مطالب مرتبط:
شناسایی 347 بیمار جدید کرونایی در استان قزوین + فیلم
استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت کانتابلا در قزوین
اقامه نماز عید سعید فطر در قزوین
اقامه نماز عید سعید فطر در قزوین
لیگ برتر فوتسال|کراپ الوند در زمین قهرمان خُرد شد / نماینده قزوین آخر شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 08:202021-05-14سياسي

سیگاری شدن دختران قزوین در مه آلود مدرنیسم


ایرنا - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین معتقد است که رشد مدرنیسم و فردگرایی در استان قزوین به پدیده این روزهای شهر یعنی سیگاری شدن دختران استان دامن زده است.

- اعتیاد در جامعه زنان استان قزوین اگرچه موضوع تازه ای نیست، اما علنی شدن این معضل اجتماعی در اماکن عمومی نشان می دهد که با فضای شهری تقریبا جدیدی روبرو شده ایم.

استعمال دخانیات در بین جامعه زنان استان قزوین از 10 سال گذشته تاکنون بیشتر روی قلیان متمرکز بود، اما اکنون سیگار کشیدن دختران و زنان در پارک ها، هنگام رانندگی و حتی کافه ها بیشتر به چشم می خورد.

برخی کارشناسان معتقدند که پدیده سیگاری شدن زنان در جامعه امری عادی و طبیعی است و همانطور که مردها به سیگار و مواد مخدر معتاد می شوند، زنان نیز از این قاعده مستثنی نیستند، درحالی که برخی دیگر معتقدند سیگار کشیدن زنان بیشتر از آن که جنبه عادت و نیاز داشته باشد، متاثر از یک ژست اجتماعی جدید و نوعی مدگرایی محسوب می شود.

به هرحال استان قزوین را از دیرباز به عنوان شهری مذهبی و سنتی می شناسند که با این نوع رفتارها بیگانه است، بنابراین باید به دنبال معلول آن پدیده بود و ابتدا و انتهای ماجرا را بررسی کرد.

با هدف واکاوی این موضوع به سراغ دبیر هماهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر استان قزوین رفتیم؛ علی رحمانی اگرچه در این چندسال گذشته به عنوان پرچم دار مبارزه با مواد مخدر وارد میدان شده است، اما به علت سابقه فعالیت در مراکز فرهنگی و دانشگاهی آشنایی بسیار خوبی با تیپ های جوان دارد که باعث شد برای موشکافی بیشتر از او سوالاتی در این رابطه بپرسیم: ایرنا.

پدیده جدیدی در استان قزوین باب شده که دختران در اماکن عمومی سیگار می کشند، درحالی که قبلا دایره دخانیات دختران را می شد در قلیان سراها خلاصه کرد، به نظر شما علت چیست؟ این موضوعات معلول پدیده شهرنشینی نوین است و از آنجایی که استان ما به سمت مدرنیته در حال گذار است، بنابراین در این جامعه به قول جامعه شناسان فردیت حرف اول را می زند و اجتماع و خانواده در مقابل آن حرفی برای گفتن ندارد.

در زندگی سنتی حجب و حیا وجود داشت و از نوجوانان در مقابل برخی ناهنجاری ها بازدارندگی می کرد، اما اکنون در چنین شرایطی آسیب های اجتماعی موجود مانند سیگار قبح خودش را از دست داده و خودش را به جمعیت دختران نزدیک کرده است.

اگر خاطرتان باشد، پسران و دختران سنتی در خانواده هرگز جلوی بزرگتر پای خودشان را دراز نمی کردند، اما الان در جوامع شهری برخی از این دختران حتی به پدرها و مادرهای خودشان احترام نمی گذارند و بدون اجازه به قهوه خانه، کافه و سفره خانه می روند و به نوعی خودشان را آزاد و بی قید می دانند.

آسیب های اجتماعی موجود مانند سیگار قبح خودش را از دست داده و خودش را به جمعیت دختران نزدیک کرده است.

ایرنا.

دختران از چه سنی به سمت استعمال دخانیات و سیگار گرایش پیدا می کنند؟ دوران محصل بودن نوجوانان بسیار مهم است؛ من به عنوان یک فردی که سابقه کارهای فرهنگی دارم اعلام می کنم که پیوند این روزها بین مرییان آموزشی، اولیا و دانش آموزان مستحکم نیست و این ضعف باعث شده دانش آموزان دختر و پسر سیگاری شوند.

خانواده باید هوشیار باشد چون همه چیز در جامعه نیست، بلکه اجتماع بیرونی محل سوم یک فرد در طول زندگی است و خانواده در مقام اول و مدرسه در مقام دوم قرار می گیرد، خانواده ها این روزها خیلی کمتر در مقابل دختران خودشان حساس هستند.

یادم می آید که سال 71 معلم پرورشی بودم و دانش آموز را از لحظه خروج از منزل تا ورود به مدرسه نظارت می کردم، اگر دانش آموز بین 5 تا 10 دقیقه تاخیر می کرد برای من بسیار مهم بود و سریعا به منزل او فردی را می فرستادم تا اطلاع کسب کند؛ نبود چنین دغدغه ای به کوتاهی های بسیاری منجر شده و دختران دانش آموز و دانشجو را سیگاری کرده است.

ایرنا.

به دانشجویان اشاره کردید؛ برخی معتقدند که علت ناهنجاری های اجتماعی مانند سیگار در استان قزوین وجود همین دانشگاه ها و توسعه فرهنگ دانشجویی است؟ آیا شما با این دیدگاه موافقید؟ این هم یکی از دلایلی است که می تواند باشد، دانشگاه علاوه بر مزایایی که با خود به همراه دارد، دارای معایبی هم هست که یکی می تواند ترویج همین اعتیاد به سیگار باشد؛ حالا جالب تر اینجاست که اگر از مرکز استان قزوین به سمت شهرستان تاکستان بروید، تاکستانی ها معتقدند که دانشجوهای قزوین این تغییرات فرهنگی را در شهرستان ایجاد کرده اند؛ می خواهم بگویم این محیط های بزرگ و کوچک تاثیرگذار هستند.

زمانی که من بخشدار شال بودم، به یاد دارم که یک دختر مانتویی در ضیاء آباد و شال وجود نداشت؛ الان هم وجود ندارد؛ چون بافت مردم این مناطق سنتی است، درحالی که بیشتر دختران قزوین و یا کرج وقتی وارد دانشگاه شال می شوند، چادری نیستند؛ گاهی وقت ها هم مشاهده شده که دختری از همین بخش وقتی خواسته وارد قزوین شود چادر خود را داخل کیفش گذاشته و مانتویی وارد شهر شده است؛ اینها نشان از پوشش غالب یک جامعه و تاثیر آن بر فرد را نشان می دهد که باید مورد توجه قرار گیرد.

ایرنا.

یعنی مشکل اصلی ما در ترویج ناهنجاری دانشگاه است؟ مشکل دانشگاه نیست، مشکل تربیت نادرست خانواده و عوامل متولی در حوزه آموزشی و تربیتی است که وقتی ضعیف باشد، قبح شکنی صورت می گیرد است و ناهنجاری افزایش می یابد.

بعضی جاهایی زور خانواده به فرزندان نمی رسد، نمی توانند فرزندان خودشان را کنترل کنند، نمونه این موارد دخترانی هستند که به خاطر نداشتن حجاب مناسب هنوز از والدین خودشان اطلاعت نمی کنند، مدرسه هم نمی تواند کاری انجام دهد، اما من همیشه به مادران و پدران گفتم به جای مقابله و تنبیه کردن بهتر است که با راهنمای و گفت و گو وارد عمل شوند.

مسئله سیگار شبیه به پوشش و تربیت است، یعنی وقتی دختران تربیت و راهنمایی درستی نداشته باشند سریعا به دام معضل سیگار گرفتار خواهند شد.

مسئله سیگار شبیه به پوشش و تربیت دختران است؛ بعضی جاها زور خانواده به فرزندان نمی رسد، نمی توانند فرزندان خودشان را کنترل کنند.

ایرنا.

آیا اکنون در بین مسؤولان استان قزوین حساسیتی روی سیگار کشیدن دختران وجود دارد؟ حساسیت روی سیگار کشیدن زنان، دانشجویان و کارگران را من ایجاد کردم و تا قبل ورود من به این حوزه، مبارزه با مواد مخدر فقط روی بگیر و ببند و اقدامات ضربتی خلاصه می شد، درحالی که مبارزه اصلی 25 مرحله قبل تر و از دوران تحصیل آغاز می شود.

ایرنا.

آیا مواردی هم هست که زنان متاثر از فضای خانواده به اعتیاد گرایش پیدا کنند؟ یکی از معتادان بهبود یافته در انجمن معتادان گمنام استان قزوین برای من تعریف می کرد که چندسال پیش زمانی که معتاد بود، برای اینکه راحت تر بتواند مواد مخدر مصرف کند، مواد را به همسر خود تعارف می کرده تا او را به دود عادت دهد؛ خوشبختانه زنان قزوین به خوبی توانسته اند در مقابل این تهدیدات ایستادگی کنند و آمار آن ها بالا نیست، اما باید در این خصوص کار بیشتری انجام شود.

متاسفانه استان قزوین با این گستردگی و دامنه تهدیدات در حوزه اعتیاد فقط یک کمپ ترک اعتیاد در حوزه زنان دارد و لازم است که کمیته ای در این رابطه تشکیل شود و تعداد کمپ ها در شهرستان ها را افزایش داد.

ایرنا.

آیا کمیته جدیدی که با موضوع اعتیاد زنان در استان قزوین تشکیل می شود، منجر به اتخاذ تصمیماتی شده است؟ بله در این کمیته تصمیم گرفتیم اقدام سریع در مورد ترک اعتیاد زنان و راهنمایی آن ها به سمت اشتغالزایی در اولویت قرار گیرد؛ به عبارت دیگر باید تلاش کرد تا ممانعت از اعتیاد مجدد زنان تقویت شود که برای این منظور قرار شده وام 50 میلیون تومانی با بهره چهار درصد به آن ها داده شود.

یکی از معتادان بهبود یافته در انجمن معتادان گمنام استان قزوین برای من تعریف می کرد که چندسال پیش زمانی که معتاد بود، برای اینکه راحت تر بتواند مواد مخدر مصرف کند، مواد را به همسر خود تعارف می کرده تا او را به دود عادت دهد.

ایرنا.

در حوزه فرهنگی چطور؟ قطعا برنامه های فرهنگی خیلی زودتر می تواند ما را به نتایج مطلوب نزدیک کند، چون مسائل اجتماعی پدیده های هستند که طی سال های متمادی ایجاد می شوند و اگر مورد توجه قرار نگیرد رشد پیدا کرده و قوت می گیرند، بنابراین برای کار فرهنگی باید میدانی وارد عمل شد و نیاز به صبر و حوصله داشت.

کلام آخر شما با مخاطبان ایرنا: تصمیم این است که نشست های فرهنگی با حضور جامعه مورد هدف برگزار شود، به عنوان مثال من در یک هفته گذشته برنامه ترک اعتیاد برای دانش آموزان را در آموزش پرورش شهرستان ها و با استفاده از برنامه شاد برگزار کردم که باعث شد تعداد افراد شنونده به 120 نفر افزایش یابد، این روند ادامه دارد و قطعا روی جامعه دختران و زنان نیز بیشتر متمرکز خواهیم شد.


کلید واژه ها: استان قزوین - سیگار - استان - قزوین - زنان - سیگار کشیدن - دختران - مبارزه با مواد مخدر - مواد مخدر - جامعه - استعمال دخانیات - مدرنیسم - شورای هماهنگی - اماکن عمومی - پدیده - کارشناسان - فضای شهری - مواد - مخدر - اجتماعی - رانندگی - دخانیات - هماهنگی - مه آلود - مبارزه - اعتیاد - اماکن - طبیعی - قلیان - عمومی

آخرین اخبار سرویس:
صندوق رأی بهترین راه تغییر و تحول در کشور است

رابطه انتخابات و  مردم سالاری دینی

همدان و حال و هوای انتخابات

حضور پای صندوق های رای، تجدید پیمان با حاج قاسم سلیمانی است

تشویق به حضور در انتخابات در فضای مجازی

برگزاری مجمع عمومی انجمن علمی دانشجویی مطالعات فرهنگی و رسانه

دعوت عضو مجلس خبرگان از مردم برای حضور حداکثری در انتخابات / انتخاب اصلح اهمیت فراوانی دارد

مردم با حضور پای صندوق های رأی شهدا را شاد کنند

اعلام دلایل رد صلاحیت به چهار کاندیدا

رهبر انقلاب ساعت 7صبح رای خواهند انداخت

2 ایستگاه مترو تهران با دستور رییس جمهوری افتتاح شد

توزیع 177بسته معیشتی بین نیازمندان بشرویه

حسن عباسی: 45درصد مردم فرانسه، حرامزاده اند!

مرزنشینان «گرمی» دهه کرامت را جشن گرفتند

ثبت نام ترم تابستان مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(س) آغاز شد

لزوم تعدیل شکاف ها بعد از انتخابات

تداوم راه عزت و آبادانی با مشارکت جدی در انتخابات محقق می شود

ببینید | کدخدایی: هر کس که بخواهد، دلایل عدم احراز صلاحیتش را به خود آن فرد اعلام می کنیم

رهبر انقلاب، فردا ساعت 7 صبح رای خود را به صندوق خواهند انداخت

حضور حداکثری در انتخابات سودجویی بدخواهان انقلاب و نظام را کمرنگ می کند

شورای نگهبان دلایل رد صلاحیت چهار کاندیدا را اعلام کرد

فعالیت گروه جهادی تبلیغی مرصاد در ایام انتخابات

دعوت فعالین کانون های فرهنگی و هنری مساجد اردبیل برای حضور در انتخابات

اعلام دلایل رد صلاحیت به چهار کاندیدا

قهر مردم با صندوق های رأی جفا به معیارهای ارزشی است / مشارکت حداکثری در کنار انتخاب فرد اصلح + فیلم

روایت یکی از مدیران روزنامه های اصلاح طلب از دیدار با رییسی

محدودیت های ترافیکی در روز انتخابات اعمال می شود

سلام به آینده ایران از شبکه تهران

هدف رسانه ملی در کردستان ایجاد اتحاد و همدلی است

نظارت 5 هزار ناظر بر روند انتخابات در مشهد

استخدام مسئول دفتر خانم با حقوق و مزایا در توسعه فن افزار توسن در تهران

این بار هم باید «گل حساس» را من و تو بزنیم/ اگر انتخابات نبود...

دلیل ردصلاحیت لاریجانی و احمدی نژاد چه بود؟

برگزاری سلسله وبینارهای «صنعتی شو»

استخدام ناظر عمران، ناظر برق، ناظر مکانیک و ناظر معماری در بوشهر

دعوت روحانیون اهل سنت کرمانشاه از مردم برای شرکت گسترده در انتخابات فردا

ببینید | توضیح کدخدایی درباره احراز صلاحیت افراد در شورای نگهبان

حسن عباسی: 45درصد مردم فرانسه، حرامزاده اند!

پایان فعالیت های تبلیغاتی کاندیدا انتخابات 1400

کدخدایی: وظیفه شورای نگهبان صیانت از آرای مردم است

ابطحی: مشخص بود جلیلی پوششی است

گودرزی: تمهیدات لازم برای حفظ امنیت و سلامت انتخابات فراهم شده است

بیانیه 1400 مداح بسیجی برای دعوت مردم به انتخابات

نامه انصراف زاکانی از انتخابات +عکس

بهاره رهنما در آغوش حاجیشون + عکس

انتخاب اصلح اقتدار ملی را ارتقاء می دهد

سهیم سازی مردم در تصمیم گیری برای سیستم بهداشتی شهرها

معیارهای کارگزاران نظام بر مبنای سیره امام رضا(ع)

تفاوت های بنیادین جمهوری اسلامی با دموکراسی غربی

آغاز عملیات پاکسازی آثار تبلیغات کاندیداها در سنندج

همبستگی اقوام خراسان شمالی برای حماسه حضور

اعلام آمادگی بانوان ترکمن خراسان شمالی برای مشارکت حداکثری در انتخابات / همه در روز «سرنوشت» ایران می آییم+فیلم

شرکت در انتخابات وظیفه شرعی و قانونی است

آمادگی 42 گروه اجرایی برای حفظ پایداری شبکه برق در روز انتخابات

مهمترین عناوین روزنامه های هند

حدیث نگاشت | دعای ثامن الائمه(ع) در حق احمدبن موسی (ع)

«ماهیت تفکر انتقادی و راهکارهای تقویت آن» بررسی شد

خبر خوش جدید برای بازنشستگان لشکری و کشوری

نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان؛ از چگونگی بررسی صلاحیت نامزدها تا روند برگزاری انتخابات

94 درصد بیماران کرونایی بستری شده از بیمارستان ها ترخیص شدند/کاهش مرگ و میر مادران باردار

انصراف علیرضا زاکانی از انتخابات ریاست جمهوری تایید شد

حکومت اسلامی؛ تضمین کننده حقوق مردم

دلایل رد صلاحیت چهار کاندیدا اعلام شد

خانم منشی اداری نیازمندیم

آیا به در آمد کم و وزارت کاری راضی نیستید

برنامه نویس جهت همکاری

انتخاب اصلح اقتدار ملی را ارتقا می دهد

نیروی خوش تیپ باهوش دارای پشتکار در حوزه ی املاک

انتخابات مهم ترین عرصه ظهور اراده مردم درصحنه تصمیم گیری است

«#مردم ـ میدان» در صدر هشتگ های داغ

حسن عباسی: 45درصد مردم فرانسه حرام زاده اند!

امام جمعه اراک و استاندار مرکزی مردم را به حضور در انتخابات دعوت کردند

دیدار وزیر امور خارجه ترکمنستان با سفیر تاجیکستان

انتخابات مهم ترین عرصه بروزوظهوراراده مردمی درصحنه تصمیم گیری است

پایان تبلیغات انتخابات در خیابان ها/ رقابت های مجازی ادامه دارد

آمادگی کامل پلیس غرب استان تهران برای برگزاری انتخاباتی با شکوه و امن

کلیه طرح های انتقال آب خوزستان باید تعطیل شود | این طرح کم از استعمار ندارد

11 شعبه سیار اخذ رای برای بیماران کرونایی در خراسان جنوبی درنظر گرفته شده است

مطالبه گری از مسئولان نهادینه شود

50 درصد از فعالان اقتصادی فرار مالیاتی دارند

آغاز به کار استودیوی پرس تی وی با آرایه ای جدید

فیلم | درک قشرهای جامعه از ویژگی های پیامبران است

برگزاری کنسرت آنلاین ارکستر ملی به بعد از انتخابات موکول شد

افزایش 10درصدی تعرفه های انتخابات 1400 برای رفع نگرانی ها

لیست مورد تایید علمای تهران، جامعه روحانیت و شورای وحدت

نظارت داوطلبان هلال احمر خوزستان بر رعایت بهداشت در شعب اخذ رأی

10 درصد به تعداد تعرفه های رأی افزوده شده است

همتی:آقای ظریف قبول کردند در کابینه من باشند

تمهیدات لازم برای اخذ رای از بیماران کرونایی در هرمزگان اتخاذ شد/ بیش از یک میلیون هرمزگانی واجد شرایط رای هستند

لیست مورد حمایت شورای وحدت برای مجلس خبرگان

تازه ترین رنگ بندی کرونایی در کشور از شنبه 29 خرداد | اسامی شهرهای قرمز

استخدام کارمند اداری و پشتیبانی در آموزشگاه زبان سلالکس در پاسداران

تمهیداتی برای سلامت مردم در روز انتخابات اندیشیده شده است

نظر ابطحی درباره میزان مشارکت در انتخابات

یک میلیون دوز واکسن ترخیص شد

از سخنان انتخاباتی رهبر انقلاب تا دعوت موشکی سپاه از مردم

کدخدایی: وقتی که ما از جایگاه مردم در تعیین سرنوشت شان سخن می گوییم انتظار این است که پاسداری و صیانت دقیق صورت گیرد

کدخدایی خبر داد: افزایش 22 درصدی شعب أخذ رأی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم

جزییات لایحه همسان سازی حقوق/خبر خوش برای بازنشستگان لشکری و کشوری

فیلم | رؤسای جمهور با تأسی از سیره علوی بحث نظارت را جدی بگیرند

سیگاری شدن دختران قزوین در مه آلود مدرنیسم

سیگاری شدن دختران قزوین در مه آلود مدرنیسم