممنوع می شود

ساخت پرنده عمود پرواز الکتریکی در دانشگاه آزاد نجف آباد

تقویت آموزش از راه دور | طراحی دوره های کوتاه مدت برای به روزرسانی آموزش های حضوری

تقویت آموزش از راه دور | طراحی دوره های کوتاه مدت برای به روزرسانی آموزش های حضوری