مطالب مرتبط:
یک عضو دیگر دولت احمدی نژاد آمد/مهمان پرست در انتخابات 1400 ثبت نام کرد
قیطریه سیستم ارتقا درآمد.تسویه درلحظه
انتخابات پرشور ستون اصلی اقتدار نظام و قدرتمندی دولت است
همراهی مجلس و دولت با غارت سالانه 10 میلیارد دلاری
آبی شدن اراضی دشت حُر ثلاث باباجانی هدیه دولت به مردم منطقه است
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 08:002021-05-14اقتصادي

مالیات، شاخص ترین درآمد پایدار دولت ها


ایرنا - پرداخت مالیات به عنوان مهمترین عامل رشد و توسعه هر جامعه، موجب رونق اقتصادی، تحقق عدالت اجتماعی و افزایش خدمات عمران و آبادانی شده تا جایی که از آن به یکی از درآمدهای پایدار جوامع و دولت ها در تامین بودجه و هزینه های عمومی و همچنین به درآمد پاک یاد می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، سابقه پرداخت مالیات در تاریخ بشر به گذشته های بسیار دور باز می گردد تا جایی که مورخان ریشه آن را به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح مربوط می دانند اما این مساله در کشور ما نیز دارای بیشینه کهنی بوده به طوری که پادشاهان زمان برای تامین مخارج کشوری و لشکری خود اقدام به وصول خراج و مالیات می کردند.

بسیاری، پرداخت مالیات را از مهمترین شاخصه رشد و توسعه در هر جامعه می دانند که علاو بر توسعه و رونق اقتصادی باعث تحقق عدالت اجتماعی و نیز فرآهم آمدن زیرساخت های عمران و آبادانی مناطق مختلف می شود.

برخی اقتصاددانان از مهمترین اهداف مالیات به توزیع مناسب درآمدها، مبارزه با فساد و تورم، توزیع عادلانه درآمد، ایجاد اعتماد و حمایت از سرمایه گذاران، رشد صحیح اقتصادی، فرآهم کردن زمینه رقابت پذیری، تلاش در جهت انضباط های مالی و بودجه ای، اتکای دولت به هزینه های جاری به جای درآمدهای نفتی و برخی موارد دیگر یاد کرده اند.

بدون شک با ترویج فرهنگ صحیح مالیاتی و معرفی مزایای آن می توان گام های موثری در توسعه و عمران شهرها و روستاهای مناطق مختلف کشور برداشت اما برای انجام این مساله باید به مزایای پرداخت مالیات و نحوه صحیح مصرف آن در امر اداره کشور به مردم اطلاع رسانی شفاف صورت گیرد.

قزوین از گذشته های دور یکی از قطب های مهم صنعتی، کشاورزی و گردشگری کشور شناخته شده و وجود شهرک های صنعتی، اراضی مهم کشاورزی و همچنین اماکنی قدیمی و مناطق گردشگری، اهمیت آن را دوچندان کرده تا جایی که دریافت مالیات از بخش های یاد شده و هزینه کرد آن در برخی حوزه ها مانند شهرداری و امور ورزش، منجر به خدمات رسانی بی شماری به شهروندان این استان شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز قزوین به همین منظور و برای آشنایی با نهادینه سازی فرهنگ مالیات، نحوه پرداخت و نحوه مصرف آن و چگونگی تنظیم مالیات بر اصناف، مصاحبه ای را با "سعید حوائج"، مدیرکل امور مالیاتی استان به شرح ذیل انجام داده است .

ایرنا.

برای نهادینه سازی فرهنگ مالیاتی ، رسانه ها چه نقشی دارند؟ در حال حاضر بخش عمده و قابل توجهی از منابع درآمدی دولت از طریق اخذ مالیات تامین می شود و این در حالی است که ترویج فرهنگ پرداخت مالیات و روشن کردن زوایای مثبت آن می تواند نقش تعیین کننده ای در تحقق اهداف و برنامه های کلان اقتصادی کشور به همراه داشته باشد.

برای اینکه مردم به رسالت مالیات و توسعه کشور و استان اعتقاد پیدا کنند، نیازمند به فرهنگ سازی مالیاتی هستیم و باید این باور در مردم ایجاد شود که پرداخت مالیات در توسعه و رونق شهرها تاثیر بسزایی دارد و در این راستا لازم است در برخی حوزه ها مانند شهرداری ها اطلاع رسانی های لازم به مردم در خصوص نحوه هزینه کرد مالیات بر ارزش افزوده صورت بگیرد و به طور حتم این مساله می تواند نقش زیادی در اعتماد سازی مردم و تشویق و ترغیب آنها به پرداخت مالیات و در نهایت بالا بردن سهم مشارکت مودیان در عمران و آبادانی مناطق خود به همراه داشته باشد.

تامین مالی دولت، ایجاد امنیت، سلامت و بهداشت جامعه، ایجاد زیرساخت های مهم شهری و رفاه و آبادانی شهرها و روستاها با ابزار مالیات انجام می شود و اصحاب رسانه با انعکاس اخبار در حوزه مالیات و فرهنگ سازی لازم در زمینه پرداخت آن می توانند گام های موثری در جهت تنویر افکار عمومی، هدایت و آموزش جامعه بردارند.

مهمترین ماموریت ذاتی نظام مالیاتی کشور امروز علاوه بر تامین درآمدهای مالیاتی، در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی، برقراری عدالت اجتماعی و شفاف سازی نظام اقتصادی از طریق تقویت نظام جامع اطلاعات مالیاتی است تا جایی که در این ماموریت، نقش رسانه ‎های جمعی به عنوان یکی از ارکان اساسی فرهنگ سازی، بسیار مهم و حیاتی است.

رسانه قادر است گام ‎های موثر و خطیری در جهت تنویر افکار عمومی، هدایت و آموزش جامعه برداد و امیدواریم نظام مالیاتی کشور در سایه همدلی و وفاق جمعی ارکان مختلف نظام و همراهی شهروندان، به وظیفه خود که همان استقلال کامل اقتصادی کشور با تکیه بر ظرفیت درآمدهای مالیاتی است، دست یافته و شاهد تقویت روز افزون بنیان های نظام مالیاتی در کشور باشیم.

ایرنا.

رویکرد نظام مالیاتی برای حمایت از تولید و رونق اقتصادی چگونه است؟ قزوین با دارا بودن 19 شهرک و نواحی صنعتی، یکی از قطب های مهم صنعتی کشور به شمار رفته و به دلیل موقعیت استراتژیک و صنعتی خود نقش محلی در عرصه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دارد و اداره کل امور مالیاتی استان نیز به عنوان دستگاهی تاثیرگذار در تحقق درآمدهای دولت و جذب منابع بخش خصوصی به منظور رفع کمبود منابع بخش دولتی نقش اساسی و مهمی را برعهده دارد.

با توجه به مصوبه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، تخصیص اعتبارات استانی متناسب با تامین درآمدهای هر استان بوده و با توجه به اینکه درآمدهای سال گذشته قزوین براساس سهمیه تعیینی در نظر گرفته شد، به طور کامل وصول و اعتبارات نیز به طور کامل تخصیص خواهد یافت که به طور مستقیم نیز با توسعه استان رابطه دارد.

با توجه به اینکه بقا و رشد درآمدهای مالیاتی مستلزم رونق کسب و کار فعالان اقتصادی است، رویکرد نظام مالیاتی همواره در جهت حمایت از تولید و رونق اقتصادی خواهد بود و از این رو اداره کل امور مالیاتی قزوین نیز همسو با سیاست های سازمان، برنامه ‎های جامع و مدونی را در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی، برقراری عدالت اجتماعی و شفاف سازی نظام اقتصادی از طریق تقویت نظام جامع اطلاعات مالیاتی دنبال می کند.

ایرنا، میزان پرداخت مالیات استان قزوین در سال گذشته چگونه بوده است؟ سال گذشته و با افزایش 42 درصدی نسبت به سال 98 از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده شهروندان قزوین، سه هزار و 937 میلیارد ریال به حساب شهرداری، دهیاری و فرمانداری های استان قزوین به صورت مستقیم پرداخت شده است.

باید توجه داشت که عواید پرداخت مالیات علاوه بر توسعه عمرانی مناطق مختلف استان، واریز 3 درصدی عوارض ارزش افزوده به حساب شهرداری و دهیاری ها، نقطه عطفی در حوزه توسعه، آبادانی و مشارکت های شهری نیز به حساب می رود.

این در حالی است که درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده نقش موثری در تحول نظام سلامت، به خصوص در مناطق محروم، روستاها و عشایر داشته و در این رابطه و از محل یک درصدی، سال گذشته نیز یک هزار و 882 میلیارد ریال به این بخش در استان اختصاص داده شد.

براساس ماده 109 قانون برنامه ششم توسعه، هر ماه 27 صدم درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده نیز برای توسعه ورزش اختصاص یافته که سال گذشته بیش از 89 میلیارد ریال در استان به این مساله تخصیص داده شد.

ایرنا.

در رابطه با نحوه تنظیم مالیات اصناف توضیح دهید؟ در راستای اختیار حاصل از تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم، مالیات بیش از 97 درصد از صاحبان مشاغل استان بدون رسیدگی، قطعی شد و در حال حاضر نیز نظام مالیاتی به سمت حذف کامل شیوه علی الراس و مالیات ستانی، براساس اطلاعات دقیق و رسیدگی برمبنای اسناد و مدارک در حرکت است.

اعتماد آفرینی، تعامل و اصل بر راستگویی مودیان و اعتماد به مردم اصلی ترین سیاست دستگاه مالیاتی بوده و در این راستا، یکی از جهت گیری های اساسی نظام مالیاتی، تعامل و تفاهم با مودیان است و به منظور تکریم و جلب رضایت مودیان مالیاتی و گسترش فرهنگ خود اظهاری، امسال بیش از 96 درصد اظهارنامه های مالیاتی براساس اظهارات مودی و بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار گرفته که شامل بیش از 26 هزار پرونده مالیاتی می شود.

اجرای مطلوب توافق براساس تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم، علاوه بر افزایش سطح رضایت عمومی وترغیب و تشویق مودیان به خوداظهاری داوطلبانه، زمان کافی در ادامه سال برای بررسی و شناسایی پرونده های بزرگ و فعالیت مکتوم برای همکاران مالیاتی فراهم بوده تا جایی که با این سیاست راهبردی، بخش زیادی از انرژی و فرصت همکاران ما آزاد می شود تا در بخش های دیگر، به خصوص فرار مالیاتی و موارد اجتناب از پرداخت مالیات و شناسایی آنان تمرکز پیدا خواهد کرد.


کلید واژه ها: پرداخت مالیات - مالیات - عدالت اجتماعی - رونق اقتصادی - رشد و توسعه - پرداخت - توسعه - درآمد - درآمدهای پایدار - اجتماعی - اقتصادی - آبادانی - دولت ها - پایدار - درآمد پایدار - اقتصاددانان - عدالت - تامین - جامعه - عمران - ایرنا - میلاد مسیح - شاخص - کشور - رونق - دولت - تحقق - زیرساخت - سال قبل - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
لزوم برنامه ریزی مناسب برای تجارت خارجی در دولت سیزدهم/ واردات بی رویه به صنایع داخلی ضربه می زند

هندوانه گران شد | کاهش محسوس قیمت میوه های فصل بهار در بازار

هم اندیشی اتحادیه تعاونی های استان کرمانشاه با صندوق کارآفرینی امید

بررسی روند تکمیل مسکن مهر در کرمان

ریزش قیمت طلا ادامه دار شد

سقف تسهیلات قرض الحسنه ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی افزایش یافت

استخدام کارشناس ارشد سرامیک یا کارشناس سرامیک در اصفهان

اعلام فهرست مشاغل شامل دریافت تسهیلات کرونا

طبقه بندی مشاغل نیرو های ارکان ثالث در نفت و گاز مارون

آزمایش آنتی بادی برای رسیدن واکسن به کشورهای فقیر

استخدام حسابدار ارشد مسلط به حسابداری پیمانکاری در شرکت تحلیل گران در تهران

ترس بازار اجاره از تنبیه مالیاتی ریخت

بقایای کرگدن بزرگ کشف شد

کدام استان بیشترین چک برگشتی را دارد؟

رفتار دور از انتظار بازار ارز بعد از انتخابات

بیشترین افزایش قیمت مربوط به کدام کالا بود؟

استخدام انباردار آقا در یک شرکت معتبر در تهران

جزییات فوق العاده ویژه معلمان و کادر آموزشی

باکستر 718 مدل 2021 خودرویی اسپرت با ویژگی های کلاسیک+ تصاویر

نیمی از آلبالوهای تولیدی آذربایجان غربی در صنایع تبدیلی مصرف می شود

ارزش سهام عدالت امروز 29خرداد 1400

تولید آلومینیوم؛ علت انتشار 60 درصد از گاز های گلخانه ای در جهان

جایگاه های سی ان جی کرمانشاه برق خود را قطع می کنند

52 درصد خوزستانی های بالای 65 سال واکسینه شده اند

وام ودیعه مسکن به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بانک مرکزی باید بیش از 800 میلیارد به صندوق بین المللی پول دهد

ضرورت توسعه CNG به منظور جایگزینی با بنزین در دولت آینده

رکوردشکنی شاخص بورس بعد از 11 روز!

ساخت سکوی زباله جدید در ساری

تکریم 210 همسایه دو ایستگاه افتتاح شده اخیر مترو

ارزش سهام عدالت امروز 29خرداد 1400

آخرین مهلت برای صادرکنندگانی که به جای دلار، ریال می آورند

استخدام طراح موشن گرافیک در تیزر مارکت در تهران

خوزستان همچنان رکورددار تامین کلزا در کشور

تلاش برای افزایش عمر مفید ساختمان ها

عروس و دامادها چگونه وام 240 میلیونی مسکن بگیرند

نظارت بر ساخت وسازها اشکال دارد؛ کاهش عمر مفید ساختمان ها به 26 سال

ببینید چه بلایی سر این خودرو های لوکس آمد

کاهش محسوس قیمت میوه های فصل بهار در بازار

ورق خودرو هفت هزار تن محصول گالوانیزه در بورس کالا فروخت

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با مزایا در همگام خودرو آسیا در تهران

اولویت های اقتصادی دولت سیزدهم

اصلاح روند و کاهش الزامات صادرات مواد و محصولات معدنی

استخدام مدیر واحد تحقیق و توسعه و مدیر یا سرپرست تولید در اصفهان

«جهرم » و «هرمز» بخریم؟

آخرین مهلت برای صادرکنندگانی که به جای دلار، ریال می آورند

استخدام کارشناس تاسیسات ساختمان و کنترل مصالح در شرکت زرین رویا در ساوه

استخدام مشاور مبتدی(محدود)

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت و مزایای عالی در شرکت تهران بوران در کرج

استخدام بازاریاب و ویزیتور، مامور پخش و توزیع، سرپرست فروش مویرگی در کرج

قالب ساز و برنامه نویس و اپراتور فرز cnc

استخدام مدیر طرح و برنامه در هلدینگ گرین وب در خراسان رضوی

استخدام مدرس زبان آنلاین

رشد 45 درصد سپرده های ریالی بانک تجارت در سال 98

تحریم های داخلی بلای جان تجهیزات پزشکی!

نیروی آقای جوان ، کار سبک ، بدون سابقه و ضامن مجموعه لوتوس

کارشناس فروش تلفنی با پورسانت و اموزش

آخرین مهلت برای صادرکنندگانی که به جای دلار، ریال می آورند

ممنوعیت همکاری شرکت های بیمه با استارت آپ های فاقد مجوز

سپرده 375 هزار میلیارد تومانی بانک ها نزد بانک مرکزی در سال 99

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی: شاهد آرامش نسبی در بازار هستیم/ برخورد با فروش اجباری کالا های دیگر در کنار روغن نباتی

استخدام کارشناس بازاریابی در همگام خودرو آسیا در اصفهان

سقف تسهیلات قرض الحسنه ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی افزایش یافت

قطعی برق در کشور افزایش یافت

لغو روادید عراق فعلا برای پروازهای اربعین است |مسافران ویزا بگیرند

برگزاری همایش اقتصادی ایران و سوریه در دمشق

تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزی در اردیبهشت 1400

آخرین مهلت برای صادرکنندگانی که به جای دلار، ریال می آورند

مادورو منتظر مذاکره با دولت بایدن است

استخدام 6 عنوان شغلی در همگام خودرو آسیا در اصفهان

ارائه خدمات نقدی و غیرنقدی به بازنشستگان

هشدار ناسا درباره گرمای بیش از حد زمین

استخدام کارشناس ERP، کارشناس طرح و برنامه و کارشناس سیستم ها و روش ها

افزایش سرمایه صددرصدی منتظر موافقت هلدینگ

سقف تسهیلات قرض الحسنه ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی افزایش یافت

سقف تسهیلات قرض الحسنه ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی افزایش یافت

آشتیانی: 30 درصد از واحدهای اجاره ای پارچه فروش تعطیلی شده

استخدام کارشناس فروش در شرکت کوانتوم ( اسنوا) در 14 استان کشور

جذب نیرو و استخدام رستوران شاندیز الماس

استخدام حسابدار در شرکت تولید آلومینیوم نسیم گداز در مرکزی

استخدام بازاریاب با بیمه و پورسانت در شرکت مسیر گستر آرتیمان در تهران

به یک نیروی خانم جهت بسته بندی ادویه.زعفران .شکلات

ویزیتوردارویی بهداشتی جهت ویزیت داروخانه

استخدام حسابدار و مسئول خزانه در ارتعاشات صنعتی ایران در تهران

استخدام بازرس کنترل کیفی در یک شرکت معتبر در شهرک شکوهیه قم

استخدام کارشناس تولید در شرکت انجیر طلایی در البرز

استخدام کارمند خدماتی مسلط به رانندگی خودرو در تهران

استخدام 8 عنوان شغلی در شرکت بین المللی پتروتک سان از تهران

استخدام مشاور املاک پونک

راه اندازی مرکز حمایت از حیوانات در سرخه حصار

استخدام تکنسین تاسیسات ساختمان در شرکت خدماتی ره پویان صالح در اصفهان

دستاوردهای چشمگیر فضایی چین، اعتباری که حاصل مانع تراشی های آمریکاست

حال ناخوش فعالان صنایع دستی خراسان جنوبی

مصوبه مربوط به تسویه بدهی تعهدات ایران به IMF ابلاغ شد

زیر و بم طرح فروش فوق العاده و پیش فروش محصولات زامیاد

استخدام انباردار، ویزیتور(تخم مرغ) و موزع(توزیع کننده) در تهران

استخدام منشی مدیر عامل در یک شرکت تولیدی صنعتی محدوده شهریار

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در همدان

استخدام کارشناس فروش در شرکت عایق کویر یزد در لرستان

استخدام بازاریاب حضوری و سرپرست فروش در شرکت پنیر چناران در البرز

مالیات، شاخص ترین درآمد پایدار دولت ها

مالیات، شاخص ترین درآمد پایدار دولت ها