مطالب مرتبط:
اجرای مجدد پروتکل الحاقی مستلزم لغو تحریم هاست
ازسرگیری اجرای پروتکل الحاقی مستلزم لغو تحریم ها است
چرا عراق پول های ایران را آزاد نمی کند؟/ بغداد ملاحظه تحریم و FATF را می کند
عراقچی: بازگشت ایران به پروتکل الحاقی منوط به لغو تحریم هاست
روحانی: وقتی مذاکرات روزانه را می خوانم می بینم هر روز بخشی از دیوار تحریم ها می ریزد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 اردیبهشت 1400 ساعت 00:052021-05-12بين الملل

چرا «تمام تحریم ها «باید» لغو شوند؟


در حالی که برخی از اخبار حاکی از پیشرفت در مذاکرات وین است اما به نظر می رسد که اصرار آمریکایی ها بر حفظ برخی افراد و نهادها در فهرست سیاه تحریم به بهانه عدم مغایرت آن با برجام کار را گره زده است.

- گروه بین الملل خبرگزاری فارس – مهدی پورصفا: از زمانی که مذاکرات بین ایران و کشورهای باقی مانده در برجام به منظور بازگشت دوباره آمریکا به برجام آغاز شده است، ایران اصلی ترین شرط خود را برای موافقت با بازگشت به تعهدات هسته ای ذکر شده در برجام لغو کامل تمام تحریم های اعمال و باز اعمال شده از سوی دولت ترامپ ذکر کرده است.

بخش مهمی از این تحریم ها مربوط به محدودیت های تجاری است که بعد از خروج آمریکا از برجام دوباره علیه ایران اعمال شده و بخشی دیگر نیز مربوط به اضافه کردن بیش از 800 شخصیت و نهاد حقوقی به فهرست سیاه تحریم ها از سوی دولت ترامپ است.

آمریکایی ها به شدت تلاش می کنند تا با استفاده از تفکیک میان تحریم های معارض با برجام و تحریم های غیر معارض، بخشی از این اسامی و نهادها را در فهرست سیاه خود حفظ کنند.

برخی از شرکت ها و مؤسسات مالی ایران بر اساس قانون کاتسا با بهانه تروریسم مورد تحریم قرار گرفته اند.

سؤال اینجاست که چرا این مسأله برای ایران چنین اهمیت اساسی را یافته است.

آیا اساساً باقی ماندن تعدادی از اسامی در فهرست تحریم های آمریکا آن چنان اهمیت دارد که مذاکرات برای آن طولانی شود؟ جدا از مسأله نحوه لغو تحریم ها و راستی آزمایی آن ها به نظر می رسد که آمریکایی ها در مجموع با برداشتن تحریم های کلی و اساسی مربوط به بخش نفت و بانک مرکزی موافقت کرده اند و تنها در مورد تحریم های تحت برچسب تروریستی و حقوق بشر به دنبال مانع تراشی هستند.

آیا این مسأله همان گونه که برخی مقامات دولتی ادعا کرده اند تنها یک مسأله جزیی محسوب می شود و باید بر نحوه اجرا و راستی آزمایی آن تمرکز کرد؟ واقعیت این است که نگاهی به تجربه گذشته نشان می دهد که اگر تعداد بیشتری از شخصیت ها و نهادها در فهرست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا باقی بمانند امکان کاهش انتفاع اقتصادی ایران وجود خواهد داشت.

اما سؤال اساسی این است که آیا راهی برای حل مشکل وجود دارد و اصلاً چرا این مشکل ایجاد می شود در حالی به ظاهر باید با برداشته شدن تحریم های اصلی تمام موانع برای مبادلات برداشته شود؟ * شناسایی ذی نفع نهایی و ماجرای برجام یکی از مهم ترین اصول بانکداری که امروز به عنوان یک عنصر حیاتی در مبادلات امروز جهانی مطرح است، شناسایی ذی نفع نهایی است.

بر این اساس که تمام بانک ها موظف هستند تا با شناسایی تمام نفرات و افرادی که در زنجیره بهره بردن از یک تراکنش بانکی هستند، آنها را مشخص کنند.

تاکنون استانداردهای متعددی در این باره از سوی نهادهای مهم و مرجع بانکداری در این باره منتشرشده که هدف از آن شناسایی همین ذی نفع نهایی است.

شاید معروف ترین نهادی که در این باره مشغول فعالیت بوده و نام آن برای ایرانی ها آشناست، گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF است.

این نهاد تاکنون 40 دستورالعمل در خصوص این مسأله صادر کرده و اقدام به تعیین حوزه ریسک برای کشورهای مختلف می کند.

در کنار این گروه ویژه اقدام مالی امکان ارائه گزارش در خصوص تراکنش های مالی یک کشور یا از طریق واحد گزارش دهی در هر کشور را فراهم می کند.

طبیعی است که نهادهای مالی در دنیا به تبعیت از همین مقررات تلاش می کنند تا در هرگونه مبادله با اشخاص مختلف بحث شناسایی ذینفع نهایی را در نظر بگیرند.

در معاونت مقابله با تروریسم وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا علاوه بر دفتر کنترل سرمایه خارجی با نام اوفک ، واحد دیگری با نام شبکه کنترل جرائم مالی یا فینسن وظیفه نظارت بر فعالیت های نهادهای مالی را دارد.

همچنین این نهاد وظیفه کنترل و اعمال نظارت بر تمام بانک ها و مؤسسات مالی را دارد که از نظام مالی دلار برای تسویه حساب های خود استفاده می کنند و یا در بورس های اوراق بهادار آمریکا مشغول به فعالیت هستند.

طبیعی است که به دلیل نقش دلار در نظام مالی دنیا هیچ بانکی در دنیا به دنبال زیر پا گذاشتن قوانین مرتبط با پولشویی و قضایی آمریکا نیست.

* فهرست سیاه 1500 نفره و اقتصاد ایران به نظر می رسد با در نظر گرفتن همین مسائل می توان به اهمیت هر کوچک تر شدن فهرست سیاه تحریم ها نزدیک شد.

به دلیل درگیر بودن اغلب بانک های دنیا با نظام تسویه حساب دلاری تمام این مؤسسات تلاش می کنند تا حد امکان از مبادله مالی با افراد و شخصیت هایی که در داخل فهرست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا قرار دارند، خودداری کنند.

اساساً یکی از موفقیت های برجام در خصوص بهبود روابط اقتصادی ایران کاهش این فهرست از 700 شخصیت و نهاد به 170 شخصیت و نهاد بود.

البته همین فهرست 170 تایی نیز پس از برجام و در دوره اجرای آن مشکلات فراوانی را برای کشور به بار می آورد.

اما از آن زمان تاکنون علاوه بر بازگشت گزینه ها و افراد قبلی به این فهرست اشخاص و نهادهای جدیدی هم به آن افزوده شده اند.

در کنار این بر اساس قانون کاتسا حتی مبادله ریالی با افراد حاضر در فهرست سیاه نیز می تواند منجر به وارد شدن به فهرست سیاه شود.

این در حالی است که بر طبق قوانین جدید معامله با افراد فهرست سیاه تنها به جریمه ختم نخواهد شد و بانک و یا موسسه معامله کننده نیز وارد این فهرست خواهند شد.

حال تصور کنید که ورود این تعداد اسامی به این فهرست چه ریسک فوق العاده ای را به اقتصاد ایران تحمیل خواهد کرد؟ هم اکنون بر اساس فهرست دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری آمریکا بیش از 1500 شخصیت و نهاد ایرانی یا در فهرست تحریم ها قرار گرفته اند و یا با برچسب جدید مورد تحریم قرار گرفته اند.

شاید پرسش اصلی این باشد که آیا در صورت ایزوله شدن مبادلات این افراد و نهادها با افراد و نهادهای طرف حساب با مبادلات خارجی و برداشته شدن تحریم های اصلی، امکان انجام معاملات ایران بدون وجود خطر تحریم امکان پذیر نخواهد بود؟ * پانوشت شماره 21 چه می گوید؟ واقعیت این است که بر اساس رویه های موجود عملاً تمام ریسک ناشی از احتمال اعمال تحریم ها بر روی بانک های طرف قرارداد با ایران اهرم خواهد شد.

بر اساس پانوشت شماره 21 از ضمیمه دوم برجام مؤسسات مالی غیرآمریکایی، غیر ایرانی که با مؤسسات مالی ایرانی (شامل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) که در فهرست سیاه تحریم های آمریکا قرار ندارند، مشمول مجازات نخواهند شد مگر آن که مشخص شود که با معاملات مرتبط با این افراد و نهادها دست داشته و یا آن را تسهیل کرده اند.

بر اساس دستور اجرایی اوباما در سال 2016 میلادی استفاده از چرخه دلار برای تسویه مبالغ ناشی از معاملات با ایران مشمول همین شرط است.

به این ترتیب یک بانک غیر آمریکایی هنگام معامله با طرف ایرانی باید بر اساس اصل شناخت ذی نفع نهایی این اطمینان را پیدا کند که کوچکترین فرد و یا نهادی در زنجیره نفع برندگان از این معامله که در فهرست DSN وجود داشته باشد، نخواهد بود و چنانچه شبکه کنترل جرائم مالی یا دفتر کنترل خزانه داری آمریکا در هر زمان به این مسأله پی ببرد، می تواند این بانک و نهاد مالی را جریمه کرده و یا وارد فهرست سیاه کند که به این ترتیب از دسترسی به بازار دلار محروم می شود.

همین تفسیر در دوره قبلی اجرای برجام سبب شد تا به رغم تمام تلاش های صورت گرفته هیچ کدام از بانک های مطرح بین المللی حاضر به آغاز مبادلات خود با ایران نشوند.

از این رو فهرست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا با توجه به رویکرد ریسک محور بانک های خارجی برای شناسایی ذی نفعان به راحتی امکان هرگونه انتفاع اقتصادی ایران از برجام را صفر خواهد کرد، حال هر چقدر که تحریم های اصلی به باور برخی، برداشته و یا لغو شده باشد! * تمام تحریم ها باید برداشته شود با درک نکات گفته شده می توان به این نکته پی برد که چرا آمریکا به دنبال حفظ برخی نهادها و افراد در فهرست سیاه است؟ اساساً حتی آمریکایی ها ممکن است در مرحله بدواً با کاهش افراد این فهرست موافقت کنند اما بنا به بهانه های حقوق بشری فهرست سیاه جدیدی برای بالاتر بردن ریسک مبادله با ایران ایجاد کنند.

به این ترتیب روشن است که ایران باید تلاش کند در دور جدید مذاکرات تمام تحریم ها و فهرست سیاه را حذف کند.

از سوی دیگر می توان رویه جدید برای پانوشت بخش شانزدهم برجام از سوی آمریکایی ها تعریف کرد؛ بدین صورت که وزارت خزانه داری آمریکا به صورت یک دستورالعمل جدید ابهام در مورد شناسایی ذی نفع نهایی را به طور کامل خاتمه دهد تا امکان فعالیت برای بانک های خارجی بدون تفسیر موضع کارمندان وزارت خزانه داری فراهم شود.

این مسأله به هیچ عنوان یک مذاکره جدید در برجام محسوب نمی شود چنانکه امکان اخذ امتیازات مشابه در خصوص دسترسی غیرمستقیم ایران به یوترن و امکان مبادلات دلاری فراهم باشد که متأسفانه در مذاکرات اولیه برجام از آن غفلت شد.

در صورتی که نکات فوق توسط مذاکره کنندگان ایرانی در وین مورد توجه قرار گیرد و اشتباهات گذشته تکرار نشود می توان امیدوار بود که انتفاع اقتصادی ایران به خصوص در حوزه مبادلات مالی نه تنها گسترده تر بلکه پایدارتر نیز خواهد و در غیر این صورت بعد از گذشت ماه های اولیه، اقتصاد ایران دوباره با یک شوک دیگر روبه رو خواهد شد؛ شوکی که از ماجراهای قیمت دلار در سال های 97 و 98 نیز شدیدتر خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: تحریم ها - تحریم - برجام - آمریکا - آمریکایی ها - دولت ترامپ - فهرست سیاه - خروج آمریکا از برجام - آمریکایی - ایران - مذاکرات - تعهدات هسته ای - خبرگزاری فارس - بازگشت - مذاکرات وین - ترامپ - مربوط - علیه ایران - بین الملل - نهاد - سیاه - دولت - خبرگزاری - محدودیت - استفاده - هسته ای - نهادها - پیشرفت - موافقت - تعهدات

آخرین اخبار سرویس:
خزانه داری آمریکا مدعی معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها شد

جنگنده های رژیم صهیونیستی شمال غزه را بمباران کردند

آمریکا مدعی کاهش تحریمهای ایران درباره مبادلات کرونایی شد

سیاست ایران در حمایت از صلح و ثبات در افغانستان ادامه خواهد شد

آمریکا مدعی کاهش تحریمهای ایران درباره مبادلات کرونایی شد

حمله هوایی ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه

خطیب زاده: در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به شمال نوار غزه

ادامه رایزنی های وزیر مسکن و شهرسازی ایران در سوریه

استخدام کارمند فروشگاه با حقوق مکفی و بیمه در دیلی مارکت در مازندران

خطیب زاده: در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم های آمریکا

خطیب زاده: در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

مسئله هسته ای ایران،نخست وزیر جدید اسراییل قصد حمله به ایران دارد؟

ادعاهای وزیر دفاع آمریکا علیه ایران در نشست کنگره

اختیار اعلام جنگ از کاخ سفید پس گرفته شد

حزب الله عراق: با سلاح هایمان آمریکا را غافلگیر می کنیم/غزه در درگیری تنها نیست

وزرای خارجه روسیه و انگلیس درباره برجام رایزنی کردند

عراقچی: مذاکرات وین پیشرفت خوبی داشته است/ روسیه: مذاکرات وین در زمینه توالی احیای برجام پیشرفت کرده است

نبردهای خونین در افغانستان؛ طالبان با خروج آمریکا حملات خود را تشدید کرده اند

گانتز: باید برای ایران روشن کنیم همه گزینه ها روی میز است

دیدار هیات های روسیه و آمریکا در وین جهت احیای برجام

دلسردی آمریکایی ها از بایدن پس از دیدار وی با پوتین/ ترامپ: نشست بایدن-پوتین برای ما هیچ دستاوردی نداشت

درکنار مردم کوبا ایستاده ایم

وزرای خارجه روسیه و انگلیس درباره برجام رایزنی کردند

جهاد اسلامی فلسطین: جنگ آینده در قدس جنگی منطقه ای خواهد بود

خزانه داری آمریکا، مبادلات کرونایی ایران را تا جمعه 27 خرداد 1401 از تحریم ها معاف کرد!

رایزنی وزرای خارجه انگلیس و روسیه

آمریکا: مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها معاف اند

واکنش وزارت خارجه به بیانیه پایانی نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس

خزانه داری آمریکا، مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها را تا جمعه 27 خرداد 1401 معاف کرد!

وزیر دفاع آمریکا: به حفظ توانایی بازدارندگی خود در قبال ایران ادامه می دهیم

گانتز: با آمریکا در تشدید نظارت بر برنامه هسته ای ایران همکاری می کنیم

ظریف: سیاست ایران در حمایت از صلح و ثبات در افغانستان ادامه دارد

20 سال از گل شگفت انگیز ریوالدو گذشت + ویدئو

رای مثبت مجلس نمایندگان آمریکا به لغو قانون اختیارات رییس جمهوری برای استفاده از نیروی نظامی

مسلمانان ژاپن خواستار اختصاص زمین برای ساخت قبرستان شدند

خزانه داری آمریکا مدعی معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها شد

سخنگوی وزارت امور خارجه: در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

استخدام حسابدار ارشد در به شرکت نخ سازان در شهر قدس

اسراییل در حال همکاری با آمریکا برای تشدید نظارت بر برنامه هسته ای ایران است

روسیه به سند هم پیمانی آنکارا-باکو واکنش نشان داد

تیپ افسانه پاکرو کنار دریاچه+عکس

خطیب زاده: در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

رایزنی هیأت های ایران و روسیه در وین / استقبال روسیه از سازوکار مالی برای تجارت با ایران / امضای سند مشترک روسای جمهوری آمریکا و روسیه درباره ثبات استراتژیک / نامه سرگشاده 680 شخصیت جهانی به بایدن علیه رژیم صهیونیستی

بمباران توپخانه ای مرکز تردد نیروهای حزب الله در نزدیکی جولان توسط اسراییل

تقاضای 6ماه حبس برای رییس جمهور پیشین فرانسه

بازداشت 3 عنصر تکفیری در الانبار

اعدام جوان شیعه عربستانی اقدامی وحشیانه و غیرانسانی است

رایزنی هیأت های ایران و روسیه در وین| استقبال روسیه از سازوکار مالی برای تجارت با ایران / امضای سند مشترک روسای جمهوری آمریکا و روسیه درباره ثبات استراتژیک| نامه سرگشاده 680 شخصیت جهانی به بایدن علیه رژیم صهیونیستی

رایزنی ظریف و صلاح الدین ربانی در آنتالیا

اعدام جوان شیعه عربستانی اقدامی وحشیانه و غیرانسانی است

مجلس نمایندگان آمریکا طرح اختیارات جنگی رییس جمهوری را لغو کرد

همتی: راهبرد دولت من گسترش روابط با اروپا خواهد بود

اعتراف رهبر کره شمالی: مواد غذایی افزایش قیمت چشمگیری داشته است

خطیب زاده خطاب به شورای همکاری چه گفت؟

افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی

رایزنی های بی نتیجه بایدن و اردوغان درباره اس400

انصارالله عربستان را تهدید کرد!

خطیب زاده: بیانیه پایانی وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس مردود است

تاکید ظریف در حمایت از صلح و ثبات در افغانستان

همکاری اسراییل و آمریکا برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران

استخدام برنامه نویس یا کارآموز آشنا به ASP.NET در تهران

اینم پایان کار آقای جنایتکار!

عراقچی: بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شدیم

همتی: اینستکس هیچ فایده ای نداشته/راهبرد دولت من گسترش روابط با اروپا خواهد بود

تصویب طرحی برای لغو اختیارات جنگی رییس جمهور آمریکا

چهل نوجوان شیعه عربستانی در آستانه اجرای حکم اعدام

استخدام برنامه نویس Full stack در یک شرکت معتبر از تهران

گانتز مدعی شد:همکاری با آمریکا برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران

اردوغان درباره پیامدهای امنیتی اسلام هراسی و نژادپرستی هشدار داد

با قدرتمندترین آهنربای جهان آشنا شوید

همتی: اینستکس هیچ فایده ای نداشته است/اروپا اراده ای برای گسترش روابط با ایران نشان نداد

واکنش ایران به بیانیه پایانی نشست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس رویکرد خود را به سمت همکاری منطقه ای سوق دهد

وزیر دفاع آمریکا: ایران یک نیروی بی ثبات کننده است!

تصویب لغو اختیارات جنگی رییس جمهور آمریکا در کنگره

گانتز: در حال همکاری با آمریکا برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران هستیم

استقبال ظریف از آغاز مذاکرات امنیتی منطقه ای در دیدار همتای عراقی

استخدام برنامه نویس وب در شرکت پاشازر در منطقه 12 تهران

همتی: اینستکس هیچ فایده ای نداشته است

وزیر دفاع آمریکا: ایران یک نیروی بی ثبات کننده است!

جنگ با لیز آب ها

ظریف با ربانی دیدار کرد

ارسال صندوق سیار برای افراد حاضر در قرنطینه

سیاست ایران در حمایت از صلح و ثبات در افغانستان ادامه خواهد شد

ارتش لبنان از نقض حریم آبی این کشور توسط قایق های اسراییلی خبر داد

کمبود آذوقه در کره شمالی/ رهبر کره شمالی: وضعیت غذایی مردم بسیار دشوار شده

دیدار وزرای خارجه ایران و عراق در آنتالیا

در دیدار ظریف با همتای عراقی چه گذشت؟

تل آویو: با آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران همکاری می کنیم

ببینید | آشوب و درگیری در پایتخت آلمان

ادعاهای رییس پنتاگون علیه ایران در کنگره

در حال همکاری با آمریکا برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران هستیم

واکنش وزارت امور خارجه روسیه به بیانیه شوشا

سیاست ایران در حمایت از صلح و ثبات در افغانستان ادامه خواهد شد

چین از تأکید بایدن و پوتین بر اجتناب از جنگ هسته ای استقبال کرد

تصویب لغو اختیارات جنگی رییس جمهور آمریکا

خبر مهم سخنگوی کرملین درباره بازگشت آمریکا به برجام

خطیب زاده خطاب به شورای همکاری: هیچگونه مداخله ای را در برنامه هسته ای و موشکی خود بر نمی تابیم

چرا «تمام تحریم ها «باید» لغو شوند؟

چرا «تمام تحریم ها «باید» لغو شوند؟