مطالب مرتبط:
ظهره وند: ظریف «شرمنده تاریخ» خواهد بود/ ناگفته هایی از جلیلی، احمدی نژاد و لاریجانی
معزی: تاریخ ایران با احترام از ظریف یاد خواهد کرد
تاریخ ایران با احترام از ظریف یاد خواهد کرد/ او به خاطر «ایران» نیامد
معزی: تاریخ ایران با احترام از ظریف یاد خواهد کرد
صحبت های جالب ظهره وند / ناگفته هایی از جلیلی، احمدی نژاد و لاریجانی
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 19:052021-05-12سياسي

ظهره وند: ظریف «شرمنده تاریخ» خواهد بود


سفیر اسبق ایران در ایتالیا و افغانستان و عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته ای در گفت وگویی به بیان ناگفته هایی از جلیلی، احمدی نژاد و لاریجانی پرداخت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی یکتا پرس، ششمین قسمت از فصل چهارم برنامه اینترنتی رودررو منتشر شد.

در این قسمت ابوالفضل ظهره وند سفیر اسبق ایران در ایتالیا و افغانستان و عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته ای به سوالات امیرحسین ثابتی پاسخ داد.

در ابتدای این برنامه ظهره وند با اشاره به برخی از ریخت وپاش ها در بین مسئولین و تفاوت نگاه آنها به مساله بیت المال، گفت: آقای جلیلی بر خلاف بسیاری دیگر از مسئولین از پروازهای اختصاصی با هزینه بیت المال پرهیز می کرد و با هواپیمای معمولی و در میان مردم سفرهای کاری خود را انجام می داد.

در استقبال از آقای جلیلی استقبال کنندگان ایتالیایی با دیدن این مسئله تعجب کرده بودند.

وی افزود: برخی فکر می کنند اگر من دیپلمات با هواپیمای اختصاصی سفر کنم خیلی به چشم طرف های خارجی می آیم در حالی که غربی ها نگاهشان به این چیزها نیست و وقتی شما را مقایسه می کنند جی دی پی و میزان بدهی و ذخایر ارزی و سطح رفاه مردم یک کشور و.

را می دانند و هرکاری هم بکنید می گویند از نظر ما اندازه شما طبق همان شاخص هاست.

ظهره وند با بیان اینکه خروجی این کار تیم جلیلی بسیار عالی بود و حتی یکی از مسئولین ایتالیایی گفت که مسئولان ما باید از شما یاد بگیرند، تصریح کرد: دقیقا چند ماه قبل از سفر جلیلی به ایتالیا، آقای لاریجانی نیز به عنوان دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی با پرواز اختصاصی و به صورت پر خرج به ایتالیا آمده بود اما با اینکه هزینه سفر لاریجانی 100 هزار دلار و هزینه سفر جلیلی فقط پنج هزار یورو شد، خروجی سفرشان تفاوت چندانی نداشت.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا در پاسخ به برخی خبرها مبنی بر اینکه زمانی که جلیلی شورای عالی امنیت ملی را برعهده گرفت بودجه سالانه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی 10میلیارد بوده است، گفت: با آمدن جلیلی بخش زیادی از این بودجه را به بیت المال برگرداندیم چون ایشان از همان اول به شدت جلوی ریخت و پاش ها را گرفت بدون آنکه ذره ای از حقوق و مزایای کارمندان کم کند.

در دوره لاریجانی فقط چند میلیون به عنوان هزینه قهوه و شکلات و شیرینی برای مسئولین دبیرخانه پول کنار گذاشته بودند! یکی دیگر از کارهایی که جلیلی انجام داد این بود که همان ابتدا ده ها محافظ خود را کنار گذاشت و گفت نیاز به این همه تشریفات برای دبیر شورای عالی امنیت ملی نیست.

وی افزود: جلیلی در مدیریت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تغییرات زیادی انجام داد، مثلا طبقه بندی اطلاعات اصل است و بهترین بایگانی که می شد را شکل داد، بهترین تیم کارشناسی را جمع کرد و نصف نیروهایی که بنا به توصیه دیگران و خارج از ضوابط آمده بودند را کنار گذاشت.

عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته ای در بخش دیگری از سخنانش گفت: قبل از مذاکرات سال 82 که منجر به توافق سعدآباد شد، ما مدعی بودیم که مسئله ما با غرب پارادایمی و زیستاری است و مسئله ما هسته ای نیست، ما می گفتیم عضو آژانس و ان پی تی هستیم و پرونده ما در آژانس بالذات فنی و حقوقی هست و طبق آنچه پادمان تعیین کرده اعضای آژانس با مسئله آژانس و شورای حکام درگیرند.

اروپایی ها تاکید داشتند که باید با شما مذاکره سیاسی کنیم و ما می گفتیم که اجازه ندهید ما مستثنی بشویم و اگر مستثنی شدن را قبول می کردیم تمام حقوق مان کنار رفته و در بازی و تله افتاده ایم که متاسفانه همین هم شد و این خطا از زمان روحانی در دولت اصلاحات کلید خورد.

ظهره وند با بیان اینکه مسئله ما با غرب جوهری است، گفت: غرب جز مسئله قدرت مفهوم دیگری را نمی فهمد و زبان زبان قدرت است و اخلاقی در عرصه بین الملل وجود ندارد.

این کارشناس مسائل بین المل ضمن بیان اینکه مفهوم مقاومت یک مسیر است، تصریح کرد: این یعنی مسیر جدیدی را می روید که غرب مخالف آن است و ما نمی توانیم با تفکر سکولار اعم از سوسیالیسم یا لیبرالیسم تفکر مقاومت را عملی کنیم چون باید در تفکر لیبرال یا سوسیال الزامات آنها را رعایت کنیم.

ظهره وند در ادامه با بیان مثالی در این باره گفت: حرف آخر امریکایی ها این است که ایران را نرمالایز normalize کنند.

یعنی کاری کنند تا ایران به تدریج تغییر رفتار بدهد تا این تغییر در رفتار نهایتا تبدیل به تغییر در ساختار نظام بشود.

برای همین از هسته ای شروع کردند و قرار بود کار را به مذاکرات دیگری برسانند.

یک خاطره می خواهم بگویم.

این خاطره را آقای کرزای می گفت که وقتی آقای خاتمی به کابل آمده بود، با او صحبت کردم و به او گفتم می دانید که من از طرفداران و ارادتمندان شما هستم.

می خواهم اگر اجازه بدهید همانطور که در مساله افغانستان با امریکایی ها همکاری و حتی کمک کردید صلح شود و ما روی کار آمدیم، همین دامنه همکاری را با امریکا توسعه بدهید تا بقیه اختلافات هم حل شود و اجازه دهید تا مساله هسته ای هم حل شود.

لذا بگذارید من واسطه شوم تا مشکل هسته ای حل شود.

وی افزود: دور روز بعد آقای کرزای می رود با رییس جمهور امریکا حرف می زند اما رییس جمهور امریکا می گوید پرونده ایران دست خانم رایس وزیر خارجه است، با ایشان صحبت کنید.

کرازی می گوید با رایس هم صحبت کردم و مفصل گفتم که اشتباه می کنید و می شود مساله را حل کرد و .

اما رایس گفت مساله ما با ایران مساله هسته ای نیست، حتی مساله بمب اتم هم نیست، مساله ما عمیق تر از این حرف هاست، مساله ما مساله "هویت" است، مساله ما نظم جهانی است، مساله ما به چالش کشیده شدن هژمونی ما توسط ایران است.

سفیر سابق ایران در ایتالیا گفت: کشورهایی چون آلمان، ژاپن و کره به دلیل هویت مستقل و فراگیر خود پیشرفت کردند نه وابستگی به آمریکا، لذا ما نیز بعد از چند صد سال توانستیم هویت مستقل بگیریم و در چنین شرایطی تهدیدها و فرصت های مشترک شکل می گیرد.

ظهره وند در بخش دیگری از سخنانش گفت: باند نیویورکی ها در وزارت خارجه ایران نماد طیف فکری ای بود که در معاونت بین الملل شکل گرفتند و زمانی که آقای خرازی در نیویورک سفیر شد قوت گرفتند و کسانی که در معاونت بین المل بودند می توانستند به نیویورک بروند و آقای سیروس ناصری نقش لیدر را در این مسئله داشت.

آقایان ظریف، حسین فریدون، موسویان، بعیدی نژاد و صادق خرازی با این باند مرتبط بودند.

این دیپلمات و سفیر سابق با اشاره به علت عزل ظریف در سال 86 تصریح کرد: احمدی نژاد در وزارت خارجه تغییراتی ایجاد نکرد جز اینکه ظریف و عادلی را کنار گذاشت چون گزارش می کردند که عادلی علیه رییس جمهور سخنرانی می کند و در موضوع ظریف هم این بود که در یک نشست سازمان ملل منع هلوکاست را تصویب کردند و ظریف هم آنجا بوده و رای داده است و به همین دلیل ایشان را برگرداندند.

ظهره وند در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اختلاف جلیلی و احمدی نژاد در مورد مذاکره با آمریکا خاطر نشان کرد: در مذاکرات ژنو در سال 87 ویلیام بِرنز نماینده امریکا در مذاکرات خیلی اصرار داشت که با آقای جلیلی به طور خصوصی مذاکره کند که در نهایت جلیلی نپذیرفت زیرا معتقد بود که این کار یک تابوشکنی هست و بحث دیگر بحث هسته ای نیست و آنها هدف دیگری از مذاکره خصوصی و دوجانبه با ایران دارند.

وی افزود: من اصرار برنز را می دیدم که چگونه ملتمسانه دنبال مذاکره با دکتر جلیلی بود چون بهره برداری در محیط داخلی آمریکا و مانور دادن بر مساله مذاکره با جلیلی برایش بسیار مهم بود و به همین دلیل نماینده امریکا کاترین اشتون و سفیر چین و نماینده روسیه را جلو فرستاد تا برای گفتگو با جلیلی واسطه شوند.

همانجا وقتی صحنه های التماس آنها برای مذاکره با جلیلی را دیدم به فیلمبردار در محل مذاکرات گفتم روی چهره آنها زوم کن و التماس آنها برای مذاکره با مسئول تیم ایران را ثبت و ضبط کن.

اینها برایم قابل مباهات بود چون آنها دنیا را تحقیر می کردند اما در مذاکرات به جلیلی التماس می کردند که با او گفتگوی خصوصی انجام دهند و جلیلی نمی پذیرفت.

ظهره وند با بیان اینکه برخی که می گویند جلیلی در مذاکرات مذاکره نمی کرد و فقط بیانیه می خواند بی انصافی هست، تصریح کرد: اگر جلیلی می خواست به توافق ضعیفی مثل برجام برسد خیلی راحت می رسید و در آن مقطع احمدی نژاد هم همکاری می کرد ولی بعضی ها شیطنت کردند و پایه های مواضع ضد آمریکایی اش را مثل موریانه خوردند و آن موریانه کسی مثل صالحی وزیر خارجه بود.

وی گفت: صالحی با واسطه با مشایی بیشتر به احمدی نژاد نزدیک شده بود و در جلسات تنها کسی که موضع ضد پارادایمی و همسو با آمریکا می گرفت صالحی بود و تفکرش طوری بود که از تیپ های من و جلیلی خوشش نمی آمد.

سفیر سابق ایتالیا با بیان اینکه احمدی نژاد در آن 6سال باید ساختارهای وزارت خارجه را تغییر می داد ولی نداد ولی بعضی از کسانی که در جمع های مختلف به احمدی نژاد جسارت می کردند جایزه شان را هم گرفتند و سفیر ایران در کشورهای مهمی شدند.

ظهره وند با تاکید بر اینکه من حساب آقای احمدی نژاد را برخی عناصر برانداز که می خواهند غرب در اینجا حاکم شود جدا می کنم، اظهار داشت: وقتی رویکرد تغییر کند تفکر مقاومت کنار می رود و مشکل احمدی نژاد این است که مفهوم پارادایم را خوب فهم نکرده است.

وی در انتهای این گفت وگو در واکنش به اسم احمدی نژاد گفت: زحمت زیادی کشید ولی متاسفانه اینگونه شد.

سفیر سابق ایتالیا سوار نگاه ابزاری به دین را در واکنش به اسم روحانی بیان کرده و درخصوص لاریجانی نیز فرهنگ قاجاری را عنوان کرد.

ظهره وند در اشاره به تیم B بزک کردن چهره آمریکا و غرب را عنوان کرده و در واکنش به محسن امین زاده مرد در سایه برای اصلاحات را بیان کرد.

وی منوچهر متکی را غیرقابل طرح دانسته و ثمره هاشمی را چهره متدین عنوان کرد و همچنین سیدحسین موسویان را کارگزار تیم نیویورکی ها دانست.

سفیر سابق ایتالیا در مورد عباس عراقچی هم نماینده خاندان سالاری را عنوان کرد و در واکنش به حامد کرزی درس آموخته از تجربه همکاری با آمریکایی ها بیان کرد و درمورد محمدجواد ظریف هم شرمنده تاریخ عنوان کرده و سعید جلیلی را مرد مقاومت دانست.

وی همچنین علاءالدین بروجردی را برباد رفته و زلمای خلیل زاد را نماینده شیطان دانست و در آخر کمال خرازی را مثل متکی عنوان کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سفیر اسبق ایران - ایتالیا - افغانستان - بیت المال - ابوالفضل ظهره وند - جلیلی - برنامه اینترنتی - استقبال - مسئولین - هسته ای - برنامه - مذاکره - ایران - احمدی نژاد - امیرحسین - هسته - هواپیمای - اینترنتی - سفیر - لاریجانی - اختصاصی - دیپلمات - سوالات - ثابتی - هزینه - منتشر - گزارش - تفاوت - سیاسی - پرهیز

آخرین اخبار سرویس:
استخدام 2 نفر بازاریاب حرفه ای

استخدام کمک بهیار در کلینیک کاشت مو

فرصت شغلی آنلاین

استخدام ناخنکار پر مشتری درصدی 80 20

استخدام صندوقدار خانم شیفت شب

جذب نیروی بازرگانی خانم

نمی توان همه بار آموزش فضای مجازی را بر دوش یک نهاد گذاشت

رهبر انقلاب: علاج دردهای مزمن کشور در پُرشور بودن انتخابات است

دیدار حاج محمدی با خانواده مدیرکل زندان های استان فارس

استخدام نیروی آقا

اعطای نمایندگی بیمه سامان

منشی تلفنی در منزل

استخدام کارشناس حرفه ای سئو

حمایت رسمی فراکسیون اهل سنت مجلس از آیت الله رییسی

دعوت به همکاری ((مشاورین املاک باما))

نیازمند نگهبان اقا بومی ترجیحا متاهل

استخدام پاره وقت ادمین خانم

فروشنده کفش و کتانی

چشمان گربه ای خانم بازیگر /عکس

توافق بهزیستی و سازمان روانشناسی برای صدور مجوز مراکز مشاوره

ظاهر زندگی دیگران در باطن زندگی شما

منشی مدیر و مشاور تلفنی فوری

دعوت به همکاری و یا شراکت در خدمات موسسه زیبایی.

3نفر وزیتور خانم 1نفرخیاط خانم 1نفرپولیستر کار اقا

سالندار اقا نیروی اشپزخانه اقا سالادزن خانم

3 میلیون و 600 هزار خوزستانی، واجد شرایط رای دادن

پاداش نیکی به خانواده در کلام امام صادق (ع)

تبعیض نژادی و قومی؛ چالشی جدی برای نژاد ها و مذاهب کانادا

ویژگی مهمی که حضرت معصومه (س) را فضیلت بخشید

اظهارات مدیر کل آژانس درباره موضوع هسته ای ایران سیاسی است

استخدام مراقب سالمند،بیمار سراسر کشور

نیازمند نیروی آقا در رستوران

طراح وب سایت

استخدام نیروی جوان برای برنامه و فعالیت های فرهنگی

اطلاعیه ستاد مقابله با کرونا درباره تجمع هواداران یک نامزد انتخابات در اهواز

سلفی ماشینی سحر دولتشاهی /عکس

تماشای سومین مناظره نامزد های انتخابات 1400

جذب نیروی (خانم وآقا) جهت تکمیل کادراداری شرکت

کار در دفتر املاک

نیازمند معمار یا طراح داخلی حرفه ای

استخدام سرپرست فروش

انتخاب کاندیدای اصلح می تواند راه برون رفت از مشکلات فعلی کشور باشد

صحنه دردناک شکنجه و قربانی کردن یک گاو برای کاندیدای انتخابات شوراها در سیرجان+فیلم

مناظره| شفیعیان: من مسئولیت دولت روحانی را می پذیرم/ محمدخانی: مسبب وضع موجود، دولت مستقر است

مناظره| شفیعیان: رهبری از برجام حمایت کردند/ محمدخانی: کدام یک از 9 شرطی که رهبری برای برجام تعیین کردند، اجرایی شد؟

مناظره| شفیعیان: کاری که روحانی برای تصویب برجام کرد، در هیچ دولتی انجام نشد/ محمدخانی: مسبب وضع موجود، دولت مستقر است

مناظره| شفیعیان: انتخابات1400، بازی از پیش تعیین شده بود/ مطهرخانی: طبق نظرسنجی ها، لاریجانی و جهانگیری 4 و 2 درصد رای داشتند.

اتحادیه اروپا: مذاکرات وین بر دستیابی به یک توافق نهایی متمرکز است

اطلاعیه ستاد مقابله با کرونا درباره تجمع هواداران یک نامزد انتخابات در اهواز

استخدام نیروی خانم سالن دار رستوران سنتی

استخدام زوج سرایدار بدون فرزند

کرونا از جنگ بالاتر است!

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در سوییس همزمان با سراسر کشور

وقت انتخاب 10-مناظره | شفیعیان: هیچ کدام از 7 نامزد انتخابات، مسئولیت اشتباهات دوره مدیریتی خود را به گردن نگرفت/محمدخانی: اصلاح طلبان چه قدرحاضرند مسئولیت حمایتشان از دولت روحانی را بپذیرند؟

رایزنی عراقچی با روسای هیات های روسیه و چین در وین

هشدار استاندار سمنان به نامزد ها و حامیان آنان

جهت امور خزانه داری و تنخواه گردان.

صندوقدار کترینگ خانم یا اقا شیفت ظهر

به یک خانم مجرب و متعهد جهت خدماتی

فرصت شغلی مناسب برای خانم ها

نشست وین بر دستیابی به یک توافق نهایی متمرکز است

شورای ششم محل هزینه درآمدهای شهرداری را شفاف کند

آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهان اعلام شد

فراخوان جذب نیرو بیمه سامان

کارگرساده دفتر چاپ بنر

بازاریاب خیریه

لیندا کیانی و گل های شاداب شمعدونی /عکس

برای احساس خوشبختی در زندگی مشترک چه کنیم؟

تزریق دُز دوم واکسن کرونا یکسان با دُز اول

هنر صبوری در فرهنگ اجتماعی

نشانه هایی که می گوید با همسرتان تفاهم دارید

نیازمند روکوب ماهر آقا یا خانم به مدیریت حسین ساغر

پرینتر سه بعدی قابل مشارکت

استخدام بازاریاب با سابقه کار در شرکت هاتف پایلار

همکار خانم جهت کار در کارگاه لبنیاتی

استخدام مشاور املاک خانم

منشی خانم فعال

شعب اخذ رای در ملارد نسبت به ادوار گذشته 20 درصد افزایش یافته است

میراث هنرمندانه ای که فراموش نخواهد شد

عراقچی: بدون رسیدن به خواسته هایمان توافق نمی کنیم

افشای رابطه پنهانی آناشید حسینی با پویان مختاری با انتشار این عکس!

واکنش شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی به اظهارات برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری

پاسخ سازمان بهزیستی به گزارش سازمان بازرسی

کرونا از جنگ بالاتر است!

پایان انتخابات پارلمانی الجزایر و آغاز شمارش آراء

دیپلمات روس: برای تکمیل توافق به چند هفته دیگر زمان نیاز است

3 میلیون و 600 هزار خوزستانی، واجد شرایط رای دادن

استخدام 3d کار

استخدام آشپز آقا با حقوق وزارت کاری و بیمه

قهر با صندوق رأی باعث تخریب جمهوریت می شود

اتحادیه اروپا:مذاکرات وین بر دستیابی به یک توافق نهایی متمرکز است

حرف آخر را مردم می توانند پای صندوق رأی بزنند

تاج زاده، احمدی نژاد، لاریجانی و جهانگیری متحد می شوند؟

گفت وگوی عراقچی با روسای هیات های مذاکره کننده روسیه و چین در مذاکرات وین

لیست جبهه اصلاحات رونمایی شد

اتحادیه اروپا:مذاکرات وین بر دستیابی به یک توافق نهایی متمرکز است

فعلا در پروازهای کیش – اهواز محدودیت اعمال نمی شود

فروشنده برای فعالیت در کفش کودک نیازمندیم

جذب همکار خانم ( کادر اداری )

استخدام کارمند خانم

ظهره وند: ظریف «شرمنده تاریخ» خواهد بود

ظهره وند: ظریف «شرمنده تاریخ» خواهد بود