مطالب مرتبط:
مراسم وداع با ماه مبارک رمضان
تولیدات دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در ماه رمضان
پردازش نفس و توجه به غیر دستاورد ماه رمضان است
افزایش قیمت نان با پایان ماه رمضان
شکست سریال های ماه رمضان و آمار های رضایت 81 یا 74 درصدی!
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 19:402021-05-12سياسي

پاسداشت نخستین همراهی زوج ها با ماه رمضان در «روز والون»


ایرنا- میان آیین های متنوع نمایشی ماه صیام یکی از شناخته شده ترین آنها «روز والون» است، آیینی که اختصاص به زوج هایی دارد که به تازگی زندگی مشترک خود را آغاز کردند و نخستین همراهی با ماه مبارک رمضان را با آغاز زندگی مشترک تجربه می کنند.

- تهران- ایرنا- میان آیین های متنوع نمایشی ماه صیام یکی از شناخته شده ترین آنها روز والون است، آیینی که اختصاص به زوج هایی دارد که به تازگی زندگی مشترک خود را آغاز کردند و نخستین همراهی با ماه مبارک رمضان را با آغاز زندگی مشترک تجربه می کنند.

تاریخ، پیشینه و به بیان ساده تر اگر نگوییم عامیانه تر، سن و سال آیین و کنش های آیین مند با کتاب قطور تاریخ تمدن بشر یکسان و هم تراز است.

در حقیقت در طول شکل گیری و تکوینِ فرهنگ و تمدن بشر از نخستین گام های پیمایش مسیر توسعه و پیشرفت، خرده فرهنگ ها و در ادامه کنش های فرهنگی و رفتارهای آیینی، بخشی جدایی ناپذیر از نحوه زیست و زندگی انسان در تواتر تاریخ بوده است.

با شکل گیری مفهوم پژوهش و جایگاه نگاه های علمی و آکادمیک در حوزه شکل گیری و تکوین مفهوم فرهنگ و تمدن که یکی از اصلی ترین انگاره های آن بر مفهوم دین استوار است، ثابت شده شکل گیری رفتارهای آیینی و کنش مند دینی ریشه ای عمیق در نخستین گام های بشر در حوزه شکل دهی فرهنگ و تمدن در قالب خرده فرهنگ های آیینی داشته است.

به همین سبب با ظهور و بروز ادیان و آموزه های خداوند در قالب وحی و سخنان رسولان هدایت بخشش برای تبیین مسیر سعادت و رستگاری انسان ها، در اغلب مناسک دینی، شاهد رفتار آیین مند از سوی مردمان دین باور در طول تاریخ بشر بوده ایم.

ایران به عنوان یکی از کشورهای شکل دهنده تمدن جهانی دارای یکی از غنی ترین رفتارهای آیین مند در تمامی مناسبت های ملی و مذهبی است.

حتی پیش از شکل گیری مفاهیم ملی و مذهبی، با مداقه در رفتارها و کنش های منطبق با نحوه زیست نیاکان و پیشینیان مان در این سرزمین پهناور و گسترده به ویژه در ارتباط با مفهوم طبیعت و ستایش پروردگار شاهد کنش های آیینی و شکل گیری خرده فرهنگ های آیین مند بودیم.

به گونه ای که در گران سنگ ترین کتاب های تاریخ تمدن جهان نیز می توان ریشه رفتارهای آیینی بیش از پنج هزار ساله (تا 6 هزار سال) را در رفتار ایرانیان آیین مند به خوبی رصد کرد.

تطبیق آیین ها و رفتارهای آیین مند ایرانیان همزمان با پذیرش اسلام هم زمان با ورود اسلام و پذیرش این دین هدایتگر و مبین توسط ایرانیان، بسیاری رفتارهای آیینی با رویکرد مذهبی راه خود را به سمت باورها و بنیان های آداب، رسوم و شعائر دین مبین اسلام در زیست ایرانیان باز کرد.

به گونه ای که غنی ترین تجلی آن رفتارهای آیینی را می توان در دو ماه محرم و رمضان به عنوان ماه های بسیار مهم برای مسلمانان و شیعیان به خوبی مشاهده کرد.

رمضان 1400 خورشیدی مطابق با 1442 قمری دومین سالی است که ایرانیان همسو با تمام مسلمانان جهان روزه خود را در سایه ویروس کرونا به افطار می رسانند.

این بحران، بخش مهمی از رفتارهای آیینی مردمان مسلمان ایران زمین در این ماه را دست خوش تغییر کرد.

شاید مهم ترین آن ها آیین های مرتبط با پهن کردن سفره های نذری و سفره های افطاری برای اقوام، خانواده، دوستان و نیازمندان است.

همچنین مفهوم صله رحم نیز در سایه قرنطینه خانگی فصلی دیگر از آیین های ایرانیان باورمند به سیر و سلوک عارفانه ماه صیام را دست خوش تغییر قرار داد.

اما تعدد و تکثر و آیین های مرتبط با ماه رمضان آن چنان زیاد است که با فروکاست تعدادی از آن ها شاهد پررنگ شدن برخی دیگر هستیم.

برخی دیگر که در سلسله گزارش هایی در ایام ماه مبارک رمضان به بازتاب آن ها می پردازیم به آن دست از رفتارهای آیینی اختصاص دارد که این روزها در سایه خانه نشینی و قرنطینه خانگی می تواند رهیافتی برای بهره بردن از فرصت و زمانی باشد که مؤمنان روزه دار این بار فصلی از لحظات و دقایق حاضر در منزل خود و پای سفره های سحری و افطار را با همان کنش های آیین مندی گره بزنند که پیش از این پدران و مادران و نیاکانمان بر آن نمط استوار بودند.

در این سلسله گزارش ها در کنار رصد آیین ها به بازتاب آن دسته از آیین های نمایشی ماه رمضان خواهیم پرداخت که امکان انجام آن، امروز نیز توسط خانواده ها در محیط خانوادگی شان مقدور باشد.

روز والون آیینی برای انتقال فرهنگ دینی میان زوج های جوان یکی از شناخته شده ترین آیین های نمایشی مردمان استان فارس در ایام ماه مبارک رمضان، برپایی آیین روز والون است.

این آیین اختصاص به زوج هایی دارد که به تازگی زندگی مشترک خود را آغاز کردند و نخستین همراهی با ماه مبارک رمضان را با آغاز زندگی مشترک تجربه می کنند.

طبق رسمی کهن و ریشه دار این افراد در شهر شیراز و دیگر استان های خطه فارس به برپایی و اجرای آیین روز والون می پردازند.

در اجرای آیین روز والون ، خانواده داماد هدایایی را برای عروس و خانواده او می فرستند که این هدایا شامل شیرینی، برنج، پوشاک، چادر، سجاده و خوراکی هایی است که بیشتر در ایام ماه صیام پای سفره های سحری و افطار استفاده می شود.

در شکل سنتی برپایی آیین روز والون ، خانواده داماد این هدایا را در دیگ یا سینی بزرگ مسی می گذارند و همراه یکی از بزرگان فامیل نزد فامیل عروس و یا به خانه عروس می فرستند.

همچنین خانواده عروس نیز به سهم خود هدیه ای را برای خانواده داماد می فرستند که بیشتر شامل لباس برای پدر داماد و پیراهن برای مادر داماد و یا روسری و چادر است.

بعد از ارسال این هدایا، زوج جوان در نخستین پنجشنبه و یا جمعه ماه مبارک رمضان، بزرگان و به ویژه مادرها و پدرهای خود را برای برپایی ضیافت افطار به خانه دعوت می کنند که در بطن برگزاری این آیین در حقیقت شاهد تجلی یکی از اصلی ترین الگوهای فرهنگ ایرانی و توصیه های دین مبین و هدایتگر اسلام به عنوان صله رحم هستیم.

حلوای بیس و یه کم از شب بیست و یکم ماه رمضان تا عید فطر لیالی قدر به ویژه شب های ضربت خوردن و شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) میان تمامی مسلمانان شیعه علاوه بر همراهی آنها با مقام ارجمند این شب ها به عنوان یکی از مهم ترین شب های تعزیت در ایام ماه مبارک رمضان شناخته می شود.

به همین مناسبت نیز مردمان قوم لُر سنتی را با عنوان پختن حلوای شب بیست ویکم رمضان به عنوان یکی از مهمترین سنت ها و رفتارهای آیینی مشترک میان خود به اجرا می رسانند.

اجرای این آیین به این شکل است که طی آن در روز بیست ویکم ماه مبارک رمضان، مردان و زنان در مساجد مختلف شهر جمع شده و در کنار عزاداری در شهادت حضرت علی(ع) و سخنرانی روحانیان و مبلغان دینی، با فراهم کردن ملزومان پخت حلوا، این نذری را در مساجد و یا خانه هایی که شب های قدر و احیا در آنها برگزار می شد آماده می کردند.

در این میان زنان قوم لر با پختن حلوای نذری که در گویش محلی به آن حلوای بیس و یه کم می گویند تلاش می کردند تا علاوه بر متبرک کردن این حلوا آن را برای سفره افطار شب بیست ویکم ماه رمضان برای روزه داران آماده کنند.

همچنین بنا به نگاه و سنتی دیرینه در میان اقوام لر در کشورمان، بخشی از این حلوا به عنوان شیرینی عید فطر نیز توسط مردم نگهداری می شد تا بعد از به پایان رسیدن ماه میهمانی خدا و برگزاری عید سعید فطر، از همین حلوای متبرک به دعا و اذکار مسلمانان روزه دار و همراه شده با سوگواری شهادت حضرت علی(ع) به عنوان بخشی از شیرینی مورد استفاده در عید فطر بهره ببرند.


کلید واژه ها: زندگی مشترک - آغاز زندگی مشترک - آیین - ماه مبارک رمضان - نخستین - زندگی - مشترک - همراهی - ماه مبارک - آغاز - آیینی - فرهنگ - تمدن بشر - رمضان - اختصاص - نمایشی - میان - یکی از - متنوع - تاریخ - مبارک - خرده فرهنگ - ماه رمضان - تمدن - هایی - پیمایش - فرهنگی - توسعه - جدایی - حقیقت

آخرین اخبار سرویس:
محیط بانان یزد تقدیر شدند

ادای احترام خادمان امام رئوف به مادر شهید مهریزی

ساخت 5 هزار مسکن مددجویی و ایجاد 30 هزار شغل

زاکانی: مسئولان پاسخگوی درگذشت خبرنگاران و سربازان باشند

تصاویر/ نشست پاسخ گویی به شبهات قرآن در مدرسه علمیه ابوتراب امامی کاشانی

جدیدترین رنگ بندی کرونایی کشور؛ از شنبه 5 تیر | اسامی شهرهای قرمز

تشکر فرمانده سپاه امام رضا(ع) از مردم و بسیجیان برای مشارکت در انتخابات

جلسه بازشماری آرای صندوق های اخذ رأی انتخابات شورای اسلامی شهر قرچک

گفتگو با احمد زیدآبادی؛ تئورسین «هیچ کاری نکردن» یا منتقد راهبردهای تکراری؟

پیش بینی بورس در هفته دوم تیر

پیام تسلیت سپاه در پی جان باختن دو خبرنگار

بازشماری تعدادی از صندوق های رأی شورای شهر ورامین آغاز شد

سعید محمد: جهان بدون اسراییل زیباتر و امن تر خواهد بود

مسئولان پاسخگوی جان باختن سربازان و خبرنگاران باشند

تصاویر/ همایش «نبرد شمشیر قدس؛ محور مقاومت و دفاع از مسجد الاقصی» در قم

پیام تسلیت سپاه در پی جان باختن دو تن از خبرنگاران

در گفتگوی تلفنی رییسی و امیر قطر چه گذشت؟

دولت سیزدهم دولتی خداباور و زمینه ساز تمدن اسلامی باشد/ قدردان حضور حماسی مردم در انتخابات هستیم

محیط بانان یزد تقدیر شدند

امیر قطر با رییسی تماس گرفت/ رییس جمهور منتخب: امنیت جمعی، دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

در گفتگوی تلفنی رییسی و امیر قطر چه گذشت؟

ادای احترام خادمان امام رئوف به مادر شهید مهریزی

پیام تسلیت زاکانی برای دو سانحه تصادف

مسئولان پاسخگوی جان باختن سربازان و خبرنگاران باشند

کارهای عجیب علی هاشمی برای گرفتن امکانات

تصاویر/مراسم اعطای احکام خدام حرم مطهر رضوی

اولین گفتگوی تلویزیونی آیت الله رییسی از حرم مطهر رضوی

برگ سبز خودرو، سند رسمی محسوب نمی شود

اولین گفتگوی تلویزیونی آیت الله رییسی از حرم مطهر رضوی

ابتلای آیت الله اعرافی به کرونا

تماس تلفنی امیر قطر با رییس جمهور منتخب

آمادگی چین و فرانسه و کره جنوبی برای فروش سامانه پدافند هوایی به عراق

نتیجه نهایی انتخابات شورای شهر تبریز متعاقبا اعلام می شود

خودکشی عجیب همکار رامبد جوان در خندوانه!

گفت وگوی تلفنی رییس جمهوری منتخب با امیر قطر

پیام تسلیت روابط عمومی سپاه برای جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا

قانون اساسی تضمین کننده استمرار نظام در چهار دهه گذشته بوده است

حمایت تمام نهادها از دستگاه قضایی موجب انجام مطلوب تکالیف قانونی می شود

اولین گفتگوی تلویزیونی آیت الله رییسی از حرم مطهر رضوی

تسلیت سازمان تاکسیرانی در پی درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

امیر قطر برای آیت الله رییسی آرزوی موفقیت کرد

کلام الهی در چله ابریشم

حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در جمع خبرنگاران حادثه دیده در سانحه واژگونی اتوبوس + فیلم و صوت

تماس تلفنی امیر قطر با آیت الله رییسی/ تاکید بر ضرورت پایان دادن مداخلات بیگانگان در مناسبات منطقه ای

رسانه ها مدیران را متوجه وظایف فراموش شده کنند

گفت وگوی امیر قطر با رییسی

ابتلا ی آیت الله اعرافی به کرونا

تماس تلفنی امیر قطر با رییس جمهور منتخب ایران

تصاویر/ نشست بسیج اساتید مدارس علمیه منطقه کاشان

پیام تسلیت روابط عمومی کل سپاه در پی درگذشت دو تن از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

تسلیت مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در پی درگذشت دو خبرنگار

بستری شدن آیت الله اعرافی در بیمارستان

تصاویر / شورای اداری استان همدان

گفت وگوی امیر قطر با رییسی

عمامه گذاری طلاب غیر ایرانی در تبریز به روایت تصویر

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با خانواده شهدای سازمان بازرسی

عکس نوشت | دستگاه قضا باید مقتدرانه عمل کند

همه شهرستان های کشور باید مرکز رشد فناوری داشته باشند

تماس تلفنی امیر قطر با آیت الله رییسی

زاکانی: مسئولان پاسخگوی درگذشت خبرنگاران و سربازان باشند

استخدام مسئول دفتر در شرکت کار اندیشان رویین آرنا در تهران

پیام تسلیت روابط عمومی کل سپاه در پی درگذشت دو تن از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

نتیجه نهایی انتخابات شورای شهر تبریز متعاقبا اعلام می شود

گفت و گوی تلفنی امیر قطر با رییسی

پوتین پیروزی حزب پاشینیان در انتخابات پارلمانی ارمنستان را تبریک گفت

تسلیت مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در پی درگذشت دو خبرنگار

روند مطلوب طرح بزرگ ساماندهی حاشیه نشینی چابهار

گفت وگوی امیر قطر با آیت الله رییسی/ تاکید بر ضرورت پایان دادن مداخلات بیگانگان در مناسبات منطقه ای

سمنان به مرکز جذب سرمایه شرکت های دانش بنیان تبدیل می شود/ پارک اقتصاد دیجیتال در راه است

تماس تلفنی امیر قطر با آیت الله رییسی

امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

معمای انتخاب میان اقتصاد و آزادی

آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

رشد و سلامت جامعه اسلامی به احیای امربه معروف و نهی از منکر بستگی دارد

سفر پادشاه اسپانیا به ایران و دیدار با محمدرضا شاه

استقبال گرم از سفیران رضوی در سردترین نقطه خراسان شمالی

راستینه: حمایت از سختی شغل خبرنگاری و بیمه کامل آن ها نیازی ضروری است

پیام تسلیت سپاه در پی جان باختن دو تن از خبرنگاران

امیر قطر با رییسی گفتگو کرد

قانون اساسی تضمین کننده استمرار نظام در چهار دهه گذشته بوده است

مولود دعای امام زمان(عج)

تعداد دانشجویان کرمانشاه به ویژه در بخش دولتی پایین است

حادثه اتوبوس خبرنگاران/ دادگستری: چنانچه قصور مسئولان احراز شود، برخورد می شود

ترور صدراعظم اتریش / ژاپن پس از جنگ جهانی دوم چگونه بود؟ / یوگسلاوی پس از سلطه تیتو / تصرف پایگاه موشکی وی-1 آلمان / راه حل مشکل جای پارک در 1927

گفتگوی تلفنی امیر قطر با رییسی| دو کشور الگوی مناسبی برای تحقق همگرایی اقتصادی منطقه ای هستند

جایگاه نباید هزینه فردی شود که سوابق و عقبه خوبی ندارد

بازدید دادستان کل کشور از خودروسازی سایپا/ منتظری: سایپا مجموعه ای فعال و پویاست

عدم بازدارندگی قانون در مورد معتادان متجاهر و قاچاقچیان مواد مخدر

گفت و گوی تلفنی امیر قطر و رییسی/ بررسی روابط دوجانبه

توصیه مهم سید حسن خمینی به رییس جمهور منتخب در آستانه تشکیل دولت سیزدهم

شکست اصلاح طلبان در 1400 و آغاز زمان بازبینی

بازشماری تعدادی از صندوق های رای شورای اسلامی شهر ورامین

گفتگو با خانواده ای که مورد حمله ضدانقلاب در انگلیس قرار گرفتند

حجت الاسلام رفیعی: آنچه مردم از دولت جدید می خواهند کار کردن مطابق مکتب شهید سلیمانی است

شنیده هایی از جهادگر خط مقدم مبارزه با کرونا / ویروسی که همدلی را مُسری کرد

عطاءالله مهاجرانی و عباس عبدی خواستار برکناری کیانوش جهانپور شدند

5میلیون دانش آموز ایرانی مشکل روانی دارند

پیام تسلیت مرکز رسانه قوه قضاییه درپی حادثه خونین واژگونی اتوبوس خبرنگاران

بریتنی اسپیرز: پدرم اجازه نمی دهد بچه دار شوم

پاسداشت نخستین همراهی زوج ها با ماه رمضان در «روز والون»

پاسداشت نخستین همراهی زوج ها با ماه رمضان در «روز والون»