مطالب مرتبط:
زندگی چهره ماندگار رییس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و دو عکس منتشرنشده از دوران جوانی اش
هدف پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ایجاد قطب علمی در کشور و تحول در علوم انسانی اسلامی است
چهره ماندگار علمی و هنری اصفهان بر اثر ابتلا به بیماری کووید-19 درگذشت
حمید سلیمانی مهر مسئول بسیج اساتید دانشگاه علوم و تحقیقات شد
چهره متبسم کودک شهید فلسطینی که دل جهان را لرزاند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 07:052021-05-14سياسي

سوگواره ای برای چهره ماندگار حوزه و دانشگاه


آیت الله دکتر علی شیخ الاسلامی، مفسر قرآن ، و چهره ماندگار ادب فارسی و رییس پیشین دانشگاه تربیت معلم، عضو قطب ادبیات عرفانی دانشگاه تهران و رییس پیشین دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، - صبح پنجشنبه ( 23 اردیبهشت 1400 ) آسمانی شد.

دکتر شیخ الاسلامی روحانی 85 ساله ای بود که با صدایی آرام و شخصیتی ملایم ، معتدل، نرم خو ، و بی تکلف ، دارای خوی لطیف و ذوقی شاعرانه بود.

وی از آنگونه انسان هایی بود که هر قدر زندگی بر آنها سخت تر می گرفت ، آسان تر از کنار آن می گذشتند .

وی در سال 1315 شمسی در استهبان فارس ، در خاندانی که بیش از دو قرن روحانیون سرشناسی را به جامعه تقدیم داشته است ، دیده به جهان گشود.

هنگامی که به تبار این بزرگ مرد و ماندگار چهره ادبیات ، درنگ کنیم ، می توان ملاحظه نمود که که هم اکنون چه اندک شخصیت هایی با چنین تباری والا ، در جامعه حوزوی و چه دانشگاهی ما وجود دارند ! دکتر شیخ الاسلامی در خدمت آیات مؤمن و علامه کشفی بزرگ خاندان دکتر شیخ الاسلامی، مرحوم میرزا ابوالحسن معروف به محقق العلماء ( دختر زاده مرحوم علامه سید جعفر کشفی) ، از علماء عصرخویش بشمار می آمده است.

آرامگاه پیکر مرحوم محقق العلماء هم اکنون در فضای کتابخانه عمومی استهبان قرار دارد که مردم آن دیار همچنان از رشحات روحانی و معنوی وی بهره ها می گیرند.

نیای دکتر شیخ الاسلامی ، مرحوم میرزا احمد ملًقب به ( شیخ المحققین ) ، از علماء دوران قاجاریه که در زمان احمدشاه قاجار به ( دانای فارس ) ملًقب گردیده و در استهبان ، عنوان و جایگاه ( شیخ الاسلام فارس ) را داشت که عنوان و شهرت شیخ الاسلامی ، از این پس عنوان و نام فامیلی برای این خاندان گردید.

مرحوم دکتر شیخ الاسلامی فرزند مرحوم آیه الله میرزا ابوالقاسم معروف به علامه اصطهباناتی از شاگردان مرحوم آیه الله حاج شیخ جعفرمحلاتی بود، که مرحوم علامه از اعاظم و مراجع زمان خود همچون آیات آقا ضیاء عراقی ، حاج آقا حسین قمی و حاج شیخ جعفرمحلاتی اجازه اجتهاد داشته است .

نیای مادری دکتر شیخ الاسلامی، مرحوم آقا شیخ محمد باقر اصطهباناتی، از نوادگان مرحوم شیخ صدوق است .

او که همسر ( شیخ المحققین ) بود ، از بانوان با فضیلتی بوده است که قرآن و ادعیه را حفظ بوده و نقل می کنند که آن مرحومه، فقرات دعای جوشن کبیر را از حفظ می خوانده است و از معنویت خاصًی برخوردار بوده است.

مادر مرحوم دکتر شیخ الاسلامی ، دختر مرحوم میرزا احمد ( مؤیدالاسلام ) ، از زنان متدینه و پارسای دوران خود بشمار می آمده است.

آنچه از تبار والای مرحوم دکتر شیخ الاسلامی بیان گردید ، خود نشاندهنده بستر معنوی و روحانی است که ایشان در آن رشد ونمو داشته است، که خود درسی است برای ما و نسل آینده ما ، که حال وهوای دینی و اعتقادی در خانواده ها ، چگونه سبب پیشرفت علمی ودینی در فرزندان خواهد گردید .

دکتر شیخ الاسلامی ضمن تحصیلات کلاسیک و دروس حوزوی، در شانزده سالگی و در نیمه شعبان سال 1331 شمسی ، هم زمان با مراسم ولادت حضرت بقیه الله الاعظم (عج ) پس از سخنرانی در مسجد جامع و بر فراز منبر ، بدست دایی خویش مرحوم حجه الاسلام والمسلمین میرزامحمد مؤیدالاسلام به عمامه ولباس روحانیت مفتخر می شوند .

دکتر شیخ الاسلامی در محضر آیه الله مؤمن استهباناتی دکتر شیخ الاسلامی از نظر مالی در خانواده ای رشد یافتند که از موقعیت بسیار ساده و عادی برخوردار بود و بدور از تشریفات ، به جایگاه های والای دینی و علمی دست یافت و این افتخار را هنگام سخن و نیز نصیحت ، بر فراز منبر و در میان سخنرانی های خود به دانشجویان و مردم جامعه گوشزد کرده و رسیدن به جایگاههای علمی و معنوی و روحانی را همراه با تحمًل سختی ها و دشواری ها قلمداد می کردند .

دکتر شیخ الاسلامی هنگام سخن از اساتید خود ، از شخصیت و اخلاق مرحوم آیه الله العظمی حاج شیخ بهاءالدین محلاتی در شیراز و مرحوم آیه الله مؤمن در استهبان اشاره داشته و بالاترین تاثیر پذیری را از این دو بزرگ عنوان می نمود.

دکتر شیخ الاسلامی به دلیل کسوت روحانیت و شرایط پیش از انقلاب دانشگاه ، با همه مشکلات ضمن تحمل محیط ، از رعایت اخلاق طلبگی و صیانت از موقعیت و جایگاه روحانیت کوتاه نیامد، چنانچه بارها مورد طعن و طنز جوانان پسر و دختر قرار گرفت ، اما حاضر نگردید برای حضور در محیط دانشگاه ، موقتاً لباس روحانیت را کنار بگذارد .

دکتر شیخ الاسلامی هنگام سخن از خاطرات دوران پیش ازانقلاب اشاره می نمود که محیط آن دوران دانشگاه قاعده سخت گیری، برخورد و ایجاد هراس و حرمت شکنی بود .

چنانچه زمانی که استاد شهید مرتضی مطهری در دانشکده الهیات بودند و برای ماه رمضان در مسجد دانشگاه تهران نماز جماعت و سخنرانی داشتند ، تعداد معدود و بسیار اندکی از اساتید و دانشجویان در آن مراسم شرکت می کردند و فضای سخت آن دوران برای یک روحانی را در نظر بگیرید .

بنابراین شرائط برای اهل علم که لباس روحانی به تن داشتند به گونه ای بود که برخی از روحانیون برای ادامه تحصیلات دانشگاهی ناچار عمامه را برداشتند .

تحصیلات دکتر شیخ الاسلامی و تدریس و استادی ایشان با لباس روحانیت در دانشکده ادبیات چه در رژیم گذشته و چه در نظام جمهوری اسلامی واقعا ستودنی است .

خود می فرمود که یکی از اساتید که با لباس روحانیت دشمنی می ورزید ، روزی از من درخواست کرد که در دانشگاه ، لباس روحانی و عمامه را کنار بگذارم ! که من با صراحت و قاطعیت پاسخ دادم که إنشاء الله عمامه مرا روی جنازه من خواهید دید .

دکتر شیخ الاسلامی با حضور خود در دانشگاه و جامعه ، نماد یک روحانی واقعی به معنای کلمه را ایفا می نمود.

وی مقیًد بود که از حریم علم و روحانیت و دانشگاه ، با عمل و برخورد زیبا و متواضعانه خود دفاع کرده و چنان گردیده بود که با زندگی متواضعانه خود ، و تربیت فرزندانی عالم و عالمه ، در جامعه و مردم به تندیسی از اعتقاد و عمل تبدیل گردد.

شاگردان و دانشجویان استاد مرحوم شیخ الاسلامی در مقاطع کارشناسی ارشد و دوره دکترا از اعتقادات قوی ، لحن و بیان ، علم وعرفان ، و تسلط در حوزه ادبیات فارسی ، برخوردارند که خود نتیجه تاثیرات علمی و معنوی آن بزرگ بشمار می آید.

یکی از ویژگی های مرحوم دکتر شیخ الاسلامی ،بوجود آوردن دانشگاهی از علم و معرفت و قرآن و تفسیر و تاریخ و.

در درون خانواده خود بود ، زیرا که فرزندان و نسل پاک خود را از دختر و پسر ، فرزانگان و ستارگانی علمی در حوزه و دانشگاه تربیت نمود که یکی ، از اساتید ادبیات و نیز مفسران قرآنی ، و آن یکی، از اساتید حوزه و دانشگاه ، و دیگری، از اساتید برق دانشگاه خواجه نصیر ، و آن یکی ، در حرفه حقوق و سیاست بین الملل ، و آن دیگری ، در تألیف و نگارش و ترجمه آثار اسلامی ، و آن پسین ستاره ، در خدمات محضری و حقوقی ، بشمار می آیند که این خود نشاندهنده آن است که مرحوم دکتر شیخ الاسلامی با بهره از پشتوانه های نیای صالح وارزش های معنوی خاندان والا تبار خود ، همچون پیشینیان از تبارش ، گام های عالمانه ای را علاوه بر تربیت ستارگان در جامعه ، خانواده خویش را نیز از یاد نبرده و تلاش نمود که این نسل خدمتگزار ، همچون خود و تبارش ، همچنان در طول تاریخ پس از خود ،گام در خدمت به علم وجامعه و دانشگاه و حوزه بردارند! دکتر شیخ الاسلامی و مرحوم آیت الله حاج شیخ نصر الله شاه آبادی نزدیک به بیش از سه دهه با این شخصیت برجسته علمی از نزدیک آشنا بوده ، و به ویژه در مراسم عزاداری های محرم ، و نیز در شهادت بانو مجللًه حضرت زهرا ع ، که همواره تکیه کلام او هنگام نام بردن از بانوی دو جهان بود ، از سخنرانی ها و منبرهای سراسر ولایتی ، و پر سود وی در مجالس و انجمن های مشهور تهران ، بهره ها می بردم! در دیدارهایی که شرف حضور در خدمتشان داشتم ، ضمن ابراز محبت فراوان به بنده ، همواره می فرمودند که من حسرت خادمی تو را نسبت به اعتاب مقدسه دارم ! و ادامه می دادند : اگر بخواهم خیلی صمیمی ، و از عمق وجود با شما سخن بگویم ! این است که همه کارها را رها می کردم ، جز خدمتگزاری امام حسین ع ! یعنی درس دانشگاه ، مسوولیت های اجتماعی ، کارهای خانوادگی ، و همه آنچه که ارزش بشمار می آید و اکنون این ها را ذخیره زندگی خود بشمار می آورم ، نه اینکه این ها کم ارزش هستند ، اما علاقه به حضرت امام حسین ع ، دنیایی و جهانی دیگر است! اگر یک بار دیگر به دنیا بیایم ، خوش دارم که حتی از هرچه غیر از امام حسین است، روحی له الفداء ، منصرف باشم ، و این افتخار رسم خادمی ، و نام خادمی بر ما رقم خورده باشد، و مورد عنایت حضرت باشیم! شور و احساس او هنگام روضه خوانی و حالت درونی وی ، ضمن اشاره به شهادت حضرت أباعبد الله ع ، و به ویژه بانو مجللًه فاطمه زهرا سلام الله علیها ، به گونه ای بود که از آنجا که از سوز دل او بر می خواست ،دل و جان حاضران در أنجمن را به لرزه در می آورد! تردید ندارم که عشق وعلاقه و سوز دل او به آل الله ، و نشان خادمی که همواره بدان افتخار می نمود ، در این هنگام ، موالیانش به استقبال وی آمده و روح پر فتوحش ، بر سر سفره اربابانش که نزدیک به هفت دهه ، به ساحت مقدسشان با خلوص عرض ارادت می نمود ، قرار خواهد گرفت.

اینجانب رحلت این استاد فرزانه و وارسته را به جامعه حوزوی ، و علمی ، و دانشگاهی و همه شاگردان و ارادتمندان ایشان، بویژه خاندان والا تبار شیخ الاسلامی تسلیت عرض می کنم ، و خود عزادار و شریک غم اندوه از دست دادن چنین بزرگی هستم.

روحش شاد ، و یاد پر آوازه او گرامی باد.

وَفَدَ عَلی رَبٍ کَریمْ * عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران/ عید فطر 1442 هجری
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه تهران - چهره ماندگار - شیخ الاسلامی - ماندگار - ادبیات - دانشکده ادبیات - حوزه و دانشگاه - چهره - روحانی - دکتر - اردیبهشت 1400 - تهران - جامعه - پیشین - شخصیت - مفسر قرآن - ادب فارسی - روحانیون - رییس - اردیبهشت - فارس - هایی - آیت الله - استهبان - دانشکده - پنجشنبه - علی شیخ - آسمانی - فارسی

آخرین اخبار سرویس:
واکنش زاکانی به دو سانحه ی واژگونی اتوبوس

سفیر ایران: روابط تهران و باکو جنبه راهبردی دارد

استخدام مهندس عمران در شرکت مهندس مشاور از تهران جهت کار در مازندران

استخدام طراح گرافیست در شرکت دفتر فنی برج در اصفهان

الحوثی:مشروعیت یمن نشات گرفته از مقاومت آن است، آمریکا دست از اخاذی و تجاوز بردارد

موفقیت سیاست منطقه ای در گرو انتخاب تیم مناسب روابط خارجی است

اگر رییس جمهور موفق شود، مردم موفق شده اند

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت عالی و بیمه در اصفهان

3 هزار و 800 خدمت به خانواده های زنجانی ارائه شد

موفقیت سیاست منطقه ای در گرو انتخاب تیم مناسب روابط خارجی است

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 3 تیر

آموزش و اشتغال تعمیرات تخصصی و فوق تخصصیvip موبایل

کارمند نمایندگی بیمه آسیا

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 3 تیر

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 3 تیر

بهترین سن برای حرکات اصلاحی

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 3 تیر

استخدام کارگر ساده و سالندار خانم

منشی ساده

استخدام نیروی کار هت فعالیت در دفتر املاک

نیازمند پرستار خانم

استخدام آقا و خانم در شرکت بیمه پاسارگاد

فروشنده خانم

استخدام انباردار در شرکت کار آمد ماندگار معماری نوین (کاماسیستم) در تهران

آرای باطله یعنی افراد نظام را قبول داشتند، اما گزینه مدنظر خود را پیدا نکردند

رابطه اختلالات شخصیتی با گرایش افراد به اعتیاد/دشواریهای رهایی ذهن از مصرف مواد

جوانی های مریم امیرجلالی در کنار مرحوم حمیده خیرآبادی / عکس

انجام رای گیری الکترونیکی در 120 شعبه اخذ رای در اهواز

(تصویر) سانسور چهره هانیه توسلی در «همرفیق»

کارهای عجیب علی هاشمی برای گرفتن امکانات

تماس تلفنی امیر قطر با رییس جمهور منتخب

مسئولان عالی قضایی با خانواده های شهدای دستگاه قضایی دیدار کردند

پیام تسلیت روابط عمومی کل سپاه در پی جان باختن دو تن از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

تشکیل کمیته ای جدید برای تحقیق درباره حمله به ساختمان کنگره آمریکا

واکنش محسن رضایی به حادثه برای خبرنگاران در ارومیه

آرای باطله یعنی افراد نظام را قبول داشتند

معاون حقوقی رییس جمهور حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران را پیگیری می کند

حفظ اصالت و بافت تاریخی سیلوی اهواز اولویت بخش خصوصی است

برگزاری جشن میلاد امام رئوف در شهر باوچی نیجریه +تصاویر

پرداخت حقوق و بیمه کارگران در ماه های 31 روزه چگونه است؟

باتفاوت های همسرمان باید چه کنیم تا زندگی به کاممان شیرین شود؟

استخدام کارشناس فنی در شرکت سامان ارتباطات نیکان در خراسان رضوی

مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه تمدید شد

دو روایت از اتوبوس مرگ: راننده فریاد زد ترمز نداریم...

مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه تمدید شد

نقش بی بدیل اصناف ری در فراز و نشیب های انقلاب

زاکانی: مسئولان پاسخگوی درگذشت خبرنگاران و سربازان باشند

آقای خواننده در جاده ای بی انتها /عکس

زندگی امام زمان (عج) چه ابعادی دارد؟ | مهم ترین وظیفه منتظران در عصر ظهور

رییسی: امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

اعزام کاروان خدمت «مکتب شهید سلیمانی» شاهرود به مناطق محروم

استخدام 6 عنوان شغلی در هلدینگ عصر گفتگوی قلم در تهران

آقای خواننده در جاده ای بی انتها /عکس

فصل تازه فعالیت محمد معتمدی در عرصه بین المللی/قمصری در بیستون فرهاد شد!+فیلم

انتخابات ایران، پیروزی بزرگی برای ملت ایران و امت اسلامی است

شرکت کارگزاری بیمه مهندسان راه اندازی می شود

تیپ پروانه ای سوگل طهماسبی /عکس

کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه نباید به فراموشی سپرده شود

رسانه های بیگانه در تلاش بودند تا برای انتخابات 1400 ناامیدی را به مردم القا کنند

عدم بازدارندگی قانون در مورد معتادان متجاهر و قاچاقچیان مواد مخدر

دوره «مسجد الگو محور» در نجف اشرف برگزار شد + تصاویر

برگزاری جشن به مناسبت ولادت امام رضا(ع) در ملتان پاکستان

نباید اهمال و کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه به فراموشی سپرده شود

آیت الله یعقوبی بر اهمیت تأسیس فقه اجتماعی تأکید کرد

تیپ پروانه ای سوگل طهماسبی /عکس

کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه نباید به فراموشی سپرده شود

دستور وزیر اقتصاد درباره بیمه خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

رسانه ها مدیران را متوجه وظایف فراموش شده کنند

باید کمک کنیم تا سید ابراهیم رییسی موفق شود

نباید اهمال و کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه به فراموشی سپرده شود

رییسی: امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

مخابره خبر با سنگ قبر و حجله قبل از عروسی!

الکاظمی: روابط ما با رییسی خوب است

استخدام کارمند اداری در شرکت منشور طب کوروش در تهران

آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

پس از تشکیل دولت جدید ایران، به تهران سفر خواهیم کرد

چگونه می توان از هک شدن مودم (Wi-Fi) جلوگیری کرد؟

ورود دادستان خاش به تخلفات انتخابات شورای شهری

خبری که به پایان نرسید و سرباز معلمی که زنگ کلاسش زود خورد!

پیام تبریک رهبر حزب سعادت ترکیه به رییس جمهور منتخب ایران

اینچه؛ جایی برای ساختن

تارنوازی در بیستون

مرد عنکبوتی که با پاپ فرانسیس دیدار کرد کیست؟

فیلم| جشن انقلابی مردم رشت در میلان امام هشتم

پخش برنامه «چتر نجات» با اجرای مجید افشاری از شبکه پنج

پیک دوباره کرونا می توانست مشارکت در انتخابات را کاهش دهد

نخستین فهرست کابینه احتمالی ابراهیم رییسی

جایگاه نباید هزینه فردی شود که سوابق و عقبه خوبی ندارد

مطالبات فرهنگیان از دولت آینده چیست؟

مطالبات فرهنگیان از دولت آینده چیست؟

مقابله دولت سیزدهم با فساد و رانتخواری، اعتماد مردم به انقلاب را تقویت می کند

فرماندار: نمازهای جمعه شهرستان دلگان تعطیل شد

واکنش هانیه توسلی به ممیزی چهره اش در همرفیق

تعداد دانشجویان کرمانشاه به ویژه در بخش دولتی پایین است

الکاظمی: پس از تشکیل دولت جدید ایران به تهران سفر می کنم

رسانه های بیگانه در تلاش بودند تا برای انتخابات 1400 ناامیدی را به مردم القا کنند

تامین اعتبار همه پروژه های سفر رییس قوه قضاییه به کهگیلویه و بویراحمد

نخستین فهرست کابینه احتمالی ابراهیم رییسی

فرماندار: نمازهای جمعه شهرستان دلگان تعطیل شد

گفت وگوی امیر قطر با آیت الله سیدابراهیم رییسی

سوگواره ای برای چهره ماندگار حوزه و دانشگاه

سوگواره ای برای چهره ماندگار حوزه و دانشگاه