موضوعات داغ: - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - انتخابات رياست - رتبه بندي معلمان - نقل و انتقالات - لايحه رتبه بندي معلمان - ابراهيم رييسي - انتخابات رياست جمهوري - رياست جمهوري - سيزدهمين دوره انتخابات - كلر ژوبرت - مجيد خراطها - سوال از وزيران - نمايش عروسكي - موتوركراس - محمد اسفندياري - سد شهيد بروجردي - استوديو مارول - بازيكنان جوان فوتبال - فرج كميجاني - شب مجيد جوانمرد - قهرماني بوكس آسيا - ليگ برتر ايران

مطالب مرتبط:
افزایش تعداد خانواده های ایرانی طی سال های اخیر/ هنوز هم «خانواده» در ایران حرف اول را می زند
وزیر خارجه کانادا: رفتار ایران 15 ماه بعد از سقوط هواپیمای ایرانی غیر منصفانه بود
بلومبرگ: 13 درصد کل بودجه پادمانی آژانس اتمی در سال 2020 صرف اقدامات نظارتی در ایران شد
یزدان: کمک هزینه مسکن،طی سه سال اخیر، 400 درصد افزایش داشته است
کاهش 41 درصدی بارش ها در کشور/ یکی از بدترین سال های آبی ایران را گذراندیم
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 03:402021-05-14اقتصادي

افزایش تعداد خانواده های ایرانی طی سال های اخیر/ هنوز هم «خانواده» در ایران حرف اول را می زند


یک جمعیت شناس ضمن تحلیلی از وضعیت جمعیت خانوارهای ایرانی در کشور طی سال های گذشته، به طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره می کند و می گوید:  موادی که در این طرح آمده، - در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می دانم.

 زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است.

اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی دهد.

شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس در گفت وگویی که به مناسبت روز جهانی خانواده با خبرگزاری ایسنا داشته است به بررسی وضعیت آماری خانواده در کشور و چالش های پیش رو در این زمینه پرداخته و می گوید: براساس آمارها، در سال 1390 جمعیت ایران حدود 80 میلیون نفر بود اما در حال حاضر جمعیت کشور به حدود 85 میلیون نفر رسیده است.

 در سال 1395، ایران دارای 24 میلیون خانوار بود و اکنون این رقم به 26 میلیون و 250 هزار خانوار رسیده است.

وی با بیان اینکه به طور کلی به افرادی که (از حداقل یک نفر تا تعداد بالاتر) در یک واحد مسکونی زندگی می کنند و با هم همخرج هستند،  خانوار  و به افرادی که اساس تشکیل خانوار در آنها ازدواج است  خانواده  می گویند، می افزاید: از این 26 میلیون و 250 هزار خانوار، حدود 10-15 درصد (معادل چهار میلیون) خانوار و سایر آنها خانواده هستند.

در واقع 12 میلیون نفر در خانوار و سایر جمعیت ایران در خانواده زندگی می کنند.

از کاهش بعد خانوار و دلایل آن تا چرایی افزایش تعداد خانوارها در کشور این جمعیت شناس با اشاره به اینکه میانگین بعد خانوار در کشور حدود 3.

2 نفر است، یادآور می شود: در گذشته به طور متوسط میانگین بعد خانوار 5.

5 نفر بود، اما به مرور زمان با کاهش تعداد فرزندان در خانواده، تعداد بعد خانوار نیز کاهش یافت.

از سوی دیگر مهاجرت هم در مبدا و هم در مقصد موجب کاهش بعد خانوار شده است؛ به طور مثال زمانی که فرزندی در یک خانواده پنج نفری، در دانشگاهی خارج از آن شهر قبول می شود، خانواده با بعد پنج نفری به خانواده چهار نفری تبدیل می شود، بنابراین بعد خانواده در روستا و شهر کم می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تعداد خانوار در کشور طی سال های گذشته با روند افزایشی یا کاهشی روبه رو بوده است؟ توضیح می دهد: تعداد خانوارها افزایش داشته و از جمعیت بیشتر رشد کرده است.

اگر رشد جمعیت ایران در سال 1390 یا 1395، 1.

24 بوده، رشد خانوارها حدود 2 درصد بوده است، زیرا تعداد برخی از خانوارهای تک زیست به دلیل شغل، دانشگاه و تحصیل زیاد شده  و همچنین عده ای که علاقه مند به خانه های مجردی شده اند تعدادشان روز به روز در حال افزایش است، بالطبع تعداد خانوارهای تک زیست روبه افزایش است.

کاظمی پور یکی دیگر از عوامل افزایش تعداد خانوار را، طلاق عنوان می کند و خاطرنشان می کند: زمانی که یک زوج با یکدیگر زندگی می کنند یک خانواده را تشکیل می دهند، اما بعد از طلاق اگر به صورت جداگانه زندگی کنند دو خانوار را تشکیل می شود و اگر بعد از طلاق هر یک به خانواده پدری بروند خانوار افزایش نمی یابد.

   این جمعیت شناس همچنین می گوید: از 24 میلیون خانوار در سال 1395، 10 درصد (2 میلیون نفر) خانوار یک نفره بوده که 30 درصد (700 هزار نفر) از آنها مردسرپرست و یک میلیون و 30 هزار خانوار زن سرپرست هستند.

کاظمی پور معتقد است: یکی از دلایلی که بعد خانوار نیز کم شده خانوارهای تک زیست و دونفره هستند که روزبه روز بیشتر می شود.

  افزایش تعداد خانواده در ایران  وی در ادامه به وضعیت فعلی آمارهای خانواده  در کشور می پردازد و یادآور می شود: از 26 میلیون خانواری که اکنون در کشور زندگی می کنند، حدود 4 میلیون خانوار آن، به صورت تک نفره یا دونفره و سه نفره زندگی می کنند و مابقی آنها خانواده هستند و روزبه روز تعداد خانواده ها به دلیل جوانی جمعیتی که اکنون داریم و ازدواج دهه شصتی ها، زیاد شده است.

  این جامعه شناس معتقد است که براساس محاسبات انجام شده، تعداد متاهلین در سال 1385، 16.

5 میلیون، در سال 1390، 19 میلیون و در سال 1395 به 21 میلیون رسیده است؛ بنابراین تعداد متاهل ها زیاد می شود، لذا اساس جمعیتی ایران بر روی خانواده ها دور می زند.

  وی ادامه  داد: عده ای می گویند که خانواده رو به اضمحلال و نابودی است و آمار طلاق بالا رفته است.

بارها گفته ام که آمار طلاق بالا رفته اما این به دلیل یک مسئله اجتماعی نیست، بلکه تعداد زوجین نیز افزایش یافته است.

در سال 1385، 140 هزار طلاق و در سال 1390، 160 هزار و در سال 1395، 180 هزار طلاق داشتیم؛ همه می گویند که طلاق زیاده شده، در صورتی که طلاق به تبع افزایش متاهل ها زیاد شده است.

بنابراین به اینکه خانواده روبه اضمحلال و نابودی است، معتقد نیستم.

هنوز هم خانواده در ایران حرف اول را می زند کاظمی پور معتقد است که هنوز هم خانواده در ایران حرف اول را می زند و هنوز هم خانواده ها (چه زنان و چه مردان) دغدغه تامین زندگی فرزندانشان را دارند و همه علاقه مند به این هستند که فرزندانشان تحصیلات عالیه داشته باشند.

 به دنبال زندگی مرفه و در تلاش تامین معاش هستند و همه این موارد باید به عنوان نکات مثبت دیده شود.

  چالش های خانواده؛ از بیکاری تا تورم در ادامه این گفت وگو، این جمعیت شناس بیکاری، تاخیر در ازدواج و تاثیرات تورم بر خانواده را از جمله چالش های نهاد خانواده می داند و تصریح می کند: بیکاری جوانان یکی از چالش های خانواده است.

در حال حاضر تعدادی از جوانان بیکارند و این یکی از دغدغه خانواده هاست؛ اکنون بیش از 25 میلیون جمعیت فعال در کشور داریم که از این تعداد حدود 21 میلیون شاغل و چهار میلیون بیکار هستند.

وی افزود: معضل دیگری که به دنبال بیکاری تشدید می شود، بحث تاخیر در ازدواج است.

دختران و پسرانی که دیرتر ازدواج می کنند، در خانواده حضور دارند و به دنبال آن جر و بحث ها و دخالت ها و افسردگی بیشتر می شود.

موضوع دیگر بحث تحصیل فرزندان و تامین هزینه های تحصیل و بهداشت و مسکن و رفاه خانواده ها است که به دلیل تورم ها، خانواده ها با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

کاظمی پور در بخش دیگری از سخنان خود، یادآور می شود: در سال های اخیر، دختران و پسران دیر ازدواج کرده اند و زمانی هم که ازدواج می کنند دیر بچه دار می شوند و یا حتی تمایلی به فرزندآوری ندارند که اکنون این موضوع را به عنوان معضلی اجتماعی مطرح می کنند و راهکارهایی روی بحث سیاست های جمعیتی داده می شود که ما تلاش کنیم با اعمال سیاست هایی، بتوانیم هم ازدواج را سرعت ببخشیم و هم ولادت را افزایش دهیم و در این راستای بحث بحران خانواده را مطرح می کنند و می گویند که خانواده دارد تضعیف می شود؛ یعنی افراد دیر ازدواج می کنند و دیر بچه دار می شوند، بنابراین آن خانواده ای که ما انتظار داریم که شکوفا شود، نیست.

وی با اشاره به طرح جمعیت و تعالی خانواده افزود: سیاست هایی هم که پیشنهاد شده در راستای این است تا سیاست هایی اتخاذ شود که بتواند برای حل شدن معضلات مذکور برنامه ریزی کند و به خانواده ها برای ترغیب و تشویق برای ازدواج و فرزندآوری کمک شود.

  این جمعیت شناس به موادی از طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره و تصریح می کند: موادی که در این طرح آمده، در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می دانم.

 زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است.

اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی دهد.

این طرح نیازمند اراده مسئولان سیاست گذار است که برای آن بودجه در نظر بگیرند.

اگر به خوبی اجرا نشود، بدبینی ایجاد می شود و موجب می شود که نه تنها اثر مثبت بلکه اثر منفی داشته باشد.

وی ادامه می دهد: از سوی دیگر ما باید ببینیم که آیا واقعا موانع تاخیر در ازدواج و فرزندآوری همین عوامل هستند؟ به نظرم یکسری عوامل کلان اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی وجود دارد که در یک طرح که چه عرض کنم در صد طرح هم نمی گنجد.

کاظمی پور در بخش دیگری اظهار می کند: انواع اختلاسها و عدم امنیت اجتماعی و اقتصادی، نگرانی خانواده است.

 همه می گویند اقتصاد؛ در صورتی که خانواده های مرفه هم بچه دار نمی شوند، لذا بحث اقتصاد نیست.

نگرانی مطرح است که در آینده پس از تولد فرزندم، فرزندم می تواند سالم بزرگ شود و در اجتماع تحصیل مناسب و شغل مناسب داشته باشد؟.

 انتهای پیام
کلید واژه ها: خانواده - طرح جمعیت و تعالی خانواده - جمعیت - مالی - روز جهانی خانواده - خانوارهای ایرانی - ایران - افزایش موالید - تعالی خانواده - افزایش - ایرانی - جنبه - وضعیت - شهلا کاظمی - کشور - مواد - اجرا - خبرگزاری - هایی - در ایران - مناسبت - باروری - موالید - جهانی - کاظمی - تعداد - تعالی - اشاره - بررسی - رفاه

آخرین اخبار سرویس:
به تعدادی زیگزال دوز وراسته دوز

به یک راننده میکسر برای کارخانه بتن نیازمندیم

اجرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در مهاباد

کدام کشورها در واکسیناسیون کرونا پیشتاز هستند؟

در شورای فقهی بانک مرکزی چه گذشت؟

دولت ایران 100 میلیارد دلار به کشاورزان خارجی یارانه داده است

عرضه 95 میلیون دلار در سامانه نیما

شرایط جدید ثبت نام خودرو سایپا و ایران خودرو

افزایش حقوق کارمندان و معلمان

اصلی ترین مشتری خشکبار ایران کدام کشور است؟

خبر هایی از بهینه سازی مصرف آب کشاورزی و توسعه راه ها

تامین 20 درصد گاز اروپا با توسعه میدان چالوس

نیازمندفروشنده وحسابدار

شراکت برای کار گروه بورسی

نیازمند به سیم کش و استارد دینام کار

منطقه آزاد اینچه برون اقتصاد گلستان را متحول کرد

نیاز بیش از 140 میلیارد اعتبار برای تکمیل 5 طرح راهسازی خراسان شمالی

سال 1400 ، پر محصول ترین سال گروه بهمن

سال 1400 ، پر محصول ترین سال گروه بهمن

امارات سرمایه گذاری خود در بخش نفتی مصر را دو میلیارد دلار افزایش می دهد

مجموع آورده های متقاضیان مسکن ملی به 7.6 هزار میلیارد تومان رسید

آخرین آمار کرونا در استان بوشهر تا چهارشنبه 26 خرداد 1400

شرحی بر یارانه 450 هزار تومانی محسن رضایی

منطقه آزاد اینچه برون اقتصاد گلستان را متحول کرد

دو طرح ویژه حمایت از بازار سرمایه در شورای مشورتی سازمان بورس

مجهزترین مجتمع دندانپزشکی در منطقه13 به بهره برداری رسید

سی ونهمین شماره مجله تصویری نفت و انرژی (متنا)

کار در خانه

استخدام مشاور خانم و آقا به تعداد محدود

استخدام انبار دار

استخدام نیرو اقا جهت تکمیل کادر فروش

بازاریاب اپلیکیشن- پورسانت

قدرتمندترین آهنربای جهان ساخته شد

دوام بیت کوین بالای 41 هزار دلار

شورای فقهی بانک مرکزی به ریاست دکتر کمیجانی برگزار شد

مجموع آورده های متقاضیان مسکن ملی به 7.6 هزار میلیارد تومان رسید

دردسر 9 میلیارد تومانی استقلال در شرایط بحرانی باشگاه / اختصاصی طرفداری

کمک فنی-اعتباری وزارت کار به طرح های توسعه ای خوزستان

آیا وعده افزایش نقدی یارانه ها در شرایط تحریمی امکان پذیر است؟

اصرار جیلی به تولید خودروها با سوخت متانول

66 درصد سد زاینده رود خالی است/احتمال جریان آب تنها برای باغات غرب اصفهان

همکاری ایران و هند برای تولید واکسن روتاویروس

خریدتضمینی 1.1 میلیون تن گندم در 22 استان

سرپرست کارگاه با تجربه مکفی

اجاره میز در کلیه لاین ها سالن زیبایی

فروشنده نیمه وقت خانم

نیروی آقا جوان جهت کار در کارگاه مجسمه سازی

استخدام فوق دیپلم عمران یا معماری

اژانس گلدشت با درامد راننده

فروشنده و کارگر ساده آقا با گواهینامه ماشین

جذب نیروی خانم و اقا جهت نظافت

نمایشگاه مد و لباس در جهاد دانشگاهی ایلام افتتاح شد

نمایشگاه مد و لباس در جهاد دانشگاهی ایلام افتتاح شد

پروازهای عبوری از آسمان ایران 130 درصد رشد کرد

اخبار کوتاه 26 خرداد

موافقت شورای حقوق و دستمزد با افزایش سقف فوق العاده ویژه کارمندان و معلمان

شناسایی بیش از 184 هزار دستگاه غیرمجاز استخراج رمز ارز در یکسال گذشته

معرفی خراسان جنوبی به عنوان معین صادراتی افغانستان

برنامه مدیریت بار اضطراری برق بیست و هفتم خرداد در استان سمنان

راه اندازی بازار مشترک تولیدات مناطق آزاد/ 800 پروژه اجرا شد

بازار آرام و راکد خودرو در انتظار نتیجه انتخابات

چه تعداد ماینر غیرمجاز در یکسال گذشته کشف شد؟

استاندار کرمانشاه: استفاده کارآمد از ظرفیت های بخش کشاورزی استان برای تحقق توسعه پایدار ضروری است

استخدام نیروی فست فود

استخدام در فروشگاه مواد غذایی

استخدام تعدادی نیروی خط تولید

استخدام نیرو خانم نمایندگی روغن موتور و روغن صنعتی

نماینده مجلس: سایپا سال های موفقیت آمیزی را تجربه می کند

توزیع 1200 سامانه خورشیدی قابل حمل بین خانواده های عشایری خراسان جنوبی

مصوبه ترخیص نسیه نهاد ه های تولید از گمرکات ابلاغ شد

شناسایی بیش از 184 هزار دستگاه استخراج رمز ارز در یکسال گذشته

جزییات انفجار در خط انتقال برق ایران به عراق/ صادرات برق یک سوم شد

برخورد با مراکز غیرقانونی تولید رمز ارز مستلزم هم افزایی دستگاه های اجرایی است

ارایه دو طرح ویژه حمایتی از بازار سرمایه در شورای مشورتی سازمان بورس

قیمت خودرو / قیمت خودروهای داخلی (چهارشنبه 26 خرداد 1400)

تصاویر/ شهر هایی که در آینده ای نزدیک زیر آب می روند

توزیع 1200 سامانه خورشیدی قابل حمل بین خانواده های عشایری خراسان جنوبی

بزرگترین کارگاه تولیدی و آموزشی صنایع دستی استان افتتاح شد

پیش بینی برداشت 5 هزار و 400 تن سیر در استان کرمانشاه

قسط وام 70 میلیون تومانی اجاره چقدر است؟

در نشست رییس سازمان با شورای مشورتی بورس چه گذشت!؟

هسته زمین نامتوازن رشد می کند

5 مزیت مهم زیاد بودن تعداد فرزندان در خانواده

آغاز ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن برای مستأجران در چهارمحال و بختیاری

جایزه واکسن زدن؛ مرغ، گاو و خانه ی میلیون دلاری

بزرگترین کارگاه تولیدی و آموزشی صنایع دستی استان افتتاح شد

طرح «همه با هم برای ایرانی نو» در اراک اجرایی می شود

جزییات تسهیلات سهام عدالت

آغاز ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در قم

افتتاح طرح آبیاری تجمیعی کم فشار در روستاهای فیروزکوه

آب پرمصرف های تهرانی از شنبه قطع می شود

شکوه مسجد سلیمان با راه اندازی پتروشیمی احیا شد

خرید 1.1 میلیون تن گندم کشاورزان

تسهیلات سهام عدالت به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

مهندس عمران، نظارت خط تولید قطعات بتنی

نیازمند ناخن کار حرفه ای با حقوق

ویزیتور خانم

شاطر نانوایی بربری

استخدام راننده پایه یک آمیکو ده چرخ کمپرسی

استخدام کارمند فروش خانم و آقا

افزایش تعداد خانواده های ایرانی طی سال های اخیر/ هنوز هم «خانواده» در ایران حرف اول را می زند

افزایش تعداد خانواده های ایرانی طی سال های اخیر/ هنوز هم «خانواده» در ایران حرف اول را می زند