موضوعات داغ: - انتخابات رياست جمهوري - انتخابات رياست - رياست جمهوري - انتخابات رياست جمهوري 1400 - انتخابات شوراي شهر - ستاد انتخابات - ستاد انتخابات كشور - بازيكن پرسپوليس - مجتبي جباري - ابراهيم رييسي - الخميس - راستي آزمايي رفع تحريم ها - كردآباد - قيام 15 خرداد - انجمن علمي دانشجويي محيط زيست - قتل وحشتناك - مقابله با ترس - رفتگي - گفتمان هاي ديني - آدنوويروس - شطرنج جوانان جهان - دوقطبي انتخاباتي - اول ماه رمضان

مطالب مرتبط:
واکنش علیرضا معزی به اظهارات یک نماینده درباره مفقود شدن 200 دُز واکسن کرونا+عکس
چرا پزشک فرانسوی واکسن کرونا را دور ریخت؟
دو میلیون نفر در ایران واکسن کرونا زدند
فواید و عوارض واکسن کرونا؛ از سردرد و تهوع تا عوارض بسیار خطرناک
تولید همزمان 9 واکسن کرونا در ایران/300 مرکز آزمایشگاهی تشخیص کرونا راه اندازی شد
-110 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 اردیبهشت 1400 ساعت 19:352021-05-13پزشكي

تمام واکسن های کرونا موثرند


دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به شعار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر «بهترین واکسن همان است که در دسترس قرار دارد» گفت که همه واکسن ها موثر و کارآمد هستند.

- به نقل از ایرنا، دکتر عاطفه عابدینی با اشاره به کاهش آمار بیماران کرونایی اظهار کرد: هم اکنون در پیک چهارم بیماری قرار داریم و خوشبختانه آمار بیماران بستری و مراجعان سرپایی رو به کاهش است.

وی افزود: اگرچه تخت های بستری کرونا همچنان اشغال است، اما به نظر می رسد تعداد بیماران رو به کاهش است و به طور اطمینان همکاری مردم، رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری و واکسیناسیون گروه های پر خطر به کنترل بیماری کمک موثری خواهد کرد.

نشانه های درگیری ریه در بیماران کروناییفوق تخصص ریه و مسئول آی سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه با بیان این که 80 درصد افراد بیماری کرونا را بصورت خفیف تجربه می کنند و درگیری ریوی ندارند، بیان کرد: در سایر افراد جامعه به علت دارا بودن ریسک فاکتور هایی نظیر دیابت، فشارخون و ضعف سیستم ایمنی ممکن است شاهد درگیری ریوی، نارسایی تنفسی و حتی مرگ باشیم.

دکتر عابدینی افزود: معمولا درگیری ریه بنا به نوع موتاسیون (جهش) ویروس متفاوت است و ممکن است روز سوم و یا هفته دوم بیماری مشخص می شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 خاطرنشان کرد: در نوع کلاسیک ووهان درگیری و التهاب ریه هفته دوم مشاهده می شد، اما در جهش های جدید این فاز التهابی زودتر شروع می شود و حتی روز چهارم نیز دیده می شود.

وی شروع علایم تنفسی نظیر سرفه های خلط دار، بی اشتهایی، تب مداوم بیش از چهار روز یا تب مجدد پس از چند روز بهبودی، افت اکسیژن را از نشانه های درگیری ریه ذکر کرد.

دکتر عابدینی یادآورشد: براساس مطالعات بین المللی و تجربیات بدست آمده در ویروس انگلیسی، درگیری ریوی شدیدتر است و مردم بصورت خانوادگی و خوشه ای مبتلا می شوند و خاصیت سرایت پذیری ویروس بسیار زیاد است.

این فوق تخصص ریه به وجود مرحله ای در بیماری کرونا بنام سندرم فاز التهابی یا شروع آبشار سایتوکینین اشاره کرد که در آن بیمار در عرض چند ساعت وارد این فاز التهابی می شود.

تمام واکسن های کرونا موثر و کارآمد هستندوی با تاکید بر اینکه، نکته مهم تشخیص سریع این سندروم فاز التهابی و درمان آن است، بی قراری، کاهش اشتها، افت اکسیژن، تنگی نفس، درد قفسه سینه را از نشانه های این فاز التهابی برشمرد.

دکتر عابدینی درخصوص این که ریه بیمار کرونایی چه زمانی به حالت نرمال برخواهد گشت نیز گفت: این موضوع به شدت درگیری ریه بیمار، مدت زمان بستری در بیمارستان، نوع وسایل استفاده شده برای افزایش اکسیژن رسانی بستگی دارد، اما انتظار داریم که فرد سه تا 6ماه بعد از بهبودی بتواند به زندگی معمولی خود برگردد.

وی خاطرنشان کرد: هر چه درمان فاز التهابی در بیماران سریعتر و در شروع آن انجام شود، آسیب های ریوی بیمار کمتر و بهبودی وی سریعتر خواهد بود.

سیاه شدن لب ها و ناخن ها نشانه افت اکسیژناین فوق تخصص ریه در ادامه، سیاه شدن لب ها و ناخن های دست به دنبال فعالیت در بیماران را از نشانه های افت اکسیژن و درگیری ریه دانست و به افراد مبتلا توصیه کرد در صورت مشاهده این وضعیت به مرکز درمانی برای بررسی وضعیت ریه ها و اندازه گیری میزان اکسیژن خونشان مراجعه کنند.

دکتر عابدینی گفت: افرادی که مبتلا به کرونا شدند؛ در نوع خفیف و متوسط بیماری چهار هفته و در نوع شدید شش هفته پس از بهبودی کامل می توانند واکسن دریافت کنند.

وی یادآورشد: کسی که واکسن دریافت کرده ناقل بیماری نیست، چراکه با توجه به این که واکسن ها از یک بخش پروتیینی ویروس یا ویروس کشته شده تولید شده اند، نمی توانند بیماری را منتقل کند.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به اینکه، واکسن ها برای افزایش قدرت دفاعی بدن استفاده می شوند، افزود: با تزریق واکسن که حاوی بخشی از ویروس یا ویروس کشته شده است، شرایطی ایجاد می شود که سیستم ایمنی فرد با آن مقابله و از بدن دفاع می کند.

وی ادامه داد: بنابراین واکسن در صورت مواجهه با ویروس اصلی می تواند دفاع خوبی از بدن داشته باشد و بیماری با عارضه کمتری تظاهر کند.

کدام واکسن بهتر استدبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 همچنین با اشاره به شعار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این که واکسنی بهتر است که در دسترس قرار دارد گفت: هر واکسنی که در مراکز بهداشتی تزریق می شود موثر و خوب است.

وی با اشاره به این که هر واکسنی عوارض و فواید خودش را دارد افزود: واکسن کشته شده که کمترین عارضه را در فرد ایجاد می کند، ممکن است میزان ایمنی کمتری نیز ایجاد کند.

دکتر عابدینی با بیان اینکه، واکسن های حاوی بخشی از بدن ویروس زنده عوارض بیشتری در افراد دارند، اضافه کرد: ممکن است فرد دچار تب لرز و علایم شبیه کرونا در 24 ساعت اول شود، اما ایمنی زایی آن نیز بیشتر است.

تمام واکسن های کرونا موثر و کارآمد هستندوی در ادامه به هموطنان توصیه کرد: بهترین واکسن همان است که در دسترس شما قرار دارد بنابراین واکسیناسیون خود را انجام دهید.

این فوق تخصص ریه همچنین در بخش دیگری از بیان کرد: بیماران سرپایی در صورت ابتلا به بیماری کرونا می توانند به همکاران پزشک عمومی در مراکز 16 ساعته مراجعه و لازم نیست به متخصص مراجعه داشته باشند، اما در صورت مشاهده نشانه های درگیری ریه باید به متخصص مراجعه کنند.

عوارض واکسن هادبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 درخصوص عوارض واکسن ها عنوان کرد: برخی افراد هیچ عارضه ای حتی تب معمولی را پس از واکسیناسیون تجربه نمی کنند، اما در برخی افراد نیز شاهد بروز عوارض ناشی از واکسن هستیم که این موضوع بسته به سیستم ایمنی بدن افراد و پاسخ آن ها به واکسن متفاوت است.

دکتر عابدینی، داروی اومالیزوم را نوعی آنتی IGE دانست که در مبتلایان به آسم و کهیر مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: برای اثربخشی بیشتر واکسن به مردم توصیه می کنیم که این قبیل دارو ها نباید دو هفته قبل و بعد از تزریق واکسن مصرف شوند و پس از واکسیناسیون نیز بهتر است برای درمان آسم مقاوم نهایتا از پردنیزلون 5 میلی یا 7.

5 میلی استفاده شود.

این فوق تخصص ریه، تزریق واکسن را برای افرادی که دارای آلرژی هستند بلامانع دانست و گفت: این افراد حساسیت خود را هنگام واکسیناسیون در مراکز بهداشتی به مراقبان سلامت اعلام کرده و حداقل نیم ساعت پس از تزریق همانجا بمانند تا در صورت عوارض احتمالی تحت مراقبت قرار گیرند.

به گفته دکتر عابدینی.

منعی برای تزریق واکسن در بیماران مبتلا به سرطان مزمن خون (cll) وجود ندارند، اما نظر پزشک معالجشان مهم است.

این فوق تخصص ریه در خصوص رفع مشکل کم اشتهایی بیماران کرونایی پس از بهبودی نیز اظهارکرد: اگر این بیماران پس از بهبودی همچنان کاهش اشتها دارند، می توانند از ترکیبات روی یا شربت های اشتها آور یا نصف قرص سیپروهپتادین استفاده کنند.

دکتر عابدینی افزود:، اما اگر در طول بیماری با کاهش اشتها مواجه هستند، حتما باید به پزشک مراجعه کنند، زیرا ممکن است دچار درگیری ریه شده باشند.

دبیر کمیته علمی ستاد کشوری کووید 19 خاطرنشان کرد: بیماری کووید درحال حاضر مسئله مهمی در تمام دنیا است و ابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی، سلامتی اقتصادی، رفاهی و فرهنگی را درگیر کرده است و بدون تردید کنترل آن بدون واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی میسر نمی شود.


کلید واژه ها: کرونا - بیماران کرونایی - بیماران - آمار بیماران - بیمارستان مسیح دانشوری - بیماری - سازمان بهداشت جهانی - واکسن - کرونایی - واکسن های کرونا - تعداد بیماران - بیماران بستری - کاهش - بهداشت - درگیری - بهداشت جهانی - مسیح دانشوری - بیماری کرونا - کنترل بیماری - رعایت پروتکل - واکسیناسیون - فاصله گذاری - اشاره - بستری - بیمارستان - کاهش آمار - قرار - آمار - آی سی یو - اطمینان

آخرین اخبار سرویس:
افزایش آمار بستری های مشکوک به کرونا در یزد

مدیر شبکه افق به دلیل کرونا در »آی سی یو« بستری شد

استخدام کارشناس فروش در هلدینگ تجهیزات پزشکی سینوهه در تهران

توضیحات وزارت بهداشت درباره برگزاری آزمون ارتقای «دستیاری تخصصی»

مضرات غیرقابل باور شیر موز

دستورالعمل های بهداشتی کنکور اعلام شد/ آغاز زمان خوداظهاری داوطلبان

دستورالعمل های بهداشتی کنکور اعلام شد/ آغاز زمان خوداظهاری داوطلبان

ابتلای 151 لرستانی به کرونا در شبانه روز گذشته

احتمال وقوع پیک جدید کرونا در بهبهان

رعایت دستورالعمل های بهداشتی در حوزه های رای فارس مناسب بود

چه زمانی باید شکم درد بچه ها را جدی گرفت؟

سوخت فسیلی قانل بیش از یک میلیون نفر در سال 2017

واکسیناسیون 200 هزارنفر از استادان و کارکنان دانشگاهی در مرداد ماه

این واکسن کرونا باعث ناباروری نمی شود

استخدام صندوقدار در فروشگاه های تجهیزات پزشکی امیدوار طب در فارس

عاملی ناشناخته اما بسیار موثر بر شدت سکته مغزی

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

1896 کرمانشاهی بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند

9 مورد فوتی کرونا در 24 ساعت گذشته

واکسیناسیون دام های روستاییان کارون + عکس

سوخت فسیلی عامل مرگ بیش از یک میلیون نفر در جهان در 2017

آخرین وضعیت واکسن های کرونای پارس و فخرا | ثبت نام برای شرکت در مطالعه فاز دوم واکسن پارس ادامه دارد

کشف راهی آسان برای یادگیری توسط مغز

جاهایی از بدن که نیاز به ضد آفتاب دارد

استخدام کارشناس فیزیوتراپی در بیمارستان خیریه ولی عصر در تهران

آزمون ارتقای دستیاری تخصصی ساده و متناسب با شرایط

کرونا در البرز| ثبت 9 فوتی و بستری 58 بیمار بدحال

پایش سلامت بیش از 378 هزار مسافر در مبادی مرزی کشور

معرفی دعا برای رسیدن به آرامش اعصاب و روان، رفع دلشوره و استرس

بهبود بیماران سرطانی مبتلا به کرونا با پلاسمادرمانی

کرونا در جهان؛ کاهش تاثیر واکسن با جهش ویروس کرونا

5 نکته در مورد تخم مرغ که خوب است بدانید

زینک در بروز سنگ کلیه موثر است ؟

دخانیات حریف قدرتمند سلامت انسان

حفظ سلامت اجتماعی دانش آموزان

استخدام پرستار اتاق عمل در کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی پارسیان در اصفهان

آسم را با کرونا اشتباه نگیرید

برگزاری آزمون درس «آشنایی با طب ایرانی و مکمل»

روند واکسیناسیون عمومی کرونا شتاب می گیرد

زنبور های ضد آفت

سلامت اجتماعی دانش آموزان

تا چه زمانی باید شیوه نامه های کرونایی را رعایت کرد؟

خطر کرونا دلتا برای جهان

784 مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان

طرز تهیه آب هویج با زردچوبه

با این مضرات غیرقابل باور شیر موز آشنا شوید

دانستی | آنچه باید در مورد تخم مرغ بدانید

کرونای هندی چه نشانه هایی دارد؟

حقایقی درباره ویتامین های گروه ب؛ چرا به آنها نیاز دارید؟

تداوم نوسانات آماری کرونا در یزد

مدیر شبکه افق در آی سی یو بستری شد

قارچ سیاه بیخ گوش ایران قربانی می گیرد

با این مضرات غیرقابل باور شیر موز آشنا شوید

فست فود؛ غذای لذیذ با عفونت خطرناک!

25 درصد مردم ایران به ریفلاکس معده مبتلا هستند

دلایل بی اشتهایی در افراد

استخدام منشی با مزایای عالی در گروه پزشکی نماد زیبایی در تهران

مصرف چای سبز برای برخی از افراد خطرآفرین است

افزایش آمار بستری های مشکوک به کرونا در استان یزد

فواید چای سبز و لیمو ترش

مرکز تحقیقات ژن درمانی سرطان در زنجان تاسیس می شود

احتمال وقوع پیک جدید کرونا در بهبهان

طرز تهیه آش عناب

واکسیناسیون افراد 12 تا 18 سال به کجا رسید؟

واکسیناسیون معلمان، اساتید و دانشجویان از ابتدای مردادماه

جهانپور: واکسیناسیون افراد بالای 65 سال شتاب می گیرد

هشداری در خصوص کم آبی بدن

هشدار یک متخصص تغذیه در مورد کم آبی بدن

معرفی مواد غذایی ضدنفخ

خطر سوگیری های ناآگاهانه همیشه در کمین است!

کرونا جان 9 البرزی دیگر را گرفت

استخدام کارگر ساده در شرکت صنایع غذایی ماد در تبریز

بیمار مرگ مغزی مشهدی جان 4 بیمار را نجات داد

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع جهانی ویروس دلتا

فرمان عملکرد مغز مبتلایان به ام اس در دست تغذیه

مواد غذایی ضد نفخ را بشناسید

آقایان به سلامت فردی خود بیشتر توجه کنید

تولید هفتگی واکسن ایران برکت در مرداد ماه به 4 میلیون دوز در هفته می رسد

کودک بی اشتها را چگونه درمان کنیم؟

زنگ خطر شیوع دوباره کرونا

ثبت 2 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

خطر کووید دلتا برای جهان

واکسن کرونا قدرت باروری مردان را کاهش نمی دهد

اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی نجات بخش جان چهار بیمار

استخدام فروشنده با حقوق ثابت و بیمه در شرکت الیت دارو از اردبیل

25 درصد مردم ایران ریفلاکس معده دارند

واکسیناسیون گروه های بهزیستی در معرض ابتلا به کرونا

مرگ 9 بیمار مبتلا به کرونا در البرز

شناخت انواع و بهترین سبک زندگی

25 درصد مردم ایران به ریفلاکس معده مبتلا هستند

طرز تهیه خورش کلم و سوسیس ایتالیایی خوشمزه

مدیر شبکه افق در «آی سی یو» بستری شد

واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت از تیرماه آغاز می شود/ تزریق دوز دوم واکسن کرونا از فردا

آغاز واکسیناسیون معلمان، اساتید و دانشجویان از مردادماه

فواید خاک بازی برای کودکان

مدیر شبکه افق به دلیل کرونا در آی سی یو بستری شد

784 مورد جدید کرونا و 6 فوتی در سیستان و بلوچستان

«سلیم غفوری» مدیر شبکه افق در آی سی یو بستری شد

فردا یک میلیون دُز دیگر واکسن کرونا وارد می شود

سرماخوردگی از ابتلا به کرونا پیشگیری می کند؟

تمام واکسن های کرونا موثرند

تمام واکسن های کرونا موثرند