موضوعات داغ: - انتخابات رياست جمهوري - انتخابات رياست - رياست جمهوري - مشاركت در انتخابات - نظارت بر انتخابات - آمار مشاركت - آنجلينا جولي - شوراي نگهبان - باشگاه استقلال - شوراي هماهنگي - هزينه كاشت ابرو - سفرهاي تابستاني - تبليغات سياسي - لئوناردو بيتنكورت - ناقص - شهردار شهريار - تغيير فصل - شهيد شاملي - بازار مسكن - فوريت هاي پليس 110 - نيشابورك - مراسم صبحگاه مشترك نيروي انتظامي - واگذاري غيرقانوني

مطالب مرتبط:
بازنشستگان ابر وزارتخانه، گرفتار یک بی قانونی!
بازنشستگان ابر وزارتخانه، گرفتار یک بی قانونی!
اختیارات بازار مرغ و محصولات کشاورزی از ابتدای امسال به وزارت جهاد برگشت و این وزارتخانه در این خصوص پاسخگوست
اعلام جزییات وام قرض الحسنه بازنشستگان تامین اجتماعی در 1400
جزییات پرداخت وام بازنشستگان تامین اجتماعی
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 15:352021-05-14اقتصادي

بازنشستگان ابر وزارتخانه، گرفتار یک بی قانونی!


بازنشستگان ابر وزارتخانه، گرفتار یک بی قانونی! بسیاری از کارکنان و بازنشستگان صنعت نفت کشور نسبت به تغییر اساسنامه صندوق های بازنشستگی، - بسیاری از کارکنان و بازنشستگان صنعت نفت کشور نسبت به تغییر اساسنامه صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت اعتراضاتی دارند.

به عقیده آن ها، تغییر اساسنامه این صندوق سبب کاهش کیفیت خدمات ارائه شده توسط آن از جمله سخت شدن شرایط بازپرداخت وام مسکن شده است.

منوچهر اناری کارشناس ارشد امور قراردادها، خرید و ممیز در امور اجرایی صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مشکلات اساسنامه جدید صندوق بازنشستگی صنعت نفت، اظهار کرد: بیش از دو سال است که بازنشستگان صنعت نفت در یک تلاطم گسترده قرار گرفته اند و تمام خانواده صنعت نفت یعنی هم شاغلان و هم بازنشستگان درگیر این ماجرا شده اند.

متاسفانه این ماجرا بعد از صدور اساسنامه جدید صندوق بازنشستگی صنعت نفت در سال 98 شروع شد.

او افزود: این صندوق در سال 93 دارای یک اساسنامه دیگر بود که در ماده 35 آن، قفل صندوق شکسته شد؛ یعنی بر اساس این ماده، مالکیت صندوق متعلق به اعضای مُشارَک صندوق یعنی شاغلان و بازنشستگان بود که در طول خدمت از حقوق آن ها مبالغی به صندوق واریز می شود.

اناری ادامه داد: این ماده قانونی اموال منقول و غیر منقول صندوق را به این اعضای مُشارَک متعلق می دانست، اما متاسفانه با صدور اساسنامه جدید توسط هیات وزیران، قبل از هر چیزی مالکیت صندوق مجهول شد.

در اساسنامه جدید ذکر شده که اموال و دارایی های صندوق بازنشستگی صنعت نفت در اختیار صندوق است، اما گفته نشده که صندوق برای چه کسی است؟ صندوق بازنشستگی صنعت نفت، بودجه ای از دولت نمی گیرداو تصریح کرد: این در حالی است که باید اسامی مالکان صندوق در اساسنامه جدید ذکر می شد.

نکته مهم این است که این صندوق، بدون دریافت حتی یک ریال از طرف دولت های گذشته و دولت فعلی یعنی از حدود 70 سال پیش ایجاد شده و هیچ گونه ردیف بودجه ای برای آن اختصاص داده نشده است.

این بازنشسته صنعت نفت، همچنین بیان کرد: از یک سو دل نگرانی بازنشستگان صنعت نفت این است که اگر روزی این صندوق به ورشکستگی برسد که البته اطلاعات شرایط فعلی نیز نشان دهنده این مسئله است، پشتیبانی مثل سازمان تامین اجتماعی یا سازمان بازنشستگی کشوری وجود ندارد که دولت بخواهد با استفاده از آن ها، حمایتی از بازنشستگان صنعت نفت داشته باشد.

از سوی دیگر، مالکیت صندوق نیز در اساسنامه جدید، این نگرانی ها را چند برابر کرده است.

سرمایه های صندوق بازنشستگی صنعت نفت، مشکوک الوصول هستنداو ضمن اشاره به جلسه برگزار شده میان بازنشستگان صنعت نفت با فرزین مینو، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، اظهار کرد: طی جلسه ای که با آقای مینو معاون وزیر نفت برگزار شد، او بیان کرد که برای پرداخت مستمری بازنشستگان مشکلی نداریم، بحث مستمری که با نرخ تورم تطابقی ندارد و یک بحث جداگانه است، اما موضوع اصلی سرمایه های صندوق است؛ این سرمایه ها نامشخص و مشکوک الوصول هستند.

این کارشناس ارشد امور قرارداد ها در صندوق نفت، در ادامه توضیح داد: بازنشستگان صنعت نفت دارای یکسری کانون های صنفی در 25 نقطه کشور هستند که متاسفانه در زمان نامه نگاری با نهاد های مختلف یا وزارت نفت، خود را نماینده تمام بازنشستگان می دانند در حالی که نهایتا 30 درصد از بازنشستگان در این کانون ها عضو هستند.

این کانون ها در زمان اعتراض ما نسبت به شرایط صندوق و اساسنامه جدید آن، به جای همراهی با بازنشسته ها بر ضد آن ها صحبت می کردند.

او تاکید کرد:معاون وزیر نفت دلیل اعتراض بازنشستگان را جویا شد که بیان کردیم، اساسنامه جدید را قبول نداریم و باید باطل شود.

حتی یک اساسنامه پیشنهادی نیز ارائه دادیم که به اساسنامه 102 مشهور شده، زیرا 102 مرتبه ویرایش شده است.

یعنی اساسنامه پیشنهادی ابتدایی را در اختیار کارشناسان و حقوقدانان قرار دادیم و پس از اعمال نظرات آن ها، در نهایت به شکل کنونی رسید.

وزیر نفت به پیشنهاد بازنشستگان نفت توجه نکرد!اناری ادامه داد: این اساسنامه را در تاریخ دوم مهرماه در اختیار وزیر نفت قرار دادیم که متاسفانه هیچ عکس" العملی نسبت به این پیشنهاد ما نداشت.

ضمن این که در اجلاس سراسری سه روزه ای که داشتیم، کانون های بازنشستگی که منتخبان ظاهری بازنشستگان هستند نیز، تغییرات عجیبی در این اساسنامه پیشنهادی ایجاد کردند؛ به طور مثال، در ماده 20 این اساسنامه پیشنهادی بیان شده که بررسی حساب های مالی صندوق بازنشستگی صنعت نفت، در طی دوره یک ساله باید به سازمان حسابرسی و یک حسابرس مستقل سپرده شود.

او اضافه کرد: وجود این حسابرس مستقل، از ابتدا پیشنهاد خود هیئت دولت بود؛ یعنی، اگر در زمان حسابرسی اختلافی با سازمان حسابرسی ایجاد شد، یک سازمان حسابرسی هم عرض نیز وجود داشته باشد که به این اختلاف رسیدگی کند، اما نمایندگان ظاهری بازنشستگان در کانون ها، این قسمت از اساسنامه را حذف کردند در حالی که اساسنامه نقش راهبری دارد و دیگر نمی توان برای آن تبصره ای ایجاد کرد.

کارشناس ارشد امور قراردادها، خرید و ممیز در امور اجرایی صنعت نفت، تاکید کرد: درخواست بازنشستگان صنعت نفت این است که به دلیل مجهول بودن مالکیت این صندوق در اساسنامه مصوب سال 98 هیات وزیران، اساسنامه جدید باطل شود.

کانون های بازنشستگی صنعت نفت، نماینده همه بازنشستگان نیستنداو همچنین با اشاره به کانون های بازنشستگی صنعت نفت، بیان کرد: متاسفانه این کانون ها در نظارت و مشورت، هیچ جایگاهی ندارند و مشخص نیست که چرا حق عضویت دریافت می کنند.

در اساسنامه صندوق بازنشستگی صنعت نفت نیز از جایگاه این کانون ها، هیچ چیزی ذکر نشده، اما اعضای هیئت رییسه صندوق، مدام مصاحبه می کنند که این کانون ها بازو های ما هستند در حالی که این مسئله، فقط به حرف است و در عمل چنین چیزی وجود ندارد.

این کارشناس امور قراردادهای صنعت نفت، تصریح کرد: کانونی که استقلال" مالی نداشته باشد، یعنی از بازنشسته حق عضویت دریافت می کند و معادل حق عضویت را نیز از صندوق می گیرد، نمی تواند کارآمد باشد.

تمام هزینه های مربوط به کانون ها، از پول قند و چای گرفته تا هزینه های بالاتر آن ها را، صندوق بازنشستگی صنعت نفت پرداخت می کند.

او در پایان اظهار کرد: در حقیقت، صندوق بازنشستگی صنعت نفت، این هزینه ها را از جیب 85 هزار نفر بازنشسته پرداخت می کند در حالی که تنها 30 درصد از این 85 هزار نفر، در این کانون ها عضویت دارند ضمن اینکه در عمل نیز، این کانون ها هیچ خدماتی برای بازنشستگان ندارند.

اساسنامه جدید صندوق بازنشستگی صنعت نفت مجوز نداردابراهیم رادافزون معاون اسبق برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان در این زمینه بیان کرد: در گذشته هیئت مدیره شرکت نفت، به عنوان امین صندوق بازنشستگی و کارکنان صنعت نفت فعال بودند، اما بعد از مصوبه مجلس شورای اسلامی که در آن اشاره شد که مراجع ذی صلاح باید نسبت به وضعیت این صندوق بر مبنای گزارش های رسمی و حسابرسی های صورت گرفته رسیدگی کنند، هیئت امنای صندوق بنا بر دلایلی که هیچگاه مشخص نشد، مرجع ذی صلاح را هیئت دولت تشخیص دادند.

او افزود: در آن گزارش ها، وضعیت صندوق مشکوک، مردود یا مشروط بود، مطالبات مشکوک الوصول زیادی در آن وجود داشت و هیچگونه پاسخگویی نسبت به این شرایط نداشتند، به نگرانی ها دامن زده شد، اما علی رغم تمام گرفتاری هایی که هیئت دولت داشت، یک اساسنامه تنظیمی را در این زمینه شکل دادند و به سرعت به تصویب رسید در حالی که مورد تایید کارکنان بازنشسته و شاغل صنعت نفت نیست.

همچنین مصوباتی که مبنای آن تصمیمات مجلس شورای اسلامی است، قبل از اجرا باید مجوز هایی را دریافت کنند که برای این اساسنامه، مجوزی دریافت نشده است.

گزارش های حسابرسی صندوق بازنشستگی صنعت نفت، قابل قبول نیستاین مدیر سابق نفتی کشور در ادامه گفت: در این اساسنامه جدید، اتفاقات عجیبی رخ داده؛ صاحبان صندوق، کارکنان شاغل و بازنشسته صنعت نفت هستند، اما می بینیم که دو وزیری که هیچگونه ارتباطی با این صندوق ندارند یعنی وزیر رفاه و وزیر اقتصاد، عضو هیئت امنای آن شده اند.

هیچ معنا و مفهومی برای تصمیم گیری آن ها در مورد صندوقی که اموال آن بر اساس استفتائات متعدد از مراجع دینی، متعلق به کارکنان صنعت نفت است، وجود ندارد.

او تصریح کرد: حضرت امام خمینی (ره) نظر داده اند که این صندوق، متعلق به کارکنان است؛ همچنین مراجع عظامی مانند آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سیستانی و چند مرجع دیگر نیز همین نظر را داشته اند.

بخش حقوقی هیئت دولت چطور به این مسائل توجه نکرده است و اموال ما را به دستگاه های دیگری متصل کرده که برای آن تصمیم گیری کنند؟ رادافزون همچنین تاکید کرد: نتیجه این رفتار این می شود که اکنون، چندین ماه از پایان سال مالی ما می گذرد و گزارش های مالی سال 98 هنوز منتشر نشده؛ در حالی که این گزارش ها برای سال 96 و 97 نیز مشروط است.

یکی از شرکت های عمده سرمایه گذاری زیر نظر این صندوق، شرکت اهداف است که نتیجه حسابرسی گزارش های مالی آن نیز، مشروط یا مردود اعلام شد.

صندوق بازنشستگی صنعت نفت یک شخصیت حقوقی مستقل استفرزین مینو معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان درباره این انتقادات، گفت: صندوق بازنشستگی صنعت نفت طبق اساسنامه هیئت دولت، متعلق به هیچ دستگاه اجرایی نیست؛ یعنی متعلق به وزارت نفت، بازنشستگان و شاغلان صنعت نفت نیست.

کسورات حقوق بازنشستگان و شاغلان به این صندوق واریز می شود.

64 هزار شاغل اکنون کسوراتشان به این صندوق واریز می شود پس نمی شود گفت که متعلق به بازنشستگان یا شاغلان است؛ این صندوق با کسورات شکل گرفته و یک شخصیت حقوقی مستقل است.

او ادامه داد: برخی می گویند اساسنامه ایراداتی دارد و من به این موضوع ورود نمی کنم، چون محل رفع ایرادات آن وزارتخانه نیست و هیئت دولت آن را تصویب کرده است.

ما در این صندوق فقط دو هدف داریم، منابع صندوق به گونه ای سرمایه گذاری شود، که بیشترین بازده و توجه را به بازنشستگان داشته باشد.

مینو همچنین ضمن اشاره به این که هدف وزارت نفت دخالت کردن برای گرفتن منابع این صندوق نیست، گفت: اگر وزارت نفت دخالتی در این صندوق دارد، با هدف توسعه و تقویت صندوق است چرا که تمام افرادی که اکنون شاغل هستند، در آینده به فکر بازنشستگی شان هم هستند.

این شایعات همگی با هدف غرض ورزی است و اکنون صندوق با قدرت به کار خود ادامه می دهد.

گفتنی است؛ صندوق بازنشستگی صنعت نفت یکی از معدود صندوق هایی است که بر خلاف صندوق هایی مثل فرهنگیان یا تامین اجتماعی، تاکنون انتقادات زیادی به عملکرد آن وارد نبوده اما از زمان تغییر اساسنامه آن در سال 98، با موجی از انتقادات همراه شده است.


کلید واژه ها: بازنشستگان - صنعت نفت - اساسنامه - صنعت - بازنشستگی - کارکنان - صندوق - باشگاه خبرنگاران - تغییر - صندوق بازنشستگی - خبرنگار - بازپرداخت وام - گرفتار - اقتصاد - کیفیت خدمات - بازپرداخت - خبرنگاران - قرار - کشور - پس انداز - وام مسکن - گفت و گو - کارشناس - خانواده - اقتصادی - باشگاه - شاغلان - منوچهر - مشکلات - گسترده

آخرین اخبار سرویس:
تجهیزات اشپز خانه

شریک و سرمایه گذار

استخدام پرسنل حرفه ای در تمامی لاین ها

سرایداری و باغبانی

منشی جهت شیفت صبح در تاکسی تلفنی

سالن زیبایی تیام

به چرخ کار و وسط کار خانم و اقا نیازمندیم

دریاچه ارومیه عقب گرد کند، خسارت زیادی را متحمل خواهیم شد

تشخیص سریع کووید-19 با نوارهای آزمایشی پیشرفته

خرید و فروش آرا در شهرستان پردیس / بازداشت متخلفان

تویوتا کرولا ارزش خرید دارد یا تویوتا پریوس؟ + مشخصات فنی

پایان رای گیری در خراسان جنوبی

به تعدادی خانم بازاریاب با فن بیان قوی نیازمندیم

و شرکت آرایشی و بهداشتی ایران

نیازمند دو نفر نیرو جهت کار در مغازه میوه فروشی

باربری پارسا

چیدمان ابزار آلات داخل جعبه در منزل

پخش با ماشین آریسان

اجاره های تا 5میلیون در بازار املاک مسکونی

سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در مولوی

روند صعودی نرخ «تشکیل سرمایه ثابت» در کشور

استخدام کارشناس فروش

استخدام افق کوروش شعبه بلوار صدوقی

اجاره صندلی در آرایشگاه مردانه

ثبت نام اسنپ

پرستار خانم شبانه روزی

املاک کی آشیان استخدام مشاور خانم یا آقا

عباس عبدی: فردا چه خواهد شد؟ / چه باید کرد؟

چین سرمایه گذاری در جاده ابریشم را افزایش داد

طرح ملی مسکن وارد فاز جدید شد

رییس جمهوری آینده نقشه راه اقتصادی ارائه کند

8 سال انرژی در آیینه اعداد

جذب نیروی کار

فروشنده مانتو ( خانم )

استخدام کارگر در گاوداری

همکار خانم جهت فروشندگی در فروشگاه عطاری

استخدام در فروشگاه زنجیره ای معتبر در رشت

اسخدام مونتاژ کار خانوم

رکود در بازار خودرو | خودرو ارزان می شود؟

ایران بیش از هر کشوری به رمزارزها نیاز دارد

توان ایران برای تبدیل شدن به قطب تولید کاغذ در منطقه

فروشنده خانم

نیازمند مکانیک ماهر خودروهای خارجی

30 ساعت سرگردانی 37 ایرانی در روسیه / فیلم

کارگر کشاورز

مامور پخش موادغذایی

نیازمند کارشناس دارای پروانه کسب املاک

قیمت طلا کاهش یافت

کارگر ساده فروشندگی در مغازه

شاطر بربری شاگرد نانوایی وردست

استخدام صندوقدار و کمک آشپز

بازاریاب خانم و آقا با حقوق و مزایا

برقکار ماهر نیمه ماهر و کار اموز جهت همکاری

نیاز به مشاور خط تولید قطعات لاستیکی شهرک صنعتی جی

قابل بانوان جویای کار نیمه وقت جهت فروش

ربات معامله گر فارکس

چشمانم را بستم و تجسم کردم در حضور تماشاگر می نوازم!

فروش فوق العاده و پیش فروش یکساله سایپا امروز 29 خرداد 1400+ لینک ثبت نام سایپا

چشمانم را بستم و تجسم کردم در حضور تماشاگر می نوازم!

بیش از 60 درصد از مردم استان خراسان شمالی در انتخابات 1400 مشارکت کردند

فروشنده مانتو ( خانم ) فوری

استخدام منشی مدیرعامل

سالندار

ظرفشور

استخدام کارآموز برق و کارگر ساده

اعلام شرایط فروش فوق العاده و پیش فروش یکساله محصولات زامیاد

افزایش کیفیت فرآورده های نفتی ایران در 8 سال گذشته

اعلام شرایط فروش فوق العاده و پیش فروش یکساله محصولات زامیاد

فوق العاده ویژه فرهنگیان چیست؟ / آخرین اخبار درباره رتبه بندی فرهنگیان

استخدام در کارگاه تولید سبد میوه

استخدام خانم وآقا درمشاوراملاک مدیران خ باغ دریاچه

استخدام نیروی اقای فنی بین 22 الی 35 سال

کارگر و برش زن برای سنگکاری نما

به دو کارگر افغان بلوک زن نیازمندیم

راننده کامیون و لودر سرویسکار و مکانیک

مقصر کاهش جمعیت؛ مشکلات اقتصادی یا عملکرد دولت ها؟

«طرح طراوت» بانک صادرات ایران در مسیر اقتصاد مقاومتی

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 29 خرداد

کاریکاتور | نه به وضع موجود

پیش بینی قیمت خودرو در هفته اول تیر

برابوس راکت 900؛ فرمول آتشین تیونر آلمانی برای مرسدس بنزی که غیر قابل کنترل است! (+عکس)

جیپ گرند چروکی L مدل 2022؛ یکی از بهترینهای کلاس شاسی بلند با 3 ردیف صندلی (+عکس)

آخرین قیمت خودرو امروز 29 خرداد 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 29 خرداد 1400

نرخ ارز آزاد امروز 29 خرداد ماه 1400 + جدول

قیمت طلا امروز 29 خرداد ماه 1400 + جدول

قیمت سکه امروز 29 خرداد ماه 1400 + جدول

یوان دیجیتال جایگزین پول نقد در چین می شود

تورم باز هم رکورد زد

برنامه قطعی برق تبریز 29 خرداد 1400

پیش بینی قیمت طلا فردا شنبه 29 خرداد

پیش بینی بورس 29 خرداد ماه/ روند بازار سرمایه چگونه خواهد بود؟

ال جی فروشنده آیفون می شود؟

دستگیری متخلفین خرید و فروش آرا توسط اطلاعات سپاه

اعلام شرایط فروش فوق العاده و پیش فروش یکساله محصولات زامیاد

کسب در منزل شغل اینترنتی

منشی خانم جهت بنگاه خودرو

نیروی کار بلد جهت کار در آش فروشی

کاهش مجدد قیمت ارزهای دیجیتال

بازنشستگان ابر وزارتخانه، گرفتار یک بی قانونی!

بازنشستگان ابر وزارتخانه، گرفتار یک بی قانونی!