مطالب مرتبط:
بازار خودرو در سراشیبی
بازار خودرو در سراشیبی
قیمت خودرو در بازار کاهش یافت+جدول قیمت ها
قیمت خودرو در بازار کاهش یافت+جدول قیمت ها
قیمت روز انواع خودرو در بازار | 1400/02/21
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 08:002021-05-12اقتصادي

بازار خودرو همچنان در سراشیبی قرار دارد


بازار خودرو همچنان در سراشیبی قرار دارد دنیای اقتصاد: داده ها و اطلاعات بازار خودرو از شکل گیری موج سوم کاهش قیمت ها در اردیبهشت امسال خبر می دهد.

- دنیای اقتصاد: داده ها و اطلاعات بازار خودرو از شکل گیری موج سوم کاهش قیمت ها در اردیبهشت امسال خبر می دهد.

مقایسه قیمتی 10 خودروی منتخب و پرفروش در دو بازه زمانی اسفند 99 و اردیبهشت امسال بیانگر افت 5درصدی قیمت ها در بازار است.

این سومین موج کاهش قیمتی است که طی هفت ماه گذشته بازار خودرو را دربرگرفته و اگر تداوم داشته باشد، شاهد رکوردهای تازه ای در کاهش قیمت خودرو خواهیم بود.

اولین موج نزول قیمت ها آبان ماه سال گذشته آغاز شد.

این در شرایطی است که اسفندماه شاهد موج دیگری از روند نزولی قیمت خودرو بودیم.

بازار خودروی کشور از ابتدای اردیبهشت امسال و همزمان با مذاکرات برجامی در وین، دور جدید کاهش قیمت را آغاز کرده، ضمن آنکه معاملات به شدت کم شده و بازار نیز در رکودی سنگین فرو رفته است.

طبق داده های بازار آنلاین دیوار ، متوسط قیمت 20 خودرو منتخب داخلی در بازه زمانی یکم تا هجدهم اردیبهشت امسال، حدود 168 میلیون و 500 هزار تومان بوده و این در حالی است که میانگین قیمت همین خودروها در کل اسفند 99، بیش از 177 میلیون و 500 هزار تومان به دست آمده و این بدین معناست که بازار اردیبهشت افت 5 درصدی را تجربه کرده است .

این آمار با در نظر گرفتن سبدی از خودروهای داخلی صفر کیلومتر و دست دوم از پژو 206 و 405 گرفته تا تندر، تیبا و پراید، به دست آمده است.

در واقع از آنجا که مرجع اطلاعات، بازار آنلاین دیوار است، متوسط قیمت استخراج شده، از دل مدل های صفرکیلومتر و دست دوم بیرون آمده است.

این آمار نشان می دهد موج جدید کاهش قیمت در بازار خودرو از چند هفته پیش شروع شده و پیش بینی کارشناسان این است که در صورت تداوم فضای مثبت درباره آینده برجام و لغو تحریم، این موج همچنان ادامه دار خواهد بود.

این سومین موج کاهش قیمتی است که طی این هفت ماه بازار خودرو را در بر می گیرد و اگر تداوم داشته باشد، شاهد رکوردهای تازه ای در کاهش قیمت خودرو خواهیم بود.

شکل گیری این امواج از آبان بود، وقتی که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تدریج مشخص و سرانجام جو بایدن توانست بر دونالد ترامپ غلبه کند.

ترامپ ضد برجام بود و زمینه خروج آمریکا از این توافق هسته ای را ایجاد کرد، این در شرایطی است که بایدن میل به بازگرداندن کشورش به این توافق را داشت، از همین رو انتخاب وی و شکست ترامپ، اثر پروانه ای خود را بر اقتصاد ایران گذاشت.

پس از اعلام نتیجه قطعی انتخابات 2020 آمریکا، انتظارات تورمی شهروندان ایرانی کاهش یافت تا بازارها با شوکی منفی مواجه شوند.

با ریزش قیمت ارز، منحنی قیمت در بازار خودرو هم افت کرد و این روند تا انتهای دی نیز ادامه داشت، اما در بهمن دچار سکته ای خفیف شد.

در اسفند اما موج دوم کاهش قیمت رخ داد، هرچند البته ارتفاع آن کمتر از آبان بود.

حالا نیز آمارها نشان می دهند موج سوم کاهش قیمت در بازار خودرو شکل گرفته که ریشه در مذاکرات برجامی دارد.

ایران، اروپا و البته آمریکا از چند هفته قبل در وین وارد مذاکره شده اند تا توافق هسته ای و برجام را احیا کنند.

خبر مذاکره به تنهایی سبب کاهش انتظارات تورمی شهروندان ایران شد و در ادامه با توجه به اخبار مثبتی که از وین رسید، انتظارات پایین تر نیز آمد.

نتیجه این اتفاق، نزولی شدن قیمت ارز بود که سبب شد بازار خودرو نیز در سرازیری قیمت قرار بگیرد و از آن سو معاملات نیز در آن قفل شود.

تا به امروز، اغلب سیگنال های ارسالی از مذاکرات برجامی، مثبت بوده اند و اگر در نهایت به احیای برجام و لغو تحریم ها ختم شوند، اتفاق بزرگ در بازار خودرو رخ خواهد داد: ریزش شدید قیمت.

بازار خودرو در این حدودا سه سال تحریم معمولا موازی با بازار ارز پیش رفت و افت و خیزهای آن را تقلید کرده است.

در حال حاضر نیز علت اصلی نزول قیمت خودروها در بازار، کاهشی شدن قیمت ارز است.

موج سوم کاهش قیمت خودرو در حدودا هفت ماه گذشته هرچند ارتفاع کمتری نسبت به اولی دارد، با این حال اگر مذاکرات برجامی به سرانجام برسد و آمریکا تحریم های ایران را بردارد، می توان انتظار شکسته شدن رکورد موج نخست را کشید.

پیش بینی ها بر این است که لغو تحریم، قیمت ارز را به زیر 20 هزار تومان خواهد رساند و حتی شاید آن را به حوالی 15 هزار تومان هم ببرد؛ در این شرایط، بازار خودرو نیز بدون تردید متاثر از این اتفاق، با ریزش قیمت جدیدی مواجه خواهد شد.

البته برخی از شهروندان نیز که بنا را بر به سرانجام نرسیدن برجام و عدم لغو تحریم ها گذاشته اند، از همین رو فروش خودرو را در مقطع فعلی ریسک می دانند.

آنها بر این باورند که در صورت عدم احیای برجام، موتور تورم انتظاری روشن می شود و در نتیجه، قیمت ها در بازارهای مختلف از جمله خودرو شعله ور خواهد شد.

از همین رو این دست از شهروندان فعلا میلی به عرضه ندارند و آنها هم منتظرند ببینند در آینده چه پیش خواهد آمد.

چرا رکود؟ با وجود شکل گیری موج سوم کاهش قیمت در بازار خودرو، خرید و فروش در بازار همچنان رکودی سنگین را به خود می بیند.

معمولا در دوران کاهش قیمت، تقاضا برای خرید بالا می رود، چون شهروندان نمی خواهند این فرصت طلایی را از دست بدهند.

با این حال با وجود وقوع سومین افت قیمت قیمت در بازار خودرو، هنوز هم مشتریان میلی به خرید نشان نمی دهند تا یکی از راکدترین اردیبهشت های بازار خودرو رقم بخورد.

منهای یک سری دلایل فرعی مانند تعطیلی های کرونایی هفته های گذشته که شامل بازار خودرو و مراکز شماره گذاری نیز بود، دلیل اصلی رکود معاملات خودرویی به انتظارات تورمی شهروندان مربوط می شود.

به نوعی خیلی ها در انتظار تعیین تکلیف سرنوشت برجام هستند، چون خوب می دانند این ماجرا چه نقش مهمی در بازارها به خصوص خودرو خواهد داشت.

در حال حاضر که موج سوم کاهش قیمت شکل گرفته، ایرانی ها انتظار ارتفاع بیشتری را دارند و با فرض اینکه برجام احیا و تحریم ها لغو می شوند، بنا را بر ریزش شدیدتر قیمت در آینده گذاشته اند.

به عبارت بهتر، بسیاری از شهروندان خرید خودرو در مقطع فعلی را ریسک می دانند و منتظرند تا تحریم ها لغو شود و ریزشی جدید دامان بازار را بگیرد و آنگاه اقدام به خرید کنند.

این تصور در نتیجه اخبار مثبت برجامی ایجاد شده، چه آنکه هم از سوی منابع خارجی بر احیای قریب الوقوع برجام تاکید می شود و هم مقامات داخلی آن را حتمی می دانند.

همین چندی پیش حسن روحانی رییس جمهوری اعلام کرد تحریم ها علیه ایران برداشته خواهند شد.

رییس جمهوری آمریکا نیز اعلام کرد عزم ایران برای بازگشت به برجام جدی است.

بنابراین با توجه به تصورات مثبت از آینده برجام، میل به خرید به کف رسیده و اگر برجام احیا و تحریم لغو شود، آنگاه بازار خودرو با رشد تقاضا مواجه خواهد شد.

البته با توجه به کاهش قدرت خرید، دست بسیاری از شهروندان همچنان از بازار خودرو کوتاه خواهد ماند و آنها چاره ای ندارند جز اینکه یا سراغ دست دوم ها بروند یا شانس خود را در طرح فروش خودروسازان امتحان کنند.

رکوردداران آگهی و قیمت نگاهی به داده های اطلاعاتی بازار آنلاین دیوار تصویر دقیق تری از اوضاع بازار خودروهای داخلی در حدودا سه هفته اردیبهشت ارائه می دهد.

بیست خودرو منتخبی که مبنای تهیه این گزارش قرار گرفته اند، عبارتند از: پژو 206 در سه مدل تیپ 2 و تیپ 5 و صندوقدار V8، پارس در دو مدل ساده و LX، پراید در سه مدل 111، 131 و 132، پژو 207 در مدل های معمولی و اتومات، کوییک در دو مدل معمولی و اتومات، ساندرو در مدل های معمولی و اتومات، تندر-90، پژو 405، رانا، ساینا، سمند و تیبا2.

متوسط قیمت این سبد خودرویی در اسفند 99 چیزی حدود 177 میلیون و 500 هزار تومان بود ، حال آنکه در اردیبهشت99، میانگین قیمت به 168 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

با این حساب، متوسط قیمت خودرو در بازه زمانی یکم تا هجدهم اردیبهشت و نسبت به کل اسفند 99، کاهش 2/ 6درصدی را نشان می دهد.

طبق جدول مربوط به اردیبهشت، در مجموع 112 هزار و 359 آگهی فروش خودرو در بازار آنلاین دیوار به ثبت رسیده است، حال آنکه در اسفند، 209 هزار و 994 آگهی به ثبت رسیده بود.

طبعا یکی از دلایل کمتر بودن تعداد آگهی های اردیبهشت نسبت به اسفند، این است که برای اسفند کل ماه در نظر گرفته شده و برای آمار مربوط به اردیبهشت، 18 روز از آن لحاظ شده است.

با این حال اما ممکن است نااطمینانی به آینده از یک سو و پایین آمدن قیمت نیز از سوی دیگر، برخی را به عدم فروش خودرو مجاب کرده و برخی نیز فروش را فعلا ریسک می دانند.

به هر حال در محاسبات مربوط به آینده برجام، نمی توان کاملا مثبت نگاه کرد و برخی درصدی را بابت به سرانجام نرسیدن مذاکرات لحاظ می کنند.

بدون تردید، از دست رفتن فرصت طلایی احیای برجام و لغو تحریم، انتظارات تورمی ایرانی ها را شعله ور خواهد کرد و این به معنای اوج گیری قیمت ها در بازارها به خصوص خودرو است.

اما در جمع خودروهای آگهی شده منتخب در اسفند 99، کمترین میانگین قیمت به پراید 132 تعلق دارد که رقمی حدود 88 میلیون تومان برای آن ثبت شده است.

بیشترین میانگین قیمت ثبت شده در جدول اسفند نیز نصیب رنو ساندرو اتومات شده که روی عددی بالغ بر 340 میلیون تومان ایستاده است.

نه پراید و نه ساندرو، هیچ کدام دیگر به تولید نمی رسند.

در جدول اردیبهشت نیز کف و سقف متوسط قیمت خودرو به پراید و ساندرو اختصاص دارد، منتها با ارقامی کمتر.

میانگین قیمت پراید 132 در اردیبهشت، حدودا یک میلیون تومان کمتر از اسفند بوده و متوسط قیمت ساندرو نیز در این بازه زمانی به 334 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

نکته دیگر در مورد جداول قیمت اسفند و اردیبهشت، به پژو 206 تیپ 2 مربوط می شود.

در جدول اسفند، بیشترین آگهی ثبت شده، به پژو 206 تیپ تعلق دارد، به نحوی که 29 هزار و 190 مورد آگهی برای این خودرو در دیوار به ثبت رسیده است.

در آمار اسفند اما کمترین آگهی به ساندرو معمولی تعلق گرفته که آگهی دهندگان آن تنها 312 نفر بوده اند.

در جدول اردیبهشت نیز رکورد ثبت آگهی در اختیار پژو 206 تیپ 2 با 15 هزار و 617 مورد قرار دارد.

کمترین آگهی ثبت شده را نیز باز هم ساندرو معمولی به خود اختصاص داده، چه آنکه تنها 160 دستگاه از آن برای فروش گذاشته شده است.


کلید واژه ها: بازار خودرو - خودرو - کاهش قیمت - قیمت - بازار - اردیبهشت - قیمت ها - کاهش قیمت ها - کاهش - امسال - قیمت خودرو - سراشیبی - اطلاعات - کاهش قیمت خودرو - مذاکرات برجامی - اسفند - گذشته - روند نزولی - بازه زمانی - قرار - نزول - گیری - شاهد - آغاز - داده - آبان ماه - مذاکرات - معاملات - مقایسه - پرفروش

آخرین اخبار سرویس:
جزییات انفجار در خط انتقال برق ایران به عراق/ صادرات برق یک سوم شد

برخورد با مراکز غیرقانونی تولید رمز ارز مستلزم هم افزایی دستگاه های اجرایی است

ارایه دو طرح ویژه حمایتی از بازار سرمایه در شورای مشورتی سازمان بورس

قیمت خودرو / قیمت خودروهای داخلی (چهارشنبه 26 خرداد 1400)

تصاویر/ شهر هایی که در آینده ای نزدیک زیر آب می روند

توزیع 1200 سامانه خورشیدی قابل حمل بین خانواده های عشایری خراسان جنوبی

بزرگترین کارگاه تولیدی و آموزشی صنایع دستی استان افتتاح شد

پیش بینی برداشت 5 هزار و 400 تن سیر در استان کرمانشاه

قسط وام 70 میلیون تومانی اجاره چقدر است؟

در نشست رییس سازمان با شورای مشورتی بورس چه گذشت!؟

هسته زمین نامتوازن رشد می کند

5 مزیت مهم زیاد بودن تعداد فرزندان در خانواده

آغاز ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن برای مستأجران در چهارمحال و بختیاری

جایزه واکسن زدن؛ مرغ، گاو و خانه ی میلیون دلاری

بزرگترین کارگاه تولیدی و آموزشی صنایع دستی استان افتتاح شد

طرح «همه با هم برای ایرانی نو» در اراک اجرایی می شود

جزییات تسهیلات سهام عدالت

آغاز ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در قم

افتتاح طرح آبیاری تجمیعی کم فشار در روستاهای فیروزکوه

آب پرمصرف های تهرانی از شنبه قطع می شود

شکوه مسجد سلیمان با راه اندازی پتروشیمی احیا شد

خرید 1.1 میلیون تن گندم کشاورزان

تسهیلات سهام عدالت به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

مهندس عمران، نظارت خط تولید قطعات بتنی

نیازمند ناخن کار حرفه ای با حقوق

ویزیتور خانم

شاطر نانوایی بربری

استخدام راننده پایه یک آمیکو ده چرخ کمپرسی

استخدام کارمند فروش خانم و آقا

صدور مجوزهای بکارگیری 568 نیروی قرارداد کارمعین برای شهرداری های پنج استان

افزایش 50 درصدی تخلفات صنفی در آذربایجان شرقی

ضرورت رعایت الگوی کشت تابستانه برای صرفه جویی آب+فیلم

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.03.25/ نرخ جدید دلار اعلام شد

تسهیلات سهام عدالت به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

میزان مشارکت در عرضه اولیه ومدیر چقدر بود؟

دعوت برای ساخت مسکن با وام 450 میلیونی

افزایش قیمت کالاهای اساسی در اردیبهشت ماه

ابلاغ مصوبه ترخیص نسیه نهاده های تولید از گمرکات

جایزه واکسن زدن؛ مرغ، گاو و آپارتمان میلیون دلاری

جدیدترین نرخ طلا و سکه در 26 خرداد 1400

آب پر مصرف ها از شنبه قطع خواهد شد !

تحلیلی بر دو نماد «آپ» و «خزامیا»

بیت کوین کانال 40 هزار دلاری را از دست داد

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان البرزی در کنیا

دولت تمام شد؛ تازه وزیر مسکن یاد گسترش روابط افتاد...

جذب راننده برای شرکت بین المللی تاکسی آنلاین ماکسیم

نیازمند منشی خانم

مدیرفروش

جلوبندی کار خودرو

فراورده های گوشتی بشارت

استخدام شعبه پخش موادغذایی آسیاشور

استخدام طراح بصورت پروژه ای

نامزد اصولگرای شورای شهر مشهد: 5000 میلیارد تومان بودجه مشکل حاشیه شهر مشهد را برطرف می کند + فیلم

مشاور حرفه ای و مبتدی

پیش بینی قیمت طلا فردا پنجشنبه 27 خرداد 1400

واریز بیش از 7000 میلیارد از آورده متقاضیان مسکن ملی

مهلت ثبت نام مسکن ملی امروز به پایان می رسد

مطالبه اول 40 اقتصاددان از دولت سیزدهم

دستور وزارت کشور برای توقف فعالیت بلاکچین

ستاری: 85 نفر از 100 رتبه برتر کنکور افغانستان در دانشگاهای ایران بورسیه شدند

مک لارن الوا با سپری از جنس طلای 24 عیار

کاهش ارزش سهام عدالت (26 خرداد)

«کوهسار» قطب گردشگری تهران می شود

تخصیص 84 درصد اعتبارات پروژه های ملی هرمزگان

چرا گرم شدن اقیانوس ها ماهی ها را به کوچ وامی دارد؟

قوانین و شرایط خرید خودرو از کارخانه و شرایط خرید ماشین برای اتباع خارجی چیست؟

پیش بینی قیمت طلا فردا پنجشنبه 27 خرداد

تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات به مشاغل زیان دیده از کرونا در فارس

نیازمند نیروی کار اپراتوری و محیط اداری

جذب نیروی شرکت مهندسی فرازخاک

به دو نفر فروشنده در مغازه نیازمنیدم

سئوکار حرفه ای آقا - مصاحبه حرفه ای

استخدام بازاریاب با

جذب بازاریاب ماهر جهت ساخت تیزر

خبر خوب برای سهامداران گروه پالایشی | سودها افزایش یافت

هر متر آپارتمان در قیطریه 65 میلیون تومان + لیست قیمت آپارتمان (26 خرداد)

موافقت شورای حقوق و دستمزد با افزایش سقف فوق العاده ویژه کارمندان و معلمان

تابستان بدون خاموشی در خوزستان با فعالیت نیروگاهها+فیلم

پیک موتوری تیز رو

استخدام موتورسوار پیک موتوری

استخدام پیکاپ ریچ باراننده

همکاری در فروش و بازاریابی( پزشکی/کنترل عفونت)

استخدام صافکاری یا مونتاژ قطعات

استخدام تکنسین برق

به یک فروشنده خانوم نیازمندیم

خبر خوب برای سهامداران گروه پالایشی

اهدای جهیزیه یارانه ای به نوعروسان گلپایگانی

سازندگان ایرانی از بازار مسکن سوریه سهم می برند؟

ثبت نام طرح ملی مسکن امشب به پایان می رسد

قیمت روز گوشی های سامسونگ، شیائومی، هوآوی و آیفون - 26 خرداد 1400

صادرات کالا با کانتینرهای یخچالی از بنادر دریای خزر آغاز شد

روش خالی کردن جیب مردم به سبک پتروشیمی ها

با وجود شرایط کرونایی روزانه حدود 300هزار نفر از خدمات اتوبوسرانی استفاده می کنند

شکوه مسجد سلیمان با راه اندازی پتروشیمی احیا شد

هر درجه افزایش دمای هوا، 50 مگاوات مصرف انرژی را در حوزه ی برق تبریز افزایش می دهد

آمار جهانی کرونا در 26 خرداد 1400

با تامین منابع، پروژه 4 هزار هکتاری لاریجان در پایاب سد خداآفرین در دوماه آینده تحویل بهره بردارن می گردد

ممنوعیت کشت دوم برنج در جویبار/30 بانک نشاء فعال شد

ایلان ماسک چگونه استفاده از انرژی پاک برای بیت کوین را پیگیری خواهد کرد؟

آغاز ثبت نام وام ودیعه مسکن؛ امروز، آخرین مهلت ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن

بازار خودرو همچنان در سراشیبی قرار دارد

بازار خودرو همچنان در سراشیبی قرار دارد