موضوعات داغ: - نقل و انتقالات - دانشگاه آزاد اسلامي - رامين رضاييان - دانشگاه آزاد - گسترش فولاد - بازنشستگان تامين اجتماعي - كميسيون آموزش - گسترش فولاد تبريز - باشگاه پرسپوليس - ليگ ستارگان قطر - جامعه دوقطبي - دستگاه خودپرداز بانكي - آن ديگري - دستمال سفره - وزارت خاروه روسيه - مهتاب نبوي - پرونده طلاي شادي - عباس قبادي - سردار همداني - برنامه صبح بخير ايران - فدراسيون جهاني كشتي - مورچگان - عليرضا وهابي

مطالب مرتبط:
آثار هنری تاریخی ما را به مقاطع مختلف زمانی می برند
رژیم غذایی خاص پس از تزریق واکسن چیست؟
مشکل اصلی رؤیت هلال ماه شوال چیست؟
ویژگی خاص واکسن مشترک ایران و کوبا چیست؟
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: عملیات در غزه تا زمانی که ضروری باشد ادامه می یابد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 اردیبهشت 1400 ساعت 01:402021-05-12بين الملل

قمر در عقرب چیست و چه زمانی رخ می دهد؟


مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، درباره وقوع رویداد قمر در عقرب اظهار کرد: با وجود اینکه زمین به گرد خورشید در چرخش است اما از دید ناظران زمینی این گونه به نظر می رسد که خورشید روی کره آسمان، - مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، درباره وقوع رویداد گفته می شود و نواری به پهنای 18 درجه (9 درجه از هر طرف دایره البروج) ناحیه ای به نام منطقه البروج را ایجاد کرده که 360 درجه اطراف کره آسمان کشیده شده است.

عتیقی ادامه داد: خورشید، ماه و سیارات این منطقه را طی می کنند.

12 صورت فلکی که برخی با اضافه کردن صورت فلکی مار در بین صور کژدم و کمان، آن را 13 صورت می دانند، در منطقه البروج واقع شده است و خورشید این نوار 360 درجه ای را طول یک سال طی می کند.

عتیقی ادامه داد: خورشید از هر کدام از این صور 12 گانه اصلی در منطقه البروج، تقریبا طی یک ماه عبور می کند؛ ماه نیز در گردش کمتر از 30 روزه خود به گرد زمین هر دو و نیم شبانه روز، در یکی از صور فلکی 12 گانه قرار می گیرد که این صور به ترتیب عبارتند از بره (حمل)، گاو (ثور) دو پیکر (جوزا)، خرچنگ (سرطان)، شیر (اسد)، خوشه یا دوشیزه (سنبله)، ترازو (میزان)، کژدم (عقرب)، کمان (قوس)، بزماهی (جدی)، سطل آب (دلو)، ماهی ها (حوت).

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران توضیح داد: در نجوم احکامی و نه دانش اخترشناسی، برای حضور ماه، خورشید و سیارات در زمینه هر کدام از این صور فلکی، بروز حوادث و اتفاقاتی را موثر می دانستند که بیشتر به پایین بودن آگاهی های علمی بشر در زمینه این دانش آسمانی و طرح خرافه های بی اساس مربوط است.

عتیقی گفت: یکی از این صورت های فلکی کژدم یا همان صورت فلکی عقرب است که در نیمکره شمالی زمین از جنوبی ترین نقطه آسمان عبور می کند.

این صورت ها دو هزار سال قبل توسط فردی به نام بطلمیوس تصور، ترسیم و نامگذاری شده است و بعد ها به این فهرست، صورت های فلکی دیگری اضافه شد؛ به این ترتیب از 48 صورت فلکی، کل آسمان به 88 صورت فلکی رسیده است.

به گفته این کارشناس، برخی از این صورت های فلکی" در طول منطقه البروج کشیدگی دارند که از جمله به صورت فلکی شیر می توان اشاره کرد، اما برخی از این صور در عرض منطقه البروج کشیده شده اند که صورت فلکی کژدم یکی از آنهاست، بنابراین طبیعی است خورشید و ماه در مدت زمان کمتری از صورت عقرب عبور کنند.

قرارگیری ماه در زمینه صورت فلکی کژدم عتیقی ادامه داد: یکی از نکاتی که در دانش اخترشناسی مطرح نبوده است اما در احکام نجوم به آن پرداخته می شود قرارگیری ماه در زمینه صورت فلکی کژدم است که از آن به عنوان قمر در عقرب یاد می شود.

انجام برخی از اعمال زندگی روزانه در چنین زمانی توصیه نشده و حوادثی همچون باد و طوفان را به حضور ماه در صورت فلکی عقرب نسبت داده اند که حتی می توان در برخی از توصیه های دینی نیز چنین احکامی را مشاهده کرد.

عتیقی گفت: باید توجه داشت که سرنوشت انسان ها و اتفاقات زمینی به دست بشریت است و نمی توان آن را به قرارگیری اجرام آسمانی در نقطه ای خاص از کره آسمان نسبت داد و چه بسا به گفته برخی به نقل از بزرگان دینی مبنی بر عدم فراگیری نجوم، همین پیشگویی ها و پیش بینی هاست که مبنای علمی ندارد و اتفاقا فراگیری دانش ستاره شناسی به جز جهت یابی و لذت بردن از آسمان، امروزه یکی از مطالعات پایه و اساسی تلقی می شود که بشر را نسبت به جایگاه خود در کائنات، سرنوشت زمین و ضرورت جابه جایی انسان به کرات مختلف برای ادامه حیات آشنا می کند.

عتیقی گفت: ماه همسایه کره زمین و به طور میانگین 380 هزار کیلومتر (کمتر از نیم میلیون کیلومتر) با ما فاصله دارد و این در حالی است که ستاره دل کژدم یا قلب العقرب در این صورت فلکی، حدود 604 سال نوری از زمین فاصله دارد و هر سال نوری حدود 9.

4 تریلیون کیلومتر است.

او افزود: چگونه می توان متصور بود که قرارگیری ماه همسایه زمین در زمینه صورت فلکی با ستارگانی به این مقدار دور از ما می تواند منشا اتفاقات و خطراتی باشد، چرا که صرفا از دید انسان ها بر روی زمین، ماه و این صورت فلکی در آسمان در همنشینی با یکدیگر دیده می شوند.

عتیقی ادامه داد: اینگونه می توان نتیجه گرفت که پدیده قمر در عقرب که موجب نگرانی بسیاری از افراد کمتر مطلع از دانش ستاره شناسی شده است، لااقل از نگاه علمی مردود بوده و صرفا به داستان و خرافه های گذشته بشری برمی گردد که اساس علمی ندارد و صرفا ناشی از ترس بشر اولیه می تواند تلقی شود.

بهتر است به جای توجه به مطالب بی اساس از نگاه علمی، همهن با روی آوری به دانش کهن و جذاب اختر شناسی به فراگیری مطالب علمی و یافته های دقیق بشری بپردازند که آن ها را با عظمت خلقت و خالق بیش از پیش آشنا می کند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری گفت: خوشبختانه یکی از ویژگی های دانش اخترشناسی این است که در آن گرایشی با عنوان نجوم آماتوری مطرح است؛ به این معنی که تمام افراد از مرد و زن، پیر و جوان، دانشگاهی و غیردانشگاهی می توانند در زمینه این دانش و رصد آسمان به مطالعه بپردازند.

ستاره دل کژدم، یکی از چهار ستاره ویژه در آسمان او افزود: ایرانیان باستان، ستاره دل کژدم و یا قلب العقرب را یکی از چهار ستاره ویژه در آسمان می دانستند.

ریچارد هینکلی در کتاب نام ستاره ها و معنی آن ها به این نکته اشاره می کند که ایرانیان حدود 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح (5 هزار سال پیش) به ستاره دل کژدم توجه ویژه ای داشته اند و در مصر باستان این ستاره نمادی از الهه سلکیت که اغلب آن را الهه عقرب می دانند، بوده است.

این ستاره در میان 20 ستاره درخشان آسمان شب قرار دارد که با درخشش متفاوت بین 8 دهم تا 1.

1 دهم درخشش آن متفاوت است و یک ستاره همدم کوچک در همسایگی خود دارد که به نام Antares B شناخته می شود و به رنگ سفید مایل به آبی است.

ستاره دل کژدم 700 برابر قطر خورشید است برای مثال اگر در مرکز منظومه ما قرار گیرد، آنقدر بزرگ است که می تواند تا ورای مدار سیاره سرخ بهرام (مریخ) را در برگیرد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران توضیح داد: در ماموریت آپولو 14 به ماه از نام این ستاره بر روی نام یک موشک استفاده شده بود.

ستاره دل کژدم یک اَبَرغول سرخ است که به پایان عمر خود نزدیک می شود و هنگامی که دیگر سوختی برای فعل و انفعال هسته ای در آن باقی نماند این ستاره منفجر خواهد شد و به یک اَبَرنواختر بسیار درخشان تبدیل می شود که درخشندگی آن برابر نور کهکشان در آسمان جلوه گر خواهد شد.

از نظر ریشه لغتی کلمه آنتارس دل کژدم به معنای ضد مریخ است که احتمالا به این دلیل که منجمان در دوران باستان تصور می کردند که این ستاره قرمز رنگ، شبیه سیاره سرخ بهرام است آن را به این عنوان نام گذاری کرده اند.

عتیقی گفت: آخرین بار در شبانگاه پنج شنبه 9 اردیبهشت 1400 ماه در صورت فلکی کژدم بود و قمر در عقرب بعدی، چهارشنبه، 5 خرداد است که ماه در نزدیکی ستاره دل کژدم قرار خواهد گرفت.


کلید واژه ها: انجمن نجوم آماتوری - خورشید - منطقه - صورت فلکی - صورت - 360 درجه - رویداد - مسعود - انجمن - ادامه - آسمان - نجوم - نوار - مدیر - عقرب - زمین - ناظران - سیارات - طول یک - ناحیه - زمانی - زمینی - روزه - گونه - گردش - کژدم - عبور

آخرین اخبار سرویس:
درخواست برای تشکیل کمپین بین المللی علیه اعدام ها در مصر

کتاب «انسان در مسیحیت و اسلام»؛ منبع مطالعات بین مذهبی

«اسماعیل هنیه» عازم مراکش شد/ موریتانی ایستگاه بعدی است

پیشنهاد اردوغان برای همکاری با ایران و روسیه در بازسازی قره باغ

آسترازنکا و فایزر در برابر کرونای هندی 33 درصد اثربخشی دارند

پوتین و بایدن، معامله بر سر هیچ

عکس| سلفی پدر دختری شریفی نیا

3 فضانورد چینی به مدار زمین می روند

انتقاد شدیداللحن رییس پارلمان لبنان از «میشل عون»/آقای صمدی

پوتین وارد ژنو شد

به صدا در آمدن آژیر خطر در پایگاه نیروهای آمریکایی در بغداد

ویژگی های منحصر به فرد مردم کره که متعجبتان می کند!

شکایت سازمان حقوق شهروندی ایرلند از سیستم مناقصه آگهی های آنلاین

حملات وحشیانه سعودی ها به یمن

ادامه جنایات رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی

یک فروند بالگرد ارتش افغانستان سرنگون شد

شهادت یک بانوی فلسطینی در قدس اشغالی

زمین لرزه در جنوب اراضی اشغالی

دیدار بایدن- پوتین در سایه اختلافات زیاد و انتظارات اندک

«اسماعیل هنیه» عازم مراکش شد/ موریتانی ایستگاه بعدی است

دستاورد دموکراسی امریکایی جز «هرج و مرج» نیست

تصویر جدید از کیم جونگ اون، او را خیلی لاغرتر نشان می دهد

پوتین وارد ژنو شد

نظرسنجی جدید درباره نگاه آلمانی ها به اسلام و مسلمانان

عکس| استایل تابستانه مونا فرجاد

فرجام راهپیمایی پرچم در مناطق اشغالی فلسطین

وقوع آتش سوزی در اراضی زراعی دهوک در پی بمباران ترکیه

پوتین وارد ژنو شد

وزیر خارجه لبنان زنگ خطر را درباره فروپاشی کامل به صدا درآورد

سلفی بامزه جواد عزتی و همسرش + عکس

پوتین وارد ژنو شد

مهمترین عناوین امروز روزنامه های ترکیه

هدف قرار گرفتن بالگرد ارتش افغانستان توسط طالبان

شهادت یک زن فلسطینی در قدس با شلیک نظامیان صهیونیست

تصویر جدید از کیم جونگ اون، او را خیلی لاغرتر نشان می دهد

بیانیه مشترک آمریکا-اروپا: از اقدامات ایران نگرانیم/نماینده روسیه: به نتیجه رسیدن مذاکرات وین پیش از انتخابات ایران ممکن نیست

هجوم بیت کوین بازهای چینی به تگزاس

پیشرفت در مذاکرات صلح سودان/ مذاکرات برای رایزنی بیشتر به تعویق افتاد

نشانه های بحران دیپلماتیک میان ابوظبی و تل آویو

کره شمالی در آستانه قحطی مرگبار دوباره

اولیانوف: مذاکرات »وین« بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران ادامه دارد

نتانیاهو تا 27 ژوئن منزل نخست وزیر را ترک نکند کارش به دادگاه می کشد

سوییس: بایدن از تسهیل مبادلات انسانی با ایران حمایت می کند

نقاشی زیبایی رضا شفیعی جم از پدرش + عکس

تصویر رهبر کره شمالی با صورتی لاغر خبرساز شد

مرغ زنده، جایزه واکسن زدن

یک فروند بالگرد ارتش افغانستان سرنگون شد

اردوغان: با ایران و روسیه برای رونق قره باغ همکاری می کنیم

رازهایی پنهان در صحرای بزرگ آفریقا

مهمترین عناوین خبری روزنامه های افغانستان

تصویر جدید از کیم جونگ اون، او را خیلی لاغرتر نشان می دهد

مروری بر عناوین روزنامه های جهان (از شرق آسیا تا ترکیه)

حملات وحشیانه سعودی ها به یمن

راز سفر فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به ریاض/ پای امتیازدهی ولیعهد سعودی در میان است

روزنامه صهیونیستی: نتانیاهو اطلاعات حساسی را در اختیار نخست وزیر جدید قرار نداد

به صدا در آمدن آژیر خطر در پایگاه نیروهای آمریکایی در بغداد

عکس| یوسف تیموری در اتاق گریم

افشای عملیات موساد علیه برنامه هسته ای صدام

ساعد سهیلی و همسر آلمانی اش + عکس

ادعای انگلیس درباره فعالیت های هسته ای ایران

راز سفر فرستاده ویژه آمریکا به ریاض/ پای امتیازدهی ولیعهد سعودی در میان است

سفر اردوغان به شوشا؛ اهداف جدید ترکیه در قره باغ و جمهوری آذربایجان چیست؟

استقلالی ها در انتظار شیخ/ بلیط دیاباته برای پنجشنبه خرید شد

دستور جدید نخست وزیر عراق درباره پایگاه اسپایکر

دولت افغانستان: مقامات پاکستانی حق اظهارنظر درباره مسائل داخلی ما را ندارند

اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی علیه بلاروس تصویب کرد

اتحادیه اروپا تحریم هایی جدید علیه بلاروس تصویب کرد

سفر اسماعیل هنیه به مغرب و موریتانی

تیتر عجیب روزنامه فرانسوی/ غلبه بر آلمان مثل جنگ جهانی!

وزیر خارجه سوییس: بایدن آماده حمایت از کانال مالی ایران است

تردید ریابکوف درباره آمادگی آمریکا برای بهبود روابط با روسیه

نشانه هایی از تنش در روابط اسراییل و امارات

عکس| فیگور جالب آقای سوپر استار

(عکس) جام ملت های اروپا یادآور جنگ جهانی!

ادعای انگلیس درباره فعالیت های هسته ای ایران

خرید تجهیزات و آموزش نظامی؛ پیشنهاد پاکستان برای چالش های امنیتی افغانستان

برنامه سفر ترامپ برای به چالش کشیدن سیاست های بایدن

شهادت یک زن فلسطینی به دست نظامیان صهیونیست + ویدئو

پیشنهادات اردوغان برای بازسازی قره باغ

 انتقاد کوبا از تحریم های یک جانبه آمریکا

رام الله: راهپیمایی پرچم، بهترین تصویر از ذات اشغالگری اسراییل را نشان داد

ازبکستان قانون تابعیت را تسهیل کرد

توافق اربیل و بغداد برسر بودجه کل عراق

چین: مخالف هرگونه قلدری کشورها در امور دیگران هستیم

الکاظمی: این مکان شاهد یکی از شنیع ترین جنایات بود

دادستان جدید دیوان بین المللی کیفری سوگند یاد کرد

مسکو از راهبرد ضدروسی اروپا انتقاد کرد

شفقنا آینده/ مصیب نعیمی: امروز لبنان در حالتی بحرانی است/ دولتمردان لبنانی از هر طیفی باید به خواسته مردم تن بدهند

ادعای انگلیس درباره فعالیت های هسته ای ایران

میانمار تبدیل به کشتارگاه شده و مردم هر روز کشته می شوند

کاهش وزن رهبر کره شمالی

نخستین نشانه های بحران دیپلماتیک میان اسراییل و امارات

نشانه های بحران دیپلماتیک میان ابوظبی و تل آویو

استقلالی ها در انتظار شیخ دیاباته

عکس| استایل امروزی زهره فکور

شهادت یک زن فلسطینی در شمال قدس اشغالی

شهادت زن فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در «قدس اشغالی»

پرواز سوریه به امارات برقرار شد

زمین لرزه در جنوب اراضی اشغالی

خلود در آتش؛ نتیجه سبک شمردن گناهان از سوی بنی اسراییل

قمر در عقرب چیست و چه زمانی رخ می دهد؟

قمر در عقرب چیست و چه زمانی رخ می دهد؟