مطالب مرتبط:
قسمت 24 احضار؛ دایی مائده ضد روح شد!
چشم روشنی عید فطر؛ مائده احضار شبیه پریناز ایزدیار است!
عارف شنبه درباره ثبت نام در انتخابات اعلام نظر می کند، فعلا انصراف نداده است!
گلمحمدی مجریان صدا و سیما را به استقلالی بودن متهم کرد/ برنامه های صدا و سیما واقعا چیپ است! + فیلم
مهرعلیزاده: نیازمند دولتی با روح عملگرایانه برای حل مشکلات هستیم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 00:452021-05-13فرهنگي

روح «احضار» فقط در کلام روح است!


از نگاه یکی از منتقدان تلویزیون، سریال «احضار» نتوانسته است آنطور که باید و شاید، گونه ماورا را ارائه دهد، بلکه یک سریال عاشقانه است.

او سریال «یاور» را هم اساسا در گونه فیلم فارسی خالص قرار می دهد و همچنین معتقد است که تیم نویسندگی «بچه مهندس 4»، - از نگاه یکی از منتقدان تلویزیون، سریال احضار نتوانسته است آنطور که باید و شاید، گونه ماورا را ارائه دهد، بلکه یک سریال عاشقانه است.

او سریال یاور را هم اساسا در گونه فیلم فارسی خالص قرار می دهد و همچنین معتقد است که تیم نویسندگی بچه مهندس 4 ، در پیش برد داستان ناکام مانده است.

محمدتقی فهیم مناسبت ماه رمضان را برای سازندگان سریال ها، نوعی جشنواره می داند و می گوید که در ابتدا پیش بینی می کرده است که رقابت امسال، میان برادران افخمی با ساخت دو سریال احضار و رعد و برق باشد، اما رعد و برق بهروز افخمی از این رقابت حذف شده است.

این منتقد در گفت وگویی با ایسنا به بررسی سریال های رمضان 1400 پرداخته و نقاط منفی و مثبت این آثار مناسبتی را برشمرده است.

احضار ماروایی نیست، عاشقانه است فهیم درباره احضار با بیان اینکه این سریال در مضمون، کار جدیدی نیست و نسبت به دیگر کارهای افخمی نقطه مثبتی تلقی نمی شود، به ایسنا گفت: احضار کار محافظه کارانه ای است؛ یعنی از موضع محافظه کارانه و دست و پا شکسته به موضوع خودش نزدیک شده است؛ اساسا این کار ژانری نیست.

او یک فرشته بود در گونه ماورایی با مولفه های سینمای ترس، نوشته و ساخته شد اما در احضار این اتفاق نیفتاده و محوریت داستان با گونه ماورایی نیست.

او ادامه داد: متاسفانه همچنان احضار ، یک کار عاشقانه است.

تا اینجا که ما دیدیم، وجه قالبش بیشتر رُمانتیک است.

برای همین می گویم محافظه کارانه است، زیرا وقتی عنوان اثر و تیتراژ را می بینیم، انتظار داریم که با اثر ترسناک تری مواجه باشیم، اما کار عاشقانه است و فقط در فرع به بحث احضار روح پرداخته است.

سریال احضار مخاطب در احضار سردرگم است این منتقد صحبت هایش درباره سریال ماه رمضانی شبکه اول را چنین ادامه داد: در بخش مضمونیِ احضار روح، باز از موضعی محافظه کارانه به موضوع پرداخته شده و مخاطب سردرگم است که بالاخره احضار روح چیست؟ نمی توان به یک نتیجه رسید و مخاطب در سردرگمی به سر می برد که سریال، اساسا احضار روح را نقد یا تایید می کند.

حتی در جاهایی سریال سمپاتیک می شود؛ یعنی مخاطب را به این سمت می برد که شخصیت فالگیر سریال اگرچه شیاد است، اما خیلی آرمان خواهانه به قضیه نگاه می کند و خیلی هم به فکر مردم است و این می تواند مشوق مخاطب نسبت به اینگونه کارها باشد.

در خود سریال، آقای دهکردی که شخصیت دایی مائده را بازی می کند، می گوید که احضار روح کاری دشوار و اساسا غیرممکن است، اما در جریان داستان، ما احضار روح را سهل و آسان می بینیم.

روحِ احضار ، فقط در کلامش روح است! فهیم همچنین گفت: کارگردان باید به لحاظ استفاده از جلوه های ویژه، به گونه ای روح را نشان دهد که برای ما عینیت پیدا نکرده و فیزیکی نباشد.

در تمام دنیا هم همین طور است؛ سازندگان سعی می کنند مرزبندی میان روح و دیگر شخصیت ها را حفظ کنند.

اما در سریال احضار ، روحی که ظاهر می شود فقط در کلام و گفته هایش نشان می دهد که روح است و تفاوت دیگری با شخصیت های دیگر ندارد.

اگر چه شاید در متن خوب نوشته شده اما در اجرا این اتفاق نیفتاده است.

فقط موسیقی با ویژگی سریالِ ماورایی ساخته شد این منتقد با بیان اینکه در 10 قسمت اول سریال احضار ، هیچکدام از ویژگی های کار ماورایی دیده نشد، در عین حال از موسیقی آریا عظیمی نژاد به عنوان نقطه قوت سریال در انتقال حس درست به مخاطب اشاره کرد و گفت: تنها موسیقی آقای آریا عظیمی نژاد بود که این تاثیر را در مخاطب می گذاشت و حس دلهره آور بودن سریال را منتقل می کرد.

احضار دارای موسیقی خوبی است که با ویژگی های یک سریال ماروایی ساخته شده است، از خود اثر بیرون می زند و کار خودش را می کند.

یعنی حتی اگر ما کار را نبینیم با این موسیقی با ویژگی های کار آشنا می شویم.

سریال رمضانی احضار افخمی در انتخاب بازیگران جوان جسارت داشته است او همچنین استفاده از چند دختر جوان به عنوان بازیگران محوری سریال را نقطه قوتی دیگر برای ساخته علیرضا افخمی دانست و افزود: احضار به لحاظ دراماتیک کار جذابی است و مخاطب را دنبال خودش می کشد.

این سریال در انتخاب بازیگران جوان جسارت داشته و این اتفاق خیلی خوبی است.

آقای افخمی با این کار گام جسورانه ای برداشته و نقش های اصلی سریالش را به چند دختر جوان داده و آن ها را معرفی کرده است.

این بازیگران خوب هم بازی می کنند و کار را خوب فهمیده اند.

این اتفاق کمی نیست و شاید اصلی ترین جذابیت کار، همین دو دختر جوان (بازیگران نقش های زهره و مائده) باشند که نقش های محوری دارند.

تغییر بازیگر نقش اصلی به بچه مهندس آسیب زد محمدتقی فهیم در نقد سریال بچه مهندس4 ، با بیان اینکه تغییر کارگردان و بازیگر نقش اصلی سریال ضربه اساسی به کار زده است، در این زمینه عنوان کرد: سریال هایی که در فصل های مختلف ساخته می شوند با تغییر بازیگر آسیب می بینند.

در تلویزیون های دنیا، وقتی سریال دنباله داری ساخته می شود، از ابتدا می دانند و با بازیگران قرارداد می بندند؛ زیرا معمولا مخاطب با بازیگر ارتباط می گیرد؛ بنابراین تغییر بازیگر نقش جوادی به بچه مهندس آسیب زده است.

سریال بچه مهندس 4 جواد نباید مریض می شد!/خواستند مخاطب برایش دل بسوزاند به عقیده این منتقد موضوع سریال بچه مهندس قرار بوده درباره نخبگان، فرار مغزها و مسائل نظامی باشد، اما تیم نویسنده با تغییر مسیر زندگی جواد جوادی در فصل چهار به سمت بیماری، از این موضوعات غافل شده اند و نتوانستند از عهده کار بربیایند.

فهیم در این زمینه توضیح داد: مسیر زندگی جوادی را تغییر دادند و از مبارزه برای پیشرفت در حوزه علم منتقلش کردند به درگیری های پزشکی و بیماری سرطان.

در این فصل بیماری جوادی، بیش از مسیری که باید رو به رشد طی کند، مطرح شده است.

نویسنده ها فکر کردند باید به سمت ملودرام بروند و دل مخاطب را برای جوادی بسوزانند.

در جایی از سریال این موضوع مطرح می شود که تومور مغزی جوادی به خاطر فشارهایی بوده که در حوزه علم و تلاش هایش داشته است و این به نظرم یک اشتباه بزرگ است، زیرا این طور نیست که اگر کسی فعالیت مغزی زیادی داشته باشد، تومور مغزی می گیرد.

او تاکید کرد: بردن جوادی به سمت بیماری، ضعف اصلی کار است؛ زیرا کشمش ها و دغدغه های جوادی باید در همان حوزه علمی و کارهای تیمی و بحث نخبه ها می ماند.

سریال قرار است چالش پیرامون جوانان نخبه را به تصویر بکشد و مسایلی که باعش می شود بعضی ها کشور را ترک کنند و بروند.

او در بخشی دیگر از صحبت هایش درباره نقاط مثبت سریال بچه مهندس هم عنوان کرد: از نظر مضمون و انتقال حس ماه رمضانی، بچه مهندس همچنان بهترین سریال ماه رمضان تلویزیون است.

همچنین فکر می کنم آقای کاوری از پس کار برآمده است.

یاور فیلم فارسی خالص است این منتقد همچنین ایراداتی را متوجه سریال ماه رمضان شبکه سه دانست و تاکید کرد که یاور یک فیلم فارسی خالص است.

فهیم در نقد ساخته سعید سلطانی گفت: یاور از دل فیلم فارسی قدیم آمده است.

همه ویژگی های فیلم فارسی را دارد و با مولفه های فیلم فارسی نوشته شده است.

رگ خواب مخاطب را هم از همان ویژگی های فیلم فارسی به دست آورده است.

حتی غلظت فیلم فارسی بودنش از خود فیلم فارسی های قدیم خیلی بیشتر است، زیرا تصادف و حوادث اتفاقی در این سریال به وفور وجود دارد.

یاور پر از تصادف است او در توضیح جمله آخرش چنین اظهار کرد: در یک کار نمایشی، شاید تا دو ـ سه مورد تصادف توجیه پذیر باشد، اما یاور پر از تصادف است و همه چیز تصادفی شکل می گیرد؛ مثلا تصادفی پسرِ شخصی که در گذشته یاور به او کمک کرده است، مسئول پرونده پسر و نوه یاور شده یا اینکه همان شبی که پسر یاور به دانشگاه می رود، نوه اش هم می رود و آصف هم می رود؛ در هر قسمتش می شود یک تا دو تصاوف پیدا کرد و این بنیاد فیلم فارسی است .

رفاقت قرار است مبتنی بر ایثار اجتماعی باشد نه لات بازی فهیم با اشاره به نکته دیگری در سریال یاور ، بر این باور است که آدم خوب در این سریال وجود ندارد؛ او در این زمینه توضیح داد: در این سریال همه بد و باج بگیر هستند.

حتی دوست یاور که مُرد هم خوب نبود بلکه پخمه و دست و پا چلفتی بود.

آدم خوب کسی نیست که مظلوم باشد و نتواند از خودش دفاع کند.

رفاقت قرار است مبتنی بر ایثار اجتماعی باشد نه لات بازی.

رفاقت ها در آثار نمایشی مهم هستند و در فیلم فارسی ها هم نقش مهمی دارند اما در همان فلیم فارسی ها هم رگه هایی از ایثار اجتماعی دارد.

اتفاقا دوست یاور آدم منفی بود زیرا از عهده هیچ چیز برنمی آید.

زنان در یاور یا در آشپزخانه اند و یا دارند گریه می کنند این منتقد سینما و تلویزیون یکی دیگر از ایرادهای سریال یاور را نادیده گرفتن نقش زنان عنوان کرده و گفت: زنان در این سریال یا در آشپزخانه هستند یا دارند گریه می کنند.

همه منفعل هستند و نقش اجتماعی ندارند.

خانواده خوبی هم در سریال نمی بینیم.

خانواده آصف که همه چیزشان پول و اشرافیت است.

خانواده یاور هم خانواده خوبی نیست و ما نمی توانیم سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی را در این خانواده ببینیم.

کدام زنی راضی می شود با یاور و زنش زندگی کند؟ هر کس می خواهد خارج شود زن یاور می پرسد کجا می روی و چرا می روی؟ اگر قرار است این سبک از زندگی نقد شود باید در مقابلش یک خانواده مثبت داشته باشد.

مسیری که نویسنده و سازندگان انتخاب کرده اند مسیر خوبی نیست و مخاطب آدمی را نمی بیند که دلش بخواهد جای او باشد.

گاهی یاور شعارهای آنچنانی می دهد و گاهی تبدیل به آدمی منفی می شود.

متن یاور قوی است او سپس به ویژگی های مثبت سریال یاور هم اشاره کرد و گفت: یاور متن قوی دارد.

در سریال های چند وقت اخیر، کمتر مجموعه ای را تماشا کرده ایم که دیالوگ های تحقیق شده و متناسب با هر کدام از شخصیت ها داشته باشد و در اغلب آنها دیالوگ ها شبیه به هم بوده اند.

در سریال یاور دیالوگ ها هر کدام مخصوص همان شخصیت است و این یکی از نقات قوتش است.

داریوش ارجمند سعی زیادی کرده است تا حشمت فردوس نباشد فهیم در پایان گفت: اگر از دریچه بازیگری و شخصیت به یاور نگاه کنیم، او را شبیه به حشمت فردوس می بینیم اما داریوش ارجمند سعی زیادی کرده است تا تغییراتی به وجود بیاورد؛ بازی آقای داریوش ارجمند قدرتمندانه است و فرد دیگری به جز او از عهده این کار برنمی آمد.

اجرای کارگردان ها هم خیلی جاها پذیرفتنی است؛ کارگردان های سریال، آقای سلطانی و اصغر نعیمی در جاهایی به لحاظ دکوپاژ و میزانسن و حرکت های دوربین توانستند کار دلچسبی را ارائه دهند.

تیتراژ سریال هم خوب است؛ دیدنی و شنیدنی است.

شعر متناسب با متن سریال است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سریال - سریال عاشقانه - سریال احضار - احضار - بچه مهندس 4 - بچه مهندس - گونه - رعد و برق - نویسندگی - منتقد - منتقدان - عاشقانه - محمدتقی فهیم - یکی از - بهروز افخمی - ماورا - فارسی - ارائه - رقابت - مهندس - افخمی - سریال یاور - ماه رمضان - قرار - فیلم - یاور - پیش بینی - برادران - محمدتقی - جشنواره

آخرین اخبار سرویس:
پیوستن فوتبالیست معروف به «شب های مافیا»+ عکس

فیلم| یوسف گم گشته بازآمد به خانه

دراکولا | 48 طرح جلد برگزیده

دراکولا | 48 طرح جلد برگزید

بازگشت سریال «کاراگاه علوی» به تلویزیون

سینما ها تعطیل خواهند شد؟

فیلمنامه سریال حضرت معصومه را کامل کردیم

برگزاری آزمون های استاندارد های مهارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قشم

تغییر تیپ «رعنا آزادی» بعد از ازدواج با مهدی پاکدل/ عکس

فیلم سینمایی آبجی + خلاصه داستان، اسامی بازیگران

آغاز برداشت گندم در استان قزوین + فیلم

کانون «مطالعات زنان» دانشگاه چمران اهواز برگزیده جشنواره رویش

مسابقه حدیث کرامت با اهداء 888 هدیه متبرک برگزار می شود

معرفی کتاب «ایران همانطوریکه دیده ام» در نشر بنگال

سینماداران تهدید کرده اند که سینماهایشان را تعطیل می کنند

مجسمه سازی با ضایعات فلزی

غبارروبی شبکه های ضریح منور رضوی+فیلم

ازدواج مجدد علیرضا خمسه (عکس)

تصویربرداری تله فیلمی در میبد به پایان راه رسید

پشت پرده نقاشی پر ابهامی که قیمتش نجومی شد

برگزیدگان چهارمین جشنواره داستان کوتاه زاینده رود معرفی شدند

پشت پرده نقاشی پرابهامی که قیمتش نجومی شد

ویدئو | هنرنمایی علی نصیریان و جواد عزتی در خورشید

همه چیز درباره سریال جدید گلشیفته فراهانی

سینما ها تعطیل خواهند شد؟

«سگک» و «هار» در ایرانشهر می مانند

انتظارات صاحبان مشاغل از رییس جمهور آینده چیست؟/ دغدغه های معلمان، امشب در شبکه مستند

پخش نمایشی با موضوع رد صلاحیت در انتخابات/ کارآگاه علوی به تلویزیون بازمی گردد

بابک کریمی با نقشی متفاوت در «احمد به تنهایی»

آیا برنامه کپی مهران مدیری می تواند مخاطب جذب کند؟

دشت خاموش راهی سوییس و اسلوواکی شد

جایزه هیات داوران جشنواره «انیمافست» زاگرب به انیمیشن «دیوار چهارم» رسید

لارنس فیشبورن به «جان ویک 4» برمی گردد

آغاز اکران آنلاین «سبالو» و «اینجا کن است، اینجا کن نیست»

«جایی برای فرشته ها نیست» و «اکسدوس» راهی پاریس می شوند

تصویربرداری باشگاه «زن ذلیلان» به پایان رسید

بازیگران جدید «اینان» جلوی دوربین رفتند

فیلم قهرمان به کارگردانی اصغر فرهادی + اسامی بازیگران، خلاصه داستان

واقعیت مافیای فیلم سازی

ادا و شکلک های عجیب «خانم سلبریتی»/ عکس

مستند پرتره «پاییز پدر سالار»

تولید محتوا در حوزه بردگیم

شاد برای دانش آموزان تئاتر پخش می کند

کارآموز جهت تولید محتوا فیلم های آموزشی

(عکس) گریمی که کلی چهره خانم بازیگر را تغییر داد!

علی دایی بازیگر سینما شد!

خورخه لوییس بورخس | کاریکاتور

مهربانی: در انواع کارهای هنری، تئاتر بیشترین قدرت را در تأثیر بر مخاطب دارد

پخش نمایش رادیویی «لاله زار» با موضوع رد صلاحیت

پشت پرده نقاشی پرابهامی که قیمتش نجومی است

بلا به جان «محسن کیایی» افتاد/ عکس

کتاب «جامعه شناسی جنگ و خشونت» منتشر شد

گزارش دو پژوهش فرهنگی منتشر شد

مردم کشور از نخستین جشنواره ملی دوست من کتاب استقبال کردند

نمایش خاطراتی از مارمولک پس از دو دهه

فیلم کمدی در راه نیست؛ سینماها تعطیل خواهند شد؟

باشگاه زن ذلیلان به پایان راه رسید

پاییز پدرسالار به شبکه مستند رسید | پرتره ای از بازیگر فقید

واقعیت مافیای فیلم سازی در گفت وگو با حسن وارسته/ چرا بازیگران چندبرابر نویسندگان دستمزد می گیرند؟+ فیلم

استایل خانومانه و جذاب سوگل طهماسبی در اکران خصوصی

اختتامیه اولین جشنواره یادمان حسین تهرانی/ بابک جهانبخش هم واکنس وطنی را ترجیح داد

معرفی 23 فیلم حاضر در جشنواره کن

تحقیر دیپلمات انگلیسی مقابل ناصرالدین شاه

دوره ویژه بنیاد رودکی برای نخبگان موسیقی کشور

فیلم/ شکلات با طعم جیرجیرک!

نمایش های «هار» و «سگک» در ایرانشهر تمدید شدند

«کارآگاه علوی» به تلویزیون بازمی گردد

درباره سریال جدید گلشیفته فراهانی

همبازی شدن داستین هافمن و پسرش در یک کمدی خانوادگی

جایگزین «زیرخاکی 2» مشخص شد/بازگشت «دودکشی ها» به تلویزیون

به یادِ بابک بیات؛ خوشا دیدار ما در خواب...

برگزاری آزمون های آنلاین مهارتی در بخش فرهنگ و هنر

لارنس فیشبورن به «جان ویک 4» برمی گردد

پایان تصویربرداری «باشگاه زن ذلیلان» / فیلم کمدی «موی دماغ» در انتظار پروانه ساخت

فیگور لب آبی بازیگران مشهور/ عکس

پشت پرده تابلوی نقاشی مشکوک، که قیمتش نجومی شد

«هیچ نگفت» منتشر شد

عکس | استایل لیلا بلوکات بین دار و درخت

تکذیب بستری شدن خسرو احمدی در بیمارستان

سپیده آرمان مقابل دوربین «اینان»

ترجمه و انتشار سفرنامه ایستویک، دیپلمات انگلیسی به ایران

علیزاده موسوی: نویورت نگاه همدلانه با وحیانی بودن قرآن دارد / پورطباطبایی: لزوم احتیاط در تأیید رویکرد خاورشناسان

سریال تهاجم با بازی گلشیفته فراهانی + داستان

عکس لو رفته از عاشقانه های خصوصی «مارال بنی آدم»/ عکس

انیمیشن «آسمان و دریا» از لرستان برگزیده جشنواره «ایران قوی» شد

نگار عابدی: نگران بودم مخاطب مرا جدّی نگیرد/ سر صحنه دودکش2 ام

فیلم/ دزدی وحشتناک و عجیب غریب دستگاه خودپرداز

نمایش های «هار» و «سگک» در ایرانشهر تمدید شدند

« فتانه شهر» فیلمبرداری خود را آغاز کرد

احتمال اکران آنلاین «زد و بند»

بازنشر نخستین ترجمه قرآن به ترکی قدیم در قزاقستان

لباسی که پوشیدنش 4 ساعت زمان می برد | جدیدترین طراحی ناسا برای سفر به ماه در سال 2024

درخشش انیمیشن «دیوار چهارم» در جشنواره زاگرب

انیمیشن «آسمان و دریا» از لرستان برگزیده جشنواره «ایران قوی» شد

پیام نرگس محمدی برای تولد مادرش/عکس

سینماداران تهدید به «تعطیلی» کردند/ مذاکره برای اکران دو فیلم کمدی

مروری بر کارنامه محمدعلی کشاورز

همکاری تاتالی پورتمن و جولین مور

پیام تبریک نرگس محمدی برای تولد مادرش + تصویر

رونمایی از 13 اثر تجسمی و یک آلبوم موسیقی در دهه کرامت

روح «احضار» فقط در کلام روح است!

روح «احضار» فقط در کلام روح است!